Douglas Trumbull's visie op misbruik van wetenschap Brian de Palma's weinig subtiele gangster-epos Filmhuis Appelmarkt: „Joao", de man en het mes „Coup de Torchon" - de woedend schreeuw van Bertrand Tavernier „Der Komantsche" „SCARFACE" MET AL PACINO IN TITELROL: NACHTVOORSTELLING DINSDAG MOVIE CYCLUS EXCELLENTE EFFECTEN IN „BRAINSTORM" Grand Cinema Euro DONDERDAG 5 APRIL 1984 kijk op de film 12 (door Bert Vos) SCARFACE", USA 1984. Regie Brian de Palma; produktie: Martin Bregman, scenario: Oliver Stone; camera: John A Alonzo. montage. Jerry Greenberg David Ray. muziek Georgio Moroder; met Al Pacino, Steven Bauer. Michelle Pfeiffer. Maria Elizabeth Mastrantonio. Paul Shenar. Robert Loggia e.v a. Keuring 16 jaar. Genre misdaadfilm. Regisseur Brian de Palma staat nu niet bepaald bekend als een man, die erg subtiel is in zijn suspence-fllms. Hoewel velen in hem de opvolger van Alfred Hitchcock hebben gezien, geloof ik niet, dat die titel nog veel langer gehandhaafd kan worden na „Scarface", De Palma's nieuwste film; een superproduktie van twee uur en drie kwartier over een Cubaanse vluchteling die zich in Miami opwerkt tot de grootste drugkoning van de regio. Hitchcock baseerde veel van de spanning in zijn films op meesterlijke illusie. Hoewel De Palma In sommige van zijn films ook die typische Hitchcockiaanse trekken vertoonde, waren zijn films tot nu toe veel minder subtiel van opbouw en gebruikte De Palma regelmatig wat grovere middelen om zijn (film-) doel te bereiken. Steven Bauer als Manny Ray en Al Pacino als Tony Montana in Scarface". In „Scarface" verlaat hij het suspen- cepad (hopenlijk niet definitief) om op een tamelijke recht-toe-recht-aan ma nier het leven van een omhooggekro- pen rioolrat subliem in beeld te bren gen Voor de hoofdrol koos hij Al Pacino en dat bleek een gouden greep te zijn. Afgezien van het feit, dat veel filmlief hebbers nog goede herinneringen zul len hebben aan Pacino als Godfather II en hij het aureool van super-gangster nog om zich heen heeft hangen, weet Pacino van de rol iets voortreffelijks te maken Ook al kun je je niet altijd aan de indruk onttrekken, dat hij soms wat aan het schmieren is geslagen; met name in het laatste deel van de lange film. Tony Montana (Al Pacino) komt in mei 1980 de Verenigde Staten binnen, nadat Fidel Castro de haven van Mariel heeft opengesteld voor Cubanen, die van het eiland willen vertrekken. De meeste van de 125.000 vluchtelingen die in Miami (Florida) aan wal komen zijn goedwillende, hardwerkende men sen. die hopen op een nieuw leven in hun nieuwe „vaderland" Maar Castro heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om op z'n minst zo'n 25 000 criminelen van het eiland te exporteren. Eén van hen is Montana, die samen met zijn vriend Manny Ray (Steven Bauer) al snel aansluiting heeft gevonden bij gelijksoortige Amerikanen in Miami, die de drugs-markt beheersen De eerste opdracht loopt enigszins uit de hand en kost de dood van één van Tony's vrienden, maar dankzij razendsnel en vooral koel optreden van Montana, delven zijn Colombiaanse tegenstan ders het onderspit en weet Tony zich verzekerd van de vriendschap van Frank Lopez (Robert Loggia), de grote gangsterbaas in Miami. Maar Tony Montana wil meer. Hij streeft naar de top. Tony is een harde, die al snel het toch beperkte wereldje van Lopez doorziet en er in slaagt zijn positie te verstevigen door in zee te ga<an met de Boliviaanse grootgrondbe zitter en cocaïne-leverancier Alejandro Sosa (Paul Shenar). Als Montane het liefje van Lopez. Elvira (een uitstekende rol van Michelle Pfeiffer) probeert in te palmen is voor Lopez de maat vol en hij stuurt twee huurmoordenaars op Montana af. Een vergissing, die Lopez duur komt te staan Met gevoel voor theater vindt Lopez de dood en is Tony Montana voortaan de grote baas van Miami's drugwereld Niets staat hem nu meer in de weg om de wereld om hem heen te hervormen naar zijn eigen smaak. Maar Lopez had hem in de beginperiode al de gouden regel om te overleven ingeprent: „Probeer nooit te hoog te vliegen en gebruik nooit zelf het spul dat je verkoopt" Twee belangrijke regels, die Tony Montana in zijn over moed aan zijn laars lapt. Het zal zijn ondergang worden. „Scarface" is een keiharde gangster film, enigszins gemaakt als een modern „Godfather"-epos, dat door Al Pacino nog eens wordt versterkt Was Pacino in „The Godfather II" een beheerste maffia-boss, in „Scarface" is hij het tegendeel. Hij gaat recht op zijn doel af. heeft geen scrupules en nauwelijks zelfbeheersing, ook al lijkt dat uiterlijk wel het geval te zijn Hij duldt geen tegenspraak als zijn compagnon en beste vriend met Tony's zuster wil trouwen: hij wil dat niet. Hij wil, dat de (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - In de weekvoor- stellingen van Filmhuis Appelmarkt (van zaterdag tot en met dinsdag 20.00 uur) draait de bekende speel film van de Nederlandse regisseur George Slulzer „Joao, de man en het mes", gebaseerd op de novelle van de Braziliaan Odylo Costa. Het is het verhaal van een oudere man Joao die. nadat hij een. gewoon-, leven achter de rug had - getrouwd geweest, kinderen - verliefd wordt op een jong meisje waarmee hij wil trou wen Het is een soort hartstocht die boven het normale uitgaat. Op zichzelf is het een liefde, maar het is ook iets tussen het gewone leven en de dood in Hij trouwt inderdaad met dat meisje - tegen de raad van een goede vriend in. de rechter van het dorp waar hij woont, iemand die sociaal op een ander niveau staat (Joao is cow-boy), maar die op het menselijke vlak zijn gelijke is. Hij krijgt geen kinderen meer en dat is nogal een probleem voor hem. Een man moet kinderen hebben an ders is het geen man meer. In een vlaag van jaloezie jaagt hij zijn pleegzoon die hij tien jaar tevoren heeft geadopteerd de deur uit, omdat hij denkt dat er iets aan de hand is tussen hem en het jonge meisje en die pleegzoon is iemand die hem nog dierbaarder is dan een gewo ne zoon Dan besluit hij dat het voor Maria, het meisje, het beste is als hij weg gaat en geld gaat verdienen om haar tenminste een behoorlijk leven te kunnen geven Om haar uit die dorpsel lende te halen Hij gaat naar het Amazo negebied om te proberen in de rubber geld te verdienen. Dat lukt hem ook. maar de periode dat hij weg is. is veel langer dan hij heeft gepland. Hij blijft vier jaar weg en in die tijd woont hij en leeft in het bos. met een vriend. Die vriend is een oudere man. Tussen die twee ontstaat een bepaalde relatie De hoofdfiguur is een beetje introvert en die andere man is extrovert en die brengt hem aan het twijfelen over de trouw van zijn achtergelaten jonge vrouw En die twijfel groeit steeds meer. door allerlei faktoren En dan gaat hij terug. Scene uit: „Joao" van George Sluirer. In de nachtvoorstelling van het Film huis Amersfoort op 7 en 8 april (23 uur) draait de film „Der Komantsche" van Herbert Achterbusch. Deze Duitse au teur, toneel- en scenarioschrijver maakt sinds 1974 ook films waarin hij zelf de hoofdrol speelt. De inhoud van deze film is een reis door het onderbewuste van Achternbusch. een droom vol anar chistische humor. Hij zet zich af tegen geüniformeerde autoriteiten, vraagt zich af of het normale niet abnormaal is en wenst zich niet als burger te laten inschakelen in de maatschappij Veel in „Der Komantschekomt op rekening van Achternbusch speciale gevoel voor taal Het gaat hem meer om de woorden dan om de beelden Zijn visuele associaties hebben wel wat weg van een aaneenrijging van woordspe lingen." FILMAGENDA AMERSFOORT Ciske de Rat a l. Do. vr. ma. dl wo. 1.30-6 45-9.16 Za 1 30-6,45-9 30. Zo 1.45-4.15- 6 45-9.30. Raiders of the lost ark 12 Do vr ma wo. 1 30-6 45-9.15. Za 1.30-6.30-9 15. Zo. 1 30-4.00- 6.30-9 15. Di geen voorstelling. Brainstorm 16 Do vr. ma. di. wo. 1.30-6.45-9.15 Za 1 30-6 30-9 15 Zo. 1.30-4 00- 6 30-9.15. Les uns et les autres a l Dagelijks 8.00. Zo 2.00-8 00. Sophie's choice 16 Dagelijks 8.00. The Plague Dogs 12 Dagelijks 1.30. Zo 2.00-4 30 MOVIE-CYCLUS OP DINSDAG Coup de torchon Dl 1.30-6.45-9 15 1 30- Scarlace 16 Do vr ma. di 8 00 Za. wo. 8 00 Zo. 1.30-5 00-8 30 Christine 12 Do. vr. ma. di 6.45-9.15 Za. 1.30- 6.30-9 15. Zo 130-4.00-6 30- 9.15 Wo. 1.30-6.45-9.15 „THE PLAGUE DOGS": 'N HONDELEVEN VOOR TWEE (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - „The Plague Dogs" werd bij de première In 1983 aangekondigd als de opvolger van „Waterschapsheuvel". Immers, evenals „Waterschapsheuvel" werd ook „The Plague Dogs" geschreven door Richard Adams en beide films werden geregistreerd door Martin Rosen. Toch is er een aanmerkelijk verschil, al was het alleen maar de wijze van animatie. Zo levendig „Waterschapsheuvel" op de toeschouwer overkwam, zo saai is „The Plague Dogs". Er is danig bezuinigd op het aantal animatiebeelden en dat komt het geheel van de film niet ten goede. Ook de uitwerking van het toch al ten opzichte van „Waterschapsheuvel" kwalitatief mindere boek van Adams had beter gekund. Kortom: wie er niet de kwaliteit van „Waterschapsheuvel" van verwacht, zal zich wellicht prima kunnen vermaken met de belevenissen van twee honden, die uit een research-centrum ontsnappen, waar proeven met dieren worden gedaan. De ontsnapping van de honden wordt een landelijke zaak wanneer de onderzoekers vrezen, dat beide dieren besmet zijn met de builenpest.In Nederland verscheen de roman onder de titel: „Twee honden", (te zien In Grand). Op de foto: een scène uit de film. Schatjes 12 Do vr. za ma di. wo. 6 45-9.15. Zo. 1 30-4.00-6 30-9.15. Wo. 1 30- 6 45-9.15 KINDERVOORSTELLINGEN Herbie rides again a.I Za. wo. 1.45. Princess Seka 18 Do. ma di wo. 2.15-8.15. Vr. za. zo 2 15-7 15-9.30 Dodelijke omhelzing 16 Do 2 00-8.00 Vr za. 2.00-7 00- 9.15 Southern Comfort 16 Zo. 2.00-7.00-9.15. Ma di. wo 2.00-8.00. wereld zoals hij die ziet onas blijft. Sterker nog: in de irnmj van zijn landhuis staat een werj een sokkel met daaromheen) „The world is yours". Dat d heerst het leven en denken J Montana. Maar niemand kan beslag |a de wereld en zeggen: dit is Tony Montana had dat kunne Zwaar verslaafd aan cocaïne, i steeds ongebroken, neemt hj gegeven moment een fatale b als hij de levens van twee kin sparen. In een uiterst geweldda brokkelt de flonker-wereldv koning Tony Montana in en nuten af. De man die te ha vliegen maakt de laatste val. Brian de Palma's „Scar een film, die gedrenkt Is Inl geweld. Een keihard eposi moderne gangsterkoning. die dankzij het sterke spe Pacino overeind blijft van tot het uiterst gewelddadige dlge einde, ook al is Pac schlen wat al teveel in beeld Hitchcock's scherpzinnige voor suspence zal men te zoeken in „Scarface". En genlijk wel een beetje jamn Michelle Pfeiffer als Elvira en Al Pacino als Tony „Scarface" Montana in Brian de Palma's „Scarface". (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag- Movie-Cyclus kan men komende dinsdag kijken naar de Franse speel film „Coupe de Torchon" van regis seur Bertrand Tavernier (gemaakt in 1981). In deze meer dan twee uur durende zwarte komedie worden de hoofdrollen vertolkt door Philippe Nolret, Isabelle Huppert, Jean-Pierre Marlelle en Stéphanle Audran. Taver nier en Jean Aurensche baseerden zich op de roman „Pop. 1280" van Jlm Thompson. Het verhaal speelt zich af in 1938 in het dorp Bourkassa. dat gelegen is in een Westfranse kolonie. Bourkassa telt 1275 inwoners, blanken, maar vooral „zwarten". De hoofdfiguur in het ver haal is Lucien Cordier. de „politiechef" van Bourkassa en ondanks zijn fraaie titel ook de enige politieman in het dorp. Cordier is een goedmoedig mens met een groot incasseringsvermogen Hij laat zich bedriegen door zijn vrouw Huguette. hij laat zich kisten door enke le Franse kapitalisten die in Bourkassa de lakens uitdelen en hij laat zich treiteren door twee souteneurs, die het plaatselijke bordeel exploiteren Maar dan raakt Cordier's incasseringsvermo gen door een plotseling voorval ineens uitgeput. Zijn eindeloze geduld slaat nu om in een felle haat tegen iedereen, die hem het leven tot nu toe moeilijk heeft gemaakt. Bertrand Tavernier staat er om be kend een filmmaker te zijn. die geen al te hoge dunk heeft van de mensheid. Dat komt in de meeste van zijn films duidelijk tot uiting Zo ook in „Coup de Torchon" (Klopjacht) uit 1981 Zoals Philippe Noiret als Lucien Cordier grote schoonmaak houdt onder zijn tegen standers, zo probeert Tavernier via zijn films schoon schip te maken met het beest in de mens(heid). dat naar zijn gevoel wordt beheerst door rechtse politiek, de klasse der bourgoisie en de kerk. in dit geval de Rooms Katholieke De wijze waarom Tavernier dit doet is van dik hout zaagt men „Coup de Torchon". Zijn was tegen de slechtheid in de me n, deze keer verpakt in een Guignol-achtige zwarte kora in eerder van een karikatuur. j( kan worden dan van enige de benadering van het them g. Op zich is de film te lang en Is niet het belangrijkste, heeft zichzelf onvoldoend» beheersen en dat resulted ia zichzelf overschreeuwen^ Voor de liefhebbers van Bertrand Tavernier (èn vailei se film) is „Coup de Torch gens best de moeite waa y( heeft hij betere op zijn naa 6 ei Ie ne i ri |rc fel „Brainstorm USA. 1983/1984 Re gie: Douglas Trumbull; produktie Douglas Trumbull, scenario Robert Stitzel en Philip Frank Messina; geba seerd op een verhaal van Bruce Joel Rubin, camera. Richard Yuricich; mu ziek James Horner, montage Edward Warschilka Freeman Davies; specia le effecten door de Entertainment Ef fects Groep (van Trumbull) Effecten supervisie Robert Hall. Don Baker. Allison Yerxa, Matte-artiest: Matthew Yuricich; animaties en grafische vorm geving: John C Wash. Met: Christop her Walken, Natalie Wood, Louise Flet cher. Cliff Robertson e v a De roem van Douglas Trumbull als de schepper van ongelooflijke spe ciale effecten voor science fiction- films begon met Stanley Kubrick's „2001: A space Odyssey". Dankzij Trumbull kreeg deze film een enorme visuele impact. Sindsdien heeft Trumbull voor de speciale effecten gezorgd van films als „Close en- counters of the third kind", „Star Trek- the movie" en „Bladerunner". Zijn eerste door hem zelf geschreven en geregisseerde SF-film was „Si lent Running" (1970), een film, die -hoewel opmerkelijk genoeg- aan het publiek voorbij Is gegaan. „Brainstorm" is Trumbull's tweede regfe-poging en hoewel de kritieken nogal verdeeld waren, behoor ik In leder geval tot de groep, die „Brain storm" hebben ervaren als een film, waarin de speciale effecten welis waar een hoofdrol speelden, maar het verhaal niet overspoelden. Dui delijker gezegd: „Brainstorm" is een pure SF-ervaring, ook al zegt Trum bull, dat het géén science fiction is, maar een registratie van wat nu reeds haalbaar is. Dat hoofdrolspeel ster Natalie Wood tijdens een zwem partij verdronk nog voordat de film geheel was gerealiseerd heeft mis schien afbreuk gedaan aan het oor spronkelijke script, maar dat wordt In het algemeen -dacht Ik- niet als storend ervaren. „Brainstorm" is het verhaal van en kele geleerden, die in de laboratoria van een geavanceerde computerfabriek be zig zijn met het ontwikkelen van appara tuur. waarmee gedachten, gevoelens en herinneringen van iemand op video band kunnen worden vastgelegd. Mi chael Brace (Christopher Walken) is één van hen. Hij is de rechterhand van professor Lillian Reynolds (uitstekend gespeeld door Louise Fletcher), die zich met hart en ziel inzet voor de realisering van het projekt. Karen Brace (Natalie Wood), de vrouw van Michael, is aan het projekt verbonden als vorm gever De experimenten slagen en er volgt een doorbraak Binnen de kortst mogelijke tijd is de gedachten-lezer rijp als vormgever De experimenten sla gen en er volgt een doorbraak. Binnen de kortst mogelijke tijd is de gedachten- lezer rijp voor commerciële exploitatie en daarmee begint de ellende. Het ministerie van defensie toont belang stelling en verlangt van de wetenschap pers. dat ze verder gaan met de ontwik keling van de gedachten-lezer, speciaal voor defensie-doeleinden. Het team weigert. Als Lillian Reynolds tijdens haar werk in het laboratorium sterft aan een hartaanval en deze laatste fase van haar leven op band zet, betekent dit tevens het einde van het projekt, dat door defensie wordt overgenomen. Mi chael krijgt niet de kans om Lillian's vnfneri Plo 'hu heeft weten te beheersen het gebruik van speciale materie die hij zelf het besti Wel paste hij een - naar ik r niet eerder vertoonde truct ®UU| mm en 70 mm film door elk gebruiken. De 70 mm filr scènes, waarin de „geda: rechtstreeks aan de toesol zien wat de hoofdpersons Het voortreffelijke cameré combineerd met Dolby-ste imponeert en maakt de illus- Over het geheel ge; „Brainstorm" indruk. Too' Trumbull niet aan de ge Natalie Wood's overlijden, duidelijk wordt in het laatste film. Bovendien draait het twee sporen. Aan de ene ksi-d. j0 drang van Michael Brace malige werkgever te dwa> het uiterste uitgewerkt, fe naast duidelijk wordt dat een ander doel nastreeft: sterven van Lillian Reynolds 01111 stelt alles in het werk om in de computer van het bed die band te bereiken. Als uiteindelijk in slaagt, zijn weisg tot een scène, die in zekere zs 0 doet denken aan het slot Dit metafysische slot van laat een onbevredigend ge omdat het thema gedurendi of nauwelijks echt is aan< *r kijker wordt overrompeld vs tuurlijke schoonheid (door kitscherig ervaren). Het Is jammer dat Trutt '-1 op twee gedachten heeft niet heeft kunnen kieze uitwerken van één van ma's: de gevaren van vinding in handen van woordelijke genraals of I» i$en va sche aspekt van dezeran Ni» vastlegger". Maar afgezf *0t en tekortkoming biedt „8 voor de liefhebbers var enkele uren boeiend ent Met voor de pessimisten voldoende stof tot naden Scène uitBrainstorm "met Natalie Wood (zittend), Louise Fletcher en Christopher Walken. Ffc Va; band af te draaien Hij kn nadat hij ontdekt dat defer? projekt heeft aangepast aan hoefte" Samen met zijn bindt hij de strijd aan tegen dat de wetenschap heeft en zich aan de havikken van gon heeft verkocht Deze summiere inhoud tekort, maar het zou in dit voeren de persoonlijke de hoofdfiguren uit de doefc „Brainstorm" is een fi 31 1 Trumbull zich eigenlijk wor ^k,e ge. E Sanl 1 me tot lhl Siert Arr loop ig tot 30 uu )sa: 2 s 14 0( Schil, en FI. M Text ra Kr Gerbr; I. lot en uur. ;ntri Schl

Leusder Krant | 1984 | | pagina 12