oor restauratie kerk- rgel is halve ton nodig Eendracht speelt blijspel Als het kindje binnenkomt" Expositie Voorstellingen in De Korf LEUSDENi Vernieling 1 eusd e r vera Is tie 'n halve ton voor een hele toon Zomerzegels Jaarvergadering UW Leusden Voorjaar DINSDAG 27 MAART 1984 plaatselijk nieuws hten bezorging: tonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan to op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag i18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u to opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 1. toestel 44. INSTELLEN FOTO'S: meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met s|l|ke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per 'P'aar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cm). un' ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, jkn-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- i u de gewenste foto('s) thuis. leusder krant is een uitgave van de bdu- 'enkombinatie te Barneveld. één onzer verslaggevers) ;DEN - 'n Halve ton voor Ie toon. Onder dit motto afn het eind van deze een actie om 50 dui- gulden in te zamelen de restauratie van het honderd jaar oude or de St.-Jozefkerk aan Hamersveldseweg in tden. De halve ton moet ag 3 juni binnen zijn neer de grote actiedag is ineenschapsgebouw De let initiatief is afkomstig een groep parochianen je St.-Jozefparochie die heeft verenigd in de groep Leusder Orgel s '84, afgekort LOF '84. agmiddag maakte de groep de actie bekend. odzaak om het orgel van de jefkerk op te knappen aarde zich in januari van jrig jaar toen een adviseur Katholieke Klokken- en Or- d na een onderzoek een rt opstelde. Daaruit bleek Bt kerkorgel in een onbe- >are staat verkeert, dat er stof in zowel het orgel als >en zit, dat ruim duizend le- lembramen zijn versleten nigedroogd en dat de speel- jerestaureerd dient te wor- firma Elbertse en Zn., or- kers te Soest, begrootte de op circa 40 duizend gul- )ie liepen op naar de halve >n werd besloten een aantal ijpen te vervangen en uit te n. ruari van dit jaar werd de roep LOF '84 opgericht om lie voor het inzamelen van duizend gulden op poten te zetten. De groep wordt gevormd door tien heren en één dame. Ben Muller is aangewezen als voorzit ter. Er is ook een zogeheten co mité van aanbeveling in het leven geroepen, waarin burgemeester J. W. M. Rademaker, wethouder A. Ummels, pastor B. ter Bekke en Gradus van den Hengel zitting hebben. AANDELEN Een van de middelen om aan geld te komen is de uitgifte van aande len die echter geen dividend ople veren. De aandelen zijn te be machtigen voor f 12,50, f 25,-, baar worden gemaakt door mid del van een maquette van het or gel. gemaakt door de heer K. Spaaij uit Leusden, die in de kerk wordt neergezet De maquette zal zonder vijftig orgelpijpjes een plaatsje krijgen. Steeds als er 1000 gulden binnen is wordt het nagemaakte model-orgel uitge rust met zo'n pijpje. Op 3 juni moeten dus alle vijftig orgelpijpjes in de maquette steken. ACTIVITEITEN In het kader van de aktie 'n Halve ton voor 'n hele toon" wordt er door de werkgroep LOF '84 een De maquette van het kerkorgel die als "meter" wordt gebruikt tijdens de aktie Zondagmiddag werd in de pastorie comité van aanbeveling de aktie van de St.-Jozefkerk door een gedeelte van de werkgroep LOF '84 en het 'n Halve ton voor een hele toon" aan de pers bekendgemaakt. aantal publieksaktieviteiten op touw gezet Zondag 8 april is er een korenfestival met medewer king van het Groot Hamersveld- kerkkoor, het Brugkerkkoor, het koor van de H Geestkerk uit Amersfoort en de kerkkoren van de St.-Jozefparochies uit Leusden en Achterveld. Een week later vindt een middagconcert plaats van twee koperkwartetten van de Amersfoortse Muziekschool en de familie Landa, harp. Zondag 29 april wordt een jongerenkorenfes- tival gehouden waaraan het koor Reformation uit Leusden, het jon gerenkoor van de St.-Jozefparo chie en de La Vida Jazzband met gospels en blues meedoen In de maand mei zijn er twee aktivitei- ten: een middagconcert van de Vocal Group Amersfoort en Irene Allard met het Velvet-swingtet. en een fietsrally waarvan nog geen nadere gegevens zijn. Zondag 3 juni is dan de grote aktiedag in De Til met de trekking van de loterij. Ten slotte nog iets over het bijna een eeuw oude kerkorgel (de precieze leeftijd is niet be kend). Als de halve ton er komt fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chijnt elke dinsdag en donderdag. fdredakteur: kx Kreyns iktie en Engelkens ar van Loo VOOR 'N HELE TOON f 50,- of f 100,-. In de kerk komt een intekenlijst te liggen. Verder zijn er artikelen te koop als originele orgelpijpjes, kaarsen, pentekeningen van de kerk, but tons en balpennen Deze waar zal tijdens de actie in kraampjes in en bij de St.-Jozefkerk verkocht wor den. Een laatste middel om aan geld te komen is een loterij Wan neer de toestemming daarvoor van het ministerie van Justitie bin nen is zullen 2500 loten f 10,— worden uitgegeven. De prijzen worden beschikbaar gesteld door de plaatselijke winkeliers. Het ver loop van de geldactie zal zicht- fering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. aktie en administratie: w Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op lagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 'uur. Telefoon: 033-941495. nnementsgeld: 60 per jaar; per half jaar; 15 per kwartaal LEUSDEN - De onverwachte aankondiging van een nieuw we reldburger is niet in alle gevallen een prettige verrassing. Vooral niet als de aanstaande vader en moeder al een eindje in hun tweede jeugd zitten en volwas sen kinderen hebben die zelf al druk aan trouwen en kinderen krijgen denken. En als papa ook nog eens minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in het Franse kabinet is liggen de problemen helemaal hoog opge stapeld. De minister is altijd een voorstander geweest van ge- boortenbeperking en wat zullen zijn kiezers hier wel niet van zeggen! Drastischer ingrepen om „het kind dan maar niet te krijgen" zijn al totaal ondenk baar voor de hoge functionaris van wie het goede voorbeeld op het gebied van zedelijk gedrag wordt verwacht. „Als het kindje binnenkomt. juicht heel het huisgezin," is een bekend gezegde dat dus nauwe lijks opgaat voor het nieuwe blijspel dat toneelvereniging Eendracht op haar repertoire heeft genomen en waarin het om bovenstaand gege ven gaat. Schrijver André Roussin heeft de titel van het stuk dus maar wijselijk beperkt tot het eerste ge deelte. Maar dat er veel plezier te beleven valt aan „Als het kindje binnenkomt" is wel zeker. De ver warring en verwikkelingen vieren hoogtij. Vooral omdat niet alleen de vruchtbaarheid van de bevallige echtgenote van de minister op de proef wordt gesteld, maar ook die van de zoon, de dochter en, de secretaresse van de minister. ,,Je zou zo'n stuk een boulevard stuk kunnen noemen," vertelt Mar tin Rep, secretaris van de toneel vereniging. ,,Wij hebben gekozen voor de betiteling: een blijspel vol schandalen." Grinnikt: ,,Aan schandalen hebben ze in Leusden nooit gebrek, dus is het misschien wel leuk om ze nu ook eens op toneel te brengen." TEMPO „Als het kindje binnenkomt" is de eerste toneelproduktie waar Een dracht mee naar buiten komt sinds het succesvolle feest rond het vijf tigjarig jubileum dat afgelopen herfst werd gevierd Door de leden werd toen met een grote dosis enthousiasme en inzet een flinke manifestatie opgezet met vele acti viteiten waar veel Leusdenaren van hebben genoten. „Die lijn vast houden en het liefst verder door trekken is een hele opgave," aldus Rep. „ledereen wil weer eens wat tijd voor zichzelf. Maar we geloven dat het goed gelukt isEr wordt momenteel twee keer per week hard geoefend, afwisselend in het Ros Beyaart en de Korf, terwijl op een andere plaats in de gemeente de decorbouwers druk in de weer zijn met op aanwijzingen van ont werper Victor Visser het decor te bouwen dat straks op het podium in de Korf moet staan. Toch is de groep amateurspelers die op de zondagen 1 en 8 april straks op dat podium staan, relatief klein: slechts zes spelers. Regisseur Nic Pieters: „We heb ben ons eendrachtig voor dit stuk uitgesproken omdat het zo'n ge weldig leuk ding is. Uit de vele aanmeldingen van spelers die ik kreeg kon ik de ploeg samenstellen die volgens mij de beste is voor dit stuk. Dat was ook wel nodig want het vraagt wel heel wat van de spelers Het staat en valt met een goed tempo, dan pas komen al die verwikkelingen goed tot hun recht!" Bij een vorige voorstelling van Eendracht klaagde een aantal be zoekers over de verstaanbaarheid van de teksten. Die was niet altijd even best omdat in het andere deel van de Korfzaal ook een bijeen komst plaatsvond. Martin Rep „Het publiek hoeft niet bang te zijn dat dat opnieuw gebeurt Die be wuste voorstelling was de eerste die we in de Korf hielden. Daarna hebben we besloten dat we onze voorstellingen de hele zaal afhu ren. Los van de hoeveelheid pu bliek die komt." Kaarten 7,50) voor de voorstellingen op 1 april (geen grap!) en 8 april zijn nu al te bestellen op het adres Dinkel- wijk 17, tel. 943433. en de restauratie-opdracht kan worden gegeven, dan zal het werk ongeveer vier zes maan den gaan duren. Het is de be doeling het instrument gedu rende die periode bespeelbaar te houden. Restauratie van het kerkorgel wil overigens niet zeggen dat het tip-top wordt ge maakt. Om het orgel zo op te knappen dat er niets meer op aan te merken valt, is nog een bedrag van circa 10 duizend gulden nodig op de reeds ge raamde halve ton. Leusden Woensdag 28 maart 9.30 uur: Bij eenkomst Vrouwenraad over Eu ropees Parlement, Groot Krak- horst, Bolderikhof 18 Woensdag 28 maart 13.30 en 15.30 uur: Film "Kuifje en de Zon netempel", Blijhof, Ansfriduslaan 49 Woensdag 28 maart 19.30 uur. Voorlichtingsavond over dag ma vo/havo, Groot Krakhorst. Bolde rikhof Donderdag 29 maart 19.30 uur: Raadsvergadering, raadszaal ge meentehuis Donderdag 29 maart 20.15 uur: ABTB-vergadermg. De Til, Ha mersveldseweg 30 Zondag 1 april 20.15 uur Voor stelling Eendracht, De Korf, Smidse 1 Zondag 1 april 14.30-17.00 uur- Kinderdisco Blijhof, Ansfriduslaan 49 Maadag 2 april 20.00 uur: Com missie Welzijn/onderwijs, com missiekamer gemeentehuis Dinsdag 3 april 20.00 uur: Com missie OW/RO, commissiekamer gemeentehuis LEUSOEN - Onder hel motto: ,,Meer levensvreugde door zo- mergeld," zullen van dinsdag 3 april tot en met 18 mei weer zomerpostzegels te krijgen zijn. Oe Stichting Comité voor de zo merpostzegels heeft dit jaar het ontwerp „Weidevogels" geko zen. Naast de serie van vier zegels zijn er eerste-dagenenveloppen, maximum-series en voor het eerst postzegelboekjes te krij gen. De zegels zijn in genoemde pe riode te koop op het postkan toor. Het adrels van het plaatse lijk „Comité voor de zomerpost zegels" Is: Mevr. E. van Bode- gom, Travertijn 12, 3831 Leusden-C. LEUSDEN - De Stichting Unie van Vrijwilligers (UW), afdeling Leusden, is het afgelopen jaar weer volop aktief geweest. 144 dames en heren hebben meege werkt aan de talloze aktiviteiten die de UW organiseert, assis teert of begeleidt. Het vrijwilli gerswerk is in twee hoofdgroe pen te onderscheiden, het be- jaardenwerk en het ziekenhuis- werk. Het bejaardenwerk. Behalve de senioren sociëteiten in Leusden Centrum en Zuid waar bijna 75 ouderen een keer per week een middagje samenkomen voor een spelletje, om te handwerken en een praatje, begeleiden 10 mede werkenden ongeveer 90 ouderen tijdens en bij het zwemmen. Het animo voor zwemmen bij ouderen is in Leusden erg groot zodat er inmiddels verschillende groepen ouderen iedere week in zwembad Bavoort aanwezig zijn. leder jaar verzorgt de UW een gezellige avond voor ouderen in de kantine van Pon. Het afgelopen jaar wa ren er 230 mensen aanwezig. Lisi- dunahof is een tehuis voor de mente bejaarden waar ook de UW werkzaamheden verricht. Elke maandagavond en eenmaal per veertien dagen op de woens dagmiddag is er een sociëteit waar 20 medewerkenden (bij toer beurt) met de bewoners zingen, praten of een spelletje doen. Het ziekenhuiswerk Het opvan gen en begeleiden van nieuwe pa tiënten in de twee ziekenhuizen van Amersfoort is een van de vele aktiviteiten die de UW in het zie kenhuis onder haar hoede heeft genomen. Verder verzorgen UVV- sters de bloemen en maken het fruit schoon voor patiënten. „Even helpen bij thuiskomst" is voor mensen, die geen direkte op vang hebben als zij uit het zieken huis ontslagen zijn, een ware uit komst. Ook een aktiviteit van de UW. De aktiviteiten waar de UW aan meewerkt of organiseert zijn te veel om op te noemen. Om de or ganisatie goed te laten draaien worden er regelmatig projektver- gaderingen gehouden Een kon- taktochtend voor alle medewer kenden vindt tien maal per jaar plaats Op deze ochtenden wordt meestal een thema belicht aan de hand van een lezing of discussie. De Stichting Unie van Vrijwilli gers, afdeling Leusden houdt dinsdag 3 april haar jaarverga dering in de recreatiezaal van Lisidunahof. Aanvang 9.30 uur. Naast het huishoudelijke ge deelte zal 10.30 uur „me vrouw Jopie" de aanwezigen op aangename wijze verpozen. LEUSDEN - Van de Leusdense kunstenaar Libbe Venema zal de laatste week van maart een expositie te zien zijn in de Reho- bothkerk in Utrecht. Geëxpo seerd worden olieverfschilde rijen, Gouaches en snedes. De openingstijden van de kerk zijn: dinsdag 27 maart van 19 30 - 22 00 uur, woensdag 28 maart 19.30 - 22.00 uur, donderdag 29 maart 19.30 - 22.00 uur, vrijdag 30 maart 19 30 - 22.00 uur en zater dag 31 maart 11.00 -16 00 uur Iedereen is welkom in de Reho- bothkerk, Tolsteegplantsoen 159 in Utrecht. Als ik op de kalender kijk, zie ik dat de lente is begonnen. Maar in de na tuur merken we daar, op het eerste gezicht, nog maar weinig van. Vaak kan, om deze tijd van het jaar, de eerste voorjaars boden zich al vertonen. Dan zijn er de bloemen van klein- en groot hoef blad, speenkruid, bos- anemoon en klaverzu ring, maar die laten het dit voorjaar, tot nog toe, afweten. Als we echter goed opletten kunnen we toch wel zien dat de lente is begonnen. In mijn tuin heeft de koolmees, die hier zijn territorium heeft, al een vrouw ge vonden. Ze zijn steeds samen en hebben al be langstelling getoond voor het nestkastje dat achter in de tuin hangt. Ik hoop maar dat het wordt goedgekeurd. Ook de heggemus, die de hele winter alleen was, heeft nu een partner. Of hij een vrouw, of zij een man heeft gevonden, weet ik niet; het verschil tussen de geslachten is heel moeilijk te zien. Boven de weilanden bui telen de kieviten en zijn de grutto's en schol eksters in de weer. De kamperfoelie trekt zich van het weer niet veel aan; die let alleen op de kalender en heeft al bla deren. De loofbomen, die hun halve leven kaal zijn, staan nog te wachten op betere tijden om hun bla deren te ontplooien, die nu al aanwezig zijn in de vorm van knoppen. Als we ze goed bekijken, zien we dat elke soort an ders gevormde knoppen heeft. Deze knoppen zijn in aanleg takken, bladeren of bloemen. Meestal zit ten de zijknoppen in de oksels, dat zijn de litte kens van de afgevallen bladeren. Het is een stu die waard om te bekijken hoe die littekens er uit zien, die de laatste gene ratie bladeren heeft ach tergelaten. Aan dit soort kleinigheden is de boom te herkennen. Tegen uitdroging en be vriezing zijn de knoppen beschermd door schub ben. De knoppen kunnen zijn: éénschubbig, twee schubbig of veelschub- big. Soms zijn er klieren aanwezig die een hars achtige en kleverige was afscheiden, zoals bij de paardekastanje. Zet van die kastanje eens een tak op een vaas in de huiska mer en u heeft een prachtige gelegenheid om het ontplooien van zo'n knop van dichtbij mee te maken. G.van L. LEUSDEN - "Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt", zei de J Utrechtse politierechter, mr. K.S. Bieger, dinsdag in de zaak tegen een 19-jarige inwoner van Leusden. De jongen stond bij verstek terecht omdat hij samen met anderen een sigarettenau tomaat had vernield. Wat mr. Bieger in deze strafzaak verbaasde was dat de verdachte niet alleen op het geld in de auto maat uit was, maar het hele geval had willen stelen. De winkelier, van wie de automaat was, leed een schade van 1100 gulden. Het leek de politierechter beter als de inwoner van Leusden op de zitting zou verschijnen. Hij hield de zaak aan tot 29 mei en gaf een bevel medebrenging. "Dan kan ik eens met hem praten", aldus mr. Bieger.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3