„Heroineverschijnsel moet beheersbaar worden, net zoals prostitutie en hasj" leusBSer k Rechterlijk bestel is als onkruid wieden. Als ik het vandaag niet doe is morgen mijn tuin overwoekerd" Leusden moet zich voorbereiden op heroineproblematiek. Die komt Mr. S. Bosma, strafrechter te Amsterdam DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 Mr. S. Bosma is in dienst en de jongste rechter bij arrondissementsrecht- nk in Amsterdam. Hij is ids 1982 strafrechter in de ofdstad na vijf jaren als atsvervangend rechter te iben opgetreden. Mr. 4sma is als zogenaamde tenstaander in de rech- lijke macht gerold. In Ne- rland zijn er twee ingan- n om rechter te worden: via de RAIO Rechter- Ambtenaar In Oplei- ig) en een via - simpelge- ld - het volgen van de Q£»sus ..vonnissen maken" arna de eerste jaren kan rden opgetreden als rech- in het burgerlijk- en han- j srecht. id soonlijk vindt mr. Bos- -s n dat de RAIO-opleiding ^nort schiet op het punt van ervaring die volgens hem weinig aanwezig is bij de hters met zon RAIO- itergrond. Daarmee wil hij ts afdoen aan de kwaliteit deze collega's, want die dt hij uitstekend. Ilr. Bosma woont sinds A 5 in Leusden. Voor zijn EW(-time periode als rechter i hij werkzaam in het be- Isleven. Leusdenaar begon als iktiesekretaris bij Wolter )ros in Amsterfoort dat i deel uitmaakte van het liddels sterk afgebrokkel- Ogem-concern. Later d mr. Bosma onderdirek- van Wolter Dros, Brna hij een half jaar naar ^^Verenigde Staten vertrok een studie te volgen op Harvard-business- wol. Terug in Nederland Mr. S Bosma kreeg mr. Bosma een staf- funktie in het Ogem- hoofdkantoor. In 1977 verliet hij dit bedrijf. ,,De rot sloop toen al bin nen". De Leusdenaar trad in dienst bij een managersburo als „headhunter". Dat is ie mand die in opdracht van een bedrijf een veelbeloven de of succesvolle manager bij een ander bedrijf „weg kaapt". In 1979 besloot mr. Bosma zelfstandig te gaan werken, waardoor hij zijn hobby als plaatsvervangend-rechter, zoals hij dat zegt, prima kon combineren met zijn werk. „Nu is de situatie omge keerd. Mijn hoofdjob is rech ter en zo nu en dan doe ik als hobby nog wel eens werk als headhunter". DEN - „Ik vind het |ijk dat mensen die ibruiken als misdadi- rden bestempeld. Ze juist daardoor eerder laden komen en snel de grens stappen van iar harddrugs". Mr. zegt het met een fana- nk in zijn stem, ken- m aan te geven dat het "nst is om een goed cheid te maken tus- gebruik van een soft- s hasj en harddrugs, verder: „In mijn funk- echter word ik gecon- rd met misdrijven die olg kunnen zijn van ruik van verdovende >n. Ik zeg het heel htig, want het causaal tussen misdrijven ovende middelen is in pele vorm onjuist. Het veel gecompliceerder En hier begint naar lee de spraakverwar- alleen nog maar gro- worden wanneer men n die aan de hasj zijn criminelen gaat reke- *t kan heus wel voor dat er dieven zijn die buiken, maar dat het °r het ander komt, is vraag. Als nu de poli- L isjgebruikers tot de ai o potentiële dieven gaat reke nen, dan wordt het gebruik van hasj zogezegd gestigma tiseerd (gebrandmerkt, CvL). Dan wordt daar een straf rechterlijke vijandschap op gelegd, waarvan ik zeg dat het gevaarlijk is. En dan te bedenken dat tegenwoordig juist in de praktijk het gebruik van softdrugs uit de straf rechterlijke sfeer is. Door hasj- en heroïneklanten weer op een hoop te gooien, doen we een stap terug en dat is geen goede zaak". Vervolgens gaat het gesprek verder over de uitstraling op andere delen van Nederland die het ge bruik van verdovende middelen, met name heroine, in Amsterdam heeft. Mr. Bosma: „Als rechter krijg ik met mensen te maken die in Hilversum uit stelen zijn geweest. Dan vraag je naar achtergronden en hoor je vervolgens dat er in Hilversum gemakkelijk aan heroine te komen is Maar die uitstraling gaat verder Ik weet zeker dat er in Amersfoort ook heroïne wordt ver handeld Gaan we een stap verder, dan komen we in Leusden terecht Een overwegend nieuwe bevol king. dus waarom zou hier het gebruik van heroine zich niet kun nen openbaren? Ik moet er wel bij zeggen dat de sub-sociale omstan digheden in Leusden, die bijdragen tot het gebruik van heroine, zich hier veel minder voordoen" kan niet genoeg worden gewaarschuwd tegen het én kam scheren van soft- en harddrugs. Het en van hasjgebruikers bij (bijvoorbeeld) egebruikers, zoals het artikeltje in uw blad van 31 1984 blijkbaar doet, draagt niet bij aan lijkheid op een terrein dat zich voor degenen die er 1_ pshalve bij betrokken zijn, bij uitstek wordt merkt door chaos, wanbegrip en (verwarring. Om dus hasjgebruikers zonder meer even gelijk te stellen, lijkt een lachtwekkende ipeling van een uiterst gecompliceerd cultureel nj lem". P^ldus luidde een notitie van mr. S. J. Bosma (48) uit len aan de redaktie van deze krant. Mr. Bosma is rbij de Amsterdamse arrondissementsrechtbank igeerde op een artikel waarin een Amersfoortse ica-rechercheur kond deed van het feit, dat len minstens vijftien drugsgebruikers telt. In het il zaten zowel hasj- als heroïneklanten begrepen, bewuste artikel werd een verband gelegd tussen ebruik en diefstal. ir aanleiding van de notitie zocht verslaggever rvan Loo de strafrechter op om hem wat figer aan het woord te laten over een probleem dat eeds alle aandacht verdient. Mr. Bosma over: hoe len zich moet voorbereiden op het drugsprobleem gemeente, het onderscheid tussen hasj en gs, het Amsterdamse plan en het cellentekort in land dat verband houdt met drugsgebruik. Sub-sociaal. Wat bedoelt u daar meeMr Bosma „Ja. dan moet ik u even een boek laten zien waarin een onderzoek is gepubli ceerd van het Criminologisch Insti tuut te Groningen Daarin wordt de vraag uitgewerktwaar en wanneer gaat iemand heroine gebruiken Ik zal u even een zin voorlezen uit dat boek: „Potentiële gebruikers komen langs twee wegen in aanraking met heroïne De ene loopt van een met de heroinestructuur samenvallen de subcultuur rechtstreeks naar heroïnegebruik De tweede loopt via subculturen die onafhankelijk van de heroinewereld zijn ont staan. maar de potentiële gebrui ker in contact brengen met de heroïne' Wat is nu een subcultuur? Dat is in gewone woorden gezegd een groepje mensen die naar opvatting, gedrag en normen afwijkt of wil afwijken van de overheersende kliek. De jongens van de F-side van Ajax zijn in wezen een voorbeeld van een subcultuur Dus samengevat: mensen raken aan de heroïne omdat ze verzeild zijn in de wereld waarin het verhan deld en gebruikt wordt, of omdat ze tot een groep behoren die makkelij ker in aanraking komt met de heroi- newereld". Bezinnen Mr. Bosma probeert te zeggen dat in Leusden vrijwel geen men sen zijn. die vanuit hun situatie gemakkelijk aan heroine of andere verdovende middelen kunnen ko men Op dit moment wel te ver staan Hij weet namelijk zeker dat Leusden in sterkere mate te maken zal krijgen met heroïne omdat dit spul gewoon niet te bestrijden is Mr Bosma vindt persoonlijk, dus niet als rechter, dat Leusden juist nu zich moet gaan bezinnen en voorbereiden op het probleem van- heroinegebjpik in de gemeente Mr. Bosma: „Degemeente zou moeten beginnen met de partij en, die bij het probleem betrok ken zijn, bij elkaar te brengen. Die partijen zijn de burgemees ter, de politie, de hulpverleners en medici. Kijk, in Amsterdam zijn eindelijk de burgemeester en de hulpverleners met elkaar gaan praten. Dat vind ik erg goed. In de hoofdstad heeft dat overleg geresulteerd in de nu omstreden nota om aan een groep van driehonderd geselec teerde verslaafden gratis heroï ne te gaan verstrekken". Volgens mr Bosma hoeft Leus den zeker niet het voorbeeld van Amsterdam te volgen omdat de situaties in beide plaatsen totaal verschillend zijn. Maar hij is wel van oordeel dat Leusden zich terdege moet bezinnen op wat doen we met heroïnegebruikers en -ver slaafden als die er mochten ko men? Leusden kan zich afvragen of de huisartsen moeten worden ingeschakeld als die dat zouden willen Het advies van mr Bosma is breng een overleg op gang Kunt u suggesties doen die dan tot resultaten leiden Mr. Bosma: „Ja, dat zijn gezond- verstand-suggesties Om te begin nen zou ik een ambtenaar vrijma ken die zich bezig gaat houden met de zaak Verder zou ik het wel eens hard gemaakt willen zien door de politie dat Leusden zoveel gebrui kers telt In haar algemeenheid moet de gemeente zich afvragen kunnen we Leusden heroïnevrij maken Ik zeg dan meteen: nee dat kan niet, maar als de gemeente ja zegt, zal ze maatregelen moeten bedenken" U zei daarnet dat heroine niet te bestrijden is Het spul en dus het gebruik blijft bestaan Mr Bosma Inderdaad Het ver schijnsel heroïne is namelijk niet los te zien van maatschappelijke ontwikkelingen Daarom zou er strijd moeten worden gevoerd te gen deze ontwikkelingen, maar dat is heel moeilijk omdat je dan met de eerdergenoemde sub-culturen te doen krijgt, waarin het gebruik van heroïne een wezenlijk onderdeel van uitmaakt. De huidige strijd tegen heroïne doet me denken aan de strijd tegen de hasj aan het eind van de jaren "Zestig en het is opvallend hoezeer de geluiden die toen klonken, nu weer zijn te horen Ook toen werd er geroepen meer politie, meer de handel aanpakken, en meer van die emotionele kreten. In Amerika is geconcludeerd dat een strenge aanpak van het opiumgebruik geen bewijsbaar resultaat heeft opgele verd Er zijn zelfs mensen die zeggen dat de strafrechterlijke aanpak niet effectief en schadelijk is Kijk stel dat we heroïne weten uit te bannen, dan blijven we met die sub-culturen zitten die dat spul gebruiken Die zullen een ander „symbool" gaan zoeken, een an dere - misschien nog gevaarlijker - gewoonte Maar heroïne zullen we niet kunnen verdrijven, alleen al vanwege de zakelijke belangen die er mee gemoeid zijn In Amsterdam wordt het gebruik geschat op 1850 kilogrammen per jaar Dat betekent een groothandelsomzet van zeker 100 miljoen guldens. Op wereldni- vo gaat het om miljarden dollars Ik zeg niet dat je er niets aan moet doen; je moet het ver schijnsel heroïne beheersbaar in de hand zien te krijgen. We heb ben ook leren leven met prostitu tie, met alcohol, met hasj, in feite met elk klassiek misdrijf zoals diefstal en geweld. Kruistochten daartegen zijn tot mislukken ge doemd. Ik pleit niet voor niets doen. Ik probeer uiteen te zetten dat uiteindelijk justitie en politie slechts een beperkte taak zullen blijken te hebben. Een taak van het stellen van grenzen, niet het uitroeien van het verschijnsel". Dus we zijn uiteindelijk bij voorbaat kansloos verloren in de strijd tegen de heroïne? Mr Bosma .Nou, zo zou ik niet willen zeggen Tegen ons zeggen ze wel eens van waarom leggen jullie straffen op aan gebruikers die een misdrijf hebben gepleegd, want het heeft geen zin Tja, dat kun je in feite voor het hele recente- lijke bestel zeggen Het is hetzelfde als onkruid wieden Als ik vandaag geen onkruid wied. is morgen mijn tuin overwoekerd Daarom moet ik mijn tuin bijhouden Amsterdams plan Aktueel op dit moment is het voorstel van burgemeester en wet houders van Amsterdam om aan een groep van driehonderd ver slaafden gratis heroïne te verstrek ken. Dit experiment moet er toe leiden dat de criminaliteit bij die groep afneemt, waarna ze een meer menswaardiger bestaan kan opbouwen Het kabinet heeft bij monde van staatssecretaris Van der Reijden zijn bezwaren uitge sproken tegen het Amsterdamse plan, omdat het niks oplost en er bovendien misbruik gemaakt zal worden van de gratis verstrekking van heroïne Wat vindt mr. Bosma vpn het idee van B&W van Amster dam? Hij zegt: „Ik heb veel respect voor het plan De keuze van drie honderd personen uit een groep van 1200 verslaafden vind ik jam mer, maar begrijpelijk. Het Amster damse plan en dito rapport geeft aan dat er heel goed over de materie is nagedacht Ook heel goed naar mijn oordeel is de be perkte doelstelling die is geformu leerd het terugdringen van maat schappelijke overlast door heroi- neverslaafden en ze een meer menswaardiger bestaan laten op bouwen U ziet dat Amsterdam zeker niet de bedoeling heeft om de heroïne uit te bannen in die groep van driehonderd personen Dat is onmogelijk; de enige manier waar door die van de heroïne afkomen is door dood te gaan. Dit klinkt cy nisch, maar zo is het. Ik wil er de nadruk op leggen dat het Amsterdams idee een experi menteel karakter heeft waaraan een begeleidend onderzoek zal worden gekoppeld. Dat onderzoek moet drie aspecten beschouwen hoe verstrekken we de heroïne, wat zijn de effecten van geregu leerde verstrekking op de andel van heroïne en ten derde hoe reageren het publiek, de hulpverle- Mr. S Bosma ..Leusden moet klaarstaan wanneer heromeprobleem zich aandient ners, de artsen en noem maar op Het meest belangrijke van het Am sterdamse idee, als het ooit wordt uitgevoerd, is dan ook dit onder zoek Daar hebben we wat aan Als rechter én burger kan mr. Bosma het plan onderschrijven Als rechter is hij blij dat de heroïnege bruikers een beetje uit de criminele sfeer worden gehaald Als burger is hij blij dat er minder berovingen kunnen plaatsvinden door gebrui kers die aan geld voor hun shot moeten komen Mr Bosma ver moedt overigens dat de Haagse politiek het plan zal verwerpen. Agressief U krijgt als rechter veel met drugsverslaafden te maken Wat zijn dat in uw ogen voor mensen Mr Bosma spontaan „Dat zijn over het algemeen heel zachtaardi ge mensen Personen die zich niet staande kunnen houden in hun wereld Ze zijn zeker niet zo hard als de misdadigers die steeds ge- staalder worden Een verslaafde kan minder weerstand oproepen, mede natuurlijk door zijn lichamelij ke toestand waarin hij verkeert Er zijn ook verslaafden die juist heel agressief kunnen worden Bijvoor beeld een neger met een mes - dat hij bij zich heeft omdat hij anders geen man is volgens zijn subcul tuur - die onder invloed van verdo vende middelen is, kan bijzonder gevaarlijk zijn" U krijgt ongetwijfeld als rechter te maken met verslaafden die om de haverklap bij u voor het hekje staan Mr. Bosma: „Ja, inderdaad. Er zijn gevallen bij die de justitiële molen niet meer bij kan houden. Die zijn nog niet veroordeeld of ze stelen de volgende autoradio. Tussen haakjes: ikzal u vertellen dat een gestolen autoradio zo n vijf gulden opbrengt voor een verslaafde. Als één gram heroïne minstens honderd gulden kost, dan kunt u uitrekenen hoeveel autoradio's een verslaafde moet stelen". Cellentekort De stroom van aanhoudingen van stelende junks brengt mr. Bos ma op het huidige probleem van het tekort aan cellen. Onlangs kwam dit verschijnsel uitgebreid in de publiciteit toen een officier van justitie een gearresteerde aanran der wegzond om een cel vrij te maken vooreen „zwaardergeval" De vrouwelijke slachtoffers van de weer op vrije voeten rondlopende aanrander schrokken hevig toen ze het ontdekten en schakelden de pers in Later veroordeelde een rechter het wegzenden van de aanrander Mr. Bosma weet, dat van misdrijven verdachte junks veel celruimte innemen, maar weet ook dat veroordeelde verslaafden soms door de officier van justitie vrijgelaten worden omdat er geen cel meer over is. Mr Bosma Kijk, dat werkt fru strerend. Drie dure mannen, ik bedoel rechters, leggen iemand voorarrest op en moeten vervol gens constateren dat die persoon wordt weggezonden door de offi cier van justitie die geen cellen meer heeft Daar wordt uiteraard over geklaagd, maar we moeten voorkomen dat we bij elkaar met papieren gaan bekogelen. Daar mee komen er niet meer cellen bij". Hoe los je het probleem dan wel op? Mr Bosma „Er zijn twee moge lijkheden: of er worden meer cellen gebouwd plus een betere doorstro ming in de huidige celruimte - maar met de huidige Haagse beslissnel- heid geef ik deze oplossing drie jaar - óf we houden nog minder de hand aan de opiumwet en we straffen minder Kunt u dat als rechter wel zeggen Mr Bosma direct .Als strafrech ter kan ik niet zeggen er zijn geen cellen dus straf ik maar niet Als strafrechter kan ik wèl zeggen in plaats van een celstraf leg ik een geldstraf op. Alleen is dat in geval len van verslaafden heel betrekke lijk want die hebben geen geld Als ik zou moeten kiezen tussen meer cellen of minder de opiumwet hanteren, koos ik voor beiden" Laatste vraag kunt u uw bewogen heid met betrekking tot het herome probleem verklaren Mr. Bosma probeert eerst een ingewikkeld, bijna intel lectueel antwoord te geven, maar zegt dan dit: „Ik ben een stadsmens. Vanuit dat ge voel kan ik het niet aanzien dat er zulke grote tegenstel lingen voorkomen in een gro te stad, en dan bedoel ik de tegenstelling met name tus sen stadsmensen en junks. Ik wil deze ellende veroorzaakt door heroïne in de hand hou den. Als strafrechter kan ik dat door straffen op te leggen aan mensen die ze qua aard misschien niet verdienen, maar waarmee het aantal ver slaafden in de hand gehou den kan worden ,,/n de opiumwet wordt een lange lijst genoemd van verboden harddrugs De lijst softdrugs vermeldt slechts hennep". 11 n

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5