PvdA en D'66 keren zich tegen voorstel Meerderheid raadscommissies eens met verkoop tennisbal Schoolbesturen brengen lollege op andere gedachten rse verlaging van uitkering per leerling opnieuw ter discussie Gemeenteraad vergadert a.s. donderdag Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? GRATIS TIJDPEN" r krant DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 15e JAARGANG NO. 85 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie: Rozendaailaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. en onzer verslaggevers) USDEN - Een meerder- van de gemeenteraad is de verkoop van tennis- en hcentrum De Inslag voor jS van 2,6 miljoen gulden, de PvdA-fracties, en in e mate D'66, heeft zich rd tegen het afstoten van imeentelijke tennishal. De van de Arbeid vindt de lestelde verkoop zelfs rantwoord en onge- Een en ander bleek avond tijdens een gecom- irde extra vergadering van adscommissies openbare in ruimtelijke ordening, fi- ên en welzijn/onderwijs/ nens de PvdA-fractie be- Corri Verduin de contractu- iereengekomen waarborgen bestemming van de tennis- >t veranderd mag worden de kopers, verenigd in de in vennootschap De Inslag n: ,,De bestemming van de i. daarbuiten is officieel re- i, zaal- en veldsport Binnen itemming hoeft er dus hele- niet of slechts gedeeltelijk ist of gesquashed te wor- )e hal kan door het aantrrek- m andere sporten zoals zaal- of volleybal concurrerend werken voor De Korf en sportaccommodaties in en De PvdA- voerdster wees er verder op het geval dat De Inslag BV ist of ongewenst failliet gaat - Corn Verduin (PvdA) verkoop ongewenst de bezittingen door de financier per executie geveild worden. ,,De nieu we eigenaar van de hal", aldus Verduin, ,,is dan niet meer gehou den aan de voorwaarden van het voor ons liggende contract Met de bouwmarktachtergrond van de ko pers vinden wij dit een niet denk beeldig gevaar" Corri Verduin liet voorts weten dat de kreet van burgemeester en wethouders dat verkoop van De Inslag het beste is, een slechte is. De werkelijke verliezen bij verkoop komen volgens berekeningen van de PvdA hoger uit dan B&W stellen Naar de overtuiging van de Leus- dense sociaal-democraten be draagt het verlies 2,5 miljoen gul den. terwijl de gemeente van ruim één miljoen uitgaat Verder veegde de PvdA de vloer aan met het college wat het huidige beheer van de tennishal betreft. De voormalige pachter, TeHa Leusden BV, runt in opdracht van de gemeente tot 16 april aanstaande De Inslag, nadat op 1 ianuari jongstleden de pacht overeenkomst door de gemeente was opgezegd. Verduin: ,,U geeft TeHa die zo n slecht beheer heeft ge voerd, tegen het advies van de raad in, het beheer van de tennis hal na 1 januari in bruikleen om niet. Onze fractie noemt dat onbe hoorlijk financieel beleid van het college". De totale voldane pacht som sinds oktober 1981 wordt door de PvdA geschat op 500 duizend gulden, terwijl toch minimaal het dubbele naar de gemeente door TeHa overgemaakt had moeten worden. Corri Verduin hield uiteindelijk vast aan het vorig jaar ingediende voorstel van haar fractie om de bestemming van de tennishal ge heel of gedeeltelijk te wijzigen. De sociaal-democraten dachten aan het onderbrengen van de brand weerkazerne en de gemeentewerf in de hal. Naar de mening van de PvdA is dat een financieel betere oplossing. Deze fractie is dan ook niet te spreken over de mededeling van B&W dat hun voorstel niet .doorgerekend" zal worden, terwijl dat wel was beloofd Dit doorreke nen zou te duur zijn en te veel mankracht kosten Verduin: ..Aller lei luchtkastelen zoals het Huis van de SSport, de Amerikanenwijk en de sociaal-culturele accommodatie van de VVD worden wel doorgere kend Niet het geld maar de wil ontbreekt bij het college". Ep Oostra van D'66 maakte be zwaar tegen de toegepaste ver koopmethode van de tennishal Die is gebeurd via een openbare in schrijving waarop zeventien geïn teresseerden reageerden. ..Deze methode", aldus Oostra. ..heeft geresulteerd in haast- en broddel werk. Sommige inschrijvers wisten niet eens hoe ze het moesten doen" TEVREDEN Namens het CDA nam Ton Zwart het woord die zich afvroeg waarom de PvdA zich zo druk maakte om de belangen van de tennissers ..Des tijds wilde die fractie geen tennis hal, en later toen het ding er stond moest er zodanig een brandweer kazerne in", merkte wart op Hij noemde het verlies dat de gemeen te lijdt door de verkoop beslist niet gering, maar vindt verdere verhuur van de hal uitgesloten Zwart toon de zich tevreden met de overeen gekomen bepalingen in het voorlo pige koopcontract. Tevreden was ook Sjef ten Berge van de VVD- fractie Hij sprak van een goed bedongen verkoopprijs Ten Berge had een kanttekening bij de bepa ling in het contract dat de gemeente het voorkeursrecht heeft De Inslag terug te kopen binnen tien jaar, wanneer blijkt dat de nieuwe BV de - hal van de hand wil doen. ..Stel dat deze situatie zich voordoet", zei Ten Berge, ,,in een jaar dat het financieel heel rot uitkomt voor de gemeente om de tennishal terug te kopen. Dan moet er een uitvlucht- mogelijkheid zijn naar mijn me ning". De liberaal liet weten daar zwaar aan te tillen en de geruststel lende opmerkingen van wethouder Fons Ummels en gemeentesecre taris Van Gooi hadden voorlopig geen uitwerking op hem ARTIKEL 15 In de loop van de vergadering sneed Ep Oostra een onderwerp aan dat enige irritatie veroor zaakte bij wethouder Ummels en zijn ambtenaren. De D'66-man wees op artikel 15 van het voor lopig koopcontract waarin wordt bepaald, dat de gemeente de eerste tien jaren na verkoop geen bouwvergunning zal afge ven voor het neerzetten van an dere overdekte tennisaccommo- daties. Volgens Oostra is dat een gevaarlijke bepaling. Oostra: „Stel dat er in de toekomst niet meer getennist wordt in De In slag maar dat andere zaalspor ten daar bedreven worden. Dan is er tot en met 1994 geen kans om een andere tennishal in Leusden te bouwen waar de plaatselijke tennisverenigingen dan in terecht zouden kunnen komen. Wethouder Ummels wees hem erop dat de kopers van De Inslag juist die bepaling willen, omdat ze geen concur rentie in hun branche kunnen veroorloven. De gezamenlijke plaatselijke tennisvereniging hebben laten we ten zeer bezorgd te zijn om het door uostra genoemde artikel 15, De tennisclubs, die een voorstel had den gedaan om De Inslag te huren, kunnen zich voor de rest verenigen met de verkoop van de hal Ze zijn wel van mening, aldus hun woord voerder Wassink, dat de gemeente hun voorstel een beetje ..nadelig" heeft doorgerekend Komende donderdag moet de gemeenteraad tot verkoop van de hal besluiten. Zie ook pagina 5. (van één onzer medewerkers) DEN - Het voorstel van en W om een andere re- pmethode te hanteren bij Evaststellen van het be- '9 dat per leerling wordt Igekeerd is van de baan. iertien dagen geleden W het collegevoorstel or het eerst in het open ly behandeld tijdens de dering van de commis- welzijn en onderwijs. I het CDA liet bij ie van de heer Vroon in sterk gekant te zijn te il het voorstel. Aanvaar ding van het voorstel zou na melijk betekenen dat het bij zonder onderwijs nog dit jaar fors zou moeten bezuini gen omdat het bedrag dat zij per leerling van de ge meente krijgt zo n 25% om laag zou gaan. Ook de besturen van de scholen voor bijzonder onderwas hebben het college laten weten grote moeite te hebben met het oor spronkelijke voorstel Gelet op de reacties hebben B en W alsnog besloten met een nieuw voorstel te komen waarbij de traditionele berekeningsmethode is gehan teerd Niet iedereen is even geluk kig met de ommezwaai van het '*rachi|nt dinsdag an dondardag in da gemaante Lauadan amilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm. 'li kontrakten belangrijke korting. -eusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). J.o»se nummers: 75 cent per stuk. IPENINGSTtJDEN VAN ONS KANTOOR: Int kantoor, Rozendaailaan 9 ta Lausden-Cantrum is dage- ™|kt van 9.00 tot 12.00 uur an van 14.00 tot 17.00 uur Zaterdags gesloten. college. Het dagelijks bestuur van de schoolraad voor het openbaar onderwijs heeft al laten weten niet overtuigd te zijn door de argu menten waarmee het college haar standpuntwijziging motiveert. ,,Het is ons insziens niet terecht dat de besturen van de bijzondere scholen zo'n grote en direkte in vloed hebben op het beleid dat het bestuur van het openbaar on derwijs voert" aldus de school raad in haar reactie op het nieuwe voorstel van het college De gemeenteraad moet elk jaar voor 1 maart het bedrag vaststel len dat het bijzonder onderwijs per leerling uitgekeerd krijgt. In principe is het zo dat het bedrag per leerling voor het bijzonder on derwijs precies gelijk is aan het bedrag dat per leerling wordt uit gegeven bij het openbaar onder wijs. Het rekensommetje was voor de gemeente Leusden tot nog toe erg simpel. De totale kosten van het openbaar onderwijs in de ge meente werden gedeeld door het aantal leerlingen. Het bedrag dat op die wijze werd berekend was het bedrag per leerling zoals dat ook gold voor het bijzonder onder wijs In 1983 was de uitkomst van het rekensommetje f 432,32. Als gevolg van doorgevoerde bezuini gingen werd voor 1984 in de ge meentebegroting rekening gehou den met een iets lager bedrag per leerling, namelijk f 395,05. BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN Veertien dagen geleden kwam het college van B en W echter met het voorstel om het bedrag per leer ling op een iets andere wijze vast te stellen. De wet laat namelijk de mogelijkheid open om per ge meente rekening te houden met bijzondere omstandigheden op scholen Het college van B en W ging er in haar voorstel van veertien dagen geleden van uit dat er sprake is van speciale omstandigheden binnen het openbaar onderwijs Per school zijn er namelijk grote verschillen waar het gaat om het bedrag dat gemiddeld per leerling wordt uitgegeven De "goedkoop ste" school is de Heerd die uit komt met een "bedrag per leer ling" van nog geen f 300,- Het Startblok in Achterveld heeft ruim anderhalf keer dit bedrag nodig om rond te komen. Het college wilde in haar aanvankelijke voor stellen de "dure" openbare scho len buiten beschouwing laten waar het ging om de vaststelling van het bedrag per leerling zoals dat voor het bijzonder onderwijs zou gelden Aanvaarding van het voorstel zou betekenen dat het bijzonder onderwijs per leerling ruim zeven tientjes minder zou krijgen dan waarop men had gere kend. Tijdens de behandeling van het voorstel in de commissie onder wijs is niet duidelijk geworden hoe elke fractie tijdens de behande ling in de gemeenteraadsverga dering zou reageren. Het CDA was erg duidelijk, men zag liever dat het voorstel werd ingetrokken en eventueel in een later stadium behandeld zou worden voor in LEUSDEN-Hockeyvelden of fietspaden? Dat was de keuze die leerlingen van 't Palet vorige week donderdag moesten maken, toen zij even voor gemeenteraadsleden speelden In het kader van een excursie naar het gemeentehuis werd er onder voorzitterschap van wethouder Gijs van Woudenberg een bijna echte raadsvergadering gehouden Een meerderheid in de kinderraad koos uiteindelijk voorde fietspaden. ..omdat iedereen daar wat aan heeft". Alleen de VVD-fractie had voorkeur voor de hockeyvelden Net echt. LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden komt donderdag 23 februari bijeen. De vergade ring begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Behalve de ver koop van tennis- en squashcen- trum De Inslag komen verder de volgende punten aan de orde: 1 Opening. 2 Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 5 Benoeming bestuurslid Stich ting Soccle 6 Wijziging van het Reglement van Orde voor de vergadering van de gemeenteraad 7. Intrekking subsidieverorde ning rieten daken 8 Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 ten behoeve van PC lagere scho len "Groenhorst" en "De Holm" (afvalcontainerbox) 9 Overdracht schoollokaal- /grond gereformeerde lagere school. voering in 1985 Ook de heer Of fereins (SGP/GPV) liet weten lie ver een gefaseerde invoering van de korting te zien Mevrouw van Amerom (VVD) bleek het in prin cipe eens te zijn met het college voorstel al wilde ze nog wel met haar fractiegenoten praten over het tijdstip waarop de nieuwe maatregel van kracht zou worden De PvdA verklaarde vierkant voor de nieuwe rekenmethode van het college te zijn OMMEZWAAI Het college van B en W heeft ech ter haar aanvankelijke voorstel in getrokken en komt nu met een ge heel nieuw voorstel. Het college is tot deze ommezwaai gekomen "gelet op de discussies in de commissies, alsmede de reacties die vanuit het bijzonder onderwijs naar ons toekwamen". Zo is te le zen in de brief die hoort hij het nieuwe voorstel Het nieuwe voorstel betekent dat de "oude" rekenmethode wordt gevolgd, hetgeen een bedrag per leerling oplevert van ruim f 385 Het nieuwe voorstel is ook gezon den naar het dagelijks bestuur van de schoolraad voor het open baar onderwijs Dit bestuur treedt op als vertegenwoordiger van het openbaar onderwijs zolang er nog geen medezeggenschapsraad in het leven is geroepen. De school raad zegt het te betreuren dat ze "gedwongen" wordt binnen en kele dagen te reageren op een voorstel dat in vergelijking met het eerdere voorstel zo ingrijpend is gewijzigd. De schoolraad vond het aanvankelijke voorstel erg goed. De schoolraad spreekt zelfs van een "daad van wijs beleid" als het oorspronkelijke voorstel wordt aangenomen Het college zegt dat zij het oorspronkelijke voorstel op zakelijke gronden nog steeds onderschrijft. Het vrij late tijdstip waarop één en ander aan de orde is gesteld, is voor het col lege de reden dat zij het voorstel althans voor 1984 intrekt De schoolraad zegt in haar reactie niet erg overtuigd te zijn door de motivering van het college Het college komt pas met de nieuwe argumentering nadat in het be sturenoverleg de bijzondere scho len bezwaar hebben gemaakt te gen de voorstellen, zo meent het dagelijks bestuur van de school raad Juist met de grote invloed van de besturen van scholen voor bijzonder onderwijs op het ge meentebeleid heeft de schoolraad grote problemen. In het besturen overleg dat is ontstaan na het op heffen van de werkgroep onder wijs is geen plaats ingeruimd voor vertegenwoordigers van de schoolraad. Het openbaar onder wijs wordt in het besturenoverleg vertegenwoordigd door raadsle den. De schoolraad hoopt dat B en W voor donderdag nog tot het inzicht zullen komen dat het aanvanke lijke voorstel juist was. De diverse raadscommissies heb ben geen gelegenheid meer om zich over de nieuwe voorstellen van het college te buigen. For meel moet het bedrag per leerling voor 1 maart vastgesteld zijn. In haar vergadering van donderdag a.s. zal de raad dan ook haar standpunt moeten bepalen KPO vierde 25-jarig bestaan pag. 3 Miniatuurtje pag. 3 Kopers tennishal: „We hebben een reële prognose" pag. 5 Gemeente: „Verkoop tennishal 't beste pag. 5 Nederlaag voor Rod a (zat.) pag. 7 Antilopen nemen revanche op ODIK pag. 7 10 Vaststelling bedrag per leer ling bedoeld in artikel 55 bis der Lager-Onderwijswet 1920 voor 1984 11. Huisvesting van de muziek school, het ontmoetingscen trum voor vrouwen en de bil jartvereniging 12 Zoekroute Biezenkamp 13 Goedkeuring 1e begrotings- wijziging-1983 van de Stich ting voor Lichamelijke Opvoe ding en Sport Leusden 14 Diverse onderwijsvoorzienin gen ex artikel 50 van de Kleu teronderwijswet 15. Vaststelling 82e begrotings- wijziging-1982 van de alge mene dienst 16. Vaststelling 83e begrotings- wijziging-1982 algemene dienst (slotwijziging) 17 Vaststelling 85e begrotings- wijziging-1983 van de alge mene dienst 18 Jaarrekeningen-1982 19 Rondvraag 20. Sluiting Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Zie hou elders in dit hlud

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1