„Ze konden geen argumenten vinden om 'nee' te zeggen" HEMA onderhandelt met ondernemer voor Leusdense vestiging PR Leusden denkt aan menwerking met PvdA Tweede betaaldag van aktie „gescheiden betalen gasnota Vrouweninformatie markt te Utrecht i Commissie financiën vergadert Optreden „Shelter" in de Korf Vrouwenkafé aul van de Kam haalt HEMA naar Leusden envergadering gaat erover praten II DONDERDAG 5 APRIL 1984 irenlangdeed het leentebestuurvan sden pogingen om een mhuisconcern te esseren vooreen iglng in Leusden. Een inuing story, die maar happy end leek te willen >n. Totdat Paul van de zich er mee ging oeien. Medewerker van aadgevend nieursburoDHVenal cheidene jaren zaam als adviseur van emeentebestuur, onder betrokken bij de ikkeling van de wijken nerenbladen enburg. Op basis van ;ure no pay" ging Van de aan het werk om binnen luttele maanden succes te boeken. De HEMA en Albert Heyn zullen beide een vestiging in Leusden openen, waarmee de combinatie, die op het wensenlijstje van de gemeenteraad het hoogst genoteerd staat, dan toch naar Leusden komt. Marnix Kreyns ging met Van de Kam iets dieper op de materie in. Vraag één: hoe is te verklaren, dat hij in een paar maanden wel voor elkaar kreeg, wat het gemeentebestuur in jaren niet lukte? door Marnix Kreyns USDEN-VandeKam: Is dat te verklaren? mij was het startpunt iit 1979 daterende brief «el KBB-concern, waarin gstelling werd getoond een vestiging van de (tin Leusden. Dat was in riode-Mandemaker, die vatdebesiiskrachtop int karakteriseerde door liet al te sterke wil. Inde Ie helft van het vorig ntstond er een andere |tie: Wagenaar wilde dui- ;wel en toen is die brief M79, die eigenlijk nooit itief was afgehandeld opgepakt. Daarmee het gemeentebestuur de HEMA, waar men te horen kreeg dat er geen be langstelling meer bestond. Dat is de situatie van acht, negen maanden geleden. Maar je kent Wagenaar: die blijft drukken, op het dram merige af, zou ik haast zeg gen. Maar ook echt In de overtuiging, dat Leusden een goede plek is voor de HE MA." „Ik ben begonnen met die optie van de HEMA nog eens goed te onderzoeken. Ik heb informatie in gewonnen bij andere bedrijven. En eind vorig jaar was er een goede dekking voor het projekt, kun je wel zeggen. Vanuit de gemeente is toen gezegd: nu moeten we er een ontwikkelaar bij halen. Ik heb me daar tegen verzet. De gemeente had en heeft een nadrukkelijke mening over het plein. Haal je er een ontwikkelaar bij dan is de kans groot, dat je zo'n opvatting prijs zult moeten geven. Projektontwikke- laars zijn niet gewoon om met dergelijke opvattingen rekening te houden. Maar ik besefte op dat moment wel, dat er dan naast het praatje ook een plaatje zou moeten komen. Plus de hele rekenpartij. Daarmee kun je dan echt gaan onderhandelen." Oude gegevens „Bij de gesprekken met de KBB kon ik al spoedig vaststellen, dat men daar uitging van oude gege vens Tussen 1981 en nu zijn er in Leusden duizend woningen bij ge komen. Dat zijn 3000 mensen op lokatie in Leusden-centrum méér; dat zijn 1000 consumerende huis houdens méér. Ik heb de KBB van nieuwe cijfers voorzien Daarbij ben ik tot op de bodem van het mogelijke gegaan. Alles heb ik op tafel gelegd: hoeveel mensen er in bedrijven werken, hoeveel er dag scholen bezoeken, noem maar op. En ik heb gevraagd aan de hand van dat materiaal nog eens een vestiging in Leusden in overweging te nemen." „Het duurde nogal lang voor er reaktie kwam. Dat was uiteraard een gunstig teken Kijk. als het „nee" was geweest hadden ze dat wel meteen kunnen zeggen. Maar dat ze er zo lang over deden betekende voor mij, dat ze geen argumenten konden vinden om „nee" te zeggen. Natuurlijk zaten ze dat op een goudschaaltje te wegen. Je moet niet vergeten: de HEMA-vestiging in de Amersfoort- se binnenstad ligt hier hemels breed vier kilometer vandaan. Zo dicht vind je nergens twee HEMA- vestigingen bij elkaar „Door al die nieuwe feiten heb ben we HEMA in feite doen nopen tot dit besluit te komen. Het bleek gewoon commercièel interessant te zijn voor de HEMA. En daar moet je dan nog bij vertellen, dat de HEMA grote waarde hecht aan wat er in de omgeving van een vesti ging gebeurt. Wie het food-bedrijf er naast gaat runnen is voor de AMSTERDAM - De HEMA op dit moment al in onder indeling met een onderne er voor de vestiging in usden. De woordvoerster in het concern wil niet zeg- n, welke onderneming dat Evenmin is men op dit oment bereid om te zeg- n of het een reeds in Leus- in gevestigde ondernemer lat. Desgevraagd laat de afde- g public relations van de MA weten, jtet, uen het meentebestuur van Leus- n dinsdag heeft bericht „po ef te staan tegenover de ening van een aangesloten drij fin Leusden" Wel wijst woordvoerster er op, dat in brief, waarin de HEMA deze reidheid uitspreekt, een ntal voorwaarden zijn ge- ki Ook die wil zij echter niet der toelichten. /olgens de HEMA- gevens zou de nieuw vesti- g een verkoopoppervlakte 900 vierkante meter moe- Krijgen. Er komt in ieder val ook een afdeling „vers el teel ort. gebak" in. Bij de HEMA gaat men er van uit, dat de Leus dense vestiging begin 1985 geopen zal kunnen worden. ALBERT HEYN Een woordvoerder van Al- bert Heyn bevestigt, dat Ahold positief heeft gereageerd op de vraag vanuit Leusden om een Albert Heyn-vestiging. „We nemen aan, dat we er financiëel uit zullen komen, maar de informatie die we tot nog toe van de heer Van der Kam hebben ontvangen, geeft ons geen problemen. De kans op een Albert Heyn- supermarkt in Leusden is dus zeer groot". Op de vraag welke afmetin gen de Albert Heyn zou gaan krijgen, kan de woordvoerder nog geen definitief antwoord geven; „het zal iets worden in de orde van grootte van 1000 tot 1200 vierkante meter. Het wordt in de klassering, die iwj gebruiken een 3- of een 4- filiaal. En het verschil tussen een „3" en een „4" zit 'm dan niet zozeer in de oppervlakte, maar in het assortiment. En daarover zijn we nog aan het praten". De Ahold-woordvoerder be vestigt dat zijn firma al geruime tijd belangstelling heeft voor een vestiging in Leusden. „Niet alleen beantwoordt Leusden voor wat betreft het aantal inwoners aan onze voorwaarden. We hebben ook geconstateerd dat met name ons filiaal aan de Leusderweg in Amersfoort enorm veel klan ten uit Leusden trekt. Dus je kan zeggen dat de Leusdense consument ook Albert Heyn graag wil Nou. dan kun je beter tussen die mensen gaan zitten, dan dat je ze in Amers foort naar je toe laat komen. En ik denk dat een vestiging van ons, zeker in kombinatie met een HEMA, een koopkracht bindend element voor het win kelcentrum zal zijn". De ah-woordvoerder zegt te verwachten, dat de Leusdense vestiging zo'n 35 40 arbeids plaatsen zal opleveren De vraag, wanneer men denkt in Leusden de winkel te openen, zegt de woordvoerder: „Wat ons betreft beginnen we mor gen, maar dat zal wel niet lukken. Volgnd jaar. HEMA van essentiéel belang Er bleek een sterke voorkeur te be staan voor Albert Heyn als buur man. Daarop hebben we de voel horens in de richting van AH uitge stoken. Zoals bekend heeft Ahold al eerder geprobeerd een vestiging in Leusden te krijgen, maar dat is niet gelukt. Dat filiaal aan de Leus derweg trekt enorm veel klanten uit Leusden Dat is echt fenomenaal, Opening van een AH in Leusden zal dan ook tot omzetdaling aan de Leusderweg leiden, maar in feite is het een uitbreiding van dat filiaal, maar dan in Leusden." „Nee. de gesprekken met Ahold zijn nog niet afgerond. Maar het verhaal speelt zich zo absoluut binnen de marges af, dat het rond komt. Met KBB is er ook nog geen contract getekend. Maar er zijn sommetjes gemaakt en die bedrij ven hebben er simpelweg een commercièel belang bij om zich in Leusden te vestigen. Als we maar binnen de afgesproken bandbreed tes blijven, dan komen ze." Risico's eruit „Kijk, hel moeilijkste bij zo'n projeW is altijd om er de dekking voor te vinden. Nu we de toekom stige gebruikers hebben, zijn de risico's er uit gehaald. Het vinden van een goede bouwonderneming zal nu geen enkel probleem zijn. DHV zal een bouwbednjf selecte ren en een financier zoeken. Ot het huur of koop gaat worden, dat weet ik nog niet. Dat kan in bepaalde varianten, waarbij ook meespeelt in welke categorie de woningen ge bouwd kunnen worden Maar voor een projekt, waaruit de risico's gehaald zijn. is zonder meer een financier te vinden „Het gaat er nu om om te komen tot een voorlopig ont werp, dat de instemming ver krijgt van de raadscommissie en waarin ook de gebruikers zich kunnen vinden. Chris Smit gaat daarvoor nu aan het werk. Ver moedelijk kunnen we het in juni in de commissie „OWRO" heb ben. Wanneer de commissie het heeft goedgekeurd moet GS be kijken of het binnen de termen van het goedgekeurde bestem mingsplan valt. Meer hoeft GS niet te doen; het is de uitwerking van een globaal plan, dat is goedgekeurd. En we blijven ge heel binnen de marges van het bestemmingsplan." „Van een voorlopig ontwerp moet het dan een definitief ont werp worden en dat moet dan weer besteksgereed gemaakt Drs. Paul van de Kam worden. Ik koers er op om zo kort mogelijk na de bouwvak te gaan bouwen. Inclusief de woningen si er een bouwperiode van twaalf maanden voor nodig. Dat bete kent dat in september 1985 de hele handel open zal kunnen gaan. En dat komt dan weer uitstekend uit voor de winkels, die altijd graag een tijdje voor de feestdagen geïnstalleerd willen zijn." «ft Ven onzer verslaggevers) - Moet de afde- u% .eusden van de PPR in zee gaan met de lelijke Partij van de Ar- Zo ja, hoe dient deze iwerking er dan uit te :ien? Deze vragen ko- iaandag 9 april aan de ijdens de openbare le- rgadering van de Poli- Partij Radicalen in en. e plaatselijke PPR werd gemeenteraadsverkiezin- 1982 weinig meer verno- e partij vormde voor die tijd PvdA. de PSP en D'66 de 'an Progressief Leusden die voor de verkiezingen uit- De PPR besloot uit de Hitiek te stappen en zich te len aan buitenparlemen- ties. Het bestuur van de deling wijt de stilte rond de Leusden aan het feit dat er ft meer is met de gemeen- politiek. 'parlementair was de PPR j de oprichting van de Pa- Belangen Vereniging in en bij de vorming van ini- dep T ussenTijds voor men- veel vrije tijd 'leen de koers van de afde- di tijdens een ledenverga- 'esproken, ook die van de 'e PPR komt aan de orde diravezande, kerngroeplid provinciaal bestuur van de PPR Utrecht, zal aanwezig zijn om mee te praten over de koers van de partij De recente ontwikkelingen rond de nieuwe Tweede Kamer fractie Scholten-Di|kman, de „knip ogen" naar de EVP, de samen werking tussen PPR, PSP en CPN en de perikelen bij de „Groenen" voor de komende Europese verkie zingen zullen aan de orde komen. De openbare ledenvergade ring van de PPR Leusden wordt gehouden In het gebouwtje van TussenTijds aan Stijgbeugel 32 en begint om 20.15 uur. Het ein de van de vergadering wordt om streeks 22.00 uur verwacht. >dei Ml' jd, LEUSDEN - De raadscommis sie financiën vergadert maandag 9 april om 20.00 uur in de com missiekamer van het gemeente huis. De agenda ziet er als volgt uit: 1 Opening en inventarisatie vragenstellers/woordvoerders: 2 Mededelingen; 3 Vaststelling ver slag van de openbare vergadering d.d 12maar11984;4.Gemeentelij ke automatisering; 5. Ramingen personeelslasten en overige mate riële uitgaven 1983; Begroting 1985 en wijziging begroting 1983 van de Provinciale Utrechtse Wel standscommissie; 7 Jaarreking 1982 Recreatieschap Utrechtse Heuvelrug en valleigebied; 8. Ver dere inrichting onderkeldering ge meentehuis; 9. Subsidiëring EHBO-verenigingen; 10. Pen sioenregeling peuterwerk; 11. Re constructie plein Ploegschaar; 12 Egalisatieraam ten behoeve van zandtraingsveld Burg. Buining- park; 13. Verkoop grond in het plan Princenhol aan ARAG-Nederland NV Ie Zeist; 14 Verkoop grond bedrijfsterrein „De Fliert" aan de heer A.Steenkamp te Achterveld; 15 Verkoop grond aan de heer Badenbroek; 16. Verkoop grond aan de heer Ruiter; 17a. Voorlopi ge vaststelling kosten openbaar kleuteronderwijs over de jaren 1980,1981, en 1982; b. Vijfjaarlijk se afrekening 1976 t/m 1980 open baar kleuteronderwijs; 18a Voorlo pige vaststelling kosten openbaar lager onderwijs over de jaren 1980- 1981 en 1982; b Vijfjaarlijkse afre kening 1976 t/m 1980 openbaar gewoon lager onderwijs; 19 Rond vraag en sluiting spjiorarai, .LJ uw, De groep..Shelter LEUSDEN - Op vrijdag 6 april zal de groep .Shelter" optreden in de „Korf". De groep „Shelter" uit Bodegraven bestaat uit vier personen: zangeres, drummer, bassist en pianist. Voordat zij in deze samenstelling zijn gaan opneuen, neooen zij ieaer af zonderlijk in diverse groepen gezongen en gespeeld. Door van hun geloof te getuigen in muziek en zang willen zij ande ren bemoedigen en tot naden ken aanzetten. Met hun muziekstijl proberen zij voornamelijk bij jongeren aanslui ting te vinden. De muziekstijl kan het best omschreven worden met de term „luisterliedjes" hoewel sommige liedjes wellicht buiten die categorie vallen Het optreden begint vrijdag om 20 30 uur De prijs is 1 3,00 per persoon LEUSDEN - Maandag 9 april is de tweede betaaldag van de aktie „gescheiden betalen gasnota". Om half vijf 's middags hoopt een groep Leusdenaren zich weer op het postkantoor aan de Torenakkerweg te vervoegen om het restant van de gasnota - een bedrag van 5,72 - te voldoen. Het ziet er naar uit dat de groep groter zal zijn dan op de eerste betaaldag in maart het geval was. Verschillende Leusdena ren hebben namelijk kort gele den bij het Gasbedrijf Centraal Nederland de machtiging tot au tomatische inkasso ingetrok ken, ten einde mee te kunnen doen aan de aktie „gescheiden betalen". De gasnota wordt door de aktie- voerders via een girokaart of een bank/giroformulier voldaan op een bedrag van 5,72 na. Dit bedrag wordt met gebruikmaking van een stortingskaart op het postkantoor betaald. De aktie „gescheiden be talen" is het minst vergaande aktie- model dat is ontwikkeld door de landelijke Beweging Weigering De fensiebelasting (BWD). De gevolg de gedachtengang is: wie de gas nota betaalt, betaalt ook BTW Door de BTW komt er veel geld binnen bij het Rijk. Dat geld kan de regering gebruiken voor de bewa pening. o a voor het plaatsen van 48 van de 572 nieuwe kernraketten in Nederland. De aktie. in Leusden gestart door het plaatselijk Vredes- platform, kan beschouwd worden als een symbolisch protest van Leusdense burgers tegen de al maar voortgaande bewapenings wedloop Voor de deelnemers aan de aktie en belangstellenden orga niseert het Vredesplatform op donderdag 12 april om 20.00 uur in De Kom, Hamersveldseweg, een bijeenkomst. Voor verdere inlichtingen kan kontakt opge nomen worden met Jeanne Kal, Kornoelje 26, tel. 946685 of met Mineke van Ziel, Beemden 20, tel. 945860. LEUSDEN - In januari is in het Vrouwenkafé een introduktie- avond geweest. Deze was be stemd voor vrouwen die nog niet vaak in het vrouwenkafé zijn ge weest Op deze avond bleek, dat verschillende vrouwen zich erg aan huis gebonden voelen, doordat er geen kinderopvang is en zij weinig kontakten hebben kunnen leggen met andere vrouwen. ten van de groepen. Daarnaast zijn er dia-presentaties te zien, worden er taarten verkocht, beeldhouwwerken en zeefdruk ken getoond en zullen er de monstraties glasgraveren en textielbeschilderen gegeven worden. UTRECHT - Op donderdag 5 en vrijdag 6 april wordt er een vrouweninformatiemarkt in het Provinciehuis te Utrecht gehou den. De opening wordt donder dag 5 april om 11.00 uur ver richt door de heer J. Hoekstra, lid van het college van Gedepu teerde Staten. De Utrechtse Vrouwenraad die deze manifestatie organiseert heeft een veertigtal vrouwen groepen uitgenodigd om Infor matie te geven over de activitei- Aan de manifestatie nemen de vrouwen van de Biologlewinkel deel, de Stichting Blijf van mijn Lijf, de Christelijke Plattelands vrouwenbond. het Gast-Ouder- project, feministische boekhandel De Heksenkelder. het Katholiek Vrouwendispuut, de Meidentele foon, de Stichting KOM, de Utrechtse Ombudsvrouw, Man Vrouw Maatschappij, de werk groep Vrouw, Kerk, 2/3 Wereld, het Vrouwenklussencollectief, Vrouwen voor Vrede, de WAO- Vrouwengroep en de Vrouwen Advies Commissie voor de Wo ningbouw Belangstellenden zijn welkom in het Provinciehuis, Achter St. Pieter 200 in Utrecht op donder dag 5 april van 10.45 tot 17.00 uur en op vrijdag 6 april van 9.00 tot 16.00 uur. Omdat er de laatste tijd erg veel nieuwe mensen in Leusden zijn komen wonen, zal op 9 april in het vrouwenkafé met elkaar gepraat/ uitgewisseld worden hoe vrouwen en het wonen en leven in Leusden ervaren. Een paar jaar geleden zijn uit een soortgelijke avond een aan tal heel goeie initiatieven gekomen, zoals roulerende kinderopvang, samen naar kursussen enzovoort. Naast het praten over wat vrou wen missen in Leusden en het zoeken naar alternatieven met el kaar, kan op deze avond informatie verkregen worden over allerlei vrouwenorganisaties, kursussen, politieke vrouwengroeperingen, vrijwilligerswerk, vrouwenontmoe tingscentrum (VOC), kortom dat wat er is voor vrouwen in Leusden. De avond begint om 20 30 uur. Voor informatie kun je bellen naar: i Tine van Leersum telefoon 13994 en Chita Luikinga, telefoon: 943438 Vrouwenkafé Leusden. el ke maandagavond vanaf 20 30 uur in de Schuur van de Hakhorst. Waarden 25a, telefoon 942348.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5