„I S€ k iri ne Lev jem vred is omdat .es; ze bewegingen a! politiek belan 1st gri iet II jk zi; CV jn" Welkom bij de VVD Voor het aantal Russische SS-20's is geen defensieve behoefte aanwezig' Vrede is de som van gerechtigheid, vrijheid en veiligheid" De Sovjet-Unie zal haar wapen- koers niet drastisch wijzigen" Prof. dr. ir. Joris Voorhoeve, VVD-Kamerlid, voor lezing naar Leusden DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 interview I Komende maandag houdt prof. dr. ir. Joris J. C. Voorhoeve, Tweede-Kamerlid voor de VVD, een lezing in Leusden over vredespolitiek. Hij doet dat op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de partij die voor vrijheid en democratie is. De lezing van Voorhoeve wordt gehouden in 't Ros Beyaart en begint om acht uur. Het liberale Tweede-Kamerlid is gespecialiseerd in het onderwerp vredespolitiek. Hij is bijzonder hoogleraar internationale betrekkingen aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en een van de oprichters van de Stichting Vredes Politiek, een nieuwe loot aan de stam van de Nederlandse vredesbeweging, zoals de stichting zichzelf aanprijst. Een journalist vulde de afkorting van de stichting SVP eens in als: Stichting Voorhoeve Promotion, omdat de ambitieuze prof. Joris Voorhoeve (38) zich via de SVP in de picture kon spelen. Velen zien in hem een toekomstige minister van Buitenlanse Zaken of van Defensie. Verslaggever Caspar van Loo sprak in Wageningen, aan de vooravond van de lezing, met prof. Voorhoeve. Een warming-up. WAGENINGEN - „Dat van die Stichting Voorhoeve Pro motion was aardig gevon den. Daar heb ik wel om moe ten lachen. Maar mijn promo- tionaktiviteiten regel ik op een andere manier. Ik speel nu een minimale rol in de stichting. Ik ben nog lid van het algemeen bestuur, maar door tijdgebrek moet ik de meeste vergaderingen mis sen. Ruud Nijhof is mij zo'n anderhalf jaar geleden als voorzitter opgevolgd en tot op heden heb ik nog niet gehoord dat er van een Stich ting Nijhof Promotion sprake is." Joris Voorhoeve spreekt duide lijk en formuleert weloverwogen Het interview vindt plaats op het moment dat net het overlijden van de Russische president en partijlei der Andropov wereldkundig is ge maakt Andropov had als staats hoofd van een wereldmacht onlos makelijk veel te maken met vredes politiek en genoot zodoende de aandacht van mensen als Voor hoeve Nog voordat de landelijke pers hem om commentaar op het overlijden van de president heeft j) door Caspar van Loo andersdenkende vredesbewegin gen of -platformen niet als serieus beschouwt. Is dat correct? Voorhoeve antwoordt: ,,U be doelt dat ik de vredesbewegingen die voor eenzijdige ontwapening pleiten, niet serieus neem. Ik neem die bewegingen wel serieus omdat ze politiek belangrijk zijn en een grote aanhang hebben Maar dat betekent niet dat ik het in alle opzichten met hen eens ben. Zelf ben ik lid van het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwape ning en van de Stichting Vredes Politiek. Dat zijn vredesbewegin gen die zaken veelzijdiger en even wichtiger beschouwen dan bij voor beeld het IKV." U neemt dus de andersdenkende vredesbewegingen wel serieus maar bent het niet met ze eens? Voorhoeve: ,,Laat ik het zo zeg gen: ik ben het op een aantal punten met het IKV oneens en op een aantal punten eens. Ik heb veel met IKV'ers gedebatteerd en dan blijkt mij dat punten van overeen komst zijn: de zorg om de gevolgen van de kernwapens als die ooit zouden worden gebruikt en de zorg om de toeneming van de kernbe wapening in de wereld Maar er is ook een aantal verschillen Het IKV Prof. dr ir Joris Voorhoeve: Nico Naeff) Het gaat erom te voorkomen dat er kernwapens op ons worden gegooid (foto J gevraagd, zegt Joris Voorhoeve ..Over de opvolging van Andropov kan ik nu niets zeggen. Ik denk dat iedere Sovjetoloog op dit moment in het duister tast Ik vermoed dat maarschalk Oestinov de zaken zo lang waarneemt en intussen de opvolging wordt voorbereid. (In middels is Tsjernenko aangewe zen als partijleider, CvL.) De Rus sen zullen op dezelfde lijn blijven zitten. Er vinden niet zulke grote veranderingen in de leiding van de Sovjet-Unie plaats. Het is een kol- lektief leiderschap en de persoon lijkheid van degene die aan het roer staat heeft niet zulke grote invloed op de tendenties van het bestel." Voorhoeve wijst op de vrijwel onge wijzigde koers van de Russen sinds het overlijden van Brezjnjev en zegt dat Andropov maatregelen heeft genomen op het terrein van de economische discipline. Eenzijdig Uit een publikatie van uw hand in Voor Vrede en Vrijheid", een uit gave van de SVPblijkt dat u de bepleit dat het Westen de kernbe wapening vermindert los van de afspraken daarover met de Sovjet- Unie, omdat zoiets een goede voorbeeldwerking heeft op de Rus sen. Ik vind die goede voorbeeld werking onbewezen, dat er erg veel voorbeelden zijn van het tegendeel waarbij op een vermindering aan de ene kant wordt gereageerd door een verhoging aan de andere kant, en dat de politiek van het IKV grote risico's inhoudt. Het IKV pleit voor eenzijdige ontwapening, als het kan tweezijdig, maar omdat zoiets niet blijkt te lukken zegt het: eenzij dige stappen. Ik leg mijn prioriteiten ergens anders. De hoogste priori teit heeft oorlogsvoorkoming in bre de zin. Alles wat de kans op ge- welddadigde conflicten in Europa in de toekomst kan vergroten, moet worden nagelaten En alles wat die kans kan verkleinen moet worden gedaan, dat is een accentverschil dat niet onbelangrijk is in de conse quenties: oorlogsvoorkoming in vergelijking met vermindering van kernwapens, desnoods eenzijdig. Maar nu praat ik over algemeenhe den In de praktijk is het allemaal wat ingewikkeld. In de praktijk is de tegenstelling tussen eenzijdige en tweezijdige ontwapening wat te simpel. Wat je namelijk ziet is dat op een aantal punten de westelijke kernbewapening aan het vermin deren is. Wel verandert de samen stelling van het arsenaal. Er is een populair beeld van een wapenspi raal. waarbij wordt gesuggereerd, met name door het IKV. dat aan westelijke zijde wapens op wapens worden gestapeld Als je dat beeld tegen het licht van de feitelijke ontwikkelingen houdt, blijkt dat toch niet juist te zijn. Ten eerste zie je dat in het aantal Europese kern wapens flink het mes wordt gezet In 1980 en 1981 zijn duizend kern koppen uit West-Europa wegge haald In november 1983 is beslo ten er nog eens veertienhonderd weg te halen in de komende vijf jaren Daarenboven zal er voor ieder nieuw kernwapen dat wordt geïntroduceerd, dus een Pershing- of een kruisraket, een oudere kern kop worden opgeruimd, maximaal 572. Als je dit totaal beschouwt 1 betekent dat een netto vermindering van het aantal kern koppen van 2400 stuks." Onafhankelijk Joris Voorhoeve wijst vervol gens op dezelfde ontwikkelin gen in de Verenigde Staten. Sinds 1967 hebben de Amerika nen volgens hem flink gesnoeid in hun bewapening, zodat totale explosieve kracht van kernarse naal nu een kwart is van wat het toen was. Tenminste, dat meldt de Amerikaanse regering en Voorhoeve heeft dat gegeven nog niet kunnen toetsen bij een onafhankelijke bron. Hij gebruikt het liefst informatie van een we tenschappelijk instituut, dat zich met de strategische verhoudin gen bezighoudt. Dat is het Insti tute for Strategie Studies in Lon den waarvan de betrouwbaar heid van zijn gegevens niet wordt aangevochten, noch door links noch door rechts. Voorhoeve: ,,lk neem aan dat die Amerikaanse informatie over de vermindering van het aantal kern koppen juist is. omdat de VS an ders snel bij het Engelse instituut door de mand zou vallen. De ver mindering is trouwens de ene kant van het beeld. De andere kant is, dat de precisie van de huidige kernwapens is toegenomen. In het Oosten doet zich een andere ontwikkeling voor. De Sovjet-Unie lag in de jaren vijftig achter op de Verenigde Staten wat haar kernmacht betreft, maar lag aanmerkelijk voor in het aantal conventionele wapens. In de jaren zestig en zeventig hebben de Rus sen die conventionele sterkte uit gebreid. Het overwicht op West- Europa is nog steeds aanmerkelijk, maar ze hebben het kernoverwicht van de VS ingehaald en zijn er op bepaalde punten zelfs superieur aan geworden De consequenties daarvan voor Europa zijn nogal onrustbarend. De belangrijkste consequentie is dat een groot aan tal nieuwe kernkoppen gericht is op West-Europa en niet op de Ver enigde Staten Dat is begonnen in 1976,1977 met het stationeren van de SS-20-raketten Men dacht eerst dat die de oudere raketten vervingen die op Europa waren gericht, en kritische vragen van de kant van Europa aan het adres van de Amerikanen over de gevolgen, werden soepel weggewuifd Op zich werden er wel oudere raketten vervangen door de SS-20 maar die aantallen zijn explosief ge groeid. Er staan nu 378 SS-20- raketten in het Oosten en om het aantal op West-Europa gerichte kernkoppen te krijgen moet dat aantal worden vermenigvuldigd met zes en de uitkomst vervolgens verminderd met dertig procent. Waarom? Omdat iedere SS-20 drie kernkoppen heeft die afzonderlijk op de doelen in West-Europa wor den gericht, en dertig procent van de SS-20-projektielen richting Azie staat. Een belangrijk feit overigens dat wij vergeten is dat iedere SS-20 één herlaadraket heeft. Voor het gegroeid aantal Russi sche kernraketten is geen defen sieve behoefte in de Sovjet-Unie te bedenken. Enige tientallen SS-20's zouden verklaarbaar zijn. Frankrijk heeft achttien middellange- afstandsraketten die weliswaar een minder bereik hebben dan de SS-20's, maar in dezelfde catego rie vallen Engeland heeft geen raketten die op de SS-20 lijken De Britten hebben wel kernwapens in onderzeeérs, die een heel andere betekenis hebben voor de veilig heid van Europa. De Engelsen hebben inmiddels wel 16 kruisra ketten gekregen. West-Duitsland krijgt de beschikking over Pershing-2-raketten die een min der bereik hebben dan de SS-20's en maar één kernkop bezitten." Wat heet maar één kernkop"? Voorhoeve: „Het blijven afschu welijke wapens, zonder meer." Modernisering Vervolgens begint professor weid. Men kan vrede ook veel hoopvoller definiëren vrede maxi maal is een combinatie van een maatschappij zonder geweld en zonder dreiging van geweld, met rechtvaardige verhoudingen en waar ook optimale ontplooiings kansen voor allerlei groeperingen zijn. Dus de som van gerechtig heid, vrijheid en veiligheid Daarop moet natuurlijk het streven zijn gericht." Voorhoeve zegt dat er een schei ding van wegen is bij de vraag hoe die maximale vrede moet worden bereikt zonder al te grote risico's te lopen Volgens hem is het een dilemma dat in ieder tijdperk de politiek heeft overheerst en dat nu in een tijd met massavernietigings wapens beklemmender is dan ooit te voren. De liberaal vindt het niet alleen van toepassing op de con ventionele en kernwapens, maar op de chemische vernietigingswa pens die naar zijn smaak sterk worden onderschat ,,Die zijn veel gevaarlijker en bruikbaarder dan men denkt. Chemische wapens zijn de laatste jaren toegepast in een aantal landen waarbij zeker tienduizend mensen zijn gedood," aldus Voorhoeve. Komen we op de vraag om een definitie te geven van vredespoli tiek. Voorhoeve begint. „Vredespoli tiek houdt in: een buitenlands en defensiebeleid te voeren dat de kans op het uitbreken van een J Voorhoeve een verhandeling over het zogenaamde moderniserings- besluit van de NAVO, waardoor West-Europa de komende jaren opgezadeld wordt met de inmid dels bekende 572 raketten: 464 kruisraketten verdeeld over vijf lan den en 108 Pershings die in Duits land worden opgesteld. Deze mo dernisering voerde de NAVO in na twee jaren van studeren op het probleem van de SS-20's. Een en ander volgde nadat de alliantie het dubbelbesluit had genomen, dat aan de ene kant de modernisering betrof en aan de andere kant het gaan onderhandelen met de Sovjet-Unie over de vermindering van kernwapens in de INF- categorie, de Intermediair Nuclear Forces. Die onderhandelingen be gonnen in november 1981 en ein digden onbevredigend twee jaren later, waarna de NAVO vorig jaar december met de modernisering van de kernwapens begon. Voorhoeve: „De vraag is nu of we met de Sovjet-Unie een ver drag kunnen sluiten waarbij enerzijds de modernisering in het Westen beperkt blijft en an derzijds de Sovjet-Unie flink het mes zet in de SS-20-bedreiging voor West-Europa. Een tussen- akkoord dus. Ik denk dat de Russen daarover weer gaan on derhandelen, omdat door de NAVO-modernisering er geen concreet belang voor ze is geko men om afspraken te maken. Want het is natuurlijk niet in het belang van de Sovjet-Unie dat de NAVO die 572 raketten gaat sta tioneren. Op welke termijn het Oosten tot onderhandelingen bereid is, is moeilijk te voorspel len. Niet alleen het overlijden van Andropov en de krises daarvoor in de Sovjet-leiding, maar ook een aantal andere verschijnse len in dat land, maken dat betrek kelijk onvoorspelbaar. Ik denk dat het nog vier a vijf maanden duurt eer bekend is of en met welk doel de Russen in de onder handelingen met het Westen te rugkeren." Vrede Kunt u een definitie van vrede geven? „Voorhoeve: „Ja, vrede is mini maal de afwezigheid van geweld, of beter gezegd van oorlog en dat is dus gewapende vrede Dit is het soort vrede dat het meest voorkomt in de wereld, dus vrede met op de achtergrond de dreiging van ge- oorlog zo gering mogelijk maakt. Daarbij moet aandacht worden ge schonken aan de ontwikkeling van het volkenrecht, aan het bevorde ren van internationaal evenwicht en aan het bestrijden van sterke internationale tegenstellingen die oorlogsbevorderend zouden kun nen zijn. Aan dit totale bestel moet gewerkt worden, omdat niemand belang heeft bij massavernietiging. Vredespolitiek in ruimere zin betekent een bijdrage leveren aan rechtvaardiger structuren in de wereld, bestrijding van syste matische vervolging, verdruk king en wereldarmoede. Daarbij komt dan de ontwikkeling van het volkenrecht. Want je kunt natuurlijk het geweld in het inter nationale bestel niet tegengaan als de basisregels van het vol kenrecht, zoals de regel dat men andere landen niet door geweld aan zich onderwerpt, niet wor den nageleefd." In uw vredespolitiek noemt u zes belangrijke elementen: een stabiel machtsevenwicht, bondgenoot schappelijke afschrikking, interna tionale rechtsorde, communicatie en vertrouwen, respekt voor de rechten en noden van de mens en wederzijdse wapenbeheersing. Dan zeg ik: de meeste zijn in potentie erg juist, maar praktisch onuitvoerbaar of onhaalbaar Voorhoeve: „Tja, althans niet op korte termijn. Kijk, iemand die zegt dat in Afrika snel de mensenrech ten moeten worden gerespecteerd heeft heel wat te doen." Neem het elementstabiel m, sevenwicht" Dat zal er nooit zijn omdat er steeds toestai zijn, zoals nu in het Midden-Oq die zo'n machtsevenwicht dani de proef stellen. Voorhoeve zegt: „Er is niet stabiel' machtsevenwicht. Er staat grofweg een evenwichi sen het Warschau-Pact en de VO, in militaire zin Maar de wi zit natuurlijk vol met allerlei re waar van alles gebeurt door nenlandse en buitenlandse ex ken Dat evenwicht tussen Oo West is nooit stabiel in de zm het statisch is: er vinden sti veranderingen in plaats Hel er dus uiteindelijk om te voorko periodes te betreden van onevenwichtigheid Plezier Even iets anders. U bent nog en heeft inmiddels een aa staat van dienst opgebouwd breekt er nog iets aan? Voorhoeve glimlachend „I wat ik nu doe is ontzettend lei doe het met erg veel plezier, tenlands beleid is altijd sinds ik in Wageningen mijn studie tx mijn grote interesse geweest ben ik de buitenland-man va VVD-fraktie in de Tweede Ki geworden." U zou een aardige minister Buitenlandse Zaken kunnen i Voorhoeve: ,,Dat weet ik niet. En ik weet ook niet of de VVD ooit aan toekomt. Uw ambities gaan wel uit naai ministerschap? Voorhoeve formuleert ove gen: „Mijn ambities liggen in richting dat ikeh van een buitenlands beleid houd. Datv een leuk onderwerp. Via al posities kun je een goed bi lands beleid bevorderen als or zoeker, als parlementslid, als< mentator. In feite wordt de stro in de politiek veel minder be; door de mensen die aan hel staan, maar op lange termijn meer door de mensen die dachten beter ontwikkelden, de prioriteiten beter ordenen mand heeft eens gezegd d; Engelse wetenschapsman Ke minister van Economische Z in wel twintig verschillende la is geweest." Kernwapenvrij Laatste vraagdient volgens gemeenteraad zich uit te sp per motie over het al dar kernwapenvrij houden van meente? Voorhoeve: „Kijk, ds langrijkste vraag is hele niet of er al dan niet ker pens in onze gemeente ons land liggen opgesla Het gaat erom of er niel kernwapens op ons wordt gegooid, en dat d ons gericht staan, genen seerd worden, onbruik worden, door wapens aa ze kant. Ik vind het prachtig een bord met de tekst: wapenvrije gemeente. Vi alle gemeenten in Nede zijn kernwapenvrij. Ma heel Nederland zo dan vi dert er niets aan hel bleem waarmee Europ Uhm, het probleem wot leen verschoven. Je km leus „kernwapenvrije meente" met evenveel van een kleine wijziging: zien, namelijk „kernwi vrije gemeente". Op maandag 20 februari om 20.00 uur spreekt in de grote zaal van 't Ros Beyaart, Hamersveldseweg 55 te Leusden-Centrum Prof. Dr. Ir. J. J. C. Voorhoeve LID VAN DE TWEEDE KAMER VOOR DE WD Zijn onderwerp is: Liberale Vredespolitiek Belangstellenden met het geeft niet welke overtuiging zijn van harte welkom. Er is gelegenheid tot vragen stellen en diskussie. it I ■k

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6