rouwenontmoetingscentrum ich aan raamzijde kelder G. Blom heropende schilderswinkel Kantongerecht Amersfoort iel plezier op V feestavond 1 I en W. overstag llege: geen subsidie voor ireformeerd Vormingscentrum jeosector bij Cine-Leusden iclub viert eerste lustrum hrijfavond Minesty International „Financieel belang van gemeente niet geschaad Geslaagde KPJ play back avond CML vergadert maandag Kaarsen maken met KPO Doorgereden na aanrijding GEDEPUTEERDE STATEN: DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 plaatselijk nieuws onzer verslaggevers) SDEN - Het Vrouwen- oetingscentrum komt ian de raamzijde van de onder het gemeente- Het college van B. en W. in zijn vergadering van itleden dinsdag beslo- m de raad voor te stellen OC een plaats te geven trouwzaal. Daarmee het college tegemoet Ie wensen van de Vrou wenraad Leusden, die door een meederheid in de ge meenteraad worden ge steund. Tot dinsdagmiddag was het col lege van plan om het Vrouwenont moetingscentrum onder te brengen in de zuid-west hoek van de kelder. Die plaats voor het VOC was al aangewezen toen het nog in de bedoeling lag om ook de muziek school in de kelder onder te bren gen. Maar. zoals bekend, komt de muziekschool in verband met te verwachten geluidsoverlast toch niet in de kelder Onlangs besloot het college om tezijndertijd het pand Zwarteweg 14. waarin nu een dependance van de Hogere School voor Gezondheidszorg is geves tigd. aan de muziekschool ter be schikking te stellen. Op dat mo ment liet de Vrouwenraad Leusden weten de voorkeur te geven aan een andere plaats in de kelder. In de oorspronkelijk aan VOC toege wezen ruimte bevinden zich name lijk geen ramen. Aan de Oostkant van de kelder, waar de muziek school had moeten komen, zitten wel ramen. De Vrouwenraad geeft duidelijk de voorkeur aan een ruimte, waarin daglicht kan doordringen. Aanvankelijk was het college van B. en W. niet bereid om aan dat verlangen van de Vrouwenraad tegemoet te komen. De gebruiks mogelijkheden van de rest van de kelder zouden volgens het college ernstig beperkt worden, wanneer het VOC aan de zuidzijde zou worden gelokaliseerd. Maar tijdens een gecombineerde vergadering van verschillende raadscommis sies bleek maandagavond uit een meerderheid binnen de gemeente raad zich met de verlangens van de Vrouwenraad kan verenigen. Dat was voor wethouder Fons Ummels (CDA. Financiën) aanleiding om de zaak opnieuw in het college van B. en W. aan de orde te stellen. De plaats, die het college nu voor het VOC heeft aangewezen, ligt onder de trouwzaal op de begane grond van het gemeentehuis Het VOC zal gaan bestaan uit twee ruimtes, die door een gang van elkaar gescheiden worden De grootste van deze twee ruimtes heeft ramen, die uitzicht bieden op de tuin achter het gemeentehuis Naast het Vrouwenontmoetings centrum komt er in de kelder van het gemeentehuis ook een accom modatie voor de biljartvereniging BVL Met het creëren van het VOC en de biljartruimte in de kelder is een bedrag gemoeid van ruim vier ton De gemeenteraad heeft reeds eer der het geld hiervoor ter beschik king gesteld. Het definitieve besluit om tot inrichting van de kelder over te gaan moet door de raad geno men worden in de raadsvergade ring van volgende week donder dag JSDEN - Het college en W. is niet van plan ubsidieverzoek van het Drmeerd Vormingscen- GVC) in Amersfoort te eren. Het GVC heeft is B. en W. een te sterke ig met een kerkgenoot- om in aanmerking te voor een subsidie, nen het GVC nu wel liëren, dan zou dat een dent schappen, aldus llege. Gereformeerd Vormings- rn heeft bij de gemeente en aangeklopt om subsidie jee deelnemers uit Leusden, m Amersfoort gevestigde n bezoeken. Het GVC biedt jswerk aan zogeheten jong senen, mensen in de leeftijd lot 30 jaar. Het centrum doet dit vanuit een gereformeerde visie. Het GVC is een door het ministerie erkend centrum voor de opvang van leerplichtvrije jeugd. In de ge meente Amersfoort bestaat naast het GVC nog een centrum voor de opvang van leerplichtvrije jeugd: Meerwegen. Bij dergelijke institu ten draagt het Rijk 75% in de kosten bij. terwijl de gemeente het resterende kwart voor zijn rekening moet nemen. Er is sprake van een zogeheten koppelsubsidie, betaalt de gemeente zijn deel niet. dan komt het Rijk ook niet over de brug. De gemeente Amersfoort draagt voor alle vormingsinstituten - zo wel voor leerplichtige als voor leer plichtvrije jongeren - het gemeen telijk aandeel, ongeacht de woon plaats van de jongere. Een uitzon dering op deze regel vormt het GVC Ten aanzien van dit instituut is de gemeente Amersfoort van mening dat de gemeente van inwo ning van de betreffende deelne mers het aandeel in de subsidie moet overnemen. Volgens het col lege van B. en W. van Leusden is het gemeentebestuur van Amers foort tot deze beslissing gekomen „gezien het speciale karakter, res pectievelijk de bijzondere richting van het instituut." Gezien die opstelling van de gemeente Amersfoort richtte het GVC zich met een subsidieverzoek voor twee Leusdenaren tot de ge meente Leusden Waar men, als de raad het voorstel van het college overneemt, ook bot zal vangen. Ter onderbouwing van de afwijzing van het verzoek schrijft het college: „Door het GVC wordt als rechtvaardiging van het bestaan naast andere vormingscentra aan gevoerd, dat andere vormen van vormingswerk een drempel vor men voor potiëntele bezoekers Nadere informatie leerde, dat de aktiviteiten nauwelijks zullen afwij ken van de aktiviteiten van ander vormingswerk en dat slechts spra ke is van andere accenten." In een reaktie laat di'rekteur S. Colijn van het in oktober vorig jaar van start gegane instituut weten, dat de opstelling van het Leusden- se college hem teleurstelt. De afwij zing van het subsidieverzoek is volgens Colijn gebaseerd op een verkeerde interpretatie van de ver strekte gegevens Colijn: „Het evangelie is voor ons uitgangspunt. Maar dat betekent niet dat we alleen maar leerlingen van gerefor meerde huizen aannemen leder een is bij ons welkom. We hebben nu zo'n zeventig leerlingen uit de gehele regio." Voor Colijn is het een kwestie van „fundamentele gelijkheid" dat ook het GVC in aanmerking moet kunnen komen voor gemeentelijke subsidies. „De gemeenten Amers foort en Bunschoten subsidiëren wel voor leerlingen uit hun ge meente. Maar er zijn ook andere gemeenten, die net zoals Leusden onze subsidieverzoeken afwijzen." De heer Colijn wijst er overigens op, dat er geen financiële banden bestaan met welk kerkgenoot schap dan ook. ACHTERVELD - Na een Inter ne verbouwing van de schilders winkel van Cees Blom werd deze zaak dinsdagmiddag heropend door de oprichter van het schil dersbedrijf, G. Blom, vader van de huidige eigenaar. Door een van de dochters van Cees werd de sleutel in een gesloten verfbus aan G. Blom overhan digd. Nadat deze de bus had geopend bleek de sleutel ver stopt te zijn in een groot aantal noten. Nadat de toegangsdeur was ge opend en de genodigden binnen waren voer de heer G. Blom het woord. „Het is voor mij een gedenk waardige dag Het is 52 jaar gele den dat ik. met mijn moeder en een zuster, wonende in de woning De Morgen Zon, met een scnnaerswin- kel ben begonnen. Ik werkte toen nog bij een baas. Tijdens mijn afwezigheid hielp mijn moeder of mijn zuster de klanten. Twee jaar later, dat is 11 april 1934 geweest, ben ik hier een eigen zaak begon nen. Het was toen wel heel wat kleiner dan nu Hoewel het altijd niet over rozen is gegaan heb ik het met mijn vrouw hier toch tot 1971 volgehouden. Dat heb ik mede te danken aan mijn kinderen die ons altijd zo heel goed hebben gehol pen We zijn ze daar dan ook heel dankbaar voor Het is niet de eerste maal dat dit hier verbouwd is en ik denk dat het ook wel niet de laatste maal *ai ?iin We wensen Cees. zijn vrouw en zijn kinderen heel veel succes toe". Hierna overhandigde hij aan zijn zoon Cees de polis van de eerste brandverzekering Die kostte toen 54 cent per jaar. Ook overhandigde hij nog een aan tal oude rekeningen uit die begin tijd. Door de aanwezigen werden Cees Blom en zijn vrouw gelukge wenst met deze ruime en overzich telijke winkel. De winkel is ruimer geworden en men heeft nu een veel beter over zicht van hetgeen hierin aanwezig is. Ook is het assortiment uitge breid. Dinsdagavond was er open huis waar door veel bewoners van Achterveld en omgeving gebruik van werd gemaakt. gr iDEN - „Over precies een bestaat onze filmclub vijf et waren vijf prettige en ie jaren. De volgende vijf jllen waarschijnlijk ge- jaan met grote verande- gezien de ontwikkelingen gebied en daar zullen filmclub tijdig op in moe ien", aldus Max Bremer rol als nieuwe voorzitter de maandag gehouden jadering van Cine Leus- volgt Piet Rijswijk op die noodzaakt zag zijn voor- inktie neer te leggen, imer gaf op deze avond retarisfunktie over aan Henk de Wildt. Piet Rijswijk, die verhinderd was persoonlijk de voorzittershamer over te dragen, werd gememoreerd als één van de oprichters van Cine-Leusden, die veel stimulerend en opbou wend werk heeft verricht en zich onderscheidde binnen de film club door zijn opvallend kreativi- teit en kennis van filmzaken. Het gaat goed met de Leusdense filmclub. Het ledental schommelt om en nabij de 25 en door een zuinig uitgavebeleid weet het be stuur goed binnen het beschikbare budget te blijven. Onder applaus werd besloten voor het tweede achtereenvolgende jaar de contri butie te hanahaven op 55 gulden per jaar. Ondanks de beperkte middelen kon worden besloten tot aanschaf van een occasion geluid sprojector. Verder werd op de ver gadering definitief afgezien van het aanvragen van gemeentesubsidie VIDEOSECTOR Een belangrijk bestuursvoorstel waarover de vergadering zich moest uitspreken had betrekking op het oprichten van een videosec tor binnen de filmclub. Gezien de snelle technische ontwikkelingen en de vele raakvlakken met smalfil- men kon men het, na enige discus sie over de vormgeving, eens wor den en werd het bestuursvoorstel unaniem aanvaard Enkele leden zullen het plan verder uitwerken. Ook werd er een plan gepresen teerd en aanvaard dat in grote lijnen de lustrumaktiviteiten aan geeft. Behalve de nodige public relations aktiviteiten zal de filmclub een feest voor de leden organise ren waarbij het filmen een centrale rol krijgt toebedeeld Daarnaast wordt er een open lustrum flmavond georganiseerd waarvoor andere filmclubs worden uitgeno digd om hun beste film te komen vertonen. Voor de jeugd komt er een tekenfilmmiddag en tegen het einde van het jaar vindt de slot- avond plaats in het kader van de grote filmwedstrijd met als onder werp „feest". Degenen die geïnteresseerd zjn in film of in de nieuwe video sector kunnen kontakt opnemen met de nieuwe sekretaris Henk de Wildt, Rietspinner 33, tele foon 944366. ACHTERVELD - Dinsdagmor gen tussen 9.00 en 10.00 uur werd een op de Jan van Arkel- weg geparkeerde auto aangere den door een andere auto. De bestuurder van de auto is zonder zich bekend te maken weggere den. De botsing vond plaats even voorbij het kruispunt Jan van Arkelweg - Emelaarseweg ter hoogte van de woning van de familie S. De auto die de aanrij ding heeft veroorzaakt was oran je van kleur. De plaatselijke poli tie verzoekt degenen die de be trokken auto rond genoemde tijd daar heeft opgemerkt of iets van de aanrijding heeft gezien con tact met haar te willen opnemen. Een dochter van Cees Blom overhandigt de sleutel in een gesloten verfbus aan haar grootvader G Blom. AMERSFOORT - Het kostte de heer v.H. 1 45.— boete dat hij 's morgens om 7 uur een krant was gaan kopen en een praatje gemaakt had, terwijl hij zijn auto in de Nieuwstraat in Barneveld had geparkeerd, ondanks het stopverbod daar. Hij vond dat niet terecht, zoals hij op de strafzitting van het kantonge recht Amersfoort van 9 februari kwam vertellen. "Er is geen mens om die tijd" protesteerde hij. Dat kon wel zijn, maar er stonden geen uren vermeld dat er wel geparkeerd mag worden, redeneerde de kantonrechter. "Deze regels lenen zich niet voor discussie Waar is anders de grens9 Als er geen uren staan ge- IEN - De ÜVV kan met n a rugzien op een succes- 03}|estavond voor ouderen sden, Stoutenburg en eld. Ruim 190 ouderen de uitnodiging aangeno- waren dinsdagavond Korfzaal gekomen. De t was groter dan ver- odat er op het laatste nog stoelen bijgescho ven worden, hereniging Eendracht deze avond uitgenodigd. Zij bracht de komedie „Oh die mannen" op de planken Een na deel was echter dat het stuk ge speeld moest worden zonder ge luidsinstallatie zodat enkele aan wezigen het moeilijk konden ver staan Na een borreltje en lekkere hapjes werd er een bingo gespeeld waarbij fraaie prijzen te winnen waren. Tegen kwart voor elf werd de feestelijke avond, die door de aan wezigen bijzonder werd gewaar deerd, afgesloten. ELD Maandag 20 den naar de autoriteiten van Israël, ÜJJl zal weer aeschreven Pakistan en Roemenië. Voorbeeld- De aanwezigen op de UW feestavond noemd. dan betekent een stop verbod dat er in belang van de verkeersveiligheid ook niet één minuut gestopt mag worden". Ook het zogenaamde "laden en lossen" is altijd een bron van mis verstanden Een mevrouw, die haar ski's terugbracht naar een sportzaak en daarom haar auto even parkeerde op een plaats bestemd voor laden en lossen, kreeg tot haar ergernis eveneens een boete van f 45,— "Ik was toch aan het lossen" reageerde ze verbaasd. Nee, want ze was tien minuten in de winkel ge weest, omdat ze op haar beurt moest wachten. "Eigenlijk zijn deze parkeerhavens alleen bestemd voor leveranciers" legde de officier uit. "Maar als u iets zwaars moet in-of uittillen, dan mag u daar ook wel even staan, mits u duidelijk heen en weer loopt of de portieren open laat staan. Met ski's kun je echter best een paar honderd meter lo pen" "U heeft het laatste woord" knikte de kantonrechter "Jam mer" zei verdachte. INHAALVERBOD De heer B. uit Oosterbeek had in de gemeente Barneveld een vrachtauto ingehaald ondanks een inhaalverbod. "Voor mijn ei gen veiligheid" verklaarde ver dachte. „Het was een zware zandauto, die plotseling voor mij de weg op reed zonder richting aan te geven. Ik zou er onder ge schoven zijn, die chauffeur keek helemaal niet". "Hoe hard reed u dan?" "Ongeveer 80 en die vrachtwa gen 70 Het had niets met haast te maken dat ik inhaalde". Maar met zo'n gering verschil in snelheid kon je toch wel remmen? "Stel je voor dat de remmen wei geren Mijne doen het niet zo goed". Dat was dan wel levensge vaarlijk vond de officier, die niet onder de indruk raakte van de ar gumenten. "Uw redenering raakt kant noch wal, ik eis dan ook f 60,—boete". Uitspraak conform de eis. "U heeft uw behoefte op straat gedaan, midden in het centrum van Barneveld" sprak de kan tonrechter afkeurend tegen de heer B. uit Kootwijkerbroek. "Dat klopt" "Dat wordt dan een duur plasje- f 25.—". "Prima hoor". De heer K uit Amersfoort ont kende dat hij met te veel snelheid een kruising was opgereden. In de bebouwde kom zou hij met 80 km de kruising overgestoken zijn „Dat kan niet, dat haalt mijn auto niet eens" "Wat was het dan voor auto?" "Een Peugeot" Het leek de officier zeer onwaarschijn lijk dat een Peugeot geen 80 zou kunnen rijden. "Ik had 'm geleend, er man keerde wat aan" Aangezien de verbaliserende agent als getuige aanwezig was op de zitting en de snelheid nog eens bevestigde, achtte de officier een en ander wettig en overtuigend bewezen en eiste f 125,— vanwege het te hard rijden en f 175,— voor het oversteken van de kruising met te hoge snelheid "Maar ik wil vrijgesproken wor den Ik zou hooguit accoord gaan met een waarschuwing!" Helaas werd hij conform de eis veroordeeld De heer T uit Amersfoort pro beerde zijn dagvaarding aan te vechten. Er stond in dat hij fout geparkeerd had op de "Lange- weg" i.p.v. in de "Langestraat". "Jammer voor u dat er in Amers foort geen Langeweg is", merkte de kantonrechter op. "Dan zou u gelijk gehad hebben. Nu is het duidelijk een tikfout en gaan we dus gewoon verder" (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Omdat het finan cieel belang van de gemeente Leusden niet is geschaad, heb ben Gedeputeerde Staten het zogenaamde Langenbeek- raaasóesluit goedgekeurd. Dat heeft de provincie desgevraagd laten weten, nadat de goedkeu ring bekend was geworden. De PvdA-fractie in Leusden had GS verzocht het in meerderheid ge nomen raadsbesluit te vernieti gen of ter vernietiging voor te dragen bij de Kroon. GS moeten elk aenomen besluit van een gemeenteraad goedkeu ren Dat gebeurt aan de hand van een aantal criteria dat dit college stelt Officieel heet het dat de crite ria niet de ruimte hebben geboden om het Langenbeek-raadsbesluit af te keuren De vong jaar geno men beslissing van de raad hield in dat een overmaat aan grond voor bouwkavels niet berekend hoefde te worden aan de vijftien kopers van die kavels in de wijk Langen- beek Het ging om een bedrag van circa 40 duizend gulden Bij de uitgifte van de grond waren er door de gemeente meetfouten gemaakt, waardoor de vijftien kopers meer grond kregen dan waarvoor ze hadden betaald. IVELD - Maandag 20 zal weer geschreven eovts borden voor Amnesty )OF )nal- Deze avond is men or -30 uur welkom bij Nel nner rmann aan de Verjaag- weg. Er zal geschreven morden naar de autorl- n diverse landen waar ichten worden ge- L Het betreft mensen leloof, ras of politieke ig onrechtvaardig wor- ngen gehouden en dlk- |worden gemarteld, zal er geschreven wor- den naar de autoriteiten van Israël. Pakistan en Roemenië. Voorbeeld brieven zijn aanwezig, evenals briefpapier, enveloppen en postze gels. Door deel te nemen aan dit schrijven kan men helpen de mar telingen en schending van men senrechten te bestrijden. Het Is dit jaar tien jaar geleden dat Nel Schwagermann haar deur open zette voor schrijvers voor Amnesty. Een initiatief dat zeker succes heeft gehad. Be gonnen met een paar personen Is de groep In de loop van de jaren behoorlijk uitgebreid. ACHTERVELD - De KPJ orga niseerde vorige week een play back-avond in de Moespot. De deelnemers werden beoordeeld door een jury bestaande uit Riek van den Hengel en Henk Schou ten. De winnaar zal kunnen deel nemen aan de Kring Play back avond die op 11 maart wordt gehouden te Hoogland. De ongeveer 125 aanwezige leden hebben veel plezier be leefd aan deze gezellige avond. Optredens waren er van de Dolly Dots, The Three Degrees, Meat Loaf, The Star Brothers. Lee To wers, Jul en Jut en Duo Onbe kend. De jury had geen gemakkelijke taak. Tijdens de optredens was het heel stil in de zaal en werd er genoten van hetgeen de deelne mers presteerden Na afloop bleek dat Jut en Jul en The Three De grees op een gedeelde eerste plaats waren geéindigd. Als derde was geëindigd The Star Brothers. Daar er slechts een groep naar het Kring Playback kan worden gezon den werd door een publieke jury beslit wie dit zou zgn De groep Jut en Jul werd uitverkoren. Na afloop was er nog een disco, waarbij de muziek werd verzorgd door Discotheek Van Loon uit Amersfoort. LEUSDEN - Leden van het Comité Milieuzorg Leusden ko men maandag 20 februari voor een vergadering bijeen. De bij eenkomst wordt gehouden in de huiskamer van Groot Krakhorst aan de Bolderikhof. De aanvang is om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1Opening en mededelingen 2 Vaststelling verslag 22 decem ber 1983 en 16 januari 1984 3. Ingekomen stukken 4. Verslagen en mededelingen werkgroepen 5. Vacature secretaris 6. Inspraakwinkel ideeën 7. Problematiek recyclingbedrijf Panheel 8. Centraal verzamelpunt ge vaarlijke stoffen 9. Huisvuiltentoonstelling 10 Wat verder ter tafel komt 11 Rondvraag en sluiting ACHTERVELD - Donderdag avond 16 februari zullen de KPO- dames om 20.00 uur weer bijeen komen in D' Ouwe Peerdestal. Na enkele punten van huishou delijke aard te hebben afge werkt, zullen de dames zelf kaar sen gaan maken. Een en ander geschiedt onder leiding van de heer Brulleman uit Terschuur. De dames worden verzocht een schaar mee te brengen.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5