okus pret in Til en BLIJHOF Kabeltekstprogramma gemeente in problemen Gratis keuringsdag voor caravans en aanhangwagens Vier gewonden bij ongeluk op kruispunt Programma's kunnen onderbroken worden Organisatie in handen rijkspolitie en VVN Vooijaarsmodeshow van tweedehands kleding leusden krant; Uitzendapparatuur blijkt niet goed Loon van bedrijfsvereniging en van nieuwe onderneming s\ Voor direkteur failliet bedrijf Wielen gestolen 79 72 Dinsdag in AC-restaurant vloerbedekking ^^Jcnbnann en^reAeriMamh Citroenvlinder plaatselijk nieuws lisje werd omgetoverd in een krokus bloemzaadje in een potje mee naar huis, die deze zomer menige tuin zal sieren want Blijhof heeft er een wedstrijd aan verbonden. Degene die de hoogste zonne bloem weet te kweken zal te zijner tijd met haar/zijn bloem in de Leusder Krant komen terwijl Blij hof voor de drie besten ook nog een prijs in het vooruitzicht heeft gesteld. OEN - Donderdagmiddag voor de Leusdense kmde- alles te doen bij Blijhof en H In het kader van de kro- tintie waren er tal van akti- georganiseerd. Til werd er naar hartelust iseld met allerlei materiaal. !le attraktie waren de wafel door een medewerkster gebakken waar iedereen f aan deed. (hof werden de kinderen eventjes veranderd in wvlokjes, krokussen, nar en tulpen. Ze vermaakten nma bij het hoelahoepspel de wedstrijd die tenslotte Iden werd, deden de beide ten niet voor elkaar onder aal kregen ze een zonne- (Van één onzer verslaggevers) tenne installatie hoeven uitzendapparatuur, geleverd voorlopig niet uit te zien naar door Siemens Nederland NV, LEUSDEN - De abonnees de gemeentelijke kabeltekst niet de juiste blijkt te zijn, is van de (nieuwe) centrale an- op de beeldbuis. Doordat de het voor de gemeente niet LEUSDEN - De directeur uit Leusden die de vorige week in kort geding aan de vice-presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. H. van Breda, vroeg of de bedrijfsvereniging van het failliete bedrijf waarbij hij werkte öf de nieuwe eige naar van het bedrijf zijn loon moet betalen, krijgt van ieder de helft. Deze kwestie lag betrek kelijk moeilijk omdat er bij dit soort gevallen nog geen wette lijke regeling voorhanden is. Totdat het Europese hof heeft uitgemaakt wie er in zaken zoals deze moet betalen, dienen beide partijen voor een ge deelte van het loon van de ont slagen directeur zorg te dragen. De Leusdenaar werkte bij een houtbedrijf in Amsterdam Toen het bedrijf failliet ging werd voor alle werknemers ontslag aange vraagd De directeur werkte bij een afdeling die wel winst maakte Er werd dan ook een ko per gevonden voor deze afdeling die alle werknemers opnieuw in dienst nam. Echter met uitzonde ring van de directeur, die de koper te duur vond mogelijk op dit moment het kabeltekstprogramma op ka naal 4 door te geven. Dit programma bestaat uit tek stinformatie over gemeente lijke zaken zoals aangekondi gingen van vergaderingen, ophaaldata huisvuil en der gelijke. Wanneer uitzending van het ka beltekstprogramma wel mogelijk is. staat nog niet vast. Bekeken wordt of de verantwoordelijke tekstgene rator niet aangepast dan wel ver vangen voor een juist exemplaar moet worden. De invoering van het centrale antennesysteem loopt overigens niet geheel op rolletjes. Vrijdag avond moesten het westelijk deel van de wijk Zwanenburg en het oostelijk gedeelte van de wijk Mun- nikhove tv-beelden en radiogeluid ontberen. De abonnees in deze wijken zouden het nieuwe CAI- signaal (inclusief België) ontvan gen moeten hebben, maar door een storing in een aantal verster kers was überhaupt geen tv- of radio-ontvangst mogelijk In de loop van zaterdagmorgen werd de storing verholpen De gemeente wijst er op dat de kwaliteit van beeld en geluid via het nieuw centrale systeem hier en daar nog wat te wensen over kan laten, maar dat wordt binnen afzienbare tijd verbe terd. Ook kan het voorkomen dat overdag op sommige plaatsen geen ontvangst mogelijk is, omdat er nog gewerkt wordt aan het inre gelen van de CAI-wijkcentra en de antennemast in Amersfoort. INFOHOEK Vanaf woensdag 14 maart kun nen alle via het nieuwe kabelnet te ontvangen tv- en radio programma's worden bekeken en beluisterd in de CAI-infohoek in het gemeentehuis De info-hoek is op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur geopend 's Middags is een bezoek aan de info-hoek ook mogelijk na telefonische afspraak 033- 941247. toestel 116 In de info-hoek is ook een demonstratie-band van de Omroep Leusden te zien. Dit programma is mede dank zij financiële steun van de gemeente tot stand gekomen, maar staat verder geheel los vande programma's zoals die via de kabel worden aangeboden Van maandag 26 t/m vrijdag 30 maart wordt er in het gemeente huis een uitgebreide CAI- expositie gehouden: daar zal met name informatie worden ge geven over de technische ach tergronden van het nieuwe ka belnet. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Vier gewonden en drie auto's total loss. Dat was het gevolg van een ongeluk zater dagavond op de kruising Noorderinslag/Groene Zoom/ Heiligenbergerweg. Het ongeval werd veroorzaakt door een inwo ner van Mijdrecht die in zijn wagen met hoge snelheid over de Noorderinslag in de richting Amersfoort reed. Hij bemerkte de voor hem vaart verminderen de wagen van de heer B. uit Leusden niet en knalde er boven op. Door de klap schoot de auto van B. de kruising over en botste tegen een wagen die voorgesor teerd stond om de Groene Zoom in te draaien, richting tennishald. Deze auto schoof op zijn beurt op de wagen die erachter stond. Gewond werden twee inzitten den van de wagen uit Mijdrecht (hoofdletsel en een gebroken arm), de echtgenote van de heer B. (gescheurde enkelbanden) en een inzittende, A.K. uit Leusden, van de eerste voorgesorteerde wagen (gebroken kaak). LEUSDEN - Van een auto, die geparkeerd stond bij het AC- restaurant in Leusden, werden zaterdag vier wilen gestolen. De eigenaar, een inwoner van Doorn, trof zijn wagen op hout blokken aan. LEUSDEN - Kijkers en luisteraars die op het nieuwe kabelnet zijn aangesloten, dienen er rekening mee te houden dat de programma's overdag voor korte tijd on derbroken kunnen worden in verband met werkzaamhe den aan het ontvangststa tion in Amersfoort of aan de regelkarter in de wijken. De ze werkzaamheden zijn noodzakelijk om in iedere wijk tot de best mogelijke ontvangst te komen; uiter aard wordt er naar gestreefd een en ander zo spoedig mogelijk voltooid te hebben. I» fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. ifdredakteur: nx Kreyns iktie en Engelkens jar van Loo vering kopij en advertenties; het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. aktie en administratie: lor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 'uur. Telefoon; 033-941495. nnementsgeld: 60 per jaar, per half jaar; 15 per kwartaal hten bezorging: honnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 'uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan Mop met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag n 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u M opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44. ESTELLEN FOTO'S: roeeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u 'tellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij '•tbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met %e vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, a waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per P'aar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 p), lnt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, len-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont ij de gewenste foto('s) thuis. •eusder krant is een uitgave van de BDU- tenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN/ACHTERVELD - Op zaterdag 28 april 1984 wordt in Scherpenzeel een gratis keu ring georganiseerd voor cara vans, aanhangers en boottrai lers. Deze keuring wordt geor ganiseerd door de Rijkspolitie van de groepen Scherpenzeel en Leusden in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland, afdelingen Scherpenzeel, Leus den en Renswoude. De plaats waar de keuringen zullen plaatsvinden is het ter rein van Heuga Transport BV, Stationsweg 395 te Scher penzeel. De ingang van het ter rein is gelegen aan de Glas horst. Gekeurd zal worden door mede werkers van de verkeersgroe- pen Apeldoorn en Zeist en door personeelsleden van een aantal bedrijven welke in verband met hun specialisatie aan de keuring zullen meewerken. Het voor overleg met deze bedrijven is nog niet afgesloten. Waar nodig zullen ook gedeelten van het trekkende voertuig worden ge controleerd. Voor wat betreft de caravan of aanhangwagen zal naast een nauwkeurige weging ook aan dacht worden besteed aan de car rosserie, het chassis, de remmen, de koppeling, verlichting, de as en zonodig de benodigde papieren. Tijdens de keuring wordt uitslui tend geadviseerd omtrent even tuele gebreken Er worden geen reparaties verricht Uiteraard wordt niet verbaliserend opgetre den. Elders in Nederland heeft men ui terst positieve ervaringen opge daan met soortgelijke keuringen Met de naderende vakantiepe riode voor ogen lijkt het een nut tige zaak de caravan of aanhan ger eens te laten keuren. Aan de keuringen zijn geen kos ten verbonden. De organiserende instanties hopen hiermee voor be langstellenden iedere drempel weg te nemen. Om de organisatie zo vlot mogelijk te laten verlopen dient men zich vooraf voor de keuring op te geven Dit dient te geschieden uiterlijk vóór woens dag 21 maart Wie zich heeft op gegeven krijgt later bericht op welk tijdstip men is ingedeeld Ook mensen van buiten de regio Leusden. Woudenberg, Scher penzeel en Renswoude zijn van harte welkom. Men kan zich de komende weken telefonisch, mondeling of schrifte lijk bij onderstaande personen op geven de heer D. Bijl. Van Oldenbarne- veltstraat 18, 3791 AK Achterveld, tel 03425-2090, de heer Hilferink, Dorpsstraat 262, 3925 KK Scher penzeel, tel. 03497-1892, de heer N. Brouwer, Arnhemseweg 28, 3832 GN Leusden Z, tel. 033- 940809 en de heer Van Dijk, van Reedeweg 5, 3927 BS Rens woude, tel. 08387-2787 Naast de keuring zal de politie ge durende een achttal weken voor lichting geven over caravans en aanhangers Zij zal dit doen door gratis een boekje te verstrekken waarin op leesbare wijze de meest noodzakelijke informatie over dit onderwerp wordt gege ven. Bovendien zal men gedu rende acht weken voorlichting ge ven via de regionale week- en dagbladen De technische staat van cara vans en dergelijke kwam gedu rende de afgelopen jaren her haaldelijk - in negatieve zin - in de publiciteit. De Rijkspolitie en V.V.N. hopen met deze keuring en de daaraan verbonden voor lichting daar in positieve zin verandering in te brengen. LEUSDEN - „Tweede Hands- je", een Amersfoortse winkel in tweedehands kleding, organi seert dinsdag 20 maart een voor jaarsmodeshow van tweede- handskleding en schoenen in de maten 36 tot en met 46. De presentatie vindt plaats in het AC Restaurant Oud Leusden. De tijden van de modeshow zijn 's middags van 14.30 tot 16 30 uur en 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur De entree bedraagt vijf gulden, inclusief koffie en gebak. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaak, Arn hemsestraat 13 te Amersfoort. In alle soorten en prijsklassen. Variërend van lino leum tot katoenen. wollen of nylon tapijt, Ook traplopers. meubilering en stoffering AMERSFOORT- LANGESTRAAT 63-TEL 13324 Onder voorjaarsboden verstaan we in de regel lammetjes, krokussen, sneeuwklokjes en vul zelf maar aan. Er is bijna niemand die vlinders op zal nemen in dit rijtje, vlinders horen bij de zo mer. Doch er is een soort die daar geen rekening mee houdt en dat is de citroenvlinder. Het man netje is citroengeel met vier oranje stippen, het wijfje is groenachtig. In de natuur is dat een fan tastische vermomming en zijn ze nauwelijks te ontdekken, zeker niet als ze met half geopende vleugels op een tak uit rusten. Men ziet dan bijna geen verschil tus sen een blad en een vlin der. Ze hebben zich tot laat in de herfst laten zien, tot in november, toen zijn ze in winter slaap gegaan. In februari worden ze weer wakker, maar blijven in een soort sluimertoestand tot de eerste mooie en zonnige voorjaarsdag met een behaaglijke temperatuur, dan gaan ze op de vleu gels. Ze zijn de vorige zo mer geboren en hebben de winter doorgebracht als volwassen vlinder. Gedurende de hele zo mer hadden de vlinders geen aandacht voor el kaar, maar begin april wordt dat anders. Het wijfje geeft de eerste aanzet door geursigna- len uit te zenden. Die worden door het manne tje over grote afstanden met de voelsprieten, an tennes, opgevangen. Ge leid door dit reukspoor vindt hij het wijfje en danst om haar heen. Ook hij zendt nu geuren uit en daardoor in stemming gebracht, klapt zij de vleugels open. Spoedig daarna legt ze haar eie ren op de onderkant van een blad langs de mid dennerf. Dat kan het blad zijn van een wegedoorn, kardinaalsmuts, liguster of sporkenhout. Na tien dagen komen de rupsen uit het ei met de taak zich in vier weken tijd volwas sen te eten, van lichtgeel naar donkergroen te ver kleuren en ongeveer vijf centimeter lang te wor den. De rupsen leven, groen als ze zijn, boven op het blad en zitten in de lengterichting op de hoofdnerf, waardoor ze bijna onzichtbaar zijn. Zoek niet op de mooiste en grootste bladeren want ze geven de voor keur aan kleine, mieze rige blaadjes. Waar schijnlijk omdat ze dan. als onregelmatigheid, nog minder opvallen. Zijn de rupsen volwas sen dan hechten ze zich met het achterlijf vast aan een takje of een blaadje van de voedsel plant. Dan wordt er een enkele draad om het li chaam gesponnen en het verpoppen kan begin nen. De zogenaamde gordelpop heeft ook al een groene kleur. In juni komen de vlinders uit de pop, de eerste en enige generatie die in een jaar wordt geboren. Inmid dels zijn de oude vlinders omgekomen, ze hebben hun kinderen nooit ge zien. Maar ze hebben wel een jaar geleefd en dat is, voor vlinders in het al gemeen, erg lang. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3