OC en biljartzaal moeten r zo snel mogelijk komen I Vrouwen Raad had het over eenwording Europa usdenaar ziet in nieuwe CAI economisch delict Winkeliersvereniging Achterveld huldigde twee bestuursleden leusder krant mmissie en wethouder Wagenaar vinden: ef aan Economische Controledienst Avondvier daagse in Achterveld Onderscheiden met de zilveren speld Geen krant ontvangen? DONDERDAG 5 APRIL 1984 plaatselijk nieuws onzer verslaggevers) JSDEN - Onder aanvoe- an wethouder Jan Wa- ir (VVD) heeft de raads- lissle openbare werken mtelijke ordening zich :proken voor de onmid- e uitvoering van de in- ng van het vrouwenont- ngscentrum (VOC) en artzaal in de kelder van •meentehuis. De com- ewil niet dat er gewacht tot het moment dat er duidelijkheid is over de re inrichting van de ge- lelijke kelder. De vrou- n biljarters hebben nu jenoeg gewacht, vindt nmissie. en ander werd dinsdag- duidelijk in de maandelijkse ering van de raadscommis sie. Aanleiding vormde het voorstel van burgemeester en wethouders om naast het vrouwenontmoe tingscentrum en de zaal voor de biljarters van Binnensportvereni- ging Leusden de kelder verder te bestemmen als schuilgelegenheid, extra vergaderruimte en als plaats voor een expositie- en infocentrum. De bouwkundige inrichting hiervan zou eventueel kunnen samenval len met die van het VOC en de biljartzaal. De raadscommissie wil daar niet aan, omdat het nog niet duidelijk is wanneer de extra vergaderruimte, schuilgelegenheid en expositie- en informatieruimte gerealiseerd kun nen worden. Eén en ander hangt af van het moment dat het ministerie van Binnenlandse Zaken tormeel goedkeuring geeft voor de vergoe ding van de kosten voor het inrich ten van de schuilplaats. Deze schuilkelder moet in de optiek van de gemeente ongeveer 1000 men sen kunnen opvangen bij groot schalige calamiteiten als 'n (kern) oorlog of natuurramp. Het ministe rie is in principe bereid de kosten van de technische voorzieningen in de kelder voor zijn rekening te nemen. VERRASSING Het voorstel van B&W over de verdere inrichting van de ruimte onder het éen jaar oude gemeente huis werd vorige week verspreid. Tot verrassing van vriend en vijand veegde wethouder Jan Wagenaar de vloei aan met het voorstel. Niet vanwege de strekking als wel van wege de redaktie van het stuk. Volgens de wethouder staan er zaken in (onder meer de link die gelegd wordt met de muziekschool die aanvankelijk in de kelder zou komen) die er niets mee te maken hebben. In de loop van de discus sie in de commissie maakte Waae- naar duidelijk dat wat hem betreft de expositie- en informatieruimte best op de begane grond ingericht kan worden. In het voorstel wordt namelijk gesproken om de perso- neelskantine in het gemeentehuis te verhuizen naar de kelder, naar de ruimte die ook voor vergaderin gen dienst zou moeten doen. Mocht dat gebeuren dan vindt wet houder Wagenaar het niet onmo gelijk om de vrijkomende kantine te gebruiken als expositie- en info centrum. Harm Offereins (GPV/ SGP) was het daar van harte mee eens. „Als de commissies in de kelder gaan vergaderen en de per- soneelskantine verhuist ook naar beneden, wat doen we dan met de vrijkomende ruimte op de begane grond? Die expositieruimte zou dan ook heel goed daar kunnen komen", meende Offereins KERNAANVAL Een dag eerder werden door de leden van de raadscommissie „Welzijn en Onderwijs" de welzijns aspecten van de verdere invulling van de kelder bekeken Mevrouw Blom (CDA) toonde zich enthou siast over de grote vergaderruimte, waarin zij ook mogelijkheden zag voor de bezoeksters van het Vrou wenontmoetingscentrum. Ten aan zien van de permanente expositie ruimte vroeg de CDA- woordvoerster of deze alleen voor zakelijke gebeurtenissen bestemd was. of dat er wellicht ook manifes taties en tentoonstellingen met een meer cultureel karakter zouden kunnen plaatsvinden Ten aanzien van de schuilkelder hield mevrouw Blom zich haar mening voor. In de vergadering van de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken van 12 april aanstaande zal het CDA over dat onderdeel van het voorstel zijn mening geven Mr. Jan Jacobs (PvdA) had geen moeite om op die vergade ring vooruit te lopen. Hij liet weten dat zijn fractie In leder geval tegen het creëren van een schullmogelijkheid voor een kernaanval is. Wat betreft zijn argumentatie tegen deze voor ziening zat Jacobs geheel op de lijn van het Vredesplatform dat zich eerder maandagavond te gen de atoomschuilkelder had uitgesproken (zie de Leusder Krant van jongstleden dinsdag). Ook ten aanzien van de exposi tieruimte bleken bij de PvdA eni ge twijfels te leven. Jacobs: „Een expositieruimte in de kel der. Is dat handig? Of moet je zoiets toch niet liever op de begane grond hebben?" LEUSDEN - ,,Een verenigd Europa, met name op het gebied van de handel is belangrijk om blijvend te kunnen concurreren met landen als Japan en de Verenigde Staten. Zelf geloof ik niet zo in een absolute eenwording van Europa met al zijn culturen en geschiede nis." Op de themaochtend van de Vrouwen Raad over de Europese Ge meenschap (EG) vertelde Frédérique Wolski van de Europese Be weging over het ontstaan, de organisatiestruktuur en het belang van een Europese Gemeenschap. De Europese Beweging is een onafhankelijke vereniging die in ieder land de Europese gedachte wil bevorderen door middel van lezingen, congressen en het uitge ven van brochures en informatiefolders. In juni 1984 kunnen kiesgerechtigden uit tien verschillende landen waaronder Nederland naar de stembus om voor de tweede maal op rechtstreekse wijze het Euro pees Parlement te kiezen. De vraag die op dit moment door veel mensen gesteld wordt is: Wat heeft de EG voor nut en wat doet de EG eigenlijk voor ons behalve maatregelen opleggen aan de boeren? Het idee van een verenigd Europa is in 1950 voor het eerst door Frankrijk geopperd Het doel was toen: een politieke eenheid te gaan vormen om oorlogen te voorkomen. De EGKS (Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal) was de eerste gezamenlijke overeen komst Overeenkomsten zoals de EGKS en later de EEG en de Eu rotom leidden in 1967 tot een fu sie: de Europese Gemeenschap. De Europese Gemeenschap tn onder verslaggevers) DEN - Een inwoner van len, ing. J.J. Berends, t de nieuwe CAI een imisch delict. Dezer heeft Berends een geschreven aan het van het district Noord van de Economische oledienst, waarin hij tg maakt van 'een ern- jeval van prijsopdrij- oppelverkoop in de ente Leusden'. Be- verzoekt het districts van de ECD de door aangebrachte zaak te zoeken en waar nodig erend op te treden. irends woont in een huur de wijk 'De Wetering'. Zijn woning is voorzien van een aan sluiting op de gemeenschappe lijke Antenne Inrichting, waarvoor hij vier gulden per maand betaalt. Met het aangeboden pakket tele visie- en radiozenders is Berends tevreden, terwijl hij ook over de technische kwaliteit van beeld en geluid geen klagen heeft. Wan neer echter in een woonwijk de bewoners van meer dan vijftig procent van de huizen besluit tot het nemen van een abonnement op de nieuwe CAI, die thans in Leusden wordt aangelegd, dan vervalt de mogelijkheid tot aan sluiting op de bestaande GAL Omdat het plaatsen van een ei gen antenne via een bepaling in de bouwverordening verboden is, concludeert ing. Berends dat ie mand die televisie wil blijven kij ken wel verplicht is zich op de nieuwe CAI aan te sluiten. Dat be tekent voor 1984 een abonne- afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. oldredakteur: nix Kreyns aktie: en Engelkens par van Loo vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. iktie en administratie: w Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op Tlagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 'uur. Telefoon: 033-941495 nnementsgeld: W per jaar; M per half jaar; '15 per kwartaal. toen bezorging: kinnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan fop met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 118 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u "opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44. ^TELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u Uk *met uitzonder,n9 van archief- en historische foto's), bij «betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met "Ike vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, «waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Pjjjar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 J ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, '"•Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u oe gewenste foto('s) thuis. - EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ^kombinatie te Barneveld. mentstarief van f 15,16, hetgeen aanzienlijk meer is dan wat Be rends nu betaalt. Daar staat welis waar een uitbreiding van het pro gramma-aanbod tegenover, maar daar heeft Berends niet om ge vraagd. Bovendien schrijft de ver bolgen Leusdenaar aan de ECD: ..Afgezien van deze viervoudige prijsopdrijving voor ongevraagde en ongewenste programma's ko men hierbij tientallen guldens voor aansluitsnoeren, inregelen etc. Om nog niet te spreken van de overlast, het leggen van kabels in volledig ingerichte tuinen en woonhuizen." Boos is Berends ook over het van gemeentewege verstrekte informatiemateriaal over de nieuwe CAI. Hij noemt het een 'schriftuur vol pertinente en halve onwaarheden, tendentieuze suggesties en verborgen dreige menten'. RECHTEN VAN DE MENS Om zijn problemen met de nieuwe CAI te illustreren trekt ing. Be rends in zijn brief naar de ECD een vergelijking met een melk boer. Hij schrijft: „Mocht een melkboer uitsluitend zuivelpak- ketten willen verkopen inhou dende zes flessen melk en twee pak boter, meen ik, dat uw afde ling terecht ingrijpt op deze vorm van prijsopdrijvende koppelver koop Overigens bestaat daar naast de mogelijkheid tot aan schaf bij een andere melkboer. In het onderhavige geval wordt een pakket TV-stations samenge steld, dat allereerst niet is ge vraagd, ten tweede slechts nog meer TV-verslavend en eigen Ne derlandse cultuur-vernietigend kan werken. Keuze bestaat niet: wenst men het ongevraagde, voorlopig vier keer duurdere pak ket niet te accepteren, dan wordt men afgesloten. Eigen antenne oprichten is via een snel wetje on mogelijk gemaakt. Resultaat men is afgesloten van één van de meest populaire huidige informa tiedragers Ik kan me zelfs voor stellen dat hier niet alleen sprake is van een economisch delict, doch zelfs van aantasting van een der primaire Rechten van de Mens op vrije nieuwsgaring". Tenslotte wijst Berends er in zijn brief op, dat veel bewoners van de oudere wijken in Leusden volko men tevreden zijn met het huidige systeem. „Deze tevredenheid kan worden gecontinueerd met de huidige vijf GAI-kanalen, onver anderd via de huidige eigen an tennemast, of eventueel via kop peling met de overeenkomstige vijf kanalen van de nieuwe GAI." VERKRACHTING Tegelijkertijd heeft ing. Berends een brief verzonden naar de ge meente Leusden. Daarin maakt hij in niet mis te verstane woorden zijn ongenoegen over de gang van zaken rond de nieuwe CAI kenbaar. Berends in zijn brief aan de gemeente: „Als liberaal ben ik ten zeerste geschokt na het lezen van de zogenaamde informatieve CAI-brochure Geschokt omdat ik sinds 1940 (nazisme, radio inleve ren, slechts controleerbare radio- distributie) niet zo'n grof staaltje verkrachting van de democratie heb meegemaakt, of het moet de ambtenarenstaking van novem ber 1983 zijn Geschokt dat een gemeentebestuur en een afdeling voorlichting zich zo vreselijk laten inpakken door de reclameafdeling van Siemens. Er is zelfs sprake van een moedwillige verdraaiing van de feiten en het bewust trek ken van verkeerde conclusies." Berends meldt, dat hij zich ge wend heeft tot de Economische Controledienst en zet nog eens op een rijtje, wat hij wél wil: „Ik wens zonder breekpartijen aan huis of tuin en zonder bijkomende kosten mijn huidige pakket TV- en radio signalen te blijven ontvangen. Ik betaal hiervoor thans f 4.- per maand en ga akkoord met iedere redelijke prijsverhoging Een en ander zoals vastgelegd in de huurwetten. Mocht de gemeente Leusden om welke reden dan ook de be staande ontvangstmogelijkheden verhinderen, dan zal ik die maat regelen nemen, die ik nodig acht om te zorgen dat ik alsnog het be staande pakket signalen kan ont vangen- in casu een eigen an tenne oprichten of iets derge lijks". streeft naar een algemene voor uitgang van de economie en het sociaal beleid van alle aangeslo ten landen Een voorbeeld hier van is het opheffen van invoer rechten en douanerechten tussen alle aangesloten landen. Zeker is dat de moeite waard voor de Nederlandse land- en tuin bouw. Van de totale uitvoer gaat 75 procent van de Nederlandse produkten naar de andere EG-lan- den De maatregelen die nu geno men worden door de Europese Gemeenschap met betrekking tot overschotten in de land- en tuin bouw waren in deze tijd ook door de landen afzonderlijk genomen Wat de buitenlandse politiek be treft, behalve het verbeteren van verouderde industrieën be schermt de EG de eigen markt door het beperken of bemoeilijken van invoer vanuit derde landen Het sociaal recht tot gelijke belo ning voor gelijke arbeid en gelijke behandeling voor mannen en vrouwen is eveneens een verdrag dat door de Europese Gemeen schap gesloten is WETGEVING Wie maakt nu deze plannen, wie keurt ze goed en wie houdt er toe zicht op? De Europese Commissie stelt een wet voor en de goedkeuring wordt gegeven door de Raad van Minis ters De Raad van Ministers is wisselend, afhankelijk van het on derwerp Is het een wet op het ge bied van de landbouw bijvoor beeld. dan komen alle ministers van landbouw uit de aangesloten landen bij elkaar. Wordt een verdrag niet nageleefd dan kunnen landen maar ook be drijven en zelfs personen zich wenden tot het Hof van Justitie in Luxemburg. De Europese wetge ving staat boven het nationaal I recht in de afzonderlijke EG-lan- den Blijft over de vraag waar gaan we in juni nu voor stemmen? Dat is het Europees Parlement (EP) Het EP is een beetje te vergelijken met de Tweede Kamer. Een wets ontwerp wordt door de Europese commissie voorgesteld en uitge werkt en het plan wordt door het Europees Parlement behandeld Eventuele wijzigingen kunnen worden voorgesteld maar de uit eindelijke beslissing ligt bij de Raad van Ministers. Het Euro pees parlement bestaat uit poli tieke partijen De gekozen leden van iedere partij vormen in het Eu ropees Parlement ook weer een partij van diezelfde strekking. Zo zal de CPN bijvoorbeeld bestaan uit een groep CPN-ers van alle aangesloten landen. In Nederland kun je dus uit de partij die je het meest aanspreekt een afgevaar digde voor het Europees Parle ment kiezen. De uitleg van de ingewikkelde or ganisatiestruktuur waaruit de Eu ropese Gemeenschap bestaat nam het grootste deel van deze themaochtend in beslag zodat er weinig tijd overbleef voor vragen en discussie. ,,Het belang van een Europese Gemeenschap in deze tijd van economische recessie is niet al tijd zichtbaar maar problemen die zich juist nu voordoen kun nen in de meeste gevallen mak kelijker opgelost worden in Eu ropees verband", was het com mentaar van Frédérique Wolski. ACHTERVELD - Door de Ach- terveldse commissie Avondvier daagse zal ook dit jaar weer de avondvierdaagse worden geor ganiseerd. Deze 7e avondvier daagse zal worden gehouden van 21 tot en met 24 mei. De data voor inschrijving zijn vastge steld op dinsdag 15 en donder dag 17 mei. Inlichtingen betref fende deze avondvierdaagse kunnen worden verkregen bij Hetty te Maaten, telefoon 03425- 1466. Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. ACHTERVELD - Maandag avond werden twee bestuursle den van de Achterveldse winke liersvereniging gehuldigd. In verband met het feit dat twee bestuursleden 25 jaar bestuurs lid van de vereniging waren, kwamen de leden met hun da mes in D'Ouwe Peerdestal bij een. Na enkele punten van huis houdelijke aard te hebben afge handeld, nam het bestuurslid Van Ravenhorst het woord. „We hebben deze avond twee jubila rissen in ons midden en dat zijn Wim Schouten en Siem van Wie- ringen. Beide heren zijn 25 jaar bestuurslid van onze vereniging en daarom zullen we ze even in het zonnetje zetten. Wim en Siem, jullie zijn 25 jaar geleden als adjunct-bestuurslid bij de Achterveldse winkeliersvereni ging gekomen. Nu 25 jaar later zijn jullie nog steeds bestuurs lid." „We zijn jullie beiden heel dankbaar voor al het werk dat jullie voor de vereniging hebben gedaan. Namens de overige be stuursleden en de leden van de vereniging danken we jullie voor de fijne samenwerking die er steeds is geweest. „Als dank en blijk van waarde ring werd de beide jubilarissen namens de vereniging een ge schenk overhandigd Wim Schou ten kreeg een kruiwagen en een rood aardewerken bloempot aan geboden. Siem van Wieringen kreeg een degelijke tuinstoel. De echtgenotes van de beide heren werden ook dank gebracht voor het feit dat ze hun echtgenoten steeds hadden gesteund in hun werk voor de vereniging. Zij werden in de bloemetjes gezet EIGEN ZAAK Vijfentwintig jaar geleden wer den de jubilarissen benaderd door J. Coenen of ze in het bestuur van de winkeliersvereniging wilden ko men. Hoewel de beide heren toen nog geen eigen zaak hadden, maar wel in het vooruitzicht was dat ze binnen korte tijd de zaak van hun vader zouden overnemen, werd hen dit verzoek gedaan Daarin werd toegestemd Ze werden be noemd tot adjunct-bestuurslid Wim Schouten is daarna ruim 20 jaar als penningmeester werkzaam geweest en nadat Ali Wijntjes was opgestapt, enkele jaren als secre taris. Siem van Wiering was ruim 15 jaar secretaris en vanaf het moment dat de vorige voorzitter opstapte, bekleedt hij de functie van voorzitter. Namens de beide jubilarissen dankte Wim Schouten voor de ont vangen geschenken. „We zijn 25jaar als bestuurslid werkzaam geweest en hebben dit steeds graag gedaan Hij dankte voor de prettige samenwerking die er steeds geweest was en hoopte op deze voet zo nog voort te kunnen gaan in het belang van de vereni ging, de neringdoenden en de be volking. Om 21 30 uur kwamen de heren Van Lieshout en Ter Berg als lid van het dagelijks bestuur van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond en de heer Van Lies hout als districtsbestuurder De heer Ter Berg sprak de beide jubilarissen toe „Jullie zijn 25 jaar bestuurslid van de Achterveldse winkeliersvereniging, en even lang zijn jullie lid van het Koninklijk Nederlands Ondernemings Ver bond. We gaan van het standpunt uit dat elke ondernemer lid moet zijn van de standsorganisatie.'' „Heel veel tijd hebben jullie beschikbaar gesteld niet alleen voor de winkeliersvereniging maar ook voor het genoemde verbond. Dit is als ondernemer een hele prestatie. Daarom heb ben jullie wel een erkenning ver diend. Jullie krijgen beiden de zilveren speld van het Onderne mers Verbond. Deze wordt niet altijd uitgereikt aan iemand die 25 jaar lid is. De speld moet zijn waarde behouden en wordt al leen uitgereikt aan diegenen die iets voor de organisatie doen. Schouten heeft daarveel voor gedaan en Van Wieringen is mo menteel nog penningmeester van het verbond afdeling Leus den." Hierna werd door de heer Ter Berg bij beide jubilarissen de zilveren speld opgespeld. De heer Van Lieshout dankte de beide echtgenotes voor het feit dat zij steeds achter hun echtge noten hadden gestaan en in ver band met hun verenigingwerk veel avonden alleen hadden ge zeten. Zij werden in de bloe metjes gezet. WINKELACTIE Ongeveer 35 jaar geleden werd door het toen bestaande feestco mité aan de Achterveldse winke liers het verzoek gericht eens een winkelactie te organiseren. Dit vond men een goede zaak en de winkelactie kwam er. Uit deze on derlinge samenwerking is onge veer 33 jaar geleden de winkeliers vereniging ontstaan Men begon toen met 26 leden. Door opheffing van enkele zaken echter zijn er momenteel nog 19 leden. Het eer ste bestuur bestond uit J Coene, voorzitter Ab Bourgonje, secreta ris en Henk van Bekkum, penning meester De activiteiten werden steeds uitgebreid zoals winkel weekacties. beurzen enzovoort. In al die jaren is het winkeliersbestand in Achterveld wel achteruit gegaan, maar de activiteitien zijn toegeno men Uit de winkeliersvereniging is toen de middenstandsgroep ont staan waarin alle zelfstandigen waaronder ook de ambachtsmen sen, zich aansloten. Dit is nu de afdeling Leusden van het Koninklijk Nederlands Ondernemers ver bond De middenstandsvereniging is hierin op gegaan. Vanaf het moment dat men verplicht werd zich als lid van de Kamer van Koophandel in te laten schrijven is dit wel in het voordeel van de vereniging en de bevolking ge weest. Men kreeg nu inspraak bij de gemeente. Voorheen besliste men zelf wanneer men op bepaal de dagen de zaak sloot en wanneer men open was. Dit werd nu veran derd en gaat alles in overleg met de gemeente Het houdige bestuur bestaat momenteel uit S van Wie ringen, voorzitter; W Schouten, secretaris; mevr. Vlug, penning- meesteresse en Van Ravenhorst, algemeen adjunct. Geschenken voor beide winkeliers.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3