„Antenneverbod heeft niets met politiek van doen" Binnen VVD is geen éénstemmigheid over opheffen van antenne verbod" Kabelexploitant mag van mij alles op z'n net zetten. Wie daar tegen is, is nog roomser dan de Paus" 'eter Noorland, bestuurslid Vereniging Eigen Antenne- en Kabelgebruikers Noorland. begeleiden en uiteindelijk het beheer van de CAI te regelen. Al zeer lang wordt echter niets meer van de commissie verno men. Bestaat deze club nog? Noorland bladerend in zijn CAI- documentatie: „Ze is nog niet op geheven. De laatste bijeenkomst van de commissie was op 19 april 1983 toen de offerte van Siemens behandeld werd en de plannen voor de realisatie zo goed als klaar waren. Daarn ging de kwestie van de mast spelen. In een jaar is er toen veel gebeurd". Maar waarom is de commissie toen niet meer bijeengekomen Ze heet toch CAI-commissie? Noorland: „Tja. dat weet ik ook niet. Ik heb in dat jaar wel wat post gekregen over de kwestie van eerst de 50 meter hoge Leusdense an tennemast en IV :r over de onder aan zijn programmapakket roe- voegt zal aan de BUMA STEMRA auteursrechten, ongeveer een dubbeltje per abonnee per jaar moeten betalen voor uitzending van de beelden. Het argument van de BUMA/STEMRA is dat zij de belangen van de auteurs/ programmamakers wil bescher men Peter Noorland vindt dat een CAI-beheerscommissie onder meer moet beslissen of een sate- lietzender als TV5 aan het pro grammapakket wordt toegevoegd. De BUMASTEMRA is niet al leen gespitst op een vergoeding voor de doorgifte van satelietpro- gramma's, de auteursrechtenorga nisatie probeert ook te bewerkstel ligen dat CAI-exploitanten verplicht worden gesteld voor het uitzenden van programma's van de Duitse, Belgische of Engelse tv auteurs rechten te betalen BUMA STEMRA staat op het standpunt dat een CAI-exploitant de sigane- len uit de ether pikt en ze vervol gens doorgeeft aan de abonnees waardoor een vorm van „heruit- zendenontstaat. Peter Noorland: „Ik voorzie dat BUMA/STEMRA haar zin krijgt. Dat betekent dat CAI- exploitanten hun tarieven moe ten aanpassen. Ik denk dat het tarief voor de centrale antenne in Leusden ongeveer met tien gul den per jaar omhoog zal gaan." Informatiekanaal Behalve radio- en televisiepro gramma's kunnen de Leusdense abonnees van de centrale antenne nu ook afstemmen op kanaal 4+ waarop de gemeente allerhande mededelingen projecteert. Officieel is het van de overheid alleen toege staan informatie over de CAI door te geven. Vandaar dat de PvdA in de gemeenteraad heeft opgemerkt dat Leusden aan „piraterij" doet om meer dan alleen CAI-informatie via de kabel door te geven. Niet alleen de sociaal-democraten heb ben kritiek, ook de Leusdense libe raal Berends heeft bezwaren tegen het gemeentelijk informatiekanaal en heeft daarover een brief ge schreven naar de Economische Controledienst. Vindt Peter Noor land ook dat de gemeente zich op het „piratenpad" heeft begeven? „Als je mijn mening wil worden ik vind dat de eigenaar van een kabelnet alles op het net mag zeggen wat hij wil. De mensen die daar tegen zijn, zijn roomser dan de Paus. In Rotterdam bijvoorbeeld worden door de gemeente op de kabel filmpjes met tips over ener giebesparing uitgezonden en daar zegt niemand waf van De tegenstanders van zb'n in formatiekanaal baseren'dch op bestaande verbodsbepalingen. Ik vind dat een beetje selektief. Het ene moment houden ze zich er wel aan en het volgende mo ment leveren ze forse kritiek op verbodsbepalingen. Ik krijg daar een onfris gevoel van." Autojournalist We verlaten de CAI-materie en hebben het tenslotte even over een van de onderdelen van het dage lijks werk van Peter Noorland: het verzorgen van de autorubriek in „Present één van de huis-aan- huisbladen van de Amersfoortse uitgeverij Onnes. Noorland is daar part-time als redakteur in dienst De rest van zijn tijd steld hij in dienst van een lotovakblad en besteedt hij aan freelance journalistiek werk Met de redaktie van de autorubriek in ..Present" geniet hij een zekere mate van bekendheid. Vraag aan Noorland wat boeit hem nou in het testen van een nieuwe auto? Net terug van enkele dagen Zuid-Frankrijk waar de Britse autofabriek Austin de Maestro-met-kofferbak aan de internationale autopers toonde, zegt hij: „Een Japan se meneer heeft eens gezegd dat een auto een semi- menselijk ding is. Een auto mobiel heeft eigenschappen die aansluiten bij menselijke. Daarom heb ik bij sommige wagens het gevoel dat ik er een mee ben. Bij andere au to's krijg ik echt de kriebels. In een test probeer ik steeds uit hoe mijn verhouding met zo'n automobiel is. Ik ben niet objectief in een testverslag. Ik schrijf wat mij bevalt en wat niet. Daarom staat ook mijn naam onder een autotest. Maar als je echt van een wagen gaat houden, dan moffel je inderdaad min punten weg. Helemaal objec tief gaat het dus niet. Ik kan het wel proberen, maar dan krijg je een bloedeloos auto- testverh^;!". handelingen met Amersfoort be treffende het gebruik van haar mast op De Berg" Vond je het acceptabel om slechts per post geïnformeerd te worden over de voortgang van de realisatie van de CAI? „Nou nee", zegt Noorland, „ik had er wel wat onvrede mee, maar aan de andere kant werd de com missie op de hoogte gehouden en als je vragen had kon je die infor meel stellen aan de gemeente. Waar nu aan gewerkt moet wor den is een beheerscommissie. Ik heb er al eens over gepraat en Wagenaar is ervan overtuigd dat het beheer geregeld moet worden, alleen de vorm waarin is nog niet vastgesteld. Ik vind dat de CAI- commissie zich daarover dient uit te spreken, omdat ik voorzie dat die langzaam overgaat in een be heerscommissie. Een beheerscommissie moet een flexibel orgaan zijn. liefst met een dagelijks bestuur dat erg snel kan handelen en een flinke verant woordelijkheid kan dragen. Beslist moet er worden over het program mapakket, de investeringen en eventueel de tarieven". Amersfoort heeft al het beheer geregeld. Kan Leusden daarin niet worden opgenomen? „Nee, nee. onze beheerscom missie zou zich moeten verstaan met die van Amersfoort en daar zo nu en dan eens mee praten." Is het erg dat Leusden nog geen CAI-beheerscommissie heeft? Noorland: „Het is op dit moment, in de opbouwfase zogezegd, nog geen ramp. Maar zo zoetjes aan moeten nu wel de voorbereidingen voor het beheer gestart worden" Sateliet-televisie Een van de ontwikkelingen waar een beheerscommissie mee te ma ken krijgt is sateliet-televisie Peter Noorland vertelt van de via de sateliet uitgezonden programma's van TV5, een Franse commerciële zender die veel aan muziek doet De programma's worden gratis aangeboden en kunnen met be hulp van een schotelantenne wor den doorgegeven aan de abon nees van een centrale antenne Er zit echter een addertje onder het gras: de C/^.exploitant die M/5 goed en zelfs buitenlandse zen ders worden ermee in de lucht gepikt. Door de invoering van een CAI werden vaak dergelijke FM- antennes verboden. De mensen kwamen dan in het geweer daarte gen, maar ambtenaren en wethou ders begrepen die protesten niet en dat gaf nogal wat onvrede". Noor land vertelt verder dat Antenne Vrij, aanvankelijk als werkgroep begon nen en later in verenigingsvorm gegoten, een brochure in een opla ge van vierduizend exemplaren maakte met de titel „Antenne moet weer vrij". Het drukwerkje kreeg in die tijd vrij veel publiciteit en er werden er zo'n 3900 van verkocht. „Het begrip vrijheid van antenne was toen niets onbekends meer En dat heeft vrij veel zoden aan de dijk gezet", aldus Noorland. Later rees het besef dat Vereniging Antenne Vrij iets beperkts heeft Noorland: „We willen meer een consumentenorganisatie worden voor iedereen die van omroepvoor- zieningen gebruik maakt. Vandaar dat onlangs de naam als ook de statuten zijn veranderd. Kijk, het aantal kabelgebruikers in Neder land wordt steeds groter. Maar omdat de kabel ook gebreken ver toont en er geen goede belangen behartiger voor de abonnees is, afgezien van de Consumenten bond die te hooi en te gras uitste kend werk doet, wil onze vereni ging zich op dat terrein inzetten". Toch zijn ze er kennelijk? Je zegt het zelf „Ja, maar dan komen de niet- politiek getinte motieven om de hoek kijken: we vinden die dingen lelijk, he, en gevaarlijk, ze kunnen er afwaaien. Ik moet trouwens zeg gen dat er tegenwoordig weinig goede antennebouwers zijn. Er wordt heel wat rotzooi op het dak gezet". hij en de vereniging niet tegen kabeltelevisie zijn „Alleen", aldus Noorland, „wanneer de kabel min der programma's zou doorgeven dan een eigen antenne of slechter beeldkwaliteit zou leveren. Maar dat komt niet voor. Wij vinden dat een gemeente de privé-antennes niet moet verbie den. Ze zou kabeltelevisie nog overtuigender moeten maken, wat programma-aanbod en ook kwali teit betreft. Een nadeel van een centrale antenne is natuurlijk dat ze duurder is dan een privé- voorziening. Dat kun je enigszins ondervangen, vind ik, door extra diensten via de CAI te leveren, zoals hier in Leusden met het gemeentelijk informatiekanaal. Dat kan zeer sterk worden uitgebreid door zendtijd te verhuren aan bij voorbeeld bedrijven en instellingen die wat propaganda willen maken. De exploitant van de CAI ontvangt daar geld voor, waarmee de exploi tatiekosten worden gedrukt en het tarief voor abonnees lager kan worden. Men zou een commercieel gebruik van zo n kabelnet moeten maken". Antenneverbod Komen we op een aktuele zaak: wethouder Wagenaar heeft aange kondigd het antenneverbod in Leusden op te heffen. Noorland: „Als lid van de plaat selijke Centrale Antenne Commis sie heb ik altijd gepleit voor de vrijheid van plaatsing van dakan tennes. Wagenaar was er zelf van overtuigd dat die vrijheid er aardig was. Zo die er niet was, moest die er komen. Maar het is misschien mijn fout geweest door te verzui men aan te geven hoe je het moest aanpakken. Aan de andere kant zal het door het beperkt ambtelijk apparaat in Leus den niet makkelijk zijn het antenne verbod od te heffen Denk jij dat Wagenaar nu dan zal slagen? Noorland. „Kijk, een antenne antenneverbod volkomen met el kaar eens zijn, omdat ze dakanten nes lelijk vinden. De beslissing om het verbod op te heffen heeft vrijwel niets met politieke ideeën te ma ken. Of de poging van Wagenaar hier in Leusden zal lukken, hangt af van hoe het voorstel aan de raad gaat luiden. Als het voorstel er op neer komt om de bouwverordening aan te passen en regels plus voorschrif ten op te stellen voor de plaatsing van privé-antennes, dan denk ik wel dat het antenneverbod wordt opgeheven" Denk je dat het voorstel er zo zal uitzien? Noorland: „Ik zal mijn best doen het zodanig te beïnvloeden" Hoe denk je dat andere politieke partijen dan de VVD van Wagenaar over zo 'n voorstel zullen oordelen. Zou de wethouder het terrein heb ben verkend? Noorland zegt „Nou, in de Cen trale Antenne Commissie is altijd al gezegd om het antenneverbod op te heffen, maar nooit ten uitvoer gebracht. Kijk, er is nog een tweede antenneverbod in dit dorp, en nog een derde ook. Die tweede geldt voor huurwoningen; de eigenaar moet toestemming geven voor een dakantenne. De derde geldt voor nieuwbouwwoningen waarvan de bewoners een soort aansluitplicht hebben op de centrale antenne, in die zin dat ze geen antenne op het dak mogen zetten. Ik geloof dat je een boete van 1000 gulden per dag moet betalen als je toch een antenne plaatst. Ze kunnen mij dus nu een forse boete sturen. Ik heb wel bij de gemeente gemeld dat er een antenne op mijn dak is geplaatst. Het enige wat de ambtenaar zei was: ik hoop dat het ding stevig staat. Daar werd geen probleem van gemaakt Dus iedereen kan nu een radio- en tv-antenne op het dak zetten? Noorland een beetje onzeker pas mee, en niet bijvoorbeeld een jaar eerder? Noorland. die als WD- bestuurslid Wagenaar goed kent, zegt een beetje ontwijkend: „Kijk, zo'n wethouder geeft toch de grote lijnen aan en Wagenaar is iemand die uitstekend kan delegeren Dat betekent wel dat hij niet alles in zijn hoofd heeft zitten en dus niet pre cies weet wat het antenneverbod CAI-commissie Peter Noorland is, zoals reeds geschreven, lid van de Centrale Antenne Commissie In Leusden die sedert 22 februari 1979 be staat. Dit adviesorgaan van het college van burgemeester en wethouder wordt voorgezeten door Wagenaar. De CAI- commissie heeft als taak de rea lisatie van de kabel in Leusden te inhoudt. Dat moet hij op laten zoeken. Daarbij is hij afhankelijk van de medewerking van de amb tenaren". Maar als dit zo is, had Wagenaar dit toch veel eerder kunnen laten doen? „Ik vind ook dat het eerder had moeten gebeuren" Zijn er dan commerciële motieven - eerst veel mensen een abonne ment op de CAI verkopen - om pas nu over het opheffen van zo'n antenneverbod te beginnen? „Nee. Wagenaar is er altijd van overtuigd geweest dat er geen echt antenneverbod is. Hij wist alleen niet wat de bouwverordening daar over zei. Wat ik voorstel is een volledige vrijheid van keuze, maar dat is wethouder Wagenaar nog altijd te ver gegaan, wat ik heb begrepen. Maar als hij nu „om" is. prima" .eusdenaar Peter Noorland (41is bestuurslid van reniging Eigen Antenne- en Kabelgebruikers (VEAK, orheen Vereniging Antenne Vrij). Deze landelijke club een belangenorganisatie worden voor mensen die i dakantenne bezitten of een abonnement op een itrale voorziening hebben. VEAK telt momenteel een ine 150 leden, maar volgens Noorland zal worden probeerd het ledental aanzienlijk te laten groeien. Jmdat Peter Noorland ook lid is van de Centrale tenne Commissie in Leusden, een adviesorgaan van gemeente, leek het verslaggever Caspar van Loo er dan genoeg reden hem eens op te zoeken. In jsden is immers de aanleg van de centrale antenne in Ie gang en blijkens de reacties vanuit de bevolking ttot ieders tevredenheid. Sommigen denken dat ik, vanwege mijn naatschap van wat toen Vereniging Antenne Vrij itte, tegen kabel-tv ben. Dat is niet zo. Ik heb altijd is willen ontvangen; met een centrale antenne heb je er mogelijkheden. Waar het mij en de vereniging om it is de vrijheid van keuze tussen een eigen antenne en centrale". "et van de CAI in Leusden zal mei tien gulden omhoog gaan "BUMA/STEMRA haar zin krijgt" Noorland „Dal kan ik mij niet voorstellen". Een centrale antenne-ombudsman misschien? Noorland. „Nou, ombudsman is een beetle een beladen woord. Wij willen meer de belangen beharti gen van zowel de gebruikers van een eigen antenne als van de CAI-abonnees. Kijk. een kabel wordt in de regel geëxploiteerd door de gemeente en als die nou sukkelig doet met het peil houden var, de kwaliteit ot laks is bij het doorgeven van nieuwe zenders dan stellen wij ons voor de boel aan te slingeren in zo'n gemeente" Hij legt vervolgens nog eens uit dat In het kader van een proefneming heeft Peter Noorland voorzi/n stereo-apparatuur en televisietoestel zowel een kabel- als privé-antenne-aansluiting. verbod heett niets met politiek te maken. Het argument voor een antenneverbod is voor het gemid delde raadslid een ethische die dingen zijn zo lelijk. Is hij voor antennevrijheid dan is dat argu ment niet zo belangrijk. Dat is de scheiding der geesten, die door alle partijen heenloopt. Een commu nist, een VVD'er, PvdA'er en CDA'er kunnen het op het punt van „Nou. dat gebeurt nooit. Het is nog heel wat om zo n mast te plaatsen Het kost ten eerste nog heel wat geld, zo'n 400, 500 gulden en ten tweede heel veel mensen willen i graag een centrale antenne Ik wil nog even terugkomen op de opmerking van wethouder Wage naar om het antenneverbod op te heffen. Waarom komt hi/ daar nu Is het zo dat de WD hem daartoe heeft gebracht? Noorland gedecideerd: „Nee hoor, dat komt echt van mij af. Binnen de VVD is geen éénstem migheid op dit punt. De fractievoor zitter zit in grote lijnen op een andere toer dan ik". Zijn er dan liberalen vóór een an tenneverbod? USDEN - De wortirig van r Noorland in de wijk lénbeek is niet moeilijk nden als je weet dat het irvan wordt gesierd door TV- en FM-antenne. De bare radio-antenne hij al een tijd, het TV- je staat pas sinds ander- maand op het dak. En erwijl het Leusdens an- everbod in de nieuwe n (nog) onverkort van it is. „De dakantennes ij zijn er in het kader van iroefneming van VEAK", toorland uit. „Ik heb ook sbonnement op de cen- antenne en ben daarom eel goed in staat om de telt te vergelijken van de len ontvangen via de da- inne en de kabel. Dat ook voor de ontvangst le radiozenders". Noor- schakelt zijn beeldbuis i vervolgens haarscherp Nederland één en twee plus drie Duitse zenders laat zien. Tijdens een hoge drukge- bied, dus bij goed weer, ont vangt hij ook de BRT waarvan het beeld kwalitatief wat min der is. De resultaten vanhet „vergelijkend warenonder zoek" worden door Vereni ging Eigen Antenne- en Ka belgebruikers van de zomer met veel tam-tam, zoals Noorland dat zegt, aan pers en publiek bekendgemaakt. De nadruk zal dan komen te liggen op het kostenaspect in relatie tot datgene dat ont vangen kan worden op televi sie en radio. T Vereniging Antenne Vrij, die zeer onlangs dus haar naam wijzigde, werd in 1977 opgericht door een stel mensen dat onvrede had met het centrale antennebeleid van ge meenten Noorland „Zo'n CAI moest er komen omdat die ge meenten zo graag van al die privé- antennes af wilden. Ze hielden echter geen rekening met die inwo ners die met hun dakantenne leuke resultaten boekten, en dan heb ik het over de radioluisteraars met een eigen FM-antenne De ont vangst daarmee is kwalitatief zeer

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7