Vel of geen loon voor irekteur failliet bedrijf? „Leusden is te vergelijken met Amsterdam Nieuwe toneel vormen leusder krant Pieter Geljon: politieke belofte die niet kon worden ingelost Conferentie Zandbakken verwijderd 't Palet bezocht bakkerij Rock 'n Roll in De Geut Bijlage bij CAI-boekje verschenen Carnaval in De Til Nieuwe inwoners krijgen boompje historicus tijdens lezing: dansen voor ud, zilver brons bij n den Heuvel Naar ABTB- voorjaars- vergadering Eetavond met kinderen in vrouwenkafé 55 Bromfiets gestolen plaatselijk nieuws «r; >9- DINSDAG 28 FEBRUARI 1984 iUSDEN/AMSTERDAM t de direkteur uit Leusden van zijn oude faliiete bedrijf inmiddels is overgegaan j een andere eigenaar of hij een uitkering van de ijfsvereniging van het fail- bedrijf? Deze vraag werd derdag in kort geding voor- jd aan de vice-president je Amsterdamse rechtbank, van Breda. Ook vroeg de jcaat van de eiser, mr. P. >nVlse' zich at of ziin c,'cnt wel Jll tmatig was ontslagen, it de vice-president over van de twee vragen kunnen issen dan verzocht de direk- om een voorlopige regeling. 13 oktober van het vorig jaar aan een houtbedrijf in Am- lam surséance van betaling •end Dat mocht niet baten 20Ï °P 30 novembervan dat jaar ^de surséance omgezet in een sement De curatoren pro- den het bedrijf te verkopen dat lukte niet. Er werden wel kopers gevonden voor het enige rederende gedeelte van het bedrijf, een afdeling die was gespecialiseerd in het verko pen en leggen van parketvloeren Bij dit bedrijfsonderdeel werkte de direkteur uit Leusden. Een van de voorwaarden die in het verkoop contract werden opgenomen was dat het oorspronkelijke personeels bestand van de afdeling voor ten minste een jaar bij de nieuwe eige naren in dienst zou blijven. Op deze voorwaarde bedongen de kopers weer dat de Leusdenaar niet op nieuw te werk zouden worden ge steld Hij zou te veel kosten ten opzichte van de prestaties die hij leverde. De advocaat van de nieu we eigenaren, mevr mr H Uhlen- broek, vertelde de vice-president dat een gemiddelde verkoper bij het parketbedrijf voor ongeveer 700 000 gulden per jaar omzette Eiser, die voornamelijk als verko per in de weer was geweest, bleef daar met een omzet van 200.000 gulden per jaar ver onder De man kostte per jaar 130.000 gulden Volgens de raadsman van de eiser deed dit er allemaal niet zo veel toe Hij vond dat zijn cliént onrechtmatig was ontslagen Er was immers enkele jaren geleden een regeling in het leven geroepen die de rechten van de werknemers bij overname van het bedrijf zeker stelde. Er is echter sinds die tijd een hevige juridische strijd gevoerd over de vraag of in geval van een faillisement. zoals in deze zaak, deze bepalingen ook gelden Deze vraag is inmiddels voorgelegd aan het Europese hof van justitie De uitspraak zal nog zeker een half jaar op zich laten wachten Zolang er nog onzekerheid over die uit spraak heerst houden zowel de bedrijfsvereniging van het failliete bedrijf als de nieuwe eigenaren van de gezonde tak er vanuit dat het best eens zo zou kunnenzijn dat de ander moet betalen Nadat het moederbedrijf failliet was gegaan vroegen de curatoren voor alle werknemers een ontslag- i vergunning aan bij de direkteur van het gewestelijk arbeidsbureau Die vergunning werd op 12 december van het vorig jaar verleend Als je er van uit gaat dat dit ontslag rechtma tig is geweest, ook in het geval van de direkteur uit Leusden, dan moet de bedrijfsvereniging na het aflo pen van de opzegtermijn, zoals die in het arbeidscontract is geregeld, in de buidel gaan tasten Deze redenering volgde de advocaat om na het verlopen van de opzegter mijn, op 26 april van dit jaar, in afwachting van een uitkering te voorzien. Volgens deze lijn moeten de nieuwe eigenaren van het parket-bedrijf nog gedurende de looptijd van de opzegtermijn loon aan de Leusdenaar betalen En dat waren de cliénten van mr Uhlen- broek niet van plan ,.Het gaat hier om een bedrag van 30.000 gulden Door dat bedrag uit te betalen komt de werkgelegenheid van de overi ge werknemers in gevaar doordat de liquiditeit van bedrijf zou worden aangetast," aldus de raadsvrouw Zij vond dat met de direkteur maar hetzelfde moest gebeuren als het- gene er met de overige ontslagen werknemers van het moederbedijf was gebeurd, een uitkering van de bedrijfsvereniging ..Het is onzin I om gewoon te kijken wie er het meeste kapitaal in huis heeft," be sloot de advocaat van de bedrijfs vereniging zijn betoog Uitspraak donderdag 8 maart. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Eigenlijk kunt u Leusden wel een beetje Bvergelijken met een stad als Amsterdam. Ook daar heeft men door de eeuwen heen allerlei mensen van elders uisvesting verschaft. Wat er nu in Leusden gebeurt met al die mensen die van buiten het dorp hier naar toe komen, gebeurde vroeger ook al. Het tempo ligt alleen hwat hoger tegenwoordig", aldus historicus drs. C. v.d. Hengel in zijn lezing voor de gezamenlijke Leusdense andbouwverenigingen. >s Van de Hengel weet vaarover hij praat als hij over geschiedenis van Leusden •egint De heer Van de Hen- el is geboren in boerderij Groenhouten" aan de Ha- ersveldseweg De jongste leschiedenis van Leusden leeft hij dus zelf van nabij leegemaakt. Als student ge- ichiedenis aan de universiteit van Leiden heeft de heer Van de Hengel een studie ge smaakt van de oude historie van Leusden. Op dit ogenblik is de historicus werkzaam als geschiedenisleraar in Apel doorn De ruim twintig jaar geleden vervaardigde scriptie voor het doctoraal examen is tien jaar geleden in een wat ïopulaire versie als boekwerk verschenen .Ondanks alle veranderingen a.s (T van de laatste jaren heeft deze streek toch haar karak ter weten te behouden", zo meent de oud-Leusdenaar ,,Het gebied tussen Wa- geningen, Nijkerk en Eemnes heeft altijd een bevolking ge- kent met een geheel eigen karakter Op zich niet bijzon der, maar wel apart We ken nen hier nog altijd een eigen taaltje, eigen tradities en een apart soort humor Ik hoop dat we dat eigen karakter hier kunnen bewaren al is de West-Nederlandse eenheids worst ook niet slecht", aldus de heer Van de Hengel tot de agrarièrs die in De Til bijeen gekomen waren De heer Van de Hengel gaf in zijn praatje een globaal over zicht van de geschiedenis van Leusden en de directe omgeving Zoals bekend is het eerste geschreven stuk waarin Leusden voorkomt uit het jaar 777. In dat jaar schenkt Karei de Grote "Villa Lisiduna" met vier bossen aan de Bisschop van Utrecht. Voor die tijd is er echter ook al sprake geweest van bewo ning van deze streken Jaar tallen kunnen daarbij echter niet ingevuld worden. Door de eeuwen heen is Leusden duidelijk een agrari sche gemeenschap geweest Dat er in onze streken nauwe lijks sprake is van enige indu strie hebben we nog te dan ken aan Karei V. zo maakte de heer Van de Hengel duide lijk. ..Rond 1530 zat Karei V nog al krap in zijn geld. De steden moesten daarom forse bijdra gen betalen aan de staatskas Om het de steden mogelijk te maken zelf veel geld binnen te krijgen kwam er in 1531 een verbod op de "buitenne ring" Dit verbod kwam er op neer dat er in Holland en Utrecht buiten de steden geen industriële activiteiten verricht mochten worden De tegenstelling tussen onze streek en bijvoorbeeld Historicus Van de Hengel Twente is daarom erg groot. Twente is veel meer verstede lijkt Leusden is altijd agra risch gebleven Tot 1940 had den we hier zelfs geen voet balclub Want voetballen deed een boerenjongen nu eenmaal niet", aldus de his toricus. De oud-Leusdenaar Van de Hengel wist zijn gehoor erg te boeien Vooral omdat hij een studie had gemaakt van alle boerderijen die in Leusden, Stoutenberg en Achten/eld staan. Uit Je namen van de boerderijen is vaak af te lei den uit welke tijd ze stam men Veel aanwezigen ble ken persoonlijk betrokken te zijn bij de plaatsen die Van de Hengel in de loop van zijn ver haal de revue deed passeren. ACHTERVELD 700? ?e aanwezigen waren erg geboeid door de lezing Alle aanwezigen kregen de gelegenheid om vragen te stellen naar aanleiding van het praatje van de histori cus. Achterveld heeft juist de viering van haar 600-ja- rig bestaan achter de rug. Eén van de aanwezigen had echter gehoord dat Achter veld wel eens ouder zou kunnen zijn dan zes eeu wen. ,,ln Achterveld gaat het gerucht dat het dorp ei genlijk al bijna 700 jaar oud is", aldus één van de aan wezigen die wel eens van een deskundige wilde horen wat die er van dacht. De heer Van de Hengel kon met betrekking tot een datum echter geen duidelijkheid verschaffen. „Jammer, dan gaat dat feest voorlopig niet door", verzuchtte de teleur gestelde vragensteller. SDEN - Voor de eerste maal W seizoen 1983/1984 werd ij Van den Heuvels's dans- fum afgedanst voor de zo- Ijlen medaltest. Zaterdag- "1 zorgden een overvolle en een recordaantal kandi- n voor een prima ambiance. vooravond dansten 52 -voor namelijk jongere - medallisten af voor brons, van wie er 28 slaag den met meer dan 24 punten Het gestelde minimum van 18 punten werd door alle deelnemers over schreden; de laagst geklasseerde scoorde 21 Vi punt Bij de jongere medallisten waren Jeannette Ma ter en Ronald Berend de uitblin kers omdat ze met drie negens de meeste punten behaalden. Als intermezzo die avond was er een test voor rock 'n rollers op goud-nivo. De examinatrice waar deerde de dansers met 8 tot 9 punten Het eerste deel van de avond werd afgesloten met de Fame-dansgroep uit Leusden. Na de pauze werd er afgedanst voor respectievelijk brons, zilver en goud In de categorie "zilver" be haalden Albert van Ramshorst (26V2 pt.) en Margit en Peter Le Loux (26 pt.) de meeste punten Bij het goud scoorden Gerrie en John den Daas het best met 36 punten over vier dansen LEUSDEN - Uit een tuin van een woning aan Waverwijk is vrijdag een bromfiets gestolen. Het betreft een rode Kreidler met het verzekeringsplaatje NBP 386. LEUSDEN - „Ik behoor tot de tweede lichting van D'66. Ik heb op grond van landelij ke motieven gekozen voor D'66. Ik zie wel wat in D'66 als die onafhankelijke, compromis-zoekende partij tussen links en CDA/VVD. Een partij die niet werkt van uit dogma's of automatis men. Een partij, die met haar frisse aanpak depolitiserend kan werken." Dat zei de vorige week om het leven gekomen Pieter Geljon in februari 1981 in een interview met de Leus der Krant. De aanleiding tot het vraaggesprek met de man die toen secretaris van de afdeling Leusden van D'66 was. was gelegen in het feit, dat D'66 kort tevoren besloten had om zelfstandig aan de eerst volgende ge meenteraadsverkiezingen deel te nemen. Het begin van het einde van „Progressief Leusden", het samenwer kingsverband tussen PvdA, D'66, PPR en PSP, zoals dat Pieter Geljon vanaf het begin van de vori ge raadsperiode gefunctio neerd had. Het besluit van D'66 kon indertijd niet door iedereen gewaardeerd wor den, maar in ieder geval wel door Geljon op een accepta bele wijze verdedigd wor den. D'66 kon binnen Pro gressief Leusden, waarin de andere partijen zich zeker op dat moment tamelijk rechtlij nig manifesteerden, onvol doende waarmaken van zijn eigen, depolitiserende ka rakter. Een verschil in cul tuur, dat voor Pieter Geljon van groot belang was. Zijn hart zat links, maar zwaarder dan politieke idealen leek voor hem zoiets als „vriend schap" te wegen. Pieter Geljon was een in telligent, creatief en ontzet tend aardig mens. Met zijn kwaliteiten een grote belofte voor de Leusdense gemeen tepolitiek. Een belofte, die hij echter nooit heeft kunnen inlossen. Hij bracht het wel iswaar in 1982 tot lid van de gemeenteraad - als enige vertegenwoordiger van D'66 -, maar kon alleen de vergadering, waarin hij werd geïnstalleerd, bijwonen. En kele weken later moest Gel jon zijn raadslidmaatschap om gezondheidsredenen weer opgeven. De combina tie van het raadslidmaat schap en de tandartspraktijk in Leusden-Zuid bleek in ie der geval op dat moment te zwaar voor Geljon. Daarmee verdween Pieter Geljon van het politieke toneel in Leus den, naar nu blijkt voorgoed. Wie Geljon de achterlig gende jaren als tandarts, in aktie voor D'66 of anders zins heeft leren kennen, weet hoezeer zijn dood op jeugdige leeftijd te betreuren valt. Een vakman met een zeer brede belangstelling; een sociaal bewogen man, die zich ook graag maat schappelijk wilde inzetten. Het zal er allemaal niet meer van komen. Een verschrik kelijk verlies voor in de aller eerste plaats Marjan en de kinderen. Maar ook voor al die andere mensen, die van Pieters niet geringe kwalitei ten niet langer mogen genie ten. MARNIX KREYNS VRIJWILLIGERS VACATUREBANK LEUSDEN van ISVW STUG BEUGEL 32 3833 XE LEUSDEN tel 033-913901 LEUSDEN - De Vrijwilligers Vacaturebank Leusden zoekt mensen voor; De vereniging van slechthorenden, die ringleidingen in gebouwen kunnen testen. Speeltuinvereniging, die wat opknapwerk kunnen verrichten. Werkgroep Onderdak die tijdelijk onderdak, tijd en aan dacht aan mensen kunnen bieden die geen dak boven hun hoofd hebben. LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte in Leusden houdt op zaterdag 3 en zondag 4 maart een conferentie met als thema "De actualiteit van Arthur Schopenhauer". Deze conferentie is georgani seerd in samenwerking met de internationale Schopenhauer Gesellschaft. Doel is, naast de presentatie van aspecten van LEUSDEN - Op een aantal plaat sen in Leusden-Centrum zullen de komende weken oude zand bakken worden verwijderd. Als bezuinigingsmaatregel heeft het gemeentebestuur enige ja ren geleden besloten het onder houd van de openbare zandbak ken te beeindigen en deze ook niet meer van schoon zand te voorzien. Wanneer een zandbak in slechte staat verkeert of wan neer er nog zo weinig zand in zit dat er voor kleine kinderen een gevaarlijke situatie ontstaat, wordt tot verwijdering van de zandbak overgegaan. Op de vol gende plaatsen zullen zandbak ken worden weggehaald; Vogel wikke, Gagelhof, Zonnedauw- hof, Heggerank en Bruinhorst. LEUSDEN - In het Leusdens vrouwenkafé is maandag 5 maart weer een eetavond Dit keer mogen de kinderen mee. Op het menu staat macaroni waarna ijs toe. Om zes uur kunnen be langstellenden aan tafel schui ven. Kaarten voor deze eetavond kosten vier gulden voor volwasse nen en drie piek voor kinderen boven de tien jaar Jeugd jonger dan tien mag er voor een knaak in De kaarten kunnen tot en met donderdag 1 maart worden afge haald op de volgende adressen Albast 17, Akkerwinde 23 en Vlas- land 15. Het vrouwenkafé is iedere maan dag open van 20.00 tot 24 00 uur in de schuur van boerderij De Hak- horst LEUSDEN - In maart gaat jonge rencentrum 'de Geut' weer van start met een Rock 'n Roll-cur- sus voor beginners, maar bo vendien wordt er dit jaar ook les gegeven aan gevordere Rock 'n Rollers. Aanvangsdatum van de- cursus voor beginners is. woensdag 7 maart, voor de ge vorderden woensdag 14 maart. Deze Rock 'n Roll lessen duren van 20.00 uur tot 22.00 uur, pas na deze lezen wordt de Geut voor bezoekers opengesteld. Beginners en gevorderden krij gen om de woensdag les en het cursusgeld bedraagt maar f 35,- voor tien lessen (incl. af- dansen). Om de smaak te pakken te krijgen wordt er woensdag 29 februari een Rock and Roll demonstratie gegeven Deze duurt van 21.30 uur tot 22 30 uur en bestaat uit vier voorstellingen Voor verdere informatie O.J.J C "de Geut", Zwarteweg 29. tel. 946848 ACHTERVELD - In De Meern wordt donderdag 1 maart de voorjaarsvergadering van de Al gemene Boeren- en Tuinders Bond (ABTB) gehouden. De le den uit Achterveld, die naar deze bijeenkomst willen, kunnen die dag om 19.00 uur gezamenlijk vertrekken vanaf het voormalige coöperatieplein in Achterveld. De vergadering van de kring Utrecht van de ABTB zal een de monstratief karakter krijgen. Dit is naar aanleiding van de ongerust heid over de inkomensontwikkeling van boer en tuinder Het ligt in de bedoeling na afloop van de verga dering een gezamenlijke verklaring op te stellen die ter kennis zal worden gebracht aan de minister van Landbouw en Visserij. Braks, aan het bestuur van de KNBTB. het hoofdbestuur van de ABTB en aan een aantal Nederlandse en Euro pese parlementariërs LEUSDEN - Ter afsluiting van een projectweek hebben vorige week de kinderen van de eerste en tweede klas van de openbare lagere school 't Palet uit Leus den-Zuid een bezoek gebracht aan bakkerij Van de Kleter- steeg. Aan de kinderen werd verteld uit welke bestanddelen een bolletje deeg bestaat. Ver volgens mochten ze hun eigen broodje bakken. Daarna volgde een rondleiding door de bakke rij. Ter afsluiting kregen de kin deren van 't Palet een glas limo nade en een heerlijke krenten bol. LEUSDEN - Het cai-informatie- boekje dat gebruikt wordt bij de abonneewerving voor het nieuwe radio- en tv-kabelnet in Leusden is aangevuld met een bijlage, speciaal bestemd voor de bewoners van wijken met be staand kabelnet. Tijdens het aansluit-onderzoek in Groenhouten is gebleken, dat het cai-boekje op enkele punten niet voldoende informatie gaf. Deze punten hadden vooral betrekking op de vraag wat er met de be staande kabelnetten gebeurt en op de betekenis van het proef abonnement Ook in de wijken Groenhouten en Alandibeek. waar het aansluiton- derzoek reeds heeft plaatsgevon den, wordt inmiddels de bijlage huis-aan-huis verspreid LEUSDEN - In gemeenschaps gebouw De Til aan de Hamers- veldseweg wordt zaterdag 3 maart voor jongeren vanaf 14 jaar een carnavalsavond gehou den. Het feest begint om 20.00 uur. Muzikale medewerking ver leent het trio Fremouw. Toe gangsbewijzen 4,50 gulden zijn in De Til reeds deze week te koop. Op maandag 5 maart wordt voor de jeugd tot en met 13 jaar carna val gevierd Dit evenement vindt tussen 19.00 en 21.30 uur plaats Gehost kan er worden op platen- muziek De entree bedraagt 1,25 gulden Schopenhauers eigenzinnige fi losofie, te komen tot de oprich ting van een Nederlandse afde ling van de Schopenhauer Ge sellschaft. Voor meer informatie over en op gave voor de conferentie kan men bellen naar de School voor de Wijsbegeerte, telefoon 15020 LEUSDEN - Het is gebrui kelijk in Leusden dat bewo ners van nieuwbouwwijken een boompje krijgen aange boden van de gemeente. Voorwaarde om in aanmer king te komen voor een boompje is dat het in de voortuin moet worden ge plant. Voor dit jaar heeft de afdeling plantsoenen het volgende pakket samenge steld waaruit een keuze kan worden gemaakt: sierpeer, iep. pruimkers, sierappel, zuilvormige acacia en mei doorn. Het gratis boompje struik is deze keer bestemd voor de bewoners van de wijken Cla- verenblad. Wildenburg, Zwa nenburg. Bosveld en Munmk- hoeve alsmede voor de bewo ners van de nieuwe woningen op de voormalige gemeente- werf aan de Berkenlaan. Wie voor een gratis boompje struik in aanmerking komt, wordt ver zocht voor 10 maart de afde ling plantsoenen te berichten welk exemplaar wordt ge wenst. Deze afdeling is te be reiken onder nummer 941247 toestel 229 De boompjes struiken zullen op zaterdag 24 maart tussen 10 00 en 12.00 uur op het parkeerterrein tus sen het gemeentehuis en De Korf aan de Smidse worden uitgereikt. Initiatief Eendracht: LEUSEN - Experimenteel to neel in Leusden. Ruim vijf tig jaar na de oprichting van toneelvereniging 'Een dracht' gaat het dan toch gebeuren. De leden van de vereniging hebben hun goedkeuring aan het re glement van de zo genaamde 'koffiegroep' ge geven die nieuwe vormen van toneel gaat onderzoe ken. Het woord 'koffiegroep' is ontstaan tijdens de eerste dis cussies over dit onderwerp Die hadden als uitgangspunt dat je als toneelvereniging op bijvoorbeeld zondagochtend 'toneelvoorstellingen met een ander karakter' kunt verzor gen. Vergelijkbaar met de koffieconcerten die al jaren lang overal in het land worden gegeven. In het reglement staat dat de 'koffiegroep' zich op allerlei manieren bezig kan houden met de beleving van toneel; door middel van dramatische expressie, voordrachtoefe ningen, eventueel (ooit) het zelf schrijven van toneelpro- dukties. etcetera Uiteindelijk kan dit leiden tot voorstellin gen voor publiek, maar dat hoeft niet per se Als ze al plaats zullen vinden, zullen dat in ieder geval kleinscha lige uitvoeringen zijn. Secre taris Martin Rep 'Het Leus dens publiek blijkt best bereid per jaar twee toneelvoorstel lingen van ons te bezoeken. Als we extra voorstellingen gaan brengen, moeten die duidelijk een ander karakter hebben. Meer voor de echte fijnproevers Anders doen we alleen maar onze gewone voorstellingen concurrentie

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5