Provincie wil Leusden minder laten groeien dan Leusden zelf van plan was HATs aan Stijgbeugel en Hoefijzer plezierige woningen voor starters orlopige visie G.S. wijkt sterk af van Leusdens ontwerp-struktuurplan Gemeente wijzigt commentaar nnisclubs ■en hun zorgdheid VAC concludeert op grond van woongeriefonderzoek: Bekeuring voor venter Percische tapijten Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden SOHA-huisvesting Auto opengebroken ffi Geen krant ontvangen? FOTO-KOPIE I FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant PANNEKOEKEN- RESTAURANT ,,'T JAGERSHUYS" INTENSIVE CRASH COURSES TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT m/mhzt vfdt 'rik W tocht m, wU vn ah mb/'m 1H46 t! -DECORI IGULE ETl HE 'E- Hoofdredakteur: MARNIX KRE1JNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V- krant DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 15e JAARGANG NO. 86 mm (Van een onzer verslaggevers) SDEN/UTRECHT- Er lijkt f,:ssen Gedeputeerde Staten van de cie Utrecht en de gemeenteraad van Leusden een duidelijk j| van mening te bestaan over de ontw.kkeling van Leusden na ing van het bestemmingsplan Leusden-Centrum Tweede Het aantal inwoners van deze gemeente - en het daarmee hangende aantal woningen - in de eerste tien jaar na ing van die Tweede Fase wordt door de gemeenteraad veel geschat dan door het provinciaal college. Bovendien lijkt bij ivincie voorshands geen enkele bereidheid te bestaan tot lerking aan woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbos- ijl de gemeenteraad van Leusden in meerderheid juist wel lied „Langesteeg" heeft aangewezen voor woningbouw op de je termijn. is blijkt uit een vergelijking van het door de gemeenteraad •stelde ontwerp-structuurplan met het dezer dagen versche- mcept-voorontwerp van het provinciaal streekplan. In dat it-voorontwerp wordt in feite alleen het gebied 't Ruige Velt als ingsmogelijkheid voor Leusden genoemd tot het jaar 1995. opstelling van het ontwerp-structuurplan Leusden had het jburo Arnhem voor de gemeenteraad becijferd, dat Leusden [de opvang van zijn eigen woningbehoefte in de eerste tien jaar oltooiing van de Tweede Fase niet voldoende zou hebben aan 't Ruige Velt, dat zo n 700 woningen zal kunnen omvatten. werden in het ontwerp-structuurplan ook het aan de ijde gelegen gebied 't Vliet en - op de langere termijn - het aan kant van Leusden-Centrum gelegen gebied „Langesteeg'' als voor woningbouw genoemd. In het in een pril stadium mde streekplan is daar echter geen sprake van. In het )t-voorontwerp wordt door GS herhaald, dat de provinciale llunctie van Leusden na de voltooiing van Claeverenblad/ burg als beëindigd beschouwd dient te worden. In de eerste ir daarna ,,zal primair de lokatie t Ruige Velt kunnen worden benut voor de opvang van de eigen woningbehoefte", aldus het provinciaal college, dat daaraan toevoegt: „Voor zover niet in de trendmatige woningbehoefte kan worden voorzien, worden compen serende mogelijkheden geboden in Amersfoort." Ook uit de bijbeho rende kaart blijkt, dat GS niet van plan zijn om in de,periode waarvoor het nieuwe streekplan moet gaan gelden (1985-1995) woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes toe te staan. Heel duidelijk blijkt het verschil van mening tussen Leusden en Utrecht uit de door beide bestuurslagen gehanteerde cijfers. Daarbj moet worden aangetekend, dat in het concept-voorontwerp nog geen rekening is gehouden met de effekten van de versnelde realisering van de wijk „Claeverenblad/Wildenburg". Maar ook met die wetenschap blijven de cijfers opmerkelijk sterk uiteenlopen. In het vorig jaar door de raad vastgestelde structuurplan zag de gemeenteraad de ontwikkeling van Leusden tot 1995 voor wat betreft het aantal inwoners als volgt: 1985: 27.800 inwoners; 1990: 28.900 inwoners; 1995: 29.700 inwoners. De nu door de provincie gehanteerde cijfers luiden: 1985: 23.300 inwoners; 1990: 24.500 inwoners; 1995: 24.700 inwoners. Nogmaals: de cijfers van de provincie zijn niet meer aktueel doordat daarin de effekten van de versnelling niet zijn meegenomen. Zo heeft Leusden op dit moment al meer dan 24.000 inwoners. Maar niettemin blijft een verschil van 5000 inwoners in 1995 tussen de Leusdense en de provinciale visie opvallend. Hetzelfde geldt voor de visie van het provinciaal bestuur op de ontwikkeling van het aantal woningen in Leusden. Er waren in Leusden op 1 januari 1983 - een in het concept-voorontwerp van de provincie gehanteerde peildatum - in Leusden 7.000 woningen. In het jaar 2000 zouden dat er volgens de zeer voorlopige provinciale visie 9600 mogen zijn. Die 2600 woningen méér dan op 1 januari 1983 zouden - voor zover inmiddels al niet gerealiseerd - voor het overgrote deel een plaats moeten krijgen in het restant van de Tweede Fase en in 't Ruige Velt, waarvoor reeds een bestemmings plan in ontwikkeling is. Daarnaast wordt door de provincie melding gemaakt van ruimte voor 200 woningen binnen het reeds bebouwde deel van de gemeente, wat slaat op de plannen voor het terrein van Van de Berg en rondom het voormalige gemeentehuis. Nieuwe woningbouwlokaties worden door de provincie op dit moment niet aangegeven. Tenslotte valt in het concept-voorontwerp streekplan op dat Leusden na 1985 nog wel een regionale taak zou moeten behouden als het gaat om lokates voor werkgelegenheid. De provincie ziet in de planperiodes in Leusden ruimte voor 40 hectare werkgelegenheids- terrein, die met name gevonden zou moeten worden in het aan de noordzijde van Leusden-Centrum gelegen gebied „De Horst". Bij de presentatie van het concept-voorontwerp hebben Gedepu- ceerde Staten sterk benadrukt dat het hier om een zeer voorlopige visie van het provinciaal bestuur gaat. Het concept-voorontwerp gaat nu eerst voor commentaar naar de betrokken commissies uit de Provinciale Staten en naar de Provinciale Planologische Commissie. Vervolgens stellen de Staten een voorontwerp vast, dat besproken gaat worden met alle gemeentebesturen in de provincie en dat onderworpen zal worden aan inspraak door de bevolking. Overleg met de gemeentebesturen en inspraak door de bevolking zullen na de zomervakantie van dit jaar plaatsvinden. Met de reakties die dit deel van de procedures opleveren zullen de Staten hun voordeel moeten doen bij de vaststelling van het ontwerp-streekplan, waarop na de tervisielegging opnieuw gerea geerd kan worden door burgerij en gemeentebesturen. Een en ander moet uiteindelijk leiden tot een streekplan voor de gehele provincie Utrecht voor de periode tot het jaar 1995. Het nieuwe streekplan moet de thans nog vigerende streekplannen Utrecht-Oost en Utrecht- West gaan vervangen. Plaatselijke verzekering maakte 200 miljoen volpag. 3 Gedeputeerde Schapenk tilt niet zo zwaar aan cijfers pag. 3 Interview op donderdag Mr. S. Bosma uit Leusden over het verschijnsel heroïne dat volgens hem ongetwijfeld op onze gemeente afkomt pag. 5 Loep op Leusden pag. 9 Gedeputeerde gaat in Den Haag pleiten voor aansluiting op A28 pag. 9 Filmnieuws pag. 10 •Servicepagina pag. 11 DOKTERSDIENST: 941210 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente heeft haar commentaar in de kwestie van de SOHA- huisvesting gewijzigd. Eerst was van gemeentezijde ont kend dat er toestemming zou zijn verleend aan de SO- HA voor het betrekken van een woning aan de Hegge- rank. Nu laat de afdeling voorlichting van de gemeen te weten, dat er in eerste instantie van de kant van de afdeling huisvesting géén bezwaren waren tegen de vestiging van het SOHA- kantoor in de woning aan Heggerank. Wethouder Van Woudenberg toonde zich zelfs verheugd over het ge vonden onderkomen van de ze stichting. Naderhand werd ontdekt dat volgens het bestemmingsplan de SOHA-vestiging onmogelijk is. Toen werd vervolgens de ze Stichting Opvang en Her stel Alcoholici per brief ge sommeerd voor medio maart Heggerank 4 te verla ten. In de krant van afgelopen dinsdag berichtten wij dat de SOHA op last van burge meester en wethouders uit de woning moet vertrekken, waarin ze sinds begin fe bruari haar kantoor heeft ge vestigd. Voorzitter Van den Hoek toonde zich erg ver baasd. omdat hij geen be zwaren ontmoette toen hij bij de gemeente melding maak te van het betrekken van het pand aan de Heggerank. ïen onzer verslaggevers) ISDEN - De plaatselijke iverenigingen en het hgenootschap vinden Dntinuïteit van de be ing van de Leusdense ihal niet verzekerd, er dit complex wordt ht. In het voorlopig entract, waaraan de nteraad vanavond al liet zijn goedkeuring geven, zijn niet vol le waarborgen opgeno- im de bestemming van nishal te garanderen, tn gezamenlijke verkla- 'an de vier tennisclubs 1 squashgenootschap gesproken van „een loedse aanval van de inte" door het opne- ran artikel 15 in het ipige koopcontract met lag BV, die 2,6 miljoen wil neertellen voor de intelijke tennishal. In 15 wordt bepaald dat erste tien jaren na de Ie verkoop de gemeen- n bouwvergunningen voor de realisatie van overdekte tennisac- jodaties in Leusden. De isers en squashers zijn nu bang dat ze nergens aan de bak kunnen komen wan neer De Inslag BV anders sporten dan tennis en squash toelaat in de hal. Vol gens het bestemmingsplan mogen in het complex „zaal- sporten" worden bedreven. In de gezamenlijke verkla ring meldt de plaatselijke tennis- en squashwereld dat ze niet op de hoogte is ge bracht van dit artikel 15. „Het college van b. en w. geeft wel op over het overleg met ons, maar daarin werden slechts mededelingen over de stand van zaken gedaan. Wij heb ben zelfs de indruk dat som mige raadsleden niet van alle bepalingen in het voorlopig koopcontract op de hoogte zijn", aldus de verklaring aan de pers. De tennisclubs en het squashgenootschap dringen er bij de raad op aan de hal niet te verkopen, maar te ver huren volgens het voorstel dat zij hebben gedaan, uit gaande van 300 duizend gul den huur per jaar. LEUSDEN - Een auto die ge parkeerd stond in de buurt van begraafplaats Rusthof werd maandag opengebroken. Uit de wagen werd een polstasje met autopapieren en andere be scheiden weggenomen. Een slaapkamer aan de voorkant en bij de entree geeft veel geluidshinder en stankoverlast van de uitlaatgassen De voorkeur gaat uit naar een apart toilet. De gezamenlijke berging is een bron van ongenoegen; terwijl er geen bergingsmogelijkheden in de woning zelf zijn De meerderheid zou graag een afsluitbare container willen hebben voor de vuilniszakken Nu staan deze in de gang. slaapkamer of douche Hoewel het balkon al te klein is, is een woning zonder nog minder plezierig De vide geeft meer ruimte, maar hier tegenover staat het warmteverlies: een afsluitmogelijkheid wordt gemist Meer aandacht zou besteed kunnen worden aan een goede mechanische ventilatie uitgerust met een nul-stand en een aparte regeling voor toilet en kamer Er is buiten bij de gezamenlijke entree voor elke woning een bel. Bij de eigen huisdeur is geen huisbel aanwezig Lastig met enqueteren en collecteren. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De woningen voor alleenstaanden en tweepersoons-huishoudens (zogeheten HAT s), zoals die in Leusden staan aan Stijgbeugel en Hoefijzer zijn plezierige woningen voor starters. Dat concludeert de Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw (VAC) op grond van een onder de bewoners van deze eenheden gehouden woongerief-onderzoek. Aan dat onderzoek verleenden de bewoners van 40 van de 55 HAT's aan Stijgbeugel en Hoefijzer hun medewerking. De VAC stelt zich ten doel namens de toekomstige bewoners in de ruimst mogelijke zin mee te denken en te praten met alle betrokkenen in de procedure die voorafgaat aan de totstandkoming van woningen en hun omgeving. Daartoe worden met zekere regelmaat woongeriefonderzoeken gehouden De VAC doet dat omdat deze onderzoeken gegevens opleveren, die bruikbaar zijn voor toekomstige plannen van de gemeente Leusden De HAT's aan Stijgbeugel en Hoefijzer werden opgeleverd tussen juni en september 1981 Tijdens de bouw van deze woningen werd de doelgroep gevormd door jongeren en studenten Uit het onderzoek van de VAC blijkt dat de overgrote meerderheid van de bewoners inderdaad jonge mensen zijn Van de 62 bewoners, die meewerkten aan het onderzoek, zijn er 47 tussen de twintig en dertig jaar Meer dan de helft van hen woont er pas een jaar of korter, wat betekent dat zij niet de eerste bewoners van de woning zijn Meer dan vijftig personen geven desgevraagd te kennen dat zij werken of iets anders doen. terwijl slechts tien ondervraagden antwoorden dat zij studeren Om er achter te komen, hoe de bewoners het wonen in de HAT's beleven, werd hen door medewerksters van de VAC een lijst met 35 vragen voorgelegd Zeer concreet werd er geïnformeerd, hoe de gemeenschappelijke trap bevalt; wat men vindt van entree, woonkamer, video, keuken, slaapkamer, natte cel en de berging Daarnaast waren er wat meer algemene vragen over bij vooorbeeld de plaats van lichtpunten en schakelaars, de geluidsisolatie, de warmwatervoorziening, de parkeerruimte en de straatverlichting Uit de beantwoording van die vragen concludeert de VAC dat de HAT's plezierige woningen zijn voor starters, mensen die zich voor het eerst op de woningmarkt melden. Niettemin zijn er een aantal punten, waarop bij een volgende gelegenheid gelet zou moeten worden Tot die punten behoren De HA T's aan Stijgbeugel en Hoefijzer Onafhankeli|h nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU Vtrtchijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Jpmilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. «usderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). P8se nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: P* kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage ik» van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur d. Zaterdags gesloten. Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141. Rozendaallaan 9 Leusden-C. voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: dl. t/m zo., van 12.00-20.00 uur. Engels. Duits. Spaans, Portugees, Italiaans, Russisch. Nederlands 2 tot 4 weken Inl. 033-729097 SCHILDERSBEDRIJF Willem de Zwijgerlaan 8, Leusden-Zuid Telefoon 033-940928 Langestraat 83 - Amersfoort Tel. 033-633006 j LEUSDEN - De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van Amers foort die zonder vergunning kle den ventte in Leusden. Deze tapijten hadden Perzische mo tieven maar waren geen echte Perzen. De politie nam de handel van de Amersfoorter in beslag.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1