emeente wil noodzakelijke vervanging ak Rossenbergschool niet betalen ders kregen informatie over ;ren op school en optologie" Jeusderlfrant sten van f 60.000.- onmogelijke opgave voor R.K. schoolbestuur N Gemeente dreigt met onteigening Acht huizen erbij in Achterveld Problematiek geluidsmuur in raadscommissie OW/RO Huid diagnose bij Kniep klassieke fauteuils 9 Blauwe Reiger DINSDAG 6 MAART 1984 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) USDEN - De gemeente is niet van plan om op te draalen de kosten die vernieuwing van het dak van de Rossen- school met zich meebrengt. De R.K. lagere school is nu jaar oud. Technici zijn het er over eens dat de edekking van de school aan vervanging toe is. Over het waarom is men het echter niet eens. De gemeente gt het standpunt dat de slechte toestand van het dak te n is aan slecht onderhoud, het schoolbestuur spreekt slijtage van het dak. Als de gemeente volhardt in haar (punt betekent dit dat het R.K. schoolbestuur moet zien 160.000,- op tafel te krijgen voor een nieuw dak. „Een agelijke opgaaf" zo meent het schoolbestuur. Rossenbergschool Oie staat nare gevolg dat het zelf opdraait Rozengaarde in Leusden- voor de kosten van vernieuwing is één van de oudste van het dak. „Onderhoud" moet van Leusden. Toen de betaald worden uit het bedrag dat vijftien |aar geleden ge- men per leerling jaarlijks toegewe- Iwerd is er gekozen voor een zen krijgt, zo luidt de regel jt waarop twee lagen teer en nvamen. Als men het dak iad onderhouden was er nu aan de hand geweest, zo de conclusie van de tech- imbtenaar die het dak op is st om een advies te kunnen igen Voorlopig houden B. van Leusden het er op dat de naar gelijk heeft. Dit heeft iet RK. schoolbestuur het NIETTOT HET EINDE Maandagavond kreeg het schoolbestuur de gelegenheid om zijn standpunt naar voren te bren gen in de vergadering van de com missie welzijn en onderwijs. „We hebben wel degelijk onderhoud verricht aan het dak," aldus de heer Lamers, secretaris van het R.K. schoolbestuur. ,,Je kunt echter niet eeuwig doorgaan met onderhoud. Na 16 jaar is het moment gekomen dat het dak gewoon versleten is. Ook deskundigen bevestigen dat een dergelijk dak niet langer dan 10 tot 15 jaar meegaat," zo verdedig de het schoolbestuur zijn stand punt. Twee jaar geleden heeft het schoolbestuur nog 5000,- uitge geven om het dak te repareren. Vervanging van de dakbedekking zou het schoolbestuur echter een veelvoud van dat bedrag gaan kosten. ,,U mag niet van ons ver wachten dat we gereserveerd heb ben voor de vervanging van een compleet dak. Het zou betekend hebben dat we 15 jaar lang per leerling 40.- hadden moeten re serveren voor een nieuw dak. Een onmogelijke opgaaf als u bedenkt dat we 15 jaar geleden nog geen 100,- per leerling kregen uit de gemeentekas." Zo rekende de ver tegenwoordiger van het R.K. schoolbestuur de aanwezigen voor. Trouwens, ook vandaag de dag wordt erslechts" 35,- per leer ling gereserveerd voor onderhoud. Van dat bedrag moet van tijd tot tijd de school geschilderd worden, nor maal onderhoud verricht worden en het sanitair en de centrale ver warming onderhouden worden TWEE MATEN Als de gemeente bepaalde kos ten bij het openbaar onderwijs voor haar rekening neemt is men auto matisch verplicht dezelfde kosten ook aan het bijzonder onderwijs te vergoeden. Het R.K. schoolbestuur bracht maandagavond naar voren dat de gemeente in een eerder stadium ook de kosten van dakver nieuwing van de openbare school ,,Het Palet" had betaald. Ook de dakbedekking van de P C lagere school ..Hamersveld" zou op kos ten van de gemeente zijn ver nieuwd, zo bracht het R.K school bestuur naar voren Omdat de ge meente nu eenmaal niet met twee maten mag meten zou één en ander betekenen dat ook het dak van de Rossenbergschool op kos ten van de gemeente dient te wor den vervangen De commissie welzijn en onder wijs kwam er maandagavond niet helemaal uit Voorlopig houdt men het er op dat de bevindingen van de gemeentelijke opzichter juist zijn en dat de school onvoldoende on derhoud heeft gepleegd aan het dak. Alleen de fractie van het CDA wil in eigen kring eerst het pro bleem nog bespreken. Als de school alsnog kan aantonen dat er gedurende de afgelopen 15 jaar het nodige gebeurd is aa het dak, wil de commissie eventueel op haar standpunt terugkomen De vraag blijft echteropen hoe lang je kunt blijven spreken van onder houd en wanneer iets echt versle ten is. De commissie wil dan ook graag voor de raadsvergadering waarin definitief beslist wordt over de aanvraag van het R K. school bestuur weten wat het standpunt van de gemeente is op de vraag ,,Hoe lang blijft een dakbedekking voor rekening van de school9" KLIMRAKKER In een ander geval reageerde de commissie welzijn en onderwijs maandagavond wat positiever op en aanvraag van hetzelfde R.K schoolbestuur. Het betrof hier een verzoek om de kosten te betalen van voegwerkzaamheden aan de De Rossenbergschool, waarvan het dak aan vervanging toe is. school. De school is nu 12 jaar oud. Na 12 jaar wordt duidelijk dat het voegen van het metselwerk niet geheel op de juiste manier is ge beurd De aannemer die de school destijds bouwde, wijst alle aan sprakelijkheid of omdat hij van men mening is na een periode van 10 jaar niet meer aansprakelijk ge steld te kunnen worden. Omdat hier toch sprake is van een con structiefout betaalt de gemeente de kosten. De heer Oostra (D'66) verweet het schoolbestuur in deze zaak „grove nalatigheid". Het school bestuur had binnen de termijn )EN - Afgelopen woens- as er in de kleuterschool Rossenberg" een infor- avond over "leren op en optologie". Optolo- de leer van het zien en ee wordt in dit verband rwerken van de visuele in- ie bedoeld. Mevrouw Van elen - als leerkracht aan ossenberg" verbonden - uit waarom oudercom- en team deze avond or- erden. „Wij hebben erva- leerlingen met een ach- n de ontwikkeling een optoloog geholpen worden. Naar aanlei- iervan vonden zowel ou- mmissie als team dat ei- alle ouders hier meer moesten weten," aldus uw Van Dommelen. Van het optologisch centrum te Soest was de heer Van den Brink aanwezig met een over rompelende hoeveelheid aan in formatie. Zien is nodig voor het leren op school Om te kunnen zien spelen naast gezonde ogen meer zaken een rol. Een smalle waarnemings ingang en een breed voorstel lingsvermogen kan tot problemen leiden. Juist op school kunnen problemen met het visuele waar nemingsvermogen naar voren ko men doordat zij zich juist bij het leren manifesteren. Bij een vak als taal kunnen de moeite met het overschrijven van woorden, een laag leestempo of woordblindheid aanwijzingen zijn. Andere verschijnselen zijn onre gelmatig handschrift, het ontbre- fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ichijnt elke dinsdag en donderdag. Ifdredakteur: lix Kreyns iktie en Engelkens lar van Loo bering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, "ft donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. hktie en administratie: »r Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op jagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot luur. Telefoon: 033-941495. pnementsgeld: 0 per jaar. 0 per half jaar; P5 Per kwartaal «iten bezorging: >onnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond Buur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan fWöP met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag [18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- rT toestel 44, ^TELLEN FOTO'S: 1 i[J®€ste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u "Hen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij >etaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met 'IKe vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, i waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per P^ar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 it ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, "Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u ae gewenste foto('s) thuis. ■êusder krant s een uitgave van de bdu- tnkomblnatie te Barneveld. ken van rekeninzicht (geen goed beeld kunnen vormen van ver schil in grootte, breedte, diepte), een te korte of te lange aandacht bij bepaald object of een merk waardige werkhouding (b.v te dicht op het werk zitten of het pa pier naar de linker of rechter zijde van het blikveld verplaatsen). Wanneer er slordig wordt geke ken heeft dat consequenties voor het gedrag. Elke oogafwijking en dat kan zijn een astigmatische (vervormde beelden door een oogfout), ver- of bijziendheid, een lui of een scheel oog en ook al zijn ze gecorrigeerd, blijft een afwij king en beperking in de waarne ming. Bij een optologisch centrum wordt getracht middels training de afwijking te reduceren. De heer Van den Brink zegt niet de bril te verbannen maar wel dat de opto logie tegen correcties is die de ogen de kans ontnemen om zelf te functioneren. In de optologie worden therapeuti sche brillen gebruikt Dit zijn bril len met een geringe sterkte, waar bij met ondersteuning van oefe- Veel belangstelling van de ouders voor de avond over optologie ningen getracht wordt de bril na verloop van tijd als overbodig te beschouwen. Hulp vragen bij een optologisch centrum houdt aller eerst een waarnemingsonderzoek in Hierbij wordt onder meer gelet op kijkgedrag, oog- en lichaams- motoriek, dieptezicht en samen werking van de ogen. Wanneer de optoloog dan bemerkt dat er werk voor hem aan de winkel is, wordt een visuele training voorgesteld. Hierbij wordt gewerkt met groe pen die drie personen omvatten De optologie is niet opgenomen in het ziekenfondspakket. Dit houdt in dat men zelf voor de kosten op draait. De heer Van den Brink (die samen met collega Kok antwoord gaf op de vele vragen die volg den) .ik kan eigenlijk niet zeggen dat <Je financien een beperking blijken om in onderzoek te gaan bij een optologisch centrum. Mee- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bij drogisterij/parfu merie J.W. Kniep in het winkel centrum De Hamershof wordt aanstaande donderdag en vrij dag het zogeheten 'Shiseido Replica Skin Diagnose System' gedemon^iieeiu. omaeido- visagiste Trudy Stevens is bij de firma Kniep aanwezig om dit huidonderzoeksysteem te to nen aan belangstellenden. Het door Shiseido ontwikkelde huidonderzoeksysteem werkt met een tweetal apparaten. De zo genaamde 'Lipid Marker' bepaalt het vetgehalte van de gezichts huid. Het tweede apparaat is de 'Replica', die binnen enige minu ten een duidelijk zichtbaar en ver groot beeld produceert van het huidoppervlak. Volgens de firma Shiseido is het met dit systeem mogelijk een zeer gedegen advies omtrent de keuze van huidverzor gingsartikelen te geven. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/ACHTERVELD - De gemeente wil grond van een viertal eigenaren onteigenen als het niet tijdig tot een minnelijke schikking komt met de ge meente. In verband met de re constructie en verbetering van de Kerkdijk en de Ruurd Vis serstraat in Achterveld, en mede in verband met de aanleg van riolering in de Kerkdijk, is het nodig dat Leusden de grond van de vier eigenaren over neemt. Volgens de gemeente wordt al enige tijd onderhandeld over de koop van de benodigde grond in Achterveld. Op vier grondeigena ren na heeft de gemeente over eenstemming bereikt over de overdracht. Omdat Leusden ver zekerd wil zijn van een tijdige ver werving van de nog resterende gronden dient de onteigening vol gens artikel 72a van de Onteige ningswet te worden aangevraagd bij de minister van Binnenlandse Zaken. Vanavond praat de raadscommis sie openbare werken en ruimte lijke ordening over deze kwestie. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente heeft met de Achterveldse bouwers Van Ruitenbeek en Van Midde laar overeenstemming bereikt over de verkoop van grond aan de Van Geynstraat in Achter veld. Bouw- en Aannemingsbe drijf Bart van Middelaar wil daar vier premie-B-woningen bouwen. Van Ruitenbeeks Bouwbedrijf BV gaat vier vrije- sectorwoningen realiseren. De gemeenteraad zal deze maand de grondverkopen moeten be krachtigen. In bekleding, kussen- lO, vulling en zithoogte geheet aan te passen aan uw persoonlijke wensen. meubilering en stoffering AMERSFOORT-LANGESTRAAT S3-TEL 13334 van 10 jaar moeten reageren, zo meende de heer Oostra. Deze uitspraak ging collega raadslid Offereins (GPV/SGP) duidelijk te ver. Vanuit zijn beroep weet de heer Offereins waarover hij praat. „Metselwerk moet zeker 30 tot 40 jaar meegaan en als het goed gebeurd is nog veel lan ger" aldus Harm Offereins. Uit ervaring wist hij dan ook te ver tellen dat het echt wel zo kan zijn dat gebreken in het voegwerk pas na 12 jaar aan het licht komen en dat er dan nog gespro ken kan worden van een con structiefout. De meerderheid van de commissie ging na de aanvullende verklaring van de heer Offereins akkoord met het collegevoorstel om de Klimrak- ker aan het geld te helpen, beno digd voor het opnieuw uitvoeren van voegwerk. draaien in een groepje van drie dat twee uur in de week bij elkaar komt kost 35 gulden. Wanneer er problemen met lezen en schrijven komen wordt naar een oplossing gezocht Hel js we) jammer dat hier alleen de universitaire ge neeskunst erkend wordt In an dere landen worden door zieken fondsen en verzekeringsmaat schappijen de optologen wel er kend." (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De problematiek rond de geplande geluidsmuur langs de Groene Zoom ter hoogte van de wijken Claverenblad en Wil denburg komt vanavond opnieuw aan de orde in de vergadering van de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening. De behandeling van deze kwestie is toegevoegd aan de agenda van de vergadering. Volgens een mededeling van de gemeente komen vanavond de vol gende punten aan de orde: een gedetailleerde tekening van de te plaatsen muur waarbij de af stand tussen de woningen duidelijk naar voren komt, twee perspectieftekeningen eentje van een muur van 4.20 meter en eentje van een muur van 3.50 meter; de consequenties in decibels; de prijsconsequenties en de rijkssubsidie op de aanleg van de ge- luidwerende wand; het keuzemodel met betrekking tot de uitvoering; consequenties van niet of gedeeltelijk bouwen van de muur. Het wordt weer tijd voor de blauwe reiger om aan gezinsvorming te gaan denken. De oudere man nen, die de winter in ons land hebben doorge bracht, verzekeren zich van een goed plaatsje in de kolonie en proberen nu een vrouw voor hun plannen te interesseren. Deze winter was het weer in hun voordeel, weinig vorst dus veel open wa ter om te kunnen vissen, waardoor de meesten deze tijd wel hebben overleefd. Gedurende strenge winters is het vaak moeilijk en sneuve len er vele. Nu leeft de reiger niet alleen van vis, zonodig neemt hij genoe gen met ratten, muizen, mollen en wat zich ver der voor zijn snavel op doet, maar zijn spijsver tering is wel hoofdzake lijk berekend op vis. Schubben en graten wor den volkomen verteerd, maar muizen- en mollen- haar wordt als een soort braakbal weer naar bui ten gewerkt. Het is waar schijnlijk deze aanpas sing die de reiger in staat heeft gesteld de ver- vuilde-sloten-periode te overleven. Want nergens zijn er nog zoveel als in ons land. Ongeveer 28 duizend. Heeft de man een vrouw gevonden die de takken bos, waar hij beslag op heeft gelegd, wel aan staat dan wordt met de restauratie begonnen. Hij brengt de takken aan die door haar op z'n plaats worden gelegd en zorgvuldig worden be waakt tegen kapers, want reigers kennen wei nig verschil tussen mijn en dijn. Komen de jonge lui terug uit de overwin- teringsgebieden rond de Middellande Zee, vinden die alle nesten bezet en zullen, als ze de leeftijd van vier jaar hebben be reikt en een gezin willen stichten, geheel van vo ren af aan moeten begin nen. Het hangt van het weer af wanneer de eerste eieren worden gelegd en dat is soms al begin februari, maar het is meer de ge woonte in maart te gaan leggen ofschoon het, vooral bij jonge vogels ook wel eens mei wordt. Maar het meest ideaal is het om omstreeks die tijd jongen te hebben, omdat het vissen in de dan nog onbegroeide sloten wat gemakkelijker gaat. Als men rekent dat de drie tot vijf eieren ongeveer vier weken door beide ouders afwisselend wor den bebroed, is het zaak op tijd te beginnen. Om volwassen te worden heeft elk jong per dag on geveer een pond vis no dig. Maar dan wegen ze na een week of zeven ook net zoveel, of nog meer dan hun ouders. Dan verlaten ze het nest en zwermen uit tot in de ons omringende landen. De blauwe reiger lijkt een grote vogel. Op zijn lange stelten heeft hij een hoogte van rond de negentig centimeter, maar zijn omvang dankt hij voornamelijk aan zijn ruimzittende verenpak. Zijn gewicht varieert van anderhalve kilo in de winter tot even meer dan twee kilo gedurende de zomer als er voldoende vis is te vangen. Ze hou den er geen vaste vis- plaatsen op na maar stro pen de hele omgeving af tot wel vijfentwintig kilo meter van het nest. De vogel heeft een enorm aanpassingsvermogen, ook aan de mens en daarom ziet het er naar uit dat we deze karakte ristieke verschijning in ons landschap voorlopig niet hoeven te missen. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3