Lachen en huilen in schitterende film „TERMS OF ENDEARMENT" „Terms of endearment" met vijf Oscars bioscoop in Ingmar Bergman's „Fanny Alexander" „Lili Marleen" van Fassbinder in Dinsdag Movie Cyclus kijk op de film DONDERDAG 12 APRIL 1984 doorgebracht in gezelschap] en aardige jonge meisjes. Ei welijk dreigt - en mama had d lijk al voorspeld - te strand haar man een vriendin blijkt t en zij begint dan ook maar ee ding met een kennis (John Ach en iedereen is op de één manier wei een beetje gelu valt er een schaduw over j Emma blijkt kanker te hebbe Oppervlakkig de inhoud g« het allemaal inderdaad watd en typisch Amerikaans. Reg mes Brooks (die tevens he schreef), is er echter in ges:< samen met de acteurs en act- het verhaal een schitteren maken. Debra Winger, die re door haar spel in „An Offi; gentleman" (waarvoor ze es nominatie kreeg) is ook in opvallend aanwezig. Hel gedeelte is haar op het lijf ge terwijl ze zonder veel moeite weet over te brengen, nas onbevangen. Shirley McLair* McLaine en - hoewel weer geworden - heeft ze nog niet esprit verloren en zet ze Auro way feilloos neer. Het aardigt Nicholson is, dat we hem em in een andere rol zien dan w gewend zijn. En dan blijkt dal ook in een comedy zich p' voelt. Hij weet de ex-astronj gend neer te zetten, waarbij zich verbaasden over z'n har „Term of endearment" is komedie en dat betekent, d en het gegnlffel langzaam ker overgaat In een traa- denk Ik, de kracht van dezt vrijwel moeiteloze overgan mor naar ernst, zonder dat is van een stijlbreuk of d storend wordt ervaren. De spiegelt zo maar een brc leven van een Amerikaans dat brok is door regissa sprankelend en ontroeren gebracht. Zakdoenen m Zowel voor de tranen vanl als voor de tragiek van hetl FILMNIEUWS (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - Deze week kan men In Grand kijken naar een reprise van de musical „Annie" van veteraan John Huston, met Alleen Qulnn, Al- bert Finney en Carol Burnett In de hoofdrollen. Liefhebbers van dit genre kunnen hun hart ophalen aan dit ouderwets stuk top-amusement. Vrijdagnacht, 00.00 uur start de Paas-filmmarathon in het Grand Thea ter Twaalf uur lang film kijken, met deze keer een cocktail van horror, aktie en avonturenfilms. Het ontbijt is bij de prijs inbegrepen. Wie de film tot nu toe heeft gemist, kan ik de eerste bioscoopfilm van de inmiddels befaamde regisseur Steven Spielberg aanraden „Duel", met Den nis Waever (de latere McCloud) in de hoofdrol. Het is een meesterlijke thriller naar een script van Richard Matheson, de man die ook zoveel verhalen voor „Twilight Zone" leverde. Aanbevolen. Te zien in Duo, van donderdag tot en met zaterdag. Filmkijken op maandag is voorlopig alleen op maandag 16 april nog aan merkelijk goedkoper in Amersfoort, maar de Nederlandse Bioscoopbond maakt bekend, dat zij een algemene reduktie voor alle bioscopen in Neder land op maandag aanbeveelt. Maxi maal mag een bioscoop dan 6,25 korting verlenen op de gangbare toe gangsprijs. ongeacht de lengte van de film. Deze reduktie zou met ingang van 7 mei a.s. in alle bioscopen moeten gelden. Adriaan Morriën Na het fantastische optreden van Jules Deelder, vorige maand, besluit de Dich terskring Amersfoort vrijdag 13 april haar seizoen met Adriaan Morriën. Daarmee wordt een seizoen afgerond dat een hoog niveau kende en erg veel bezoekers heeft getrokken Adriaan Morriën debuteerde in 1935 met een gedicht in het tijdschrift Forum II Sinds dien zijn van hem elf dichtbundels verschenen, de laatste „Avond in een tuin" in 1980 bij Van Oorschot, Amster dam. Verder publiceerde hij verhalend proza, kritisch proza en hij stelde enkele bloemlezingen samen. Momenteel werkt hij aan zijn eerste roman. Wat Morriën in zijn laatste bundel onder zoekt, is in hoeverre je eenvoudig kunt schnjven zonder simpel te zijn, hoe onopvallend een gedicht kan zijn, terwijl het toch opvalt Zijn poëzie krijgt zo een helderheid die heel erg beeldend is; hij heeft geen beeldspraken en vergelijkin gen nodig zijn woorden zijn beeldend genoeg en hij hoeft de wereld met niets te vergelijken omdat hij de wereld zelf beschrijven kan. Sommige van zijn dichtregels zijn bijna anaforistische uitspraken. Ook heeft hij een grote liefde voor de para dox. Tekenend hiervoor is bijvoorbeeld: „Doodgaan zou heel fijn zijn, als je het heel vaak doen kon" of „Zolang er leven is, is er dood'Steeds terugke rende onderwerpen bij Morriën zijn sexualiteit, het moeder- en vaderschap, schoonheid van de natuur en het naakt, en het schrijversschap en de dicht kunst. Vrijdag 13 april, Theater Appel markt, aanvang 20.30 uur. Adriaan Morriën wordt ingeleid door Robert van 't Wout om 20.00 uur Kaarten uitslui tend aan de kassa, dus liefst tijdig aanwezig zijn! HpLLYWOOD - „Terms of endear ment", het bitterzoete verhaal van een dominerende moeder en haar onafhankelijke dochter, heeft maan dagavond op een telespektakel van drie uur onder gastheerschap van Johnny Carson, dat bekeken werd door een internationaal kijkerspu bliek van naar schatting 500 miljoen kijkers, vijf Oscars gekregen. Daar waren die voor beste film en beste actrice bij. De „Zwanezang" van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman, „Fanny Alexander" kreeg het voor een buiten lands produkt ongekend hoge aantal van vier Oscars Bergman heeft gezegd dat hij met deze film een definitieve streep onder zijn carriere als filmregis seur heeft gezet. De voormalige televisieproducer en auteur James L. Brooks kreeg voor ..Terms of endearment" de Oscars voor de regie en het script. Shirley McLaine - 50 op 24 april - werd beste actrice voor haar vertolking var> de *of van de koppige weduwe Aurora Greenwayv eit Jack Nicholson de Oscar voor beste mannelijke bijrol als de wellustige, aan geschoten ex-astronaut die haar vriend is. Robert Duvall - die vier keer eerder voor een Oscar voor beste acteur en twee keer tevoren voor beste mannelij ke bijrol was voorgedragen - werd beste acteur voor zijn uitbeelding van de aan lager wal geraakte Country and Westërri-zanger in „Tender mercies" die een nieuw gezin en weer een reden orfi te leven vindt Horton Foote, die het script schreef, kreeg de Oscar voor het beste oorspronkelijke filmscript. gramma waaraan verschik ten die al eens in de Witte Z opgetreden, hun medeweit nen De Marokkaanse mirre kim Traïdia, die onlangs te i Sonja op de televisie, bijti Margreet Dolman brengt e uit haar nieuwe programm fijne avond was dat", dat q premiere gaat Een akroto wordt verzorgd door de Tc geheimzinnige Amersfoo' „Van Houten konstruktie' performance. Joeri Gagar Fade Aways, die ook pree bestaan en zijn begonnen kest van de Witte Zaal, be> feestavond met swingendes De presentatie van de i handen van Cor Galis, beter „VPRO-stem". Het feest 20 30 uur en de zaal is vare open De entree bedraagt v De voorstelling van de welle Show" die voor vrljd stond gepland, gaat niet Krochttheater, dat aan zijn medewerking zou ver) de voorstelling om artist nen uitgesteld. Kindertheater Woensdag 18 april speelt kinderthea ter Oplawaai de voorstelling „Pluis en de maansteentjes". Pluis, een echte Hollandse smeerpoets heeft van haar oma een bijzondere lolly gekregen. Het is een maanlolly die, wanneer je er aan likt, een seintje geeft aan Moen, het maanmeisje. Moen spant zich in om jeugdige bewoners van de aarde te helpen met allerlei probleempjes. De maansteentjes die Pluis van Moen heeft gekregen, vormen daarbij een belangrijk hulpmiddel. Zo verandert de vervelende tante van Pluis in een aardig Spelmoment uit de voorstellingPluis en de maansteentjes Debra Winger en Shirley McLaine als dochter Emma en moeder Aurora in Terms of endearment". behoort „Fanny Alexander" tot de rij meesterwerken van Bergman In een rijk scala vertelt Bergman het verhaal van de rijke familie Ekdahl in een kleine Zweedse stad aan het begin van deze eeuw. Alle ingrediënten, die Bergman in zijn voorgaande films gebruikte en die hem inspireerden, komen in „Fanny Alexander" opnieuw aan bod. Niet als een opsomming of herhaling van het voorafgaande, maar in een nieuwe samenhang. De óuder geworden Bergman vertelt zijn verhaal vol humor en wijsheid, puttend uit zijn eigen, rijke levenserva ringen. Te zien in Grand, Amersfoort Viering eerste verjaardag Zaterdag 14 april viert theater „De Witte Zaal" (Stadsring 31) zijn eenjarig bestaan In dit ene jaar heeft dit theater tientallen voorstellingen naar Amers foort gehaald, die vaak zeer de moeite waard waren. Vooral op het gebied van vernieuwend en experimenteel theater heeft de Witte Zaal een belangrijke bijdrage geleverd aan het culturele le ven in de stad. Buiten deze voorstellin gen werd er door Amersfoortse amateur-theatergroepen gebruik van de zaal gemaakt. Reden genoeg om de eerste verjaardag te vieren. Zaterdagmiddag is er van 14.30 tot 17.00 uur open huis waar iedereen van harte welkom is. „De Flying Meatballs" zal doorlopend een gratis optreden verzorgen. Deze Utrechtse groep brengt clownerie, akrobatiek, vuurspu- wen, en nog veel meer. Ook Kinderen zullen plezier aan deze voorstelling beleven. Ook in de binnenstad zal er gezorgd worden voor enkele verrassin gen 's Avonds is er een feestelijk pro- mens, komt er in de straal' toilet en een veilige kinder: Theater Oplawaai stelt 2 op een speelse manier vormend te werken met tö tot en met 10 jaar. Door sketches en liedjes worden geconfronteerd met alledai bare kinderproblemen. S3 kinderen zoekt Oplawaai tieven die in een amusant! den worden Dit middagprogramma 14 30 uur Een kaartje kos Reserveren kan van maa met vrijdag van 13.00 tol telefoonnummer 19505 de inhoud op sommige punten niet wat al te clichématig is, de uitwerking maakt alles goed. „Terms of endearment" is het ver haal van moeder Aurora Greenway (Shirley McLame) en dochter Emma (Debra Winger) Moeder Aurora denkt dat zij weet wat het beste voor haar dochter is en Emma probeert steeds haar eigen leven te leven Ze trouwt dan ook tegen de wil van de moeder met een erg aardige schoolmeester (Jeff Daniels), verhuist met hem, onbereik baar voor de moeder en baart drie kinderen Moeder Aurora vond één kind eigenlijk al een hele opgave, maar alleen achtergebleven probeert ze jong te blijven en dan wil je wel eens wat. Ze begint zelfs een verhouding met haar buurman, de wat verloederde ex- astronaut Garrett Breedlove (Jack Ni cholson), die tot dan z'n leven heeft Scène uit:Terms of endearment" met Jack Nicholson en Shirley McLaine. Jack Nicholson en Shirley McLaine in een uitbundige scene uit .Terms of endearment". Scène uit.Terms of endearment" met Jeff Daniels als Flap Horton en Debra Winger als Emma Horton. (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - In de dinsdag mo vie cyclus van het Grand Theater kan men a.s. dinsdag kijken naar een reprise van Fassbinder's „Lili Mar leen" met Hanna Schygulla als Willi en Glancarlo Giannini als Robert. Een film, die er uitziet als een spran kelende musical, maar tevens kan worden opgevat als een moderne propaganda-film in dezelfde stijl als de Duitse filmmaatschappij UFA in opdracht van de Nazi's dit soort films met verve wist te produceren. Opper vlakkig gezien maakte Fassbinder een nogal commerclëel gerichte amusementsfilm, maar de tweede laag biedt meer als een parodie be doeld. 65 jaar geleden schreef Hans Leip het liedje „Lili Marleen". Het zou echter jaren duren voordat het liedje zijn on sterfelijke populariteit kreeg. Het verhaal begint in 1938 in Zürich. De komende wereldoorlog werpt zijn schaduwen vooruit en dit wordt o a onderkend door Robert Mendelsohn, een begaafd joods musicus, die verliefd is op de jonge Duitse zangeres Willie, die in Zürich werkt. Robert gaat vaak op reis naar Duitsland en vertelt Willie dat hij voor een joodse hulporganisatie werkt. Het uitbreken van de oorlog maakt een eind aan het contact tussen de beide geliefden. Willie wordt door Zwit serland uitgewezen en wordt in Duits land al gauw beroemd door het zingen van het liedje Lili Marleen. Op een dag bezoekt Robert haar in Berlijn, maar Willie wordt gevolgd en Scène uit„Lili Marleen" van Rainer Werner Fassbinder (Van de filmredaktle) „Fanny Alexander", zo heeft de Zweedse regisseur zelf vastgesteld, is de laatste bioscoopfilm van Ing mar Bergman. Hij zal zich nog wat bezighouden met televisle-fllms, maar met het echte grote werk is hij definitief gestopt. Met „Fanny Alexander" deponeer de Bergman zijn filmisch testament bij de talrijke filmliefhebbers. En het is niet niks: ruim drie uur duurt deze. oorspron kelijk vijfurige, voor televisie bedoelde film. Ondanks de tekortkomingen, die deze voor de bioscoop gekortwiekte film vertoont (sommige karakters ko men daardoor onvoldoende.uit de verf) (door Bert Vos) „Terms of endearment", 1984. Regie èn produktie James L. Brooks; scenario James L Brooks; gebaseerd op de roman van Larry McMurtry; camera Andrzej Bartkowiak, montage: Richard Marks, muziek: Michael Gore. Met Debra Winger. Shirley McLaine, Jack Nicholson, Danny DeVito. John Lithgow e v a Genre tragi-komedie; keuring: alle leeftijden; theater: Grand, Amersfoort - première Nederland In de Verenigde Staten kan de Amerikaanse tragi-komedie „Terms of endearment" bogen op maar liefst elf Oscardominatles, waaronder die voor Debra Winger en Shirley McLaine als beste actrice en Jack Nicholson als beste acteur. Dat Is niet niks, maar de Europese filmcritici, die in Berlijn tijdens het Berlijnse filmfestival de film bekeken, waren er niet kapot van. Sommigen noemden het een sentimentele simplistische „taerjerker" (smart lap). Tot grote verbijstering overigens van Debra Winger en Jack Nicholson, die eigenlijk niets dan lof hadden verwacht op de speciale persconferentie. Vanwaar die grote verschillen In de beoordeling? Ter geruststelling: de voorstelling In Berlijn voor het publiek was een daverend succes.Je zou misschien kunnen vaststellen, dat Europeanen en Nederlanders in het bijzonder, nogal nuchter staan tegenover tragl-komedies zoals de Amerika nen die plegen te maken. Maar Ik denk, dat dit alleen maar geldt voor sommige critici, want ook tijdens een speciale voorstelling kortgeleden in Amersfoort, hoorde ik met name tijdens het laatste deel van de film hevig gesnik vanuit de zaal „Terms of endearment" behoort wat mij betreft tot de categorie geslaagde films, wal met name te danken is aan het meer dan voortreffelijke spel van Debra Winger (An officer and a gentle man). Shirley McLaine en Jack Nichol son Je kunt misschien redetwisten of Robert wordt door de Gestapo gearres teerd Willie vindt een gewaagde oplos sing: tijdens een amusementstournee voor Duitse militairen in Polen maakt zij zich meester van een geheime film over de concentratiekampen daar. Zij speelt de film in handen van Robert vrienden in Zwitserland en deze slagen erin Robert uit te wisselen voor het door Willie verschafte materiaal Maar Willie wordt nu verdacht door de Gestapo Tot het eind van de oorlog verbergt zij zich op een eilandje in de Noordzee. Direct na de vrede gaat zij naar Zürich, naar Robert, alleen maar om te ontdekken dat hij intussen een beroemd dirigent geworden is en met een joods meisje is getrouwd. De liefde tussen Willie en Robert is dood. maar het liedje Lili Marleen zal eeuwig verder leven. Ingmar Bergman tijdens de regie van „Fanny Alexander" met Bertil Guve.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 12