ireau voor Rechtshulp blijft gratis De zeven in het Museum ipeurtocht naar het Middeleeuwse Amersfoort Spreekuren uitgebreid FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant *v gevarieerd allerlei AMERSFOORT - In en voor Het Museum, Utrechtseweg 125, de eer ste tentoonstelling. Van werk van de zeven, die het bouwvallige koetshuis van Meerwegen gedicht en zo wit met olifantgrijs hebben geschilderd, dat er een wonderlijk verstilde ruimte is ontstaan. Op de „gronderlgdon- kergrljze" vloer en onder de olifant- grijze balken staan in die kloeke ruimte drie beelden. Opmerkelijk in een museum, zó veel rust en ruimte om tot jezelf te komen en, onge stoord door de hoeveelheid, affiniteit met het tentoongestelde te kunnen aangaan. Er is inderdaad niet veel dat afleidt in Het Museum. Architek- tuur en interieur zijn minimaal. Geen detail vraagt om aandacht. Of het zou de haard uit de Jaren vijftig moeten zijn, met een pijp domweg het dak uit, die met zijn gebarsten mlka- ruitjes de schijn om te kunnen bran den tegen zich heeft. Aan de balken zitten wat resten van TL-buis- houders, en een enkele TL-buls geeft steriel kunstlicht. Het Museum bestaat uit een ruimte die in geen enkel opzicht dwingend is. Die op terughoudende manier de toe schouwer laat lijken naar een geëxpo seerd objekt. Waarover door de stalra- men in dunne ijzeren kaders helder licht valt. Om tien over dne viel een warm getinte zonnedriehoek op een muur en bestreek verliefd Bert Brouwers wit gipsen hals op een zó tere manier, dat een bewogen huidstruktuur scheen te ontstaan, die een moment vibreerde Tijdens de opening zou dit fragiele lichaamsfragment door Bert geparfu meerd worden. Van het uit twee figuren bestaande bronzen beeld van Else Ringnalda is de man heel kwetsbaar uitgebeeld. Hij staat er met zichzelf verlegen onhandig naakt te zijn. De vrouw is tot enige afweerreaktie gekomen Zij houdt de hand voor de borst. Emile van der Kruk toont een niet verzadigd blauwe tors, uit een stam gehakt Knap is de beweging die hij erin heeft kunnen leggen. Het lichaam draait bij het lopen. Mooi is de manier waarop hij het hoofd door een denkbeeldige last naar de schouders laat neigen Van Esther Velzenboer staat in de tuin een vrouwentors uit een stam gehakt De rondingen zijn beval lig, het huidoppervlak is knoestig en doorploegd met afdrukken van het uit steken van het hout. De vrouw staat geklemd tussen twee ijzerstrips, die zich naar een toekomstig punt bewe gen. Karin Verberne schreef op een fan- cyspiegel, in zwart deelframe met kwastjes, aan Het Museum ,,Laat 't leven stromen Grote spiegels Ver weg spiegels Klein zelfgezicht? Reus en reusjes op jou gencht Kijken, gaan en komen." Van André Groothuizen is er een olieverfportret, een groot en expressief gezicht van een man. in één spontane schilderdrift tot stand gekomen. In bleke kleuren. De zolder op via de olifantgrijze steektrap daar blaast het vernuftige insekt van Rick Koren zich op met tientallen glimwormlichtjes tot het zich helemaal heeft uitgezet en de koplam pen aangaan In de kleine werkplaats laat hij een kollektie relikwiekwartjes zien. die te maken hebben met dat wat er overblijft Wereldjes in zichzelf met korte vertellingen. In een ruimte die ooit het atelier van een beeldhouwer was liggen verdorde blaadjes rond een ge broken Venusbeeld en de als een man overeind staande punkteerpasser. Een sarkofaag houdt diepzeetragiek in, waarover een lint met Duits poétische tekst kronkelt. Er is een uitgesneden rond blik dat als een mausoleum een wit beeld koestert. Tot eind april te zien van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 18 00 uur. op donderdagavond van 18 00 tot 21.00 uur. Een aanwinst voor Amers foort! Hopelijk redden die zeven het! Rozendaallaan 9 Leusden-C. De medewerkers van het Bureau voor Rechtshulp ons vooral op die gebieden, omdat daar de meeste behoefte aan is. omdat de konsekwenties voor de mensen op die terreinen groot zijn. We pleiten zelf niet. We geven in principe alleen advies. Maar in ontslag- kwesties treden we wel 'es een keer op voor mensen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. In een enkel geval gaan we ook met mensen naar de Raad van Beroep als de uitkering gestopt is. We treden wel "es op voor de Huurcommis- sie. Maar we blijven als eerste taak behouden om de toegang tot de rechts hulp te vergroten. Het accent ligt op het eerste lijnswerk, het advies, het geven van informatie, het schrijven van brie ven. Als er geproduceerd moet worden worden de mensen in de regel doorver wezen naar de advokatuur of een deur waarder. Ook verwijzen we regelmatig naar een notaris, het maatschappelijk werk en de sociale raadslieden Onze grootste angst is dat, wan neer de bezuinigingen steeds verder toeslaan, we weer teruggaan naar de oude situatie, waarin rechtshulp al leen bereikbaar was voor mensen met hogeinkomens. Dat is volstrekt In strijd met de doelstelling van het bureau voor rechtshulp en met de doelstellingen, die de rechts- en wetswinkels Indertijd hadden." ONTSTAAN De bureaus voor rechtshulp zijn ontstaan vanuit de rechts- en wetswin kels die in het begin van de jaren zeventig van de grond zijn gekomen. Die rechts- en wetswinkels werden meestal bemand en bevrouwd door vrijwilligers, veelal studenten, en stel den zich tot doel om de rechtshulp ook voor de laagst betaalde groepen bereik baar te maken. De bezoekersaantallen waren zo gigantisch dat de overheid ervoor verantwoordelijk gesteld moest worden om ook voor die groepen een professionele instantie te creëren. De overheid erkende deze claim, en zo zijn vanaf 1975 de bureaus voor rechtshulp ontstaan, volledig gesubsidièerd door het Ministerie van Justitie en bemand en bevrouwd door professionele juris ten en administratieve krachten. In 1980 was er in ieder arrondissement één bureau voor rechtshulp. Wat nog niet wil zeggen dat de voorziening op een goeie manier verspreid is In het arrondissement Utrecht zijn er bureaus in de stad Utrecht en in Amersfoort, die onder één stichting vallen. Mensen uit randgemeenten als Soest, Zeist, Nieu- wegein moeten dus allemaal nog naar de centrale vestigingen als ze een juridisch probleem hebben. Eigenlijk willen de bureaus voor rechtshulp ook in kleinere gemeenten in ieder geval een spreekuur gaan houden NSDAG 17 APRIL 1984 I leusder krant iets te weten te komen over de periode van 1000 tot 1300 zal bij gebrek aan schriftelijke bronnen over gebeurtenissen in de stads kern een andere methode gebruikt moeten worden de stads(kern) archeologie. De geschiedenis wordt dan mede geschreven aan de hand van matenële overblijfse len, de opbouw van de bodem van de stad, toponiemen eri sporen als bijvoorbeeld de structuur van het straten en wegenpatroon in en rond de huidige stad". In Amersfoort zijn incidenteel reeds onderzoeken in de grond uitgevoerd, zoals op de Groen markt, in de Kerkstraat en de Krommestraat, nu is dan de grond onder de huidige Markthal objekt van de stadsarcheologie. Want -en in het voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad staat dat- „grondverzet en graafaktiviteiten zonder archeologisch bodemon derzoek zijn eigenlijk onverant woord De bodem - ook van Amersfoort - moet worden gezien als een archief waarin historisch materiaal ligt opgeslagen Het ver storen leidt tot blijvende schade en tot witte vlekken op de geschied kundige kaart". BELANGSTELLING ERG GROOT Over de oude geschiedenis van Amersfoort is enerzijds vrij veel, anderzijds weinig bekend en het onderzoek In de bodem van het Markthalgebied kan wel licht een bijdrage leveren aan de Invulling van die witte vlekken. Daarbij gaat het - hoewel ook die natuurlijk waardevol zijn - in eerste instantie niet om het vin den van potscherven en scher ven van kruiken en ander aarde werk, maar om een totaal beeld. Dat Is mede een reden - de andere is de krap toegemeten tijd - dat het grondverzet in de Markthal met een dragline ge beurt, er geen gelegenheid Is de grond zeer zorgvuldig te „krab ben". Jammer, want mevrouw Kraumer laat ons al heel wat scherven, resten van tegels enz. zien die inmiddels gevonden zijn. Maar de Amersfoortse jeugd, die evenals ouderen de Markthal binnenkomt, vertelt, dat ze oude pljpekoppen en der gelijke In het stort -de verzette grond- gevonden hebben en mee naar huls genomen. De opmerkelijk grote belangstel ling, die Amersfoort voor de opgra vingen in de Markthal toont, is voor Monique Krauwer natuurlijk bijzon der plezierig, anderzijds dreigt het werk er ernstig door opgehouden te worden, want iedereen heeft vragen, wil weten wat men al gevonden heeft. MARKTHAL NOG MAAR HET BEGIN Het inderhaast op een in de grond geslagen paaltje met de tekst, „gelieve de put niet te betre den" staat er dan ook niet voor niets. Men wil ermee bereiken, dat de resten van het oude Amersfoort ongestoord in kaart en op de foto kunnen worden gebracht, want niet alleen de vondsten maar voor al de bevindingen - die na het praktische werk aan de schrijftafel bestudeerd en vastgelegd zullen worden - zijn erg belangrijk Hope lijk komen we door dit projekt en de aansluitende onderzoekingen die verricht zullen worden rond het Mooiersplein, het Koestraatgebied en de vestiging van de ROB aan de Kerkstraat, -waarbij ook het O.L. Vrouwekerkhof op het verlanglijst je van heel wat belangstellenden in de Amersfoortse historie staat-, meer te meten over het middel eeuwse Amersfoort, dat kennelijk heel wat Amersfoort intrigeert. De Stad Amersfoort zal u daarvan ongetwijfeld op de hoogte houden. Niet naar de fundamenten van deze huizen - het is een foto van de Paternoster- steeg omstreeks 1925 - maar naar overblijfselen van bebouwing in vroeger tijd wordt nu in de Markthal gezocht JFOORT - Het Bureau voor ilp aan de Stadsring 57 blijft -htshulp verstrekken. Van i bijdrage van mensen met e inkomens die rechtshulp i dus bij het Bureau voor lip geen sprake. Na de be smaatregelen, die het Mi- leeft getroffen In de rechts- jrover verschrikkelijk veel t Is geweest, en waartegen t aktles zijn ondernomen, dat mensen de Indruk heb ben, dat zij bij het Bureau itshulpook/ 50,-aan eigen zouden moeten betalen. Ingen steeds vaker vragen ie u verschuldigd? Moeten betalen? De Machtlglngs- inmiddels door, maar de paan de Stadsring 57 blijft eigen bijdrage heeft alleen g op gevallen wanneer iaar een advokaat moeten, de voorbereidingsfase van and komen van de Machti- hebben de bureaus voor vooral bezwaar aangete- n de eigen bijdrage, die ge- rd voor de laagste inkomens- n Vroeger was de rechts door advokaten werd ver- nog gratis voor mensen met isinkomen van rond de ictto per maand. In juni 1981 al teruggebracht door de in Justitie tot een grens van etto voor alleenstaanden, en iO,- voor gehuwden en sa- iden. In de laatste bezuini- zou iedereen ongeacht zijn nmimaal 50.- moeten gaan ewet is er doorgekomen. De »r rechtshulp in Utrecht heb- vokaten verzocht het innen jen bijdrage voor de laatste n achterwege te willen laten van de Advokaten in het ment Utrecht heeft op 12 14 vrijwel unaniem de motie v en, dat zij vrijwillig afzien van van de eigen bijdrage van t de laagste inkomensgroe- betekent dat de Utrechtse 50,- minder vergoed krij gen, die ze dus uit eigen zak moeten betalen. De rest van het inkomen van een advokaat bij een toevoeging is afkomstig uit de vaste pot van Justitie TOEGANKELIJK „Wij hebben ons daar zo hard voor gemaakt", aldus jurist Gar Schoonder- beek, die samen met de juristen Ma rianne van Omme en Herman Schilper- oort plus de administratieve krachten Vera Joosten, Peter van Graafeijland en Niko van Buitenen het bureau aan de Stadsring runt, „omdat wij vinden dat rechtshulp voor mensen zo toegankelijk mogelijk moet zijn. In het verleden, toen de wets- en rechtswinkels begonnen, is dat al een heel belangrijk item geweest. Ook de laagst betaalden moeten naar een advokaat kunnen. Dat heeft er in de loop van de tijd toe geleid, dat de drempels wel wat ver laagd zijn, maar toch bestaat bij men sen nog altijd het idee advokaten zijn verschrikkelijk duur. Dat wordt nu op nieuw versterkt door die eigen bijdrage regeling. Bij de nieuwe regeling loopt de eigen bijdrage op van 50.- bij de laagste inkomens tot 550,- bij een netto ge zinsinkomen van 2575,-. Daarboven moeten mensen hun advokaat volledig zelf betalen. Daar komt nog bij dat mensen sinds 1 januan 1984 ook proceskosten moeten gaan betalen. De gnffierechten waren vroeger gratis. Ook weer afhankelijk van hun inkomen moeten mensen een bepaald percentage voor de procedure betalen. Het variëert voor de laagste inkomens tot 1 875,- tussen 12,50 en 62,50. Boven de 1.850,- voor alleenstaanden en boven de 2 050,- voor gehuwden variëert het van 50,- tot 250.-. Daarnaast kunnen advokaten admi nistratiekosten vragen, kosten voor fo tokopieën, telefoonkosten, reiskosten Dat kan oplopen tot een bedrag van rond de 100,-. Dan zit iemand, die een minimaal inkomen of een bijstandsuit kering heeft, en die een proces zou moeten voeren, zo al op kosten rond de 200,-. Waar moet 'ie dat vandaan halen? Dat zou dus kunnen betekenen dat uit financiële overwegingen iemand af ziet van het voeren van een proces, en zijn recht niet kan halen. Een landelijke tendens is dan ook dat de bezoekers aantallen van de bureaus voor rechts hulp niet meer stijgen, al merken we daar in Amersfoort nog niet veel van." Het Bureau voor Rechtshulp in Amersfoort had het gevoel dat het veel te beperkt bereikbaar was Tot oktober 1983 had het bureau naast de afspra- kenspreekuren maar één spreekuur, waar mensen zo konden binnen lopen. Dat was op de dinsdagochtend In oktober is toen een tweede open spreekuur geopend op de donderdag avond Ook dat is nog te beperkt De wachttijden zijn heel erg lang Er zijn drie juristen voor 20 30 mensen per spreekuur. Het loopt vaak heel erg uit Dus zijn per 1 april de spreekuren verruimd. Maandag: 13.00 tot 16.00 uur Dinsdag. 9.00 tot 12.00 uur Donderdag: 9.00 tot 12.00 uur en 18 30 tot 20.30 uur Vrijdag: 13.00 tot 16.00 uur Gar Schoonderbeek: „We doen dat in de vorm van een experiment, omdat we een beetje ons hart vasthouden wat er gaat gebeuren. We hebben geen personeelsuitbreiding gekregen We moeten met drie juristen nog steeds iedereen helpen, die zich hier aanbiedt Dus als het helemaal uit de hand loopt, moeten we op één of andere manier toch weer terug Maar we willen dit proberen om de wachttijden te bekor ten, en het bureau toegankelijker te maken." WERKWIJZE Gar Schoonderbeek: „Wat we doen9 Wij verlenen rechtshulp aan de laagst betaalden. Vooral op het gebied van het arbeidsrecht (ontslagen), het huurrecht en uitkenngsproblemen. We richten RSFOORT - Midden mei Markthal, waaraan heel nersfoorters onuitwisba- Inneringen hebben, met >nd gelijk worden ge oc tan is de Markthal, waar- e J erlgens nu alleen nog de en dakspanten staan, het van de kersverse stads- ilogle Monique Krauwer, ds 21 februari bezig is om rond van de Markthal te naar sporen van vorige vingen. ijl aan de ene zijde van de il de door de dragline afge grond bijna tot aan de Jnten reikt zijn in de uitge- delen - voor archeologen L - duidelijk de resten van te zien We van muren, ^Bet Monique Krauwer bij de nd gave resten van een uit de 15e eeuw, bij water- itten, die aan het daglicht nzijn. RAGE AAN DE VIKKELINGSGE- EDENIS Amersfoort sinds kort een cheologe kent is mede een van het feit. dat het ROB - )udheidkundig Bodemon- - bereid is geweest een in de kosten te geven, en wij grijpen terug naar van de heren J. A. i en W. J. van Tent uit 1981 - „vooral na de X wereldoorlog is er een ircheologisch specialisme rj^stads(kern) archeolo- evert, met de schriftelijke y. i, een bijdrage aan de /m* en ontwikkelingsge- van steden" En: „Om

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9