„Ook een kerl rechtspositierege mensen in acï k moet de ling van zijn it nemen" Koster Schipper is 25 jaar lid van de vakbond Het is voor mij altijd nog een kerk, zei ik. Dan ga ik even terug op bijbelse gronden" Vrijwilligers in de kerk is heel leuk. Maar als er opgeruimd moet worden, zie je ze niet meer" leus—en Ssnunfc 5 DONDERDAG 22 MAART 1984 interview door Anco Mali is de heer H. pper uit Leusden-Zuid 25 het CNV. Sedert sar is Schipper iaam als koster van de iskerk in Leusden-Zuid ien lang is hij nu lid van otestants Christelijke ond van Kosters, voorwashijlidvande oersbond en de itelijke Bond van heidspersoneel, sclievelijk tien en negen itwas zijn vader, die zelf as van het CNV, die hem eg naar de ereniging wees. „Ik was tn toen ik ging werken jjn vader zeijongen, nu en lid worden van de ond". De gouden ondsspeld van zijn bewaart Schipper idiens overlijden vol ed. fzou hij op 24 maart aanstaande uit handen van CNV-voorzitter Harm van der Meulen ook een gouden bondsspeld hebben ontvangen, maar in verband met het overlijden van een bestuurslid van de afdeling is die bijeenkomst enkele weken uitgesteld. Niettemin was er voor Anco Mali alle aanleiding om eens met de koster van de Dorpskerk te gaan praten. Vooral dan over vakbondswerk op een plaats, waar je dat niet zo gauw zou verwachten. „Bij mijn collega's binnen de kostersbond schijnen er nogal wat problemen te zijn tussen de kosters en de kerkbesturen. Wat voor problemen dat allemaal zijn wordt niet aan de grote klok gehangen. Maar dat er moeilijkheden zijn en zullen komen met bijvoorbeeld sluitingen van kerkgebouwen, dat is zeker. wilde steeds meer, en maar meer, en maar meer. Dat vond ik van mijn kant niet zo'n goeie zaak Dat is dus ook gebleken met waar we nu voor staan We moeten terug Dat is voor de meeste mensen heel moei lijk. Het is makkelijker, en niet alleen voor mensen die lid zijn van een vakvereniging, ook voor mensen die geen lid zijn, om vooruit te gaan dan om terug te gaan. Een stapje vooruitgaan wil iedereen wel Maar de economische situatie in Neder land ligt op het ogenblik zo, dat we gedwongen worden een stapje te rug te moeten doen, hoe vervelend het ook voor veel mensen is en oudere mensen die moeten leven van een uitkering van AOW en AWW of een uitkering in de vorm van een WW, de WAO, moeten nu echt op de kleintjes gaan passen Ook die moeten een stukje terug. En daarom zegt de vakbond We moeten niet alleen voor de werkenden maar juist ook voor de niet-werkenden sterk zijn. De schouders er onder zetten, dat we toch met elkaar kunnen bereiken om die regering ervan te overtuigen dat dit op deze voet althans niet door kan gaan. We zijn er, denk ik, met z'n allen wel van overtuigd, dat we de vette jaren achter ons heb ben liggen, en dat we nu wat met die magere jaren moeten gaan doen Het kan niet eindeloos doorgaan. Kijk, dat de regering bepaalde maatregelen moet nemen die bij ons publiek zeer onsympathiek overkomen, dat kan niet anders, denk ik. Want ook het Rijk kan geen gulden uitgeven als ze maar twee kwartjes binnenkrijgt. Laten we eerlijk wezen, dat lukt gewoon niet. En dat is met een huisvrouw pre cies hetzelfde. Alhoewel, ik ben er wel es van overtuigd dat ze bij de regering makkelijker een gulden uitgeven en twee kwartjes ontvan gen dan dat bij een huisvrouw gebeurt." Armoede „Als je de media bekijkt: het wordt zo gemakkelijk in miljoenen en miljarden uitgedrukt: dat gaat daar naar toe. en dat gaat daar naar toe. Natuurlijk, er moet hulp geboden worden over de wereld, en niet alleen in Nederland. Want er zijn veel mensen die in grote kant ook een grote uitgave voor de staat is, want die mensen die in de WW komen moeten ook een uitke ring krijgen. Dan zeg ik: waar is die regering in Godsnaam mee bezig! Wat ze aan de ene kant besparen willen, gooien ze aan de andere kant in zee. Laat die mensen aan het werk blijven, dan hebben ze in ieder geval een stukje voor zich zelf, dat ze tevreden zijn wij zijn in ieder geval nog aan het werk, we lopen niet bij de deur te lanterfan ten. Want dat zie je bij veel mensen: die weten met hun tijd geen raad meer. Ze hebben soms geen hob by's. Ze geven niet om tuinieren, of ze hebben geen eens een tuin Mensen die in een flat zitten zitten tussen vier muurtjes in, en die zitten bij wijze van spreken de vrouw een beetje te pesten. Ik denk dat je gauw verchagerijnt en dat je naar je eindje toe leeft. Mensen die er wat dieper over na gaan denken misschien bij zichzelf waar leef ik voor? Waar doe ik het allemaal voor? Het is natuurlijk ontzettend moeilijk om het iedereen naar de zin te maken, dat is een ding dat zeker is, maar we krijgen toch weer heel moeilijke tijden De jaren der tig van weleer, (ik heb ze aan den lijve zelf nooit meegemaakt, maar ik heb ze van mijn vader, die ze heeft meegemaakt, vernomen) zijn beslist geen prettige tijden ge weest, en als die terugkeren in Nederland zie ik het erg somber in. Ik denk dat dan ook de lidmaat schappen van de vakverenigingen in Nederland hard terug zullen hol len." Belangrijk „Ik wil vooropstellen, dat ik het isd USDEN - „Het is in tijd moeilijk voor heel mensen om lid te zijn een vakvereniging", it hij van wal, als ik naar zijn motivatie „Het is niet alleen lijk omdat de finan- positie van veel men- er toe noopt om voor dmaatschap van een lond te bedanken, het is toch wel een aide financiële bijdra- eje daarin moet leve- touisde P.C.V.K. een de goedkopere vak- en, terwijl de andere enden, Vervoers- Christelijke Federa- tan Overheidsperso- Industriebond, nou ze allemaal maar op, orlijk prijzig zijn. Ook aan de andere kant mensen die veelal ogenblik werkloos Waarom zul- nu nog lid van een ond moeten zijn? id het juist om het wei te zijn. Want door samen lid neen vakvereniging kun |e sterk zijn. Als je dat niet ie alles vergeten Het is dage wel zo, en het is zo geweest, dat nu de niging helemaal goede din- sd^or de mensen moet doen geleden, toen we in leefden, was vakvereniging zo men IE bi.c hoeveel mensen erdoor in de pro blemen komen. Ik merk het ook in gesprekken die ik voer binnen de kerk met predikanten en andere collega's: er zijn nogal wat mensen die hun energienota niet meer kun nen betalen, er zijn nogal wat mensen die een grote huurschuld hebben. Magere jaren ,,Als de mensen het allemaal goed bekeken hadden enkele jaren geleden hadden ze natuurlijk kun nen weten: dit blijft niet zo. Ik ga nu even terug naar een stukje dat in de bijbel staat. Dat er zeven magere jaren en zeven vette jaren geweest zijn. De Israëlieten kregen de waar schuwing van God: we krijgen ze ven vette jaren, en daarna zeven magere jaren. En in die zeven vette jaren hebben ze de opdracht ge kregen om voor die zeven jaren, die niet vet waren, te vergaren wat ze voor die moeilijke tijden nodig had den Ik geloof dat wij deze waar schuwing ook gekregen hadden. Maar ja, ik denk dat de Nederlan ders een beetje te nuchter zijn, en denken: het zal allemaal wel goed komen, en we zullen wel zien hoe het reilt en zeilt. Maar zelfs de armoede leven. We zijn zelf laatst leden naar een vakantiebestem ming geweest in Tunesië. Ik heb voor mezelf nooit kunnen denken, dat de armoede in de wereld zo groot is! Dan word je echt met je neus op de feiten gedrukt, en daar om zeg ik ook dat deze regering met ontwikkelingshulp daadwerke lijk aan de gang moet. Maar niet alleen de regering, ook wij als georganiseerde Nederlanders. Want dat hoor je gelukkig vaak met name in de Christelijke vakbe weging We willen aan de mensen in de derde wereld denken. Daar om moet je natuurlijk niet alleen lid zijn van de vakvereniging. Zo iets heeft veel meer sociale aspecten. Het is het bevorderen van zo veel dingen, die in Nederland gebeuren Het ook kritisch bekijken van de dingen, die er gaande zijn. Ik kijk nu eventjes naar hetgeen er met Wil ton Fyenoord in Rotterdam ge beurt. Ik vind het heel erg triest dat minister Van Aardenne durft te zeggen. Wij kunnen beter met scheepsmagnaat Damen uit Gor- cum in zee gaan dan dat de rege ring er 45 miljoen in stopt om die 2000 arbeidsplaatsen te handha ven. De regering laat liever 1000 wegvloeien, wat aan de andere belangrijk vind dat er vakverenigin-. gen zijn. De vakvereniging is er niet in de eerste plaats voor onszelf, maar voor de gemeenschap. Maar op de achtergrond zit er toch een stukje in van ik ben lid van die vakbond, en nou hoop ik toch ook wel dat ze es wat voor mij doen Hoe vaak hoor je dat niet op verga deringen! Ook in het afdelingsbe stuur wordt er over gesproken, dat er veel mensen zijn die daar be hoefte aan hebben. Bij mijn collega's binnen de kos tersbond schijnen er nogal wat problemen te zijn tussen de koster en de kerkbesturen. Wat voor pro blemen dat allemaal zijn wordt niet aan de grote klok gehangen. Dat blijft binnen een kleine kern, waar dat uitgezocht wordt. Maar dat er moeilijkheden zijn en zullen komen met bijvoorbeeld sluitingen van kerkgebouwen, dat is zeker. Ik zie het in Amersfoort gebeuren. De Grachtkerk gaat dicht Er komt een koster op straat te staan Die man heeft privé moeilijke tijden achter de rug en nog. Dat moet ie kunnen verwerken. Hij is lid van de kosters- bond, je probeert zo'n man wat te helpen. Wat de kerk in Amersfoort heeft gedaan daar zijn wij als be stuur van de kostersbond niet ge lukkig mee Ze hebben namelijk later, nadat hij was aangenomen, een nieuwe koster aangenomen (niet in dezelfde kerk, hoor) Nor maal gesproken, als er dan iemand ontslagen moet worden, gaat de jongste van dienstjaren er uit Maar wat zegt het kerkbestuur daar: Laten we jou er maar uitgooien, even ruwweg gezegd, dan kun jij je aan je gezin wijden, jij hebt het privé toch al zo moeilijk1" Kijk, dat is natuurlijk geen standpunt van dat kerkbestuur Hij krijgt het daardoor extra moeilijk. En zo zijn er nog veel meer problemen in Nederland bin nen de kostersbond, die we probe ren op te lossen. Als de^afdelings- besturen er niet uit kunnen komen wordt het landelijk hoofdbestuur ingeschakeld Dat zijn mensen die rechten gestudeerd hebben, die weten echt van wanten hoor. Die komen er dan wel uit, maar het kunnen soms heel lang slepende kwesties worden." j Kort geding „Ik heb een collega in dezelfde afdeling als ik, hij is koster geweest van de Pieterskerk in Utrecht. Deze man heeft een financiële kwestie gehad nadat hij op een gegeven moment een tijdje afgekeurd is geweest. De afdeling is er niet uit kunnen komen Het is nu inmiddels vijf, zes jaar geleden, en het is nog steeds niet rond. De kerk wil niet toegeven, terwijl de rechtskundige hulp van het CNV aan kan tonen dat de man gelijk heeft. Het CNV wil er nu een kort geding van gaan maken. Want ook dat gebeurt te gen de kerk. Ook een kerk moet de rechtspositieregeling van zijn men sen in acht nemen! Maar een kerk is heel moeilijk te pakken Ook al omdat ze niet belastingplichtig zijn wat hun inkomsten betreft Een heet hangijzer binnen onze vakvereniging is de kwestie van de vrijwilligers. Veel kerkbesturen draaien er op het ogenblik hele maal naar toe om de betaalde krachten er uit te werken en daar voor in de plaats vrijwilligers op te laten draven, die het werk moeten doen. Dat is heel leuk, maar men sen die als vrijwilliger dienst gaan doen, vinden het leuk om een kopje koffie te zetten, om de mensen 's zondags in de kerk een plaats aan te wijzen, om es een keer een vergadering te verzorgen of iets dergelijks, maar nou komt het. Als er opgeruimd moet worden, als er afgewassen moet worden, als de toiletten schoongemaakt moeten worden, als opgeruimd moet wor den wat iemand in de kerk heeft zitten over te geven, zo gauw het op de rottige baantjes aankomt, dan is het wel afgelopen hoor Dat is overal zo. Dan zie je ze niet meer." Koster Schipper heeft vaak onre gelmatige werktijden. Hij maakt ve le uren per dag, terwijl hij vaak 's avonds laat nog aan de gang is. Een concert is in de regel pas om elf uur 's avonds afgelopen, en dan moet hij nog opruimen. Ook maakt hij 's avonds, voordat hij naar huis gaat, de toiletten nog wel schoon Als het een drukke avond is ge weest, wordt er veel gebruik ge maakt van het toilet. Vooral de heren-wc ziet er vies uit Dat wil hij niet laten liggen tot de volgende dag Hij kent kerktoiletten in een andere gemeente, waarvan hij zelf niet graag gebruik maakt' Overdag heeft hij allerlei bedrijvigheid in het wijkcentrum 't Trefpunt. Deze och tend liep hij al vroeg de ruimte daar schoon te maken. Om kwart voor tien had hij er een groep yoga- beoefenaars zitten. Die mensen kan hij niet in een smerige zaal laten komen, en hij moet zorgen dat de verwarming aan is. 's Middags heeft hij vaak groepen oudere men sen. Die moeten op hun plaats gebracht worden. Die mensen Of ze zelf hun sneetje brood niet konden klaar maken! Nou, ik heb me kapot gelachen, dat mag u best weten. Afgelopen kerst hebben we voor het eerst een echte koffietafel voor ze klaar gemaakt, echt geser veerd, nou, die mensen waren er verrukt van! Het was veel gezelli ger Ik ben blij dat wij dat een beetje terug hebben kunnen draaien, dat de oude mensen niet meer het idee hebben we zitten helemaal in de verzorgingsstaat, zelfs in de kerk' satie wat meer naar buiten komen' vervolgt koster Schipper, als hij met kennelijk genoegen van zijn kopje koffie heeft genoten „Het is altijd zo dat de media aandacht beste den aan het FNV. Waarom komt het CNV niet vaker naar voren? Ik ben sterk van plan om dat tezijner- tijd te zeggen aan Harm van der Meulen, en dan wil ik van hem ook graag een antwoord daarop heb ben. Het is erg belangrijk voor de vakverenigingen om in de open baarheid te treden, dat de mensen kunnen zien en horen wat de vak verenigingen betekenen in Neder land. Zoals ik al zei. ik kan best begrij pen dat mensen de contributie niet meer kunnen betalen, er zijn bon den met hoge contributies, maar bij de kostersbond betaal je heel wei nig. Dat ligt aan het feit of de mensen het stakingsrecht hebben. Als ze geen stakingskas vol hoe ven pompen hebben ze ook niet zo veel geld nodig. Als koster zijnde heb je geen mogelijkheden om te zeggen we leggen het bijltje er bij neer Dat is eigenlijk ook de menta liteit van de Christelijke vakorgani satie niet. Die probeert altijd in der minne te schikken. Er zijn middelen genoeg om toch bepaalde pressie uit te oefenen' Als het uiteindelijk helemaal niet meer gaat met praten is de tijd wel gekomen om het es wat harder aan te pakken, maar als uiterst middel. Wij zitten in Nederland te schreeuwen als we een paar cen ten minder ontvangen op de giro of de bank. Als je dan die berichten in de krant leest dat er duizenden mensen de hongerdood sterven in Mozambique zeg ik op mijn beurt waar zijn we in Nederland mee bezig? Wij hebben in Tunesië met een jongeman gesproken, ge trouwd, twee kinderen, hij leefde in de medina, en was tevreden met zijn plaatsje in de gemeenschap. Als u dan weet dat hij met vier gezinnen in een huisje met vier kamers zat Als u zag in wat voor een kamertje die mensen leefden! En als ze rijk waren hadden ze bij de bedden misschien nog een tafel en een stoel. Wat hier de kinderen aanspreekt, ik heb een excursie in de kerk moeten geven voor de school hier, in de tijd nadat we in Tunesië geweest waren. De kinde ren hier vragen vaak om chips, en ze krijgen een paar kwartjes om zo'n zak te gaan halen. Zo iets is voor die mensen daar niet te beta len. Waar ze hier twee kwartjes voor betalen, geven ze daar zes gulden voor uit. omgerekend in Nederlands geld. We hebben met een kameeldrijver gepraat. Die werkte van 's morgens vijf tot 's avonds negen, en had dan twaalf- eneenhalve gulden verdiend. De bedelarij komt daar dan ook vrij veel voor." Koster Schipper kijkt op zijn hor loge. Hij moet weg, want hij is behalve koster ook doodgraver en heeft het beheer van de begraaf plaatsoud-Leusden. Heeft vanoch tend een begrafenis op Rusthof. moet de jas uitgetrokken worden. Hij moet zorgen dat er koffie en thee voor hen is. Eigen waarde „Die wil een kopje koffie waar geen suiker in zit". Als ik daar van in de lach schiet zegt hij „Het is in het verleden hier zo geweest dat ze binnen de kerk dachten dat die ouden van dagen een beetje kinds waren of zo. De koffie werd klaar gemaakt voor ze, met suiker en melk erin. Waar zijn ze in vredes naam dan toch mee bezig' Wij hebben ondernomen om die men sen in hun eigen waarde te laten, om het ze zelf te laten doen. Dat is idem dito geweest met een koffietafel, die ze een keer per jaar aangeboden krijgen van de kerk. Dat is altijd net voor de kerst. We hadden brood besteld, en dan kwam er een heel stel dames brood smeren. Ik had vleeswaren ge haald, en die werden er tussen gelegd en dat werd op elkaar ge klapt en op schalen gelegd, en dan mochten die mensen dat afpakken. Twee keer per jaar hebben we in 't Trefpunt een kledingbeurs Ik ergerde me aan hetgeen er om heen komt. Ze gebruikten de kerk als inzamelplaats voor de kleding Het is voor mij altijd nog een kerk, zei ik. Dan ga ik even terug op bijbelse gronden. Jezus heeft de tempel een keer gereinigd, het tempelplein schoongeveegd, met die geldwisselaars Ik zie dit pre cies hetzelfde Ik zie het als handel drijven, al is het dan voor een goed doel, binnen een bepaalde plaats waar het niet thuis hoort. Ook dat hebben we terug kunnen schroe ven, met puur geluk. Op die dag van de kledingbeurs had ik een trouwerij in de kerk. Dus die kerk moest leeg wezen. Achteraf blijkt dat ze het net zo handig vinden om het niet meer in de kerk te doen, want die moesten ze naderhand schoonmaken!" Meer naar buiten „Wij willen als christelijke organi- waar hij helpl dragen bij Brandsen b.v „Voer doodgravers hebben ze geen vakvereniging, lacht hi| ..De meeste begraafplaatsen zijn in handen van de burgelijke overheid, en die doodgravers zijn dan vaak lid van overheidsfederaties. Koster Schipper vindt het vak van doodgraver geen verdrietig iets. „Ik heb al di verse malen meegemaakt, dat mensen die op zo'n be graafplaats zijn (natuurlijk kan het erg droevig zijn ais een familie een klein kind moet wegbrengen) boven het graf een familiereünie had den. Dat mag u best weten: ik heb me kapot lopen lachen daar, hoor, zoals die mensen te keer gingen, in positieve zin. „Och gut, ben jij er ook, wat leuk, zeg!" En dan staan ze boven de kist, die nog niet eens onder de aarde zit, me kaar af te fleppen!"

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5