Isnault 25 is fraai aarvan fabrikant E®BB vlaggeschip veel verwacht uwe generatie Mitsubishi's Peugeot 205 GTI is explosief op wielen door Henk Budding en in de middenklasse presenteert Renault al jaar en R20/30. Volgende week staat de opvolger, de 25 in de oom. Een nieuw bijzonder fraai vlaggeschip, waarvan It hoge verwachtingen heeft. Dat mag ook wel, want ster goed gaat het niet met de verkoop van hun kten. Behalve de 9, 11 en 18 zijn de modellen uit de faarom Régie Renault eerst een nieuwe reislimousine blijft een vraagteken. Een vers kleintje lijkt ons van roter belang, maar wie zijn wij? tallend facet aan de Ke- 25 is de extreem lage ^eerstand. Met z'n Cw- ■e van 0,28 slaat deze Merse vierwieler zelfs de 1100. Deze was als oduktie-wagen de kop- van de meest aerodyna- gevormde modellen, vonder dat het koetswerk Franse schone verschil- rerrassende details bevat, mlt vervaardigt thans 350 R dag. Als de zaak vrijwel op leren draait, worden dat er dag. Eind '84 zullen het er 10 per dag zijn. lopig levert Renault z'n 25 ep keus uit een heel scala van tón ngen met vier- en zescilin- ie zinemotoren en viercilinder turbodiesel machines, rvj eden de R 25 GTX met de viercilinder injectiemotor kap. VERFIJNDE CARROSSERIE LIJNEN Met z'n al geroemde CW-waarde van 0.28 (TX) geldt de Renault 25 thans als de beste gestroomlijnde fabneksauto. Opvallend is dat hier voor geen extreme en veelal on ooglijke kunstgrepen nodig waren. Op het eerste gezicht ziet de 25 er uit als een heel normale, moderne limousine met een mooi gelijnde vloeiende carrosserie. De R 25 beschikt over een geslaagde voor ruit met een oppervlak van 1,05 m2, maar liefst 28% meer dan z'n voorganger, de R20/30. Door de ruitewissers 30 graden naar voren te kantelen voorkomt men loskomen van de wisser van de voorruit bij snelheden boven 180 km/u. Aan het silhouet van de 25 herkennen we tal van aërodyna misch verantwoorde details, zoals de in de carrosserie geïntegreerde Vooral het eigenzinnige achterwerk van de R 25 valt op ikwekkend dashboard vraagt wel een beetje studie vooraf. bumpers met onder de voorbumper een dikke spoiler en de laag aflo pende neus. Behalve de van binnen uit te verstellen buitenspiegel en radio-antenne zijn er geen uitste kende delen aan de wagen. De deuren, achterklep en brandstofvul opening bedienen we op afstand via een infrarood zendertje'aan de sleutelring. Het meest in het oog valt de achtersteven van de R25 met z'n panoramische ruit a la Fuego en Ril, voorzien van een grote wisser. Brede beschermstnps op de flan ken, rechthoekige halogeenlam pen, mistachterlichten en achterrui- trijlampen maken de wagen com pleet. Rond de van sierdoppen voorziene 14 inch velgen zitten brede 185/70 R radiaalsloffen. ELECTRONICA TROEF Klasse verloochent zich niet. Dat blijkt ook uit de woonkamer van de R25. Een keur aan luxe details plus een omvangrijk instrumentarium, gedeeltelijk elektronisch, kenmerkt de complete inrichting en hoge mate van comfort. We noteren: in hoogte verstelbare hoofdsteunen op de perfect zittende stoelen, arm- steunen op de deuren, een weg- klapbare middenarmsteun in een geprofileerde achterbank met geïn tegreerde hoofdsteunen, stoffen bekleding op stoelen, bank, vloer en delen van de deuren en een forse middenconsole. Hieruit steekt de korte prima onder handbereik staande vijfversnellingspook. Vóór bedienen we de zijruiten elektrisch Het lang gerekte geavanceerde dashboard vergt een studie op zich. Naast de normaal aanwezige klok ken en meters zien we een boord computer en horen een spraaksyn thesizer. Laatstgenoemde vertelt met een vervelende spraak wat er eventueel aan de techniek man keert of meldt nalatigheden van de ïnzittende(n). Er zit een knopje om het systeem uit te schakelen, het is maar een weet CONCERTZAAL „Onze" GTX beschikt als optie over een geweldige stereo radio/ cassetterecorder. Speciaal voor de R25 door Philips vervaardigd. We bedienen dit strak in de consule ingebouwde stuk muzikaal genoe gen onder meer vanaf een satelliet onder het met zacht kunststof be klede stevige stuurwiel. Direct on der handbereik derhalve, zonder dat de bestuurder afgeleid wordt. Van de vele andere voorzienin gen noemen we met name: de drie wegklapbare in het plafond verzon- compactklasse heerst al n gedrang van jewelste iedere autofabrikant ver- mn met één of meer model- heeft tot gevolg dat de veelal met de regelmaat lok aangepast worden om ;r te komen. •ishi Motors Corporation ins knap huis in z'n succes- owel de Colt als Lancer F igen een stevige opknap te toegevoegde F (Front- ive) vervalt bij de Lancer 84. 5 brengt Mitsubishi een, noemen multifunctionele de Space Wagon. In dit lertuig nemen met gemak ersonen plaats, terwijl er nog bagageruimte over- t'ie direct mooi rond. Balansassen verlagen het motorgeluid en motor- trillingen aanzienlijk. COLT EN LANCER De nieuwe Colt en Lancer be schikken over een vergroot ruitop- pervlak, afgeronde integraalbum pers, weggewerkte deurstijlen en ingebouwde deurhendels. Regen goten ontbreken. Beide versies be zitten onafhankelijke vering rond om. Vóór volgens het alom beken de McPherson principe, achter met schroefveren plus een stabilisator- stang. Natuurlijk kan de achter bank van de Colt naar voren ge klapt, waardoor ook grote stukken in de wagen meekunnen. Qua meubilair zijn de wagens „up to date". Uitstekend zittende Mitsubishi's nieuwste Colteen strak in het pak zittend karretje e Wagon van Mitsubishi herbergt maar liefst 7 man/vrouw elH it -e0\> in de 3- of 5-deurs Colt als eurs Lancer kan men een aken uit een 1.2 en 1.5 1 notor of een 1 8 1 diesel- in. Deze motoren leveren vermogen van resp 40 00 tpm, 55 kW bij 5500 IkVV bij 4500 tpm. Ze zijn daan een handgeschakel- 5 versnellingsbak of aan "snelhngsautomaat. Bishi geeft een bijzonder ndstofverbruik op. De met vijfbak bijvoorbeeld enofl4 L per 100 km (1 op 18,5) idot 'u, 7.31(1 op 13.7) bij 120 »n.lt 8.4 1 (1 op 11.9) in stads- irieti te b tie diesel noteren we 4.6 1 ien n Vu, 6.6 1 bij 120 km/u en eg> stad. Uitstekende cijfers ïche n. De tijd zal het echter est" n vi »ng voorgloeien bij de n die ïselmotor behoort tot het anpi Slechts één seconde en de in, ^der loopt. Door toepas ten nagloei-element draai stoelen met prima pasvorm en een licht geprofileerde achterbank bie den tesamen met een rustgevend interieur veel comfort. De nieuwe veiligheidsriemen zijn verbonden met de stoel en niet met de vloer. Ze liggen in alle stoelstanden pret tig aan. Natuurlijk plaatste Mitsubishi het instrumentarium zo logisch mo gelijk. Gelet op de uitvoering bezit de wagen een eenvoudig of luxe dashboard. In geen van beide mo dellen missen we iets aan noodza kelijke apparatuur. In de Lancer beschikken de inzit tenden zowel vóór als achter over voldoende hoofd- en beenruimte Dat geldt voor de Colt ook met uitzondering voor personen boven 1.75 m op de achterbank. Die komen dan met de kruin tegen scheiding daklijst/achterraam. COLT 1600 TURBO Ook nu levert Mitsubishi weer een dnedeurs Colt 1600 T urbo. Een scheurijzer van het zuiverste water. Waren we bij de „oude" turboge blazen Colt niet weg van de njkwa- hteiten. Dit nieuwe „blaas"-geval heeft een prima onderstel, volledig aangepast aan de 125 paardekrach- ten die aan de wielen trekken De kracht van de turbo wordt nauw keurig geregeld door het Electronic Control Injection systeem. Senso ren houden het lucht- brandstofmengsel continu in de juiste verhouding. Een micro pro cessor controleert en regelt alle functies die de motorprestaties on der elk denkbare omstandigheid kan beïnvloeden. De snelle rakker kachelt vanaf stilstand de 400 m af in slechts 16.1 sec. Overigens vinden we de top snelheid van 193 km/u erg veel voor dit 965 kg zwaar karretje Het ding staat op 185/60 HR 14 sloffen. Prijs voor al dit schoon; ƒ31.995,-. 't Ja klasse moet men betalen. STIL DIESELEN Mitsubishi ontwierp de gloed nieuwe dieselmotor geheel in eigen huis. Zij mogen er best trots op zijn. Uitzonderlijk rustig verricht'ie z'n werkzaamheden. Zelfs de vijfde versnelling biedt nog ruim voldoen de trekkracht. Ook in de bergen trekt de motor als een tierelier. Dat ondervonden we verleden week in de Zuidfranse Provence, waar we alle modellen uitprobeerden Je hoeft maar even het gaspedaal te beroeren en bij neemt de kuier latten. 't Is een diesel die van opschieten houdt. De wagen ligt als een blok op de weg. Hij laat zich messcherp besturen, ook op een bochtenrijk traject. SPACE WAGON Als klap op de vuurpijl lanceert Mitsubishi de Space Wagon. Zoals gezegd biedt deze slokop maar liefst zeven plaatsen. Dit valt hem overigens aan de buitenkant niet af te zien. Met z'n lengte van nog geen 4.30 m hoort dit ruimteschip tot de middenklassewagens en niets meer. Zelfs bij een volle bak beschikt iedere inzittende over voldoende hoofd- en beenruimte Ondanks het naar voren schui ven van de tweede bank stappen we een beetje moeizaam naar het achterbankje. Daar dan de lenige jongens maar op. Niet alleen kan de Spacewagon net zoveel personen vervoeren als een klembus, ook kan men de bankencombinatie op alle manieren verstellen, tot een fijn liggend tweepersoons bed toe Door beide achterbanken plat te klappen ontstaat een geweldige laadvloer. In het sterk aflopende neusje staat een 1.8 1 benzinemo tor, goed voor een topsnelheid van 163 km/u Het max. vermogen bedraagt 66 kW (90 pk) bij 5500 tpm. Het max. koppel is 132 Nm bij 4000 tpm. Mitsubishi levert de Space Wagon vanaf 29.995,- voor de GL tot 35.745.- voor de GLX automaat. COLT ETERNA Voorlopig blijft de „oude" Colt nog deel uitmaken van het Misubis- hi gamma onder de naam Eterna. Op verzoek van de Europese im porteurs zet de fabriek de produk- tie voort van wat nu nog de Colt EL heet. De Colt Eterna heeft een 1200 m3 motor goed voor 40 kW bij 5500 tpm. Hij kost 15 495,-. PRIJZEN COLT EN LANCER Er is al een Colt jaargang 1984 voor 16.895,-. Deze prijzen lo pen door tot f 33.795,- voor de 1800 GL diesel Het prijslijstje van de Lancer start bij 18.895,- voor de 1200 El en eindigt bij 23.795,- voor de 1800 GL diesel Prijzen inclusief BTW exclusief 355,- afleveringskosten. onze testwagen niet teleur. De ge weldig zittende fauteuils laten fiets te wensen over. Voorin hebben we ruimte in overvloed. Achter zitten personen boven 1.80 m met de kruin tegen kruising daklijst/ achterruit Op de bereikbaarheid van knoppen en hendels valt niets aan te merken. Welke prestaties levert deze 2.2 liter injectiemotor, vroegen we ons af We reden in een gloednieuw exemplaar met nog slechts enkele honderden kilometers op de klok In eerste instantie betekent dat rustig aan. Na een vlotte start, het gaspedaal ingedrukt. Overigens ge schiedt dit starten van de koude motor via een automatische choke. De krachtbron loopt supervlot. Na de opwarmpenode ligt het stationair toerental rond 800 tpm. Aan het stuur voelen we dan een lichte trilling, net zoals vaak bij een diesel Er dringt weinig motorge luid naar binnen, alleen tijdens fel accelereren en bij hoge snelheden nemen we een lichte ronk waar. Tevens blijven we verschoond van overdreven windgeruis. PRETTIGE BESTURING De combinatie onafhankelijke wielophanging rondom en bekrach tigde tandheugelstuurinrichting garnadeert een prima koersvast heid bij het rechtuit rijden en een ongecompliceerd bochtenwerk Die stuurbekrachtiger werkt vol gens het principe veel helpen bij lage snelheden en minder bij het oplopen van de snelheid. Geen spatje onzuiverheid in de besturing Via het korte pookje schakelt de vijfbak precies en licht. Prima ver grendeling van de achteruit door middel van het oplichten van een manchet. Via een korte pookje schakelt de vijfbak precies en licht. Prima ver grendeling van de achteruit door middel van het oplichten van een manchet. Accelereren doet de R25 als de beste van 0-80, 0-100 en 0-120 km/u lukt in respectievelijk 6,9, 10,3 en 15,0 sec. Als topsnelheid geeft de fabriek 195 km/u op en daar houden we het maar op. Zijn verbruikscijfers lig gen op een gunstig peil. Gemeten volgens ECE-norm haalt de R25 GTX bij een constante snelheid van 90 km/u ruim 15,8 km uit een liter, bij 120 k/u constant is dat 12.6 km en in de stad 8.9 km. De verbruikscijfers zijn natuur lijk afhankelijk van factoren als rijgedrag, topsnelheid, belading, aard vwn het traject enz. Tijdens onze testweek verbruikt de motor gemiddeld 1 liter superbenzine per 10.7 km. PRIJZEN Voor onze testwagen telt men 41 100,- neer De goedkoopste TS versie kost 31.500,-. De duur ste uitvoering, de V6 injectieauto maat komt op 52.900,-. Daartus sen bevinden zich de overige mo dellen, inclusief de diesel- en turbo diesel. Prijzen incl. B.T.W excl. 496.- afleveringskosten. TECHNISCHE GEGEVENS Aantal deuren: vier. Inhoud bagageruimte liter 440. Cilinderinhoud cm 2165. antal cilinders: 4 Max. vermogen kW (DINpk) tpm: 89 (123)5250 Max. koppel Nm (mkg tpm 178 (18,5) 2750. Aandrijving: voorwielen Voorwielophanging onafh en stabilisa tor. Achterwielophanging onafh. en stabili sator. Remmen voor: schijven Remmen achter: trommels. Bekrachtiger rem: ja. Gewicht leeg kg: 1200. Lengte cm: 462. Breedte cm: 177. Hoogte cm. 140 Topsnelheid km/uur 195. Acceleratie 0-100 km/u/sec.: 10,3 De Renault 25 beschikt over een in onze ogen bijzonder geslaagd koetswerkstrak met allure Ruim een halfjaar na de introductie van de Peugeot 205 in ons land kunnen we vaststellen dat deze verdraait leuk ogende compactwagen een succes is. Sinds januari 1984 draait de fabriek te Mulhouse op volle toeren en produceert 1050 stuks per dag. Tellen we daarbij de productie in Poissy (300) en het Spaanse Villaverde (300) dan komen we aan 1650 eenheden, ofwel 335.000 Peugeots 205 per jaar. Een respectabel aantal. Om het 205-programma naar bo ven af te ronden, lanceert Peugeot komende week de sportieve GTI- versie. Een uiterst snelle driedeurs rakker, uiteraard op basis van de 205. Peugeot verwacht dit jaar in ons land zo'n 300 205 GTI's af te zetten. 'n DOTJE Het grondconcept, dwars ge plaatste motor gecombineerd met voorwielaandnjving, geeft veel binnenruimte ondanks de compac te carrosserie. De sportief getooide GTI is een lust voor het oog Peu geot gaf dit scheurijzer een „snel" uiterlijk. Naast een forse spoiler met halo- geenverstralers en de apart gesty- leerde lichtmetalen velgen heeft de GTI, zwart uitgevoerde, geïnte greerde bumpers, flankbescher mers en raamlijsten. Was de luchtweerstandscoéffi- cient van 0 35 voor de „normale" 205 al knap laag, door toepassing van een nieuw voorschild, lucht dichte grille en dubbele rubber- strips langs de voorportieren daal de deze zelfs tot 0.34. „SNEL" INTERIEUR De binnenzijde straalt eveneens één brok sportiviteit uit. Zo bestaat de bekleding uit heel aparte twee- kleuren stof en zien we een klein tweespakig stuur. De geweldig zit tende kuipstoelen met forse hoofd steunen zijn prima verstelbaar Het dashboard bevat een com pleet instrumentarium. Naast de „gewone" uitrusting herbergt het een toerenteller, oliedruk-, olietemperatuur- en koelvloeistof meter. De ruitewissers hebben twee snelheden en een vaste inter val van 5 seconden Links verleent een van binnenuit te verstellen buitenspiegel zicht naar achter en opzij Gezien de vrij grote „dode" hoek rechtsachter, mede als gevolg van de driedeurs uitvoering, zou den we rechts ook graag een buiten spiegel hebben Op de achterruit zit een ruitewisser/wasser die na in schakeling één maal waaiert en daarbij ruimschoots water sproeit. Onze voorkeur gaat uit naar een interval of permanent werkende stand. GOOI- EN SMIJTWERK Begin deze week liet Peugeot ons los met de 205 GTI in het bergachti ge Spaanse achterland van Alican te. De GTI is uitgerust met een dwars- geplaatste 1580 cm3 krachtbron goed voor 77,3 kW (105 pk) bij 6250 tpm. Het max koppel be draagt 134,4 Nm bij 4000 omw min. Een elektronische inspuiting van het type L-Ietronic verzorgt de noodzakelijke voeding Een vlot schakelende vijfversnellingsbak brengt een groot deel van de opge wekte krachten op de voorzielen over. Natuurlijk pastte Peugeot het onderstel aan al deze paardekrach- ten aan. Deze kracht moet men met beleid op het wegdek brengen Bij Een ..dotje' om te zien. de Peugeot 205 GTI zogenaamde stoplichtsprintjes wil len de wielen gerust spinnen, zelfs in z'n „twee" en op een droog wegdek, wat niet alleen extra brandstof, maar vooral banden kost. Over banden gesproken, de GTI staat op uitstekende 185/60 HR 14 laagprofiel sloffen, dat merken we vooral goed tijdens snel bochten werk. FIJNE WEGLIGGING De GTI stuurt vrij zwaar met een sterk zelfcentrerend effect. Tijdens lage snelheden moeten we sterk in het roer hangen. Bij high speed kleeft het scheurijzer dankzij deze zware besturing lekker vast aan het wegdek, wat dan weer een voor deel betekent PRESTATIES Peugeot ontwierp de GTI spe ciaal voor sportief rijden. We mer ken tijdens de testritten, dat die sportieve mogelijkheden volop aanwezig zijn. Accelereren doet de snelle kleuter van 0-100 km/u in slechts 9.5 seconden. De topsnelj^ heid ligt rond 190 km/u. Enorm hoog voor een slechts 850 kg we gend karretje. Wij jagen de naald zelfs tot de maximum aanwijzing: 210 km/u. Als brandstofverbruikcijfers geeft Peugeot een gemiddeld ver bruik van 7.2 1 per 100 km op. Tijdens onze full speed testdagen, waarbij de gaspedaal vrijwel conti nu op de vloer staat, rijden we 1 op 10.5. Erg gunstig. PRIJS Tot slot de prijs: 27.995,-. Het is een statistisch gegeven dat lief hebbers van sportieve automobie len wel wat meer over hebben voor de aanschaf van een wagen. Dat blijkt ook wel als we onze ogen de kost geven We zien steeds meer snelheidsduiveltjes zoals: Ford Es cort XR 3i, Golf GTI, Opel Kadet SR enzovoort. De Peugeot 205 GTI voegt zich daartussen en springt er qua prijs gunstig uit. ken handgrepen, de speciale ver warming voor de achterinzitten den, zes luidspeakers, in hoogte verstelbare koplampen, dubbele binnenverlichting plus een kaart- leeslampje, diverse aflegmogelijk- heden en kindersloten op de achter deuren. Voor vergroting van de toch al niet geringe bagageruimte klappen we de achterbank via een ingenieus bedacht systeem met één hand greep naar voren. Dan ontstaat er een kolossale ruimte, waarin we bijvoorbeeld met alle gemak een fiets „mikken". WEINIG TE WENSEN Zelfs zij die auto's testen, voor wie autorijden dus een dagelijkse routine is, beleven plezier aan een week in een volledig nieuw model. Zeker als dit model nog niet bij de dealer staat. Aan reacties van het publiek zien we dan of zo'n nieuw komer opvalt. Lang niet alle pas santen zaten achterstevoren op hun stoelen en het publiek stond ook niet in drommen rond de wagen. Maar de R25 kreeg toch ruim schoots de belangstelling die hij verdient. „Wat verstaan we onder een auto?" Een brok metaal op vier wielen, plus een vrijwel altijd voor in geplaatste motor voor de voort beweging. Een stuurwiel en dne, soms twee pedalen teneinde één en ander te regelen. Deze omschrij ving geldt natuurlijk voor Renaults jongste aanwinst, maar het betreft wel een ongelooflijk prettig rijdend stuk blik, waarin we met veel ge noegen toeren. Van een luxe wagen als de Re nault 25 verwacht je natuurlijk een prima rijgedrag. Nou, daann stelt De Mitsubishi Lancer anno 1984. Gaat weer jaren mee s De 1.6 1 motor horen we vooral tijdens accelereren en bij hogere snelheden. Evenwel niet hinderlijk, want eigenlijk hoort het bij de sportiviteit Op dergelijke snelle monsters zijn uitstekend werkende remmen een eerste vereiste waaraan die van de GTI pnma voldoen. Blokkeer- verschijnselen doen zich slechts sporadisch voor r

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7