van ins voor vestigingen Kela BV Hilhorst nog niet verkeken Werkwijze van ECW gaat op de helling Carnavalsoptocht „Accent op ondersteuning van vrouwengroeperingen" j leustlef" k Vrijdag opening Prov. Steunpunt Vrouwenemancipatie VOORSTEL B&W OP KOMST Zaterdag 3 maart Poging tot inbraak Auto's bekeurd plaatselijk nieuws DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 onzer verslaggevers) SDEN - „Omdat de ge- e het toch nooit goed doet, persoonlijk van de over- «moelenls met het bran- Iroon In winkelcentrum De shot at". Dat zei wethou- Wagenaar (WD) dins- ond In de vergadering van kgroep Economische Za- onsumentenbelangen en elegenheld (ECW). rerkgroep werd een korte van B W over dit onder in de orde gesteld, lotitie is gemaakt naar aan- van de verwarring die er over de termijn dat de ge- zich kan bemoeien met winkels er in De Hamershof komen. De indruk leeft dat hts een termijn van een aren voor staat. Uit de B ie blijkt dat de gemeente I irf pnncipe tot in lengte van ran bemoeien met het bran- oon in Leusdens hoofdcen- en en ander is het gevolg overeenkomst tussen de ite en Delta Lloyd (realisa- 3e Hamershof) waarin staat winkels volgens de afge- i brancheverdeling geëx- d moeten worden g van de verdeling is alleen Can na toestemming van ester en wethouders deze goedkeuring zal door ege nimmer op onredelijke gronden worden geweigerd", aldus de notitie. CONCURRENTIE Wethouder Wagenaar zei dinsdag avond: „Het gaat er dus om of de gemeente moet blijven hoeden over de invulling van de Hamershof-winkels. Aan de ene kant kun je zeggen dat er zeker zaken geregeld moeten worden, aan de andere kant kun je je afvragen of wij ons moeten blijven buigen over de vraag over er bij voorbeeld een, twee of drie kap pers in het hoofdcentrum zijn toe gestaan". De liberale wethouder vervolgde: „Als we onze handen er van af zouden trekken, zou dat ten voordele zijn van de consument. De concurrentie tussen de winke liers wordt namelijk vergroot en dat is nooit weg. Ik ben me bewust dat de betrokken middenstanders er anders over zullen denken". Werkgroeplid Pim Berghuizen, die een zaak in het hoofdcentrum heeft, merkte op dat tot op heden er geen moeilijkheden zijn geweest met de brancheverdeling. Voor af schaffing van de overheidsbe moeienis wilde hij niet onmiddellijk pleiten, maar ziet in dit geval de gemeente veel meer een begelei dende taak toebedeeld bij de invul ling van de winkels. „De gemeente moet pas dan in aktie komen wan neer blijkt dat er te veel zaken in dezelfde branche op komst zijn in het winkelcentrum", aldus Berghui zen. Werkgroeplld Th. van de Burgt (vertegenwoordiger van de Be- drijvenkring Leusden) wilde nog even kwijt, dat sommige plaatse lijke branches juist versterking nodig hebben om de huidige winkels daarin beter te laten draaien. „Ik noem geen namen. Ik wil alleen de vraag maar mee geven of de brancheverdeling tot nu toe goed Is geweest", aldus Van de Burgt. De werkgroep ECW zal In een kleinere samenstelling verder gaan praten over de al dan niet gewenste overheidsbemoeienis met het branchepatroon In De Hamershof. Luchtfoto van winkelcentrum De Hamershof. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De leden van de werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid (ECW) krijgen binnen veertien dagen een voor stel van de gemeente waarin een andere werkwijze van de werk groep zal worden aangekaart. In april zullen de ECW-leden infor meel over het voorstel discus siëren. Wethouder Jan Wagenaar, voor zitter Van de werkgroep, maakte dit dinsdagavond bekend tijdens de vergadering van ECW Volgens hem functioneert dit adviesorgaan van het college van burgemeester en wethouders niet naar behoren. Wagenaar vindt dat de advisering van zaken te veel tijd in beslag neemt. Naar zijn smaak kan het sneller. De wethouder staat dan ook een rechtstreekse benadering voor, dus zonder tussenkomst van ECW-vergaderingen. Eenmaal in de zoveel tijd zou er een plenaire bijeenkomst van de werkgroep ge houden kunnen worden, waarin het een en ander formeel besproken wordt. Wagenaar dinsdagavond: „De huidige werkmethode van ECW heeft vaak tot gevolg dat in vergaderingen leden aanwezig zijn die uren moeten luisteren naar onderwerpen waar ze geen be moeienis mee hebben. Dat heeft geen zin Als er zaken zijn die om advies verlegen zitten, moeten we die leden benaderen die ermee van doen hebben De werkgroep ECW beleefde haar oprichtingsvergadering op 7 december 1982. Dit adviesorgaan kwam na een besluit van de ge meenteraad in de plaats van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf die vier jaren heeft gefunctioneerd. Daarvoor was er acht jaren sprake van een raadscommissie Midden- en Kleinbedrijf In de werkgroep ECW hebben vier raadsleden zit ting en vertegenwoordigers van de Bedrijvenkring Leusden, Kamer van Koophandel, Gewestelijk Ar beidsbureau, ambulante handel (markt) en van het plaatselijke midden- en kleinbednjf Sinds dins dagavond, toen wethouder Wage naar de werkwijze van de werk groep op de helling zette, werd pas de eerste van de geplande twee vertegenwoordigers van de Leus- dense consumenten geïntrodu ceerd. Tijdens de oprichtingsverga dering ruim een jaar geleden verklaarde Wagenaar, dat de ver- gaderonderwerpen aangepast moesten worden aan de leden en niet andersom. Hij pleitte toen ook voor de instelling van zoge heten subgroepjes die zich op specifieke zaken zouden moeten concentreren. Later werden die subgroepjes geïnstalleerd. De opzet van de werkgroep Econo mische Zaken, Consumentenbe langen en Werkgelegenheid is achteraf volgens de gemeente minder geslaagd dan verwacht. Op 10 april spreken de ECW- leden zich uit over hoe het verder moet met de werkwijze van hun werkgroep. den bij de secretaris van De Gouden Klomp, Jan Roos, tel. 942650. De Leusdense carna valsvereniging hoopt dat dit jaar de optocht weer een stukje gro ter wordt dan vorig jaar, zodat er een leuke traditie van gemaakt kan worden. n onzer verslaggevers) iDEN - De winkeliers in 'eld en In De Hamershof nog door de gemeente ileegd worden over het van Kela om in Achter- van kweker Ton Hilhorst de Hamersveldseweg nkel te openen. Als de nde winkeliers daarte- ►n bezwaar hebben, is de W)t dat burgemeester en ders toestemming geven voor de vestigingen van Kela en Hilhorst. Het ambtelijk advies aan B. en W. luidt overigens negatief. Zoals bekend wil Kela WoninkrijR uit Soesterberg in haar voormalig kantoorpand aan de Hessenweg in Achterveld een meubeltoonzaal onderbrengen. De Leusdense kweker Ton Hilhorst wil aan de Hamersveldseweg nabij de Ha mershof een tuincentrum met een beperkt assortiment openen. Beide vestigingsverzoeken stuiten op ver zet van de betreffende bestem mingsplannen. De gemeente kan slechts via een ontheffing toestem ming geven voor de twee vestigin gen. Wethouder Jan Wagenaar maakte dinsdagavond in de verga dering van de werkgroep Economi sche Zaken, Consumentenbelan gen en Werkgelegenheid (ECW) bekend dat de gemeente toch met de betrokken winkeliers in Achter veld en De Hamershof gaat praten, ofschoon het ambtelijk advies over de vestigingen van Kela en Hilhorst negatief is. „Als de middenstan ders niet moeilijk doen over de komst van de meubeltoonzaal en het tuincentrum, dan kan er wellicht ontheffing worden verleend door B. en W", aldus Wagenaar, Uit vorige vergaderingen van de werkgroep ECW bleek, dat er bij sommige middenstanders in de zelfde branche als Kela en Hilhorst enige terughoudendheid bestaat over de eventuele vestiging van beide zaken. Ook wordt er ge vreesd voor een andere minder gewenste bestemming van de be treffende panden wanneer Kela en/of Hilhorst die later zouden ver kopen. In de werkgroep ECW werd daarom dinsdagavond gepleit voor waterdichte juridische formules, mochten B en W. de meubeltoon zaal in Achterveld en het tuincen trum aan de Hamersveldseweg toestaan. LEUSDEN - De Leusdense carnavalsvereniging De Gouden Klomp houdt ook dit jaar een optocht. Op zaterdagmorgen 3 maart wil men rond twaalf uur starten om na een rondgang door Leusden om ongeveer twee uur op het stadhuis te eindigen. Daar zal de burgemeester de stadssleutel overhandigen aan de Prinsen van Leusden en Ach terveld. De juiste route van de optocht wordt een dezer dagen bekend gemaakt. De route voert door Leusden-centrum en heeft het par keerterrein bij het gemeentehuis als eindpunt. De Gouden Klomp hoopt dat vooral de Leusdense verenigingen mee zullen werken en een ludieke wagen zullen bou wen. „Carnaval, tegen de verdruk king in!" is het motto, waaronder Prins Willem van De Gouden Klomp dit jaar regeert. Ook scho len, bedrijven (reclame is in be perkte mate toegestaan) mogen meerijden. Kinderen kunnen lo pend of op de fiets meedoen. Rond twee uur hoopt de stoet bij het gemeentehuis aan te komen, waar de gebruikelijke ceremonie met de stadssleutel plaatsvindt Daarna gaat men naar De Korf om alvast een eerste rondje carnaval te draaien. In De Korf worden de prijzen voor de origineelste wagen bekend gemaakt. Er is dit jaar een deskundige jury, die de wagens zal jureren. In De Korf kunnen de Leusdense kinderen ook hun teke ningen uit het carnavalsboekje, dat vorige week in een oplaag van bijna zevenduizend is verspreid in Leus den en Stoutenburg inleveren. Deelnemers aan de optocht of mensen die geïnteresseerd zijn in dit gebeuren kunnen zich mei- LEUSDEN - Gisternacht is er een poging tot inbraak gedaan bij de Chevron-benzinepomp aan de Doornseweg. In de bui tenmuur was een gat geslagen. De dader is kennelijk gestoord door een vrachtwagenchauffeur die rond vijf uur 's ochtends kwam aanrijden. De binnenmuur was niet geheel doorbroken. En kele blikjes fris werden in het bos achter het benzinestation teruggevonden. lankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. hljnt elke dinsdag en donderdag. Rlredakteur: IKreyns li Engelkens van Loo king kopij en advertenties: I het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, |t donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 öur. pie en administratie: f Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op faen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot ur Telefoon: 033-941495. ementsgeld: I per jaar; Iper half jaar; Iper kwartaal. pn bezorging: pnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond p te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan fop met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag |8 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u wiemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- estel 44. TELLEN FOTO S: leste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u IJlen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij fetallng op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met fe vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, ivaarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per W(formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 [ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Antrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- b gewenste foto('s) thuis. USDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Vier jaar geleden werd door de toenmalige staats secretaris van emancipatieza ken Jeltien Kraayeveld-Wouters het voorstel gedaan in iedere provincie een emancipatiebu reau op te richten. Medewerk sters van dit bureau zouden zich bezig gaan houden met advie zen, voorlichting en informatie op het gebied van emancipatie. Daarbij zouden zij knelpunten in deze inventariseren en docu mentatiemateriaal beschikbaar stellen. Vooraf werden in alle provincies hoorzittingen gehou den en wat bleek? De enige provincie die niet afwijzend te genover zo'n bureau stond was Drente. Als grootste argument werd toen aangedragen dat een bureau, van bovenaf ingesteld, nooit goed zou kunnen funktio- neren. „Geef de subsidie maar aan de mensen die „in het veld" werken, dan wordt het geld pas echt goed besteed", werd er gezegd. Nu, vier jaar later, blijken in alle provincies toch emancipatiebu reaus te komen. De naam is welis waar veranderd in steunpunt vrou wenemancipatie, maar is de werk wijze zo drastisch veranderd dat vrouwen van de diverse provincies nu we! de zin van een dergelijk bureau inzien? Tea Middelkoop ging op bezoek bij twee emancipa tiewerksters, Inge Meyer en Ida Praagman van het Provinciaal Steunpunt Vrouwenemancipatie Utrecht, om deze vraag voor te leggen In oktober 1983 zijn vier emanci patiewerksters en een administra tieve kracht al van start gegaan met het voorbereidende werk. Officiéél wordt het steunpunt vrijdag 17 fe bruari geopend. Provinciale Staten hebben zich, nadat de plannen voor emancipa tiebureaus negatief werden ont vangen, ingezet om toch de goed De dames van het steunpunt. gekeurde subsidie op de juiste wijze te besteden. Diverse instanties werden per soonlijk benaderd om hun mening te geven In Utrecht zijn de Stichtse Culturele Raad. de Provinciale Vrouwen Raad. het Buitenlandse Vrouwenoverleg en de Utrechtse Ombudsvrouw benaderd om geza menlijk om de tafel te gaan zitten en te komen tot een voorstel dat wél zou aanslaan. Het steunpunt gaat nu zijn werkzaamheden voor een groot deel uitoefenen vanuit de invalshoek: op welke terreinen kun nen vrouwen invloed uitoefenen. De vier emancipatiewerksters hou den zich ieder met hun deelterrein bezig Dat zijn onderwijs en vor ming, volkshuisvesting en stads vernieuwing, gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening en als laatste werkgelegenheid. Zowel door de traditionele vrou wenverenigingen als de nieuwe vrouwengroepenngen hebben dit voorstel positief ontvangen. AANDACHTSPUNTEN Inge Meyer: „Tot nu toe hebben wij ons voornamelijk beziggehou den met de organisatiestruktuur en het leggen van kontakten. De kon takten zijn belangrijk om zowel de knelpunten te inventariseren als overlappingen tegen te gaan Op basis van de gesprekken die wij gevoerd hebben is het beleidsplan opgesteld." Ida Praagman. „Op het gebied van onderwijs en vorming bleek in de provincie weinig doorstroming waar het gaat om de Open School, VOS (Vrouwen oriënteren zich Op de Samenleving) en de Moederma vo De weg naar een beroepsoplei ding, vooral naar de technische beroepsopleidingen, wil ik probe ren wat toegankelijker te maken Werkgelegenheid wordt vooral toegespitst op: hoe kan de werkge legenheid in zijn geheel voor vrou wen verbeterd worden, welke ge volgen kan automatisering hebben voor vrouwen en hoe kan de kwali teit van werk voor vrouwen verbe terd worden. Op het gebied van volkshuisvesting gaat een emanci patiewerkster zich bezighouden met woonlasten en woonruimtever deling voor vrouwen. In de gezond heidszorg wordt vooral gewerkt aan de positie van vrouwen die werken in de gezondheidszorg en de verbetering van de eerstelijns- zorg voor vrouwen. Ida Praagman „Dit zijn onze speciale aandachtspunten, maar zodra er andere vragen binnenko men die binnen onze doelstelling passen, kijken wij of daar iets aan gedaan kan worden. Ons accent ligt op ondersteuning van vrouwen groepenngen ONDERSTEUNING De doelstellingen van het steun punt vrouwenemancipatie zijn het stimuleren van maatschappelijke veranderngsprocessen die de emancipatie van vrouwen bevorde ren door middel van ondersteuning van vrouwen uit de basis en door bundeling van georganiseerde en ongeorganiseerde krachten werken aan afzwakking en liever nog opheffing van knelpunten bij het emancipatiewerk. Nadat in Utrecht de vier eerder genoemde instanties een globaal uitgangspunt hadden opgesteld, werden de vier emancipatiewerk sters aangesteld. Iedere emanci patiewerkster heeft een steun- vrouw. De bestuursgroep, be staande uit zeven personen, vormt het formele bestuur, draagt zorg voor de werkgeversrol en draagt de formele verantwoordelijkheid. Alle vrouwen tezamen vormen de be- leidsraad die alle beslissingen ten aanzien van beleidszaken nemen. In hoeverre kunnen jullie invloed uitoefenen op het emancipatiebe leid? Ida Praagman „Wat wij hier doen is klachten bundelen. Bijvoor beeld als volgend jaar blijkt dat verschillende gemeenten de emancipatiesubsidie niet voor de juiste doeleinden gebruiken, kun nen wij zowel het beleid op gemeentelijk- als op landelijk ni veau beïnvloeden. In vergelijking met bijvoorbeeld een provinciaal bureau voor WVC, kunnen wij ope reren vanuit een overzichtssituatie. Verschillende organisaties houden zich wel bezig met emancipatiebe leid, maar het is vaak een restpost Daar is gewoon meer te doen dan alleen emancipatiezaken Ook gaan wij vier keer per jaar een informatiekrantje uitgeven om „het veld" te informeren." De Provinciale Vrouwen Raden waren indertijd ongerust over de subsidiëring. Zij waren bang dat de subsidie voor hun consulentes overgeheveld zou worden naar het standpunt. Is dat nog steeds het geval? Ida Praagman: „Het steunpunt vrouwenemancipatie ontvangt haar subsidie via het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid terwijl de Provinciale Vrouwen Raden worden gesubsidieerd door de provincie. Het steunpunt legt het accent op de samenwerking mét elkaar. Wij staan niet tegenover de Provinciale Vrouwen Raden maar ernaast. Tot nu toe hebben wij hele positieve gesprekken gevoerd met de Pro vinciale Vrouwen Raad en is ons al vanuit deze hoek om advies ge vraagd Tea Middelkoop LEUSDEN - Op de Zwarteweg, die gesloten verklaard Is voor vrachtwagens, zijn deze week vier vrachtwagenchauffeurs be keurd omdat zi) ondanks het verbod toch van deze weg ge bruik maakten. De rijkspolitie controleert mo menteel streng of automobilis ten hun bevroren ramen wel goed schoongemaakt hebben, waardoor het uitzicht niet belem merd wordt. Zo werden deze week al drie automobilisten ver rast op een bekeuring omdat ze verzuimd hadden hun autoruiten helemaal schoon te maken.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3