Amnesty-weekboek (3) Kantlijn 't Wolbaaltje verhuisd eals conceptie >e rder emeente ESS Geduld beloond? Joost >udste van Achterveld Helaas, helaas voor ECW FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant l— ONDERDAG 12 APRIL 1984 loep op Leusden 11 Caspar van Loo Frits van Breda elopen weekend ree jongens uit jrtrond in de tuinen van st, het internaat voor jeugdwerk in Leusden. ip de hoogte van de heid van meisjes in De roeide zich jong en eks half vier 's nachts and het opgewonden jaten. De rijkspolitie aarschuwddie is de Amersfoorters uit nhielpenmeenaarhet m. Derhalve, de politie inceptie. itoch. |tze, helaas, voor het leden van werkgroep nieuws over HEMA en jnult de krant moet shet ook al zo dat de van de plaatselijke horen wat de iting vindt en besluit, ms toegezonden ijst van de vergadering irtstichting 27 februari ,De voorzitter merkt dvlezen van de tlng eerder bij de pers de gemeente, vordtomde jst later te versturen s. De voorzitter zal sptredenals rder van de tlng". at geen halve enzijn. Historie Zou u nog één keer de kans te baat willen nemen om iets onaardigs te zeggen over de PPR in het algemeen en die in Leusden in het bijzonder? Ik zal het niet hebben over de minachting die de voormalige wereldverbeteraars koesteren voor „dat gesjoemel in de gemeenteraad". Daar heb ik het, als mijn geheugen mij thans niet bedriegt, het een jaar of twee geleden al eens overgehad. En als het even meezit heb ik toen ook al voorspeld dat het gaan voeren vanbuitenparlementaire aktie"de ondergang zou inluiden van wat eens een politieke partij met regeringsverantwoordelijkheid was. Wat ik wel zou willen opmerken is dat het einde van de beweging enigszins karakteristiek lijkt voor alles wat eraan voorafging: het gebeurt half zacht. Niet aansluiten bij de PvdA; niet aansluiten bij andere gesjeesde geloofsgenoten zoals daar zijn de heren Scholten en Dijkman en mevrouw Ubels; evenmin contact zoeken met echte linkse groeperingen zoals PSP en CPN, zelfs niet gewoon fatsoenlijk de club opheffen. Nee, de PPR in Leusden blijft bestaan als een adres; zodat iemand van buiten, die iets kwijt wil tegen atoomschuilkelders, zijn pamflet niet per ongeluk ten standhuize deponeert. Dat lijkt mij eventueel nog wel nuttig, maarm ieder geval niet radikaal. Wellicht kunnen wij voortaan dan ook beter van PTT" dan vanPPR spreken. Interessanter echter dan de manier waarop Jan Warns zijn geitenwollen sokken uittrekt lijkt mij de vraag of we hier niet te doen hebben met het einde van een tijdperk. Dat is inderdaad een kwestie van cultuur-historisch belang en als Leusden Amsterdam was dan zouDe Populier" er onmiddelijk een symposium overgehouden hebben. Maar Leusden is - ondanks Jan Wagenaar-nog steeds slechts Leusden en daarom zullen we het binnen dit kadertje aan de orde moeten stellen. Ik bedoel dit. lang, heel lang geleden was erin Leusden een aktiegroep en die heette Knalgroen "en in die dagen was er nog geen concurrerende groepering, die je via een kortgeding van misbruik van die naam trachtte te betichten. Van Knalgroen liepen er lijnen naar het Comité Milieuzorg in zijn goede jaren. En naar bijvoorbeeld Progressief Leusden, dat ook al weer enkele jaren onder de groene zoden ligt. Aktief waren mensen als Padmos, Reichert, Van Spaendonck, die als ze al niet op een oorspronkelijke manier de politiek bedreven in ieder geval nog eens op tijd de ober langs lieten komen. Ik zal niet beweren, dat in Leusden de verbeelding ooit aan de macht is geweest. Maar soms rook het er even naar En dat kun je nu in ieder geval niet meerzegoen. Ik weet niet of u wel eens een gemeenteraads vergadering hebt bezocht. Ambtshalve doe ik dat wel eens en ik kan u verzekeren: als die nieuwe CAI er toe zou leiden, dat u die vergaderingen integraal in de huiskamer gaat krijgen, dan hebben ze u lelijk tuk. In Leusden is thans iets aan de macht, dat tot mijn verbeelding niet erg spreekt In kleuren uitgedrukt: meer grijs dan groen. Een rechts meneertje, dat vindt dat de gemeentesecretaris aan rehabilitatie toe is - terwijl die rechter daar toch in ieder geval niemand toe veroordeeld heeft. Een links mevrouwtje, dat minuten vult met een betoog over de ongewenstheid van verankering van fietsenrekken bij scholen. En geen Groeneling in de buurt om dat soort dingen nu eens even door te prikken. Nee, de PPR verliet de gemeenteraad om buitenparlementaire aktie te gaan voeren en veranderde binnen twee jaar van een politieke partij in een brievenbus. Ik ben bang dat we dit inderdaad als een historische gebeurtenis moeten beschouwen. Kreyns LEUSDEN - Op vrijdag 6 april was hel zover. Hobbycentrum 'I Wolbaaltjeverhuisde van Dalmatie 80 naar het nieuwe onderkomen aan de Toermalijn 45. In een feestelijke steer werd s middags de winkel geopend Op de toto de nieuwe eigenaresse mevrouw Bernie Houkes bij de wolvoorraad. son. raadslid voor de p26 april met veel irde vergadering gaan xreatieschap Heuvelrug en ed". Namens de (gemeenteraad maakt irson deel uit van het chap. Waarom heeft mse liberaal nu al iel recreatieschap is inhet gebied waarin hotermeertjein trg ligt. irgse raadsleden hebben geconstateerd dat er op warme dagen aan de rand van het meertje wel eens dames vertoeven die hun bovenstukje van het badpak thuis gelaten hebben. Nu heeft de Woudenbergse gemeenteraad onlangs verordeneerd dat het afgelopen moet zijn met dit onzedelijk gedoe. Voorzoverde Woudenbergse politie iets te vertellen heeft aan de oevers van het meertje moet voortaan het bovenstukje van de bikini weer aangetrokken worden. Wat heeft Parson daar nu mee te maken? Parson vraagt zich, met Corrie Verduin van de PvdA, af of Woudenberg nu zomaar beslissingen kan nemen over een gebied waarover men samen met andere gemeenten in de regio afspraken heeft gemaakt via een zogenaamde gemeenschappelijke regeling. Parson Is dan ook vast van plan om wat harde vragen te gaan stellen tijdens de vergadering van het recreatieschap waarin dus ook Woudenberg zit. „Ik verheug me er al een beetje op. Want normaal praten we alleen maar over toiletten die niet voldoen", aldus Parson met een ondeugende blik in zijn ogen. Het geduld van twee dames die aan de Ploegschaar wonen werd maandagavond wel erg zwaar op de proef gesteld. De dames waren speciaal naar de vergadering van de commissie financiële en economische zaken gekomen om te horen wat de commissie zou zeggen over het voorstel om twintigduizend gulden uit te trekken voor de reconstructie van het plein aan Ploegschaar. Door allerlei oorzaken maakt het betreffende plein een sterk vervallen indruk. In overleg met de bewoners wordt er een aantal verbeteringen aangebracht. Een enandergaatnaar schatting twintig mille kosten. De twee dames op de publieke tribune hadden laten weten speciaal voor het betreffende agendapunt naar het gemeentehuls te zijn gekomen. Eerst werd er echter anderhalf uur lang gepraat over gemeentelijke automatisering. Toen was Blijhof aan de beurt. De agenda speciaal veranderen voor de twee dames vond wethouder Immels niet nodig. „We zijn zo aan het betreffende agendapunt toe", zei de wethouder nog geruststellend. Het pakte echter anders uit. Om half elf kwam eindelijk het onderwerp „Ploegschaar" aan de orde. De dames gingen er speciaal voor zitten om maar niets te hoeven missen van de discussie die naar verwachting zou volgen. Het werd een grote desillusie voor de dames. Agendapunt 11 reconstructie plein Ploegschaar, werd een hamerstuk. Niemand voelde de behoefte om iets te zeggen. Alleen wethouder Ummels had nog een troostwoord voor de dames: „Zo ziet u maar, geduld wordt ook nog wel eens beloond". Harms zonde Je hebt de oeroude wetten geschonden. Die de grondslag vormen van hel bestaan Van elke horde. Je bent vreemd gegaan. Je zocht de waarheid en dat werd een zonde. B. en W. konden jouw waarheid niet aan En 'I zoeken ernaar wreef zout in hun wonde. Je hebt zo de band met de meute ontbonden, Maar zoiets wordt niet straffeloos gedaan. -Gij zult géén onrecht doen in het gericht - Zo luidt de wet van d'allerhoogste orde. Aan deze wet hecht jij het zwaarst gewicht. En valt ten prooi aan het instinct der horde. Hun hebzucht naar zelfbehoud stelt wraak verplicht. Wéér is de mens den mens een wolf geworden! Joost. Onze hekeldichter Joost krijgt eindelijk respons. Van een zekere Jan (achternaam en adres bekend bij de redaktie) ontvingen wij de volgende reactie op „Joost"; Ach ja, de gluurders gnuiven Als 't draaien in hun straatje past. Zo n Joost toch, die wat denkt te stuiven Dwars door Leusdens porceleinen kast. Weet hij veel van zorg voor mensen? Wat rijmen buitenhjns is heel geen kunst. 't Cherubijnse schijnt bij zich te wensen - Maar d'insider weet gewoon: hij klunst Over ethiek - moet hij daarover mauwen Die schichtig door zijn kijkspleet tuurt En zich 't bewustzijn liet vernauwen? Sonnetten dichten is best aardig, De vorm, nietwaar, getuigt toch van cultuur! Maar de inhoud, kom nou toch, is bepaald onwaardig. Jan "eek is mevrouw C. Daatselaar- Verhoef uit aW 99 jaar geworden. Zij is de oudste inwoner van 'eld. maar niet van de gemeente Leusden. Dat is de oudere mevrouw Van de Beek-van 't Veld die in bof woont. Uw Daatselaar, die op9 april 1885op,.Batelaar" in ■ld werd geboren, verhuisde ongeveer een jaar oaar huize St.-Joseph. Maandagmorgen, op haar 'a9. werd zij uitbundig gelukgewenst door de 'sen het personeel van het bejaardentehuis. De f kreeg een bos met 99 rode en een witte roos. Dit is het derde deel van het maandboek, dat Emanuele Wijsenbeek momenteel bijhoudt voor de Leusder Krant. Mevrouw Wijsenbeek is lid van de groep Leusden van Amnesty International en houdt zich in een sub-groep bezig met het organiseren van een aantal aktiviteiten rond het tienjarig bestaan van de groep Leusden. In het maandboek, dat tot aan juni - de maand waarin het tienjarig bestaan met een aantal aktiviteiten zal worden herdacht-eens in de vier weken in de Leusder Krant zal worden gepubliceerd, wordt getracht u een indruk te geven, van wat Amnesty- leden nu eigenlijk doen. De eerste aflevering van Emanuele Wijsenbeeks maandboek verscheen in de Leusder Krant van donderdag 9 februari. Het tweede deel werd gepubliceerd in de Leusder Krant van donderdag 8 maart. Zoals altijd was de vergade ring bij Cornelia heel gezellig. Haarhuis in het bos is werkelijk apart en werkt voor mij inspire rend Joke deed deze keer ook mee als vertegenwoordiger van de schrijfgroep. We heb ben een voorstel uitgewerkt, waarvan de essentie is. een aantal kettingen bouwen, waarbij iedereen van onze adoptiegroep - en ook even tuele vrijwilligers die dat leuk vinden - een ketting start, d.w.z een brief schrijft, een opvolger zoekt die ook een brief komt schrijven, die weer iemand zoekt om een brief te schrijven.enz. enz. Twee weken ziek! Daar schiet je ook niet mee op. Gelukkig was ik net op tijd weer beter om naar de algemene vergadering te gaan. Daar zul len we zeker weer de nodige werkzaamheden toebedeeld krijgen voor de komende tijd. De campagne tegen martelen begint. Op 7 april is er een stand in de Hamershof om informatie over deze campag ne te geven. Dan volgt op 5 mei de boeken- en platenmarkt, een initiatief van Henk dat langzamerhand is uitgegroeid tot een belangrijke onderne ming. We hebben al honder den boeken verzameld. Die moeten gesorteerd en van een prijs voorzien worden. Geluk kig heeft Henk veel verstand van boeken. Het is namelijk zijn vak. En tenslotte vindt op 15 juni a.s. onze schrijf dag in het kader van het 10-jarig be staan van de Amnesty groep Leusden plaats. Nou, iedereen heeft gelijk flink wat hooi op zijn vork gekregen. Amnesty International is een leerzame school op het gebied van geduld! Een voorbeeld? Drie jaar geleden heb ik na mens onze adoptiegroep een kerstpakket naar onze gevan gene in Argentinië, Mario Mo reno, gestuurd. We hebben nooit bericht van ontvangst ge kregen. Nu, op de algemene vergadering kreeg ik te horen, dat het pakket toch was aange komen. zij het met een vertra ging van anderhalf jaar. Be schimmelde koekjes? Mens. geef nooit de moed op! Vandaag heb ik een aantal brieven, om een kaars gewik keld, rondgebracht. We had den met behulp van Ines een hele avond gewerkt om hon derd brieven te vouwen en rond de kaarsen vast te bin den. Zoals altijd vragen we ons af hoeveel reacties we daarop zullen krijgen. Met de kaarsen hebben we geprobeerd de brief een beetje minder ano niem te maken, niet weer zo maar een stencil in de bus! We hebben - gezien de kosten - ook een aantal bne- ven zonder kaars rondge bracht. Zullen we een verschil in opbrengst kunnen merken? Ik zie het al voor mij: mevrouw - of mijnheer - u wilt graag lid worden! Wat fijn. en belt u nu naar aanleiding van een brief met of zonder kaars? Vanochtend vergadering bij Atty. Ton was er ook, Cornelia niet. zij is in Israël met vakan tie Heerlijk lijkt me dat. Wij zijn doorgegaan met het organise ren van de schrijfdag. Er moet nu gauw publiciteit voor ge maakt worden: stencils, pos ters, spandoek, advertenties in de krant, iedereen neemt iets voor zijn rekening en tot over twee weken. De verzameling van boeken in Leusden-zuid heeft drie au toladingen vol opgebracht, en een hele dag werk met z'n zessen gekost. Henk ligt bijna letterlijk onder de boeken, maar is wel tevreden Er schijnt tussen de gewone boeken een aantal mooie exemplaren te zitten. Annemarie draait weer mee. Ze was een tijdje gestopt van wege haar baby. Ze gaat voor ons een brief aan de burge meester schrijven om hem te vragen of hij de eerste brief op de schrijfdag wil tekenen Vandaag heb ik met Pien aan de affiches voor de boe kenmarkt gewerkt. Henk had mij van de week de tekst er voor gebracht Nogal lang, vond ik, al denkende aan de tijd die het zou kosten om het uit te voeren in 15 of 20 exem plaren ..Zaterdag 5 mei van 10.00 tot 16.00 uur in De Til, Hamersveldseweg 30 - Hon derden koopjes voor jong en oud - Grote boeken - en pla tenmarkt ten bate van Amnes ty International.Maar ja, toe maar, we zijn er moedig aan begonnen. Eerst het indelen van de tekst en dan het teke nen van de lijnen en de letters. Na twee uren hadden we één affiche klaar en twee affiches met lijnen. Toen gingen we eten. Na het eten kwam Pien terug en zei dat haar man ons knettergek vond en stelde een aantal alternatieven voor. Wat dacht ik onder andere van een lichtdruk? D.w.z. de affiche op een doorzichtig papier een maal tekenen en daarna door een machine laten vermenig vuldigen. Nou, daar stemde ik gelijk mee in. Dus voorlopig konden we stoppen met werken Zodra ik dat papier heb, zal ik de affiche tekenen en dan zijn we klaar. Dank je wel, Dick! Ik hoor van alle kanten dat de boekenoogst enorm is. Vandaag heb ik het affiche klaar gemaakt en naar Pien gebracht. Dat wordt waar schijnlijk mijn laatste Amnesty- klusje (werk?) voor Leusden, want ik verhuis begin mei naar Engeland. Ik begin in tijdnood te komen. Morgen ga ik nog naar een vergadering van de subgroep tienjarig bestaan om mijn werk daar af te ronden en dan is het voor mij zover Ik zal in Engeland contact opnemen met de lokale Amnesty-groep. Ik hoop dat de sfeer daar even sympathiek en stimulerend zal zijn. Ik heb zo veel aan de Leusdense groep te danken Nu heb je als gemeente een werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid en nu krijg je binnen de gemeentegrenzen een HEMA en een Albert Heljn. Wat doe je dan? Zo'n gemeente stuurt een briefje met de volgende tekst: „Geachte leden, zoals u, helaas, uit kranteberlchten hebt kunnen vernemen Is in principe overeenstemming bereikt met de Koninklijke Bijenkorf Beheer, i.e. de HEMA, en Ahold, i.e. Albert Heijn, inzake de nadere invulling van Hamershof-noord met respectievelijk een warenhuis en een supermarkt. Zo spoedig mogelijk, na terugkomst van vakantie van wethouder J. Wagenaar, zal aan uw werkgroep nadere mededeling terzake worden gedaan. Hoogachtend, B&W van Leusden". Dit brief je aan EC W vinden we niet erg, maar om de krant nou weer de schuld te geven, dat is volgens ons, helaas, een beetje te veel van het goede. IVN-WANDELING Het Instituut voor natuurbescher- mlngsedukatle (IVN), afdeling Amersfoort en omstreken, houdt op maandag, 15 april 1984, een wande ling voor publiek door de bossen van het landgoed Den Treek te Leusden. Onder leiding van natuurgidsen wordt in zoveel mogelijk kleine groepjes ingegaan op het thema: „bodem en landschap". Het vertrek Is om 14.00 uur vanaf de parkeer plaats bij café Bergzicht aan de Doornseweg te Leusden, beter be kend onder de naam Aart Jansen. De wandeling duurt ongeveer twee uren. ledereen Is welkom en honden mogen mee, mits ze zijn aangelijnd! MIENT JAN FABER IN AMERSFOORT Op donderdagavond 12 april a.s. houdt het Vredesplatform Amers foort in gebouw „De Brug" (Euterpe- plein) een informatie-markt over de komende aktleweek tegen de plaat sing van kruisraketten. Mlent Jan Faber zal o.a. spreken over het doel van deze aktleweek, die op initiatief van het „Komité Kruisraketten Nee" in het gehele land wordt georgani seerd tussen 6 en 13 mei. Het Vre desplatform Amersfoort, waarin alle plaatselijke vredesgroepen en een aantal politieke partijen zijn verte genwoordigd, zal daarbij informatie geven over de plannen voor aktivitei ten in Amersfoort. Er zullen o.a. informatie-stands zijn, een „spre- kershoek", een fototentoonstelling, een videoband over de 29 oktober demonstratie, en muziek. In de Informatie-stands wordt toegelicht wat diverse groepen en organisaties tijdens de aktleweek van plan zijn. Ook kunnen nog suggesties en Ini tiatieven worden Ingebracht. Het Vredesplatform wil tevens de gele genheid geven aan mensen of groe pen, die willen meewerken aan de aktleweek, zich aan te melden. VARA FAME DANSWED STRIJDEN Zondag 15 april vindt In de Stads- hal van De Flint de televlsleregistra- tle van de Vara Fame danswedstrij den plaats. Van 9.00 tot 17.00 uur. AVOND OVER SPIRITUALI TEIT IN VROUWENHUIS Op 14 april om 20.00 uur zal Chris tine Quispel in het Vrouwenhuis (Stadsrlng 31a) een lezing houden over spiritualiteit, naar aanleiding van de vraag hoe spiritualiteit ge bruikt kan worden In de vrouwen- strijd. Daarnaast zal ze spreken over verschillende vormen van spirituali teit en de grensvlakken van magie, religie en enige mensopvattingen. Daarna is er de mogelijkheid tot kennismaking en/of ervaring met Je eigen spiritualiteit in een vorm van meditatie met medewerking van Thea van Schalk en in beweging en muziek door Pirn van Boon. De avond wordt afgesloten met een op treden met luisterliedjes van Erin Broekhuizen en Diet Sijmons. AVOND OVER VROUWEN EN WERK Donderdag 12 april is er een vrou wenspreekuur thema avond In het Vrouwenhuis (Stadsrlng 31a). De avond die om half negen 's avonds begint gaat over „Vrouwen maken haar eigen werk". Allereerst wordt de film „Niet bemiddelaar" van Ma rian Bakker en Jacqueline Bakker In samenwerking met Cinemlen ver toond. In deze dokumentalre vertel len vrouwen van verschillende leef tijden hun ervaringen met het ar- beldsburo. Naast werk te gaan zoe ken vla het arbeldsburo of adverten ties zijn er ook vrouwen die zelf hun eigen werkobject hebben opgezet. Na de film volgt een presentatie van en informatie over het „Vrouwen Arbeidsadvies Buro" l.o. dat In sep tember in Amersfoort van start gaat. VERZAMELBEURS Op donderdag 12 april a.s. organi seert de afdeling Amersfoort van de Vereniging „De Verzamelaar" een verzamelbeurs in de Johanneskerk, Westsingel 30. Aanvang 19.00 uur. De rullobjekten zijn o.m.postzegels, munten, oude ansichtkaarten, slga- renbanden, lucifersmerken, boeken, enzovoorts. De Hema in Leusden? Dat is nou wat je noemt een ,,A.H. Erlebnisl". Onderzoek naar niet bouwen geluidsmuur? Uitslag: zonder muur hoor je véél méér. Een Amerikaan in Achterveld dolde daar met zijn auto in enkele van de fraaie tuinen Nog afgezien van het feit, dat het zonde is van de tuinen daar, had ie veel beter de wijk naar Leusden kunnen ne men. Wethouder Jan wil 114 volks tuinen erbij. Zijn er dan zóveel nieuwe leden bij de Leusdense Volkspartij voor Volkstuinen en Doorgraven bijgekomen? Vraag van Jan Jacobse (PvdA): ,,ls een expositieruim te in de gemeentelijke kelder handig?" Antwoord: ,,Ja Jan. dat is han dig Vooral als boven je hoofd de bom net is gevallen De Volksliberale demokrati- sche veste in Leusden kreunt onder de slagen, toegebracht door een collega-liberaal die de hele CAI-zaak een demokratie- verkrachtend- economisch delict vindt. Is Jan Wagenaar dus ge schokt? Nee hoor, niet voor niets wil hij straks de antenne echt vrij hebben De vrouwenraad „had het" over de eenwording van Euro pa lees ik. En Is het nog wat geworden? Met het licht op half is het moeilijk vergaderen voor de commissie Openbare werken en Ruimtelijke Ordening; konklusie: zeker te weinig hel dere lichten in de zaal. Een nieuwe ramp voor Leus den: ambtenaren krijgen een computer om efficiënter te kun nen werken Cynische Leusden aar:'k Had eigenlijk de indruk dat Leusden de laatste jaren al efficient gebruik maakte van een ver- keers geprogrammeerde be- leidscomputer" Konijntje in de Wetering: „Be grijp ik het goed dat ik voor m 'n zacht geprijsde worteltaart in het vervolg naar de Hamershof moet?" Meewarig roodborstje op 't Erf, tikkend met zijn snaveltje te- gende computer-monitor „Zo efficient als ik tik, tikt het ner gens. Volgens deskundigen zal het kraken van de gemeentelijke computer onmogelijk zijn maar als uw buurman vol gend jaar meewarig met z'n hoofd schudt als hij u tegen komt, heeft ie vast de gemeen telijke computer gekraakt De liberalen willen nu haastig de gemeentesecretaris al zijn oude bevoegdheden terugge ven, lees ik tot mijn verbazing. Bij sommige ambtenaren zul len de haren Ten Berge rijzen bij die gedachte. Trouwens, je snapt zo 'n burge meester ook niet. Ga maar na: meester in de echten en dan het rechterlijk vonnis zo raar interpreteren V. Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 11