'ernieuwd ongevallen- centrum t. Elisabeth in gebruik genomen Kantlijn omstoring elijk nieuws Stroomstoring (2) Velletjes zus en zo Voordeel bij meer wetten Heine kende Leusden niet Stropdas voor burgemeester Gevonden/verloren INGEZONDEN loep op Leusden JONDERDAG 15 MAART 1984 Caspar van Loo Marnix Kreijns had het, de mwsdienst ook en zelfs I. Het ging om het nieuws dat !nJgavond het centrum van "fien een deel van i-zuid getroffen waren stroomstoring, knieuws derhalve, maar eet. Er was gavond tussen half lacht uur weliswaar fan een stroomstoring, ichts de wijken nblad, Wildenburg en i-zuid werden daarvan itoffer. Dmt zo'n bericht nou tot ^correspondent van in Leusden zegt het niet ;u9|tte hebben. „Ik heb het eletekst gelezen. »n heeft het ANP het van tovergenomen", aldus ich scorrespondent. rtP* kst gebeld. Een irmeldtdathijhet an de AN P-telex heeft Ik zal het er even Het berichtje kwam om bij ons binnen, en wordt over het van Leusden en een Leusden-zuid", zo zei ikst-redakteur. aar even een telefoontje edaktie binnenland van neen Nederlands tau. „Hoe wij aan het ver de stroomstoring in zijn gekomen? We jebeld dooreen inwoner donker zat. Vervolgens redakteur naar de Leusden gebeld, et bericht werd Jdooreen inwoner van v Vallen de mensen iet ANP lastig? redakteur: „Wij worden ver de merkwaardigste eeld of het voetballen gdoorgaat". t bericht over de stroomstoring betreft: dat bleek dus niet juist te zijn. Geen goede beurt voor het ANP? „De betrokken redakteur is niet aanwezig, maar het wordt uitgezocht". - Wie bepaalt dat het bericht op de radio wordt uitgezonden? „Dat doet de redaktie van de radionieuwsdienst. Ik weet niet waarom de radio het bericht heeft uitgezonden". Nog een telefoontje. Naar de radionieuwsdienst, verzorgd door het ANP. Brandende vraag waarom wordt de stroomstoring in een plaats als Leusden in het nieuws van negen uur 's avonds bekend gemaakt? Een redakteur: „Waarom niet?" - Lijkt me toch niet zo belangrijk voor het volk. „Je moet het zien als een stuk informatie. Met stroomstoring en dergelijke gaan mensen gelijk bellen naar de storingsdienst. Als we dan op de radio melden dat een hele plaats getroffen is, zijn de betrokkenen meteen op de hoogte". - Was het niet toevallig zo dat er maandagavond weinig, zo niet geen nieuws was? „Ik heb geen dienst gehad maandagavond, maar het zou zo wel eens kunnen wezen". - Toch jammer dat het bericht overtrokken was? „Tja, dat kan ik ook niet helpen". Nog nimmer heeft de afdeling Voorlichting van de gemeente Leusden in de categorie publieksvoorlichting zo'n klus te klaren gekregen als nu met het nieuwe centraal antenne systeem. Er is een informatieboekje geproduceerd, waarop inmiddels ook een aanvulling is verschenen. Vooreen deel van Leusden kwam daar ook nog eens een brief bij. Er is een permanente informatiehoek ingericht in het gemeentehuis. Er zullen de komende maanden in de kernen Zuid, Achterveld en Centrum ook nog eens aparte tentoonstellingen worden gehouden. Maar meer dan deze organiserende voorlichting vraagt de beantwoording van vragen van allerlei inwoners veel tijd van de gemeentelijke voorlichters. Mensen van de Schuttershoeflaan moet bijvoorbeeld worden uitgelegd, waarom bij hen in de straat de CAI niet komt. En inwoners van Claverenblad/Wildenburg zitten met de vraag, wanneer zij nu eindelijk eens naar die fel begeerde Belgen kunnen kijken. Maar veruit de meeste aandacht trekt toch de problematiek van het proef abonnement, als we het zo even mogen uitdrukken. Zoals uit ingezonden brieven in deze krant ook al is gebleken, zijn er nogal wat inwoners, die óf niet begrijpen hoe het met dat proefabonnement zit; of het donders goed begrijpen en er een beetje tot zeer boos over zijn. U weet ongetwijfeld wel hoe het zit: de gemeenteraad heeft indertijd besloten, dat in wijken, waar reeds een centraal antennesysteem aanwezig is, het oude systeem alleen gehandhaafd zou blijven, indien minder dan vijftig procent van de bewoners van een wijk aansluiting van hun woning op het nieuwe systeem wenste. Later bleek - en dat is ook zo ongeveer de strekking van de aanvulling op het CAI-boekje- dat die passage als volgt diende te worden begrepen: indien meer dan vijftig procent van de bewoners van een wijk een proef abonnement neemt, verdwijnt het oude systeem. Dat leidde vervolgens tot verontwaardiging bij een aantal Leusdenaren, die de Siemens- acquisiteur hoorden vertellen dat men maar beter een abonnement op de nieuwe CAI kon nemen, omdat het oude zou verdwijnen. Meer dan vijftig procent van de buurtbewoners had immers al besloten een proefabonnement te nemen. Maar wethouder Ummels (CDA, Financiën) weet nog steeds niet. hoe het zit. Hij kwam donderdagavond in de raadscommissie,.Financiële en Economische Zaken" met de verrassende mededeling, dat proefabonnementen niet langer mogelijk waren. De bewoners van de verschillende wijken zouden daar nog een brief over krijgen. Harm Offereins (GPV/SGP): „Krijg ik dan nog meer aanvullende informatie?" Ummels: „U had al wat gehad?" Offereins: „Ja, zo'n geel velletje. Die aanvulling op het informatieboekje." Ummels: „Nee, die bedoel ik niet. Er komen nu weer drie brieven, waarvan ik de concepten gezien heb. Maar op wat voor kleur papier die worden verstuurd, dat weet ik niet." Waarop er tussen de leden van de raadscommissie een levendige discussie ontstond over de verschillende brieven en brochures, die men over de nieuwe CAI in de brievenbus heeft gehad. En over de kleuren papier, waarop de informatieve teksten waren verschenen. Corri Verduin (PvdA): „Ik heb alleen dat ene velletje gehad." Alrich Parson (VVD): „Ik weet natuurlijk niet welk kleur het velletje van mevrouw Verduin heeft. Corri Verduin, de door wintersport gebruinde Parson interrumperend: „Niet zo'n mooie als dat van jou, in ieder geval." Enzovoort, enzovoort. Maar hoe het nou precies met die proefabonnementen zat, dat was ons dankzij wethouder Ummels weer iets minder duidelijk geworden. Dus toch de dezer dagen met de CAI reeds veel geplaagde voorlichter Hans Hermans maar weer eens even lastig gevallen. En die kon niet anders dan concluderen, dat de wethouder er lichtelijk naast had gezeten. De wethouder heeft inderdaad drie concept-brieven aan zijn neus voorbij zien trekken, waarin stond dat een proefabonnement niet mogelijk is. Maar die zijn bestemd voor de inwoners van de wijken van de Tweede Fase en dus niet voor bijvoorbeeld Harm Offereins, die in De Wetering woont. Die hoeft voor informatie over de CAI - op wat voor kleur papier dan ook- niet meer naar de brievenbus. Misschien dat „Voorlichting" ook eens wat informatieve zending binnen het college van B. en W. kan bedrijven. DeheerM.SiDSis directeur personeelszaken van ARAG-Réchtsbijstand Nederland, de maatschappij die een kantoor gaat bouwen in Leusden. Elders in deze krant leest u er het fijne over naar aanleiding van de ondertekening van het grondverkoop-contract woensdagmorgen in het gemeentehuis. Sips maakte deel uit van de zware delegatie die LEUSDEN - Vrijdagavond vond het laatste Valleiconcert van het seizoen plaats in de Dorpskerk in Leusden zuid. Voor belangstellenden speelde het Linos Ensemble werken van rond de eeuwwisseling van Franse componisten. ARAG naar Leusden had gestuurd om de bezegeling van de grondverkoop bij te wonen. Deze directeur personeelszaken, een Duitser die voortreffelijk Nederlands spreekt, deed tijdens het praatje met de pers een beroep op de Tweede Kamer. Sips merkte droog op: „Ik hoop dat de Tweede Kamer nog meer wetten maakt. Dat werkt namelijk in ons voordeel!" Bolwerk De Groene Zoom. die 't Claeverenblad ontsluit. Brengt onze Raad de vreemde avonturen Van decibels en middagzonne-uren En menselijke schaal. Dit alles duidt Op welhaast revolutionair geluldI Men zit op kaart van wijk en weg te turen En raakt muurvast, al zijn er nog geen muren En wijkt ontstemd naar later datum uit. Toch gloort er hoop. zie China en Berlijn. Men kan ook hier een hoge muur gaan bouwen En houdt daarmee het buurtgedoe wel klein. Als 't nageslacht het bolwerk mag aanschouwen Zal men met trots de bouwmeester gedenken Die 't weerbaar dorp dit machtssymbool mocht schenken! Joost Meneer Sips had nog een gevatte opmerking in petto, met een knipoog naar de snelle, prettige en vruchtbare samenwerking met de gemeente Leusden (als we ARAG moeten geloven). Sips vertelde dat zijn landgenoot en dichter Heinrich Heine eens had opgemerkt, dat als de wereld zou veraaan hii naar Nederland vluchtte, omdat in deze lage landen alles vijftig jaar later pas gebeurt. Geen aardige opmerking natuurlijk, maar Sips voegde daaraan toe dat Heinrich Heine toen Leusden niet kende. Wethouder Jan Wagenaar, ook aanwezig bij de ceremonie rond de ondertekening van het grondverkoop-contract, glunderde! Burgemeester J. W. M. Rademaker toonde zich trouwens een spontaan en gelukkig man tijdens de ARAG- ceremonie. Van de heer K. Olgers, algemeen directeur van ARAG-Rechtsbijstand, kreeg Rademaker als relatiegeschenk een stropdas met embleem van de maatschappij overhandigd. De burgemeester knoopte onmiddellijk zijn fraaie blauwe zelfbinder los en stond er op dat de ARAG-krawat van de verpakking werd verlost. De heer Olgers voldeed ten aanschouwe van de aanwezigen aan dat verzoek, waarna de burgemeester de kraag van zijn overhemd omhoog deed en vervolgens geroutineerd zijn nieuwe stropdas omdeed. „Ik vind 'm erg mooi," aldus burgemeester Rademaker GEVONDEN: Fietspompje, rode herenporte monnee, bankbiljet, muziekinstru ment in koffer, zwarte portemon nee met inhoud. VERLOREN: Gouden schakelarmband, plas tic tas met kinderkleren, lichtbruine beurs met 6 gulden, gouden arm- bandplaatje met inscriptie, linker herenhandschoen, twee kache- ques, zeven girobetaalkaarten, bruine ritsbeurs met 25 gulden, acht sleutels aan ring, gouden tien tje. gouden ketting (familiestuk), dameshorloge, rode step met gele handvatten, gouden Cross-balpen, geel jack. Weggelopen, boxer. Begrijp ik het goed dat ruimte lijke ordening in Leusden te genwoordig bestaat uit het bouwen van muren? Bewoners van Claeverenblad en Wildenburg begrijpen zeker wel, dat ze tegen een muur aan het praten zijn waar de raad met de rug tegen aan zit? Het Leusdense gemeentebe stuur is omringd door een muur van zelfvertrouwen Om een ontmoetingscentrum via subsidie voor zestig mille in te willen richten moet je politiek gezien wel door de WOL ge verfd zijn. Je moet wel een héél speciale antenne bezitten om te be vroeden dat een proefabonne ment op de Leusdense kabel gewoon een definitief abonne ment is Cynische Leusdenaar. ,,Een abonnement op storingen en onderbrekingen Nee, dat is de proef Vraag Kan ik als bewoner van het uiterst prominente Rozen- daal die fraaie TV-mast van Jan Wagenaar straks overne men nu hij alsnog een abonne ment op zijn eigen kabel neemt? Om geld te verzamelen wil de lokale omroep Leusden be drijfsreportages gaan maken, lees ik Betekent dit, dat de bedrijven nu lokale omroep mogen gaan bedrijven Lokale omroep: bedrijfsonge val Siemens heeft de gemeente kabeltekst-apparatuur ver kocht die niet aangesloten kan worden op de door Siemens aangelegde kabel Dat noem ik nog eens een staaltje van verkooptech niek. Het beeld dat we van Leusden hebben is duidelijk ge stoord :oy 180 a fa beu uw an 126- 17-1 SFOORT - Kon het isabeth Ziekenhuis een vernieuwde in- care en hartbewa- deling benevens een wde couveuseafde- jebruik nemen, dins- •den de vernieuwing bestaande ongeval tim en de verbouw chirurgische polikli- lebruik genomen. 'ZUI ïerk pan ten. Bui 27, sni imt tot voldoening tijd waar allerwe- luinigd wordt in de lNp eidszorg het ruimte plan korte termijn toch via een prioriteitenschema kon worden gerealiseerd. Het ruimtetekort in het oude on gevallencentrum met de zich steeds uitbreidende appara tuur ging dusdanig wringen, dat de verbouwing die al zo'n jaar of tien in de pen zat vorig jaar werd doorgezet. Eén van de grootste prikkels om het ongevallencentrum opnieuw op te zetten was ook de wens van de medische staf om ge lijke tred te houden met de nieuwste medische ontwik kelingen ten aanzien van de kwaliteit van de behandeling der patiënten. Bovendien vergrootte het feit dat de in tensive care een volwassen afdeling was geworden de mogelijkheden tot behande ling in het ongevallencen trum, zodat er ook vanuit die invalshoek druk op uitbrei ding van de faciliteiten van het ongevallencentrum werd uitgeoefend. De naam .ongevallencentrum" zou kunnen suggereren dat er alleen maar opvang van ongevallen zou plaats vin den De taak van het centrum is veel ruimer Uiteraard is de groep ongeval len een belangrijke categorie patiënten ■Ikamer. Ongevalspatiënten zijn mensen die door de GG GD binnen worden gebracht in verband met een straat- of huiselijk ongeval Ook kunnen ze via de huisarts zijn doorgestuurd Deze men sen kunnen in minder ernstige gevallen na een kort durende behandeling en controle in het ongevallencentrum weer naar huis terugkeren Een tweede groep mensen, die bij het ongevallencentrum komt. zijn patiënten die acuut opgenomen moeten worden. Die door de huisarts worden ingezon den met de vraag om te zien wat de medische staf van het ziekenhuis ten aanzien van deze mensen meent te moeten beslissen. In het ongevallen centrum worden deze patiënten aan een onderzoek onderworpen en op grond van uitslagen wordt bepaald of ze worden opgenomen of niet Het cen trum is derhalve vaak de porte d' entrée voor de kliniek, zeker 's avonds en 's nachts Overdag komen er ook wel mensen van de polikliniek die te horen hebben gekregen dat ze acuut moeten worden opgenomen Ook zijn er patiënten die na een ongeval geopereerd moeten worden, die voor bereid moeten worden voor de opera tiekamer Ze kunnen soms vanuit het ongevallencentrum naar de afdeling gaan, en daar worden voorbereid op een operatie, maar het kan ook voorko men dat men in het ongevallencentrum het hoognodige aan hen doet en dat de patiënten onmiddellijk doorgaan naar de operatiekamer REANIMATIE Een belangrijke groep patiënten, die in het ongevallencentrum terecht kan, zijn de acute patiënten, de mensen die gereanimeerd moeten worden door de ter plekke aanwezige medici met be hulp van de beschikbaar staande appa ratuur. Ook bij acute psychische crises kunnen de patiënten gepresenteerd worden bij het ongevallencentrum Zij krijgen daar dan hulp van het in het Sint Elisabeth Ziekenhuis aanwezige PAAZ-team of ze worden doorgezon den naar de PAAZ In het vernieuwde ongevallencentrum is sprake van een veelzijdigheid van opvangmogelijkhe den en sociale begeleiding Bovendien zal het centrum vaak de poort van het ziekenhuis vormen. Vierentwintig uur per dag zijn er verpleegkundigen aan wezig. die voor de opvang zorgen „Met name een patiënt, die in een acute situatie binnenkomt", zegt hoofd van de verplegingsafdeling A Willems. „is onderhevig aan spanning en angst. Het is een eerste vereiste dat deze patiënt goed wordt opgevangen Iets heel anders is of hij gelijk geholpen wordt Als er op een gegeven ogenblik drie of vier patiënten tegelijk binnenko men moet je prioriteiten stellen Wij vinden dan dat er onmiddellijk gekeken moet worden, en dat dan iemand moet kunnen wachten op een gegeven mo ment omdat dan inderdaad een priori teit moet worden gesteld. Maar bij die goeie opvang hoort dat je dat zo iemand ook zegt ,,lk zal er even een verband om doen De dokter is nog even bezig Daarna komt u." Die uitleg moet goed gegeven worden. Zo zou je toe kunnen werken naar het personeel, dat scholing verdient in chi rurgische aspekten Die verpleegkundi gen hebben aanvullende opleidingen gehad om deze veelzijdige groepen patiënten goed op te vangen Zij moe ten zeer veelzijdig onderlegd zijn Be halve vaktechnische kwaliteiten zullen de opvangfunctionarissen ook goede psycho-sociale vaardigheden moeten hebben, omdat ongevallen en stress situaties heel dicht bij elkaar liggen COÖRDINATIE De verpleegkundigen die in het onge vallencentrum werken coördineren de zaken, roepen de arts of artsen op die in het pnoriteiten stellen de eindverant woordelijkheid hebben Er is een aantal artsen bezig. Er zijn artsassistenten interne geneeskundige en chirurgie continu in huis aanwezig. Zij doen de eerste opvang, en onmid dellijk worden de specialisten er bij geroepen Die zij overdag aanwezig, moeten s avonds en 's nachts van huis komen. Bij reanimatie worden automa tisch enkele specialisten geroepen, ze ker als de GG GD aankondigt dat ze met een reanimatie binnenkomen, zo dat na de eerste hulp de specialistische hulp er zo spoedig mogelijk achteraan komt. VERNIEUWDE RUIMTEN Het ongevallencentrum beschikt van af vandaag over twee kleinere en twee grote goed geoutilleerde ruimten, waar alle apparatuur die nodig is aanwezig is De vloer is zo veel mogelijk vrij gehou den om uit hygiënisch oogpunt het schoonmaken te vergemakkelijken. Ze ker in de grote behandelruimten kunnen de mensen van het Sint Elisabeth Zie kenhuis alle zaken aan, die nodig zijn Er is daar letterlijk de ruimte om met een heel team aan een patiënt hulp te bieden Het ongevallencentrum is gesitueerd gebleven onder de röntgenafdeling en de operatiekamer, zodat de complexen waar patiënten eventueel naar toe moe ten zich in de dichte nabijheid bevinden. Er is een kantoor waar de artsen rönt genfoto's en dergelijke op hun gemak kunnen bekijken op lange lichtkasten. Alle medicamenten zijn daar aanwezig De wachtkamer voor de patiënten en de mensen die mee komen is beter geoutil leerd dan voorheen De ambulances kunnen nu in een overdekte ruimte, die helemaal afgeslo ten kan worden, binnenrijden. De deu ren gaan automatisch open en dicht. Men zal minder last hebben van weer en wind, en kan met meerdere wagens tegelijk naar binnen. De chirurgische polikliniek is „meegenomen" met de bouw, en ook daar zijn de ruimten verbeterd, en is de gehele outillage aangepast aan de huidige tijd. Er is eveneens een betere wachtkamer ge komen. Het is het architektenburo Inbo b.v. uit Woudenberg, dat al zo n jaar of tien alle verbouwingen voor het Sint Elisa beth Ziekenhuis ontwerpt en doet uit voeren. dat ook de vernieuwing van het ongevallencentrum tot stand heeft ge bracht. Vrijwel alle funkties behalve neurochirurgie zijn in het Sint Elisabeth Ziekenhuis aanwezig, dat over 320 bedden beschikt en een medische staf heeft van zo n 50 soecialisten. C.A.I. (3) Nadat het eerst verspreide CAI- boekje reeds de nodige twijfels opriep, is met de dezer dagen ver spreide gele toelichting de aap pas goed uit de mouw gekomen. Met kunst- en vliegwerk, halve en hele onwaarheden en tenden- tieuse suggesties tracht de ge meente een nieuw kabelsysteem op te dringen dat het viervoudige kost, doch het merendeel der be volking niet wenst, niet nodig heeft en/of niet betalen kan Het wantrouwen bestond al met pag 15 van genoemd boekje, dat een tendentieuse opsomming geeft van vermeende nadelen van het bestaande systeem zeer(') storingsgevoelig; hebt U er ooit iets van gemerkt? beperkte en slechte radio-ont- vangst; wat wil de doorsnee luisteraar nog meer dan Eu ropa en met een behoorlijk toestel is de ontvangst prima. 4 of 5 TV-programma's, dat klopt, maar wat moeten wij met méér? de meesten onzer hebben geen behoefte aan uitbreiding matige tot slechte bedrijfsze kerheid; een aparte onwaar heid, alleen maar bangmake rij systeem voldoet niet aan PTT- eisen; dat is dan wel een heel slechte beurt voor de ge meente, die het destijds in voerde. Tot hiertoe alleen nog maar bang makerij: U moet Uw installateur maar eens raadplegen! Maar nu de gele folder. Het is toch een in trieste zaak wanneer de ge meente pas met de allerbelangijk- ste informatie voor de dag komt. wanneer (althans in haar ogen!) de nieuwe aanleg vaststaat en zulks met behulp van een lokmid del (gratis(?) proefabonnement), dat geen enkele zekerheid biedt voor een goede exploitatie Waar alles om draait staat nu net niet in het CAI-boekje en zo kon het aangeboden snoepje de sug gestie wekken dat nagenoeg de gehele bevolking het nieuwe sys teem wenst. Dat heet verlakkerij. Immers, met de gele folder komt de gemeente U vertellen dat a proefabonnementen voor de toestemming tot aanleg met definitieve abonnementen wor den gelijkgesteld! b dat het oude systeem ver dwijnt, zodra het nieuwe aan vangt c. het samengaan van beide sys temen tot storingen leidt; hoe, is een raadsel, althans het be hoeft allerminst tot storing te leiden d. (een hele goeie!) dat een ka mer- of zolderantenne 'in de meeste gevallen' nog redelijke resultaten kan opleveren; weer zo'n aparte onwaarheid, want Leusden ligt daarvoor veel te laag. U wordt eenvoudig met de rug te gen de muur gezet, zonder enig echt alternatief en gedwongen het viervoud van thans te betalen voor iets dat U niet zoekt. En wan neer tóch het bestaande systeem naast het nieuwe gehandhaafd zou blijven, mag U de méérkosten van het onderhoud betalen, ten gerieve van de nieuwe-systeem- kiezersü Deze grove onbillijkheid wijzen wij met klem af. Wie voor het nieuwe kiest, oké, dat is zijn volste recht, mits niet ten koste van anderen Dat ligt natuurlijk niet aan die nieuw-systeemkiezers, maar aan het gemeentebeleid Juist het om gekeerde zou reëel zijn: dat in de kosten van het nieuwe systeem die van het onderhoud van het oude systeem ingecalculeerd werden Derhalve: onder geen beding mag het oude systeem verdwijnen en het bestaande tarief daarvoor worden verhoogd Dat alleen is recht en billijk Verder zwijgen zo wel boekje als folder over vergoe ding van de stichtingskosten, die in de kale huur dan wel koopsom begrepen zijn Ook het 'gratis' is niet juist. Voor event aanslui tingen, snoeren en regeling van Uw toestel moet U betalen en, bij niet verlenging van het abonne ment. opnieuw voor de her-rege ling. Kortom: gezien de akties onder de bewoners van diverse wijken zal deze gehele CAI-aangelegenheid opnieuw moeten worden beke ken P S - Sympathiebetuigingen zijn van harte welkom! De bewoners-commissie van Gras- en Klaverland, H. Jacques, voorz. C. v. Yperen, secr. Grasland 5

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9