Kantongerecht Amersfoort Deze week: Van Porky" tot Hitchcock „Tokyo Story" in Filmhuis „Cutter's Way" De Geut Oude en antieke camera- beurs in de Flint Er gebeuren in de wereld ontzettend veel dingen waar God zich dood voor schaamt, zal ik maar zeggen. Maar wij maken die puinhoop ervan". :QT0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 1 MAART 1984 kijk op de film 10- vervolg van pagina 5 wezenlijk element is in het mens zijn Dat je pas werkelijk tot aktie kunt komen en het ook vol kunt houden als er een stuk bezinning in zit. Als het open staan voor wat de bron van je leven is er geweest is Als je ook dicht bij jezelf kunt komen. Pas als je bij jezelf bent gekomen denk ik dat je ook iemand naar buiten toe kunt zijn. Dat vind ik een heel grote opdracht die ik mezelf telkens weer stel om open te staan voor mensen, voor de bijbel zelf Misschien is dat een heel groot deel van je werk, het horen wat de bijbel je te zeggen heeft, wat mensen je te zeggen hebben, en hoe die twee dingen samen te brengen zijn. Het is ook niet voor niks dat de geloofsbelijde nis van de Joden begint met: „Hoor Israël.'' Trekt u de lijnen door of terug naar het Joodse geloof?'' „Aan alles merk je dat je om het Nieuwe Testament te verstaan het Oude nodig hebt. Het is een een heid. Vooral de laatste tijd komen we daar steeds meer achter dat ook het Oude Testament ons veel te vertellen heeft, maar ook het volk Israël als zodanig Het blijft natuur lijk een volk onder de volkeren De politieke daden van dat volk zullen we op dezelfde manier moeten toetsen Door te kijken is het Gods Geest of is het machtspolitiek Ik kan me herinneren dat we met de zesdaag se oorlog heel gespannen naar bed gingen hoe zou het morgen zijn? De volgende ochtend hoorde je op de radio dat de kleine Gideonsben de het gered had. Dan gebruik ik dat wel es op catechisatie „Die wonderverhalen uit de bijbel: dat zijn dingen die vandaag de dag ook gebeuren, alleen je moet het willen zien. En de Heere zei tegen Mosje DajanDoe het zus en zo. Je zou er bij wijze van spreken een bijbel tekst over kunnen schrijven, ja toch? Dan gaat het ook leven. Dat soort momenten meen ik wel te zien in het Joodse volk Als ze ontzettend in het nauw zijn is er op de één of andere manier toch een beschermende hand Zo'n moment als met Sadat vond ik ook zo'n doorbraak Zou dan toch de niet Christen degene zijn die gebruikt wordt? AMERSFOORT - Mevrouw G. uit Renswoude had op de Stations straat in Woudenberg een bot sing veroorzaakt op het mo ment dat zij linksaf wilde slaan en een juist passerende auto van haar wagen van achteren greep. Op de strafzitting van het kantongerecht Amersfoort van 23 februari legde zij uit dat ze net de Stationsstraat was opge reden en onmiddellijk weer af moest slaan. Aangezien van richting veranderen alleen is toegestaan als je het verkeer niet hindert, werd haar ten laste gelegd dat zij niet de nodige voorzichtigheid in acht had ge nomen. Gelukkig was er alleen maar blikschade ontstaan, die beide automobilisten eerst on derling wilden regelen. Zelf was ze op het Idee gekomen om de politie erbij te halen, die vervol gens proces-verbaal opmaakte. Dat was de reden dat zij nu een boete kreeg van f 100,-. Op de rijksweg 1 in Barneveld had de politie diverse malen hardrij ders geverbaliseerd. „Die weg trekt zeker aan; het is er ook erg mooi moet ik zeggen", merkte de kantonrechter op. „Maar daar zie je niet veel van als je 180 met een motorfiets rijdt. Voor andere weg gebruikers is zo'n snelheid toch niet te schatten. Tegen de tijd dat ik mijn richtingaanwijzer uit heb, zit u op mijn achterbumper Van daar f 400,- voor de jeugdige motorrijder. Een automobilist uit Ermelo had niet alleen 170 gereden, maar bo vendien drie eerdere schikkingen wegens te hard rijden op zijn naam staan. Hij kon zich maar één schikking herinneren en ver onderstelde dat de andere bekeu ringen dan wel van zijn huisgeno ten waren geweest. „Dan zit het zeker in de familie", veronder stelde de kantonrechter begrij pend. Het meenemen van een raadsman kon niet verhinderen dat hij voorwaardelijk zijn rijbewijs voor drie maanden kwijt raakte. Het bepleiten van een lagere boete wegens financiële moeilijk heden van zijn cliënt had wel enig effect in plaats van de geëiste f 500, - werd het f 300, - WAAROM IK? De heer O. uit Leusden had in zijn voormalige slijterij ook horloges en kandelaars verkocht en werd nu vervolgd omdat hij zich niet volgens de wettelijke bepalingen aan verkoop van goederen uit zijn eigen branche gehouden had. De problemen waren begonnen toen een folder van de Alberto-zaken verspreid werd, waarin deze ca deau-artikelen werden aangebo den Verdachte vond de wetgeving op dit punt verouderd en protes teerde dat het oneerlijke concur rentie juist in de hand werkt als de één zich aan de wet moet houden en de ander niet. „De slager bij mij aan de overkant legt een fles sherry naast zijn rookworst en krijgt geen bekeu ring, terwijl ik een boete krijg als ik rookworst bij de sherry verkoop!" De kantonrechter stelde hem ge rust dat de buurman even goed gepakt wordt als ze 'm snappen Dat verklaarde dan toch niet, vond verdachte, dat van de 70 Al berto's alleen hij gedagvaard werd. „Maar misschien komen volgende week de andere 69 wel aan de beurt", veronderstelde de kantonrechter. Daar was niets van gebleken, want verdachte had te lefonisch contact gehad met an dere Alberto's. Enig begrip was er wel voor zijn probleem, want, hoewel de maxi mumboete voor dit soort overtre dingen f 5000, - is, volstond de kantonrechter met een boete van f 150,-. BLACK OUT De heer G. uit Amersfoort was met zijn auto uit de bocht gevlo gen, waarbij twee andere auto's geraakt waren en één slachtoffer waarschijnlijk blijvend hersenlet sel opliep Er was niet gebleken dat ver dachte te hard gereden had en een duidelijke verklaring was er dan ook niet, behalve een "black out" Bezoek aan een arts had niet anders dan een lage bloed druk aangewezen en omdat er geen slecht weggedrag van ver dachte bekend was en hij regel matig contact met het slachtoffer onderhield, volstond de kan tonrechter met een boete van f 300,- Dat was f 100,- lager dan de eis. „Ik hoop dat u het ver schil aan het slachtoffer besteedt!" aldus de kantonrech ter GASTGEZINNEN GEVRAAGD VOOR t WEST-BERLIJNSE KINDEREN Zoals u wellicht uit eerdere ties heeft vernomen stelt Pj zich ten doel, West-Berlijnse een fijne vakantie in Nedi bezorgen. De start van de had plaats In 1961het jaar* muur om Berllin werd qebo Door deze muur en de politieke verhoudingen onl spanningen, waarvan julsti ren het meest de dupe zijr menleving in West-Berlijn it mlge punten zodanig ontw In tienduizenden gezinnen grote problemen voorkome deren gedragen zich zeer iets wat sterk in de hand wordt door de kunstmatig van de stad. We moeten oru afvragen hoeveel warmte deze kinderen In hun doo weelde, sociale mlsstande brek aan goede hulsvestin merkte wereld, moeten Daarom is het dringend noo hen in de gelegenheid te sti in een andere omgeving, drukte en lawaai, te kunnen nen. Als humaan denkendt hebben wij Nederlanders i het lot van de zwakkeren In aangetrokken en hulp Daarom doen de - vrijwillig werkers van de Stichting P Kinderhulp een beroep op vrijheid. Voor inlichtingen ve: D. Veldhoen, tel. 03J mevr. P. Opdam, tel. 033-1! LEUSDEN-De Geutk aantal vaste aktivitelten week worden gehouden, elke vrijdagavond van I gen tot één disco. De n avond staat de komend het teken van de alta muziek. Rock 'n roll li woensdagavond. Vanal zaterdag 18 lebr os er één keer in de twee wil video-avond gehouden V ook te zien op 5 en 8 middags. maart doet De Geut mee zaalvoetbaltoernooi in Hi Voor 10 maart staat er ba Korf op het programma maart komt er weer t optreden Van dinsdag tot en n dag kan iedereen 's tussen 14.30 en 17.001 lig even aanwippen in jeugd en jongerencent de Zwarteweg 29. Op staan de deuren van vanaf twee uur open. daar ook mee te maken hebben." ..Je hoort vaak mensen ..Nou. mooie God: de helei een puinhoop!" „Dat is de volkstht Daar is het in de twei reldoorlog fout gegai de dingen die gebeure wil zijn. Er gebeuren wereld ontzettend vt gen waar God zich dé schaamt zal ik maar z Maar wij maken diep» ervan. De wereld zit elkaar. Er is voor t wereld eten genoeg, oorlog gevoerd moet in de woestijn hebbe no time alles daar vi den, water incluis. Ma een volk dood gaal honger moet er ik m wat gebeuren. bi Het kan allemaal «r we maar willen! Als* maar door de goeiijné laten bezielen, maar® hebben we andere ba die we veilig willen Daardoor kom je toch# weer bij de bijbel veel mensen denken achter de dingen zil beuren. Maar zo is ht kig niet. Wat is dat vt* Ik weet het niet! Als i God zou moeten gelo ik hier niet zitten. Alsjeblieft, zeg! Dan het ook niet volhoudi Op zondag 11 maart vindt in de stadshal van de Flint een internatio nale beurs plaats, die voor de 13e maal wordt georganiseerd door de Nederlandse Camera Oldtimer Club. Verzamelaars, liefhebbers en andere geïnteresseerden zullen kunnen ge nieten van enkele tienduizenden ou de of antieke camera's, foto's en accessoires welke op ruim 160 tafels te ruil of te koop worden aangebo den. Deze „fotograflca" beurs Is de grootste van Europa en wordt be zocht en bemand door varzamAlaarft vertelt in „The history of the world part I". De meest aardige surprise in Grand is uiteraard het opnieuw vertonen van een uit 1954 daterende Hitchcock „Rear Window" met James Stewart, Grace Kelly, Thelma Ritter. Raymond Burr e.a in de hoofdrollen. De film behoort tot de vijf oude Hitchcock-films, die onder de titel „The essential Hitch cock" opnieuw in Nederland in roulatie zijn gebracht Films, die na 1966 niet meer in Nederland te zien zijn geweest en nu opnieuw een zeer succesvolle tocht door de Nederlandse bioscopen maken „Rear Window" is één van de stijl volste Hitchcock-films, gebaseerd op een verhaal van Cornell Wool- rich Hoofdpersoon in deze film is een fotograaf (James Stewart), die aan bed gekluisterd is na een onge val en vanuit zijn flat met een verrekijker zijn omgeving bespiedt om de verveling te verdrijven Al glurende ontdekt hij een moord Hitchcock maakte van „Rear Win dow" een schitterende film, waarin hij binnen het verhaal nog verschil lende verhalen in beelden vertelt. Verhalen van de mensen, die de fotograaf ziet vanuit zijn raam Hitchcock slaagt er in om die verha len zonder enige dialoog te vertel len Slechts door middel van filmische vormgeving wordt de toe schouwer op de hoogte gebracht en dat is op zich al bijzonder „Rear Window" is een Hitchcock pur sang, een knap gemaakte thriller zoals alleen Hitchcock die kon ma ken en nog steeds na dertig jaar het zien ten volle waard. Wie maar niet genoeg kan krijgen van muziek, zang en dans van deze tijd, moet toch maar eens gaankijken naar John Travolta in „Staying Alive" in Cinema, de opvolger van„Saturday Night Fever". Hoewel niet helemaal in dezelfde sfeer als die film van regisseur Plezierige parodieën zijn te bewonderen in Mel Brook's „The history of the world pari te zien in de dinsdag movie-cyclus. (Grand) Dat soort dingen volg je van het volk van Israel. Het blijft natuurlijk ook het land waar de openbaring in feite gebeurd is. Wat houdt ze op de been? Dat is het geheim van het volk. Er blijft een stuk hoop in dat volk. Van Lea Dasberg las ik het verhaal van haar moeder. Alle Joodse vrouwen hadden in de tweede wereldoorlog een pakje kleren klaar staan voor als ze weggevoerd werden. Die moeder van Lea Dasberg deed dat niet, en toen de SS voor de deur stond vertikte ze het om mee te gaan. Daardoor heeft ze het gered. Dat zijn van die dingen, waardoor ze de hoop er in houden. Het zit ook in de liturgie van het Joodse geloof De Pesachviering eindigt met: „Vol gend jaar in Jeruzalem," en dat zou uit heel Europa. Zelfs een aantal vaste bezoekers uit Amerika is ie dere keer op de beurs te vinden. De beurs op zondag 11 maart die om 10.00 uur beopend wordt, zal als de deuren zich om 17.00 uur sluiten weer hebben oijgearagfl belangrijkste doelstelling^ mera Oldtimer Club, n.l. h>J ren van de belangstelling kennis van de historie grafie. De entree voor I 2.50 en voor niet leden/ (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Deze week even tjes op de plaats rust. Het Amers- foortse filmprogramma heeft voor iedereen wel wat te bieden, maar geeft geen nieuw filmvoer te zien. Tenzij men reprises als nieuw wil beschouwen. In de Amersfoortse bios kan men terecht voor Porky, maar ook voor Hitchcock. Met daar tussen een gevarieerde mengeling van Mel Brooks. Bond. John Travol ta, Nederlandse films en Spencer en Hill. Bovendien viert Duo het 55 jarig bestaan met feestelijke korting op de toegangsprijs gedurende de maand maart. En dat betekent dat men voor 5,50 per film onder meer nog eens kan genieten van „Porky's Pikante Pret park" of „Porky II", puberlol rond sex en pop voor de liefhebbers van dit genre, dat veel navolging kreeg. Grand biedt nogal wat variatie Naast twee pure Nederlandse films met kwali teit. „Moord In extase" en „Schatjes!". blijft de enige echte Ja mes Bond (Sean Connery) met „Never say never again", terwijl Maryl Streep te bewonderen is in „Sophie's Choi ce". Voor de kinderen is er ter gelegen heid van de krokus(voorjaars-)vakantie een „Tom en Jerry-festival" (deel 6) op het programma gezet, terwijl in de Dinsdag-Movie-Cyclus Mel Brooks de geschiedenis op een heel aparte wijze AMERSFOORT - Van zaterdag tot en met dinsdag (elke avond 20.15 uur) vertoont het Filmhuis Appelmarkt de Japanse speelfilm „Tokyo story" van regisseur Yasyjiro. De laatste jaren is er in Nederland een groot aantal films uitgebracht van diver se Japanse regisseurs. Het wordt daar om steeds moeilijker over de „Japanse film" te spreken als was het een genre Ozu neemt een volkomen aparte plaats in naast andere grote filmmakers als Kurosawa, Mizoguchi, Oshima en Ima- mura. Dat Ozu zoveel later dan deze Japanners is ontdekt, is eigenlijk vreemd Zijn films zijn namelijk zeer toegankelijk Kobayashi's HARAKIRI bij voorbeeld. met zijn samoerai-codes en zelfmoordrituelen, staat wat dit betreft verder vanons af Toch is deze film in het Westen erg bekend Ozu's films gaan over het leven van alledag en dat is in Japan niet wezenlijk anders dan hier Anders is wel dat Ozu, meer dan welke regisseur ook, er in slaagt onder de oppervlakte van dit oninteressant uit ziende leven te geraken Wat hij naar boven haalt is de essentie van het menselijk leven de vergankelijkheid van al het doen en denken. Te zien hoe Ozu dit keer op keer weet te bereiken is een speciale ervaring. Een oud echtpaar uit een klein stadje in Zuid-Japan reist naar Tokyo om hun twee volwassen kinderen op te zoeken. De ontvangst is teleurstellend. De kinde ren hebben het te druk met hun eigen leven en sturen de ouders naar een badplaatsje, zogenaamd om te kuren, maar eigenlijk om van ze af te zijn. De enige die echt aardig tegen ze is, is de weduwe van hun derde kind. De ouders voelen dat ze tot last zijn en aanvaarden de terugreis naar hun woonplaats. De kinderen krijgen kort daarop een tele gram waarin wordt meegedeeld dat moeder erg ziek is. Als iedereen uit de hoofdstad ter plekke arriveert is ze overleden Na de begrafenis haasten de kinderen zich naar huis, alleen de wedu we blijft. Ze bekent dat het leven haar zwaar valt zonder man; de vader advi seert haar te hertrouwen Uiteindelijk zit hij eenzaam in het lege huis. De film ontwikkelt verschillende thema's: een generatieconflict - in Japan een onderwerp van nog grote re spanning dan in Europa - de relaties binnen de familie, de onge noegens van het leven In de grote stad. Ozu heeft In zijn films altijd een sterk sociaal bewustzijn te kennen gegeven; liefderijk behandelt hij de alledaagse problemen In middle- class gezinnen, doch op zo'n wijze dat de problematiek algemeen geldig heid krijgt. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Scène uit Tokyo Scène uit Wargames Te zien in Euro computer-freaks, maar ook voor hen, die wat meer willen weten over wat ons eventueel te wachten staat met de kruisraketten in onze achtertuin (Euro) Tenslotte in de middagvoorstellingen van Euro uiteraard filmvoorstellingen voor de jeugd. Voor de derde week kan men kijken naar de avonturen van „Popeye". Van Porky tot Popey: daar ligt een hele wereld tussen. V. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de nachtvoor stellingen van het Filmhuls (zaterdag en zondag 23.00 uur) kan men deze keer kijken naar „Cutter's Way" van de van oorsprong Tsjechische regis seur Ivan Passer. Cutter s Way gaat over een zwaar gehandicapte Vietnam-veteraan Alex Cutter, z'n alcoholische vrouw Mo en Alex's beste vriend Bone. Ze hebben sterke aanwijzingen dat de oliebaron Cord een meisje om zeep heeft gehol pen. Ze proberen Cord, de vleesgewor den verpersoonlijking van de macht, te chanteren om op deze manier wraak te nemen op de heersende klasse in de samenleving die er voor gezorgd heeft dat Cutter z'n leven lang verminkt is, Mo aan de drank is en beroofd van haar dromen en Bone niet meer is dan een schaduw van wat hij had kunnen zijn. Alain Garrel schreef over „Cutter's Way" in „Image et Son" van maart 1982: „Cutter's Way wil geen raadsels oproepen en het is ook geen tendens film. In feite doet het er weinig toe of Cord al dan niet schuldig is, of beter gezegd: waar het om gaat is dat zijn schuld net zo min vaststaat als zijn onschuld. Anders was Cutter's aktie gerechtvaardigd en zou deze patheti sche figuur slechts de zoveelste zijn op de lange, trieste lijst van geïmproviseer de handhavers van het recht, die overi gens in veel films Vietnam veteranen waren, die het recht in eigen hand nemen De aktie van Cutter doet veel eer denken aan een missie. Van alle „helden" die Ivan Passer in zijn films gestalte heeft gegeven is er niet één zo solitair, kwetsbaar, treurig en onzeker als Alex Cutter. Als dienstplichtige naar Vietnam gestuurd, verloor hij daar een oog, een arm en een been. Behalve dat door deze licha melijke verminking zijn moreel is aan getast, zijn ook een normale werkkring eri een normaal maatschappelijk leven voor hem onmogelijk geworden, terwijl zijn huwelijks- en sexleven kapot zijn Cutter, die niet wil of niet kan accepte ren dat hij zo is geworden, gaat kapot aan de nutteloosheid waartoe zijn inva liditeit hem dwingt. Dit gevoel, dat nog wordt verergerd door de enorme ener gie die hij in zich voelt maar die hij niet meer kan verbruiken, compenseert hij door zich zeer anarchistisch en onvoor spelbaar te gedragen." Sean Connery als James Bond met Kim Basmger inNever Say Never AgainIn Grand John Badham. biedt „Satying Alive' beslist top-amusement wat betreft dans en show. Eveneens in Cinema een reprise van een oude Spencer Hillk- nokfilm „De vier vuisten voor de duivel". Voor de liefhebbers, die aan het wekelijkse knokwerk in „The A- team" nog niet genoeg hebben Een spannende film is „Wargames", de film, waarin een computer biina een derde wereldoorlog veroorzaakt omdat hij wat al te serieus een spel wil spelen met een jeugdige computer enthousiasteling, die er zijn hand niet voor omdraait omde streng bewaakte computer van de Amerikaanse defen sie te kraken Een film, die naast span ning ook laat zien hoe kwetsbaar in feite de elektronisch beveiligde wapensyste men zijn. Een film niet alleen voor Akkemay in een angstige situatie in de succesvolle Nederlandse speelfilm „Schatjes1" van Ruud van Hemed In Grand j- jc; t

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10