nsluiting er niet komt, stoppen we i ethouder Wagenaar: „Kans op aansluiting groter dan ooit" 'T VLIET DE HORST AMERIKANENWIJK MOTEL/SPORTHAL AANSLUITING A28 TENNISHAL plaatselijk nieuws Deze tekening van het architectenburo Timmlergeeft de situering van het ..Huis van de Sport' in ,,De Horst weer. Tevens is links op deze tekening een aansluiting van de Randweg op de Rijksweg 28 te zien, terwijl rechts in het qebied 't Vliet'' de zogeheten Amenkanenwijk is ingetekend. DINSDAG 20 MAART 1984 I IfflWrtgi1 jg over de verslaggever van de Leusder Krant lichten het ecfftbaar Timmler en wethouder Wagenaar de ntoe. '^Ai MARNIX KREYNS ISDEN - „Het antwoord vraag is eenvoudig. Er een schreeuwende aan een dergelijke Ja zeker, dat is jfers te onderbouwen, cijfers van de provin- Lofportraad voor wat be- it provinciale gedeelte, de Nederlandse Sport- tie (NSF) een perma- behoeftepeiling heeft landelijke situatie. En ooizen er allemaal op, dat °J een zeer grote behoef- j l aan zo'n indoor- imodatie." aag was. waarom hij er al zo lang mee bezig is en het een voudige antwoord is afkomstig van de Doornse architect R. Timmler. Hij moet gezien worden als de geestelijke vader van het project, dat nu weer onder de naam ..Huis van de Sport" in een provinciaal plan is opgedoken Een grootscha lige indoor-sporiaccommodatie. die voor tal van sporten te gebrui ken zou zijn. Aan de realisering van dat plan werkt Timmler samen met zijn echtgenote nu al zo lang. dat er hier en daar gesproken wordt van „het levenswerk van de familie Timmler". wanneer het gaat om het „Huis van de Sport". Zo'n jaar of zeven zijn ze er nu mee bezig. Aanvankelijk inhakend op de problematiek van de provin ciale gymnastiek- en turnbonden, die heftig kampten met het gebrek aan een goede accommodatie voor centrale trainingen en wedstrijden, Maar ook op andere terreinen van de sport blijkt het voor wat betreft de accommodaties nog lang niet allemaal optimaal te zijn. Zo be staat er voor de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) ner gens in den lande een behoorlijke indoor-accommodatie. En zou de KNVB wellicht straks starten met een officiële zaalvoetbalcompeti tie, dan zou een grote accommoda tie centraal in het land ook wel eens onontbeerlijk kunnen blijken. RUIGE VELT Op de behoeftes van al die bon den heeft het architectenechtpaar Timmler in proberen te spelen door een plan uit te werken. In Leusden kregen we er in 1981 voor de eerste keer mee te maken, toen het idee leefde om de grote sportaccommo datie in het uitbreidingsgebied 't Ruige Velt een plaats te geven. De speciaal voor dit projekt in het leven geroepen stichting „Stad en Re- kreatie" presenteerde een ontwerp voor een binnensportaccommoda tie, die geheel omkleed zou worden met woningen. Onder een aantal voorwaarden wilde de gemeente raad met dat „Huis van de Sport" wel akkoord gaan. Maar de provin cie stak er een stokje voor. Het provinciaal bestuur ontraadde het gemeentebestuur ernstig om het „Huis van de Sport" in 't Ruige Velt op te nemen. Men vond het er planologisch niet in passen en voorzag ook grote verkeersproble men, wanneer Leusden niet eerst rechtstreeks op de Rijksweg 28 zou zijn aangesloten. Het gemeentebe stuur legde zich morrend neer bij het standpunt van de provincie, wetende dat doorzetting van het plan wel eens zou kunnen leiden tot afkeuring van het gehele bestem mingsplan 't Ruige Velt door de provincie. Leusden was niet de eerste ge meente. waar „Stad en Rekreatie" een „Huis van de Sport" van de grond probeerde te krijgen en er zouden er nog meer volgen. Amersfoort bijvoorbeeld, waar Bal last Nedam in de direkte nabijheid van het NS-station een stuk grond in erfpacht heeft. Het idee om de sportaccommodatie daar een plaats te geven werd aanvankelijk met enig enthousiasme ten stad- huize in Amersfoort ontvangen. Maar het creëren van de bijbeho rende randvoorzieningen én de ontsluiting van het projekt leidden tot onoverkomelijke bezwaren. En nu is het plan voor een „Huis van de Sport" dan weer terug in Leusden. Niet meer als een combi natie van sport en wonen, maar nu gesecondeerd door een hotel/ motelaccommodatie Ook niet meer als een projekt van „Stad en Rekreatie". omdat Timmler er naar eigen zeggen achter is gekomen, dat dat toch niet de juiste construc tie voor het realiseren van zo'n projekt was Nu gaat het dus puur om particulier initiatief van het echt paar Timmler, zij het dat het tame lijk van harte ondersteund wordt vanuit het Leusdense college van B. en W. Timmler. „De gemeente en wij dragen gezamenlijk de schuld van dit plan, mag je wel zeggen." BELEGGERS Het plan. waarbij in één moeite door ook maar even een Amerika- nenwijk in het gebied 't Vliet is gedacht, heeft volgens Timmler zeker de aandacht van beleggers. Maar voor de beantwoording van de vraag, wie er dan 54 miljoen op tafel gaat leggen, vindt Timmler het nog veel te vroeg Niet dat de benaderde beleggers de hoopvolle exploitatie niet zouden zien zitten, zo meldt de architect, maar er zijn nog zo veel onzekere factoren. Niet in de laatste plaats doelt Timmler daarbij op de aansluiting van Leus den op de Rijksweg 28 in het verlengde van de Randweg Met de realisering van die aansluiting valt of staat het hele projekt, want voor een goed renderend hotel is de verkeersdrukte op de Zwarteweg toch wat aan de lage kant. Timmler laat er dan ook geen onduidelijk heid over bestaan: die aansluiting moet er komen en anders geen „Huis van de Sport" in De Horst. Het ontwerp voor het „Huls van de Sport", dat In 't Ruige Velt gerealiseerd had moeten wor den, belandde enige tijd geleden in een boek over futuristische bouwwerken. Wellicht fraai, maar nooit ten uitvoer gebracht. Timmler glimlacht, wanneer hem gevraagd wordt, of het ontwerp voor het „Huls van de Sport" in De Horst soms niet hetzelfde lot beschoren zal blijken te zijn. De architect: „Ik hoop het niet Het is een reëel, uitvoerbaar plan. Maar als die aansluiting er niet komt, dan stoppen we er mee. Dat is zeker." Het echtpaar Timmler,,Het plan is reëel en uitvoerbaar. scheept. Dan is dit toch een prach tige keuze. Het spreekt mij aan. Ook al omdat ik vind. dat ligging van Leusden bepaalde verplichtin gen schept." Rest de vraag, hoe een en ander procedureel tot stand ge bracht zou moeten worden. Wa genaar vindt dat de aktie nu aan het provinciebestuur is. De wet houder: „Het eerste doel is nu de aansluiting op de Rijksweg. Schapenk, of wie hem vervangt, moet op korte termijn beginnen met lobbyen in Den Haag. Dat is zeer essentieel. Ten tweede vind ik dat er een uitspraak van pro vincie moet komen. Dat TROP- rapport moet nog in de Staten aan de orde komen. Laat de provincie ons maar een briefje schrijven, waarin staat dat Leus den dat projekt moet realiseren. Dan kunnen we aan het werk. ARNIX KREYNS DEN - ,,De kans op aan- )p de Rijksweg is gunstiger tevoren. Dat meen ik. Als )rojekt als dit kunnen reali- men in Den Haag ook veel linteresseerd. En denk er zijn nu al vier ministeries in bij de aansluiting van lopde Rijksweg." el gekweld door enige grie- evoelens verkeert wethou- Vagenaar (VVD. Ruimtelij- nng) in een optimistische in eerder in het gesprek we vastgesteld, dat een «kse aansluiting op de in het verlengde van de g een absolute voorwaar- een „Huis van de Sport" i bied De Horst. Waarna de ever zich verstoutte op te bat het tij daarvoor nu juist unstig lijkt. En dat bestrijdt i ar dus. Het tij is nog nooit tig geweest, zo meldt de er, en hij somt de ministe- Verkeer en Waterstaat, le< Defensie en WVC op als -i «eerden in onze ontslui- ilematiek. Bij „Verkeer en at" is Wagenaar het zelf gaan uitleggen en ook bij svesting weten ze wel B isden ligt. Maar wat heb- insie en WVC er in vredes- ete maken? De veronder- 'angstelling van het Minis- Defensie blijkt verband te net de in het gebied 't Vliet teerde Amenkanenwijk. 'n9 voor de gezinnen van sisSoesterberg werkzame in$e militairen Wage- beb een brief gezien van -retaris Van Houwelingen pemeente Soest Daarin Defensie bereid is een e leveren in de aansluiting »t op de Rijksweg, wan- (n st medewerking wil verle- zo'n Amerikanenwijk. Ik neem aan dat hetzelfde voor Leus den geldt." De lijn WVC - Leusden blijkt via het „Huis van de Sport" zelf te lopen, want de wethouder wijst er op, dat „het hele sportgebeuren" onder WVC ressorteert. Daarnaast acht Wagenaar het van groot be lang dat de Utrechtse gedeputeer de Schapenk - die overigens voor - Wagenaar: ,,De 'ligging van Leusden schept verplichtingen" enige tijd door ziekte is uitgescha keld - het op zich heeft genomen om de Leusdense aansluiting in Den Haag te bepleiten. Wagenaar. „Tot nog toe hebben we voorna melijk vanuit Leusden zitten roepen om die aansluiting, maar nu heb ben we dus de steun van de provin cie gekregen en dat vind ik heel belangrijk." GELD Overigens weet de wethouder donders goed, dat het vooral een kwestie van geld is. Alle bestuurs- nivo's zijn er zo onderhand van doordrongen, dat het wenselijk zo niet noodzakelijk is om Leusden aan te sluiten op de Rijksweg, maar het heeft tot nog toe ontbroken aan de financiële middelen. Wagenaar wijst de suggestie van de hand, hij nu in 't Vliet en De Horst allerlei voorzieningen zit te treffen, die geld moeten opleveren voor de ontslui ting. Maar het is natuurlijk wel mooi meegenomen als een Amerikanen- wijk en een Huis van Sport enkele duiten in het zakje zouden kunnen doen Wagenaar: „Wanneer de realisator van het „Huis van de Sport" denkt, dat die elf miljoen alleen voor het projekt zelf kunnen worden aangewend, dan vergist hij zich. Of we zullen een toeslag op de grond moeten leggen voor een bijdrage in de aansluiting op de Rijksweg Wagenaar is er geheel en al van overtuigd, dat een „Huis van de Sport" in De Horst op zijn plaats is. Niet alleen omdat „er weinig punten in Nederland zijn, die zo centraal liggen", maar ook om dat „De Horst" bestemd is een werkgelegenheidsgebied te wor den. En omdat „Huis van de Sport" hotel/motel een mooi stuk werkge legenheid op gaat leveren, heeft Wagenaar ook geen enkel be zwaar tegen een beslag op de schaarse Leusdense grond ter grootte van acht hectare „Dat projekt wordt een bron van inkom sten. Niet alleen die accommodatie zelf, maar ook allerlei andere Leus dense bedrijven zullen er wel bij varen", zo verwacht de wethouder Wagenaar herinnert zich de voorwaarden waaronder de ge meenteraad drie jaar geleden met een „Huis van de Sport" in 't Ruige Velt akkoord had willen gaat. Eén van die voorwaarden was, dat een „Huis van de Sport" geen concur rentie aan zou mogen doen aan de bestaande voorzieningen in Leus den. Wagenaar: „Dat blijft van kracht. Deze accommodatie moet geen concurrentie zijn voor de ten- nishal en De Korf. Maar dat hoeft het ook helemaal niet te zijn. Dat „Huis van de Sport", dat is straks geschikt voor een groot internatio naal tennistoernooi. Dat zou je in „De Inslag" toch nooit kunnen hou den." VERPLICHTINGEN Wanneer de wethouder ook nog heeft opgemerkt, dat er planolo gisch geen enkel bezwaar bestaat tegen een gebouw van behoorlijke omvang in „De Horst", dan mag duidelijk zijn dat Wagenaar een warm voorstander van een „Huis van de Sport" in Leusden is De wethouder beaamt het volmondig: „Er zijn nu eenmaal van die boven- gemeentelijke voorzieningen, die ergens in het land een plaats moe ten hebben. Daaraan valt niet te ontkomen. Kijk, dan heb ik liever zoiets dan een groot magazijn van Defensie, wat de gemeente Em- men nu weer krijgt. Om nog maar te zwijgen van de spullen waarmee mijn goede vriend Klunder Nijland in Woensdrecht straks wordt opge-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5