„Je kunt hun namen niet meer vergeten" Amnesty-maandboek 'ïen jaar Amnesty International in Leusden, een feest tussen aanhalingstekens Doet er tenminste nog iemand z'n mond open. a J Emanuele Wijsenbeek en Pien van Norren Op die manier steun je iemand in zijn moeilijkste uren en dat is van groot belang' DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 Wijsenbeek ..Door lid te zijn van Amnesty doeye iets" and is het tien jaar dat er in Leusden nadoptiegroepvan /International werd Men begon lertijd met zes mensen en izijn er- naast een veel ote aantal niet-aktieve den - zestien Amnesty- edewerkers regelmatig in weer voor de door groep ladopteerde gevangenen. Ter gelegenheid van het leede lustrum sprak Marnix eyns met twee van die lieve leden: Pien van DOOR Marnix Kreyns Horren, voorzitter van de groen en met Emanuele Wijsenbeek, lid van de subgroep die de aktiviteiten rond het tienjarig bestaan voorbereidt. Een gesprek over hun motivatie voor het Amnesty- werk; over mensen en gevallenover het nut van het brievenschrijven en de viering van een feest tussen aanhalingstekens. „Al is het maar een druppel in de zee, het helpt leven." Vfcaxilid van Amnesty International. ogan van Amnesty LEUSDEN - Voor Pien van irren, voorzitter van de oep Leusden van Amnesty lernational, begon het alle- eal vijftien jaar geleden. „We woonden in Leusden- Zuid, toen we een brief kre gen van een oude vriend van mijn man. Een Duitser, die aktie voerde voor een Spaan se jongen, die gevangen zat. Hij vroeg ons of ook wij brie ven wilden sturen naar de Spaanse autoriteiten om met een grotere groep mensen meer druk uit te oefenen. Dat hebben we gedaan en dat werk boeide ons zeer. Zo zeer, dat we ons in oktober 1970 hebben aangesloten bij de Amnesty-groep, die toen in Amersfoort werd opge richt. Dat was groep nummer 16, dus één van de eerste in Nederland. Op een gegeven moment stelden we vast, dat er zoveel Leusdenaren lid waren van de Amersfoortse groep, dat er eigenlijk wel een eigen Leusdense groep op gericht kon worden. Dat is in februari 1974 gebeurd en on ze groep kreeg nummer 148. Inmiddels zijn er meer dan 500 Amnesty-groepen in het hele land." Emanuele Wijsenbeek ,,lk had al vaak in kranten gelezen over Amnesty. Ik vond dat een heel zuivere, niet politieke organisatie Een organisatie, waarbij je je ook absoluut niet voor jezelf maar voor anderen inzet. Ik dacht, als ik nog eens een dag in de week of zo iets voor anderen ga doen, dan doe ik dat via Amnesty International. En toen vroeg een vriendin mij op een gegeven moment om mee te doen Dat is nu vier jaar geleden Aanvankelijk was het voor Ema nuele bepaald met makkelijk Ze is Francaise en beheerste indertijd de Nederlandse tal nog onvoldoende om de gesprekken in de groep goed te kunnen volgen Het eerste half uur lukte dat met veel inspan ning nog wel. maar duurde een bijeenkomst langer, dan was het voor Emanuele Wijsenbeek niet meer te volgen. Maar toen de taalproblemen minder werden, vond zij steeds meer haar plaats binnen de Amnesty-groep. Ema nuele. ,,lk ben zeker met teleurge steld in mijn verwachtingen, die ik had van het werk voor Amnesty. In feite is het werk veel concreter gebleken. Ik had het me abstracter voorgesteld. Je hebt vaak geen direct contact met de gevangene, voor wie je aan het werk bent Maar toch krijg je langzamerhand een vrij duidelijk beeld van zon man of- vrouw. En het is ook heel interes sant, dat je steeds meer leert over allerlei landen Vooral in Afrika stuit |e nog wel eens op een land. waarvan je het bestaan nauwelijks kende of waarvan je in ieder geval met weet, waar het precies ligt Stempel Pien van Norren ,.Van die Afri kaanse landen weten we nu bij voorbeeld. dat je er alleen in perfekt Frans gestelde brieven heen moet sturen. Anders worden ze niet geaccepteerd en wat dat betreft doet Emanuele natuurlijk zeer nut tig werk in onze groep En een brief moet. wil hij enige indruk maken, voorzien zijn van een stempel. Als het even kan een rond stempel, dat heeft het meeste effect." Pien van Norren legt uit, hoe de Amnesty-groep te werk gaat Het begint met het aanvragen van een ..case" bij het Nederlandse hoofd kantoor in Amsterdam Daar heeft men zogeheten ..case sheets", die men vanuit het internationale hoofdburo in Londen ontvangt Pien: ,,ln zo'n case sheet staan zoveel mogelijk gegevens over de man of vrouw, waar het om gaat. In dat dossier tref je aan. onder welke omstandigheden de gevangenne ming heeft plaatsgevonden Watje wel moet doen en wat juist niet. Óf je in dit geval pakjes kunt sturen. Of je contact kunt opnemen met de gevangene zelf. Of er familie is. waarmee je contact op zou kunnen nemen. Al dat soort gegevens, die ke. wanneer Amnesty er niet zeker van is of de gevangene geweld heeft gebruikt. Amnesty werkt voor de vrijlating van gewetensgevan genen. mits zij geen geweld ge bruikt hebben of hebben gepropa geerd. Weet men dat niet zeker, dan wordt er door Amnesty niet op vrijlating aangedrongen In zon geval vragen we. waarom iemand gevangen zit, dringen aan op een eerlijk proces en verzetten ons tegen eventuele martelingen Ove rigens hebben we tot nog toe vrij wel altijd adoptiegevallen gehad met de groep Leusden." Bij de gegevens die men vanuit Londen via Amsterdam ontvangt, zit ook een lijst van autoriteiten en instanties, tot wie men zich kan wenden Daarmee gaat men aan het werk. Tientallen zo niet honder den brieven worden er naar verre machthebbers en functionarissen verstuurd. Daarbij hebben autori teiten doorgaans niet de beleefd- van geval tof geval verschillend +ieid Ie reageren Pien van Norren 2j)n .Vaak hoor jeyjas als een zaakts Zo'n gevangene wordt door de groep geadopteerd, wat wil zeggen dat een subgroepje van drie of vier mensen voor hem of haar aan het werk gaat. Soms krijgen we geen adoptie-case, maar een investi- gation-case. Daarvan is spra- Voor de Leusder Krant houdt Emanuele Wijsenbeek momenteel een weekboek bij, waarin zij met name verslag doet van haar aktiviteiten voor de groep Leusden van Amnesty International. Haar weekboek zal tussen nu en juni - de maand waarin het tienjarig bestaan van Amnesty in Leusden met enkele aktiviteiten zal worden herdacht-eens in de vier weken worden gepubliceerd. Om een ieder, die nog geen lid is van Amnesty, een indruk te geven van wat aktieve Amnesty-leden nu eigenlijk doen. Week 1 1984Een nieuw yaar.' Voor de Amnesty groep in Leusden betekent dat o.a. de herden king van het feit dat de groep nu 10 jaar bestaat. Alhoewel er eigenlijk geen reden tot feest viering is, de mensenrechten schendingen nemen eerder toe dan at, willen we toch samen met de Leusdenaren iels aan deze 10e ver/aardag doen Maandag is de eerste verga dering van de subgroep die zich bezig houdt met de voor bereiding die aan zo'n verjaar dag vooral gaat. Deze groep bezint zich te vens op de vraag hoe er aktie ve leden gevonden kunnen worden Dat wordt weer aktieI Onze Congolese gevangene ts nu echt vrij. Ik heb best zin om in een nieuwe sub-groep te stappen. Er ontstaat een band als je je samen inzet voor iets. waar je in gelooft. Doordat ieder zijn capaciteiten heeft wordt het werk van een ieder daar ook op afgestemd. Deze groep is zo met elkaar vertrouwd geraakt, dat er speciale grappen of gezegdes zijn ontstaan. Laten we hopen dat we met z 'n vieren door kunnen gaan en ons voor een gevangene uit een ander franstalig land kun nen inzetten. Week 2 We hadden een spannende vergadering vanochtend! Er kwamen veel meer ideeën op tafel dan ik verwachtte. Meest al leent een eerste vergadering van een sub-groep zich voor wat kennismaking, maar nu werd er krachtig en vlot ge werkti Wat leuk dat Cornelia ook in deze groep zit Zij brengt altijd wijsheid, inzicht en veel warm te met zich mee. iets wat zo 'n groep als steun in de rug heel goed kan gebruiken! De plannen van de viering van het 10-jarig bestaan staat vandaag centraal; het is toch maar goed dat het nog even duurt, want het vergt toch nog een hele organisatie. Daarom zoeken we intensief naar aktieve mensen, die onze groep willen komen verster ken We hebben zoveel aktivi teiten, dat we het vaak maar amper aan kunnen Met meer mensen kan er nog efficiënter en plezieriger gewerkt worden Hoe kunnen we aan mensen over brengen hoe fijr. dit werk is en hoe goed je je in zo'n groep kunt voelen? We willen mensen van bui ten Amnesty deel laten nemen aan onze aktiviteiten en we gebruiken ons kookboekje daarbij. We willen avonden organi seren, waarbij mensen in een kleine groep samen met ons een maaltijd kunnen voorbe reiden en eten Dat lijkt ons een goede kennismaking Iedereen gaat na deze ver gadering met huiswerk naar huis. Ik zal de affiche maken voor de kookavonden en nog ideeën bedenken voor een in formatief boekje over de aktivi teiten en eventuele successen van onze groep Ik hoop dat Ines niet teveel repetities heeft deze week, want dat betekent ook voor mij een paar uur werk. Na de vergadering fiets ik ook nog even langs Pien om haar onze ideeën te vertellen. Toen ik haar over de kook avonden vertelde lachte ze, maar zei tegelijkertijd, dat het 't proberen waard is. We kunnen dus aan de slag! Week 3 Ik heb een affiche voor de kookavonden ontworpen vier mensen om een tafel met een kaars in het midden In eerste instantie begreep niemand wat het voorstelde De gezichten waren niet duidelijk genoeg Daarom twee ogen er bijge maakt. Het is al beter. Ik heb de nadruk gelegd op het snel uit voeren van dit affiche, want straks moeten we ze met de hand maken Het affiche hangt in de zitkamer, zo krijg ik al reacties. Bij de subgroep is het affiche geen groot succes Zij vinden het nog te onduidelijk De ge zichten krijgen nog een neus en lijken steeds meer op een gezicht. Cornelia en Atty hebben ieder een conceptbrief geschreven ter verspreiding in de nieuwe wijken Wij moeten een keuze maken. Ze zijn erg uiteenlo pend. maar beiden zo goed dat we beslissen om ze allebei uit te geven Aty heeft een strak ke, goed gecomponeerde tekst geschreven, die een scherp beeld van Amnesty geeft, en Cornelia heeft een zeer persoonlijke en warme brief bedacht. Een kans voor ons om te testen welke stijl het meest effectief is! Doel van de brief is natuurlijk: het werven van actieve leden. door Emanuele Wijsenbeek Daarna brainstormen over de viering van het 10-jang be staan We hebben veel ideeen Wat zal de mensen het meest aanspreken? We moeten een middenweg vinden tussen het doorgeven van een bepaalde Amnesty boodschap" en het amuseren van de Leusde- naars. Om de titel van ons kookboek na te apen zich met aandacht vermaken, moet het doel zijn. Het maken van het affiche is tegengevallen Ik dacht dat we met zijn tweeen binnen een uur klaar zouden zijn, maar na twee uur werken - en ook een beetje kletsen - was er nog veel te doen. Toen heeft Ton de helft maar mee naar huis genomen We zullen ze ieder apart afmaken Week 4 De nadruk leggen op het snel kunnen uitvoeren van het affiche, nou dat had ik ge droomd! Maar ja, nu is het eindelijk zover en kunnen we ze rondbrengen in Leusden. Interessant om te zien wie bereid is om een affiche onder zijn dak te nemen en wie niet Ik zie altijd tegen dat gebel op om mensen iets te vragen Soms zijn de reacties ook ver velenden teleurstellend, soms echter ook hartverwarmend Dat geeft je een enorme steun Op uitnodiging van Atty blij ven we vandaag na de verga dering bij haar lunchen. Onder het genot van een heerlijke soep komen we langzaam aan het discussiëren toe Hoe kunnen we de gesten cilde brieven persoonlijker ma ken Men krijgt zoveel door de brievenbus. Hoe kunnen we ze er anders dan anders laten uitzien Daar is een stuk mar keting voor ons. En weer het probleem het moest uitvoer baar blijven, dus niet te veel tijd of geld kosten Eigenlijk zouden we - om nieuwe actieve leden te wer ven - meer leden moeten heb ben. Een vicieuze cirkel? afgerond, als een gevangene is vrijgelaten, iets. Of van de gevan gene zelf of van een of andere instantie. Maar terwijl je voor zo iemand aan het werk bent. hoor je meestal helemaal niks. Ja. dan moet je elkaar wel eens oppeppen om door te gaan Maar wat dat betreft hebben we een aardige, goedlopende groep." Emanuele Wijsenbeek ..Wat ik soms moeilijk vind, is dat je niet meer weet, wat nog te schrijven Op zeker moment heb je het idee, dat je al je argumenten nu wel hebt genoemd Maar daar wordt niet op gereageerd en wat moet je dan nog schrijven'' Inderdaad heb je dan binnen de groep Leusden steun aan elkaar Maar er bestaat binnen Amnesty International ook overleg tussen de subgroepjes van de ver schillende plaatselijke groepen, die zich met gevangenen uit hetzelfde land bezighouden. Zo is er bijvoor beeld contact tussen alle Congo- groepen en zulk overleg stimuleert je ook. wanneer het soms even moeilijk is." Elf gevangenen De groep Leusden. die indertijd met zes mensen van start ging en nu zestien leden telt. heeft zich in de afgelopen tien jaar ingezet voor elf politieke gevangenen. Allemaal zijn zij vrij gekomen, na kortere of langere periode van brievenschrij ver^ In één geval heeft de groep Leusden zelfs bijna tien jaar gecor respondeerd voor eén gevangene Uit het recente verleden zijn twee resultaten te melden. Het ene geval betreft Antoine Bouiti, afkomstig uit de Angolese enclave Cabinda Hij werd in januari 1977, terwijl hij verbleef in Congo met een aantal landgenoten gevangen genomen. Zijn gevangenschap heeft bijna ze ven jaar geduurd zonder dat tegen hem een proces werd gevoerd De Leusdense Amnestygroep stuurde de afgelopen twee jaar ongeveer honderd brieven naar de autoritei ten in Congo De andere gevangene, die re centelijk vrijkwam, is de 29-jarige Argentijnse auto-monteur Mario Moreno In 1975 werd hij opgepakt wegenssubversieve" aktiviteiten, waaronder vakbondswerk dient te worden verstaan Zijn gevangen schap - onder erbarmelijke om standigheden - duurde bijna zeven jaar In hoeverre er in die tijd een proces tegen hem is gevoerd, is niet bekend Een subgroep uit de groep Leusden heeft de afgelopen drie jaar voor zijn vrijlating geijverd. Aan Argentijnse instellingen en verenigingen en aan de verant woordelijke autoriteiten werden in totaal 300 brieven en 400 briefkaar ten verzonden Uiteindelijk liet Ma rio Moreno vorige maand zelf per brief weten, dat hij is vrijgelaten Die elf mensen in tien jaar tijd, waren dat voor de Amnesty-leden nu.gevallen of mensen van vlees en bloed? Pien van Norren. ..Mensen. Je moet je niet verkijken op het Amnesty-jargon, waarbij sprake is van..cases Maar voor ons zijn dat mensen, die in de loop van de tijd dat je voor hen bezig bent, steeds meer gaan leven. Dat komt ook wel doordat je voor sommige gevange nen pakketjes maakt. Als je iemand "sokken, een bril, snoep, shag stuurt, dan zijn dat toch echt men sen voor je Emanuele Wijsenbeek. ,,Je kunt hun namen niet meer vergeten, denk ik Pien van Norren: ,,Dat is zo" Nut Onontkoombaar is de vraag naar het nut van de schrijf aktiviteiten van Amnestyleden. Iemand, voor wie de Amnestygroep zich heeft ingezet, komt na verloop van tijd vrij In hoeverre is dat dan te danken aan de brieven vanuit Ne derland Om een concreet geval te noemen Antome Bouiti kwam vrij in het kader van een amnestyverle- ning ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van de République Populaire de Congo Emanuele Wijsenbeek: ,,ln het concrete geval van Antoine Bouiti wisten wij, dat er bij het tienjarig bestaan van de republiek amnestie was verleend In onze brieven aan de autoriteiten hebben we daar op gewezen en gevraagd, of er ook bij de twintigste verjaardag van de republiek amnestie verleend zou kunnen worden Dat is gebeurd, al is daarmee niet gezegd, dat dat het gevolg is van onze brieven." Pien van Norren ..Bewijzen kun je het natuurlijk nooit. Maar er zijn toch wel een aantal dingen zeker. Regeringen zijn over het algemeen bang hun goede naam te verliezen. En wat je ook niet moet vergeten: wanneer een gevangene een brief krijgt, dan is dat soms een hele steun voor hem. Dan weet hij, dat hij niet vergeten is. Dat er mensen zijn, die zich zijn lot aantrekken en voor hem aan het werk zijn. Op die manier steun je iemand in zijn moeilijkste uren en dat is van groot belang." Emanuele Wijsenbeek ,.En het algemene werk van Amnesty Inter national heeft zware invloed Dat steun je ook door lid te zijn." Maar is het dan toch niet ontmoe digend. wanneer je eigen inspan ningen jarenlang niet tot resultaten lijken te leiden Pien van Norren: .Ik heb daar geen last van. Natuurlijk zijn er wel eens momenten, dat je er minder zin in hebt, maar dat is met alles zo En bij Amnesty is er dan de groep om je weer een beetje op te krik ken." Emanuele Wijsenbeek. ..Ik denk altijd, het is heel erg. wat er gebeurt in de wereld Als je niks doet wordt dat alleen nog maar erger. Door lid te zijn van Amnesty doe je iets. En al is het maar een druppel in de zee. het helpt leven Je bent niet mach'eloos. Je bent deel van iets. dat als geheel invloed heeft in de wereld. Als Amnesty niét bestond, dan zou het allemaal nog veel erger zijn." Is het adoptiewerk één van de Pien van Norren ,,lk heb daar geen last van" geweest Waarschijnlijk de meest opvallende was de uitgave van het kookboekje ..Eten met aandacht". Een boekje met recepten uit lan den, die Amnesty tot zijn werkge bied moet rekenen. Op de rechter bladzijde telkens het recept, op de linker pagina aandacht voor het land en voor de reden waarom het land de aandacht van Amnesty vraagt Een heel andere methode dan aansluiten bij een landelijke Amnesty-aktie of een informatie kraampje in het plaatselijke winkel- ttPUBUQUE POFULA1AE DU CONCO cour suprème B f 5*7 W ,/c.s Hrar.nnlU. U 26 Octobre 1983 t.e Président de lu Cour Suprème 1 -Monsieur HENK VAN DALEN Boekweitland 9 3833 CK LEDSDEN PATS - BAS rüponso a *otre correopondonce du 12 Octobre 1983, J'ni l'honnour de vouc confiracr que Antoine BOUITI •ffectivecent beneficie des sesuren d'sandstie prises par le 1 la République De brief, waann de vrijlating van Antoine Bouiti wordt bevestigd belangrijkste aktiviteiten van de groep Leusden, men heeft de afge lopen tien jaar nog wel meer ge daan. Al weer een aantal jaren is er nu een schrijfgroep. die eenmalige akties houdt voor politieke gevan genen In de Leusder Krant worden regelmatig de bijeenkomsten van de schrijfgroep in de school aan de Lijsterbeslaan aangekondigd Een aantal jaren heeft er ook een zoge heten scholengroep gefunctio neerd. maar bij gebrek aan vol doende aktieve leden heeft men die aktiviteit moeten stopzetten Pien van Norren ,,We zeggen nog steeds, dat we er tijdelijk mee zijn opgehouden, want we willen het wel weer oppakken Maar door gebrek aan mankracht kan dat nu niet Temeer niet. omdat het goed gedaan moet worden, wanneer je het doet. Het gaat er om om kinde ren bewust te maken van zaken als recht en onrecht. Daar werd het een en ander over verteld en dat leidde dan tot een rollenspel Maar je moet je wel bewust zijn dat je met jonge kinderen bezig bent en dus is het verantwoordelijk werk." Kookboekje Niet in de laatste plaats houdt een Amnesty-groep zich ook bezig met het werven van leden en fond sen Daarop gerichte akties zijn er in de afgelopen tien jaar regelmatig centrum. Pien van Norren ,,Over dat kookboekje hebben we heel lang zitten twijfelen. De meningen waren verdeeld Er waren mensen, die vonden dat je dat op zo'n manier niet moest doen Anderen wezen er op. dat je via een kook boekje wellicht binnenkomt bij mensen, die anders niet zo snel in contact met Amnesty zouden ko men Uiteindelijk hebben we beslo ten om het boekje uit te geven. En het is een succes geworden We hebben er een tweede druk van moeten maken." En nu dan het tienjarig bestaan. Feest? Emanuele Wijsenbeek ,.Een zo genaamd feest, een feest tussen aanhalingstekens We zijn in een kleine groep aan het brainstormen, wat we precies zullen gaan doen Er zullen in juni een aantal aktivitei ten plaatsvinden, maar welke we ten we nog niet precies We heb ben al wel besloten, dat het aktivi teiten moeten zijn. die om een aktieve deelname van de mensen vragen Het gaat er om Amnesty meer bekendheid te geven en meer leden te vinden We moeten laten zien. dat er allerlei nivo's van aktivi teit zijn, waarop je aan het werk van Amnesty kan meedoen Als we de mensen bij de gebeurtenissen in juni vragen om aktief aan iets mee te doen. hebben ze de eerste stap al gezet

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5