ntboezemingen Kantlijn Vergadering Schuttersbond m lijkt )uzzelen Brand gefilmd door de TROS Weerbericht in Amersfoort ns w >£b ,,Geen interesse" Joost miste knoopje Tegendruk srit Nog één keer CAI-expositie INGEZONDEN FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant JONDERDAG 22 MAART 1984 loep op Leusden ie: Caspar van Loo e: Frits van Breda, Tea (OOp it gelezen i raar maar waar: mensen izonuen dan slecht Enkele weken geleden rnwij in deze rubriek g van het ophouden met nvan Makelaardij o.g. e. Het stukje, waarin urR. van Asten uitlegde ihijgeen brood meer zag trkopen van woningen, net de volgende regels roeman-plakkaten met f sieren de ramen. Aan >lhangt nog de lichtbak ikelaardij o.g. Leusden gar die zal binnenkort nen". eman heeft het geweten, erichtje in de krant heeft i.Volgensdeheer avan het grskantoorisnade lie bij sommigen een ikig misverstand n.Terpstra: „Mensen ns op om te vragen of wij eaktiviteiten stoppen, den ze afgeleid uit het gricht". Schoeman gaat loon door met huizen in. Geen paniek. Beter de ren. en die gewoon effe willen irijgen het steeds er. Niet met de handeling waterkant op zich als alle regelingen en lie de overheid de vissers oplegt. De lie Leusden heeft de n dagen uitvoerig sieerd met liefhebbers Issport. Aangenomen ir de Hermandad dat Levenswerk Het zoeken naar de definitieve remedie tegen kanker. Of het boven tafel krijgen van de waarheid en niets dan de waarheid omtrent het gebeurde te Bols ward op 19 september 1943. Of desnoods het collectioneren van literatoren, die de hand aan zichzelf hebben geslagen, teneinde daar een standaardwerk over te schrijven. Zulke zaken heb ik mij altijd voorgesteld bij het begrip levenswerk". Iets nobels dus. Of op z 'n minst iets artistieks. Maar ik ben te veeleisend geweest. Volgens het levenswerk van meneer Van Dale gaat het slechts om de tijd, die men ergens aan gegeven heeft. Heeft men zijn hele leven, althans een belangrijk deel daar van aan het bedoelde werk besteed, dan mag er sprake van een levenswerk. Helaas definieert meneer Van Dale niet verder. Stond er nu maar, dat men tenminste een kwart van zijn arbeidzame leven, althans tenminste zeven jaar aan Het Werk had moeten besteden, of iets dergelijks. Dan hoefden wij bijvoorbeeld niet meer te worstelen met de vraag of iemand die tussen zijn 25ste en 28ste levensjaar bezig is met het verscherpen van het werelduurrecord hard fietsen geacht moet worden een levenswerk te verrichten. Of dat een in acht jaar opgebouwde collectie puntenslijpers in deze categorie geplaatst zou kunnen worden. Het is om die reden dat ik nog enige twijfels heb, wanneer ik iemand hoor beweren, dat het echtpaar Timmler bezig is met het verrichten van een levenswerk, wanneer het een jaar of zeven door de provincie trekt met een plan voor een indoor-sportcentrum. Genoopt als ik ben om niet langer te kijken naar de nobelheid of artisticiteit van het gepresteerde, moetik toegeven dat zeven jaar een Bijbels lange tijd is. Vooral als men voor zijn provinciale trektocht ook nog eens af en toe artiesten als mr. De Vink moet engageren en weer afstoten. Maar zouden wij de heer en mevrouw Timmler van levenswerk verdenken, dan mogen wij wethouder Wagenaar ook niet tekort doen. Een wethouderschap lang streven naar de opstuwing van je woonplaats in de vaart der volkeren. Meer dan tien jaar al dan niet krankzinnige plannen produceren om van Leusden iets te maken, waarvan men over twee generaties nog „poeh poeh" zal kunnen zeggen. Als dat geen levenswerk is. Het moet ook u droevig stemmen, dat de finishing touch nog ontbreekt. Het kersje op de pudding, de kroon op het werk, dat is wat er nog aan ontbreekt. Uiteraard: de aansluiting van Ons Dorp op het Rijks wegennet. Het is dan ook niet zozeer vanuit mijn voor de sport immer warm kloppend hart of vanuit mijn bewondering voor alles wat Waterstaat kan en mag, dat ik zou willen bidden: geef ons een Huis van de Sport. Maar de gedachte aan de voltooiing van twee levenswerken in één keer-het spreken over het slaan van twee vliegen in één klap is hier duidelijk ongepast - ontroert mij heftig. Ik hoop dat ik me in zal kunnen houden. Kreyns De TROS-cameraploeg aan het werk. Een brand is zeker niet leuk, maar het kwam een door de TROS ingehuurde cameraploeg goed uit dat zondagavond de vlammen uit het dak van een villa aan de Treekerweg sloegen. Onderweg van Den Haag naar Hilversum vernamen Ho fiimorc dat er een fikse brand in Leusden was. Aangezien de TROS voor het konsumentenprogramma „Kieskeurig" een onderwerp In voorbereiding heeft over brandblussers, -kleding, -verzekeringen etcetera vond de cameraploeg het zeker niet overbodig om nog wat illustratiemateriaal voor het tv- onde rwerp te maken. Een redaktricevan „Kieskeurig" kan echter niet met zekerheid zeggen of er beelden van de Leusdense brand uitgezonden worden. „We hebben nu genoeg Illustratiemateriaal en zullen kijken wat het beste is voor het programma," aldus de TROS- redaktrice. Wie wil weten of de beelden wel of niet op tv worden uitgezonden moet maandagavond om 20.05 uur afstemmen op Nederland 1 vanaf 16 maart tot 1 juni het vlsseizoen gesloten was. Toch zagen surveillerende politiemensen nè 16 maart visaktlvlteiten langs vijvers, sloten en het kanaal. Wat blijkt: tot 1 juni mag er onder bepaalde voorwaarden wél gevist worden. Dat stond namelijk in de Staatscourant van 7 februari 1984. Volgens de overheid mag er van 15 maart tot 1 juni in de binnenwateren en van t april tot 1 juni in de rivieren gevist worden met de zogeheten gewone hengel, maar dan mag er geen aas als wormen, slachtprodukten of nabootsingen daarvan worden gebruikt. Die beperking is opgelegd om de palingvissers te beschermen. Het schijnt zo te zijn dat bij het warmer worden van het water de paling uit zijn winterslaap komt en vervolgens op zoek gaat naar voedsel. Een sappig wormpje aan een haakje van een hengel gaat er dan ook wel in. En dat is niet leuk voor de beroepspallngvlssers. Het vissen met een „speciale hengel" (met levend aas voor bijvoorbeeld de snoekvangst) Is verboden in de periode van 15 maart tot 1 juni. De politie wijst er nog op dat het de bedoeling Is de gevangen vis terug te zetten. Dat hoeft niet persé als men een brasem, karper, blankvoorn of koolblei aan de haak heeft geslagen. Voor de vijvers In Leusden geldt trouwens nog een speciale beperkinger mag slechts worden gevist met één hengel. Wie nog vragen heeft in deze „vis-puzzel" kan zich wenden tot de plaatselijke rijkspolitie. Vla het kabeltekstprogramma van de gemeente kunnen abonnees van de nieuwe centrale antenne kennis nemen van het weerbericht in Leusden. Dat wordt verzorgd door de Achterveldse weer-amateur Jan Versteegt. PvdA-raadslid Gert de Weerdt zet zo zijn „vraagtekens" bij het plaatselijke weerbericht. „Je hebt er eigenlijk niets aan, want als je naar Amersfoort moet weet je niet wat voor weer het daar Is!" Het komt wel vaker voor dat mensen een vergadering ten gemeentehuize niet zo bijster interessant vinden. Het is echter een uitzondering als iemand dat tijdens zo'n bijeenkomst ook recht voor zijn raap durft te zeggen. Het overkwam wethouder Gijs van Woudenberg maandagavond tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van jongerenorganisaties. Voor het eerst waren daar ook twee afgevaardigden van de Katholieke Plattelands Jongeren uit Achterveld bij aanwezig. Tijdens de rondvraag stak één van de twee K.P.J.'ers zijn hand op ten teken dat hij nog iets wilde zeggen. De mededeling was kort maar krachtig: ,,Wat hier besproken wordt interesseert ons niet. Stuurt u de notulen voortaan maar op," aldus het KPJ-bestuurslid, dat hiermee duidelijk maakte dat hij voor het eerst maar ook voor het laatst aan een vergadering van het overlegorgaan had deelgenomen. Gijs van Woudenberg gaf zich niet direkt gewonnen: „We zullen wel de agenda sturen, misschien worden jullie dan wel nieuwsgierig en komen toch." Het antwoord was niet erg bemoedigend voor de wethouder. „Als het ons wat lijkt, komen we wel," reageerde de K.P. J. afgevaardigde. De wethouder hoeft overigens niet de moed op te geven. „Een volgend K.P.J.-bestuur denkt er misschien wel anders over," aldus het bestuurslid dat nu namens de Achterveldse KPJ aanwezig was. Joost de Jongh, voorzitter van de Planadviesgroep ontdekte op de laatste vergadering tot zijn ontsteltenis dat hij een knoopje aan zijn overhemd miste. Hij gunde de medewerkster van deze krant en de medewerkster van het concurrerend dagblad, die pal tegenover hem zaten geen blik op wat onder zijn overhemd verborgen was. Uit nood moest hij in een wat geforceerde houding over de tafel „hangen". Een van de leden van de Planadviesgroep, mevrouw Bosma had weliswaar geen naald en draad bij zich maar wel een veiligheidsspeld. Ze wilde niet zelf de opening in het overheid sluiten, bang als ze was in Joost de Jongh zijn buik(je) te prikken. Vorige week drukten wij in de Leusder Krant een verhaal af over het „Onafhankelijk Progressief Amersfoorts Maandblad Tegendruk", zoals de naam in al zijn volledigheid luidt. In dat verhaal stond echter niet vermeld, hoe men de redaktle van het blad bereiken kan. En dat betreurt de redaktle van „Tegendruk" niet minder dan dat wij dat doen. Vandaar dat we graag aan het verzoek Schotel-antenne op het ge meentehuisde kop verkleurde tomatensoep zit eronder. Nog even en de jongeren mo gen zichzelf vrijwillig helpen met behoud van een eventuele uitkering. Jongerenwerkvan de Geut in de goot? Da t is geenHuis van de Sport meer, dat begint verdacht veel op een Olympisch complex te lijken. Volgens de wethouder zijn al vier ministeries druk aan het denken over die aansluiting op rijksweg 28. Dat komt dan goed uit: voor elk ministerie een op- of af nt. Ach en mocht na een paar jaar blijken dat het huis van de sport toch niet zo rendabel is als men had gedacht, kan men er altijd nog een brandweergarage van maken. Huis van de Sport? TROPen- kolder? voldoen om het redaktle-adres alsnog te vermelden, waarbij moet worden aangetekend dat men op dat adres ook voor een abonnement terecht kan. Het adres: Schimmelpenninckstraat 45,3813 AH Amersfoort, telefoon 753746. Losse nummers van „Tegendruk" zijn 1,50 te verkrijgen bij de Linkse Boekhandel, café Van Zanten en café Zeezicht, alle te Amersfoort. Over enige tijd zal er ook in „De Hakhorst" hier in Leusden een verkooppunt komen. RGERLIJKE STAND gisters van de burgerlijke in de gemeente LEUS- kt dat in de periode van lari 1984 tot en met 15 >84 zijn IEN: IMarcella, d.v J A Jans- Mulder 64 Gijsbertha Christina, Boersen en A.A.A Koot IPhilippus Bastiaan, z.v. Til en H.G. Baan 25 feb 84 Anique Catharina Maria, d.v. H.J.A.M. Aben en D.C.W. de Ridder 25 feb 84 Adrianus Laurentius Franciscus, z.v. A.R.L. Vos en A.H. de Ridder 1 mrt 84 Phan Thanh Lan, d.v. V.N.Tran en T.B.Y. Pham 1 mrt 84 Gijsbertus, z.v. G.A de Ridder en L.J. van Laar 3 mrt 84 Chantal, d.v. A G. Nagte- gaal en A. Kamphorst 3 mrt 84 André, z.v. R. Otto en G.G.R.L. Devliegher 4 mrt 84 Bram, z.v. J.J. Troost en N. van Beveren 4 mrt 84 Wilhelmus Bertus, z.v. R.N.E. Sabel en B Leppers 7 mrt 84 Peter Johan, z.v. H.L.J. Moor en J.H. Bannink 7 mrt 84 Ellen, d.v. G.A. Hak en C.M. van Daatselaar 8 mrt 84 Dirk Oosten, z.v. A. Be rends en W. Admiraal 6 mrt 84 Marcel, z.v. A.G. Brons en M.K. Schipper 8 mrt 84 Marion Wilhelmina Jo hanna, d.v W.G. Tolboom en M.R.M Vos 8 mrt 84 Anna Marleen, d.v. W.J. Lagerweij en G. Boender 9 mrt 84 Jasper Jacobus, z.v. J. van der Ham en L. van der Hart 10 mrt 84 Larissa Nathalie, d.v. P.G. van Keulen en A.H.G. van Wegen 13 mrt 84 Wouter, z.v. G.B.M. Sakkers en H.W. Bruens 13 mrt 84 Cherryl Johaira, d.v. C. Lijong en J.F.R. Blanken 13 mrt 84 Marieke, d.v. H.G.M. Ruijgrok en C.H.M. de Coo 15 mrt 84 Nathalie, d.v. J. Verloop en M.M. van Tilburg GEHUWD: 16 feb 84 G.R.C. van Grinsven en J. Kraaij 17 feb 84 M.M. Hazelaar en H.H. van den Breemer 23 feb 84 W.G M. van Zandbrink en M.W. Hilhorst iwege het milieu en de es oplopende benzine die vandaag met een xnlaag gaan en morgen wee cent omhoog, ver en we ons af en toe met inbaar ven/oer, 't is te fl, Bus of trein. En dan nog eens wat. geen om tegenliggers, fiet- plotseling overstekende s. of ouderen die zich snel meer kunnen rep- m het dreigend autoge- ontkomen. Geen dood- om gehaaste lieden die vcht van de Heiligenber- 9 me binnendoor passe- n straks gelijk met me iet rode licht staan. Niks 'af alles als je je laat zorgeloos om je heen aar het dorre land en de woonwijken, niet kijken benzinemeter die bijna o nul staat. En steeds met de bus naar de stad Amersfoort gaan, in gedachten een onder- 'ng uit aan de bestuur- ons door het bochten van het Beekridder 'acf en Clarenburg Met zwier zwaait hij de or de vele en benauwde ilingen van die buurten, Moet je je even schrap om niet over de vloer te Maar 't gaat allemaal to n buurtje ziet er vanaf xheven zitplaats heel uit dan vanuit een laag bij de grondsautootje. Met gro te snelheid verrijzen er telkens weer nieuwe bouwsels, rijtjes huizen, een paar leuke bunqa- iows en zelfs een straatje chaletachtige woningen. Een chalet vind ik wel aardig, maar acht op een njtje is heel wat anders. Een grote kraan wagen die daar midden op de weg ergens mee bezig is, onder breekt de tot dusver goed ver lopen nt. We wachten geduldig tot het enorme gevaarte zijn karwei geklaard heeft, zeer tot ongenoegen van enkele pas sagiers die menen hun trein te missen en dat nogal luidruchtig kenbaar maken. Bij een kruispunt schrik ik toch even op, ternauwernood nog zichtbaar steekt het prach tige rietendak van de oude boerderij „het Claeverenblad" boven de omringende nieuw bouw uit. Het heeft strijd en veel geld gekost om die boer derij te behouden, maar nou wordt ie ingepakt en zal. als het bouwen daar klaar is bijna niet meer te vinden zijn. 'k Heb steeds gedacht dat er meer ruimte omheen zou zijn maar nu gaat de landschappelijke waarde wel voor goed verlo ren. Het stralende wit en die prachtige rieten daken raken verloren tussen de opdringeri ge rode bakstenen. Misschien en die kans is groot komt er ook nog een knots van een geluidswal om het geheel en dan kunnen we Claverenblad wel vergeten. Want in wallen zijn we heel goed in ons brave dorp, een heel eind van de weg langs het cerise buurtje ligt een walletje van een goeie meter hoog, wat dat voor effect heeft is me een raadsel en dan komen er daar nog een paar, van een meter of vier hoog, 't kost veel grond en nog meer geld en 't is „geen gezicht". Hoe gaat dat nu in een gelijksoortig dorp, b v. Wou denberg, tienduizenden auto's razen daar door de dorpsstra ten, een veelvoud van het Leusdens verkeer en geen wal te zien. Hoe zit dat nou, is de wet „geluidshinder" alleen voor Leusden gemaakt of kan je er toch onderuit. Als ik goed geïnformeerd ben is die wet zelfs nog niet helemaal rond. Zo filosoferend kwamen we bij het viaduct over de hjksweg. Even wachten, want er kwam een hele grote vrachtwagen aan en dat werd een beetje benauwd met de bus. 'k Was een ogenblik getuigen van een woordenwisseling van kenne lijk een fietsend echtpaar waarvan de vrouw niet over de „kippenbrug" durfde. Aan het eind van de rit heb ik de chauf feur bedankt voor zijn stuur manskunst. We waren in de schone stad Amersfoort en daar zagen we een nieuwe horecatoestand, iets met bijzondere broodjes en zo Belangstellend en nieuwsgierig als we zijn stap ten we naar binnen om ook dat eens te proberen. Het zag er leuk uit, na een goed kwartier te hebben gezeten wachtend op de bediening werden we J wat ongeduldig. Een juffrouw had het erg druk met babbelen, zo te horen een zekere tante Annie en de ander zag kans om glashard langs ons heen te j kijken als we ergens om vroe- J gen. Toen nog een paar da- mes die net binnen kwamen gelijk geholpen werden, zo te horen goeie kennissen van het dienstertje, zijn we maar opge- J stapt, een ervaring rijker en een illussie armer, 'k hoop het beste maar voor de uitbater. Boekenwinkels kunnen we maar moeilijk voorbijgaan. Als 't effen kan kijken we even rond of er nog iets nieuws is, die dikke dubbele pockets met dik ke prijzen breken als je niet voorzichtig bent zo in tweeën, dan kan je de bladen bij elkaar rapen, 'k Krijg altijd een stijve nek in een boekenwinkel. Je moet half op je kop staan om schnjvers en titels te kunnen lezen in die rijen boeken. En toen stonden we voor een rood voetgangerslicht, een die naast ons stond zei.je kan gerust doorlopen" wat ze dan ook deed, halverwege gleed ze onderuit over wat sneeuw of ijs. Een auto die door het groene licht kwam kon met veel gekrijs van banden en een slag ronddraaiend de ge vallen vrouw nog net ontwij ken Overeind krabbelend stak de mevrouw nog dreigend haar vuist naar de geschrok ken chauffeur terwijl links en rechts het verkeer doorraasde. We stonden even stijf van schrik Een koude wind streek langs de halte van het open baar vervoer waar we met de andere wachtenden mee ston den te kleumen en toen ging de slingerende slang weer door Leusdens dreven. 29 feb 84 J.C.M. Kellner en H.B.M. Vossebeld 29 feb 84 P. van der Meijden en A, de Visser 29 feb 84 M.E. Pfaff en J.A.J. Mor- reau 2 mrt 84 J.H van den Bogert en H.G.M Kok 2 mrt 84 R. Witting en M.M.M. Wegdam 8 mrt 84 J. de Goffau en M.A. Vlaanderen 15 mrt 84 H P. Dalmulder en S C. van Dijk OVERLEDEN: 15 feb 84 C. Verweij, oud 64 jaar 14 feb 84 A.J van Dijk, oud 78 jaar 15 feb 84 F.J. Straus, oud 88 jaar 16 feb 84 E. van Burgsteden, geh.m. H. van Dijk, oud 72 jaar 23 feb 84 A, Osnabrugge, oud 55 jaar 27 feb 84 J.P. van der Heiden, oud 55 jaar 1 mrt 84 A. Blankenstijn, oud 88 jaar 2 mrt 84 W. Herder, oud 89 jaar 11 mrt 84 G. Gysen, oud 80 jaar, geh. gew met J.W deKet 13 mrt 84 H J Erkes, oud 91 jaar 12 mrt 84 H.J de Lange, oud 72 jaar LEUSDEN - Zaterdag houdt de Koninkli|ke Nederlandse Schutter Associatie (KNSA) haar jaarverga dering in Leisden. Deze overkoe pelende organisatie van de Neder landse sportschutters begint die ledenbiieenkomst in de Korfzaal om 10 30 uur Tijdens de vergade ring worden de in 1983 behaalde recordmedailles uitgereikt. Nog één keer moeten we het hebben over deCAI-expositle. Want ook daar blijkt nu weer verwarring over. Een briefje op de deur van het gemeentehuis meldt namelijk dat de expositie eerst aanstaande maandag begint. Waarop een aantal mensen, dat de presentatieband van de Omroep Leusden had willen bekijken, op zijn schreden terugkeerde. En dat had niet gehoeven. Want die presentatie is wel te bekijken. Het zit als volgt: sinds het moment, waarop het Amersfoortse CAl-signaal In Leusden te ontvangen is. functioneert in het gemeentehuis een permanente intormatiehoek. Op verschillende televisietoestellen kan men daar de televisiezenders bekijken, terwijl ook de FM-signalen te beluisteren zijn. In die hoek wordt ook regelmatig de presentatieband van de Omroep Leusden vertoond. Een tweede verhaal Is de expositie. Die wordt volgende week in het gemeentehuls gehouden. Medewerkers van Siemens zullen dan aanwezig zijn om alle mogelijke technische en andere vragen over het nieuwe CAI-systeem te beantwoorden. Die Siemens- expositie wordt volgende week maandag tot en met donderdag gehouden. De openingstijden zijn van 19.30 tot 21.30 uur. De infohoek is op werkdagen van 6.30 tot 12.30 uur geopend. Alles nu duidelijk? Schoonmaaktijd Een nieuwe lente en een nieuw geluid Met nieuwe zenders op de televisie Maar 't CAI-bestel moet in revisie En het college heeft het wéér verbruid Men mist in Leusden telkens weer precisie, Men douwt maar door na een onrijp besluit. In hoge nood bedondert men de kluit, Ook financieel ontbreekt vaak juiste visie. De sterke man is Jantje Wagenaar. De rest loopt netjes aan het handje mee. Maar Jantje s hand drukt nu wat al te zwaar! Oh pronkjuweel van Leusdens WD, Oh geestverwant van vlotte Charles Schwietert, Hoe vaak heb jij de zaak besodemieterd? Joost CAI (4) Dat de invoering van de gemeen telijke centrale antenne inrichting (CAI) op het punt van abonneewer ving niet geheel vlekkeloos ver loopt is geen wonder. Hoewel het overgrote deel van de al geheel bekabelde wijk Leusden-Zuid zon der morren op de kabel is overge schakeld (en nu acht tot tien tv- programma's en circa vijftien radio programma's in huis haalt) zijn er toch twee belangrijke punten waar op kritiek gewenst is En dat zijn het proefabonnement en het antenne verbod Een proefabonnement komt in feite neer op een maand gratis aangesloten zijn In Leusden-Zuid heeft dit proefabonnement nog wel zin, omdat de meesten nog een eigen antenne-installatie op het dak hebben. Neemt men geen abonnement, dan kan men die veel goedkopere voorziening blijven ge bruiken Althans voor een periode van vijf jaar, want dan gaat er een op de artikelen 265 en 358a van de De Bieshaar Het artikel in de Leusder Krant van dinsdag 13 maart j.l. onder de kop „HEEFT DE BIESHAAR NOG EEN TOEKOMST' heeft mij niet alleen verbaasd, maar ook mijn ergernis gewekt. In dit artikel wordt niet alleen melding gemaakt van een onderzoek naar de toekomst, van het winkelcentrum in Leusden- zuid, maar wordt tevens geschre ven dat in de nieuwbouwwijken Claverenblad-Wilderlburg „buurt- steunpunten" zouden komen Ik vraag me echter af of die beslis sing al gevallen is - wat ik niet geloof! Bovendien moet bezien worden of er enige noodzaak is voor het ontwerpen van deze steunpunten Wat heeft het voor zin om nieuwe winkels te plannen als dichtbijzijn- de centra daarmee tot ondergang zijn gedoemd9 In ieder geval zou hiermee geldver spilling optreden' Waarom wordt niet venwezen naar het winkelcentrum DE BIES HAAR in Leusden-zuid9 Waarom worden de bestaande winkels door dit soort berichtgeving gedupeerd, terwijl er - gelukkig - nog niets definitief beslist is? Wijs de nieuwe bewoners van de nieuwe wijken op bestaande moge lijkheden, in plaats van onrust zaai en en windeieren oogsten. Want hebben nieuwe steunpunten dan wel toekomstmogelijkheden9 Een verontruste winkelier uit het winkelcentrum De Bieshaar. (Naam en adres zijn bij de redak- tie bekend.) gemeentelijke bouwverordening gebaseerd antenneverbod in Een antenne zal vanaf voorjaar 1989 alleen toegelaten worden als men er meer mee ontvangt - of ander soortige signalen - dan met de CAI mogelijk is. Voor de vele Leusdense wijken die al jarenlang vrij van dakanten nes zijn (omdat men een gemeen schappelijke antenne voor de ge hele wijk heeft) is zo'n proefabon nement natuurlijk van nul en gener lei waarde: het enige wat men er aan heeft is een voordeel van f 12,40, de prijs van een maand durend abonnement Want neemt men geen abonnement, dan moet men met een binnenantenne gaan werken. Of helemaal geen tv meer kijken. Een echt alternatief is natuurlijk de eigen dakantenne: met één UHF-antenne kan men hier in Leusden twee Nederlandse tv- programma's (vanaf Arnhem) en drie Duitse (vanaf Kleef en Wesel) in huis halen met een perfekte kwaliteit. Zo'n installatie kost echter wel 400 tot 500 gulden (inklusief een noodzakelijke antenneverster ker). Bij een afschrijvingstermijn van tien jaar is deze echter toch goedkoper dan de CAI, al biedt hij minder. Ook op radiogebied geldt dit alternatief, de Duitse WDR- zenders en de BFBS kunnen daar mee over het algemeen vlekkeloos in stereo worden ontvangen, wil men Nederlandse en Duitse MF- radio ontvangen, dan is een draai bare antenne nodig, of een tweede FM-antenne. Ook Belgische radio is hier vaak goed te ontvangen, zo is mij gebleken: op mijn dak staat al jaren een draaibare FM-antenne, onlangs is daar een UHF-antenne voor tv-ontvangst bij gekomen. Zui ver om uit te proberen hoe goed het alternatief voor de CAI is. Een ander alternatief is natuurlijk het handhaven van bestaande, goedkope gemeenschappelijke antennes. Die zijn nog niet afge schreven, maar verouderen na tuurlijk wel. En België-ontvangs» (heel aardig overigens), kabel krant, abonnee-tv, lokale omroep, satellietontvangst en dergelijke is er niet mee mogelijk. Het is maar zeer de vraag of de meerderheid van de bewoners van de betrokken wijken daar gelukkig mee zal zijn. Het staat voor mij vrijwel vast dat juist in een wijk als Rozendaal (de Eurowoningen dus) een zeker ver langen naar aansluiting op de ge meentelijke CAI zal gaan ontstaan, hoewel daar besloten is - om financiële redenen? - niet mee te doen Want tijdens een in 1979 door de gemeente gehouden en- quete antwoordde 80% van de 45 ondervraagde Rozendaal- bewoners op de desbetreffende vraag dat zij aansluiting op de nieuwe CAI wensten Alleen in Rossenberg lag het percentage iets hoger (81%), in alle andere wijken lag het lager. In het nu bekabelde Leusden-Zuid zelfs op 58% Konklusie het is beter het anten neverbod op te heffen. Pas dan is er echte vrijheid van keuze en heeft een proefabonnement (een idee van Siemens trouwens) werkelijk zin. Dus hef de artikelen 265 en 358a in de bouwverordening op, en voer duidelijke bouwtechnische ei sen voor dakantennes in (zo die er nog niet zijn). Peter Noorland (Vereniging Antenne Vrij) Snoekbaars 17 Rozendaallaan 9 LeusdenC.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9