I leerderheid raadsfracties kkoord met schuilkelder ABTB en KPJ vierden samen Isidorusfeest Bestuur Blijhof stemt in met terreinrevisie leusder krant uw VOC en biljartzaal deze maand van start Schuilkelder Voorjaars paddentrek DINSDAG 17 APRIL 1984 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) ;DEN - Een door de fracties van CDA, VVD en GPV/SGP rmde meerderheid in de gemeenteraad gaat akkoord de aanleg van een schuilkelder in de kelder onder het ?entehuis. Het college mag van die fracties contact op- gn met het Ministerie van Binnenlandse Zaken om de edure die moet leiden tot de realisatie van de schuilge- iheid in gang te zetten. PvdA en D'66 zijn tegen de iting van een schuilkelder. eek jongstleden donderdag tijdens de vergadering van aadscommissie Algemene urszaken, toen het voorstel college van B. en W. aan was ten aanzien van de invulling van de kelder het gemeentehuis Zoals heeft de gemeenteraad al emd met het onderbrengen i Vrouwenontmoetings- en een biljartaccommo- de kelder. De overblij- ruimte zou het college wil- nutten voor een schuilgele- voor duizend mensen, ersoneelskantine, een per- ite expositieruimte en ver- [uimte. lan voor een schuilkelder, erigens door de Rijksover- vordt betaald, is niet in aarde gevallen bij het Vre- tform Leusden. Evenals tij de vergadering van de ommissie 'Welzijn' was er vergadering van 'ABZ' een mwoordiger van het Vre- tform aanwezig om de be- kenbaar te maken. Met keert het Vredesplatform gen het feit dat de schuilge- eid, die ook geschikt zou bescherming te bieden te- zogeheten 'fall out' van nval met nucleaire wapens, achte wekt dat een atoom- te overleven zou zijn. Dat is het Vredesplatform niet eval. Bovendien liet de loerder van het Vredesplat- ijken, dat men vindt dat het onvoldoende de konse- isl heeft overzien van een elegenheid voor 1000 i.-,.Heeft u zich wel gerea- wat het is om 1000 men- or langere tijd schuilgele- d te bieden", zo vroeg de Arts namens het Vredes- i. ssievoorzitter burgemees- V. M Rademaker ging op ud van het betoog van het platform nauwelijks in. De Burgemeester Rademaker:..fe tisjisme voor atoomschuilkel ders..." burgemeester zei, dat in de dis cussie over het inrichtingsplan voor de kelder veel te veel de na druk is komen te liggen op de mo gelijke functie van de schuilgele- genheid tijdens een nucleair con flict. De schuilkelder is er echter ook voor calamiteiten tijdens vre destijd. Rademaker spraken dit verband van 'fetisjisme voor atoomschuilkelders bij softtëiige lieden' Volgens Rademaker zou het 'totaal onverantwoord' zijn om de schuilgelegenheid niet in te richten. Ton Zwart (CDA), Gerrit Valkhof (VVD) en Harm Offereins (GPV/SGP) bleken de burge meester in die opvatting te steu nen. Zo niet Corri Verduin (PvdA) en Ep Oostra (D'66). Mevrouw Verduin liet weten dat haar fractie tegen dit onderdeel van het colle gevoorstel zal stemmen „We zouden eerst eens een principiële discussie voer een schuilkelder- beleid moeten houden", aldus de PvdA-woordvoerster Ook Oostra zal tegen de schuilkelder stem men. Dat zal echter niet verhinde ren, dat de schuilgelegenheid er komt, omdat CDA, VVD en GPV/SGP te zamen veertien van ifhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ichijnt elke dinsdag en donderdag. Idredakteur: w Kreyns Me: [Jev/ina de Boer ar van Loo ering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Iktie en administratie: w Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op agen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot' uur Telefoon: 033-941495 inementsgeld: 0 per jaar; Qper halfjaar; ^5 per kwartaal iten bezorging: lonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan "op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag '18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u 'opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- loestel 44. STELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u 'ellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij toetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met 'Ite vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, i waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per 'laar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 H). ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ®n-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u de gewenste foto('s) thuis. hjsder krant is een uitgave van de bdu- nkombinatie te Barneveld. de negentien raadszetels beman nen VEEL HAAST Onduidelijkheid bestaat er nu over de verdere invulling van de kelder. Rademaker verkeerde donderdagavond in de veronder stelling, dat dat gedeelte van het voorstel al in de andere raads commissies aan de orde was ge weest Dat was echter niet het ge val en juist over die verdere invul ling bleken verschillende commis sieleden nog wel het een en ander op te merken te hebben. Zo zei Offereins, dat het voorstel op dit punt naar zijn mening met erg veel haast in elkaar gestoken was Het GPV/SGP-raadslid vroeg zich met name af of de in richting van kantine- en vergader ruimtes nou wel zo wenselijk zou zijn. Misschien zou in de ko mende jaren een andere indeling veel beter blijken te zijn. Offe- rems ,,lk voel er niets voor om in haast een besluit te nemen, waar van we de konsekwenties niet kunnen overzien. Voor mij is de noodzaak van deze inrichting niet aangetoond Ook andere leden van de commis sies bleken zich nog niet vol doende geïnformeerd te voelen over dit onderdeel. Daarop be sloot burgemeester Rademaker om het voorstel op dit punt nog een keer in het college van B. en W. te bespreken en de raadsle den vervolgens van meer informa tie te voorzien. Dat heeft tot ge volg dat het collegevoorstel niet deze maand, maar pas in mei door de gemeenteraad behandeld zal kunnen worden VOC EN BILJARTERS Uitstel van de beslissing over de verdere inrichting van de kelder heeft geen ge volgen voor het Vrouwen ontmoetingscentrum en de biljartaccommodatie. Het college zal de door wethou der Van Woudenberg (CDA, Welzijn) gedane toezegging, dat VOC en biljartruimte op 1 september aanstaande klaar zijn, nakomen. Het ligt in de bedoeling om nog deze maand met de verbouwing te beginnen. De werkzaamhe den zullen worden uitge voerd door de UBA. Kommentaar Een meerderheid van de gemeenteraad is vóór de aanleg vaneen schuilkelder, beperkt bestendig tegen fall out bij een kernoorlog, in de ruimte onder het gemeentehuis. Haastig wordt er bij gezegd dat de kelder ook als opvangruimte kan dienen voor slachtoffers van andere calamiteiten dan een oorlog met atoomwapens. Een meerderheid van de raad is er vóór dat 1000 mensen de illusie hebben te kunnen schuilen wanneer onverhoopt nucleaire wapens tegen de mensheid worden ingezet. Een meerderheid van de raad speculeert op een mogelijke confrontatie tussen Oost en West. Deze meerderheid hebben we nog niet gehoord over de rest van de Leusdenaren, die tegen elkaar wordt uit gespeeld. ACHTERVELD - Vrijdagavond werd door de A.B.T.B. en de K.P.J. samen het Isidorusfeest gevierd. De avond werd begon nen met een H. Mis in de St. Jo- sephkerk. Na afloop hiervan verzamelde men zich in de grote zaal van Ons Gebouw. De voorzitter van de A.B.T.B. ver welkomde alle aanwezigen en in het bijzonder de geestelijk advi seur pastor Ter Bekke. Hij hoopte dat allen een gezellige avond zouden hebben: "Het is goed zoals nu eens bij elkaar te komen en eens gezellig met el kaar te praten. Op zo'n avond kan men de dagelijkse beslom meringen even vergeten. Ik vind het fijn dat er zo'n grote op komst is. Ontspanning is in deze tijd broodnodig. Vervolgens werd door leden van de A.B.T.B. een toneelstuk opge voerd met als titel "De Woes teling'. Spelers waren Teus Hak, Gerrit Tijmensen en Rira Kooloos. Souffleuse was Froukje Soesber gen. Mevrouw Popov is na het overlij den van haar man, zeven maan den geleden, niet meer buiten haar woning geweest en wil ook niemand meer ontvangen. Hier over ontstond met haar huis knecht Louka (Teus Hak) een heel gesprek. Tijdens dit gesprek komt een officier Smirnov (Gerrit Tij mensen) binnen. Deze vraagt op een nogal brute wijze om 300 roebel die hij aan de echtgenoot van mevrouw Popov (Rita Kooloos) eens heeft ge leend. Zij heeft het geld niet in huis en beloofd het over twee dagen te betalen. Smirnov neemt hier geen genoegen mee omdat Veel aanwezigen op het Isodorusfeest hij de volgende dag de bank de bank moet betalen. Hij zegt niet weg te gaan voor hij het geld heeft. Dit geeft nogal wat verwik kelingen en hij blijkt een echte woesteling te zijn. De huisknecht is bijna aan een hartaanval toe. Mevrouw maakt zich kwaad en het loopt uit op een uitdaging voor een duel. Als men er voor klaar is trekt Smirnov zich terug. Hij is in middels verliefd geworden op de weduwe. Zij daagt hem alsnog uit maar ook zij blijkt achteraf door Amor geraakt te zijn. In plaats van een duel wordt het een stevige omhelzing die de binnenkomende huisknecht met stomheid slaat. Het stuk werd vlot en zonder ha peringen gespeeld en diverse si tuaties brachten de lachspieren wel in beweging. Na de pauze was het de beurt aan de K.P.J. Deze voerden het zelf geschreven stuk "Cafetaria het Vette Hompje" op. De beheerster van de cafetaria is al geruime tijd bezig met opruimen als de be diende uiteindelijk ook binnen komt. Hij is weer veel te laat. Hier over ontstaat een hevige twist waarna hij ook aan zijn werk be gint. De beheerster vindt een brief die de bediende aan zijn moeder heeft geschreven. Hierin deelt hij mede werkzaam te zijn in een viersterrencafetaria en dat hij in middels verloofd is. Dit zijn leu gens. Hij deelt hierna mee dat die avond zijn moeder en haar vriend op bezoek komen. Ook is hij door zijn hospita op straat gezet en wil nu zijn intrek nemen boven de ca fetaria. Ook dit heeft een heftig twistgesprek tot gevolg. Inmiddels zijn er ook wat klanten binnenge komen die wat kopen en weer ver- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De jaarvergadering van speel- en rekreatievereni- ging Blijhof heeft haar fiat gege ven aan de plannen van het be stuur om de tuin rond het club gebouw een goede opknap beurt te geven. De vergadering was minder te spreken over het voorstel van de gemeente om tienduizend gulden te korten op de aangevraagde subsidie. De aanwezige leden waren het er over eens dat het bestuur van Blijhof een minimum begroting had gemaakt. ,,Als de ge meente ons niet voor het ge vraagde bedrag te hulp komt, kunnen onze plannen niet door gaan", zo luidde de mening van de vergadering. De speel- en re- kreatievereniging Blijhof heeft van de gemeente een terrein ge huurd dat ligt tussen de huizen van de Ansfriduslaan en de Ha- mersveldseweg. Op het terrein staat het clubgebouw van Blij hof. De doelstelling van Blijhof is om het terrein rond het club gebouw een geschikt speelter rein voor de jeugd te doen te zijn. In het verleden stonden er dan ook een flink stel speelwerktuigen opgesteld. In de loop van de tijd heeft de lieve jeugd echter op een andere manier van het speelveld gebruik gemaakt dan in de bedoeling lag Van lieverlee zijn zelfs de meest robuuste speelwerktuigen ver nield. De zandbak is zelfs nog en kele dagen na een regenbui een ware modderpoel. De kinderen die elke dag naar de peuterspeel zaal gaan in het Blijhofgebouw kunnen niet meer buitenspelen omdat er geen werktuigen meer zijn en omdat het hek rond het ter rein vernield is Blijhof had graag gezien dat er op het terrein een asfaltbaan kwam waarop kinderen zouden kunnen rolschaatsen. Dit plan heeft men inmiddels moeten laten varen om dat een zogenaamde grindasfalt- betonbaan te duur is. Het Blijhof- bestuur gaat akkoord met het voorstel van de gemeente om de verharding aan te brengen in de vorm van betontegels. Voor wat betreft de speelwerktuigen mikt men op attributen voor de jeugd tot een jaar of tien Als de plannen van het Blijhofbestuur worden uit gevoerd komt er in de onmiddel lijke nabijheid van het clubhuis een klimrek, een evenwichtsbalk, een glijbaan en een soort auto van bielzen. Verder zal de draai molen die men ooit eens aange boden heeft gekregen van de Leusdense marktkooplieden, de zoveelste revisie moeten onder gaan ,,We hebben gezocht naar toepassing van zoveel mogelijk robuust en duuraam materiaal. Ik vrees echter dat de oudere jeugd de zaak toch wel weer kapot krijgt", aldus Blijhofvoorzitter Rob van Zantvoord donderdagavond tijdens de jaarvergadering van Blijhof. TE NETJES Op verzoek van de vergadering werd nog eens uitgelegd hoe de subsidieaanvraag naar de ge meente is gegaan. Voor enkele le den was het niet erg duidelijk waarom de gemeente denkt dat Blijhof genoeg geld heeft om zelf bij te dragen aan de opknapbeurt van het terrein. Misschien heb ben we het allemaal wel te netjes gedaan", zo meende de voorzit ter. Het gebouw van Blijhof is na melijk ook aan een grondige op knapbeurt toe. Het hele gebouw moet nodig een kwastje verf heb ben. Ook het dak lekt en is dus aan reparatie toe De subsi dieaanvraag die naar de ge meente is gegaan heeft echter geen enkele betrekking op het ge bouw zelf Blijhof denkt dat zelf wel te kunnen hetalen. ,,We zul len de gemeente duidelijk moeten maken dat het geld dat we nog in kas hebben zelf hard nodig heb ben," aldus de heer Van Zant voord. Biijhof heeft een subsidie aange vraagd van f 54.000, - Waar schijnlijk zal nog tijdens de raads vergadering van deze maand wor den beslist of Blijhof kan beschik ken over dit bedrag. JUBILEUM Ondanks alle zorgen over de toe stand van het gebouw en het om ringende terrein gaat Blijhof niet bij de pakken neerzitten. Binnen kort begint men aan de voorberei dingen voor de viering van het vijf entwintigjarig bestaan dat in 1985 gevierd gaat worden. Op korte ter mijn zal er niet veel veranderen in het programma van de speel- en recreatievereniging. Het streven van Blijhof blijft er op gericht om de beschikbare ruimte in het ge bouw zoveel mogelijk te benutten voor alle leeftijdsgroepen De peuterspeelzalen nemen bij Blijhof een aparte plaats in. Blijhof heeft twee verschillende peuter speelzalen onder haar hoede. Elke peuterspeelzaal voert echter een eigen administratie die later wel wordt opgenomen in de jaar rekening van Blijhof. In het begin van het schooljar zag het er naar uit dat het minder goed zou gaan met de peuterspeelzalen wegens gebrek aan belangstelling Bij beide peuterspeelzalen heeft men echter op dit ogenblik een wacht lijst. De wachtlijst bij de speelzaal in het clubgebouw is echter van korte duur omdat er binnenkort twintig peuters naar de kleuter school gaan. In de dependance die gevestigd is aan de Smous- sesteeg is de situatie anders. Daar is de wachtlijst zo lang dat men zelfs plannen heeft om te starten met een middaggroep. Tot op heden draaien beide speelza len alleen in de morgenuren. Toneelmoment op het Isodorusfeest dwijnen. Hieronder is ook een ju- doër die frikandellen koopt en deze met zijn handen onder het geven van hevige brullen op een tafel stuk slaat. Dit gebeurt ook weer als een echtpaar met twee kinderen zit te eten. Zij schrikken en morsen geweldig met melk en eten. Ook zij verdwijnen Tot over maat van ramp komt er ook een controleur van de Warenwet op bezoek Dit geeft veel problemen want in de keuken is het nu niet zo keurig meer in orde. De bediende belooft de controleur weg te wer ken als zij die avond voor ver loofde wil spelen. Dit lukt. Als die avond de moeder op bezoek komt blijkt haar vriend de controleur te zijn. Dit geeft heel wat verwikke lingen maar men weet de zaak te klaren tot beiden vertrekken Als de bediende alsnog het verlo vingspelletje voort wil zetten komt hij van een koude kermis thuis Ook dit stuk werd met vaart ge speeld. Ook nu werden de lach spieren meer veel in beweging gebracht. De spelers en speel sters waren Margriet Hak, André Steenbeek, Lida van de Bedum. Rian Hak, Johan van Druten, Rina Herder, Jos Voorburg, Bruna van de Tweel, Petra Wouters, Anton van de Hengel. Na afloop werd de spelers en speelsters van zowel de A.B.T.B als K.P.J een roos aangeboden. In de pauze werd er een verloting gehouden. Voor die tijd had de ABTB.-voorzitter de spelers en speelsters hartelijk dank gebracht voor hetgeen zij deze avond had- den geboden. Na de pauze bleef men nog tot in de kleine uurtjes bijeen waarbij gedanst kon worden op de muziek van De Strings Bij mensen, die sommige dieren eng, griezelig of vies vinden, staat de pad wel ergens bovenaan op hun lijstje. Op het eerste gezicht zijn het ook geen staaltjes van sierlijkheid met hun plompe, staart loze lijf, waaraan een stel kromme pootjes en een dom kopje. Maar bij na dere beschouwing blijkt het toch een interessant diertje, dat zijn plaats in de natuur zeker waard is. De bedreiging van hun bestaan komt niet uit de natuur zelf, want er zijn maar weinig roofdieren die de pad op hun menu hebben staan. Afgezien van het feit dat zij als bij zonder onsmakelijk gel den, produceren ze uit klieren, die achter hun ogen zijn gelegen, een giftige vloeistof, die voor kleinere roofdieren zelfs dodelijk kan zijn. Voor mensen vormt dit gif geen gevaar, we gaan er hoogstens van huilen. Gedurende de winter heeft pad onder halfver gane plantedele, een winterslaap gehouden. In deze tijd van het jaar worden ze wakker. De juiste tijd is moeilijk te voorspellen, die hangt in hoofdzaak van de tempe ratuur af, die minstens vijf graden moet bedra gen. omdat de pad een koudbloedig dier is en onder die temperatuur weinig activiteit kan ont plooien. Ze spoeden zich dan in massa naar hun geboortepias, voor zover men bij een pad over spoeden kan spreken. Ze springen namelijk niet, zoals hun familielid de kikker. Behalve als er ge vaar dreigt, dan willen ze wel eens een onbehol pen sprongetje maken. Maar anders waggelen ze maar zo'n beetje voort. Onderweg komen ze vaak geschikte plasjes tegen, maar die worden met de nek aangekeken, alleen het water waarin ze zelf zijn geboren, komt in aanmerking. Soms treffen de seksen elkaar onderweg en prompt worden de vrouwtjes als rijdier mis bruikt. Gelukkig voor hen zijn de mannetjes aan merkelijk kleiner dan de vrouwtjes. Bij de plas aangekomen draagt de aanstaande moeder haar echtgenoot nog dagenlang mee door het water, totdat de tijd voor het afzetten van de eieren is gekomen. Die eitjes komen in twee snoeren, van wel twee meter lengte, naar buiten en worden door het man netje bevrucht. De vrouwtjes vertrekken weer, de mannetjes blij ven nog wat rondhangen in de hoop nog een vrij vrouwtje te ontmoeten. Na ongeveer tien dagen komen uit de duizenden eieren de kleine dikkop- jes en de gevaarlijke pe riode van het paddeleven is begonnen. Ze vormen namelijk een begeerlijke hap voor vissen, water torren en libellelarven, als ze in groepen het wa ter afzoeken naar algen. Om massamoord te voor komen, beschikken de dikkopjes over klieren, die een schrikstof af scheiden als ze aange vallen worden, waardoor de rest in paniek weg vlucht. Niettegenstaande de padden door de wet wor den beschermd, worden veel padden op hun jaar lijkse trek, bij het over steken van wegen, onge straft platgewalst. Geluk kig zijn er natuurbe schermers, die op de ge vaarlijkste plaatsen, hen een handje helpen om veilig de andere kant van de weg te bereiken. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3