Vooijaars Modeshow <63> „Boeren zijn nooit echt tegen uitbreiding van Leusden geweest" ildoto na 25 jaar nog even aktief radus van den Hengel na 30 jaar uit bestuur ABTB ite opkomst op reünie met dia's en muziek. Maandag 2 en Dinsdag 3 april Cultureel Centrum De Flint, Amersfoort. Aanvang: 20.00 uur Speciale gasten: Chiel Montagne en Ciska Peters. interview DONDERDAG 29 MAART 1984 op de dag van heden mee door is gegaan Er was steeds een goede verstandhouding onder elkaar. Dit bleef gelukkig zo toen men import in Achterveld ging krijgen. Ook daar waren mensen bij die graag toneel speelden Dit heeft nooit problemen opgeleverd Het was wel eens een probleem om er van elke categorie genoeg te hebben Bij de dames leverde dit niet zo een groot probleem op, die waren er meestal genoeg. Doch bij de man nen was het soms wat moeilijker Er zijn ook wel minder prettige dingen geweest. Zoals o a de wis selingen van regisseurs Dit was niet altijd even leuk doch moest wel gebeuren Als regisseur moet je wel overwicht op de spelers heb ben Ook werd succes behaald Toegekend werd de aanmoedi gingsprijs van het Stichtse Landju weel, terwijl bij het eenacter optre den in Leusden een derde prijs werd behaald Momenteel telt de vereniging 25 leden De eerste contributie bedroeg 3 gulden terwijl de huidige contributie 20 gulden I bedraagt. REÜNIE Zondagmiddag werd er een gezellig samenzijn georgani seerd voor leden en oud-leden van de vereniging. Dit werd een hele gezellige reünie. Velen kwa men elkaar na jaren weer eens tegen en er werd heel wat van het oude opgehaald. Om de tijd wat te breken werd er een kwis ge houden over voorvallen over de 25 jaar van de vereniging. Tot slot werd er ook nog een aantal leden en oud-leden bij elkaar geroepen om deel te nemen aan improvisatie-toneel. Dit werd een groot succes. De deelne mers werden over zes ploegen verdeeld en elke ploeg kreeg een bepaalde opdracht om dit in to neel uit te voeren. Het bleek dat de oudjes het zeker nog niet verleerd waren hoewel de jonge ren zich ook niet gewonnen ga ven. Hierna bleef men nog gerui me tijd gezellig bijeen. Kaarten a 10 - (incl. koffie) verkrijgbaar bij: Klantenservice C&A Amersfoort en aan de kassa van Cultureel Centrum „De Rint". door Frits van Breda Leusden - Gerardus Theodorus van den Hengel heeft op 8 juari jl. de leeftijd van 65 jaar bereikt. De statuten van de itsdiocesane Boeren en Tuinders Bond laten er geen twijfel ter bestaan: een bestuurslid die 65 jaar wordt, moet Etappen. De A.B.T.B. afdeling Hamersveld zal op zoek jeten naar een nieuw bestuurslid in de plaats van de heer it den Hengel, die dertig jaar lang als secretaris deel heeft Jjemaakt van het bestuur van de plaatselijke A.B.T.B. Toch Ifthet bestuur een ander regeltje gevonden in het strenge llement van de boerenorganisatie, dat in de plaatselijke latie van nut zal blijken te zijn. Een 65-jarige moet dan jiswaar aftreden als bestuurslid, secretaris mag hij rustig Jen. Van den Hengel gaat dan ook nog rustig door met de Icdie hij al dertig jaar achtereen heeft vervuld. heer G. Th. van den Hengel ij jong en oud in Leusden >nd als „Gradus". Bij jonge- is de heer Van den Hengel >nd als „Gradus van de Til", lege zijn voortdurende be ienis met het jongerencen- Niemand stoort zich er aan in man met de respectabele van 65 jaar voorzitter is de „R.K. Stichting voor en jongerenwerk". Inte- »l men zou in de proble- komen als Gradus er mee j houden. Een andere Leusdenaren kent Van lengel waarschijnlijk beter loorzitter van de Oranjever ing afdeling Leusden. In de ische wereld is Gradus be- geworden als verzeke- sadviseur en secretaris van ,B.T.B. Gradus kan vele ver vertellen over de jongste iedenis van Leusden. Het ial over de ontwikkeling van T.B. in Leusden is voor langrijk deel een verhaal Gradus zelf een rol I. Het is voor de gerouti- le secretaris van de B. geen enkel probleem het kort de geschiedenis A.B.T.B. te beschrijven. lang er al boerenorganisa- estaan weet ik eigenlijk niet zo begint Gradus zijn ver- LWat ik zeker weet dat de plieke Nederlandse Boeren- jjindersbond al dateert van j eeuwwisseling. De KNVTB jat nog steeds als de overkoe- van vier katholieke land- brganisaties". I vraag ligt voor de hand: i in hemelsnaam vier ver- nde organisaties in een klein pis Nederland?" Het blijkt I te maken te hebben met fleling van de Nederlandse jovincie. „In elk bisdom werd i organisatie van boeren op- Zo ook in het bisdom provincies ook nog van de A.B.T.B." Het blijkt dat men in het oude Hamersveld lang heeft moeten wachten op een eigen organisatie „DeA B.TB is als organisatie al in 1917 opgericht. In Hamersveld was men erg laat met de start van een eigen organisatie Het klinkt mis schien gek, maar dat kwam door de pastoor". Op dit moment stokt het gesprek even Gradus wil liever geen oude koeien uit de sloot halen waar het gaat om kerkelijke toe standen van voor de oorlog Als de namen uit het verhaal wegblijven wil Gradus het verhaal wel afma ken. ,,De pastoor zag al die vereni gingen niet zo zitten. Zo werd er bijvoorbeeld in 1918 een Katholie ke Arbeidersvereniging opgericht in Hamersveld. In 1922 maakte de pastoor een einde aan die vereni ging. Kerels horen niet in een café om te vergaderen. Ze horen thuis, zo was het standpunt van de pas toor. Uiteindelijk werd de afdeling Hamersveld van de ABTB toch in 1936 opgericht" Zonder hulp van een spiekbriefje weet Gradus te vertellen wat de doelstelling van de toenmalige ABTB was Het behartigen van de godsdienstige, zedelijke, maat schappelijke en culturele belangen van de leden en hun gezinnen". Dit blijkt de officiële doelstelling vanxle ABTB te zijn. In 1936 bleek er echter een zeer praktische reden te zijn voor de oprichting van een katholieke boerenorganisatie in Hamersveld ,,ln 1936 verkeerde Nederland in een crisissituatie In elke plaats moest er een zoge naamde plaatselijke commissie ko men, die bestond uit vertegenwoor digers van landbouworganisaties en de overheid Die commissies bepaalden hoeveel koeien een boer mocht hebben en schreef het maximale aantal biggen op een boerderij voor. Voor de boeren was het een harde noodzaak om zich in die tijd te organiseren Utrecht een Aartsbis- werd de naam van de irganisatie in deze con- ;Aartsdiocesane Boeren- en irsbond. Tot het gebied van tsbisdom behoorden ook de les Groningen, Drente en |nd Die drie provincies heb- 1957 een „eigen" bisschop |en Toch spreekt men in die boerenleenbank Het blijkt dat de kerk in die tijd grote invloed had op het plaatselijk gebeuren Was er eerst een pas toor die het ontstaan van verenigin gen tegenging, zijn opvolger dacht er anders over, aldus de heer Van den Hengel. ,,Het initiatief tot de Gradus v d. Hengel: ,.De ABTB is nooit echt tegen uitbreiding geweest' tijd tot tijd contact met de gemeente over allerlei zaken die belangrijk zijn voor de agrariër in deze stre ken. Ik denk bijvoorbeeld aan za ken als vuilophaaldienst, onroerend-goed-belasting, afvoer van kadavers en meer van dat soort zaken In een enkel geval hebben de besprekingen ook tot tastbaar resultaat geleid. De agra riërs hebben een korting gekregen op de onroerend goed belasting In die belasting was namelijk een be drag begrepen voor rioolrecht en dat terwijl de boeren helemaal niet aangesloten zijn op een gemeente lijke riolering" Gradus van den Hengel raakt niet uitgepraat over de boeren en de uitbreiding van Leusden ,,De ABTB is nooit echt tegen uitbrei ding geweest Bij de meesten is het besef aanwezig dat het erg egoïs tisch is om anderen woonruimte te onthouden. Wel heeft de ABTB er altijd naar gestreefd dat de boeren die hun grond moesten verkopen een behoorlijke begeleiding kre gen Ook hebben we er altijd op gehamerd dat een behoorlijke ver goeding gegeven moest worden Ik weet nog goed dat Autopon naar Leusden wilde komen. De boeren die hun bedrijf uitoefenden op het land dat Pon graag wilde hebben werd 2.- per vierkante meter geboden plus 1,50 schadever goeding Dat was in 1966 Een paar mensen stonden op het punt ac- coord te gaan met het bod Het landbouwschap heeft daar echter een stokje voorgestoken Er moest 8,- per vierkante meter gevraagd worden, zo meende de vertegen woordiger van het landbouwschap Uiteindelijk heeft Pon de grond voor 6,- per vierkante meter ge kocht Een goed voorbeeld voor de wijze waarop de boeren begeleid worden door de ABTB en het land bouwschap", zo vindt de heer Van den Hengel Zowel in het voormalige Hamers veld als in Achterveld bestaat een ABTB-afdeling Als buitenstaander een vreemde situatie Toch blijkt ook in dit geval de oorzaak te liggen bij de kerkelijke organisatie. Ach terveld en Hamersveld waren, en zijn trouwens nog altijd, twee ver schillende parochies De ABTB is per parochie georganiseerd, van daar", zo verklaart Gradus. ,,Er is ook nooit gepraat over een fusie Wel hebben we regelmatig contact Datzelfde contact hebben we trou wens ook met de andere land bouworganisaties in en om Leus den". vertelt Van den Hengel Vanavond neemt de heer G. Th. van den Hengel af scheid van het bestuur van de A.B.T.B. Hij wil wel het schrijfwerk voor de organisa tie blijven doen. „Ik heb er wel een voorwaarde aan verbon den. Als ze vanavond flauwe kul uithalen door me extra in het zonnetje te zetten, stap ik nog meteen op", aldus een strijdvaardige Gradus. Als Gradus meent wat hij zegt vrezen we het ergste voor de ABTB-afdeling Hamersveld. Ze zullen dan op zoek moeten naar een nieuwe secretaris. Juist de voorzitter van de ABTB was de mening toege daan dat Gradus eens in de belangstelling moest staan, na het vele werk dat hij voor de agrariërs in Leusden heeft verricht. Gradus van den Hengel oprichting van de ABTB is eigenlijk gekomen van de toenmalige boe renleenbank Je moet je daar overi gens niet veel bij voorstellen. De bank was niet meer dan een ka mertje in een boerderij Tweemaal per week was de bank een avond open De kassier kwam uit zijn huiskamer naar het „kantoor" om de brandkast open te doen De voorzitter van de boerenleenbank en de kassier zijn op een goede dag naar de pastoor gestapt omdat ze vonden dat ook de katholieke boeren moesten meepraten in de plaatselijke commissie. De Christe lijke boeren- en tuindersbond be stond toen al Het lag dus erg voor de hand dat ook de katholieken zich organiseerden In die tijd was er nog echt sprake van een ge loofsstrijd", aldus de scheidende secretaris van de ABTB. oorlogsjaren In de orlogsjaren functioneerde de boerenorganisatie niet Gradus weet nog precies hoe dat toen allemaal gegaan is. „De Katholieke Nederlandse Boeren en Tuinders- bond, althans het bestuur daarvan zag de bui al hangen. Al in het begin van de oorlog werden de zakelijke belangen van de bond losgemaakt van de rest van de organisatie Alles wat de KNVTB bedrijfsmatig deed voor de boeren ging rustig door Tot een formeel verbod van de KNBTB, dus ook de ABTB is het nooit gekomen. De bisschoppen, wiens wil tevens wet was, lieten weten dat iedereen zijn lidmaatschap van de standsorgani satie moest opzeggen Ook in Ha mersveld gebeurde dat, nadat de pastoor de boodschap van de bis schop had doorgegeven. Binnen enkele dagen had de ABTB dan ook geen enkel lid meer, zodat een verbod gewoon niet nodig was Na de oorlog werd de oude draad al snel weer opgepakt. Ook Gradus raakte toen meer betrokken bij allerlei katholieke organisaties „Al in september 1945 ging de ABTB Hamersveld weer draaien De rol van de kerk werd allengs minder Wel was er nog altijd een geestelijk adviseur verbonden aan de bond. In de praktijk was dat de pastoor die minstens één of tweemaal per jaar een avond voorde boeren belegde. Zelf werd ik lid van de J B T B de Jonge Boeren- en Tuindersbond Die J.B.T B is te beschouwen als de jongerenorganisatie van de ABTB Uit die JBTB is trouwens later de K.P.J ontstaan" Gradus van den Hengel heeft een groot deel van zijn leven be stuursfuncties vervuld Het begon al in 1946 „Bijna tegelijk met de ABTB ging de JBTB van start Ik werd voorzitter van de JBTB en bleef dat tot 1953. Een jaar later werd ik gevraagd voor een functie in de ABTB Ik werd direct gebom bardeerd tot secretaris en vervul die functie heden ten dage dus nog Aanvankelijk was mijn functie ook nog gecombineerd met het baantje van penningmeester Die laatste functie heb ik aan iemand anders over kunnen doen", aldus de heer Van den Hengel. Gradus van den Hengel mag zich dan wel het grootste deel van zijn leven ingezet hebben voor de agrariërs in Leusden, zelf is hij nooit boer geweest. „Mijn vader was wel boer. Ik ben zelf geboren op de boerderij met de naam „Klein Klooster". Die boerderij staat op dit moment te koop. Vanzelfsprekend moest ik thuis wel meehelpen, een echte boer ben ik echter niet ge worden Mijn belangstelling ging meer uit naar het verzekeringsvak. Toen de ABTB met verzekeringen begon werd ik free-lance verzeke ringsadviseur. Ik praat nu over 1953. Het hele kantoor van de verzekeringsmaatschappij werd toen bezet door twee man op kan toor plus een directeur en één vaste kracht in de buitendienst. De verzekenngstak van de ABTB groei de erg snel. In 1959 trad ik in vaste dienst bij de verzekeringsmaat schappij Elke boerenorganisatie kende overigens een eigen verze keringsmaatschappij In 1970 kwam het tot een fusie De nieuwe maatschappij kreeg de naam Inter polis, in grootte op dit moment de derde verzekeringsmaatschappij van ons land". De ABTB „Hamersveld" is een organisatie waarvan alle boeren van R.K huize lid zijn, dat is niet altijd zo geweest. „In 1954, toen ik bij de ABTB kwam, was lang niet iedereen lid We hadden toen zo n '60 leden Op dit ogenblik zijn dat er welgeteld 81, al moet ik er wel bij zeggen dat er nog maar 45 a 50 practiserend boer zijn. Het maxi mum dat we ooit gehaald hebben is een bestand van 104 leden Het ontstaan van het instituut van land bouwschap is eigenlijk de reden dat plotseling iedereen lid werd van een standsorganisatie. Op een ge geven ogenblik moesten alle boe ren verplicht gaan bijdragen aan het landbouwschap Als je echter lid bent van een standsorganisatie krijg je een forse korting Veel boeren dragen liever bij aan hun eigen organisatie dan aan het land bouwschap. Eigenlijk een beetje flauwekul, want een flink deel van de contributie van de ABTB komt via een omweg toch terecht bij het landbouwschap. uitbreiding Men zou kunnen verwachten dat de ABTB „Hamersveld" zich in het verleden heeft verzet tegen de verstedelijking van Leusden Veel boeren moesten tenslotte wijken voor de steeds verder oprukkende woningbouw Het is echter nooit tot een harde confrontatie met de ge meentebesturen gekomen Slechts op éen moment gingen de boeren „de straat op „Misschien mag ik dat niet zo zeggen, maar 1973 was eigenlijk de leukste periode voor mij als bestuurslid van de ABTB zegt Gradus van den Hengel la chend „De gemeente had plannen om aan de andere kant van het Valleikanaal te gaan bouwen De boeren die in dat deel van de gemeente woonden waren er fel op tegen dat de uitbreiding van Leus den in die richting zou gaan Sa men met een actiegroep die toen- dertijd in Leusden bestond werd een actie op poten gezet. Ik weet nog goed dat we met de drie landbouworganisaties en mensen van het landbouwschap een hele dag bezwaarschriften hebben zit ten schrijven in het Ros Beyaart Uiteindelijk kregen B. en W 80 bezwaarschriften toegezonden Ook hebben we een demonstratie ve optocht daar in het gemeente huis gehouden Wat weinigen ech ter weten is dat die demonstratieve optocht eigenlijk helemaal niet meer nodig was. Het landbouw schap wist op de actiedag al dat de overheid geen toestemming zou geven voor uitbreiding van Leus den over het Valleikanaal heen Veertien dagen na de actie maakte de gemeente Leusden pas bekend dat zij afzag van bouwplannen over het kanaal heen De ABTB „Hamersveld staat op redelijk goede voet met het ge meentebestuur van Leusden Dat is wel eens anders geweest, weet Gradus van den Hengel „Toen er een start werd gemaakt met de uitbreiding van Leusden was er van enig overleg nauwelijks sprake Praktisch iedereen was ook tegen de uitbreiding van Leusden Niet zo gek, want het betekende simpel weg dat je als boer moest verdwij nen. Tegenwoordig kennen we in Leusden een „agrarische werk groep". Deze werkgroep heeft van ..Als ze vanavond flauwekul uithalen door me extra in het zonnetje te zetten, stap ik nog meteen op. vereniging namens de gemeente een enveloppe met inhoud aan. De toneelvereniging werd opge richt op 20 augustus 1959 Voor de oprichting van de vereniging werd er ook al veel toneel gespeeld, doch dit werd alleen gedaan door de leden van diverse verenigingen onderling. Toen in dat jaar Ons Gebouw is gekomen, vond men dat er nu ruimte was om een toneelver eniging op te richten Het was kapelaan Van Beurden die er zich voor heeft ingespannen. Men ging van start met 27 leden. Wout van .Dijk was de eerste voorzitter Aan hem heeft de vereniging veel te danken Had men op een zeker moment problemen met repetitie ruimte, dan kon men altijd bij hem in de bakkerij terecht. Het eerste stuk dat werd opgevoerd heette „Nieuw Leven" Het stuk werd tweemaal opgevoerd en beide malen was er een geweldige belangstelling Inmiddels moest er ook nog een naam bedacht worden voor de vereniging Leen van Wieringen kwam met de naam die de vereni ging nu nog draagt „Culdoto" (cul tuur door toneel). Het bleek de leden van de vereniging en de spelers zo goed bevallen te zijn, dat er al direct na de tweede opvoering een nieuw stuk werd aangevraagd en de repetities begonnen Dit stuk was getiteld „De strooing in het Lunapark" Het ging zo goed dat men er tot ITERVELD - In verband liet 25 jarig jubileum van hereniging Culdoto werd ■jubileumstuk opgevoerd pis titel „Ik wil Mjoessjof pen". Zaterdagavond werd luk voor de tweede maal ioerd. De publieke belang stelling was nu nog groter dan de vorige week. Ook nu werd het stuk vlot en zonder enige hape ringen gespeeld. De opvoering werd ook bijgewoond door bur gemeester Rademaker en de wethouder G. van Woudenberg. Na afloop werd het woord ge voerd door de burgemeester die zijn bewondering uitsprak over het feit dat het stuk zo goed voor het voetlicht werd gebracht: „zo wel de wethouder als ik hebben er geweldig van genoten". In verband met het 25-jarig jubi leum bood de burgemeester de P werd er naar de toneelimprovisatie gekeken

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7