urgemeester laakt optreden raadslid en edrijfsarts in geding tegen gemeente Plan voor reconstructie plein aan Ploegschaar i„Sundag" i niet op j 1 april eboortegolf bij „Eendracht" leusder hrait einig belangstelling voorAls 't kindje binnenkomt' Tentoonstelling Hongerstichting Grutto 1 Hond beet schapen DINSDAG 3 APRIL 1984 plaatselijk nieuws 3 <m^^efaerifzamh meubilering en stoffering AMERSFOORT-LANGESTRAAT 63-TEL 13324 |r( nnementsgeld: 60 per jaar; 80 per halfjaar; '5 per kwartaal. Men bezorging: tonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan Hop met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag "18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u if opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- loeslel 44. ESTELLEN FOTO'S: rneeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u Hellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij iltbetallng op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met "|ke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, e waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Plaar (formaat 13*18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 :tn). ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, kn-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- Fu de gewenste foto('s) thuis. •EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tnkombinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) I LEUSDEN - Het weekblad voor Leusden en omge- ving „Sundag" is afgelo- pen zondagmorgen niet verschenen. Het blad zal nooit op de markt ko- J men. „Sundag" bestaat niet. Aldus laat de redak- I tie van de Leusder Krant I weten, de bedenkers van deze 1 april-grap die in het vorige nummer was gepubliceerd. De Leusder Krant maakte neen onzer verslaggevers) JSDEN - Burgemeester J.W.M. Rademaker heeft iderdagavond tijdens de dsvergadering zijn onge- >gen uitgesproken over optreden van het raads- Harm Offereins •V/SGP) en de bedrijfsarts Kok tijdens een geding ir het Ambtenarenge- ht. Rademaker zei het Offereins beneden peil finden, dat hij als lid van gemeenteraad als getuige pgetreden in een geding onder meer tegen die- de gemeenteraad was gespannen. 'Zware vra- stelde Rademaker bij optreden van De Kok, die gens de burgemeester zijn uitlatingen de gren- van de ethiek van zijn heeft overschreden. eidmg tot de verklaring van emaker vormde de op 2 fe- n jongstleden gedane uit- ak van het Ambtenarenge- lin Utrecht inzake het door Smit aangespannen geding nde gemeente Leusden. De uitspraak van het gerecht stond genoteerd op de lijst van ingeko men stukken bij de raadsvergade ring. Woordvoerders van CDA en VVD betuigden hun instemming met de uitspraak van de rechter, die zoals bekend de vorderingen van Smit van de hand wees Smit. die medio 1981 ontslag nam bij de gemeente na daar een aantal ja ren als personeelsfunctionaris ge werkt te hebben, eiste van de ge meente schadevergoeding, om dat hij zei in feite gedwongen te zijn geweest ontslag te nemen Met name de slechte relatie met zijn directe chef. gemeentesecre taris Reijer van Gooi, zou debet zijn geweest aan zijn ontslagaan vraag Nadat hij noch bij het col lege van B en W„ noch bij de ge meenteraad gehoor had gevon den voor zijn eisen, wendde Smit zich tot de rechter. Ook die wees zijn vorderingen echter af Tijdens de rechtszitting in januari van dit jaar was het met name de verklaring van de voormalige be drijfsarts De Kok, die enig stof deed opwaaien Hij verklaarde dat meerdere ambtenaren bij de ge meente Leusden met fysieke en psychische klachten rondliepen, die hun oorzaak vinden in onder meer de wijze van functioneren van de gemeentesecretaris Burgemeester Rademaker Punt achter affaire Hoewel het college op de lijst van ingekomen stukken voorstelde om de rechterlijke uitspraak voor kennisgeving aan te nemen, bleek burgemeester mr J W M Rademaker te popelen om er een verklaring over af te leggen Hij liet zich door VVD-fractieleider Sjef ten Berge uitnodigen om er iets over te zeggen en las vervol gens een van tevoren opgestelde verklaring voor Daarin laakte Ra demaker dus het optreden van de bedrijfsarts en het raadslid Harm Offereins. die donderdagavond overigens niet bij de raadsverga dering aanwezig was. Rademaker zei verheugd te zijn over het feit, dat de rechter het beleid van het college en raad in het conflict met Smit had ondersteund. Het col lege wenst nu een punt achter de affaire te zetten, 'omdat wij ons willen hoeden voor verdere be schadiging van betrokken perso nen'. aldus Rademaker Daarmee gaf de burgemeester te kennen, dat het gemeentebestuur afziet van het ondernemen van juridi sche stappen tegen de arts De Kok Het college heeft met die ge dachte wel gespeeld en er ook bij zijn raadsman juridisch advies over ingewonnen De suggestie van het raadslid mr J. Jacobs (PvdA) om de uitspraak van de rechter nog een keer in bijvoorbeeld een commissiever gadering aan de orde te stellen, wees Rademaker resoluut en enigszins geïrriteerd van de hand Ook met het argument dat de af wezige Offerems toch in de gele genheid gesteld moest worden te reageren vond Jacobs geen ge hoor bi| de burgemeester Sjef ten Berge (VVD) liet weten, dat zijn fractie het tijd vindt dat Van Gooi zijn werkzaamheden op het gebied van personeelszaken weer volledig op zich neemt In een eerder stadium zijn Van Gooi in verband met zijn functioneren op dat gebied een aantal werk zaamheden uit handen genomen Ten Berge pleitte er voor dat het college de gemeentesecretaris nu al zijn bevoegdheden weer terug geeft één onzer verslaggevers) iUSDEN - Je kunt er lek- ontspannen naar kijken, een opmerking van een chouwster na afloop van ^neelvoorstelling "Als 't binnenkomt" door idens toneelvereniging dracht. En ze had gelijk, oorstellng was onder- lénd, vlot gespeeld en de op die manjer voor odige ontspanning. He- voor "Eendracht" werd oneelstuk zondagavond slechts weinigen be- t. Naar schatting veertig sen hadden de weg naar oneelzaal van De Korf n te vinden, onder wie ie en bekenden van de ers. Komende zondag, 8 april, is er een tweede voor stelling van "Als 't kindje binnenkomt". In het stuk draait het om de Franse ministersfamilie Jacquet: vader Richard (Dick van den En gel), moeder Francoise (Mia Um- mels), dochter Michèle, (Michèle Ummels) en zoon Julien (Albert Bosveld) Monsieur Jacquet is mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en heeft net een wettelijk verbod op de prostitutie er doorgedrukt. Hij vindt dat met name jonge mannen zich meer moeten toeleggen op jonge vrou wen, trouwen en vervolgens kin deren krijgen. Op de dag dat het verbod op de prostitutie ordt uitgesproken ver neemt heer Jacquet dat zijn vrouw, na twintig jaren, wederom zwanger is. De reactie van de mi nister is dan ook: ,,Van wie?" Ofschoon hij zelf zijn aandeel ge leverd blijkt te hebben, laat het hem en zijn familie niet los dat de ongewenste zwangerschap van moeder aanleiding kan geven tot roddel en achterklap Niet zo gunstig voor minister Jac quet met de verkiezingen in het vooruitzicht Het blijspel, geschreven door An- dré Roussin, wordt vervolgens ge voed door het gegeven dat zoon Julien een kind heeft verwekt bij de secretaresse van zijn vader, en dat cfóchféf 'Michèle, verloofd met een heer van stand, ook al in ver wachting is. Deze verwikkelingen worden uit eindelijk door de familie Jacquet acceptabel opgelost Regisseur Nic Pieters en zijn spe lers blijken wederom voor een goed stuk amateurtoneel gezorgd te hebben met "Als 't kindje bin nenkomt". De hoofdrollen werden De heer en mevrouw Jacquet door Dick van den Engel, Albert Bosveld en Mia en Michèle Um mels naar behoren vertolkt. De bijrollen van Ido van Bockel, Joke Pfaff en Alie Tijmensen waren wat minder, maar vielen niet uit de toon. Het stuk werd gespeeld te gen de achtergrond van een schit terend decor, gemaakt door Victor Visser en Martin Pfaff. Niet onver meld mogen blijven en - soms dui delijk hoorbare - souffleuse Nanda van Oort en de grimeuse Gerda van den Hengel. Wie het toneelstuk van "Een dracht" alsnog wil zien kan ko mende zondag 8 april terecht in aktiviteitencentrum De Korf. De aanvang is om 20.15 uur. Kaar ten a 7,50 gulden zijn verkrijg baar op de avond van de voor stelling of in de voorverkoop op Dinkelwijk 17. (CvL) ifhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. ïfdredakteur: ux Kreyns lie: «n Engelkens par van Loo vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. sktie en administratie: x>r Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op lagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot1 uur. Telefoon: 033-941495. Scène uit het eerste bedrijf: moeder Jacquet (Mia Ummels) vertelt haar dochter (Michèle Ummels) dat ze een kind verwacht. (Van één onzer verslaggevers LEUSDEN - De gemeente heeft een plan gemaakt voor de re constructie van het plein aan de Ploegschaar in de wijk Groen houten. Dit is gebeurd omdat het plein een sterk vervallen in druk maakt. Naar aanleiding van reacties uit de buurt over de toestand van het Ploegschaarplein heeft de ge meente gesprekken gevoerd met enkele omwonenden. Zo kwam er in gezamenlijk overleg, aldus de gemeente, een oplossing uit de bus voor de verlichting, parkeren en beplanting. Voor de plaats van de speelattributen en de aanleg van een loopstrook moest wat lan ger gesproken worden. Uiteinde lijk kwamen de gemeente en de aanwonenden van het plein hier ook uit. Voor de reconstructie van het plein is een bedrag van 20 dui zend gulden nodig Dat geldt wordt hoofdzakelijk besteed aan de inrichting van een kinderspeel plaats en de aanleg van een loop- strook. Vanavond komt het plan van de reconstructie van het Ploeg schaarplein aan de orde in de vergadering van de raadscom missie openbare werken en ruimtelijke ordening Deze bij eenkomst begint om 20.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis. AMERSFOORT - De Werkgroep Amersfoort en Omstreken van de Hongerstichting houdt tot en met 14 april In de bibliotheek, Zonnehof 12 te Amersfoort een tentoonstelling over het hon- gerprobleem in de wereld. De tentoonstelling laat zien waar honger voorkomt en hoe wij een eind kunnen helpen maken aan massale honger en ondervoe ding. Er staat een maaltijd uitgestald die iedere wereldbewoner elke dag zou kunnen eten bij eerlijke verdeling van de huidige voedsel voorraad op aarde Het geheel zal door schoolkinderen uit "de Glind" middels tekeningen over hoe zij honger in de wereld zien, worden opgeluisterd Deze ten toonstelling hoopt de doelstelling van de Hongerstichting te verdui delijken en tevens wat zij landelijk en plaatselijk in onder meer Amersfoort. Leusden, Wou denberg, Nijkerk, Barneveld doet om ons van deze wereldhonger bewust te maken Een ieder kan de tentoonstelling bezoeken tijdens de openings uren in de Amersfoortse biblio theek. Zonnehof 12, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 en van 19 00 tot 21 00 uur, vrijdag van 10 00 tot 17 00 uur en zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Hoog boven de weilan den vliegen ze in grote kringen rond, gooien zich van de ene zijde op de andere en roepen een snel "wieto-wietodik wijls overgaand in een langzamer "grutto grutto". U begrijpt het al, het is de baltsvlucht van de grutto, want weinig vogels roepen hun naam zo duidelijk. Het is een statige vogel op zijn lange poten en ze heb ben een lange, rechte (soms enigszins gebo gen) snavel. Ze verlieten ons verleden jaar in au gustus om de winter door te brengen aan de Middellandse Zee. of soms nog verder, in Cen traal Afrika. Omstreeks half maart zijn ze terug gekomen om hier te broeden. De meestge- schikte plaats daarvoor zijn onze weilanden, of schoon ze als nestplaats ook wel de duinen ot de hei geschikt achten. Meer dan de helft van de wereldpopulatie broedt in ons larid. Het nest is een uitgekrabd kuiltje tussen gras of hei. goed beschut door de plaat selijke begroeiing. Het wijfje legt er vier olijf kleurige en gevlekte eie ren in en beide ouders broeden om beurten, ge durende ongeveer vierentwintig dagen. Als de één broedt, houdt de ander de omgeving in de gaten. Zolang de be groeiing het toelaat vanaf de grond, wordt het gewas hoger, dan op een paaltje. Als er gevaar dreigt zullen ze het nest verdedigen, maar het zijn geen echte vechters. Als het even kan dan zoeken ze gezelschap van kievi ten, die zijn namelijk veel feller en meer bedreven in de vechtkunst. Geza menlijk kunnen ze de meeste indringers, zoais kraaien, meeuwen en rei gers, wel aan. Kort na het uitkomen ver laten de jongen het nest. Ze worden niet door de ouders gevoerd, maar scharrelen zelf hun kostje bij elkaar. Het voedsel bestaat uit in- sekten, larven, wormen en weekdieren. Ook pik ken ze wel graszaad. In de vier weken dat het duurt voor ze kunnen vliegen, worden ze wel door de ouders be schermd. De grutto ziet men ook vaak in ondiep water staan, waarin hij, met z'n lange snavel, vist naar watertorren, libellelar- ven, waterschorpioenen en bootsmannetjes. Daarom wordt hij, in sommige streken, ook wel oeversnip genoemd. Hier en daar hoor je ook wel de naam grutter of griet. Gelukkig voor de grutto is het geen "sport" om de eieren te rapen, zoals bij zijn medeweilandbe- woner, de kievit. Maar er zijn wel andere bedrei gingen, zoals het steeds vroeger maaien van de weilanden en de verla ging van de grondwater stand. Hopelijk zal hij zich weten aan te passen eh zullen we zijn wellui dende roep in de lente blijven horen. G. van L. CRUTTO toen melding van de komst van een zondags krant in Leusden en om geving, die op zondag 1 april voor het eerst zou moeten verschijnen. Het huis-aan-huis-blad zou vergelijkbaar worden met „Het Dinsdagblad" maar daarbij zich meer richten op het plaat selijke nieuws. De Leus der Krant deed voorko men dat ze de hand had weten te leggen op de voorpagina van het eer ste nummer (nulnummer) van „Sundag" waarop een foto van een zeer luchtig geklede dame te zien was. De redaktie van de Leus der Krant laat weten zeer ingenomen te zijn met het grote aantal mensen dat het verschijnen van „Sundag" heeft geloofd. LEUSDEN - Enkele schapen in een weiland langs de Zwarteweg werden aonaerdag gebeten ooor een loslopende hond. De bijtgrage viervoeter is ontkomen; de scha pen moesten worden verzorgd door de veearts Kamerbreed of precies op maat. In alle soorten en prijsklassen: van voordelig en functioneel tot decoratief en handgeknoopt.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3