„Tegendruk" streeft naar samenwerking in het progressieve kamp Zestig jaar zorg voor het leustler k Dr. M. v.d. Onafhankelijk maandblad in Amersfoort Hoeveschool viert feest reportage DINSDAG 13 MAART 1984 gaat. In plaats van mensen te verkette ren, proberen wij hun meningen eerlijk naast elkaar te zetten, zodat er begrip kan komen van hé. je bent niet ver keerd, maar je doet het anders, en waarom doe je het anders. Dat is blijkbaar nog heel moeilijk in de pro gressieve club. Het wordt je niet in dank afgenomen Bovendien spreekt het nog een andere groep aan, die anders niet zou meedoen Het agressieve wat vaak in die groepen zit schrikt af. De redaktie van „Tegendruk" en ook de mensen die het blad lezen zijn wat algemener en wat breder ingesteld- De partijpolitiek is weggevallen, en zonder kleurloos te worden zijn we er in geslaagd verschil lende invalshoeken in die krant te ha len Een voorbeeldje Er zit een aantal mensen in de redactie, dat elkaar vroe ger vanuit de partijpolitiek te vuur en te zwaard bestreden heeft. Die mensen zitten nu niet meer in de partij en werken samen als mensen onder elkaar, die allemaal een beter Amersfoort willen, en die mensen blijken uitstekend met elkaar te kunnen samenwerken Dan kun je over alle dogmatische huisjes heen elkaar vinden Wat dat betreft lijkt links nog heel veel op de traditionele kerkbeweging van „Wij hebben de juiste leer. God is onze Heiland. Nee, God is van ons." „Heel grote acties zwakken wat af Die vinden niet zo veel meer plaats, en om toch in beweging te blijven is het heel goed om zo iets als „Tegendruk" te hebben, dat signaleert Zodat de mensen niet inslapen en er van alles over hen heen gebeurt, vooral in deze tijd waarin er maatschappelijk wel heel veel gebeurt, maar waarin een heleboel mensen het gevoel hebben dat het ze toch allemaal maar overkomt", zegt redactielid Rini van Breukelen. „Men sen uit de vakbeweging kopen ons blad. Wij hebben ABVA-artikelen gemaakt. Over het eerste interview waren ze meteen al erg tevreden en wij werden uitgenodigd voor een interne vergade ring over het eind van die acties. We hebben niet meer het stempel van „Oh. dat is dat alternatieve clubje waar we toch niks mee kunnen Robert Schilling. „Kijk naar het aantal abonnementen, dat we hebben: dat groeit elke dag. ook in die hoek. Onze vormgeving is bewust gekozen om een De redaktieleden van Tegendruk. VI. nr Theo Hartogs. Robert Schilling, Pim van den Berg en Wiel H zo breed mogelijke groep aan te spre ken. Het blad moet toegankelijk zijn voor heel veel mensen Een goede uitnodigende lay-out geeft daar een heel belangrijke bijdrage aan. Wat we opmerken, als we op straat staan om dat ding te verkopen, is dat mensen, die het blad helamaal niet kennen, er in kijken, en zeggen „Hé, dat ziet er goed uit'" Het blad nodigt uit om te kopen en om te lezen We werken met een typemachine om de zaak uit te werken Dat is gewoon het goedkoopste. Om kosten te besparen wordt er zo veel mogelijk verkleind, zodat er veel op een pagina kan komen, maar we horen van een aantal mensen dat dat voor hen niet te lezen is, omdat het te klein is Daar proberen we rekening mee te houden In principe wordt „Tegendruk" voor iedereen gpschreven Artikelen als anti racisme bereiken heel veel mensen Onderwerpen als euthanasie zitten nog steeds in het verdomhoekje. Een aantal artikelen ging over stadsvernieuwing Schimmelpenninckbuurt, Soesterkwar- tier en Nederberg, waar mensen het vrij makkelijk mee eens konden zijn. Tege lijkertijd werden de lesbische studieda gen aangepakt, een onderwerp dat behoorlijk taboe is „Zonder alleen maar lief te zijn proberen we dingen mee te nemen, die wat minder liet zijn, en waar mensen best wat moeite mee zullen hebben. Wij vinden het belangrijk dat we er dingen in zetten, waarin heel veel mensen zich kunnen herkennen, maar nemen ook dingen op van groe pen die absoluut niet geaccepteerd zi|n. De kraakbeweging zit ook nog steeds in de taboesfeer: langharig tuig, asociaal, heeft toch niks anders te doen Wij vinden, dat die nog steeds een plek behoren te hebben in ons blad Andersom werkt het ook Kraakbe weging en vakbeweging zijn twee orga nisaties. die zich absoluut niet met elkaar bemoeien, terwijl krakers die dit blad lezen wel artikelen tegenkomen over ambtenarenstakingen Hé, dat zijn ook mensen die op hun manier misstan den aanpakken'" Vanaf het derde nummer draait het blad quitte De club houdt van een goede zakelijke planning, een taboe binnen links en een discussieDunt bm- 3 nen de redactie. Er moet wordt zorgvuldig met de cent; sprongen Al het abonnen gaat in een pot. Iedere maart van die pot 1,25 per abort schreven, zodat abonnees. a& failliet zou gaan, zo veel ma terug kunnen krijgen, om def kater van „De Keivreter" tevo Het is een spanningsveld wa club het heel belangrijk vind dacht aan te besteden. „Tegendruk" wordt nu al nieblad van links" gen# f redactie wil er alles aan do? benaming waar te maken mens dieper in de materie ft meer achtergronden te nog meer gebieden open t' nog meer de boer op te gi zien wat er achter de sche beurt. Vrouwen, huisvesti' subsidie, het beginnen v.: bedrijfjes, onderwerpen die druk" allemaal gaat aan| ktaan In de startblokken. het nu heel aardig doen in de maat schappij, vaak handig zijn Ze verklaart dat door de andere aanpak, de andere behandeling, zegt dat haar leukste tijd op school dan ook de laatste jaren waren toen elk kind persoonlijk de aandacht kon krijgen Dat sluit aan op wat de heren Trinks en Vonk vertellen „de Dr. van der Hoeveschool die een school voor prak tische vorming is, waar minder aan lezen, dan aan het bijbrengen van vaardigheden wordt gewerkt Dat begint al in de z.g. onderbouw, gevestigd in het schoolgebouw aan de Ringweg Kruiskamp. In de begingroe pen wordt veel gespeeld, spelenderwijs veel dingen - van veters knopen en jas aandoen, tot het begin van leren schrij ven, rekenen en lezen - geleerd. „In de vervolggroepen worden de vakken le zen, taal, schrijven, rekenen, handenar beid, handwerken, muziek, kennis van de wereld om je heen gegeven, wordt erg veel aan „zorg in de breedte" gedaan. In de bovenbouw-het vb o voortgezet buitengewoon onderwijs dat men tegenwoordig liever met speciaal onderwijs betitelt - is die zorg minder breed, richt men zich vooral op de mogelijkheden, die de individuele leer ling heeft. „Bij ons - zegt de heer Vonk - wordt de helft van de schooltijd aan handvaardigheid besteed Hij noemt lessen in koken, houtbewerking, me taal. schilderen, elektriciteit, tuinarbeid, typen, maar ook fietstechniek en een voudige voertuigentechniek, waarbij bijv, het plakken van een band. het poetsen van een auto worden onderwe zen .Het v b.o. kent een rode draad, het voorwerken om te leren werken. Ons programma is er op gericht de leerlin gen voor te bereiden öp de levenstaak, om als gezinspartner, als staatsburger en beroepsbeoefenaar te kunnen funk- tioneren Wat die beroepsbeoefening betreft wordt vooral de handvaardigheid aan gekweekt. waardoor de kinderen heel goed kunnen funktioneren in bepaalde - meestal ongeschoolde - arbeid, als bijv. een afwaskeuken Vandaar dat de oudere jongens en meisjes stage lopen in bedrijven en bij instellingen. „We kunnen dan bijv. zien in hoeverre ze in de produktiesfeer mee kunnen doen. hebben goede kontakten AMERSFOORT - Een nieuw onaf hankelijk maandblad in Amersfoort: „Tegendruk", dat al weer zijn achtste nummer beleeft. Je kunt er een abon nement op nemen, je kunt het los kopen. Het blad wordt uitgevent on der meer op het Stationsplein, en is te vinden in de zogenaamde gele bakjes bij diverse instellingen. In typeletter op glanzend glad papier ziet dit „onafhankelijk progressief Amersfoorts maandblad" er aan trekkelijk uit. De lay-out is overzich telijk. De inhoud is gevarieerd. Ooit kwam in Amersfoort het ook door vrijwilligers doortimmerde blad „De Keivreter" uit Dat door Wiel Hol (die in de redactie van „De Keivreter" zat en nu lid is van de redactie van „Tegen druk") wordt gekarakteriseerd als een doorgeefluik van wat er door, zich als links bestempelend Amersfoort, werd neergepend „In elk artikel stond. Wij verkondigen de ware leer Daardoor kreeg het blad een inhoud waar je absoluut niemand mee wist te bereiken Het was een aangelegenheid van een stel vrienden, die met elkaar een kri tisch krantje schreven De lezers zagen het blad na enige tijd niet meer zitten, en „De Keivreter" ging roemloos finan-, cieel ten onder." Toch vonden Wiel Hol en één van zijn mederedacteuren het idee van een alternatieve krant in Amersfoort op zich erg zinnig. Dus stelden zij een brief op aan lezers van „De Keivreter", en een kollektieven, die experimenteren op het gebied van samen leven, wonen en/of werken We willen ons niet vastpinnen op éen richting in de zin van die denkrichting is de enige juiste waar heid. Kijk, je hebt partijen als de CPN. de Partij van de Arbeid Beide zijn progres sieve clubs, terwijl er verschrikkelijk grote verschillen zitten tussen die twee De verkettering binnen de progressieve club is groot Kijk je naar wat er afgelo pen weekend gebeurd is in Amsterdam, dan denk ik dat je je ervoor moet schamen als je zegt dat je progressief bent. Dat gebeurt niet alleen op een CPN-congres. Wat wij willen als „Te gendruk" is dat er wat meer begrip voor elkaar komt, dat de discussie onderling wat meer gestimuleerd wordt om te kunnen zeggen „Goed, we hebben verschillen, maar we hebben ook veel overeenkomsten Hoe kunnen we met die overeenkomsten gezamenlijk din gen ondernemen, gezamenlijk naar een leefbare wereld komen." VERSCHILLENDE MENIN GEN „Ik vond het meest scherpe voor beeld dat er voor de demonstratie op 29 oktober in Den Haag twee verschillende meningen in dezelfde krant stonden Waarom iemand wel gaat naar de demonstratie, en waarom iemand niet AMERSFOORT - „Als er kin deren gevallen waren, vaak le vensgevaarlijk te gingen - ik had er nogal een goede kijk op of het erg was of niet - zette je in het eerste geval het kind achter op je fiets en ging je ermee naar de geneeskundige dienst. En dan was het bijna altijd raak, hadden ze een arm of een been gebro ken", vertelt de nu 84-jarige me vrouw G. N. Nix, die van onge veer 1925 tot 1964 aan de school voor BLO te Amersfoort verbon den was. Die school voor buitengewoon lager onderwijs, die nu officieel „openbare school voor speciaal onderwijs (M.L K.)" heet. meer populair de Dr. M. v.d. Hoeveschool genoemd wordt, viert in deze dagen het 60-jarig bestaan. Reden om eens te praten met mensen van nu - schoolleider W Trinks en zijn collega van de v.b.o-afdeling L C Vonk - en met een vrouw uit het verleden, de eerder genoemde me vrouw Nix. Want er is heel wat veranderd rond en in de zorg voor moeilijk lerende kinderen Dat blijkt duidelijk uit het verschil tussen vermelding, die staat in het omstreeks 1925 uitgegeven boekje „Amersfoort als woonplaats", namelijk: „De school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, d.i de school voor achterlij ke kinderen, waar les gegeven wordt, behalve in de gewone vakken van het lager onderwijs, voor zoover dat gaat, in handenarbeid en tuinarbeid." Vergelijk daarmee de omschrijving, die in de huidige schooluitgave staat. „De Dr M. v.d Hoeveschool is een school voor moeilijk lerende kinderen. Het onderwijs aan onze school heet buitengewoon of speciaal onderwijs. De kinderen die op onze school worden toegelaten kunnen meestal het leren op de kleuterschool of de basisschool niet bijhouden. Het is voor hen soms te moeilijk of soms gaat het te vlug. Op onze school doen wij wat langer over het leren en werken we op een andere manier." VAN ACHTERLIJKE TOT DR. M. V.D. HOEVESCHOOL Er is een jarenlange strijd gevoerd om van de naam .achterlijke school" af tè komen Nog in 1946 lezen we in de notulen van de schoolvergadering - een jaarlijkse vergadering van het on derwijzend personeel, waarbij het hoofd heel officieel met voorzitter wordt betiteld - dat een naam voor de school van belang is. „daar de naam achterlij ke school dient te verdwijnen." Dat gebeurt uiteindelijk in 1949 als de school de naam krijgt van dr M. van der Hoeve, die van 1 november 1920 tot 1 september 1939 direkteur van de ge meentelijke geneeskundige dienst daarvoor - van 1 september 1917 af- schoolarts in Amersfoort was. Daar een pionier is geweest van het buitenge woon lager onderwijs, maar dat ook was op andere gebieden Dat blijkt ook uit het feit, dat hij medeoprichter was van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Sociale Geneeskunde De stichting van de BLO-school moet ge schied zijn op 28 december 1923. toen met 25 leerlingen in het vroegere gym nasium aan de Westsingel - nu onder deel van het Observantencomplex - werd begonnen Het was een uitvloeisel van het Koninklijke Besluit van 22 okto ber 1923 dat met ingang van 1 januari 1924 er dergelijke scholen moesten zijn Mevrouw Nix - ze zegt dat haar geheugen niet meer zo goed is - is daar in 1924 enkele maanden tijdelijk als leerkracht gekomen, in 1925- toen het aantal leerlingen kennelijk was toege nomen - als vaste onderwijzeres „Je had er toen geen speciale opleidingen voor nodig Het zal wel een aanbeveling voor mij geweest zijn. dat ik een jaar gewerkt had op de BLO-school in Haar lem. die een goede naam had Ze herinnert zich. dat men in die school aan de Westsingel maar 3 klaslokalen had. dat de afdelingen voor zwakbe- gaafden en debielen gescheiden wa ren. vertelt men na een periode in het schoolgebouw, dat op de plaats van het huidige postkantoor stond, terecht is gekomen in een schoolgebouw aan de Puntenburgerlaan Dat schoolgebouw moet blijkens an dere bronnen in het laatste oorlogsjaar bij een bombardement totaal vernield zijn. In 1946 staat in het verslag van de schoolvergadering dan ook: „er wordt een inventaris opgemaakt van de nog beschikbare leermiddelen enz om zo te kunnen nagaan wat ons is overgeble ven na het bombardement van de school en de vele verhuizingen. Men is dan gehuisvest in het school gebouw Plantsoen N51, deel van het oude schoolgebouw Coninckstraat. met een apart houten gebouw voor imbecielen Later - op 29 juni 1949 - betrekt men het vroegere Geref. Wees huis aan de Hogeweg 4. waar eerder het Gewestelijk Arbeidsbureau in ge vestigd was. Een interessant citaat uit de krant van oktober 1948 „Het be doelde perceel is verhuurd geweest aan de Staat der Nederlanden, die in gebreke is gebleven het gebouw bij het einde van de huur in behoorlijke staat van onderhoud te brengen Met de vestiging in het vroegere Geref Weeshuis, dat toen in keurig wit aan de Hogeweg stond, eindigen de omzwervingen van de Dr. M. van der Hoeveschool. die tot 1961 aan de Ho geweg gevestigd blijft, dan een volko men nieuw gebouwde school aan de Ringweg Kruiskamp kan betrekken Het is illustratief hoe in 1949 de inspekteur van het BLO het schoolge bouw aan de Hogeweg beoordeelt - „ga eens kijken in Amersfoort, daar verrijst een juweeltje van een BLO school" - en wat in 1961 de heer D Sixma zegt: „Voor de kinderen, die zoveel jaren in de oude en vieze, als schoolgebouw eigenlijk totaal onge schikte gebouwen aan de Hogeweg vertoefd hebben, moet het. bij het betre den van dit nieuwe schoolgebouw, er weïop geleken hebbèri! alsóf zè'in eèn sprookjespaleis kwamen." Mevrouw Nix vertelt hoe ze vanaf de Hogeweg met de kinderen langs het Zandpad door de weilanden liep. ging kijken naar „onze school aan het ka naal'Het zag er in de huidige Van Randwijck-regie wel heel anders uit. Zestig jaar onderwijskundige zorg voor het gehandicapte kind is nauwe lijks in bestek te beschrijven. Toen - zegt mevrouw Nix - was het eigenlijk gewoon klassikaal onderwijs. „Je had toen, naar ik meen, 18 leerlingen in je klas. Dat is nu veranderd in hoofdelijk onderwijs, maar het heeft een hele tijd geduurd voor het zover was Toen ik begon stond het BLO nog in de eerste schoenen en dat gaf wel erge moeilijk heden. Al je materiaal moest je zelf maken Ze denkt daarbij aan een leescursus. vertelt ook hoe de kinderen meestal pas kwamen nadat ze eén of twee jaar op een gewone lagere school waren geweest Dat veroorzaakte in de klas vaak een groot leeftijdsverschil Tot de taak van het onderwijzend per soneel behoorde toen ook het halen van de kinderen, die van buiten kwa men. van het station „Die nam je dan achterop je fiets of je ging lopen, ook nog toen we al in het Plantsoen zaten En dat was een hele wandeling." Daardoor was soms de school al begonnen „Dan was er een meisje uit de hogere klas - die niet tot de snugger- sten behoorde, maar eigenlijk een heel begaafd kind was - die erin slaagde de klas bezig te houden, ze in hun eentje te laten werken. In feite komt het verhaal van mevr Nix erop neer. dat men men met kinde ren die vrij laag staan toch wel wat kan bereiken „Je vraagt je weieens af waarom kinderen die op de gewone school in de gordijnen zaten en op de achterste bank bij ons zo opknapten. EEN BUITENGEWONE WEG „Gehandicapte kinderen slagen niet in het leven langs de weg die normale kinderen volgen. Ze zijn aangewezen op een buitengewone weg. willen zij gelukkig en nuttig worden Deze uit spraak van de heer N IJ. Vlietstra, het eind van de zestiger jaren hoofdinspek- teur van het buitengewoon lager onder wijs, geldt nu nog, zal altijd blijven gelden want de gemeenschap zal altijd gekonfronteerd worden met kinderen, die speciaal onderwijs nodig hebben „Het is de vloek van onze scholen, dat men nog altijd over debielen spreekt. Het gaat om moeilijk en langzaam lerende kinderen", zeggen de heren Trinks en Vonk. die ook vertellen, dat er nu in de onderbouw 100, in de boven bouw 60 leerlingen zijn „Uit de kernaf deling gaan heel wat leerlingen naar het IBO (individueel beroepsonderwijs), zo als het individueel technisch onderwijs, het individueel huishoud- en niver- heidsonderwijs en de individuele afde ling van de agrarische school Het is echter frustrerend en ontzettend demo tiverend als ze daar ondanks het fraaie HULS En aan de Ringweg Kruisl èn aan de Zangvogelwegi daaraan gewerkt, op sch die niet vergeleken kunnen den met scholen voor ge onderwijs, maar die wel de scholen zijn in de zin va kennis en vaardigheid bi gen aan hen, die met een ai stand in hun ontwikkeli kampen hebben. Daardoor toch in het leven een i zelfstandigheid kunnen ken. Scholen, die - en we ha op de beeldspraak, die I meester H. Molendijk in gebruikte bij de ingebr ming van het schoolgeboi de Hogeweg - de huls zijn, in de inhoud vorm krijgt. IfcOGRESIEF M1ERSFOORTS honderdtal maatschappelijke instellin gen, politieke partijen en actiegroepen, waarna een initiatiefgroep voor een nieuw op te zetten blad tot stand kwam „Na een half jaar discussiëren over financiën en doelstellingen zijn we ge woon begonnen. Naast de vaste redac tie (Theo Hartogs, Wiel Hol, Rini van Breukelen, Anja van Nunen. Pim van den Berg, Robert Schilling en Dick Schlüter) hebben we een aantal vaste medewerkers als een cartoonist, ie mand die voor een boekbespreking zorgt, en naar een aantal groepen toe hebben we kontaktpersonen, die als vast informatiepunt functioneren PROGRESSIEF Theo Hartogs „Wat we willen met „Tegendruk"? We willen informatie ge ven over allerlei zaken, die spelen in Amersfoort, bekeken vanuit de progres sieve hoek. Progressief wat houdt dat in? Zo breed als het inderdaad gezegd wordt Je kunt aangesloten zijn bij een politieke partij, je kunt ook een progres sieve overtuiging zonder meer hebben Onze editie nummer 8 varieert van discrinatie, racisme via een stukje infor matie over zeg maar een superlinkse partij als de oude Internationale Kom- munisten Bond tot aan euthanasie in Amersfoort en activiteiten in het Vrou wenhuis en de situatie in het Soester- kwartier Dus een heel breed scala van onderwerpen. Daarbij kiezen we voor namelijk voor het recht van mensen om hun eigen leven in te vullen, zoals zij denken dat het goed is Als redactie werken we met deze gemeenschappe lijke basisgedachte. „Tegendruk" wil meewerken aan een maatschappij, waarin ongelijke verhoudingen zijn op geheven, onder andere door basisbe wegingen te steunen die daar naar streven. „Tegendruk" wil ruimte geven aan mensen, organisaties, partijen en met een aantal bedrijven Ongeveer de helft van de leerlingen van de boven bouw - een dertig - loopt stage, die overigens van 1 dag in de week tot 3 dagen kan variëren In die bedrijven wordt in de middagpauze vaak gekla verjast, of andere spelen gedaan Daar aan wordt op de school ook aandacht besteed - biljarten, sjoelen - want „ze moeten ook in die middagpauze mee kunnen doen." voorzieningenpakket mislukker daar dat een tiental jaar geleden1 in het leven is geroepen als zelfs school Daarvan zijn er nu 1 ei land, waarvan 70 echt zelfstar< de anderen aan een kernafdefj bonden De beide schoolleiders zijn gelukkig mee. dat ze niet de leerplan worden geplaagd, r hun onderwijs „kind volgend wijs waarmee ze onderstrep het speciale onderwijs zich uitd- richt op de mogelijkheden, die: ling in zich heeft, op het vergrp de vaardigheden van het inc> kind, dat aan hen is toevertrow

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6