„Moord in extase": Nederlandse policier weet te overtuigen Rechtstreeks vanuit Tony Manero is na „Saturday Night back in town I - Bureau Warmoes straat Fever" JOHN TRAVOLTA IN „STAYING ALIVE" De verfilming van A. C. Baantjer's bestseller Veertien auto's total loss DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 kijk op de film Het spektakel In „Moord Extase" heeft aardig wat auto naar de sloop gebracht. Afg zien van de vele duizenden gi dens blikschade zijn er, ten b hoeve van het sensatlone stuntwerk, liefst veertien vv gens total loss gereden - wat onder: vier politle-Golfjes, dr Camaro's en één De Tomass (nleuwwaarde: 120.000,-). De producent heeft er n< geen stuiver spijt van. „Elndeli een Nederlandse speelfilm zegt hij, „die kan méédoen Ini internationale ere-dlvisle." haar vingers windt en óók intieme rela ties onderhield met twee van de bruut vermoorde slachtoffers. Regisseur Hans Scheepmaker heeft met veel aandacht voor details dit ver haal in beeld gebracht Gebruik ma kend van het steeds weer sfeervolle Amsterdam met haar intieme kroegen, de nauwe grachten en ter plaatse filmend in het Bureau Warmoesstraat van de Amsterdamse politie, kreeg „Moord in extase" reliëf en maakt mede door die authenticiteit indruk. Er is veel aandacht besteed aan de speciale ef fecten,zoals die nodig waren tijdens de spectaculaire roofoverval en de talrijke achtervolgingen door de Amsterdamse binnenstad Dit resulteerde in een film, die nu eens niet knullig overkomt met revolvers die klinken als klappertjes pistolen en gevechten, waarbij je duide lijk kunt zien dat de slagen mis zijn Ook aan dit (voor een goede policier) onmisbare onderdeel is de volle aan dacht besteed. En dat mag ook wel, als je bedenkt dat in totaal twee miljoen gulden in deze produktie is gestoken. „Moord In extase" Is In alle opzich ten een verrassing, waaraan het film publiek veel genoegen (en spanning) zal beleven. Wat mij betreft kan het Nederlandse filmjaar (bijna) niet meer stuk. Bert Vos Joop Doderer als rechercheur De Cock met Manouk van der Meuten als Monique in Moord in Extase van regisseur Hans Scheepmaker. der nadrukkelijke aanwezigheid, zijn rol nenuanceerd neerzet De Cock is ge woon De Cock, in al zijn rust. doortas tendheid, ietwat cynische humor en menselijkheid En Ron Brandsteder als inspecteur Vledder is ineens al z'n glamour kwijt en verandert op slag in een wat onzekere jonge politieman, vol goeie wil,die al dan niet blunderend zijn oudere collega helpt en vooral diens beweegredenen en denkwijze probeert te begnjpen Kortom als de filmprodu centen het willen, kan uit „Moord in extase" een voortreffelijke serie speel films groeien, gebaseerd op de romans van Baantjer. Het verhaal zit goed in elkaar. De bloedige roofoverval op een geldtrans port in hartje Amsterdam, wordt ge volgd door een reeks brute moorden Het is kennelijk de bedoeling van de dader(s) de buit voor zich alleen te houden. En omdat eén van de slachtof fers een penose-klantje is van de in het vak vergrijsde rechercheur De Cock, trekt deze zich de zaak persoonlijk aan Samen met zijn jonge, nog onervaren assistent Vledder opent hij de jacht op de moordenaar(s). Alle sporen leiden overduidelijk naar de direkteur van het beroofde geldtransport-bedrijf, een man met een passie voor mooie vrou wen en een chronisch tekort aan de kontanten, waarmee hij zich de liefde koopt. Eén van die liefdes is een fraai fotomodel, dat heel wat mannen rond Het nieuwe polite-duo De Cock en Vledder (Joop Doderer en Ron Brandsteder) m Moord in Extase, gebaseerd op de gelijknamige roman van A C. Baantjer. (door Bert Vos) „Moord In extase", 1984, regie Hans Scheepmaker; produktie Henk Bos. Scenano Felix Thijssen, muziek Ar thur Cune, montage: Victorine Habets; camera Rob van der Drift. Gebaseerd op de roman „De Cock en de moord in extase" van A C Baantjer. Met: Joop Doderer, Ron Brandsteder, Manouk van der Meulen, Toon Agterberg; Hero Muller; Eric van der Donk e v.a Genre Nederlandse politiefilm, keuring 12 jaar Première Nederland. Theater Grand, Amersfoort Het gaat goed met de Nederlandse film. Nauwelijks zijn de eerste en thousiaste kreten over „Schatjes!" weggeëbd of we kunnen gaan kijken naar de tweede Nederlandse filmver rassing van 1984. Regisseur Hans Scheepmaker tekende voor „Moord in extase" naar de gelijknamige ro man van A. C. Baantjer met een uitgebalanceerde hoofdrol van Joop Doderer als De Cock. Nederlandse pollciers zijn dun ge zaaid en bovendien nauwelijks van een kwaliteit, dat je er iets memora bels in ontdekt. In tegenstelling tot de Franse politiefilms zijn de Neder landse nooit echt tot wasdom geko men. Met „Moord in extase" is in ieder geval een keerpunt bereikt. Gebaseerd op één van de succesvol le detective-romans van de Amster damse politieman A. C. Baantjer, schreef Felix Thijssen, een uitste kend scenario, door regisseur Scheepmaker niet alleen flitsend, maar ook sfeervol in beeld gebracht. Toen bekend werd. dat Joop Doderer de hoofdrol als inspecteur De Cock zou gaan spelen en TV-quizzmaster Ron Brandsteder naast zich zou krijgen als de Cock's assistent, heb ik ietwat ver twijfeld mijn hoofd geschud. Het leek mij een onmogelijke kombinatie toe. Joop Doderer was nog steeds in mijn geheu gen blijven hangen als de Swiebertje van de NCRV, terwijl de glittershows van Brandsteder mij nog nooit echt hebben kunnen bekoren Wie met deze gedachten in het hoofd naar „Moord in extase" gaat kijken, wacht een comple te verrassing Joop Doderer is - en dat ontdek je eigenlijk nu pas - een rasecht filmac teur, die zonder enige overdrijving, zon- Na twee dagen onderhandelen werd, op 16 juli 1982, het kontrakt getekend waarmee bestseller-auteur A. C. Baantjer toestemming gaf één van zijn romans te verfilmen. Hij hield één slag om de arm. Zijn veto recht. Het recht om „nee" te zeggen tegen de acteur die de hoofdrol moest vertolken: de rol van recher cheur De Cock. Want de vergrijsde speurder De Cock Is Baantjer's twee de ik. Net als hij rechercheur aan het Buro Warmoesstraat: het drukste en meest-besproken politieburo van Nederland. Baantjer heeft er - tot oktober vorig Jaar - gewerkt: acht- en-twintlg jaren lang. Een ongeëve naarde staat van dienst. En zijn gees teskind De Cock gaat door. Twee romans per jaar. Nu al meer dan vijf-en-twintig bestsellers op een rij. Baantjer was zo ongeveer de enige die niet tegenstribbelde toen produ cent en regisseur op de proppen kwamen met hun eerste en enige keuze voor de rol van De Cock. Gelukkig maar. Want Joop Doderer zet In Moord In extase een kreatie neer. Met finesse, overtuigings kracht en nuance. RESULTAAT De basis voor elke geslaagde speel film is het scenario Ruim een half jaar lang is er aan gewerkt en gepeuterd aan de personages, de intrige, de sub plot, het opnieuw selekteren en rang schikken en - waar nodig - het uitver groten van de ingrediënten uit de ro man Scenarioschrijver Felix Thijssen (een man met meer dan veertig romans - in diverse genres - en tientallen scripts op zijn conto) is er - in voortdu rende nauwe samenwerking met pro ducent en regisseur - in geslaagd een hechte basis te leggen voor de steeds boeiende filmvertelling. Voeg daarbij de opmerkelijke funktio- nele muziek van Arthur Cune - muziek die de aktie. de dreiging en de humor accentueert - als ook de dynamische montage van Victorine Habets en het eindresultaat is een film, zoals er in Nederland nog niet eerder één is ver vaardigd een film die jong en oud gedurende honderd minuten aan de stoel gekluisterd houdt. Een niet gering aandeel is hierbij geleverd door Dicky Beer - de enige Nederlandse stuntman, die overal in de wereld, waar aktiefilms worden ge maakt. emplooi vindt. Hij is de durfal die met ogenschijnlijke doodsverachting - maar in werkelijkheid met minutieuze berekening en onwankelbare zekerheid - auto's total loss rijdt, vechtpartijen ensceneert, tientallen meters omlaag stort en door muren heen ramt. POLITIE „Moord in extase" zou niet tot stand zijn gekomen als de politie haar mede werking had geweigerd. Rechercheur De Cock opereert vanuit het Buro War moesstraat: een lokatie die simpelweg met is na te bouwen En dus werd de komplete filmploeg spontaan onderdak geboden in het toch al uit zijn voegen barstende, overbelaste buro in het hart van Amsterdams rosse buurt en onderwereld-centrum Vijf-en-dertig filmtechnici, met hun kolossale appara tuur. een tiental acteurs en talloze figuranten - heel het rumoerige filmbe drijf, kompleet met kleding- departement, grime-afdeling en eigen keuken, was dagenlang te gast in de Warmoesstraat. Daarnaast kon er. zonder enig ge mor. worden gewerkt in en rond het hoofdburo, bij de verkeerspolitie en zelfs een ME-team van de rijkspolitie kwam desgewenst opdraven Mis schien wel het meest verbluffende staaltje van spontane medewerking biedt de sensationele geldroofscêne. De voorkeur van producent en regis seur ging uit naar de Mr Visserplein- tunnel. bij het Waterloo-plein en jawel hoor - alsof het de gewoonste zaak van de wereld was werd die tunnel tot tweemaal toe een gehele zondag voor alle verkeer afgesloten, van zonsop gang tot zonsondergang Het resultaat M „Staying alive", 1983, USA. Regie Sylvester Stallone, produktie: Robert Stigwood en Sylvester Stallone, scena rio: Norman Wexler Sylvester Stallo ne; gebaseerd op de karakters van Nik Cohn in „Saturda night fever"; songs: Bee Gees; muziek Frank Stallone; camera: Nick Maclean, met John Tra volta, Cynthia Rhodes en Finola Hug hes. Keuring alle leeftijden. Theater Grand, Amersfoort. John Travolta kreeg wereldwijde bekendheid dankzij zijn hoofdrol In de in 1977 door John Badham gere gisseerde disco-speelfilm „Saturday Night Fever", die een ware rage onder de jongeren veroorzaakte, niet lohn Travolta opnieuw de dansende ster in ..Staying Alive" van Sylvester Stallone en muziek van de Bee Gees The woman In you". ..Lite goes on", breakout love vou too much" en ..Someone belonging to someone John Travolta en Cynthia Rhodes in een scène uit ..Staying Alive", het vervolg op Saturday Night Fever", geregisseerd door Sylvester Stallone in het minst door de songs van de Bee Gees. „Grease" met Olivia Newton-John bevestigde nogmaals het imago van vlotte danser van Travolta, maar daarna viel er een toch wat pijnlijke stilte rond deze jonge acteur. „Moment by moment" waarin hij een soort gigolo speelde, werd allesbehalve een come back. De film flopte terecht. Iets beter, maar In Nederland geen overweldi gend succes, was „Urban Cowboy", maar Travolta kwam pas echt terug met zijn hoofdrol In „Blow up" van regisseur Brian de Palma. Na zes jaar pikte producent Robert Stigwood de uiaad weer op voor een vervolg op „Saturday Night Fever" en Travolta was na een gesprek dlrekt „In" voor de hoofdrol als Tony Manero. Stigwood benaderde Sylvester Stal lone voor de regie en deze succesvolle acteur, die ook verschillende films zélf regisseerde, was direkt bereid Hij deed samen met Stigwood de produktie en herschreef het scenario dat Norman Wexler reeds had gemaakt. Het enige wat er voor hem niet in zat was de hoofdrol. ..Staying Alive" speelt zich zes jaar later af dan „Saturday Night Fever" Tony Manero heeft Brooklyn verlaten en probeert een hoofdrol te krijgen in daarvan is dan ook een scène, die in de geschiedenis van de Nederlandse film zijn weerga niet kent. Slechts één keer is het bijna misge gaan toen een oplettende Amsterdam mer in de Wibautstraat een geldwagen- zag rijden, met pal daarachter een gemaskerde man in een snelle „Ameri kaan"; de geschrokken burger greep de telefoon en nog geen drie minuten later raasde het speciale overvalteam van de Amsterdamse politie van alle kanten naderbij, sneed de „Amerikaan" de pas af, sleurde de gemaskerde man achter het stuur vandaan, fouilleerde hem en liet zich slechts met enige moeite over tuigen dat de op heterdaad betrapte onverlaat een onschuldige figurant was. die z'n werk deed voor een verbor gen camera. Daarna is de scène onge stoord afgedraaid. KIJK, PAPA. VLEDDER Een beetje zoon van twaalf wéét waar z'n ouders mee tobben. Produ cent Henk Bos liep met zijn zoon over de Firato, trekt dat jong ineens aan z'n mouw, wijst en zegt. „Kijk, pappa, Vlèdder!" Zo is Ron Brandsteder voor de film „ontdekt". Er volgde een eerste ge sprek en een screen-test, met Joop Doderer als tegenspeler Doderer had aanvankelijk zo zijn twijfels. „Wat moet ik met een quiz-master?" En op de dag van de screen-test kwam hij binnen met de belofte: „Ik zal hem een poepie laten ruiken." Maar vijf minuten later was het ijs al gebroken. Producent en regisseur ke ken elkaar aan Ze zagen het voo ogen gebeuren en de camera bev de het Het klikte niet alleen li Joop en Ron; het klikte ook tusse en de camera Aan het eind van d nadat Ron „uitgewrongen" verti was. vroeg Joop alleen maar „Jij bent een ideale De Cock," w; antwoord. „Dat vraag ik niet," zeil rer „Die jongen; wat denken juli die jongen?" „We hebben zo twijfels 's Avonds belde Doden „Jullie zijn gék als je Brandstede lopen. Die jongen is een natuur Jullie hebben toch wel ogen in je Het was duidelijk. Doderer ha maatje gevonden. Producent glsseur wreven zich in de ha Het koppel De Cock-Vledder ko meer stuk. „Moord in Extase' om die konklusie te staven. een grote dansproduktie. maar moet tot nu toe genoegen nemen met onderge schikte rollen. Zijn vriendin Jackie pro beert hem op alle mogelijke manieren te helpen, maar Tony laat zich niet zo snel helpen. Jackie (voortreffelijk gespeeld door Cynthia Rhodes) danst zelf niet onverdienstelijk en via haar komt Tony tenslotte in dezelfde show als haar terecht, met Laura (Finola Hughes) als hoofdrolspeelster. Tony ziet wel wat in de knappe, maar hooghartige en ver wende Laura en laat Jackie als een baksteen vallen als Laura op een gege ven moment op zijn avances ingaat. Maar afkomst verloochent zich niet en Tony Manero moet toegeven, dat hij zich niet thuisvoelt in het bekakte milieu waarin Laura vertoeft en bovendien is Hughes als Laura. Regisseur Sylvester Stallone (links) met Finola Hughes en John Travolta voorbereiden van de grote slotshow in ..Staying Alive". het meisje nogal ruim in haar opvattin gen Vernederd door Laura en ontevre den door zijn ondergeschikte rol in de show. komt Tony met hangende pootjes bij Jackie terug Dat het natuurlijk allemaal best goed komt in deze pretentieloze film, behoeft geen betoog Tony Manero komt aan zijn trekken en krijgt hoe dan ook toch zijn felbegeerde hoofdrol „Staying Alive" ademt ongeveer de sfeer uit, die „Saturday Night Fever" had. maar Stigwood noch Stallone is er in geslaagd om „Saturday Nightl te doen vergeten. Die film ha enorme impakt, sloot perfekt aar toen heersende gevoelens vani geren en Travolta wist met zijn dans de jeugd te veroveren. ,.S Alive" mist die impakt enigs: onwillekeurig moet je denken aa als „Rocky", waarin de held lé ook na enige tegenslag tnomf -e' lone zal aan die gedachte nietv zijn. Travolta heeft nog steeds die volgbare loop over zicht, met de gen armen en handpalmen ad als een uit een western verd< cowboy die verdwaasd door de stad loopt, hij danst wellicht net z en of nog beter, maar het is géénfc day night fever". De songs vani feb Gees ten spijt el< Niettemin Is „Staying Alive in slechte film. Dat niet. Maar hel film over de hedendaagse jeug „Saturday Night Fever" wél w j (f| choreografie In „Staying Ali schitterend, wat met name p. grandioze apotheose tot uitdn r komt: kosten noch moeite i ra< spaard om het publiek een n rende show te brengen met Ti excellerend als superstar. muziek en goed spel in een pre loze film. Altijd nog ruim void J\ om enkele uurtjes plezier i 'St beleven, dat wel.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10