Aandoenlijke hoofdrol Danny de Munk filmmarathon van horror en aktie Start van twaalf uur lange „SCARFACE" IN VOORPREMIÈRE „Merry Christmas Mr. Laurence" in Dinsdag Movie Cyclus Guido Pieters verfilmde ,,Ciske de Rat" HALLO- WEEN 3 „Lianne"v John Sayle in Filmhuii „Le Batard' Filmhuis nacht VRIJDAGNACHT 13 APRIL A.S., 24 UUR: DONDERDAG 29 MAART 1984 kijk op de film 12 Het is fascinerend om drie top acteurs uit de Westerse wereld hun krachten te zien meten met twee gelijkwaardige acteurs uit Japan, in een film die met verbazingwekkende kracht inzicht geeft in de tegenstrij digheden van het menselijk bestaan. Willeke van Ammelrooy. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - „Hallo» Season of the witch" werd ger« Tommy Lee Wallace, maar te te maken met ..Halloween I er beide eerstelingen komen min voor verantwoordelijk voor n John Carpenter (van de eerss de regie voor de tweede proc hij en schreef met Debra Wt scenario), met „Halloween II Carpenter niets te maken end hij blij om zijn Na de „Fn 13"-reeks krijgen we nu te ma „Halloweensen de prakti|ki elk volgend deel slechter 15 voorafgaande. „Halloween lin dat betreft zonder meer in <fe Bloederige horror in een weli mager verhaal. Derhalve voer echte liefhebber die er maar noeg van kan krijgen. AMERSFOORT - In heil draait van 31 maart tot 3 2? avondvoorstelling „Lianr* John Sayles. De aanvangst* avondvoorstelling is 20.001* John Sayles, succesvol s schrijver van onder meer Pira Lady in red, Battle beyond if? The Howling, en vorig jaar infl een verrassing met zijn r« Return of the Seacaucus Ser een tweede film gereed Lianr Lianne is begin dertig, gew j r een hoogleraar en moede' kinderen. De man houdt er a c affaires op na met studentes dat Lianne een keer verte" ander geworden is, grijpt M aan om te scheiden en haar df te nemen Voor de eerste kes leven moet Lianne haar 0? vinden, een huis. een baan? vrienden. De dertienjarige Danny de Munk speelt de rol van Ciske de Rat in de gelijknamige film naar een boek van Piet Bakker. gen tussen haar en Ciske. Bij een van die uitbarstingen doodt Ciske zijn moe der en belandt hij voor een aantal maanden in een tuchtschool. Een verhaal dat in elk tijdsbeeld zou kunnen worden geplaatst, niettemin koos Guido Pieters voor het dekor van de roerige dertiger jaren. Misschien waren mijn verwachtingen enigszins te hoog gespannen, omdat ik me nog heel goed kan herinneren dat ik Piet Bakker's „Ciske' vroeger ver slond, maar van het tijdloze en univer sele karakter van het bijna mythologi sche verhaal van een zoon die zijn moeder vermoordt en zijn schuld moet inlossen om verder kunnen te leven, blijft in Pieters' verfilming niet veel over Het verhaal speelt zich daarvoor te nadrukkelijk af in de dertiger jaren Pieters hoeft dat geenszins te zien als een punt van kritiek, die gaan namelijk in een hele andere richting Problemen heb ik bijvoorbeeld met de casting. Rijk de Gooyer. Willeke van Ammelrooy, Peter Faber, Linda van Dyck, het lijkt wel of Nederland geen andere akteurs en aktrices meer heeft! De veelheid aan rollen die een handvol akteurs voor zich opeist, begint steeds meer een storend element te worden in Nederlandse speelfilms. De uiteindelijke keuze voor Danny de Munk die Ciske speelt, is weer wel goed uitgepakt. Het verhaal speelt zich volledig af vanuit de ogen van Danny de Munk en hij bewijst dat ook grotendeels aan te kunnen. Toch kleeft aan deze werkwijze van Pieters een groot nadeel, de dramatische hoogtepunten rusten teveel op de schouders van Danny de Munk en op sommige momenten li|kt dat net wat teveel gevraagd. Ontroerd heeft de film mij dan ook nauweli|ks, maar misschien is dat ook te wijten aan de fragmentarische aanpak van Pie ters Ik had soms net het idee een groot prentenboek door te bladeren, het duurt (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de naci stellingen van het Filmhuis markt op zaterdag en zoni maart en 1 april (aanvang l draait de Franse film „Le Bat* Bertrand van Effenterre. Bertrand van Effenterre ti zijn derde speelfilm op de rorr Bastard van Erskine Caldwell tard behandelt de rouwperiode volwassen zoon van een prosit zijn geestelijke rijping Na een r sche ontmoeting belandt de to soon in een Vietnamees vlucto kamp bij een steengroeve in dei ce. die met straffe hand gelei door een wrede opzichter. Des Patrice belandt verder in een a bare reeks gebeurtenissen d nen met een moord en eindiger geboorte „Ciske de Rat 1984. Produktie: Matthijs van Heijningen. Regie. Gui do Peters. Scenario: Karin Loomans. Kamera: Frans Bromet. Muziek: Erik van der Wurff. Met: Danny de Munk, Peter Faber, Willeke van Ammelrooy. Herman van Veen, Rijk de Gooyer en Linda van Dyck. (Amersfoort, Grand- theater, a.l.). (door Dick van Rheenen). Donderdag a.s. gaat in een groot aantal bioscopen een nieuwe Neder landse speelfilm in première: „Ciske de Rat", de verfilming van het gelijknamige boek, dat onderwijzer Piet Bakker tus sen 1942 en 1946 schreef De 13-jarige Danny de Munk speelt Ciske, zonder meer een aandoenlijke hoofdrol Willeke van Ammelrooy speelt zijn moeder in de film en Peter Faber zijn vader Andere belangrijke rollen in „Ciske de Rat" worden gespeeld door Linda van Dyck, Rijk de Gooyer. Her man van Veen en Willem Nijholt „Ciske de Rat" is een film van regis seur Guido Pieters en producent Mat thijs van Heijningen, naar een scenario van Karin Loomans. terwijl Frans Bro met achter de kamera stond. Piet Bak ker's Ciske de Rat groeide in de vijftiger jaren uit tot een soort nationale held Uit dezelfde tijd dateert ook de eerste verfilming van het boek, van de Duitse cineast Wolfgang Staudte Jan Teu- lings en Kees Brusse speelden onder andere mee in deze film. „Ciske de Rat" vertelt het aangrijpen de levensverhaal van een Amsterdams jochie van ongeveer 11 jaar. Een jon gen. die door de relatieproblemen van zijn ouders, die weliswaar gescheiden van elkaar leven, maar nog wel ge trouwd zijn, veel liefde tekort komt en met wanhopige kwajongensstreken de aandacht op zich wil vestigen Zijn moeder Marie, een wanordelijk leven leidend, wil dat maar niet inzien en het komt dan ook voortdurend tot uitbarstin- AMERSFOORT- Op zaterdagnacht 31 maart 24 uur precies start in het Grand Theater de voorpremière van Brian de Palma's nieuwste film „Scarface" met Al Pacino in de hoofdrol als Tony Montana, een Cubaanse vluchteling die binnen de kortst mogelijke tijd zich op heeft gewerkt tot de grootste drugs-baas van Miami. De Palma, ooit genoemd als de opvolger van Alfred Hitchcock, maakt met „Scarface'' een film, die in niets meer doet denken aan 't vermaarde i voorbeeld. Het is een tamelijk recht-toe-recht-aan gefilmde, keiharde gangsterfilm, waarin het geweld overheerst. Al Pacina speelt voortreffelijk, dat wel, maar is in de twee uur en drie kwartier dat de film duurt, steeds in elke scene zeer nadrukkelijk aanwezig en dat kan soms v/el eens wat teveel van het goede zijn. Als de film in première komt komen we er nog uitgebreid op terug. HORROR In de horror-afdeling worden er in ieder geval twee films gedraaid die boven het gemiddelde uitsteken en dat zijn „De Lift" en „Psycho II". „De Lift" is het succesvolle debuut van regisseur Dick Maas. De film is ook internationaal een succes aan het worden met name in Frankrijk en Duitsland Wie de film heeft gemist bij de première kan die schade nu inhalen, mits met ook de andere films in het programma op prijs weet te stellen. „Psycho II" is het vervolg op de vermaarde thriller van Alfred Hitchcock, opnieuw met Anthony Perkins in de hoofdrol, als Norman Bates Regisseur Richard Franklin maakte een niet onverdienstelijk ver volg, maar kon ons Hitchcock niet doen vergeten. Voor het overige biedt het horror-programma films, die tot de mid delmaat behoren, maar uitblinken door bloederigheid. Ik zou dan nog een uitzondering willen maken voor .The Brood" vanwege het uitstekende sce nario, maar ook in deze film ziet het er allemaal niet zo fris uit Kortom voor de hele echte liefhebbers COCKTAIL Het Cocktail-programma biedt een wat merkwaardig mengelmoesje, maar heeft wel als rode draad, dat het ele- in ieder geval heel lang. voordat er enige lijn in de film komt. maar over het geheel genomen is „Ciske de Rat" best nog een aanvaardbare film geworden Hoewel ik vermoed dat het verhaal van Ciske vrij algemeen bekend is, wil ik heel in 't kort toch iets vertellen over de inhoud Ciske de Rat. staat bekend als een onhandelbaar kind. Tot zijn grote verdriet woont hij bij Marie, zijn moeder (Willeke van Ammelrooy). met wie hij helemaal niet kan opschieten. Wanneer Cor, zijn vader (Peter Fa ber), een andere vrouw (een prachtige rol van Linda van Dyck) leert kennen waar hij erg op gesteld raakt, stelt hij Marie voor eindelijk te gaan scheiden. In eerste instantie vindt Marie het een prima idee, te meer, daar Cor bereid is Ciske mee te nemen en alimentatie te betalen voor hun andere twee kinderen Ciske is door het dolle heen en kan nauwelijks wachten, tot het zover is Een van de redenen, dat Marie in stemde met de scheiding, is dat ze een minnaar (gespeeld door Willem Nijholt). (Van de filmredktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus draait volgende week dinsdag de inmiddels veelbespro ken en succesvolle film „Merry Christmas mr. Lawrence" van de Japanse regisseur Nagisha Oshima met David Bowie, Tom Conti, Ryuichi Sakamoto en Beat Takeshi in de hoofdrollen. De film komt in de plaats van de eerder geprogram meerde klassieker „An American in Paris". JAVA - 1942 Kort nadat de Japan ners het voormalig Nederlands Indië onder de voet hebben gelopen en het land op wrede wijze bezet houden, zien twee Engelse officieren elkaar terug in een Japans krijgsgevangenenkamp John Lawrence (Tom Conti) en Jack Celliers (David Bowie) kennen elkaar van de tijd dat zij zijn ingezet in de strijd in Noord-Afrika De Japanners begrij pen niets van deze twee Engelsen. Wat zij ook proberen, zij zijn niet klein te krijgen. Toch gebeurt het ondenkbare, er groeit een band tussen de twee Engelsen en twee leidinggevende Ja panners in het kamp Lawrence, voor de oorlog diplomaat in Tokyo, spreekt Scène uit. „Merry Christmas Mr. Lawrencete zien in de Dinsdag Movie Cyclus vloeiend Japans en worot door de wrede sergeant Hara (Beat Takeshi) gekozen als kontaktpersoon tussen hem en de overige gevangenen. Op een avond zegt Hara tegen Law rence „Hoe bestaat het, dat een Engel se officier zich gevangen heeft laten nemen Ik zou respekt voor je hebben gehad als je zelfmoord had gepleegd Een nog grotere aantrekkingskracht (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Voor nog geen vier tientjes twaalf uur lang filmkijken. Dat kan, als men er tenminste een nachtrust voor op wil otteren. Op vrijdagavond 13 april, om 24 uur scherp, begint de Amersfoortse Filmmarathon 1984 met twee verschillende programma's in het Grans Theater. Er is een programma met horror-films en eentje met voor elck wat wils, ook al moet men dat laatste met een korreltje zout nemen. De direktle van Jogchems Theaters noemt het dan ook een „cocktair'-programma. In het horror-programma kan men kijken naar „De Lift", „Evil Dead", „Bloody Birthday", Psycho II, Piranha en „The Brood". Het cocktail-programma biedt „Class of 1984, Blue Thunder, Porky's I, ,,Le Professionel, 48 Hours en Magnum Force. Al met al een programma dat met name is gericht op de liefhebbers van horror en aktie. Roy Scheider in aktie in John Bad ham's „Blue Thurder menl „aktie" in ieder geval in elke film aanwezig is. „Porky Ivalt daarbij ietwat uit de toon. maar een beetje sex is nooit weg, nietwaar? „Class of 1984 is niet zo'n erg frisse film van regisseur Mark Lester. Het geweld erin viert hoogtij, is bepalend voor de sfeer „Blue Thunder" daarentegen van regis seur John Badham behoort ongetwij feld tot de betere aktiefilms van de laatste tijd met Roy Schelder in een schitterende rol als helicopterpiloot. die in z'n eentje een nationale samenzwe ring te lijf gaat Een film met Jean-Paul Belmondo is nooit weg en „Le profes sionel" van de Franse regisseur Geor ge Lautner is niet direkt de slechtste „48 Hours" van Walter Hill staat onge veer op hetzelfde niveau als „Magnum Force" een Dirty Harry-film met Clint Eastwood Vakkundig gemaakt, vol doende aktie en in sommige opzichten net iets boven de grauwe middelmaat uitstekend is ook merkbaar tussen de onverwoest bare Celliers en de commandant van het kamp. kapitein Yonoi (Ryuichi Sa kamoto). De spanning bereikt een hoogtepunt in een zéér dramatische scène, waarin de Australische officier Hicksley (Jack Thompson) op het puht^ staat door de Japanners onthoofd fe 4 worden. Celliers doet het onmogelijke, hij komt, als door een bovennatuurlijke kracht gedreven, tussenbeide en ver nedert Yonoi ten aanschouwe van het volledig aangetreden kamp. Door deze daad is het leven van de Australische officier gered, maar Celliers moet het met een afschuwelijke dood bekopen. Naast de gruwelijke en gewelddadige omstandigheden die binnen deze leef- gemeenschappen heerst, wordt in „Merry Christmas Mr. Lawrence" voor- J al de nadruk gelegd op het onbegrip i tussen mensen, die tot geheel verschil- lende culturen behoren Scène uit „Scarface' met Al Pacino Scène uit „De Lift" de succesvolle horror-thriller van Dick Maas echt trek heeft. Voor mensen met minder sterke zenuwen dan ze had den gedacht is er EHBO aanwezig. Tijdens de marathon zijn de buffet ten geopend voor koffie, frisdran ken, warme snack en broodjes. Men kan In het Grand dagelijks voor de marathon reserveren, 's avonds van 19 tot 22 uur.Er zijn in totaal 700 plaatsen beschikbaar. V. heeft Op een dag zet deze haar echter aan de kant en Marie verandert van gedachten. Ze gunt Cor en Ciske niet, dat ze gelukkig worden. Voor Cor en Ciske betekent dit een ramp Cors vriendin, die Ciske helemaal in haar hart gesloten heeft, is zwanger. De spanningen nemen toe, de sfeer wordt ondraaglijk en dan gebeurt het vreselijke tijdens een uit de hand gelo pen ruzie doodt Ciske zijn moeder Hij moet voor de rechtbank verschijnen en wordt veroordeeld tot een zwarei zes maanden tuchtschool. Een na breekt aan, maar aan een verre to wacht uiteindelijk nieuw geluk Met name in de slotfase van^ wordt er sterk geakteerd. Peterf laat zien elke rol aan te kunr« Herman van Veen verrast als des wijzer Bruis. Wat minder is het a van Willeke van Ammelrooy enï Nijholt, of 't zou moeten zijn datP daarmee de grens tussen got kwaad heeft willen aangeven' Rest eigenlijk nog een laatstei is „Ciske de Rat" een kinderfün wel een film voor het hele gezr antwoord moet ik in het midden de film is goedgekeurd voor alle den, maar ik denk dat twaalf js meer recht zou hebben gedaans dramatische ontwikkeling van h- haal. ONTBIJT We hebben, eerlijk gezegd wel eens betere marathon-programma s onder ogen gehad Deze marathon aan het begin van de paasvakantie biedt met name voor jongeren die van horror en aktie houden wellicht voldoende vertier Voor hen, die andere genre s prefere ren, zit er geen slapeloze nacht in Het ontbijt-pakket zit in de prijs begrepen. Als men tenminste na zoveel bloederigheid en geweld nog Scène uit „Bloody Birthday"

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10