RAG-Rechtsbijstand gaat ch in Leusden vestigen Controles Inspectie Dienst zijn onmisbaar Vereniging Bijzondere Scholen steunt VBaO-aanvraag stichting Don Bosco-aanvraag heeft positief advies Schrijven voor Amnesty Symbolisch protest tegen de bewapening De heer Besuyen sprak op ABTB CML vergadert maandag leusder krant luizend vierkante meters grond gekocht in Princenhof Oud papier voor 't Palet Comervlaggen vernield plaatselijk nieuws )NDERDAG 15 MAART 1984 onzer verslaggevers) 3DEN - ARAG- bijstand Nederland IBch vestigen in Leus- JJlili kantorengebied De ihof gaat het bedrijf bouw neerzetten dat art 1986 in gebruik en wordt. De AR AG is k iteel gehuisvest in lil heeft 145 mensen in gemeentehuis werd igmorgen het contract |l grondverkoop getekend gemeen directeur van Nederland, de heer K. Namens de gemeente burgemeester J. W. M. ker zijn handtekening e overeenkomst, waar duizend vierkante me- 1 id voor 1,1 miljoen gul- p' den verkocht aan de tandsverzekerings- appij. In zijn vergade- april moet de gemeente koopcontract bekrachti- iG wil in december van dit nnen met de bouw van het antoor dat in het gebied e Groene Zoom en de Kastanjelaan komt te liggen. Voor deze grond was vroeger een ambi tieus kantorencomplex van Holland Partners gepland, maar ketste af, en later was er sprake van de bouw van een bedrijfsverzamelgebouw dat eveneens onhaalbaar bleek. ARAG-Rechtsbijstand zal in eerste instantie 4500 vierkante meters la ten bebouwen. Het complex krijgt drie verdiepingen en wordt niet hoger dan vijftien meter. De reste rende 5500 vierkante meters grond is voor het overgrote deel reserve voor uitbreiding van het kantoor later Een klein gedeelte wordt parkeerplaats ten behoeve van de werknemers De bouwkosten be dragen iets minder dan 10 miljoen gulden. MEER PERSONEEL Volgens algemeen directeur Ol- gers streeft de ARAG ernaar om na de verhuizing naar Leusden met meer werknemers verder te gaan. De prognoses voorspellen een per soneelsbestand van 200 in 1995. Directeur Olgers antwoordde des gevraagd dat het niet de bedoeling is om voor de toename van 45 personeelsleden het gehele reser vegebied te benutten. ,,Wij kijken wat we nodig hebben aan grond in de toekomst", aldus Olgers die De burgemeester en directeur Olgers geven elkaar de hand na ondertekening van het contract. verder vaag bleet over de tunctie ARAG-directeur liet weten dat au- van de resterende grond na de tomatisering niet de voorspelde uitbreiding van het kantoor. De toename van het aantal perso neelsleden zal dwarsbomen. Na tuurlijk maken ook wij gebruik van computers, maar dat gebruik zal niet zo worden dat wij het met minder personeel kunnen doen. Rechtsbijstandverzekering blijft op vele fronten gespecialiseerd hand werk zogezegd", meende Olgers. De gemeente heeft het bedrijf toe gezegd alle medewerking te verle nen bij het zoeken van huisvesting voor nieuwe werknemers, die eventueel ver van buiten Leusden moeten worden aangetrokken. LOKATIE Directeur Olgers vertelde tijdens een persbijeenkomst uit zichzelf waarom zijn maatschappij Leus den heeft uitverkoren als de plaats voor het vestigen van een nieuw kantoor Olgers: ,,Wij zijn al twee jaren bezig met het zoeken naar een geschikte lokatie We hebben eerst in Zeist rondgekeken maar daar konden we niet zoveel grond kopen als we wilden. De ARAG is natuurlijk ook in Nieuwegein en Houten geweest alsmede in Amersfoort, maar die plaatsen be vielen ons niet zo Leusden sprak ons meteen aan" ARAG Nederland maakt deel uit van een gelijknamige Duitse verze keringsgroep. In 1962 startte de maatschappij haar aktiviteiten in Nederland. In Utrecht gingen vijf mensen aan het werk. In 1965 werd een groter pand in de Domstad betrokken waarna in 1966 de ver huizing naar Zeist volgde Zes ja ren later vestigde de ARAG zich in een verbouwde fabriek in Zeist In maart 1986 verhuist het bedrijf naar het nieuwe kantoor in Leusden De ARAG hoopt aan het eind van dit jaar een premie-inkomen te berei ken van 30 miljoen gulden. De groei is er de laatste jaren echter uit. Volgens directeur Olgers is dat het gevolg van de economische recessie. Vorig jaar bedroeg de groei zes procent, in 1982 acht procent en het jaar daarvoor nog vijftien procent. De gemeente toonde zich ui teraard erg gelukkig met de komst van de rechtsbijstandver zekeringsmaatschappij. Wet houder Jan Wagenaar, ook aan wezig bij de onderteking van het koopcontract, sprak de hoop uit dat de uitvoering van het kantoor zonder hindernissen zal zijn. Wagenaar: „De bouw van het kantoor moet zo geruisloos mo gelijk gebeuren. Het moet niet zo zijn, wat vaak gebeurt, dat na het met veel gejuich binnengehaald hebben van een bedrijf, kritiek op dit en dat wordt gegeven". ACHTERVELD - Dinsdag avond hield de Achterveldse af deling van de ABTB haar jaarver gadering. Na de laatst gehouden bestuursverkiezing zijn de be stuurstaken inmiddels verdeeld, het bestuur is als volgt samen gesteld: J. Rutte, voorzitter; G. van Burgsteden, secretaris; W. v. d. Hengel, 2e secretaris; P. van Dijk, penningmeester; G. Tij mensen, 2e voorzitter en J. v. d. Tweel en G. Wouters, leden. J. v. d. Tweel neemt nu het bezoek van de zieken op zich, terwijl G. Wouters de belangen zal beharti gen van de leden uit het Gelder se gedeelte. „We staan momenteel aan de vooravond van een aantal be langrijke beslissingen die zullen worden genomen," aldus de voorzitter. „De melkproduktie zal met een groot aantal procen ten moeten verminderen. Betref fende de heffingen zullen er nog nadere berichten komen. We zul len er op moeten rekenen dat we er ongeveer 20% in inkomen op achteruit zullen gaan. Laten we hopen dat het wel zo zal gaan dat er voor de jongeren toch een mogelijkheid blijft." De notulen van de vorige ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de penning meester bleek dat er momenteel een nadelig saldo is. Naar aanlei ding hiervan werd door het be stuur voorgesteld om het vol gend jaar een eenmalige contri butie van 10,- te betalen. De vergadering ging hiermee ak koord. De kascommissie had de boeken van de penningmeester in orde bevonden. Aftredend als lid van de kascommissie was J. van Middelaar. Deze commissie wordt na benoeming van een nieuw lid gevormd door J. Kok en G. van Esveld. Uit het jaar/er- slag van de secretaris bleek dat er eer een jaar achter de rug was met veel activiteiten. De afdeling telt momenteel 118 leden. INSPECTIEDIENST Na de pauze werd door de heer A. Besuyen, directeur van de Alge mene Inspectie Dienst uit Zwolle een lezing gehouden over het werk van AID. De AID is een opsporings dienst van het Ministerie van Land bouw en Visserij. ,,We controleren op alle wettelijke voorschriften die op dit gebied van kracht zijn en dat zijn er tegenwoordig heel wat." aldus de heer Besuyen De AID is ontstaan in 1955 toen een aantal diensten werd samengevoegd. Er zijn in Nederland drie inspecties „De selectie als ambtenaar bij de AID is zeer zwaar. We hebben de controle over de bestrijdingsmidde len. Zowel fabrikant, tussenhande laar als gebruiker worden gecon troleerd. Dit is nodig anders zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Lees vooral goed wat op de verpak king van bestrijdingsmiddelen staat. Niet goed lezen heeft al enkele malen tot heel nadelige gevolgen geleid We hebben ook de controle op de dierziektenwet, de dierziektebestrijding, controle- vervoer Er bestaat momenteel een nieuwe diergeneesmiddelenwet op stapel Vervolgens noemde de spreker nog een groot aantal tak ken van verordeningen op het ge- rtekening van het contract door burgemeester J. W. M Rademaker en ARAG-directeur K Olgers. ïankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. hijnt elke dinsdag en donderdag. Iredakteur: Kreyns tie: nEngelkens irvan Loo iring kopij en advertenties: e! dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, itdonderdagnummertot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ttie en administratie: Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op gen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot lur. Telefoon: 033-941495. Vtementsgeld: [per jaar, [per halt jaar; [per kwartaal. pten bezorging: Jonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond Uiur Ie hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan |op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 118.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- loestel 44. jSTELLEN FOTO'S: seste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ("en (met uitzondering van archief- en historische toto's), bij ■betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met Jre vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaa'st. Nabestellen kost 5,- per JJaar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, --Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- I» Ut gewenste foto('s) thuis. :USDER KRANT s een uitgave van de BDU- ikombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Het bestuur van de Stichting Comité Milieuzorg Leusden zal op maandag 19 maart een bestuursvergadering houden. Deze zal plaatsvinden in de huiskamer van Groot Krak- horst en aanvang om 20.00 uur. De vergadering is openbaar. De agenda omvat de volgende punten 1 Opening en mededelingen. 2. Vaststelling verslag 20 februari 1984 3 Ingekomen stukken. 4 Verslagen en mededelingen werkgroepen. 5 Vacature secretaris. 6 Deelnemers raadsvergadering. 7 Wat verder ter tafel komt. 8. Rondvraag en sluiting. LEUSDEN - Maandag 19 maart staat er van 08.00 tot 14.00 uur een papiercontainer bij 't Palet in Leusden-zuid. Al het oude pa pier is welkom. De opbrengst komt ten goede aan de school. De volgende con tainerdata zijn dinsdag 24 april, maandag 21 mei en maandag 25 juni. naar zijn mening de LTS- vermogens, maar ook aan de cultu achtergrond van „Don Bosco" een rele, artistieke en technische ont te smalle basis is om BVAO-school te worden. AANSLUITING (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Vereniging Bijzondere Scholen (VBS) ondersteunt de aanvraag die Stichting Voortgezet Basison derwijs op Samenwerkingsgrondslag uit Leusden deze maand heeft ingediend bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De stichting wil toestemming uit Den Haag voor het beginnen van een school voor voortgezet basison derwijs (VBAO). Op het ministerie zijn veertig van dergelijke aanvragen uit het hele land binnengekomen. Volgens de VBS is het verzoek van de Leusdense stichting de enige van het veertigtal dat op een brede steun van ouders is geba seerd en derhalve een goede kans maakt gehonoreerd te worden. Tij dens een persconferentie, georga niseerd door de stichting uit Leus den, wees Hans Veenhuis van de VBS op een bestaand onderwijs kundig rapport dat het belang van de betrokkenheid van ouders bij het voortgezet onderwijs onder streept „Vandaar komt de aan vraag uit Leusden op een uniek moment," meende Veenhuis. Henk Jansen, voorzitter van Stichting Voortgezet Basisonder wijs op Samenwerkingsgrondslag maakte tijdens de persconferentie duidelijk dat een samenwerking is nagestreefd met de RK-technische school Don Bosco uit Leusden, die zoals bekend ook een aanvraag voor de VBAO-school bij het minis terie heeft ingediend „Die samen werking komt er niet," aldus Henk Jansen, „omdat Don Bosco uit- eindleijk een partner wenst te vin den binnen het RK-onderwijs. Als dit zou mislukken konden wij wel zitting nemen in het schoolbestuur van Don Bosco dat dan een aan vraag zou indienen Daar voelen wij niets voor, omdat onze stichting een VBAO-school op samenwer kingsgrondslag wil." Jansen maak te verder gewag van een verken nend gesprek dat heeft plaatsge vonden met een groepje mensen in Amersfoort dat graag een VBAO- school wil stichten in die plaats Behalve dat groepje zijn er in de Keistad, aldus Jansen, weinig an deren die het initiatief willen onder steunen. Daarom bleef het bij een verkennend gesprek, wat de Leus dense stichting betreft. Op de vraag of „Don Bosco" als bestaande school meer kans heeft om door het ministerie als VBAO te worden aangewezen (bestaande school is goedkoper) antwoordde bestuurslid Ido van Bockel dat hij die veronderstelling niet kan taxe ren. Hij veronderstelde dat de aan vraag van „Don Bosco" gezien moet worden als een kans om als school te blijven bestaan. „Deze technische school wordt steeds kleiner in omvang en heeft er dus baat bij als ze met voortgezet basisonderwijs kan beginnen." meende Van Bockel. Voorzitter Jansen voegde daaraan toe, dat de in januari ingediende aanvraag van technische school Don Bosco Een VBaO-school moet een school worden waar kinderen na de lagere school drie jaren lang les krijgen in allerlei vakken, waarna ze op hun vijftiende jaar pas kunnen kiezen welke richting ze in het vervolg-voortgezet onderwijs in slaan Op zo n school wordt niet alleen gewerkt aan verstandelijke wikkeling van het ind De samen- werkingsbasis die de Leusdense stichting nastreeft (Don Bosco kiest voor de RK-grondslag) is er op gericht kinderen van alle levensbe schouwelijke en maatschappelijke stromingen op te nemen. De leer ling zal gerespecteerd worden om zijn levensbeschouwelijke overtui ging (rooms-katholiek, protestants, „openbaar") Zoals het er nu naar uitziet - het wachten is op een notitie van het ministerie over VBaO-onderwijs en de behande ling daarvan in de Tweede Kamer- wordt er nog dit jaar een besluit genomen over de veertig aanvra gen voor het stichten van een VBaO-school. Op zijn vroegst in 1985, maar aannemelijk is in 1986. kan er dan gestart worden met voortgezet basisonderwijs. bied van de landbouw waar men controle over uitoefent. Vervolgens is er de controle in het pluimveebe- drijf, de tuin en bosbouw en de zuivel. Ook de visserij, zowel de zeevisserij als de binnenvisserij, is aan controle van de AID onderhe vig. Door voorbeelden maakte de spreker duidelijk dat controles on misbaar zijn Als voorbeeld werd genoemd een zuivelfabriek die ge ruime tijd een minder vetgehalte rekende dan er werkelijk aanwezig was Een geldelijke strop voor de veehouders en een groot voordeel voor de fabriek Ook de controles op goederen waaraan subsidies en premies zijn verbonden is noodza kelijk. Men is makkelijk geneigd op eigen voordeel uit te zijn. Naar aanleiding van de lezing werd er een aantal vragen gesteld Deze werden geheel naar tevredenheid van de vragenstellers beantwoord Aan het slot van de avond werd door de heer G. Tijmensen nog een korte toelichting gegeven over de fusie tussen een aantal water schappen. De zaak is nog niet geheel rond omdat men met een Gelders en Utrechts gedeelte te maken heeft. ACHTERVELD - Maandag avond 19 maart kan er weer geschreven worden voor Am nesty International. Vanaf 19.30 uur kan men die avond terecht bij Nel Swagermann aan de Ver jaagde Ruiterweg. Ook nu kan er weer geschreven worden naar de autoriteiten van landen waar mensen om geloof, politieke overtuiging of ras worden ge marteld en onrechtmatig gevan gen gehouden. Deze avond wordt geschreven naar de auto riteiten van Swaziland, de Kore aanse Republiek en Tsjechoslo- wakije. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig zodat men de brieven niet zelf behoeft op te stellen Papier, enve loppen en postzegels zijn ook aan wezig Men kan net zoveel brieven schrijven als men zelf wil. LEUSDEN - Op het Buining- sportpark in Leusden zijn twaalf comervlaggen van Roda'46 ver nield. Ook een buitenlantaarn van de kantine van de voetbal club moest het ontgelden. Drie vlaggestokken worden vermist. In een reactie op de opmerkin gen van de stichting VBaO op Samenwerkingsgrondslag zegt directeur G. Stevens van techni sche school Don Bosco dat die „van geen kanten kloppen". Ste vens: „De stichting zet zich af tegen ons, de gevestigde school. Ik kan me dat aan de ene kant wel voorstellen. Maar het is echt niet zo dat Don Bosco in eens zo nodig een VBaO-school moet worden. We hebben sinds 1975 lange tijd, als het ware, samengewerkt met een midden school". Wat de te smalle basis van Don Bosco betreft om VBaO- school te worden, zegt Stevens dat de stichting daar niet eens ongelijk in heeft, in principe. „Wij realiseren dat ons ook", aldus de LTS-directeur, „van daar dat we druk bezig zijn om aansluiting te vinden bij een be staande school in het algemeen voortgezet onderwijs. Of daar schot in zit? Daar kan ik op dit moment niks over zeggen. Er zijn kandidaat-scholen maar het is nog te prematuur om er nu mededelingen over te doen". Het „sterke" punt van Don Bos co met betrekking tot de VBaO- aanvraag is volgens Stevens de jarenlange ervaring met een mid denschool Ook de onderwijskundi ge vernieuwingen op zijn school hebben in bepaalde richtingen al geleid tot „geintegreeid voortgezet onderwijs. Het „sterke" punt van de opponent is naar de mening van de Don Bosco-direkteur de samen werkingsgrondslag van waaruit de stichting wil starten Overigens, zo meldt Stevens, heeft 'n ministerieel adviesorgaan (APVO I) positief geadviseerd op LEUSDEN - Op initiatief van het Vredesplatform Leusden is maandagmiddag in Leusden de aktie gescheiden betalen gasnota van start gegaan Een aantal Leusdenaren kwam naar het postkantoor aan de Torenakkerweg om het restant van de gasnota, f 5,72, te storten De aktie is bedacht door de landelijke Beweging Weigenng Defensiebelasting De gasnota wordt door de aktievoerders gewoon voldaan op het bedrag van f 5,72 na Dit bedrag wordt, in het geval van Leusden. apart via het postkantoor overgemaakt. De aktie is een symbolisch protest tegen de bewapeningswedloop. Het is de bedoeling dat de aktie maandelijks op maandag om half vijf op het postkantoor wordt gevoerd. De eerstvolgende maandagen zijn 9 april en 14 mei.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3