„Ik zie steeds meer boeren met rekenmachientje in de stal staan" MBO-begroting et sluitend Bednjfsvoorlichter Henk Suichies: gordijnstoffen? 52 ploegstoffen natuurlijk! KPO k LJ de twee jaar dat ik hier werk ben ik gaan ffen, dat hier goede boeren wonen" Er zal een steeds grotere spanning komen tussen kosten en opbrengsten, waardoor steeds hogere eisen worden gesteld aan de vakbekwaamheid van de boer" DONDERDAG 15 MAART 1984 Zuivelakkoord Het zuivelakkoord dat af gelopen maandagnacht door de EEG ministers van landbouw werd bereikt om tot een vermindering van de melkproductie te komen, hangt de Nederlandse melk veehouders als een zwaard van Damokles boven het hoofd. In het kort willen de minis ters het volgende bereiken: een beperking van de melk productie van 7'/2%. Het Landbouwschap heeft bere kend dat de zestigduizend Nederlandse melkveehou ders er jaarlijks door deze maatregel er zo n vijf- tot tienduizend gulden op ach ter uit gaan. In de EEG is een melkover schot dat moet worden te ruggebracht zo redeneren de ministers, niervoor wor den de individuele boeren over bijvoorbeeld (want dat is nog niet bekend) 5% van hun totale melkproductie ex tra belast. Gevolg hiervan zal zijn dat als de boeren een redelijk inkomen willen hou den. zij koeien zullen moeten afstoten. Dit omdat de vaste kosten-voerkosten, stalkos- ten etc. van een bepaald aantal koeien niet meer op weegt tegen de opbreng sten. Doet een boer dit niet dan daalt zijn inkomen. Voor de consument zal de super heffing wellicht goed uitpak ken. Melk blijft de komende jaren op dit prijspeil gehand haafd en rundvlees zal mis schien zelfs in prijs dalen. Dit laatste zal een gevolg zijn van een overvoerde markt, als de boeren inderdaad be sluiten om koeien af te sto ten. >renen met name feehouders hebben het lakkelijk. Is de fsvoering op zich al niet zo'n eenvoudige zaak, egelen van de overheid >n ook regelmatig grote gen voor de nstand. Juist deze werd in Brussel door de ter van landbouw van G, overeenstemming dover de invoering van geheten >rheffing",diede feehouders duizenden n inkomens gaat en. laktueel moment om te praten met Henk lies, sinds twee jaar jfsvoorlichter rundveehouderij voor Leusden en omgeving. Dat deed Jan Dronkers van het Amersfoorts Journalistencollectief. Hij sprak met Suichies over zijn vak, de betekenis van de bedrijfsvoorlichting voor de agrariërs en de problemen in de rundveehouderij. „Een jonge boer heeft eigenlijk alleen maar een kans als hij een goede opleiding heeft, een rendabel bedrijf kan overnemen van een redelijke omvang en daarnaast ook nog eens over een eigen vermogen beschikt. Dat zijn nogal wat voorwaarden. Je kunt daarom ook stellen dat als je geen boerenzoon bent, je het wel kunt vergeten." IJSDEN - „Een boer inzicht hebben in het if, kritisch kunnen den- tijn eigen grenzen ont- in en erkennen. Hij moet in organiseren, de ont- lingen volgen, beslis- n en risico's durven ne- De boer moet zijn eigen I goed kennen, de re de provincie Utrecht Op zichzelf valt dat consulentschap weer on der het ministerie van Landbouw. Voor het advies dat de boeren aan Henk Suichies vragen hoeven zij niets te betalen, de bedrijfsvoor- lichters zijn er voor de boeren. De opleiding voor bednjfsvoor lichter bestaat uit Havo en de Ho gere Landbouw School (veehoude rij). praktische ervaring is noodza- Huisarts „Je kunt een bedrijfsvoorlichter vergelijken met een soort huisarts Elke ochtend van acht tot negen houd ik telefonisch spreekuur en net als in de geneeskunde kan ik bij grote problemen de hulp inroepen van een specialist. Op het spreek uur wordt er meestal gevraagd of ik binnenkort langs kan komen An dere vragen op dit moment hebben betrekking op de veevoeding, de bemesting en de graslandverzor ging. Bijvoorbeeld: wanneer en hoeveel kunstmest moet ik strooi en? De meeste van deze vragen kunnen telefonisch worden beant woord. Na het spreekuur ga ik op bezoek bij de boeren. Laatst had ik een geval waarbij een boer voe dingsstoornissen had bij zijn melk koeien. Dat was een probleem waar ik zelf eigenlijk ook geen raad mee wist. Ik schroom op zo'n mo ment niet om er een specialist van het consulentschap bij te halen Na gezamenlijk onderzoek bleek er een mineralengebrek bij de koeien aanwezig te zijn. Als een boer een begroting wil hebben voor een be drijfsovername of grote investerin gen, dan zit ik wel eens hele dagen hier thuis op kantoor te rekenen." Allround Henk Suichies is. en dat verlangt zijn vak ook van hem een typische kunnen analyseren nodig bijsturen." woord is Henk Suichies twee jaar is hij bedrijfs rundveehouderij voor Achterveld, Wouden en Maarn. Sui- in dienst bij het Consulent- de Rundveehouderij in kelijk. „Als je de HLS hebt dan heb je de titel landbouwkundig inge nieur. In de twee jaar dat ik hier nu werk heb ik er een hoop bijgeleerd. De praktische ervaring heb ik opgedaan op de boerderij van mijn oom Daar heb ik tijdens mijn schoolperiode acht jaar lang ge werkt." allrounder. Van alle takken van het boerenbedrijf moet hij op de hoogte zijn, tenminste wat de veehouderij betreft. Daarvoor moet hij bij het consulentschap bijscholingscur sussen volgen. Op dit moment is hij bezig met de cursus fokkerij. „Een bedrijfsvoorlichter moet het hele bedrijf kunnen overzien. Daarbij komt nogal wat kijken. Grofweg zijn er zeven „specialisa ties": veevoeding, grasland exploitatie- en verbetering, melk- winning, mechanisatie stallen- bouw, fokkerij en de bedrijfsecono mie. Dat laatste wordt steeds belangrij ker Ik zie steeds meer boeren met een zakboekje of een rekenma chientje in de stal staan. Vroeger kon je met hard werken en zonder veel schrijfwerk een eind komen, tegenwoordig kan dat niet meer Er komt steeds meer schrijfwerk bij kijken Vooral voor oudere veehou ders is dat wel eens lastig. Die hebben soms wat meer problemen met schrijfwerk dan de jongeren. In mijn werkgebied is er op dit mo ment heel veel belangstelling voor de zogenoemde deeladministratie Hierbij gaat het om gegevens die door de boer worden verzameld en vervolgens door de computer ver werkt. De boer krijgt een beter inzicht in het bedrijf en kan aan de hand van de gegeven die uit de computer rollen gaan bijsturen. Zo kunnen bijvoorbeeld de voerkosten ten opzichte van de opbrengst veel te hoog zijn. We houden ook zoge naamde studieclubs waar de resul taten kunnen worden besproken Op zo'n club zitten dan 5 6 boeren bij elkaar. We vergelijken de cijfers en proberen een antwoord te vin den op de vraag waarom het ene inkomen van het andere verschilt. Een voorbeeld: De ene boer heeft zestig koeien met een gemid delde melkproduktie van 5000 liter melk per jaar. Een ander heeft vijftig koeien met een gemiddelde produktie van 6000 liter per jaar. Beiden hebben een totale produk tie van 30.000 liter melk per jaar De kosten van de eerste boer zijn echter veel hoger dan die van de tweede. De vraag is hoe de eerste tot een meer rendabele manier van bedrijfsvoeren kan komen Vereniging De studieclub is een gevolg van de goede samenwerking die Henk Suichies heeft met de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting voor Leusden, Stoutenburg en omstre ken. Studieclubs zijn echter maar een klein onderdeel van het totale voorlichtingsprogramma dat Sui chies en de vereniging ieder jaar opstellen. In dit programma zijn onder meer opgenomen: voorlich tingsbijeenkomsten, cursussen, excursies en proefveldjes. Afgelo pen winter is er bijvoorbeeld een cursus veevoeding georganiseerd. Het bestuur van de vereniging be staat uit leden van de stands orga nisaties, zoals de ABTB (Aemsdio Boeren en Tuinders Bond), ULG (Utrechtse Landbouw Genoot schap), en CBTB (Christelijke Boe ren en Tuindersbond). Van iedere bond zijn er een evenredig aantal mensen. „De samenwerking tus sen mij en de vereniging is uitste kend en zeer belangrijk Daarnaast onderhoud ik nauw contact met bijvoorbeeld de fok- en controle vereniging, de KI (Kunstmatige In seminatie) vereniging, de stands- organisaties en de banken. De standsorganisaties hebben zoge naamde SEV-ers in dienst Dit zijn Sociaal Economisch voorlichters Zij zijn meer gespecialiseerd in de sociaal economische kant van bij voorbeeld een bedrijfsovername. Zij kunnen helpen bij: problemen met de pachtwet, bestemmings plannen en de raakvlakken van het gezin met het bedrijf." Bijhouden „De veehouderij is zo'n veelom vattend gebied, dat je eenvoudig weg niet alles kunt weten. Dat betekent een voortdurend bijhou den van de nieuwe ontwikkelingen op het gebied en dus veel lezen, studeren en instructiebijeenkom sten bijwonen Het is een snelle ontwikkeling, vooral in de laatste jaren Deze ontwikkeling is in gang gezet door betere fokkerij, beter grasland, ge bruik, betere veevoeding, mecha nisatie, en grond- en gewassenon- derzoek. De laatste tijd staat de aanschaf van een bedrijfscomputer in de belangstelling. Het vraagt zowel voor de boer als voor mij, veel tijd om die ontwikkelingen bij te houden. Dan kom je weer op het feit dat je vroeger met hard werken een redelijk inkomen kon halen, tegenwoordig komt er eenvoudig meer voor kijken. De moderne vee houder moet naast hard werken - zo'n zestig tot tachtig uur in de week - ook een goede kennis van zaken hebben. In de twee jaar dat ik hier werk, ben ik gaan beseffen dat hier goede boeren wonen. Mij is opgevallen dat de veehouders openstaan voor voorlichting en dat de bedrijven er over het algemeen goed en verzorgd uitzien. Dat laat ste gaat meestal gepaard met een goede bedrijfsvoering. Voor die goede bedrijfsvoering is nog een facet nodig; dat is een goede verka veling. Daar mogen we in Leusden ook niet over mopperen." Zoals gezegd vormen proefveld jes een onderdeel van de voorlich ting. Hierop laten de voorlichters zien wat de effecten zijn van bij voorbeeld een te vroege-, een goede- en een te late bemesting „Die veldjes worden bijvoor beeld om de tien dagen bemest, zodat je kan zien wat de effecten zijn Desgewenst kan een boer een afspraak maken om het gebeuren te komen bekijken en uitleg te vragen. De boer kan daar dan rekening mee houden in zijn be drijfsvoering. Ook kun je op zo'n proefveldje laten zien wat het maaien van gras op een bepaalde hoogte voor in vloeden heeft. Je kunt gras natuur lijk zo kort mogelijk maaien, je hebt dan de grootste opbrengst. Maar de stoppel heeft dan wel veel te lijden waardoor het extra lang duurt voordat het gras op een hoogte is waarop het opnieuw gemaaid kan worden Bekeken wordt op welke hoogte het gras het best gemaaid kan worden Toekomst In '82/'83 was de gemiddelde melkproduktie in de regio Leusden 5876 kg. per koe. Het gemiddelde in Utrecht was over de zelfde perio de 5798 kg. melk per koe Het landelijk gemiddelde lag op 5625 kg een aardige opsteker voor de 165 boeren in dit gebied. Voor de toekomst ziet het er minder gunstig uit Er zal een steeds grotere spanning komen tussen de kosten en de opbreng sten. Waardoor zoals gezegd steeds grotere eisen zullen worden gesteld aan de vakbekwaamheid van de boer Met name jonge boeren kunnen makkelijk in de problemen komen. Zij hebben meestal een vrij grote schuldenlast - het overnemen van een boerderij kost al gauw tussen de zes ton en een miljoen - en voor hem is het dus belangrijk het bedrijf zo goed mogelijk te runnen „Een jonge boer heeft eigenlijk alleen maar een kans als hij een goede opleiding heeft, een renda bel bedrijf kan overnemen van een redelijke omvang en daarnaast ook nog eens over een eigen vermogen beschikt. Dat zijn nogal wat voor waarden. Je kunt daarom ook stel len dat als je geen boerenzoon bent, je het dan wel kunt vergeten Op zich is dat natuurlijk hartstikke jammer Het geldt in zekere zin ook voor mij zelf Ik had graag boer willen worden maar ik had er geen mogelijkheden voor. Daarom ben ik voorlichter geworden, nu heb ik ontzettend veel contact met boe ren Er is geen enkel vak waarin je zoveel contact hebt met hen." Het werk van een bedrijfsvoor lichter heeft dus nogal wat om het lijf. „De variatie in het werk en vooral het contact met de veehouders vind ik erg fijn. Je hebt in dit werk vrijheid en veel afwisseling. Ik heb wat je noemt van mijn hobby mijn werk ge maakt en als je dan ook nog goed kunt opschieten met de mensen waarmee je werkt, dan moet je er wel plezier in hebben." 'SDEN - Op de jaarverga- )van de EHBO-vereniging rsveld was een twintigtal aanwezig. De vergadering gehouden in de openbare school de Heerd. Na de ng door voorzitster Bep jsomde zij enige „wapen van de vereniging in het |Pen seizoen op. Zo had de 'ging in 1983 twee wed- Hoegen, waarvan ploeg 'an II (Evert Bakker, Martha '"eer en Loes Wagenaar) zo ver kwam dat meege- flocht worden aan het na- i kampioenschap. Deze ,a'e wedstrijd werd in juni "ten jn Tubbergen en en li werd daar 5e. Nu heeft feniging 3 wedstrijdploe- n bij de in februari 1984 *ten districtswedstrijden "wegein werd Leusden III tweede en gaat door naar de rayonwedstrijd op 16 maart a.s. in Achterveld. Een ander wapen feit mag de assistentieverlen- ging genoemd worden. In het seizoen '83/'84 werden 117 EHBO-ers ingezet tijdens 22 eve nementen en voor het komende seizoen zijn al weer verschillen de aanvragen binnen. Tenslotte de examens voor kursisten. In- strukteur Pier Nierkes leverde 24 kandidaten voor het examen af en allen zijn geslaagd. Vervolgens bleken 4 leden van de vereniging volkomen verrast toen Bep Pasker meedeelde dat zij reeds 10 jaar bij de vereniging „ehbo-den". Ter gelegenheid van dit feit spelde zij de volgende leden het speldje van het Oranje Kruis op mevrouw v. Holst Pellekaan en de heren Oosterbroek en Mols. De heer Sluijmers was niet ter verga dering aanwezig en hij zal het speldje later uitgereikt krijgen. Hierna volgden de notulen van de vorige jaarvergadering, het jaarverslag van de sekretaris en het jaarverslag van de penning meester. De kascommissie, be staande uit Lia Schimmel, Nel v. Holst Pellekaan en Cees van de Bunt, had geen hiaten kunnen vin den in de financiële verantwoor ding van de penningmeester en stelde de vergadering daarom voor haar decharge te verlenen. Over de begroting 1984 werden enkele vragen gesteld. De begro ting vertoont namelijk een behoor lijk tekort. De penningmeester noemde enkele oorzaken op zoals een reeds jaren bestaande subsidie-regeling die niet mee is gegaan met de sterk gestegen kos ten van bijvoorbeeld huur en mate riaal. Verder is rekening gehouden met een dubbel aantal lesavonden in het komende seizoen. Het Oran je Kruis ziet namelijk steeds scher per toe op bepalingen als aantal kursisten per lesavond. Dubbele lesavonden houdt daarom ook in: dubbele huur, dubbele materiaal kosten en kosten voor instrukteurs en artsen die hoger zullen uitvallen Ondanks deze sombere cijfers heeft het bestuur van de vereniging gemeend, dat het ten opzichte van de leden niet haalbaar is de contri butie van 30,- te verhogen. Wel is het bestuur in gesprek met de gemeente om te komen tot een andere, en wellicht betere, subsidie-regeling. Drie betreffende bestuursleden, die volgens rooster moesten aftre den. hadden zich herkiesbaar ge steld en omdat er geen tegenkandi daten waren werden zij herbe noemd. Omdat de sekretaresse Jelly Bergsma tussentijds afgetre den was. moest ook deze funktie weer opgevuld worden Als nieuwe sekretaris werd door het bestuur Jan Arlar voorgedragen en door de vergadering benoemd. Het be stuur ziet er nu als volgt uit. voorzit ter Bep Pasker, vice-voorzitter Jan Bergsma, sekretaris Jan Arlar. penningmeester Gisela Cohen. 2e penningmeester Aad Mols, com missaris materiaal Arnold Doth, coördinator wedstrijden Ernst van Lottum, inkoop algemeen Reina Bakker en coördinator evenemen ten Alice Arlar. Tijdens de rondvraag werd heftig gediscussieerd over de assistentie-verlening en in het bij zonder de vergoedingen die hier voor ontvangen werden. Als EHBO-er ben je gaarne bereid je vrije tijd te steken in hulpverlening aan de medemens. Je maakt daar bij gebruik van materiaal van de vereniging en die moet wel in staat blijven deze materialen aan te kun nen vullen. Hiervoor is veel geld nodig. Na het officiële gedeelte werd er pauze gehouden waarin de aanwe zigen een consumptie aangeboden kregen. Omdat het bestuur het van belang acht, dat EHBO-ers ook hulp kunnen verlenen wanneer zij in aanraking komen met iemand die plotseling een hartstilstand krijgt, werd er na de pauze door instrukteur Evert van de Hoek infor matie en een demonstratie gege ven over Resuscitatie. Met de term Resuscitatie wordt ongeveer het zelfde bedoeld als reanimatie. Ech ter een cursus resuscitatie staat onder auspiciën van het Oranje Kruis en kan alleen gevolgd wor den door gediplomeerde EHBO- ers In deze cursus worden zowel de resuscitatie van de ademhaling (mond-op-mond-/neusbeademing) als de resuscitatie van de bloed somloop (uitwendige hartmassa ge) behandeld Een cursus resus citatie bestaat uit 3 lesavonden van ieder 3 uur en wordt gegeven door een door het Oranje Kruis bevoeg de instrukteur en arts Indien er voldoende belangstel ling bestaat voor zo'n cursus bij de leden, zal het bestuur resuscitatie- cursussen in het komende seizoen in het programma opnemen. In het voorjaar zullen alle leden aange schreven worden om te peilen hoe groot de interesse is. ACHTERVELD Dinsdag avond 20 maart komen de KPO- I leden bijeen in d' Ouwe Peer- destal. De avond begint om 20.00 I uur. Pastor Van Hattum is uitge nodigd om over zijn ambt te praten. Ook zal hij ingaan op het verleden en heden en hoe het met de kerk in de toekomst zal gaan.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5