De Jugendstil van de Tsjech Alfons Mucha Imponerend krachtig werk van Marian Plug en Maja van Hall Galerie De Muur op andere toer Portretten in ,,'t Ezelsoor" rERESSANTE EXPOSITIE IN DE ZONNEHOF positie in het Ploeghhuis Keramiek in het Kapelhuis hie die - G INSDAG 27 MAART 1984 expositie FOORT - In het kader van reel ultwisselingsprogram- nTsjecho-Slowakije en Ne- sACR directeur Peter Reur- tkeer In geslaagd -In plaats laak op folklore gebaseerde nd afkomstige verzamelin- n voor het Nederlands pu- :h Interessanter expositie te halen. Het betreft het de Tsjechische kunstenaar lucha, die geboren werd in rrljke Zuld-Moravië, en leef- lev 860 tot 1939. Als Tsjechl- Vi illder, grafisch kunstenaar ,vaj erper was hij één van de gevende exponenten van de reau. Hij Is vooral bekend posterontwerpen, die ge kenmerkt worden door weelderige, vloeiende lijnen en lichte heldere kleuren. Nu Jugendstil, Art Déco of Art Nouveau hernieuwde belangstel ling ondergaan zal het voor het Ne derlands publiek, en zeker voor de jeugd, boeiend zijn om kennis te kunnen maken met Mucha's werk. De tentoonstelling in De Zonnehof geeft een beeld van Mucha als topfiguur uit de perode van de Art Nouveau, een stijlvernieuwing die alle decoratieve kunsten beïnvloedde in de jaren rond 1890, en die duurde tot de eerste wereldoorlog. Gedurende die periode waren veel architecten en ontwerpers bezig een nieuwe stijl" te creëren, die paste bij hun tijd De stijl werd naar het in 1896 te München opgericht© (tijd schrift ,,Die Jugend" genoemd. Omvat te twee hoofdstromingen, die werden geïnspireerd door de Arts and Crafts beweging in Engeland, die in de tweede helft van de 19e eeuw de belangstelling voor de kunstnijverheid wilde bevorde ren Het was vooral William Morris die hierin een belangrijke rol speelde met het stichten van de firma, die de mooi ste sierkunst van de 19de eeuw ver vaardigde door het maken van voorwer pen, die zowel functioneel als decora tief waren. Twee hoofdstrmingen in de Art Nouveau omvatten een voorliefde voor asymmetrische belijning en vloeiende organische structuur WERK OP TONEELATELIER Alfons Mucha, die gewerkt had op een toneelatelier, had het geluk, dat hij In de 80er jaren van de vorige eeuw in dienst genomen werd door graaf Khuen-Belassi, die hem muur schilderingen van zijn kasteel Em- mahof liet restaureren. Later betaal de hij Mucha's schilderlessen in Pa rijs. De eerste tien jaar van Mucha's werk wordt gekenmer' i door een akademi- sche gekunstelheid in de geest van de histonsche schilderijen van die tijd. Mucha exposeerde met schilderijen over oosterse, historische en vader landslievende thema's. Mucha was en bleef zijn hele leven erg vaderlandslie vend van aard. Peter Reurslag heeft uit die beginperiode slechts enkele werken opgenomen, onder andere een kamer scherm voor het kasteel Hrusovany (1881-1883) en een tekening in wart krijt uit 1890, ,,De val van Phaëton In Parijs raakte Mucha snel bevriend met grootheden als Strindberg en Gau guin, en in 1894 komt de omslag in zijn kunstopvattingen. Terecht valt het leeu wendeel van het in De Zonnehof aan wezige werk in de periode tussen 1894 en 1914. Na 1894 werd Mucha één van de meest „progressieve" en ook meest gevierde kunstenaars van zijn tijd. De expositie laat zijn veelzijdigheid als tekenaar, schilder, posterontwerper en beoefenaar van de toegepaste kun sten. Wat een zalig sfeertje hebben die pauwen uit de Parijse boutique Fou- quet! In 1901 bereikte Mucha's werk als decoratief kunstenaar zijn hoogtepunt met de uitvoering van zijn ontwerp voor het interview van de juwelierszaak van Georges Fouquet in de Parijse Rue Royale Etalages en interieur zijn één juicentte uitstraling van die sensuele sierlijke decoratie-opvattingen. SARAH BERNHARDT In 1894 maakte Mucha zijn eerste affiche voor Sarah Bernhardt, en had daamee zo'n succes dat de beroemde toneelspeelster hem voor zes jaar con tracteerde om voor haar affiches, de cors en costuums te ontwerpen. Op de tentoonstelling zijn diverse affiches te zien. Ze behoren tot het beste van Mucha's werk, en ze getuigen van zijn inspiratie die hij opdeed in de kring van de fameuze Sarah Voor het Théétre de la Renaissance beelde hij haar uit in haar rollen in „Lorenzaccio" van Alfred de Musset, „La Samaritaine" van Ed- mond Rostand en in haar beroemde rol van Medea Boeiend om te zien is hoe hij overal met een cirkel bij die vrouw uit komt. De composities zitten ingenieus in elkaar, en het werk kan vooral bena derd worden vanuit de invalshoek van de esthetica. Mucha's gevoel voor de arabesk en zijn durf om versieringen te gebruiken luidde een nieuwe stijl in, en zijn grandeur gaf een push aan de stroming van zijn tijd Mucha's atelier in Parijs stond prop vol antiquiteiten, kamerpalmen en oos terse tapijten, en dat trok bezoekers uit de hele wereld. Hij was er een exotische vreemdeling, die weliswaar van zijn roem genoot, maar die ook haar onge stoorde creatieve arbeid verlangde. Hij keerde tenslotte weer naar zijn vader landse onderwerpen terug en zette een reeks monumentale doeken op. die uitmondden in „Het Slavische Epos", waarvoor hij de steun verkreeg van de Amerikaan Crane, ie hij op zijn vele reizen met lezingen in Amerika had ontmoet. In de Zonnehof is ook enig werk uit deze periode opgenomen, zoals de schets voor het feest op Rügen Persoonlijk heb ik niet zo veel affini teit met veel van het oveng geëxposeer de werk van Mucha, buiten de pauwen van Fouquet en de affiches voor Sarah Bernhardt moet ik bekken Hij is mij te sweet and lovely, te „mooi' allemaal Te Victoriaans en te zeer uit een voor goed voorbije periode. Op de galerij zijn een tweetal studies, die mij meer boeien. Het zijn de schets van een vrouw met een glas absinth in de hand in pastelkrijt op papier en de weergave van een visioen in pastel en zwart krijt op papier Deze hebben voor mij en kracht die het andere werk mist. Een mooie catalogus begeleidt de expositie met een exposé over de Tsjechische kunst van prof. dr. Jlrl Kotalik, directeur van de Narodni Galerie in Praag, een biografie van Mucha van de hand van mevrouw dr. Jana Brabcova, de conservatrice, en een beschouwing van zoon Jlrl over zijn vader en de Art Nouveau. De tentoonstelling blijft tot en met 6 mei, en Is te zien van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. AMERSFOORT - Galerie De Muur, gevestigd in het oude Ploeghhuls, Muurhuizen 159, is kort na de start reeds een nieuwe weg ingeslagen. Eigenlijk was deze weg vanaf het begin de door de eigenares gewen ste opzet. De hoge aspiraties, die aanvankelijk door degene, die de exposities voor de eigenares zou verzorgen, werden geformuleerd, coverden geenszins het sociale ge zellige aspekt dat de eigenares voor ogen stond. Zij wilde een ruimte hebben onder de paraplu van kleine re en grotere kunst, waar een onge dwongen sfeer heerste. Waar men sen kunnen in- en uitlopen, muziek kunnen maken als ze dat willen. Zelfs wordt gesproken van: aan het werk zijn in de ruimte van De Muur, en waar veelsoortig publiek zich prettig kan voelen. Met vooral niet te hoog gegrepen exposities, zeker niet voor een select publiek, en met werk voor betaalbare prijzen. ledereen die zijn werk wil exposeren kan nu bij De Muur een schot huren Soms zal het mogelijk zijn gelijkge stemd werk bij elkaar te brengen. Soms ook zullen degenen, die exposeren, volkomen willekeurig bijeen gekomen zijn Behalve schilder- en tekenwerk wordt gedacht aan beelden, keramiek, sieraden, de originele tekeningen van stripverhalen bijvoorbeeld. De Muur heeft kontakt opgenomen met de Bond van Beeldende Kunstenaars, en kun stenaars die van de BKR afhankelijk zijn zullen van diverse faciliteiten in De Muur gebruik kunnen maken Ook hun werk zal in de loop van de tijd in De Muur te zien zijn. Tot en met 30 maart kunt u in De Muur tekeningen vinden van Harry van Zomeren in witte en sepia inkt van landschappen en groepjes paarden. Wies Verploeg laat de van haar beken de kleuretsjes zien van libellen, vlinders en gedrochten, cartoonist Jim Valentine is aanwezig met vrij werk, portretten van vrouwen, op nonconformistische wijze aan het papier toevertrouwd. Van Loes de Haan zijn in map te zien kleur en zwart-wit etsen en werk in gemeng de techniek, voornamelijk van land schapsmotieven, groeivormen, gras sen. Inmiddels zullen de airbus tekenin gen van Peter Janssen en de realisti sche schilderijen van Wim van Helden ook zijn gearriveerd De Muur is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 12 00 tot 16 00 uur. IFOORT-ln het Ploeghhuis nerend krachtige werk van fnaressen Marian Plug en Hall. Te zien tot en met 31 in woensdag tot en met Mn 11.00 tot 16.00 uur aan Spui 13. iet werk van twee vrouwen, erijen en beelden, die op itale wijze hun innerlijke •wereld vorm weten te ge- zouden ze filosofen zijn, in inologieën met een onder- verwondering en aarze- fen uitdrukken welke indruk op aarde op hen maakt. Dit elsabsurde leven waarin de tt zien uit te komen met de ende middelen die zij heeft gekregen. Het gebeuren i *n« 59roots 9enoe9- Daar be- blj deze kunstenaressen iud( ipio 'dover. Haar werk is vitaal, •one en wijdse vormen. Het hoogte van het uitstijgen enkel moment van geluk en Maar het kent tevens de t van het menselijk lijden, van de onmacht om grip van enige betekenis te hebben. Het werk geeft de weerslag van het pogen van de mens om haar weg te vinden, om te weten waar haar moge lijkheden liggen en hoe zij met de ongerijmdheid moet omgaan dat de mens bij de geboorte de dood zelfs op ieder willekeurig moment moet kunnen plaatsen en verwerken. Daarover gaat het werk van Marian Plug en Maja van Hall ook. Over de beperktheid, de on macht, waarmee de mens haar leven lang toe moet. Over de poging om daar boven uit te komen, met welk ander doel misschien dan de aanvaarding van de zinloosheid van het bestaan? Bij Marian Plug klinkt het door in haar olieverfschilderijen van groot formaat. Waarop zij in bewogen forse toetsen in verscheidene boomkomposities uiting geeft aan zekerheid en twijfel over wat zij waarneemt. Indrukken van een hete zomer kristalliseren zich naar een hel der en lichtend doorzicht toe, langs de soberheid van een gladde boomstam die aan de zijcontouren oplicht. Een zinderende uitbarsting van helder rose en blauw bloeit open in de schaduw van de boom, terwijl het bladerdak als een beschuttende parasol wordt ervaren. Tussen twee wijkende bomen door golft een geel opgewekt landschap met doorwerkte structuren. Alles beweegt in dat landschap. Het is een totaalvisie op groei en ontwikkeling van leven in de natuur. Maar ook de donkerten komen ruimschoots in andere landschappen tot uitdrukking. De dimensie van het bos. de spanning van al wat daar gebeurt, wordt naast warme tinten met zeer brede kwast in lange zwarte toet sen op het doek weergegeven. In eén groot expressief spel van donker en kleur Op een ander doek is de buiten wereld in het bos doorgedrongen Er staat een blauw blikkende Citroën op het bospad, in schel contract met de omringende bezonken kleuren, Een uit daging voor de schilderes om zo'n vervreemdend element waar te kunnen maken in al zijn schrilheid. Van Maja van Hall is een klein aantal beelden uit haar kollektie te zien. Een groot gepolijst brons, een warm rood geting en gestructureerd gipsen beeld, twee middelgrote zuren donker gepati- neerde en enkele kleine bronzen Voor de Maliebaan in Utrecht heeft zij een liggende figuur ontworpen, waarvan in brons en steen een klein model is te zien. Het is maa een willekeurige greep uit haar werk. Haar gehele oeuvre wordt vanaf 24 maart in De Lakenhal te Leiden geëxposeerd. De beelden van Maja van Hall in het Ploeghhuis tonen de mens. gebonden als zij is door haar beperkingen De mens is een heel kwetsbaar en eigenlijk hulpeloos wezen Ze probeert zichzelf en haar individuele bestaan te handha ven te midden van het mysterie van leven en dood Maar de krachten die van buiten op haar aanvallen zijn vaak meedogenloos, en de mens is er nau welijks tegen opgewassen. De mens die Maja van Hall uitbeeldt is de mens van alle tijden. Zij is geabstraheerd. zodat zij terugreikt naar Egyptische vormen en vooruitreikt naar de mens die nog zal komen. Zij zit op haar zetel van het aardse leven, is omwonden alsof zij zich nimmer uit haar banden zal kunnen bevnjden. Zij is één met haar zetel, waarvan ze zich wel probeert te verheffen, maar de windsels zijn te strak, haar kracht is ontoereikend. Ook is wat zij waarneemt zeer beperkt, omdat ook haar gezichtsvermogen is ingezwachteld. De windselbeelden dateren uit het begin van de 70-er jaren. In 1977 worden de windsels plotseling doorge sneden. De beperkingen van de gebon denheid worden aanvaard, en omgezet in aanzetten tot bloei en bevrijding De aardse stoel is niet veel meer dan een steunpunt geworden, het lichaam toont zelfs een begin van vleugels Het is prachtig boeiend werk, dat universele facetten in zich draagt. AMERSFOORT - Het Kapelhuis komt dit keer uit met een mooie tentoonstelling van honderd kerami sche kommen, vaak heel vrij geïnter preteerd door een zeventiental kun stenaars. Daar zijn in de eerste plaats de heldere kleurige schaalkommen van Barbara Nanning, die in Mexico is geweest, en die de motieven die ze daar gezien heeft op een heel eigen wijze in haar keramiek toepast. Ze maakt rechthoekige inkepingen in haar schalen waarvan ze de strips omwindt met draad in een contrasterende kleur. Een heel vrolijke geel gekleurde schaal heeft ze voorzien van geel zijden franje. De delen van sommige schalen houdt ze „met draadjes bijeen", wat een verrassend effekt oplevert. Van groot vakmanschap en verfijning getuigen de stille porseleinen kommen van Geert Lap, die een heel zuivere vorm hebben. Spectaculair zijn de kleurige lapjes kommen van Babs Haenen, vervaar digd in een vederlicht porselein. Om een gedraaid voetje plooit zij een lap, die is samengesteld uit vele kleurtjes klei, en naar boven toe geeft zij de komvormen uitstulpingen en gracieuze deformaties. Vilma Henkelman vertegenwoordigt de brute natuurkracht. Zij werkt met ongeglazuurde klei, laat de aarde zoals deze is. Haar logge kommen vertonen oerprocessen, en lijken soms door een onverwachte beweging een flinke push te hebben gekregen. Van Heidi Daamen zijn er ontwape nende plastiekkommen in blauw en rose van moeders met kinderen door wie niet alleen het badwater wordt weggegooid, maar die alles moeten geven wat ze bezitten. Kwalitatief goe de draaivormen met uitgezochte glazu ren komen van Hans Hendriks Frans- sen Lies Cosijn maakte fraaie gordijn kommen in haar schaalkommen zitten achter bloemetjes- of streepjesgordij nen mensfiguren, een uijzunaer aan trekkelijke decoratie. Jan van der Vaart toont zijn pudding vormachtige bronskleurige gietvormen. Simone ten Bosch interpreteert de kom vormen heel vrij, en levert er commen taar bij Marja Hooft heeft haar kommen in het heelal geplaatst: een ster valt in een bak met een ringbaan er om heen Er zijn kommen, die het hemelgewelf of de aarde voorstellen Marja Hooft heeft zelfs ons melkwegstelsel uitgebeeld, en grappig is ook de flying basket De hemelse van kom naar objekt gegroei de vormen zijn van een stralend wit met helder blauwe dekoratie De kommen zijn te zien tot en met 3 april van dinsdag tot en met zaterdag van 11 00 tot 17.00 uur AMERSFOORT - In 't Ezelsoor, Arnhemseweg 5, kunt u tot zaterdag 28 april een tentoonstelling zien van de portretten die door Bert van der Vegt uit Wageningen zijn getekend of geschilderd. Bert van der Vegt heeft enkele jaren geleden het tekenen weer op genomen, dat hij sinds zijn middel bare schooltijd niet meer had ge daan. Portrettekenen -en schilderen Interesseerde hem In hoge mate en momenteel begint hij ook wat model te tekenen. Hij volgt een kursus bij het Kreativlteitscentrum In Ede. Het was aanvankelijk een uitdaging voor hem of hij de kop die hij wilde tekenen of schilderen een beetje gelij kend kon krijgen. Die periode heeft hij nu achter de rug, en hij vindt zelf dat hij in een fase begint te komen, dat hij er wat anders mee wil Wél portret en figuur, maar hij wil deze op een speciale manier gaan brengen Hij wil wat meer met doorgaande lijnen en in vlakken gaan werken, een tikkeltje kubistischer, zegt hij. Wat minder op gelijkenis letten Hij wil ook niet meer zonder achter grond werken, wil het levendiger ma ken, wil er meer een schilderij van maken. In 't Ezelsoor toont hij een aardige kollektie portretten Enkele zijn in olie verf op papier vervaardigd Het zijn allemaal vrouwenportretten, zestien in totaal. Sommige zijn met pastelpotlood of zachte pastel gedaan De meisjes en vrouwen, die hij uitbeeldt, zien er in de meeste gevallen integer, een beetje verdrietig misschien uit. Soms zijn ze wat agressiever Er is één olieverfportret bij, dat hij vrij snel heeft geschilderd, en dat hij in grote vlakken heeft gehouden. Het is het portret van een meisje dat de handen in de schoot heeft. Van de handen zijn alleen de grote lijnen aan gegeven. Het gezicht daarentegen is nog wat te veel gedetailleerd. De kle ding heeft mooie partijen, is niet te veel uitgewerkt. De kleur is enigszins afge- toond, doet wel warm aan. Er is ook een vrouwelijk naakt op de rug gezien, dat vri| glad is geschilderd, tegenover een achter- en voorgrond die in vrij ruige toetsen zijn opgezet. Het is sympathiek werk van Bert van der Vegt.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7