PO vierde haar 25-jarig bestaan ten dag „Rolandus" holengemeenschap Klussendienst SOHA moet weg uit woning Heggerank 4 Lichte daling aantal werklozen leusdei* krone Popconcert in de Geut KPO-leden maakten kaarsen Inbraak opgelost I In Leusden Bijeenkomst agrarische organisaties 0p last van college van B&W FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Hermelijn (2) I DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 plaatselijk nieuws EUSDEN - De Katholieke telandsvrouwen Organisatie 0) in Leusden heeft vrijdag r 25-jarig bestaan gevierd, jubileumfeest werd vooraf- aan door een eucharistievie- ln de St.-Jozefkerk waarvan «ollekte bestemd was voor er Silvia die in de missie kt. Zij is de dochter van me- jvv Tijmensen, een van de chters van de KPO die 25 geleden boerinnenbond te. ito de eucharistieviering begon iBtiviteitencentrum De Korf een •avond, nadat KPO-voorzitster -lien Blom alle 220 aanwezigen om had geheten. Te gast wa- onder anderen leden van het jbestuur en het provinciaal be- r van de KPO. Een belangrijk Jvan de avond werd gevuld met jorstelling van een toneelstuk, -in de geschiedenis van de elandsvrouwenroganisatie de e passeerde. Vele evenemen- ian de Leusdense KPO kwa- aan de orde zoals de reizen Parijs, Berlijn, het strand, ook de fietstochten die zijn luden. De jubileumviering van de KPO Leusden werd door naar schatting 1220 mensen bezocht. Het toneelstuk werd tevens te baat genomen om de twee opricht sters van de KPO Leusden, de dames Van Keulen en Tijmensen, voor het voetlicht te halen. Dat gebeurde ook met de achttien le den die 25 jaar aangesloten zijn bij de organisatie. Zij kregen van de KPO een bloemetje en een lepeltje Na afloop van het toneelstuk over de geschiedenis werd het bestuur door de leden gehuldigd. Voor de bestuursleden was er een oorkonde gemaakt met daarop de vermelding van het jubileum. Na dit officiële gedeelte was er volop ge legenheid om wat te dansen en na te praten. LEUSDEN - De Amersfoortse formatie Tremendous Vistix treedt zaterdag 25 februari In open jeugd- en jongerencentrum De Geut aan de Zwarteweg. Het concert begint om 21.30 uur. Tremendous Vistix bestaat sinds december 1981 en speelt hoofdzakelijk ska/new wave en reggea, waaronder nummers van UB 40. De KPO-dames die een toneelstukje over de geschiedenis van de organisatie opvoerden. IRSFOORT - De Chr. Scho- jemeenschap voor LEAO- 110, Zangvogelweg 4 te irsfoort, opent op 28 fe- Iri van 16.00 tot 21.00 uur I deuren voor belangstellen- 1 Overdag zullen tijdens de morgen- en eerste middaguren rondleidingen voor de leerlin gen van de hoogste klassen van het basisonderwijs plaats vin den. Maar na 16.00 uur zal de school voor ieder die belang stelt in deze vorm van onderwijs VRIJWILLIGERS VACATUREBANK LEUSDEN STUG BEUGEL 32. 3833 XE LEUSDEN. tel 033-913901 SEN - De Vrijwilligers Vakaturebank Leusden heeft deze week enkele nieuwe vakatures in de bak. Uitkeringsgerechtigden kun- met behoud van hun uitkering dit vrijwilligerswerk verrichten. On- taande vakatures zijn getoetst en in orde bevonden: $t organiseren van de jaarlijkse collecte ten behoeve van de kin- rbescherming Daarbij behoort ook het telefonisch contact leggen et de collectanten (vakaturenummer 2.73) e Stichting Bejaardenzorg zoekt iemand die de tuintjes van de brgwoningen wil onderhouden, aangezien de bejaarden dit niet zelf 1 eer kunnen (Vakaturenummer 2.74) et Humanistisch Verbond zoekt iemand die een cabaretgroep mu- kaal wil begeleiden (Vakaturenummer 3.56) malie over bovenstaande vakatures kan men verkrijgen tijdens de mgsuren van de Vrijwilligers Vakaturebank Leusden, Stijgbeugel )e openingstijden zijn: dinsdag, woensdag en donderdag van 9.00 2.00 uur. Het telefoonnummer van VVL is 943901. tafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. irschijnt elke dinsdag en donderdag. tofdredakteur: trnix Kreyns daktie: èrtien Engelkens aspar van Loo ilevering kopij en advertenties: Dr het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, >r het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. daktie en administratie: Hoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op kdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 00 uur. Telefoon: 033-941495. toegankelijk zijn. Voor de open dagen wordt elk jaar een thema gekozen. Dit jaar zal dit zijn: „Van informatie naar informa tica". Wie, op welk niveau dan ook "we tenschap" bedrijft, moet in goede vorm informatie kunnen verkrij gen. Men zegt wel eens "We tenschap is weten waar het staat". Het zoeken en vinden van gegevens moet aangeleerd wor den, d.w.z. op doelmatige wijze moeten gegevens aangereikt wor den in overzichtelijke schema's en ook moet men informatiebron nen leren gebruiken. De diverse vakken laten dan ook zien dat in het onderwijs aan de school veel aandacht besteed wordt aan de informatievoorziening. Ook de nieuwste vorm, de informatica is nadrukkelijk aanwezig. Rolandus doet nl. mee aan het project bur- gerinformatica De school be schikt over twee series compu ters, resp 8 en 7 stuks. In het computerlokaal krijgen de leerlin gen van het tweede leerjaar 1 a 2 lessen per week. Spelenderwijs leren ze met deze apparatuur om gaan. Ze worden wegwijs ge maakt op het toetsenbord, leren programma's gebruiken en be sturen Ook worden hen de eerste beginselen van de BASIC-taal bij gebracht. Vanwege de econo- misch-administratieve richting is het belangrijk, dat de leerlingen met de apparatuur vertrouwd ra ken. Tijdens de lesuren kantoor- praktijk in het derde en vierde leerjaar wordt op de verworven vaardigheid voortgeborduurd Het kantoorpraktijklokaal omvat naast de gebruikelijke inventaris van kantoorbenodigdheden, telex, te lefoon, tel- en rekenmachines, de andere serie computers, waarop de leerlingen werken met kant-en- klare bedrijfsprogramma's zoals facturering, verenigings- en voor raadadministratie. De vaardigheid die opgedaan wordt komt op vele terreinen van pas, o.a. bij het vak verkooppraktijk. De basisgedachte bij het LEAO is, dat de leerling een algemene vor ming opdoet, waarmee doorstro ming in allerlei richtingen mogelijk is, zoals b v MEAO, MCO, VHBO en MLO en bovendien een goede voorbereiding krijgt voor een be roep in de economische- of admi nistratieve sector, waardoor hij of zij in het bedrijfsleven direct inzet baar is ACHTERVELD - Donderdag avond waren de K.P.O.-dames weer bijeen in D'Ouwe Peerde- stal. De bijeenkomst werd ge opend door de voorzitster die hierna enkele mededelingen deed van huishoudelijke aard. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Brulleman uit Ter- schuur. Onder zijn leiding zouden de dames deze avond kaarsen maken. Voor men daar echter aan kon hpninnon hiold dn heer Rrul- leman eerst een lezing over bijen Hierbij werd ook een aantal dia's vertoond. Uit de lezing kwam naar voren hoe nuttig de bijen zijn voor de mens, de natuur, de planten en bloemen. De door de bijen gepro duceerde honing komt ten goede aan de gezondheid van de mens Ook voor het vervaardigen van cosmetica wordt echter bijenho ning gebruikt. Ook de bijenwas wordt voor het vervaardigen van veel voorwerpen gebruikt, o.a. voor het maken van kaarsen. Na deze gedegen uitleg werden de dames aan het werk gezet voor het vervaardigen van kaarsen. Dank zij de goede instructie en de goede hulp van de heer Brulle man werd dit een groot succes. De door de dames gemaakte kaarsen mochten na afloop van de bijeenkomst mee naar huis worden genomen. ACHTERVELD - De inbraak in ja nuari bij de heer v.B. aan de Hessenweg 253 is opgelost. Door de politie kon de dader van deze inbraak worden opge spoord. Hij werd in Barneveld aangehouden. Bij verhoor be kende hij de in Achterveld ge pleegde inbraak doch bekende ook nog tussen de 50 en 60 in Barneveld gepleegde ontbra ken. De bij de inbraak in Achter veld ontvreemde sieraden ble ken te zijn verkocht in Amster dam en konden niet meer wor den achterhaald. De dader bleek een druggebruiker te zijn en pleegde de inbraken om aan geld te komen voor de aankoop van drugs. LEUSDEN - Sinds kort is in Leusden een onderhoudsservicedienst gevestigd. ..De Klussendienst Leusden" is te vinden op het adres Kuperssingel 63. Het bedrijf heeft vier vakmannen in dienst die werkzaamheden aan en rond uw woning uitvoeren. Rozendaallaan 9 LeusdenC. LEUSDEN - Stichting Op vang en Herstel Alcoholici (SOHA) in Leusden heeft van het college van burgemees ter en wethouders te ver staan gekregen voor half maart te vertrekken uit een woning aan Heggerank 4. Sinds februari heeft SOHA dit pand betrokken om kan toor in te vestigen. Omdat er geen kantoorbestemming rust op Heggerank 4 moet de stichting op last van B&W vertrekken. De gemeente was atten- gemaakt op de vestiging van SOHA door de bewoners uit de straat. Zij maakten be zwaar tegen het kantoor van de stichting en spraken van waardevermindering van hun woningen. SOHA huurt het omstreden pand via een makelaar van een particu lier. Voorzitter van den Hoek van SOHA had in eerste in stantie van de gemeente ver nomen dat er geen bezwaren waren tegen het huren van de woning. Zijn verbazing was dan ook groot toen hij de brief van het college van B&W kreeg waarin gesom meerd werd binnen een maand Heggerank 4 te verla ten. Van de Hoek: „Het is voor ons erg moeilijk om voor half maart weer te vertrekken. De vraag is namelijk: waar moeten we dan naar toe. In Leusden is voor ons geen enkel geschikt en betaalbaar pand te vinden SOHA bestaat offi cieel sinds mei 1981 en heeft vanaf die tijd nog geen defi nitief onderkomen gehad. Huisvesting was er aan de Arnhemseweg, Hamersveld- seweg, in de tijdelijk leeg staande domineeswoning in Leusden-zuid en dan nu aan de Heggerank. Van gemeentezijde wordt ontkend dat er in eerste in stantie toestemming zou zijn verleend aan de SOHA voor het betrekken van de woning aan de Heggerank. De hermelijn kunnen we overal tegenkomen, in bossen, weilanden en ak kers, rivierlandschappen en rietlanden, ze hebben geen voorkeur voor een bepaald landschap, als er maar voldoende te eten is en voldoende schuilgelegenheid. In nieuwe polders en ruil- verkavelingsgebieden voelen ze zich niet zo prettig. Daar ontbreekt het aan oude bomen, waar je zo fijn tussen de wortels kunt kruipen en oude schuurtjes, hout mijten en hopen afval hout. In kleinschalige ge bieden met heggen en houtwallen, bossages en beekoevers zijn ze beter op hun plaats. Het zijn niet bepaald nachtdie ren, ook overdag kan je ze tegenkomen, maar ak- tief jagen doen ze het liefst 's nachts. Hun reuk en gehoor zijn buitenge woon scherp en in tegen stelling met wat wel be weerd wordt, zien ze ook heel goed. Ze kunnen zelfs, wat de meeste zoogdieren niet kunnen, kleuren onderscheiden. Een algemeen bekende eigenschap van de her melijn is, dat hij 's win ters van kleur kan veran deren. Is hij 's zomers bruinrood met aan de buikzijde en borst wit (aan de buikzijde is dat wit vaak geel achtig door de reukstof uit de staartklieren), 's winters wordt hij soms helemaal wit, met uitzon dering van zijn zwarte staartkwast. Die kleur verandering hangt sa men met de daglengte en de temperatuur. Als de winter vroeg invalt met flinke kou, dan kan de hermelijn in december al in zijn witte jasje worden gezien. De kleurverande ring begint bij de kop en nek en zo verder naar achteren. Dit gaat soms vrij snel, in koude gebie den duurt dit slechts een dag of vier, maar in meer gematigd klimaat doen ze er wel een week of drie, vier over en in stre ken met zachte winters wordt hij in het geheel niet wit, maar behoudt hij zijn zomerpakje. In ge bieden daartussen kan men 's winters witte, bruine en witbruin ge vlekte hermelijnen te genkomen. In het hoge noorden zijn ze altijd wit. Het kan zelfs voorkomen dat in ons land in het oostelijk gedeelte de her melijnen wit zijn en in het westen bruin. Wat de bedoeling van de natuur is met deze kleur verandering is nog nooit recht duidelijk. De eerste gedachte is natuurlijk de schutkleur. Inderdaad zal een witte hermelijn in de sneeuw niet gauw opval len, maar wat te denken van de zwiepende zwarte pluim aan de staart. En als er geen sneeuw ligt, valt hij des te meer op. Ook wordt wel beweerd dat een witte pels minder warmte zou uitstralen. Laten we het maar als na tuurgeheim beschou wen. G. van L. Bonnementsgeld: :62.60 per jaar; 31 80 per halfjaar; p, 15 per kwartaal chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 10 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan aki op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag en 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u »akt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 1141. toestel 44. BESTELLEN FOTO'S: e meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u «stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij [Uitbetaling op giro: 871441 tn.v. BDU bv te Barneveld, met elljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per uplaar (formaat 13*18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cm). lunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, sden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ït u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- itenkomblnatie te Barneveld. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Voor het eerst sinds lange tijd is het aantal werklozen in Leusden gedaald. Het gewestelijk arbeidsbureau noteerde een af name van 34 personen. Ook in het rayon Amersfoort, waartoe Leusden behoort, ging de werkloosheid omlaag in januari. In Leusden stonden in december 1983 522 werkzoekende mannen geregistreerd, terwijl dat er in januari 17 minder waren. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind vorig jaar 146; een maand later waren er dat eveneens 17 minder. Het werkloosheidspercentage in Leusden ligt nu, blijkens gegevens van het gewestelijk arbeidsbu reau in Amersfoort, op 11,7. In het rayon Amersfoort\ligt de werk loosheid op 13,9 procent, terwijl die landelijk op 18,5\procent uit komt. Het arbeidsbureau noemt de lichte daling in het rayon Amersfoort (9983 werklozen in december tegen 9756 in januari) hoopgevend, al vindt het arbeidsbureau het beter om te spreken van een stabiele situatie. Opvallend is dat het aantal jeugdige werkzoekenden sterk afnam, aldus het gewestelijk arbeidsbureau. LEUSDEN - Donderdag 23 fe bruari houden de ABTB Achter veld en Hamersveld, de ULG en de CBTB een gezamenlijke bij eenkomst in De Til, Hamersveld- seweg 30. Voor deze bijeen komst, die om 20.00 uur begint, is drs. C. G. v.d. Hengel uitgeno digd. De heer v.d. Hengel, leraar ge schiedenis en geboren Leusde- naar, zal het een en ander vertellen over de historie van Leusden, met zijn geschiedkundige en agrari sche ontwikkelingen. Op deze bij eenkomst zijn ook de partners van de ledem welkom.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3