GS keuren raadsbesluit kavels Langenbeek goed eusden krijgt het moeilijker iet aantrekken van bedrijven Gemeente nam afscheid van marktmeester Suvaal LEUSDEN, '0 viert vijfde itrum in De Korf leusder krant Bijeenkomst NCVB-centrum c: Ds. Ruitenberg beroepen IS. BOONE: „AANSLUITING OP RIJKSWEG HEEL BELANGRIJK" Ijsvogel DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 plaatselijk nieuws een derde ooglid, dat als een vlies over de oogbol wordt geschoven. Daar door ziet hij onder water niet veel en moet op goed geluk de prooi grijpen. Dat mislukt ui teraard nogal eens. Heeft hij echter een visje, veelal een stekelbaarsje, gepakt dan vliegt hij te rug naar zijn uitkijkpost en wordt het visje met een paar krachtige sla gen tegen de tak dood gemept, omgedraaid en met de kop naar voren doorgeslikt. Deze han delingen zijn nodig om dat een stekelbaars, als die wordt gepakt, al zijn stekels overeind zet en het is geen pretje die in je keel te krijgen. In de paartijd kunnen we een ijsvogel zien zitten met een visje in de sna vel, waarvan de kop naar voren is gericht. Hij pro beert daarmee een vrouwtje te lokken. Komt een vrouwtje op dat aan bod af dan reikt hij haar dat visje aan en hoeft zij het niet eerst om te draaien om het te kunnen inslikken. Als dat met een groot aantal visjes is gelukt dan gaan ze sa men op zoek naar een geschikte nestplaats. Dat ia altijd een steile, onbe groeide oeverwand. Sa men boren ze met de po ten en snavel een tunnel, waarvan de lengte ver schilt, maar die soms wel een meter lang is. Die gang loopt altijd schuin omhoog, om het regen water geen kans te ge ven binnen te dringen. Aan het eind van de tun nel wordt een kamertje gemaakt. Daarin, zomaar in het zand, worden doorgaans zeven spier witte, bijna ronde eieren gelegd. Als de jongen zijn uitgekomen, worden ze nog drie en een halve week door de ouders ver zorgd. Na het uitvliegen krijgen ze nog een paar dagen duiklessen en daarna moeten ze het zelf maar zien te klaren. De meesten redden het niet en die overblijven moeten, proberen een ei gen visstekje te vinden. Dat schijnt nu in onze buurt het geval te zijn. En nu maar hopen dat ze ook geschikte nestgele genheid vinden. Dan is misschien de ijsvogel bij ons terug. G.van L. iktie en administratie: or Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op agen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot uur Telefoon 033-941495 nementsgeld: >0 per |aar: 0 per half |aar. 5 per kwartaal. iten bezorging: onnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u tt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- loestel 44. 'STELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde toto's kunt u 'ellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij (betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met 'fke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de toto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per laar (formaat 13x18 cm) ent 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, m-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u de gewenste foto('s) thuis. EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- inkombinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Gedeputeerde Staten hebben het in meerder heid genomen raadsbesluit inza ke de kavelkwestie in de wijk Langenbeek na ampel beraad goedgekeurd. Daardoor is het schriftelijk verzoek van de Partij van de Arbeid in Leusden aan GS om het raadsbesluit te vernieti gen of anders te vernietiging voor te dragen bij de Kroon van de hand gewezen. Op 25 augustus vorig jaar be sloot de meerderheid van de ge meenteraad (VVD en CDA) naar aanleiding van een initiatiefvoorstel van de christen-democraten een overmaat grond voor vijftien bewo ners van de wijk Langenbeek niet in rekening te brengen. Het ging om een totaalbedrag van 40 duizend gulden. De kavels grond in de vrije sector werden eind 1978 door de gemeente verkocht Tijdens de uit gifte van de grond werden echter meetfouten gemaakt, waardoor de vijftien betrokkenen meer grond kregen dan waarvoor ze uiteindelijk betaalden. Volgens het koopcon tract kon de gemeente deze zoge heten overmaat alsnog in rekening brengen. B&W hebben er chter van afgezien omdat er van gemeente wege fouten zijn gemaakt bij de uitgifte van de vijftien bouwkavels. Aanvankelijk besloot de gemeente raad in april '83, met uitzondering van de VVD, de vijftien mensen uit Langenbeek een rekening te stu ren. Na een onderzoek van het CDA kwamen de Leusdense christen-democraten echter van hun standpunt terug. Hun onderzoek had feiten aan het licht gebracht die ervoor pleit ten de overmaat grond niet door het vijftiental te laten betalen De PvdA Leusden liet GS we ten dat het algemeen belang niet door het Langenbeek- raadsbesluit was gediend en dat de vijftien betrokkenen naar de rechter hadden kunnen stappen als ze het niet eens zouden zijn met de navordering. LEUSDEN - De NCVB-afdeling centrum houdt vanavond (dins dag) haar maandelijkse bijeen komst in het Gereformeerd Dienstencentrum aan de Burge meester de Beaufortweg. Voor deze avond is de afdeling zuid ook uitgenodigd. Ds. T. Harder is uitgenodigd om te praten over "Werkloosheid en de ge volgen daarvan." De avond be gint om 19.45 uur. Van verschillende kanten bereiken mij berichten van mensen, die een ijs vogel hebben gezien. Dat is in onze omgeving te genwoordig iets heel bij zonders. De laatste keer dat ik hier een ijsvogel zag, is ongeveer veertig jaar geleden. Dit prachtig mooie, bijna tropisch ge kleurde vogeltje, is in het hele land wel erg zeld zaam geworden. Om ze tegen te komen moeten we naar Zuid-Limburg of naar de Achterhoek. Daar zijn de omstandig heden nog redelijk goed voor de ijsvogel. Die om standigheden zijn hel der, visrijk water en steile oeverkanten. Het eerste voor de voedsel voorziening, het laatste voor de nestgelegen heid. De vogel leeft na melijk van kleine visjes, die hij met een snelle duik, vanaf een vaste uit kijkpost, meestal een tak die boven het water hangt, uit het water vist. Tijdens de duik be schermt hij de ogen met LEUSDEN Dinsdag 14 februari 19.45 uur: Bijeenkomst NCVB centrum en zuid, Dienstencentrum. Burg. de Beaufortweg. Dinsdag 14 februari 20.00 uur: Feestavond voor ouderen, Pon zaal. Bavoortseweg. Dinsdag 14 februari 20.00 uur: Commissie ECW, gemeentehuis, 't Erf 1 Woensdag 15 februari 20.00- 22.00 uur: muzikale instuif, boer derij 't Claeverenblad, Hamers- veldseweg 102. Woensdag 15 februari 20.15 uur: PvdA ledenvergadering, schuur De Hakhorst, Waarden 25a. Donderdag 16 februari 20.00 uur: Film "De Godfather" I, De Korf, Smidse Vrijdag 17 februari 19.00 uur: KPO-lustrumviering, St. Jozef kerk, Hamersveldseweg. LEUSDEN - In de wijkgemeente Dorpskerk van de Hervormde gemeente Leusden is ds. J.J. Ruitenberg uit Vianen beroe pen. Op zondag 4 maart om 14.30 uur zal ds. Ruitenberg in de Dorpskerk aan de Arnhemse- weg 75 in een bijzondere dienst zijn intrede doen. Hij zal worden bevestigd door ds. N.J. Flink. Na de dienst is er in 't Trefpunt gelegenheid om kennis met de familie Ruitenberg te maken. fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. tchijnt elke dinsdag en donderdag. fdredakteur: Kreyns ktie: en Engelkens ar van Loo ering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. )EN - Vrijdag 17 februari de Katholieke Plattelands- en Organisatie haar 25-ja- (bileum. De avond begint een Eucharistieviering om 19.00 uur in de parochiekerk van de H. Jozef aan de Hamers veldseweg. Daarna zal de avond feestelijk worden voortgezet in De Korf aan de Smidse. oordeel dat de locale overheden zich bij de planning van nieuwe kantoren soms te veel laten lei den door planologische in plaats van markttechnische fac toren", aldus het rapport dat concrete aanbevelingen doet voor nieuwe kantoorlokaties, hoofdzakelijk in Amersfoort. In Leusden is de komende tien jaar zo'n vijftien hectaren grond beschikbaar voor bedrijven/kanto ren Die ruimte is voor het leeuwe- deel verdeeld over het gebied 't Ruige Veld (daarin is een strook gereserveerd) en De Horst. In dat laatste gebied is overigens voor een kwart van de grond een voor zichtig plan ontwikkeld voor de bouw van een motel met sportac commodatie. Verder zijn er voor bedrijven/kantoren nog mogelijk heden in het zuidelijk gedeelte van De Hamershof (H2) en is het tie voor wedstrijden, enzo voorts (vacaturenummer 5-3). Informatie over bovenstaande vacatures kan men verkrijgen bij de Vrijwilligers Vacature bank Leusden, Stijgbeugel 32, telefoon 943901, op dinsdag, woensdag en donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur. gebied 't Vliet in het noorden van Leusden aangewezen als re serve. Zoals drs. Boone het op dit moment kan bekijken, maar hij wil er niet op vastgepind worden, hoeft Leusden evenals Amers foort geen gróte kantoren in de toekomst te verwachten ,,ln de middelgrote sfeer - kantoren met een vloeroppervlakte tot 5000 vierkante meters - zullen er meer mogelijkheden zijn voor Leusden. ofschoon het niet makkelijk zal zijn. Leusden zal zich bovendien moeten richten op bedrijven die bereid zijn zich op een meer peri feer gelegen lokatie (aan de rand van een plaats, red te vestigen", aldus de adjunctsecretaris van de Kamer van Koophandel Terugkijkend op het verleden zegt drs. Boone dat Leusden goed ge scoord heeft met het aantrekken van kantoren. Hij wijst op "Prirv cenhof", een kantorenwijk bij uit stek met de Bankgirocentrale als een "grote". Boone meent dat Leusden veel bedrijven heeft bin nengehaald die anders naar Amersfoort zouden zijn gegaan ,,De Keistad had destijds slechts centrumlokaties te bieden, maar geen perifere Dat was in het voor deel van Leusden, dat een aan trekkelijk concept bood met de Pnncenhof", aldus drs. Boone Hij spreekt nu van een gevoelige strijd tussen Leusden en haar grote buurgemeente om in de Het voormalig kantoorgebouw van van Heugten heeft een tijd leeggestaan. maar is sinds het najaar betrok ken door het hoofdkantoor van Ahrend. gunst te komen van bedrijven die een nieuwe vestiging willen. Amersfoort gaat het werkgelegen- heidsgebied De Hoef in ontwikke ling nemen, terwijl Leusden dat met De Horst zal doen. AANSLUITING Heeft drs. Boone een voorkeur voor het soort bedrijven dat zich in Leusden zou kunnen vestigen'? Hij zegt van niet en vindt dat de keuze maar verder moet overge laten worden aan de gemeente Wil je bedrijven interesseren voor een stuk grond in Leusden, dan is volgens drs Boone het wel heel belangrijk dat de directe aanslui ting op rijksweg 28 tot stand komt. Daarop moet gehamerd blijven worden, Amersfoort krijgt vanuit De Hoef een verbinding met die rijksweg en ligt dus in feite al een stapje voor", aldus de man van de Kamer van Koophandel. Hij zegt het niet, maar Nieuwegein, Hou ten en Maarssen liggen ook veel gunstiger ten opzichte van een snelwegroute. Behalve in nog te ontwikkelen werkgelegenheidsgebieden kun nen bedrijven ook nog terecht in bestaande leegstaande kantoren Het zijn er niet veel in Leusden. al komt binnenkort het grote DHV- kantoor in de Princenhof vrij Drs Boone zegt dat er altijd, met een duur woord, standaardfrictie-leeg- stand is in een plaats. ,,Er gaan bedrijven en er komen nieuwe. De leegstand in Leusden is zeker niet structureel en dus niet verontrus tend", meent drs. Boone. In Amersvfoort overigens, zegt hij, wordt de indruk gewekt van grote leegstand in kantoorpanden Grote borden van makelaars aan de gevels van de complexen sug gereren dat. Drs. Boone ..Daar mee wordt een verkeerd beeld ge wekt. Vaak gaat het om één etage in zo'n kantoorgebouw, dat nog te huur is, terwijl het lijkt of het hele pand leeg staat. Gelukkig hebben de makelaars daar iets aan ge daan door aan te geven hoeveel ruimte te huur is" Drs. Boone behandelt vanavond het rapport "Nieuwe kansen voor kantoren in regionaal per spectief" in de werkgroep ECW. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. jDEN - Vandaag publiceren leer enkele (nieuwe) vaca- uit het bestand van de lligers Vakaturebank den (VVL). Alle vacatures de VVL zijn getoetst, het- wil zeggen dat uitkerings- jhtigden met behoud van uitkering dit vrijwilligers- kunnen verrichten. onder meer de volgende vacatures worden mensen ge vraagd: 1. Padvindersgroep zoekt men sen bekend met het padvinders- werk, zoals excursies en toe zicht op gebouw en omgeving (vacaturenummer 2-69). 2. Oudercommissie zoekt enige verkeersbrigadiers voor het la ger kleuteronderwijs (vacature nummer 2-70). 3. Ren-Toerclub zoekt assisten- (Van één onzer verslaggevers) SDEN/AMERSFOORT - „Het zal voor Leusden in de toe- st vermoedelijk een stuk moeilijker worden om bedrij- binnen te halen die in een plaats als Leusden hun kan- willen vestigen. Gemeenten als Nieuwegein, Houten en rssen zijn geduchte concurrenten. Met name in Nieuwe- I en Houten is een groot aanbod van kantoorruimte in Likkeling of in de planfaseDat zegt drs. A. Boone. nct-secretaris van de Kamer van Koophandel, naar aan- ig van het rapport "Nieuwe kansen voor kantoren in maal perspectief" dat de Kamer heeft uitgebracht. Dit ort wordt vanavond behandeld in de vergadering van de groep Economische Zaken, Consumentenbelangen en [gelegenheid (ECW). Drs. Boone zal het een en ander [deze nota vertellen aan de werkgroep. Vooruitlopend igeerden wij een gesprek met hem. apport van de Kamer van handel gaat nader in op de ling van nieuwe plaatsen kantoren in de regio Eem- en in het bijzonder in de Amersfoort. De aandacht richt zich niet zo zeer op de kwantiteit als wel op de kwali teit, dat wil zeggen dat er geke ken is naar loiraties waar het beste kantoren gebouwd kun nen worden. „De Kamer is van VRIJWILLIGERS VACATUREBANK LEUSDEN ST'JGBEUGEL 32. 3833 XE LEUSOEN. NI 033-91.3901 LEUSDEN - Temidden van familie, collega's en marktkooplieden heeft de heer H. Suvaal jongstleden woensdag afscheid genomen van de gemeente Leusden Dat gebeurde tijdens een afscheidsreceptie in de raadszaal van het gemeentehuis Suvaal, die de afgelopen tien jaar marktmeester was. heeft om gezond heidsredenen zijn funktie moeten neerleggen Tijdens de receptie werden door verschillende sprekers lovende woorden aan het adres van Suvaal gericht Er werd onder meer gesproken door burgemeester mr J W.M. Rademaker, gemeentesecretaris Van Gooi, marktmeester Mulder en, namens de marktkooplieden, mevrouw Huyden De woorden gingen van diverse geschenken vergezeld. Op de foto neemt burgemeester Rademaker afscheid van Suvaal

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3