paanse Beurs Alliance Francaise voor Leusdense Monique fL gordijnstoffen? ploegstoffen natuurlijk! Kantlijn Werkstuk over de Cevennes beloond Amnesty houdt schrijfavond >0 Jubileumweek Eemland Noord t* iiimissie Te koop e(2) De eersten? Waren het er circa 40 of 96? De loten liggen niet klaar >0 'e sportmarkt ten einde FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant loep op Leusden 11 ,a 3< nu J, :he ik oe troef ut was troef ivond in de a nmissie openbare n ruimtelijke ordening, eraan de hand? In de eats vergaderde de ile in het halfdonker als een ontmoeting van een ten met minder goede en. In de tweede plaats >rs en bezoekers van Jering weer eens elijk gewezen op het een geluidsinstallatie, de commissieleden iedereen verstaanbaar raken. (g, smering in de lekamer schijnt de zijn van Siemens- i kers die net een over de CAI achter de en in het gemeentehuis, of andere onbekende est in verband met de lelling een batterij TL- ide commissiekamer litgeschakeld worden, nschakelen was er niet ileek dinsdagavond, van de aanwezigen ichte of beschikte over om de TL-buizen weer doen laten zien. irekaaneen stallatleiszeer maar leverde een ialoog op tussen ink van der Sloot en iert de Weerdt. Net aar zei Van der Sloot jidsinstallatie lis voor de achterban erdt. Hij doelde ?op de aanwezigheid fractievoorzitter Corri jde publieke tribune, serdt kaatste terug, als ld gehoord hebben, Rijkswaterstaat, waar oot werkt, nogal eni nmensendievanzich Ifaarop Henk voor uidelijk verstaanbaar „Daarom hebben ze (jjlngenomen!" Het pand Hamersveldseweg 92/94 staat te koop. Het dubbele woonhuis, met daar achter een behoorlijk stukje grond, wordt door de gemeente te koop aangeboden via makelaardij Van Heeteren De vraagprijs voor het pand isf 169.000,-. Hamersveldseweg 92/94, dat uit het einde van de vorige eeuw stamt, is één van de laatste panden, die nu nog in het bezit van de gemeente zijn. Enige tijd geleden was het de bedoeling om de huisjes tegen de vlakte te gooien in het kader van een verandering van de oost rand van de wijk Groenhouten. Nu is echter besloten om de voorde Hamersveldseweg tamelijk karakteristieke woninkjes te laten staan. Tot genoegen van Evelien Blom (CDA), die maandagavond in de raadscommissieWelzijn" zei, dat zij de handhaving van het pand geheel vond passen in het streven naar het behoud van het karakter van de Hamersveldseweg. 9eg ikje an te der Jan Wagenaar had igi nog een „mooie" in petto waarmee hij [aaromhij het vertikt de vergadering hard olangergeen tallatie is. ,,lk ga niet ng hard praten in de wetenschap dat ik het volgende maand moet herhalen". Eendekuikens in maart. De familie Van Schaik, Parelduiker 4 In Leusden weet er alles van. Haar „eigen" eend broedde vorige week een stuk of negen eieren uit. Evenzovele jonge, parmantige eendjes zagen daardoor het levenslicht. Donderdag ging familie Duck voor het eerst uit wandelen, waardoor helaas sommige kleintjes een malse prooi vormden voor hongerige katten en roofvogels.fde natuur is keihard. Moeder eend was trouwens vorig jaar geboren uit een kunstmatig bebroed ei. De familie Van Schalk had het gevonde eendeël onder een warme lamp laten uitkomen en het kuiken vervolgens grootgebracht. Dit jaar leerde de eend een word kennen waarna al heel vroeg een nest in de tuin van de Van Schalks werd gemaakt. Martin Rep, secretaris van toneelvereniging Eendracht, is niet te spreken over de waarneming van deze krant dat er zondagavond circa 40 belangstellenden aanwezig waren bij de Eendracht- voorstelling „Ais 't kindje binnenkomt". Rep noetm het geschatte aantal „onbegrijpelijk". Hij meldt dat er welgeteld 96 mensen de toneelvoorstelling hebbn bijgewoond. „Een verschil van meer dan 100 procent met jullie waarneming", aldus Rep in een briefje aan de redaktie. Sdrry Eendracht, we zullen volgend keer niet meer schatten maar tellen. „De loten liggen niet klaar. Haha, één april." Met die advertentietekst tracht de Staatsloterij ons er deze week op te attenderen, dat de nieuwe loten weer te koop zijn. Maar voor Leusden had men dat „één april" er beter af kunnen laten. In Leusden liggen de loten met ingang van deze maand echt niet meer klaar. Boekhandel „De Hamershof", die jarenlang de staatsloten in Leusden verkocht is er mee opgehouden. „Omdat je bijna een dagtaak hebt aan de administratie van die lotenverkoop", zegt één van de medewerkers van de boekhandel; „en nu waren er pas weer een paar bepalingen bij gekomen, die nog wat meer werk betekenen en daarom zijn we er mee opgehouden." Het was dus niet langer te combineren met de uitgebreide klantenkring van de boek- en kantoorboekhandel. Volgens de woordvoerder van de boekhandel is de Staatsloterij wel op zoek naar een ander verkoopadres in Leusden, maar heeft men dat nog niet gevonden. Tot zo lang zullen goklustige Leusdenaren zich naar Woudenberg of Amersfoort moeten begeven om een staatslot te kopen. De staatsloten zijn in Amersfoort op de volgende adressen verkrijgbaar: J. van Eist, Kamp 80; D. Mol, Noordewierweg 143; H. Overeem, Leusderweg 178; en A. J. Sprock-Melot, St. Ansfridusstraat13. In Woudenberg is de lotenverkoopster mevrouw C. van Daatselaar-Kramer, Dorpsstraat 10. AMERSFOORT - Grote span ning zaterdag 31 maart bij de vier inzenders van een werkstuk over Frankrijk, een Franse streek, een Frans schrijver of een Frans his torisch figuur in minimaal 500 woorden in het Frans. Wie zou de Alliance Franpaisebeurs, die voor de eerste keer werd uitge reikt door de adeling Amers foort, ontvangen? De heer Jean- Jacques Faucher, délégué géné- ral Alliance Frangaise des Pays- Bas Amsterdam, maakte de win nares bekend. Het is de Leus dense Monique van Breemen (16), leerlinge 5de klas gymna sium Corderius College. Moniques beurs omvat een reis met verblijf in Frankrijk van 9 tot 31 juli 1984 Er is voor haar een reservering gemaakt voor een kur- sus in Annecy, Haute Savoie. Mo nique zal logeren bij een Franse familie De ochtenduren zal ze besteden aan de Franse taal. De middag en avond zijn vrij voor excursies in de omgeving, bezoek aan theater en dergelijke. Monique, die eigenlijk nog niet kan geloven dat ze de beurs gewonnen heeft, was van plan ooit zelf een talenreis te gaan maken, maar omdat zulke reizen erg duur zijn. De beurs komt haar dus voortreffelijk van pas. Echt een meevaller, waar ze, zoals gezegd, nog steeds niet over uit kan' Ze las vorig jaar oktober in de krant dat de Alliance Franpaise Amersfoort het voornemen had om een beurs toe te kennen. Omdat ze van plan is later Europese studies in Amsterdam te gaan doen met Frans als hoofdvak besloot ze mee te dingen Een lerares van haar school, mevrouw Waaning, bleek in de jury te zitten. Op haar stapte ze af, en ze kreeg een stencil waarin stond wat ze moest doen. DE CEVENNES Kennisgeving Wij nemen niets voor kennisgeving aan Wat ook 't College voortaan mag beweren. Zij hebben streken, deze hoge heren, Wij hebben net teveel voor schut gestaan Reyer heeft het met Smit niet goed gedaan en Meester Rademaker moet eens leren 't Getuignis van een arts te respecteren. Hij kijkt te licht tegen een meineed aan. Over ethiek kan hij maar beter zwijgen. Misschien verwart hij het met aethanot. Daarmee kan te wet flink de hoogte krijgen. Want dit College is echt niets te dol. Straks gaat men Reyer rehabiliteren. Sjefz'n gemoed zit nu al boordevol! Joost „Nou, en toen ben ik begonnen. Ik ben in de bilbiotheek boeken gaan inkijken, en ik besloot om een werkstuk te maken over de Céven- nes, een streek in Zuid-Frankrijk die ik erg mooi vind Ik heb ge schreven naar een Syndicat d'lni- tiative in Frankrijk en nog zon soort stichting. Daarvan kreeg ik alle maal foldertjes, en de plaatjes ge bruikte ik voor mijn werkstuk. In Amsterdam had ik papier gehaald om het werkstuk netjes te kunnen afwerken. Toen heb ik de gege vens op een rijtje gezet, en ik ben twee dagen in de voorjaarsvakan tie bezig geweest om ze uit te schrijven." Ze is er zelf nog nooit geweest, maar uit de boeken in de biblio theek kwamen de Cévennes heel boeiend op haar over. Ze schreef wat over de geschie denis van de streek, die erg bewo gen is geweest, omdat in het begin van de 18de eeuw de Calvinisten uit de Cévennes vochten tegen de legers van Lodewijk XIV. Om el kaar tijdens hun nachtelijke aanval len te kunnen herkennen trokken zij een wit hemd (camiso) over hun kleren aan. De optand van de Camisards wa een rechtstreeks gevolg van de instrekking van het Edict van Nantes in 1685. Monique heeft ook een stukje geschreven over de natuur van de Cévennes met ijn vele grotten en het Pare National, dat ze nog eens hoopt te bezoeken. Ook de bevolking inte resseert haar Die is nog erg tradi tioneel, zegt ze, maakt geitenkaas, vervaardigt keramiek en vlecht werk. en vindt momenteel zijn be staan in het toerisme Het eten is er degelijk, de kastanjesoep is be faamd Gevraagd naar haar boe kenlijst Frans zegt Monique: „Bonjour tristesse van Sagan, L'étranger van Camus, Huis Clos en Les mains sales van Sartre Claudine a Paris van Willy Collet- ten en Le silence de la mer van Vercors". Daar komen in het vol gend jaar dan nog zes boeken bij En wie weet met wleke moderne Fransen Monique na haar escapa de in Annecy zal aankomen Monique van Breemen teleurgesteld Zonder iets te willen afdoen aan de vreugde van Monique van Bree men kan gesteld worden dat de jury wat teleurgesteld was over de vier inzendingen. In de eerste plaats zijn vier inzendingen vanuit de vele middelbare scholen in Amersfoort een iet al te uitbundige oogst. De Alliance zal volgend jaar de publici teit op de scholen effectiever moe ten aanpakken. Toen er twee in zendingen waren., waarvan één bestond uit een verslagje op wat schoolblaadjes, twijfelde men er aan of de beurs wel kon worden uitgereikt Na de sluitingdatum kwamen nog twee stukken binnen, waarvan dat van Monique het pret tigst was uitgevoerd. Hoewel de jury vond dat Monique de tekst te veel uit folders had overgenomen,b esloot men toch voor deze eerste keer de prijs toe te kennen. Maar ook niet anders dan om het feit dat men het eigen initiatief van het toekennen van een beurs niet met een wilde laten mislukken. Voor het volgend jaar zal de Alliance zijn eisen wat gerichter moeten stellen. Het te bekronen werkstuk zal meer eigen inbreng van de maker moeten hebben, zal ook meer met het huidige Frankrijk van doen moeten hebben, en er zou iets van een toekomstvisie in door kunnen klinken. LEUSDEN - Maandag 9 april vindt de maandelijkse schrijf avond plaats van Amnesty Inter national afdeling Leusden. Er zal geschreven worden voor men sen die onrechtmatig worden gevangen gehouden of gemar teld. Dit keer wordt geschreven naar de autoriteiten van Turkije, Mauretanië en Vietnam. De brie ven worden opgesteld door de Schrijfgroep Leusden, zodat men deze kan overschrijven. De schrijfavond is tussen 19.30 en 21.30 uur in de Hamers- veldschool, Lijsterbeslaan 54. Briefpapier, enveloppen en post zegels zijn aanwezig. lan rest UU! een dezer dagen, miezerige maartse er aan de deur gebeld r stond een als heer man op het paadje, iomatentas onder de je, dacht ik, een verte- >,rli< diger van Jehova die eter leven zal trachten Jen op voorwaarde dat ting van die gemeen- mrdl Maar er is al zo- tesleuleld aan m'n Ik welzijn zonder merk- tillaat dat ik ook hierin I vertrouwen heb Het Ier heel wat anders, de ek een vertegenwoor- in een Duitse firma te mens, een media mul- Verrék. dacht ik. kan Q( Jen Philips dat klus/e fabels hier niet klaren. Jii kopje koffie heeft me- |0( tmens ons uitgelegd een heleboel kanalen erbij kunnen krijgen. jen bleek wel een heel brd te zijn. Er kon niet -Jgemaakt worden wal (0 te toekomst allemaal kosten, het zou niet /V een cacleau z'in' dal >U we wel. ..Maar we temaal geen boel ka- tpij". probeerden we hebben meer dan aan vijf mogelijkheden lende m de wereld le JU' Ve hebben zal aan en- lallen slachtoffers per gangster- en ande- Vadigde films." Na een lange maar niet duide lijke uitleg bleek tenslotte dat we twee dingen konden doen geen zenders erbij9 Dan hele maal niks, ook geen antenne om zelf te ontvangen. Tenzij het er een is die zo hoog is dat je Amerika kan ontvan gen. maar dat houden die Eu rowoningen niet. En wij maar weer vertellen dat we tevreden zijn met die vijf zenders, dat we het helemaal niet willen en het zo moet blij ven. Maar dat kan niet, trou wens wie is er nog tevreden in deze tijd? Toen we zacht en voorzichtig het woord chantage lieten val len, was de boot helemaal aan ,,'t Is een democratisch geno men besluit van uw gemeente raad", zei meneer Siemens Daar zaten we toch van te kij ken. afgezien van de pegulan- ten die het kosten zou, wor- denwe in een hoekje gescho ven waar we helemaal niet in willen. We pleitten met veel overtui ging voor behoud van het be staande, maar meneer Sie mens was onverbiddelijk Alles of niks. Een proefabonnemen- tje kon er nog af, verder niks, dus zitten we straks met twaalf kanalen ellende waarvan je er maar één tegelijk kan zien. Er blijft nog één mogelijkheid. Je kan het toestel ook nog afzet ten. O. blij vooruitzicht dat ons streelt. Het was dus geen Je hovagetuige. maar toch ook een voorspeller van veel geluk. Het regent tegenwoordig ac ceptgiro's en veel komen er ook bij ons terecht. Nou weer twee van de zuiveringsheffing, da 's bekend, maard'r waren er ook twee voor een afvalstof fenheffing „Wat is dat nou weer, wij hebben geen afval stoffen geproduceerd, het stof gaat in de vuilniszak, daar wor den reinigingsrechten voor be taald Kranten in een doos, glas in een kistje, en het toilet wordt door de zuiveringshef fing betaald Ik heb m 'n ega verweten dat ze afvalstoffen op de straat heeft gesmeten, vandaar die heffing. Ze bezwoer me dat het niet waar was „Trouwens", zei ze, „waar moet ik afvalstof fen vandaan halen9" D'r staat op het aanslagbiljet ook nog „eenheden", wist ik nu maar hoeveel van die eenheden we produceren, dan had ik er mis schien nog vrede mee Grondslag staat er ook nog, wat dat voor een slag is weet ik ook al niet, en dan nog honder- deén en tachtig gulden, hoe krijgt men het uitgerekend. Tweehonderd rekent veel makkelijker. Wat zou de AKZO in Ede wel niet moeten beta len9 Als je daar langs rijdt stinkt het de pan uit van de af valstoffen, al jaren en jaren Met de nuchterheid die veel vrouwen kenmerkt zei mijn echtgenote: man, het gaat niet om stoffen maar om de poen die de gemeente af en toe moet bijpassen voor de miskleunen die begaan wor den en dan kan je makkelijk grijpen in de beurs van de dor pelingen. En nou nog voor de laatste keer over geluidswallen en dan zal je mij er niet meer over ho ren, want dan ga ik even ver van huis Ooit wel eens in Maastricht lekker in het zonne tje op een terras aan het Vrijt hof gezeten, het gezelligste plein van ons land. of gewin keld in de Grote- of Klei ne straat? In de weekeinden is het een internationale stad, Bel gen, Fransen, Luxemburgers en Duitsers vullen dan de stra ten. Ik vind het een stad met Franse allures. Vanuit het centrum loopt een brede laan naar de rijkswegen. Langs die laan staan rijen aar dige flats, er is veel verkeer De overheden hebben beslist dat er een geluidswal moest ko men. een meter of vier hoog, want alleen de overheden we ten wat goed voor ons is De aanwonenden, zon driedui zend, hebben vrijwel allen ge protesteerd tegen die wal, ze wilden het onder geen enkele voorwaarde. Een proces aan gespannen bij de Raad van State Na verloop van enige ja ren zijn zij in het gelijk gesteld, maar de wal, die ligt er; kosten, geloof ik, dertig miljoen, of der tien miljoen, dat scheelt bij de overheid niet zoveel. Ik dacht even aan een gedicht van Jan Engelsman over de afsluitdijk De dijk die staat er. Van keien en bazalt. Hij staat er nu en staat er later. Hij zal er staan Tot de aarde valt. Die drieduizend Maastree- chers weten niet wat goed voor hen is en dat denk ik ook wei eens van Leusdenaren. Lagere School De Hobbit heeft vorige week de tiendaagse sportmarkt afgesloten. Dit evenement stond in het teken van de Olympische Spelen. Behalve sportieve aktiviteiten als fietscross.judo. ballet, biljarten, karate werd er ook een tentoonstelling van allerlei sportattributen gehouden Kop „Atoomschuilkelder wekt valse verwachtingen" Hoezo atoomschuilkelder9 Was dat dan géén 1 april- grap? Wethouder Jan wil het anten neverbod opheffen Argwanende Leusdenaar „Is ie dan toch niet van plan abonnee op de kabel te wor den?" Duizend Leusdenaren mogen „the day after" schuilen in de gemeente-kelder Al een uitnodiging gehad? Motorcrosser bekeurd in de buurt van Waterjuffer, lees ik Die opmerking van de burge meester, dat ook de burgers zélf op misdragingen van an deren moeten letten heeft toch geholpen. De Rossenbergschool kan het dak op. Leusden heeft een koffieclubje voor huisvrouwen. Komen we in Leusden nog niet genoeg op de koffie? Bij een snelheidscontrole op de Groene Zoom ging de poli tie uit van een maximum van 70 km. Had de politie de borden dan niet gezien? Gijs woont toch in de buurt: kan ie niet zélf zo nu en dan achter de tap van de Geut gaan staan? Geut-bestuurder: „Dat is niks. We moeten iemand hebben, die verstand van jongerenza- ken heeft. Het zoeken naar „creatieve Geut-oplossingenduurt voort, zo meldt onze zegsman op het gemeentehuis Jawel, dat zal wel net zoiets zijn als het zoeken van Paas eieren, die je zelf verstopt hebt. De gemeente als TV-piraat? Dat kan toch helemaal niet9 Jawel hoor, om een variatie van een bekend burgemeesters-gezegde te gebruiken omdat zovelen het doen, doen wij het ook. Tc Voelde overigens direkt nat tigheid bij het zien van dat weerbericht. Maar even serieus als de j- meente toch de piraat uith igt, kan ze dan niet veel beter kanaal 4 gebruiken voor het uitvoerig uitleggen van de voorlichting over ons gloed nieuwe kabelnet? Konijntje in de Wetering: „Ben ik even blij, dat ik mezelf zon derproblemen anti-atoombom kan graven Roodborstje op 't Erf: „Heb nog op het raam getikt, maar 'k mocht er niet in AMERSFOORT - Eemlandcol- lege Noord uit Amersfoort, een scholengemeenschap voor Havo en atheneum, bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit ju bileum heeft de school een week vol aktiviteiten bedacht. Zaterdag 7 april is er van 15.00 tot 02.00 uur een reünie voor oud-leerlingen en -medewer kers. Behalve herinneringen op halen kunnen zij ook een ten toonstelling bekijken, een lu strumkrant lezen, cabaret zien, een orkest beluisteren en tropi sche plus Franse verrassingen afwachten. Maandag 9 april van 15 00 tot 17.00 uur wordt door L Prick een lezing qehouden voor genodig Rozendaallaan 9 Leusden-C. den. Prick is bekend van zijn geruchtmakende onderzoek naar de werkbelasting van de leer kracht in het voortgezet onder wijs. Een dag later, dinsdag 10 april, wordt door leerlingen Heijer- mans' toneelstuk „de Wijze Ka ter" opgevoerd. Aanvang 20 00 uur. Op 11 april, zelfde tijd, volgt een tweede voorstelling. Een akti- viteitendag voor leerlingen en do centen is gepland op donderdag 12 april. Van 10.00 tot circa 23.45 uur houden zij zich ledig met een minitriathlon, klassenloop, „aller lei" aktiviteiten, een talentenjacht en een feest waarin Rockin' Belly en the Blue Dots optreden Vrij dag de 13e, de laatste dag van de aktiviteitenweek, staat in het te ken van een tocht met onbekende bestemming voor de medewer kers van het tienjarige Eemland- college Noord.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 11