„Er zijn krachten aan het werk die onze rechtsstaat in gevaar brengen en daarmee de democratie" ■eusderkrgnt Mr. H. C. van Eek neemt in sombere stemming afscheid als kantonrechter Als de regels verdwijnen, dan stort de samenleving in elkaar" Eigenlijk heb ik nog meer begrip voor een anarchist, die helemaal geen regels accepteert dan voor mensen die de krenten uit de pap halen" DONDERDAG 29 MAART 1984 fundamentele zaken aan de hand die onze democratie aan het wan kelen brengen en nu ik met werken ophoud, wil ik daar wel eens vrijuit over spreken In de eerste plaats is naar mijn mening fundamenteel fout dat er tegenwoordig een aar zeling is te bespeuren bij de uitvoe rende macht bij de tenuitvoerleg ging van de rechterlijke vonnissen Zoals iedereen wel weet, berust onze democratie op de scheiding van de drie machten de wettelijke, de uitvoerende en de rechterlijke macht Een minister van Justitie, die tot de uitvoerende macht be hoort, benoemt de rechters. Dat is de enige grote uitzondering, verder kan hij zich niet meer met de rechters bemoeien. Hij kan nie mand van standplaats doen veran deren, eenmaal benoemd, dan is dat voor het leven Dat is een geweldige macht van de rechter. Een mooi voorbeeld van de macht van de rechter vind ik altijd het kort geding, waarbij destijds de presi dent van de rechtbank in Den Haag zich uitsprak over de komst van de Molukkers naar Nederland. Tegenover deze macht van de rechter staat het feit dat als er éénmaal een beslissing genomen is, de rechter afhankelijk is van de uitvoering. Er hoort dan geen dis cussie meer te zijn, de uitvoerende macht moet zonder meer uitvoe ren. En daar mankeert het tegen woordig aan. Kijk b.v. eens naar een geval als de ontruiming van het Wyers complex. Naar mijn mening lastingontduiking werd als iets heel anders gezien dan diefstal en in braak Tegenwoordig heeft men voor geen enkel voorschrift meer respect. En de overheid schiet ernstig tekort Samengevat, de uit voerende macht traineert de uit voering en de overheid doet te weinig aan de veiligheid van de burgers Beroving is heel gewoon Ik woon in een buitenwijk van Naarden, maaralsje 'savonds naar de post gaat, dan schrik je toch als je iets achter je hoort?" Opvoeding ,,En u denkt niet dat gebrek aan mankracht de oorzaak is dat de overheid tekort schiet in zijn taak van bescherming van de burgers?" ,,Nee. De welvaart, het gebrek aan respect voor regels, de opvoe ding zijn de oorzaken. In een gezin kun je toch ook niet allemaal op willekeurige tijden eten? Dan stel je ook regels in. Maar mensen willen alleen regels als ze er iets voor kunnen krijgen, een uitkering, een paspoort. Eigenlijk heb ik nog meer begrip voor een anarchist, die hele maal geen regels accepteert dan voor mensen die de krenten uit de pap halen." ,,U bent niet vrolijk gestemd. ,,Nee, een rechter kan in deze tijd niet vrolijk gestemd zijn Het is bitter om weg te gaan in een situatie waarin de mensen zoveel minder begrip hebben voor recht dan 32 jaar geleden." solliciteerde waren er nog 27 anderen, terwijl je nu moeite moet doen om éen gegadigde te vinden. En dit is toch een mooie kamer? En je hebt een goed salaris. We staan op het niveau van een vice-president van de rechtbank. De mensen denken vaak dat het voor ons een pro motie zou zijn om rechter te worden, maar dat is niet zo. Dat blijkt ook uit het feit dat een kantonrechter uit een eerste klas plaats een lintje krijgt bij het weggaan, een rechter niet." Oorspronkelijk was een kanton rechter voor kleine zaken?" ,,Ja, maar dat is veranderd. Hij is nu specialist gemaakt op een aan tal terreinen. Hij krijgt alle verkeers zaken, behalve in drie gevallen: bij dood of zwaar lichamelijk letsel door grove schuld, doorrijden na een aanrijding en dronken achter het stuur. Deze gevallen worden als misdrijf aangemerkt en komen dus bij de rechter. Overigens zie je ook hier een uitholling van een wettelijke bepaling de Hoge Raad is zo streng met grove schuld dat het bijna gelijk staat aan opzet Wat in de civiele sfeer een heel vergaande bevoegdheid van een kantonrechter is, is het beëindigen van een arbeidsverhouding Hier is de kantonrechter zelf de hoogste instantie, hoger beroep is niet mo gelijk. Hij kan onbeperkte schade vergoeding opleggen, alleen moet hij de werkgever de gelegenheid geven om bij nader inzien toch de staat het de burgemeester, als uitvoerende macht, niet vrij om belangen af te wegen, maar hoort hij zonder meer het rechterlijk von nis tenuitvoer te leggen. Maar nee, het staat ter discussie. De uitvoe rende macht vindt dat het zelf wat te zeggen heeft en Van Thijn be dankt na de ontruiming voor het goed overleg tussen eigenaar en krakers Dat is zeer ernstig en duidt op een hele gevaarlijke ontwikke ling waarbij het gezag van de rech ters aangetast wordt." Ingewikkelder .Ontstaat deze situatie niet om dat de wetgever achterloopt bij de maatschappelijke ontwikkelin gen?" .Zeker, dat heeft de wetgever natuurlijk altijd gedaan. Maar de ontwikkelingen gaan nu zo snel en de samenleving wordt steeds inge wikkelder Natuurlijk heb ik er per soonlijk begrip voor dat een burge meester bij een ontruiming met meer belangen rekening moet hou den. maar als rechter keur ik het af Net zomin als ik als rechter het beleid van een burgemeester mag beoordelen, mag een burgemees ter de vonnissen van een rechter beoordelen. Zo iets werkt ook be smettelijk. Kijk maar naar een ge zin: als ouders bij één kind het gezag laten schieten, wat in een gegeven situatie heel wijs kan zijn, dan heeft dat wel invloed op de andere kinderen. Een tweede be langrijke factor is dat er veel te veel dingen getolereerd worden, die in feite aangepakt zouden moeten worden, kijk maar naar het vanda lisme Ik ben zelf een voetballief hebber, maar vroeger trapte je eens uit balorigheid tegen een bier blikje, terwijl nu supporters niet de emoties achteraf afreageren, maar welbewust van tevoren dronken zijn." Zitten we dan niet midden in de welvaartsproblematiek ..Natuurlijk De mensen hebben mogelijkheden gekregen die ze niet aankunnen. Neem de buiten landse vakanties. Vroeger leerde je van je ouders hoe je je in het buitenland te gedragen had Je ging alleen naar die landen waar van je de taal sprak. Nu reist iedereen per vliegtuig overal heen. zonder dat men enige notie heeft hoe het ergens anders toegaat Begrijp me goed, ik gun de men sen hun vakantie, maar de welvaart heeft mogelijkheden gegeven waarvan men niet geleerd heeft hoe er mee om te springen. En daar hebben de fabrikanten op inge haakt. Een bromfiets was oor spronkelijk bedoeld om 30 a 40 km te rijden Inmiddels is het opge voerd tot 160-170 km. Men pakt alles om zich heen en men accep teert geen regels. Maar regels zijn er niet om ons dwars te zitten, maar om met elkaar te kunnen leven Vroeger waren de enige regels waar je probeerde onderuit te ko men de belastingvoorschriften. Be- door Elly Acherman Met ingang van 1 april a.s. irdt Mr. H. C. van Eek op nverzoek eervol ontslag rleend als kantonrechter in nersfoort. Zijn vertrek zal j. en feestelijk tintje krijgen. heeft gemeend zijn ambt stilte te moeten neerleggen het licht van de, wat de ihtshandhaving betreft, ogst ernstige Isomstandigheden". De mensen hebben mogelijkheden gekregen die ze niet aankunnen in zijn gezellige, zonnige werkkamer in het gebouw waarin het kantongerecht is gevestigd, vlakbij het station. ..Verklaart dit uw soms wat ge prikkelde en suggestieve vraag stelling op de strafzittingen als een bepaald soort lieden verschijnt met leren jasjes aan, die te hard gere den hebben? Zo in de trant van zeker een autoliefhebber hè!" ,,Er zal wel enigszins sprake zijn van beroepsdeformatie Daarom ben ik één van de weinige voor standers van rouleren." ..Suggestieve vragen brengen de mensen in het nauw ,,Ja, maar ik geloof dat de zwaar ste straf is als de zaal lacht Men is tegenwoordig zo weinig gevoelig voor geldstraffen." ..Wat vihdt u van alternatieve straffen ..Heel aardig, maar praktische uitvoerbaarheid is vaak zo beperkt Ik heb eens een brief geschreven aan de directeur van het revalida tiecentrum ,,de Hoogstraat" in Leersum, waar verkeersslachtof fers verpleegd worden Ik heb voor gesteld dat ik een aantal ernstige verkeerszondaars als straf zou op leggen een tijdlang iedere zater dagmiddag met een invalide in een wagentje te gaan wandelen Ik kreeg een brief terug dat van te voren bekend moest zijn wie er kwamen en hoe laat en hoe lang Zo iets is praktisch vrijwel onuit voerbaar door het massale karak ter." „Zijn u ook leuke dingen bijge bleven uit de tijd dat u kantonrech ter was?" ..Nee. De gevallen gaan zo snel aan je voorbij dat je er eigenlijk weinig van onthoudt. Als advocaat volg je de mensen veel langer Eigenlijk herinner ik me meer bij zonderheden uit de tijd dat ik advo caat was dan uit de tijd er na Meer procedures De opvolging van Mr. van Eek is nog niet geregeld. Momenteel zijn er twee kantonrechters in Amersfoort, die bijgestaan wor den door een flink aantal plaats vervangers. Inmiddels is het werk zo uitgebreid dat er nu plaats is voor drie kantonrech ters. Er zullen dus twee nieuwe rechters moeten komen nu Mr. van Eek weggaat. De taak van de rechters is zeer verzwaard de laatste jaren. ,,Er zijn veel meer procedures geko men vanwege de mondigheid van de mensen en de onderlinge onverdraagzaamheid. De sa menleving wordt steeds inge wikkelder, een bijstandswet, adoptie geeft handen volwerk. De AROB procedure is ook een mooi voorbeeld. Bij de Raad van State buigen zich oud-ministers over de problemen rond afdak jes en kippenhokken en worden overweldigd door het werk. Maar sollicitanten hebben we hier in Amersfoort nauwelijks gekre gen. Terwijl vroeger een kanton rechter toch een man van aan zien was. Toen ik in Amsterdam let zijn deze woorden, drukt op een - cheidskaart, die doen ronderstellen dat het hier een man gaat met gesproken opvattingen trent maatschappij en ihtsbestel. En spelen de vattingen van een rechter teen rol bijzijn - oordeling van al die m schillende m Isovertreders die voor nverschijnen? v let interview vindt plaats werknemer maar te houden in plaats van de vaak zeer hoge schadevergoeding te betalen." ..Komen dergelijke zaken veel voor?' Wekelijks en het gaat vaak om hele grote belangen Het kan gaan om een directeur van een V V V. of van een ziekenhuis en na de uit spraak van de kantonrechter komt er niemand meer aan te pas. Maar je moet uiterst voorzichtig zijn, want ..Dat is een heel pessimistisch toekomstbeeld „Ja, maar ik zie geen oplos sing. Het doet me denken aan het einde van het Romeinse Rijk of aan de Franse revolu tie. Die overdreven aandacht voor sex, de verslapping, het verval en tenslotte de onder gang. Er komt wel weer een keer een reactie. Ja. Maar na onze tijd. Misschien dat ik in mijn functie als rechter wel heel sterk geconfronteerd ben geweest met alle maatschappij-problemen. Amersfoort de mensen in de zaal die. voor dezelfde soort overtreding komen, rustig blijven zitten In Am sterdam verdwijnen er meteen vijf als iets uitgelegd is en wachten hun vonnis niet meer af omdat ze be grepen hebben dat dat geen zin meer heeft Maar vrijwel iedereen accepteert de uitspraak. Er zijn hier nog minder hoger beroep zaken dan in Amsterdam Van de 500 civiele vonnissen per jaar gaan er een stuk of 5 in hoger beroep en dat wordt dan nog vaak door mij gesti muleerd. Bij de strafvonnissen ligt het percentage iets hoger Civiele vonnissen zijn vonnissen in de burgerrechtelijke sfeer. Huur- zaken. arbeidszaken, curatele, adoptie. ,,Dat is het leeuwendeel van ons werk, want de strafzaken beslaan maar een heel klein stukje van de kast. Ongeveer 15% betreft straf zaken." ,.U bent duidelijk somber ge stemd over onze rechtsstaat, ge zien uw formulering waarom u geen feestelijkheden wilt Nu kun nen we op het ogenblik dagelijks lezen over de problemen van de rechtshandhaving en dan worden vaak cellentekort en personeelsge brek als oorzaken aangewezen Bent u het daarmee eens of zijn dat volgens u slechts symptomen?" ..Ik ben inderdaad heel somber gestemd Er zijn krachten aan het werk die onze rechtsstaat in gevaar brengen en daarmee ook onze democratie. Het cellentekort zie ik beslist niet als werkelijke oorzaak Nee, er zijn naar mijn mening twee uitvoerende macht hoort de burgemeester zonder meer het k vonnis ten uitvoer te leggen" hoe vindt iemand van 45 jaar nog ander werk? Deze regeling stamt trouwens uit de tijd dat we nog dienstmeisjes op jaarbasis hadden Toen is aan de kantonrechter de bevoegdheid ge geven om een arbeidsverhouding op te zeggen „om gewichtige rede nen" en deze maatregel is gehand haafd omdat de kantonrechter geacht wordt een wijs man te zijn. Dit geeft een kantonrechter werkelijk hele grote macht. ..Geeft u er de voorkeur aan om kantonrechter te zijn in plaats van rechter?" ,,Ja, om het direct contact met de mensen. Er zit namelijk veel minder vaak een advocaat tussen En om het alleen recht spreken." Arbeidslust Maar de animo van de mensen om een publieke functie te bekle den is duidelijk veel geringer ge worden, constateert Mr van Eek Dat brengt het gesprek op de ar beidslust in het algemeen. Ook hier ziet hij de algehele verslapping als een teken des tijds en een zorgelij ke zaak ..Vroeger kreeg je een paar uur vrij als je jarig was. Ja, wij niet natuurlijk, maar het administratief personeel Toen werd het: recht op een halve vrije dag Nu is het zo dat als je op een week-end jarig bent, dan heb je dus recht op een vrije maandagmorgen En het toppunt is dat iemand die halve dagen werkt, ook een kwart dag vrij hoort te krijgen, want anders is het onbillijk Kijk. men neemt, wil zijn rechten en heeft lak aan regels. Terwijl onze democratische samenleving van regels aan elkaar hangt Als de regels verdwijnen, dan stort de samenleving in elkaar Dan ver dwijnt de democratie. Dan is er op een gegeven moment alleen nog plaats voor een dictatuur. Van rechts of van links Nu houden de ouderen de zaak nog wat bij elkaar, maar als de jongeren de boel moe ten gaan regelen, dan zijn we nergens meer." - ..Het verweer is hier veel talrijker en hardnekkiger Zo n zitting gaat ten koste van je hart. Daarom ben ik met 61 jaar versleten." MERSFOORT - Vanaf 5 is Mr. van Eek kanton- ihter in Amersfoort en [J irvoor is hij bijna 10 jaar tonrechter in Amsterdam veest. Zijn ervaring heeft opgedaan in de advoca- een gebruikelijke gang zaken voor kantonrech- Zijn belangstelling in de- ichting moet hij al jong regen hebben, want zijn Iers waren beiden advo- in Haarlem. het gebruikelijk voor een onrechter om van standplaats anderen?' ek.er niet. Bijna niemand doet Maar ik denk dat het juist erg is. Een kantonrechter is een nsprekend rechter en die loopt ;evaar van hobbyisme. Daar- wordt er tegenwoordig over roken om de kantonrechters in en bij de rechtbanken, maar zijn kantonrechters over het neen tegen, want dan raken in zelfstandigheid kwijt. Ik ben or. Er is meer overleg mogelijk met drie man bent." ijn er verschillen tussen Am- lam en Amersfoort voor een trechter?" eel veel verschillen Het ver is hier veel talrijker en hard- ger Het verschijningspercen- s ook veel groter. In Amster- >ehandel je 300 zaken op één md. dat zou hier niet kunnen, ne ook altijd is opgevallen is, sje op de zitting iets uitlegt, in

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5