Martin Cruz Smith's Gorky Park" uitstekend verfilmd door Michael Apted Gevarieerd paasprogramma in de Amersfoortse bioscopen „The eyes of Laura Mars" in Dinsdag-movie-cyclus „Prenom Carmen" van Godard in Filmhuis Appelmarkt „Bruxelles Transit" in Filmhuis-nacht Lokhorst DONDERDAG 19 APRIL 1984 kijk op de film 10 „Hij is nu in klauterleeftijd; hij gaat zo wel weer naar beneden." (door Bert Vos) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus draait volgende week de (horror-achtige) thriller van regisseur Irvin Kershner: „The eyes of Laura Mars" met Faye Dunaway in de hoofdrol als de extra-vagante modefotografe Laura Mars. Laura Mars is méér daneenwat aparte mode-fotografe die zoveel geweld in haar opnamen stopt. Ze ziet mér. dan hetgeen voor haar lens komt Ze lijdt aan helderiende vlagen, met name als er in haar omgeving een moord wordt gepleegd. Die moorden ziet ze van tevoren aankomen en dat maakt haar nogal overstuur. Politie-inspekteur John Neville (Tommy Lee Jones) komt tijdens een tentoonstelling van haar prenten tot de konklusie dat haar foto's een opmerkelijke overeenkomst vertonen met de foto's, die door politie-fotografen na een moord worden gemaakt Laura bekent hem na enige aarzeling, dat zi| de beelden reeds eerder in haar geest heeft gezien, maar niet weet of het realiteit of droom is. Al spoedig blijkt, dat Laura Mars' ogen een moord zien op hetzelfde moment dat die plaats vindt. Voor de politie-inspekteur een reden om de zaak nader te onderzoeken Bovendien vindt hij Laura méér dan aardig Regisseur Irvan Kershner heeft een film gemaakt, waarin alle ingrediënten voor een succesvolle publieksfilm zijn verwerkt, maar die toch niet zo'n succes had, dan men had verwacht. Toch is „The eyes of Laura Mars" een goede film, met veelaandacht voor details en aanwijzingen, die je op een dwaalspoor brengen. Afgezien van de wat gewelddadige effekten zoals ook Brian de Palma die toepast, is „The eyes of Laura Mars" een vakkundig gemaakte thriller met horror-aspekten. Je vraagt je echter wel af, wat de film In het programma van de Dinsdag Movle Cyclus doet. Ik betwijfel of deze film in deze cyclus thuishoort. „Gorky Park", USA. 1984 Regie Michael Apted Produktie. Gene Kirkwood Howard W. Koch Jr Scenario Dennis Potter, gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Martin Cruz Smith, camera Ralf Bode, muziek James Horner, met William Hurt. Lee Marvin, Joanna Pacula, Brian Dennehy en lan Bannen Genre thriller Theater Euro. Amersfoort (door Bert Vos) Verschillende critici zijn tot de conclusie gekomen, dat het Rusland dat In „Gorky Park" van regisseur Michael Apted wordt getoond, maar een slap aftreksel is van de werkelijkheid. Al deze critici vinden de film trouwens helemaal maar niks en vinden het boek van Martin Cruz Smith veel beter. Ik deel die mening beslist niet. In de eerste plaats is het wel erg gemakkelijk om de sfeer in de film negatief te beoordelen als zijnde niet-Russisch, terwijl het meren deel van de (Nederlandse) critici wellicht nog nooit die sfeer in levende lijve geproefd heeft. Een film vergelijken met het boek waarop het is gebaseerd is zonder meer waanzin, omdat die twee zaken nu eenmaal zelden echt met elkaar te vergelijken zijn. Je kunt hoogstens aanstippen waar de film van het boek afwijkt, meer niet. „Gorky Park" is naar mijn gevoel een uitstekende thriller, zich afspelend in het hedendaagse Moskou (en omgeving) met een sterk spelende William Hurt in de hoofdrol als hoofdinspecteur Arkady Renk van de Moskouse militia. rend in een onverwachte ontknoping ergens in Zweden Regisseur Michael Apted kan best tevreden zijn. Ondanks alle problemen bij de reali sering, waardoor het filmteam voor de nodige authenticiteit en sfeer uitweek naar Finland (Helsinki), ademt „Gorky Park" een sfeer uit, die heel goed overeenkomst zou kunnen vertonen met de Moskouse werkelijkheid. De wijze waarop Arkady en zijn assistenten steeds hun gesprekken voeren (potlood in de telefoonschijf om afluisteren te voorkomen), de steeds aanwezige ach terdocht ten opzichte van elkaar en andere politie-diensten, het zijn details die de film méér impakt geven Het sterke spel van hoofdrolspelers William Hurt en Joanna Pacula dragen ook ongetwijfeld bij aan de kwaliteit en het vakmanschap die deze thriller uit straalt. Een thriller, die men beslist moet Joanna Pacula als Irini in een scene met John Hurt in ..Gorky Park" Scène uit ..Bruxelles Transit AMERSFOORT - In de nachtvoo stellingen van het Filmhuis Appe markt draalt het debuut van de Belgi sche cineast Samy Szlingerbaum: „Bruxelles Transit". Op zaterdag en zondag, 20 uur. Wat de kijker bindt aan ..Bruxelles Transit" is de atmosfeer van een voor bije tijd die Szlingerbaum weet op te roepen Met minimale middelen filmde hij in zwart/wit uiterst karig beelden bij het verhaal dat zijn moeder hem vertel de over de vlucht uit Polen, de tien dagen durende treinreis door het na oorlogse Europa, de spanningen bij de grensovergangenen de eerste jaren in Brussel, waar zij illegaal waren blijven zitten Szlingerbaum filmde de stations en de straten in deze tijd, en legt daarmee op een bijzondere manier een relatie tussen het heden en het verle den Gebeurtenissen die zich binnens huis afspelen zijn wel gereconstrueerd, maar toch ook weer niet zo. dat het een folkloristisch effect krijgt De film is noch helemaal documentair, noch geheel verzonnen, noch geheel heden, noch geheel gereconstrueerd; hij heeft van- alles wat en daarmee tegelijk iets onde finieerbaars Tevens is de film een eerbetoon aan een uitstervende cultuur, die van de joden die tot de Tweede Wereldoorlog in Polen in kleine dorpjes woonden, waar alleen maar jiddisch gesproken werd „Bruxelles Transit" is het verhaal van de reconstructie, dat geconfron teerd wordt met het heden en over het heden gaat." schreef Boris Ltf de rol van Szlingerbaums vad in Film International Kwartaal zij in een bestaande om acteurs van deze tijd is opgen de geschiedenis in zekere zsj gespeeld op haar eigen terretv zich herhaald, maar niet c dezelfde manier. De straten, rons. de koffers, de kapsels.dij alles is hetzelfde, maar ook» treinen zijn andere treinen Dej chef is een andere station geschiedenis gaat door De) dezelfde. De emigranten blijvd men. de treinen blijven rijdenj gang van gisteren is ook cfe| daag. met dezelfde probei papieren, werk, met dezelfde) Zonder dit heden zou deft een samenraapsel van heriffi zonder skelet zijn, sentimeniej lodramatisch. „Bruxelles Tij geen stijloefening. Het is a simpele film. kuis en afstand deeld tussen de humor details en het verdriet en óef achtergrond." Scène uit ..Gorky Park" met Brian Dennehy en William Hurt Arkady (William Hurt, links) en zijn twee assistenten in een scène uit Gorky Parkvan regisseur Michael Apted Ondanks alle problemen die de film makers hebben ondervonden (ze mochten de Sovjet Unie niet binnen om te filmen en stiekem gemaakte foto opnamen werden deels in beslag geno men) kan zonder meer gesteld worden, dat de sfeer die de film uitstraalt in het algemen authentiek overkomt. Zelf heb ik het boek niet gelezen en ben dus niet besmet met vooringenomenheid en ei gen beeldvorming Het verhaal draait om hoofdinspec teur Arkady Renk (William Hurt) van de Moskouse Militia, die in het Gorky Park wordt gekonfronteerd met drie onher kenbaar verminkte lijken Hoewel hij sterk het gevoel heeft dat de KGB (de Russische geheime dienst) er nauw bij is betrokken om dat één van de slacht offers een Amerikaan is. laat Arkady zich niet van de wijs brengen en brengt het onderzoek (gesteund door zijn chef. de hoofdofficier van justitie lamskoy (lan Bannen) snel op gang het spoor leidt ondermeer naar de knappe Irma (naast John Hurt voortreffelijk gespeeld door Joanna Pacula). die op de een of andere wijze iets te maken had met de slachtoffers en de Amerikaanse zaken man Osbourne (Lee Marvin). De vast houdende Arkady krijgt onverwachte hulp van een Amerikaanse politieman Kirwill (Brian Dennehy), wiens broer in de Sowjet Unie is verdwenen en waar van wordt vermoed dat ook deze bij de zaak betrokken is. wellicht zelfs één der slachtoffers, de Amerikaan Dit is het uitgangspunt van de thriller, die in sterke scènes is opgebouwd resulte- (Van de fllmredaktle) AMERSFOORT - De filmliefheb bers In Amersfoort en omgeving hebben tijdens de paasvakantie niet te klagen wat het Amersfoortse film programma betreft. In totaal heeft men keuze uit twaalf verschillende films. „Clske de Rat", het grote suc ces van de afgelopen weken draait nu zelfs met twee kopieën In Amers foort zowel In Grand als in Cinema en dat is niet niks voor een Nederlandse film. Nieuw deze week is o.m. de verfilming van de befaamde spiona geroman „Gorky Park" van Martin Crux Smith door regisseur Michael Apted. (zie elders in deze rubriek voor een uitgebreide recensie). Lief hebbers van Mel Brooks kunnen hun hart ophalen bij diens nieuwste paro die op het leven: „To be or not to be", te zien in Grand. Brooks maakte met deze film een niet onverdienstelijke remake op de schitterende klassie ker van Ernst Lubltsch uit 1942 met jack Benny, Carole Lombard en Ro bert Stack in de hoofdrollen. In hoe verre Mel Brooks de vertolking van jack Benny weet te evenaren of te overtreffen, kunt u beter zelf gaan zien. Ook deze remake is In leder geval de moeite van het zien ruim schoots waard. Aanbevolen films „Terms of endear ment", lachen én huilen met Debra vyipger, Shirley MacLaine en Jack Ni cholson Bekroond met vijf Oscars „Annie". voor de liefhebbers van een ouderwetse musicalfilm niet te versma den. is te zien in Grand Verder voor de liefhebbers van kei hard geweld„Scarface" met Al Pacino Een niet helemaal geslaagde remake van de gelijknamige film van Howard Hawks uit 1932, een klassieke gang sterfilm van formaat. De film is wat te lang uitgesponnen, terwijl het geweld overdreven proporties aanneemt Al Pacino schittert overigens van het be gin tot het eind. Liefhebbers van een goede avonturenfilm kunnen terecht in Grand, waar „Raiders of the Lost Ark" als reprise alweer de derde week in gaat Een sterk SF-avontuur is te bele ven in Duo. waar „Blade Runner met Harrison Ford en Rutger Hauer op nieuw te zienis. Irvin Kerhner regisseer de Faye Dunaway in „The Eyes of Laura Mens", een horror-thriller die afwijkt van het geijkte genre Te zien in de Dinsdag Movie Cyclus (zie ook elders in deze rubriek) Voor de kinderen is er. naast „Ciske de Rat" en „Annie" de Walt Disney-film „101 Dalmatiers". een niet zo'n origine le keus voor de paasdagen, omdat deze film zo langzamerhand wat al te vaak en te recent in Amersfoort te zien is ge weest, maar niettemin altijd goed voor een paar uurtjes prima ontspanning voor de kinderen. Met Nederlandse dialogen Ter gelegenheid van de paas vakantie hebben alle Amersfoortse bioscopen ook een middagvoorstel ling, terwijl op eerste en tweede paasdag een extra middagvoorstel ling Is ingelast. Kortom: voldoende mogelijkheid tot bioscoop-verlier met een gevarieerd programma. Lee Marvin als de schurkachtige Amerikaanse zakenman Osbourne gaan zien en dan het liefst vóórdat men het boek heeft gelezen De kans Is groot, dat „Gorky Park" het begin is van een reeks films, die zich in de Sowjet Unie afspelen. De laatste jaren werden verschillende thrillers geschreven (met name door de insiders Edward Topoi en Fridrikh Neznansky), die zich uitstekend voor verfilming lenen. Voor de verande ring zou dat best een aardig nieuw genre op kunnen leveren. Temeer omdat we eigenlijk wel een beetje uitgekeken raken op de gelikte films in dit genre zich afspelend in de Verenigde Staten LEUSDEN-Het eerste^ team van de LTV Lockl afgelopen zondag de tenni petitie met een 4-4 geü begonnen. Rob Vial mot gen militaire verplichting stek laten gaan. Leon werd zijn vervanger. Grél rink won de 1e set met 6 moest met 3-6 en 5-7 I winst uit handen geven.) Bolk draaide de rollen o een 0-6 nederlaag in del kwam de Leusdense in del 3e set ijzersterk terug (6-f Michel Vial moest met 4-C| de eer aan zijn tegeru laten terwijl invaller Ld Boer eveneens onderullgj 3, 3-6, 3-6). De dubbelpartijen mo doorslag gaan geven Boer en Gré Markerink I- met tweemaal 0-6 niet aan| maar dankzij de driesetso ningvan Michel en 6-2) bleef de deur naar spel open. De de voor Lookhorst een gerr ke 2-sets zege op (6-4,6 heren deden tenslotte wat» verwacht werd door de het Hilverheide met 6-1 en 7-5 baan te spelen en tevens1 gelijkspel veilig te stellen. 0 strijd van Lockhorst 2 werd 5-0 stand in het nadeel! Leusdenaren wegens de gebroken. De uitslagen LTV Lockl ren. Lockhorst 1 - Hilverheide 2 Meyenhage - Lockhorst 21, gebr.) Heren: Ludenti 1 - Lockhorst 1 Lockhorst 2 - De Geeren2 NTC Nijkerk 3 - Lockhorst De muziek is echter niet alleen op de geluidsband aanwezig, elke gespeelde noot zie je door de musici uitgevoerd worden de muziek is lijfelijk aanwezig, zoals elk geluid zichtbaar aanwezig is. Het geluid van de golven wordt begeleid door lange shots van de zee Ondanks dat de nieuwste film van Godard een essay is over filmgeluid valt er bij het zien van de film nog zeer veel te gemeten. In „Prenom Carmen" heeft de filmer de ervaring zijn voorgaande films over beweging en geluid gebruikt om een oogstrelend beeldverhaal te maken Ik heb de indruk dat de film zonder geluid ook tot zijn recht komt. vooral omdat Godard. volgens zijn zeg gen. een zwijgende film heeft gemaakt, net zoals Chaplin meer dan een halve eeuw geleden Uit het advies „men zou de ogen moeten sluiten en niet meer open doen" dat bij het begin van de film gegeven wordt, maak ik op dat alleen de geluidsband me ook een „Prenom Carmen' zou voorschotelen, die hoogstwaarschijnlijk totaal anders zou zijn dan welke ik gezien heb Het is spijtig dat ik de Franse taal onvoldoen de beheers om ook deze kant van „Prenom Carmen" te beleven AMERSFOORT - In de weekvoor- stellingen van het Filmhuis Appel markt draait vanaf zaterdag tot en met dinsdag (elke avond 20 uur), de Franse speelfilm „Prenom Carmen" van de befaamde en beruchte ci neast Jean Luc Godard. De film met de Nederlandse Maruschka Detmers in één van de hoofdrollen. Onder het motto Terug naar Chaplin en de zwijgende film, schreef Aletta Veld het volgende over „Prenom Car men": In „Prenom Carmen" heeft Godard alle regels die voor de geluidsfilm gel den overboord gegooid Zijn vertrek punt is het moment dat de (zwijgende) film overstapte op de geluidsfilm Vanaf dat moment heeft men gestreefd naar het zo naturalistisch mogelijk weerge ven van het geluid met de lippen synchrone woorden, verstaanbare dia logen enzovoorts Om de handeling en de sfeer te benadrukken werden effect geluiden en filmmuziek toegevoegd De geluidstechniek werd steeds ingewik kelder en gecompliceerder zodat te genwoordig een beetje film een geluids band heeft die gemixt is uit twintig of meer sporen en het liefst opgenomen is op dolby stereo. Godard daarentegen heeft voor „Prenom Carmen" slechts tweee spo ren genomen en dat is voor onze verwende oren een vreemde ervaring De geluiden zijn nauwelijks in niveau onderverdeeld waardoor de stadsgelui den even nadrukkelijk zijn als de dia loog. die tegelijkertijd gevoerd wordt In „Prenom Carmen" heeft ook de muziek een belangrijke plaats Tussen de scènes worden delen van kwartetten van Ludwig von Beethoven gespeeld Scène uit Godard's ..Prenom Carmen" met Maruschka Detmers

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10