F R E D Nan Schepers en de cultuur der veren Impala-heren namen revanche De Haaien halen fors uit: 10-3 KORTING 57^ Dames onderuit Uitslagen Hockey-sr. 2.50 BIEFSTUK2ooa,,m Emailliste exposeert in Amsterdam leusder krant Uitslagen en programma SV Achterveld PER KILO SCHIJVEN i halen 4 betalen BOEUFSTROGA- NOFF 100 gram GEKOOKTE WORST <250 gram) KEURSLAGEI BIEZENKAMP 21-23 LEUSDEN TEL. 941455 door Anco Mali DONDERDAG 5 APRIL 1984 gevarieerd allerlei Bepaal zelf uw keus uit onze vleeslekkernijen en ontvang Maandag Vlugklaardag ZATERDAG: BIEFSTUKDAG! De -extra-donderdag rijksdaalderkorting geldt niet voor de reklames. Vrijdag en zaterdag Bij 20.- boodschappen stukje voor slechts t niet voor Uw Keurslager GOED voor minder geld De monumentale verencompositie ,,Soft line" ken voor blinden Ze zocht naar een manier om textiel te gebruiken als tastobjecten, die niet qua vorm maar als objekt een gevoelswaar de oproepen. Ze vlocht op kippen gaas divers materiaal door van hard naar zacht. Van prikkeldraad tot watten toe, met alle fasen die daartussen liggen In een later stadium wilde ze enkele materiaal- proeven aan blinden voorleggen om te onderzoeken of er overeen komsten bestaan tussen kijken met de ogen en kijken met de handen. Zij besloot tenslotte dit onderzoek terzijde te leggen, omdat het bij verdere uitwerking te veel omvat tend zou worden. Ze wilde weer beeldend verder gaan. Veren pasten erg mooi in het gaas. Veren hebben een duidelijke richting in hun vorm, ontdekte ze Ze buigen naar links of naar rechts, alnaar gelang aan de linker- of rechtervleugel te hebben gezeten Ze verwerkte de veren in vlakke objekten. Zo ontstond er op het vlak van gaas door de verwerking van meerdere veren van dezelfde rich ting een ritmische lijn, die een grafische werking heeft OVEREENKOMSTEN Vanuit de andere culturen onder zocht zij of in de toepassing van veren door andere volkeren ele menten aanwezig zijn die ook in de hedendaagse kunst worden toege past. Zelf met het verenmateriaal werkend kwam zij tot de conclusie dat zij, om tot bepaalde oplossin gen te komen, tot dezelfde technie ken als diverse volkeren vóór haar kwam Zij ziet overeenkomsten met de amanteca's in Mexico en Peru uit het verleden. Deze volkeren pas ten de rij-op-rij-techniek toe bij het vervaardigen van ceremoniële kle ding. Hiervoor werden veren op weefsels genaaid. Op haar speurtocht door de cul tuur der veren vond Nan Schepers ook, dat veel volkeren zich bezig hielden met de levitatie, het ver schijnsel waarbij het menselijk li chaam zich schijnt te onttrekken aan de wetten van de zwaarte kracht en gaat zweven. Bij vele oude culturen heeft het los komen de element, de levitatie, een be langrijke plaats ingenomen. Wat gebeurt er met de doden? Die komen in een andere wereld aan Veren zijn een belangrijk materiaal geweest bij het uitbeelden van een dergelijk proces. Op de geweven lijkwades in Peru kwamen tasjes voor met veren. Bundels veren konden het levitatieproces verster ken, konden de doden helpen om over te gaan naar de andere we reld. ONTMATERIALISERING Door een ding van de grond te laten opstijgen vindt er een ontma- terialisering op de grond plaats.Het ding is niet meer op aarde aanwe zig. het enige dat op aarde zicht baar blijft is de schaduw die op dat moment optreedt. Nan Schepers laat me een foto zien van één van haar monumenta le verencomposities, getiteld „Soft line" Met als uitgangspunt de naar boven stijgende gebogen lijn. Het gaat haar daarbij om de spanning, die er in de lijn zit. Door de lijn loopt een rode draad, die ook is opge bouwd uit veren, die zij bewerkt heeft om ze die kleur te geven. Die lijn geeft voor haar aan. de over gang van het bewustzijn naar het onderbewustzijn Zij is enige tijd met de overgangstoestand van de slaap bezig geweest, en heeft ge- Emailleerwerk. Nan Schepers aan het werk LIEFDE VOOR HET VAK Nan Schepers kreeg les van U kunt zich bij haar opgeven als u belangstelling voor haar initiatief mocht hebben Nan woont Land weg 229, en is in de avonduren te bereiken onder nummer 947015. LEUSDEN - De handballers van Impala die komend seizoen hoogst waarschijnlijk onder de naam Leusder Handbal Vereni ging aan de competitie zullen uitkomen, hebben afgelopen weekend de zaalcompetitie afge sloten. De heren moesten voor de tweede keer binnen veertien dagen tegen Voice uit Nijkerk aan de slag, terwijl de dames Laren op bezoek kregen. De he ren versloegen Voice met ruime cijfers (19-12) en namen revan che op de onverwachte neder laag cfie men in de uitwedstrijd incasseerde. Zo makkelijk als de einduitslag doet veronder stellen, hadden Impala-heren het niet. Al vrij snel keken de Leusdena- ren tegen een 0-2 achterstand aan Doelpunten van Ron Hartogsveld en Paul Lindeboom brachten de LEUSDEN - in het Amersfoort- se Sportfondsenbad hebben de waterpoloërs van de Haaien de opgaande lijn uitstekend weten door te trekken. Met groot machtsvertoon versloegen de heren mede-degradatie kandi daat AZU uit Beverwijk en be haalden daarmee de tweede overwinning in successie. Flitsend kwamen de Leusdena- ren uit de startblokken. Nauwe lijks had het beginsignaal van de scheidsrechters geklonken of de Haaien namen een 1-0 voor sprong. André van Harten rond de een aanval perfect met een tip-in af. Even later was het wederom Van Harten die van afstand raak kogel de (2-0) voordat uit een nummerie- ploegen weer op gelijke hoogte Wederom namen de Nijkerkers met twee doelpunten de leiding (2-4), voordat Impala via Jos de Valk en Paul Lindeboom weer langszij kwam (4-4). Nog eenmaal lukte het Voice om de Impala keeper (John Coert) te passeren (5-4). Gerard Voskuilen gaf het goede voorbeeld, zóals een goed voorzitter dat betaamt, door een snelle uitval doeltreffend af te ron den (5-5). Daan Bleuel liet twee maal achtereen zijn talenten zien (7-5). Even haakte Voice nog aan (7-6) maar al snel was de marge via Ron Hartogsveld weer twee pun ten. (8-6) Toch slaagde Voice er voor de pauze in de achterstand tot 8.-7 te verkleinen. In de tweede helft moest Impala Voice weer naast zich dulden (8-8) voordat de Leus- denaren het heft voorgoed in han den namen. Door vier doelpunten ke meerderheid AZU voor het eerst in de wedstrijd doelman Harry Klok wist te verschalken (2-1). Wie dacht dat de Beverwijkers de smaak te pakken kregen, kwam bedrogen uit. Simpel slaagde een Haaien-speler erin om ondanks een nummerieke minderheid de AZU-aanval te onderscheppen en de bal op de geheel vrijgelaten Willem Burger te spelen die alleen voor de AZU-keeper met dit buiten kansje wel raad wist (3-1). In de tweede periode tekende Ro nald Speksnijder voor 4-1 Een kleine opleving aan AZU-zijde bracht de Beverwijkers terug in de wedstrijd (4-3). De Haaien liet zich niet van de wijs brengen. Twee doelpunten van André van Harten deden de Leusdenaren aan het slot op rij (Daan Bleuel, Ron Hartogs veld, Arjan Schneiders en Jos de Valk) liepen de heren in een mum van tijd tot 12-8 uit. Voice kwam over deze klap niet meer heen Impala daarentegen ging rustig door en bracht de voorsprong op 15-9 (Paul Lindeboom, Theo Prin sen 2x). Over en weer wisten de ploegen het net in de slotfase te vinden. Adri Groenestijn scoorde vanaf de cirkel 16-10 terwijl Paul Lindeboom de stand op 17-11 bracht. De laatste treffers van deze wedstrijd en het zaalseizoen '83-'84 nam Impala voor haar rekening Ron Hartogs veld en Theo Prinsen bepaalden de eindstand op 19-12 in het voordeel van de Leusdenaren. Met een fraaie 2e plaats op de ranglijst sloten de Impala heren de zaal- handbalcompetitie af. van de 2e periode ruimer ademha len. Ronald Speksnijder liet de grote kans om AZU op een nog grotere achterstand te zetten kort voor tijd liggen door een strafworp te missen. Een man-meer situatie leverde voor de Haaien via Theo de Rijke de zevende treffer op (7-3). Achterin zat de defensie uitstekend dicht met een prima keepende Harry Klok als betrouwbaar sluit stuk. Wat de AZU ook nog probeer de, doelman Klok was niet meer te passeren. Aan het einde van de derde periode maakte Ronald Speksnijder zijn misser goed door de voorsprong tot 8-3 te vergroten. In het laatste speldeel was de strijd in feite al gestreden. AZU had niets meer in de melk te brokkelen en maakte een aangeslagen indruk. Ronald Speksnijder en Wim Burger profiteerden en brachten de eind stand op 10-3 in het voordeel van de Leusdenaren. Dankzij deze ruime ovenwinning hebben de Haaien de Beverwijkers op de ranglijst achterhaald en zijn hard op weg om het derde klasser- schap alsnog veilig te stellen DAMES Zonder Hetty Tessels en Wil v.d. Burgwal (beiden geblesseerd) be gon het damesteam van Impala aan de laatste zaalwedstrijd van het seizoen. Esther Borremans en Caren Nijhuis uit de juniorenselec tie namen de opengevallen plaat sen in. Slim profiteerde Laren in de aanvangsfase van de open plek ken van de niet op elkaar inge speelde Impala-defensie en nam een 0-2 voorsprong Toch slaag den de handbalsters erin om tot 2-3 terug te komen maar veel hielp het niet want tegen het einde van de eerste helft stelde Laren met twee treffers weer orde op zaken (3-5) Veel balverlies aan Impala-zijde bood Laren na de rust de gelegen heid om verder uit te lopen. Het houtwerk stond Impala in de weg om de aansluiting te vinden. Aan de 7-10 nederlaag viel dan ook niet te ontkomen. De Impala-treffers kwa men op naam van: Petra Wethly (2x), Caren Nijhuis (2x), Gien Greefhorst, Annemiek v.d. Gun en Esther Borremans ieder eenmaal. Dames I Baarn I 2-0 Dames II Kampong IX 2-1 Dames III Soest III 3-1 Be Fair I Heren I 3-0 Gooische VI Heren II 4-1 Maarn II Heren II 4-1 Veteranen A Gooische C 6-1 Veteranen B Gooische D 3-1 Veteranen C Maarn B 2-0 Veteranen E Leerdam A 2-2 Leusden Leusden JA1 Laren A2 3-0 Leusden J A4 Haaskamp A2 Leusden J B2 Baarn B1 0-5 Leusden J B3Gelderm B1 2-2 Leusden J C1 Laren C1 0-0 Leusden J C3 Laren C3 3-1 Leusden J C5 Kameleon C2 8-0 Leusden J D2 Laren D3 0-5 Leusden J D3 Be Fair D2 7-1 Leusden J D4 Huizen D3 2-0 Leusden Leusden M A1 Schaerw A2 6-0 Leusden M A3 Gelderm. A1 1-2 Leusden M B3 Haaskamp B1 4-1 BW - Achterveld 2-3 Veensche Boys 2 - Achterveld 2 afgelast Baarn 3 - Achterveld 3 2-1 Achterveld 5 - Achterveld 7 1 -2 Achterveld 6 - V V O G 6 2-2 dames Minerva - Achterveld 1 -3 programma voor zondag 8 april E M M - Achterveld 14.30 uur Hoogl.veen 2 - Achterveld 2 11 00 uur Actif 3 - Achterveld 3 10.30 uur Roda 4 - Achterveld 4 11.30 uur Achterveld 5 - Roda 5 12 00 uur Roda 6 - Achterveld 6 11.30 uur Achterveld 7 - Quick 12 12 00 uur dames Bunnik '73 - Achterveld 11 00 uur Donderdag 5 april inhaalwedstrijd Achterveld 2 - Quick 5 18 30 uur Dinsdag 3 april gaat het nederlagen- toernooi voor de lagere elftallen van start Deze wedstrijden worden op de dinsdagavond en donderdagavond gespeeld op het sportpark in Achter veld Er wordt deelgenomen door Roda 46. D O S C uit Den Dolder, Hooglanderveen, S D V B en Hoeve laken Het programma voor dinsdag is Achterveld 3 - S D V B 5 18 30 uur Achterveld 4 - SD V B 6 18 30 uur donderdag 5 april Achterveld 5 - SD VB 7 18.30uur Achtervelde-S.D V B 9 18 30uur Leusden M C1 Soest C1 6-1 Leusden M C3 Bunsch C1 3-2 Leusden M D1 Schaerw D1 7-1 Leusden M D4 Maarn D2 0-0 Fletiomare A1 Leusden J A2 4-3 Hilversum A3 Leusden J A3 4-0 Huizen B1 Leusden J B1 1-0 Be Fair B3 Leusden J B4 8-0 Kameleon C1 Leusden JC2 6-0 Voordaan C2 Leusden J C4 3-3 Maarn D1 Leusden J D1 0-4 CulemdorgAl Leusden MA2 1-2 SCHC B1 Leusden M B1 2-1 SCHC B3 Leusden M B2 2-6 Almere B1 Leusden M B5 3-4 Hoevelaken C1 Leusden M C2 0-1 Bunsch. C2 Leusden M C4 1-1 A'foort C4 Leusden M C5 2-4 Kampong D1 Leusden M D3 6-0 SDEN - De Leusdense Nan Schepers exposeert tot en met 21 unailles en vederwerk in de „En Passant Galerie'' aan de 1e erdersdwarsstraat 31 in Amsterdam. Voor wie het werk wil «len: de galerie is open van donderdag tot en met zondag van ot 17.00 uur en op donderdagavond. Illes en vederwerk, een wat ongewone combinatie toch. Er zijn jlen niet zo veel emailleurs en ook niet zo veel mensen, die ren werken. Daarom leek het ons aardig om met Nan Schepers l aar werk te praten. ar studie aan de Utrechtse Akademie Artibus in monumentale evlng (en de vakken email en textiel) af te ronden blijkt zij de e„Zo licht als een veertje" te hebben geschreven. Schepers was zich mede door haar vele reizen tot in China en >e, gaan bezig houden met vormgeving door middel van veren. Navajo's In het zuidwesten van Noord-Amerika worden voor tke veren van de adelaar straalsgewijs naar de vier windrich- gelegd. De patronen zijn die welke de medicijnman bedenkt, ke wordt in de magische cirkel geplaatst en neemt de kracht gouden zonnegod en de adelaar in zich op. Wanneer de jnman zingt - hij heeft één veer voor elke zang van de ngsrite neergelegd - herleeft de patiënt de beproeving van ld uit het verleden, die door de goden werd genezen. Louis Dusée, een emailleur met grote liefde voor het vak, die aan haar zijn liefde voor het materiaal heeft weten over te brengen.Hij werkte met haar, maar helemaal vanuit haarzelf, zegt ze. Een tijdje geleden las Nan Sche pers in de Leusder Krant, dat ,,'t Claeverenblad" open was. Ze vond het een heel leuk initiaief mensen, die er een ruimte kunnen huren, en die er met allerlei materiaal aan de gang kunnen gaan. Op de open dag zag ze de emailleeroven staan, en die blijkt eigenlijk nog niet zo veel gebruikt te worden Zij kwam op de gedachte om op haar atelier zo'n vier mensen maximaal de beginselen van het emailleren bij te brengen, in bijvoorbeeld zes les sen, zodat deze mensen een mo gelijkheid zouden krijgen om er zelf in 't Claeverenblad mee verder te gaan. In september wil ze er mee beginnen. Ook zij wil er graag aan meewerken om het emailleer\feB „aangesloten betfnjT naarTïëJsg den t Hf1 lianen waren erg knap in van het vederwerk. De bestond uit het verwijde- de schacht, waardoor al- baard overbleef, 's Winters de Pomos Indianen in gewaden van huiden of van kalkoenveren. Bij de Indianen werden warme geweven uit veren, geplukt ïme kalkoenen. De hoofd slang en mens. Bij de Azteken symboliseerde de groene quetzal- vogel de hoop op verlossing uit de banden van de tijd. Zijn wonderlijk glimmende ongeveer één meter lange staartveren werden gebruikt bij de vervaardiging van de hoofd tooi voor vorsten en hogepriesters. WISSELWERKING i een Dakota Indiaan was miek die vriend en vijand lezen. Elke veer vertelde gsdaden. Ie Maya's zijn muurschilde- in aardewerk overgebleven xjndige voorstellingen van bd vogelvormen, veren kle- evederde slangen en gro- ogels met attributen van De kennismaking met het veder werk en de werktechnieken van niet-westerse culturen heeft grote invloed op Nans eigen werk uit geoefend. Er ontstond een wissel werking tussen het bestuderen van en het praktisch bezig zijn met veren. Op het materiaal veren kwam zij overigens via een enorme omweg. Ze wilde namelijk iets ma- sar bij het emailleren is de oven. Ze maakte een emailserie, waar in ze verencomposities weergaf Daarbij werkte ze soms met cloi- sonnédraad voor de slagpen Bij een aantal reliëfs treden de draden buiten het vlak, en geven schaduw op het vlak dat er achter ligt Diepte, kleur, schaduw en weerspiegeling zijn erg belangrijk voor haar Ooit maakte ze een serie emailles over aardlagen en verschuivingen daar in. Van haar ruimtelijke objekten is een piramide zeer fraai. Samenge- -steW-olTgeëmailleerde platen ko per, aangebracht op een houten ondergrond.- De ópstaande randen gaf ze allerlei beëindigingsvormen probeerd te analyseren wat er ge beurt als de mens in slaap valt. Slaap en dood, eendere proces sen. In haar akademietijd speelde zij met de gedachte dat zij zo'n verencompositie voor een crema toriumruimte wilde maken. Veel mensen hadden daar moeite mee. Voor haar was het een boeiende zaak De dood hoort er voor haar bij. Er zijn nog enkele Nederlandse kunstenaars, die met veren hebben gewerkt Jef Diedere verwerkte ze in zijn magistrale Indianengrafie- ke.i. Jan Langendijk neemt zelfs vleugels in zijn schulderijen op, Carel Visser en Henk Visch passen veren in hun beeldplastiekentoe. 1

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9