Kantongerecht Amersfoort Geutbestuur laat er geen twijfel over bestaan: „Zonder beroepskracht wordt jongerencentrum een chaos" Gezellige sfeer bij Jazz concert CAI-expositie van start Jaar vergadering ABTB „Hamersveld' Yoga voor rugklachten Bodem- kartering in Leusden klassieke verlichting ^Jmkmann en^jehanka/ré AMERSFOORT - De heer A. uit Barneveld probeerde op de pluimveemarkt zijn waren aan de man te brengen, zoals rin gen, messen, armbanden, zon der daar een vergunning voor te hebben. Hij moest daarom ver schijnen op de strafzitting van 22 maart. Afkomstig uit Turkije, waar de straathandel probleem loos bedreven kan worden, was zijn begrip voor alle regels en vergunningen hier niet zo erg groot. "Politie in Barneveld is moeilijk. Ik handel niet, alles snel in tas". Gauw je spullen in je tas stop pen als de politie er aan komt, wil nog niet zeggen dat je niet handelt, legde de kantonrechter uit. "De mensen kopen ze niet, het is niet veel waard". Als het dan toch om waardeloze zaken ging, dan werd de boel in be slag genomen en mocht hij zon der boete naar huis gaan. "Be dankt hoor, tot ziens". De heer en mevrouw v B uit Kootwijkerbroek hadden hun zoon van 12 jaar niet naar school gestuurd omdat hij moest helpen kippen vangen op het bedrijf van zijn vader. "Dat vond hij natuurlijk veel leuker" begreep de kan tonrechter. "dat zou ik ook gevon den hebben en misschien vind ik dat nog wel" Maar er is nu een maal een leerplichtwet tot 16 jaar De moeder had daar nog wel be grip voor getoond door tegen de controlerende gemeente-ambte naar te verklaren "ja, ik zei al dat het niet mag". Het gedrag van de vader was echter van dien aard geweest dat van enige spijt en goede beloftes niets gebleken was "De krachttermen zal ik dan maar weglaten, maar het proces verbaal spreekt ook verder zeer duidelijke taal", aldus de officier, die citeerde, "ik hoef toch niet als een kleine jongen toestemming te vragen, ik heb lak aan de wet, ik heb zelf mijn regels". En tenslotte kort. maar krachtig: "Ga van mijn erf af!" De kantonrechter informeerde naar zijn inkomen, maar hierop bleef verdachte het antwoord schuldig, want dat zou hem niet bekend zijn. "Alleen kapitaal krachtige mensen weten niet wat ze verdienen", merkte de officier op. die voor de moeder een boete van f 75,— eiste en voor de va der f 300,—, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter kon zich hiermee verenigen. BROMFIETS De heer v L. uit Ederveen had zich in Barneveld met een brom fiets misdragen toen hij door de politie aangehouden werd. Hij ging er van door met een vaart van 75 i.p.v. 30 km in de be bouwde kom en later bleek de bromfiets opgevoerd te zijn. "U voelde zeker nattigheid dat u 'm smeerde", veronderstelde de kantonrechter. Het feit dat ver dachte als scholier van een tientje per week moest leven, maakte niet zoveel indruk, omdat de va der alles betaalde wat nodig was. "Dan betaalt pa de boete zeker ook", veronderstelde de officier geërgerd. "Drie maal f 100,—en ik hoop dat je vader je laat afbeta len!" De heren De W en De J. uit Soest hadden genoeg gekregen van alle demonstraties rond Soesterberg en op hun eigen manier hun onge noegen kenbaar gemaakt. Ze hadden een doos met eieren ge kocht en de inhoud naar de beto gers van een anti-kernwapende- monstratie gegooid Zelf vonden ze het een wat uit de hand gelo pen grap. maar de kantonrechter oordeelde strenger: "Misselijk voor volwassen ke rels" Bovendien worden zo de vechtpartijen uitgelokt, meende hij. De twee verdachten hadden aanmerkingen op het feit dat de monstraties hen niet duidelijk van te voren bekend waren, wat de of ficier de opmerking ontlokte dat de mondigheidsgedachte wat doorgeschoten was naar de ver keerde kant. "Het idee, dat je de burgemeester gaat voorschrijven hoe hij demonstraties moet publi ceren' Al kan ik me voorstellen dat je genoeg krijgt van demon straties als je in een buurt woont waar veel gedemonstreerd wordt, dat neemt niet weg dat ik geen begrip heb voor deze maatrege len van pluimvee-aard'" Vanwege hun houding en grote mond op de zitting, voor allebei een boete van f 75,— STEEKKAR De heer V uit Dordrecht had op het perron Amersfoort voor con sternatie gezorgd door tegen een steekkar aan te schoppen, door dozen croquetten over grond waren gegaan Vervolg had hij een paar dozen in det meegenomen. "De zaal lacht heeft wel iets met uw leeftijd maken" voegde de kantonred de 30-jarige verdachte toe, met een keurig pak aan zeker: het uiterlijk had van baldafl jeugd. "We hadden een glai bier op". "Dat wil ik wel aai men", knikte de officier, dronken schippers op het stas Uw maat is voor ae recniDanr komen omdat hij ook nog eeni heeft uitgedeeld* u wordt onbehoorlijk gedrag verweten' Boete f 50,—. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De leden van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond (ABTB), afdeling 'Hamersveld', komen aan staande donderdag (29 maart) voor de jaarvergadering bijeen. De bijeenkomst wordt gehou den in 'De Til' aan de Hamers- veldseweg en begint om 20.15 uur. Tijdens de jaarvergadering men de volgende onderweg aan de orde: -Opening; - Notulen; - Jaarverslag secretaris; - Jaarverslag penningmeester, - Verslag kascommissie; -Bestuursverkiezing, - Aktiviteiten in het zomerseizö - Oogstdankfeest en jaarfeest - Mededelingen, - en Rondvraag. De bestuursleden A R. Berge" Th. v.d Hengel zijn periodiek tredend. Berg stelt zich hertt baar en Van de Hengel met zijn plaats wordt als bestuui voorgedragen Han van Ru* beek, Ruifweg 8, Stoutenburg Na afloop van het officiële deelte is er nog een gezellig menzijn. De heer G. van Loei zal daarbij een quiz houden Een zeer gevarieerde collectie vloer-, tafel- en hanglampen. Kappen ook los leverbaar. meubilering en stoffering AMEFtSFOORT- LANGESTRAAT 63 -TEL.13324 LEUSDEN - Het gaat goed met het open jeugd- en jongeren centrum ,,De Geut". .Positief en hoopvol gestemd begin nen wij aan het Geutjaar 1984", zo schrijft het bestuur van het jongerencentrum in zijn onlangs gepubliceerde werk plan voor 1984. Of het zo goed begonnen jaar ook goed eindigt, hangt echter af van een paar factoren. Belangrijkste voorwaarde voor een goed functioneren van De Geut is het beschikbaar zijn van een beroepskracht in het jongerencen trum. .Zonder beroepskracht wordt het (weer) een chaos in het jongerencentrum", daar is de voorzitter van De Geut, Frits Ringers, van overtuigd. Achteraf is te constateren dat de komst van een vaste beroeps kracht, in de persoon van Roy Robbemond, een zeer positieve invloed heeft gehad op het gebeu ren in en om De Geut. De politie is niet meer in het jongerencentrum geweest sinds op de nacht van 6 op 7 mei toen het hele jongeren centrum in één grote puinhoop veranderde. Het bestuur, zoals dat thans is samengesteld heeft nog wel een kennismakingsge sprekje gehad met de plaatselijke politie. Het is bij dat ene ge sprekje gebleven, er is geen en kele aanleiding om het contact verder voort te zetten. Toch is het Geutbestuur niet al te optimistisch over de toekomst. De huidige be heerder heeft een dienstverband met slechts één jaar. Dat dienst verband was mogelijk in het kader van een wettelijke maatregel. Per 1 augustus 1984 moet Roy Rob bemond echter als beheerder op stappen. „Onmogelijk" zo meent het Geutbestuur, ,,wat we heel voorzichtig en moeizaam opge bouwd hebben wordt dan direct weer afgebroken" Het Geutbe stuur staat niet alleen in zijn me ning. Ook in politiek Leusden lijkt het besef door te dringen dat De Geut het niet kan stellen zonder beroepskracht PROBLEEMGROEPEN De groepen jongeren die De Geut bezoeken behoren niet tot de makkelijkste categorie die, men' I f-S,j-^i'Tj-é'.avliH Qü di zich voor kan stellen Tot op heden richt De Geut zich vooral op jongeren van 16 tot 25 jaar Jongeren die zich tot De Geut voelen aangetrokken hebben vaak een lage en niet afgeronde schoolopleiding, hebben proble men thuis, hebben problemen met allerlei overheidsinstellingen of hebben slecht of helemaal geen werk ,,Op ruim drie kwart van de huidige Geutbezoekers zijn één of meerdere van deze kenmerken van toepassing", al dus het Geutbestuur in zijn werk plan. Het Geutbestuur weet ook waar al deze zaken toe kunnen leiden: agressie, verslaving aan alcohol en drugs en criminaliteit. BEHEERSBAAR De problemen in De Geut zijn er nog steeds Sinds er een vaste beroepskracht in De Geut werk zaam, is zijn de problemen beter in de hand te houden Zelf ge bruikt het bestuur van het jonge rencentrum veelvuldig het woord „beheersbaar" om aan te geven dat men de situatie in het centrum onder controle heeft Voorzitter Frits Ringers en penningmeester Elisabeth Wijsenbeek hebben geen enkel probleem met het ge ven van voorbeelden waar het gaat om „beheersbare situaties". Zo is De Geut niet aan te merken als een „normaal" jongerencen trum zoals men dat overal rn het land aantreft. ..In het hele land Voorzitter Frits Ringers treft men jongerencentra aan met Meestal is de voorkeur voor een een geheel eigen karakter, bepaalde soort muziek bepalend voor het publiek dat men in het centrum aantreft. Zo kent men in Nederland typische „Rock en Roll-centra", maar ook „Disco" en „Punk/New Wave-centra" weet Frits Ringers uit ervaring te vertellen Eén van de redenen waarom het in De Geut vroeger nog al eens uit de hand liep was het feit dat men in het Leusdense jongerencentrum alle drie de groepen tegenkwam. Ook op dit ogenblik is het Geutbezoek in groepen te verdelen. Tot uitbar stingen komt het echter niet meer sinds de komst van de beheerder. „De beroepskracht is wat ouder dan de gemiddelde bezoeker. Hij weet compromissen tot stand te brengen Roy is in de praktijk vaak een soort scheidsrechter", aldus de Geutvoorzitter. Het Geutbestuur is bang dat als de beheerder wegvalt allerlei groe peringen zich weer gaan „mani festeren" in De Geut Nu wordt de beheerder door 99% van de jon geren geaccepteerd als een soort „baas". Voor de beroepskracht een hele verantwoordng als men weet de De Geut op dit moment ruim 300 vaste bezoekers in haar administratie heeft staan. DRUGS Een ander probleem dat „be heersbaar" genoemd wordt, is het drugsprobleem. Het is geen geheim dat er in het verleden nog wel eens een „stickie" gerookt werd in het jongerencentrum Men heeft echter goede afspra ken gemaakt In De Geut zelf wor den geen drugs gebruikt, geen hard-drugs en geen soft-drugs. Dat betekent overigens niet dat drugs geen probleem kunnen zijn voor Geutbezoekers Inhetjonge- renoverleg heeft de Geutvoorzit ter onlangs nog verklaard dat hij tientallen jongeren is tegengeko men die er geen geheim van ma ken dat ze van tijd tot tijd wel eens „iets" gebruiken. Op dit ogenblik gebeurt het allemaal nog niet in jongerencentrum zonder beroepskracht een chaos. de criminele sfeer Liever spreekt men van „indicenteel" drugge bruik. „Toch moeten we ons nu op de toekomst voorbereiden. Het zou jammer zijn als we de proble men niet de baas kunnen als ze werkelijk komen. Nu is het alle maal nog te overzien", aldus Eli sabeth Wijsenbeek, die ook hier het woord „beheersbaar" laat val len. JONGERENGROEP Sinds eige tijd richt De Geut zich niet alleen meer op de jongeren vanaf 16 jaar. Sinds kort weten ook tieners vanaf zo'n jaar of twaalf de weg naar het jongeren centrum te vinden Roy Robbe mond kwam toevallig met een groep in aanraking die op het punt stond een vervallen boerderijtje met de grond gelijk te maken De Geutbeheerder heeft de groep het jongerencentrum ingehaald, waar ze nu actief meedoet Speciaal voor de allerjongsten is De Geut nu ook van dinsdag tot vrijdag elke middag van half drie tot vijf uur geopend. Het Geutbestuur hoopt dat er in ieder geval een be roepskracht verbonden kan blij ven aan De Geut. Als er geen vaste kracht meer is zal De Geut 's middags weer dicht moeten. „Omdat je nu eenmaal geen vrij williger vindt die een groep van 12-15 jarigen wil opvangen", al dus Frits Ringers. TRAININGSWEEKEND Er is in De Geut het laatste half jaar erg veel veranderd Je zou kunnen zeggen dat De Geut zich uit de puinhopen heeft opgewerkt naar een goed draaiend centrum Omdat het bestuur en de be roepskracht niet alles zelf kunnen doen streeft men ernaar om de jongeren zelf te betrekken bij de gang van zaken in De Geut. Met een aantal vaste medewerkers heeft men enkele maanden gele den een weekend belegd in het Belgische Peer. Er is tijdens dat weekend gesproken over zaken als vergadertechniek, financieel inzicht, teamgeest, organisatie en meer van dat soort zaken Voor waarde voor deelname aan het weekend was een principeverkla ring dat men minstens één sei zoen „mee zou draaien in De Geut" Als resultaat van het weekend is er vorige week een „werkplan 1984" van de pers ge rold met alle plannen die bestuur sn medewerkers voor dit jaar heb ben. De „rode draad" in het werk plan laat er geen twijfel over be staan: het ontslag van Roy Rob bemond als beheerder van De Geut kan niet doorgaan. Het Geutbestuur en iedereen die nauw betrokken is bij het Geut- gebeuren zijn het er over eens dat het opstappen van de be roepskracht weer „chaos" be tekent in het jongerencentrum. Het Geutbestuur heeft zijn ge voelens op papier gezet in schrijven aan het college burgemeester en wethoudt Alhoewel men officieel geen reactie terug heeft ontv gen is al bekend dat het colli afwijzend staat tegenover l verzoek om Roy Robbemoni dienst te houden. Het colli kan ook bijna niet anders v het beleidsplan dat is opgest na de gehouden gemeei raadsverkiezingen geeft aan< er geen plaats is voor een vj beroepskracht die zich bei houdt met jeugd en jonger Tot nu toe heeft de verantwc delijke wethouder Gijs Woudenberg (CDA) het sta punt van het college door dik dun verdedigd. Toch lijkt erop dat er in politiek Leus het besef doordringt dat Geut het niet zonder berot kracht kan stellen. De j selijk voorzitter van de Joost de Jongh, heeft onla verklaard dat hij zich „sterk maken" voor een beroe kracht. Ook Evelien Blom, li tievoorzitter van het CDA f laten blijken niet afwijzend staan tegenover het advies t de planadviesgroep om eenl heerder in dienst te houd voor De Geut. De PvdA-frac heeft er nooit twijfel over lal bestaan dat zij graag het dien verband wil continuëren. Als de drie grote partijen opt lijn komen is het enige bleem dat overblijft het vind van de financiële middelen. LEUSDEN - Maandag 19 maart had de Yoga Vrienden Kring "Eckehart" een avond georga niseerd met als thema: Yoga voor rugklachten. Het bleek dat veel mensen belangstelling hadden voor dit onderwerp. De avond bestond uit een theore tisch en een praktisch gedeelte Veel mensen verkeren in de ver- LEUSDEN - Op dit moment voert de Stichting voor Bodem- kartering uit Wageningen een veldbodemkundig onderzoek uit in een gebied van 50 duizend onderstelling dat rugklachten iets is waar men mee moet leren le ven. Toch zijn er verschillende mogelijkheden die kunnen helpen rugklachten te verlichten. Bijvoor beeld te weten hoe men het meest ontspannen loopt, zit of iets optilt en verder het versterken van rug- en buikspieren. Er bleek be langstelling te zijn om met kleine groepen yoga oefeningen te gaan doen die speciaal gericht zijn op ontspanning en versterking van de rug. Als er nog mensen zijn die in een klein groepsverband yoga voor rugklachten willen beoefe nen kunnen zij contact opne men met R. Abels, tel. 941886. hectaren, behorend tot het Topo grafisch Kaartblad 32 Oost. Daaronder vallen de gemeenten Leusden, Barneveld, Scherpen- zeel, Renswoude en andere. De stichting is een instelling van het ministerie van Landbouw en Vis serij die de kwaliteit en de ge schiktheid van de gronden voor landbouw, tuinbouw en bos bouw onderzoekt. Daarnaast houdt de stichting zich bezig met het in kaart brengen van de bodem van Nederland. Dit jaar zal onder meer in Leus den de bodemkartering plaatsvin- LEUSDEN - Het 5e jazz concert, dat de Lionsclub „Leus den" afgelopen vrijdagavond in „de Hakhorst" heeft georgani seerd is wat de publieke belang stelling betreft een groot succes geweest. Muzikaal gezien was er dan ook veel te genieten. Eddy Sanchez met zijn vibra foon was hiervoor gezamenlijk den. Een bodemkaart geeft in het algemeen de samenstelling van de bodem tot een diepte van 1.20 meter weer door middel van een groot aantal bodemeenheden („grondsoorten") Bovendien wordt de diepte van het grondwater in een aantal klassen vermeld De toelichting bij de bodemkaart geeft informatie over de samenstelling van de diverse grondsoorten en over het ontstaan van bodem en landschap De bodemkaarten met een schaal van 1 50.000 zijn in de eerste plaats bedoeld voor toepas sing in de land-, tuin- en bosbouw. met het „huis 'orkest „De Swing Profs" onder leiding van Pardy Leopold verantwoordelijk. Tot in de kleine uurtjes van de zater dagmorgen werd er volop gemu siceerd, waarbij het jammer was dat het einde van het gebeuren veel sneller kwam dan menigeen wenste. Al met al een heel gezel lig concert met veel kwaliteit. Het 6e jazz-concert (tevens laat ste) in het seizoen 1983/1984 wat de Lionsclub Leusden organiseert, zal op vrijdagavond 27 april aan vang 21.00 uur worden gehouden in „de Hakhorst". Het is de bedoe ling wederom een jam-session te organiseren Een dergelijk concert werd ook reeds in februari gehou den en bleek een groot succes te zijn Op veler verzoek nu dus ter afsluiting van het seizoen nog een dergelijk concert. De nodige muzi kale ondersteuning zal weer wor den verleend door „De Swing Profs". Degenen, die graag mee willen doen kunnen zich hiervoor nu reeds opgeven U kunt dit doen door contact op te nemen met S Lakeman, Hamersveldseweg 19, tel. 942009 LEUSDEN - In het ge meentehuis van Leusden is maandagavond de expositie over de centrale antenne inrichting van start gegaan. Cir ca vijftien Leusdenaren namen de moeite om op deze eerste avond een kijkje te komen ne men. Zij konden zien welke mogelijkheden de CAI in Leus den biedt, er was een dia presentatie van Siemens over da aanleg van een kabelnet en ook werd de videoband van de Omroep Leusden gedraaid met een reportage over Leusden. De bezoekers van de expositie konden tevens met brandende vragen terecht bij twee mede werkers van Siemens, het be drijf dat de CAI in Leusden realiseert. De expositie over de centrale antenne loopt tot en met vrijdag 30 maart. Openingstijden zijn van 19.30 tot 21.30 uur. Sinds vanmorgen 9.30 uur zijn de wijken Akkerhoeve Noordwijck ook aangesloten op de nieuwe CAI, zo meldt ons de gemeentelijke voorlichtingsaf deling.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4