nwonenden tekenen bezwaar n tegen jeugd- en ïgerenwerk in Woelige Hoek Fijne dag voor deel nemers Zonnebloemtocht Gemeente start procedure aanleg volkstuinencomplex ader artikel 19-procedure Twee maanden cel voor inbraken leustien krant Rapport en fr ver- nigvuldigen leesteden: i dé oplossing l/l/IEK Raad gevraagd voorbereidingsbesluit te nemen Koninginnebal in vrouwenkafé FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Paardebloem WOENSDAG 25 APRIL 1984 plaatselijk nieuws onzer verslaggevers) OEN/ZUID - Zoals te iten viel, hebben de inden van „De Woeli- f' in het kader van de 9-procedure bezwaar tegen de verbou- an het voormalige ebouw tot sociaal centrum. Dezer da- jij de gemeente een families, die in de omgeving van het ge wonen, ondertekend schrift afgegeven, ist hebben nog eens >re omwonenden van elige Hoek" hun pro- in een apart bezwaar- enbaar gemaakt. Alle n richten zich tegen rnemen van de ge- om ook het jeugd- en iwerk in Leusden- plaats in „De Woeli- te geven. iet de eerste keer, dat de den van het voormalige «uw te kennen geven, igd- en jongerenwerk in ige Hoek" niet zien zitten aan de gemeenteraad, je van burgemeester en rs en het college van erde Staten hebben om- ide achterliggende jaren hun bezwaren al uitvoerig uiteen gezet Thans maken zij van de mogelijkheden, die de procedure volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening biedt, gebruik om opnieuw hun bezwaren te uiten. Samenvattend betreffen die be zwaren - de rechtstreeks uit het gebruik voortvloeiende overlast voor de omgeving door gebruikers en door hen, die door de bestemming van het gebouw worden aangetrokken, - het geproduceerde geluid, zowel in het gebouw als daarbuiten; - de lokatie in de woonwijk; - de onduidelijkheid over de groe pten) gebruikers en over de nood zaak van een dergelijke ruimte. Als nieuw element voegen de omwonenden daar nu aan toe, dat er een parkeervraagstuk zal ont staan Daarover schrijven de be zwaarden: ,,Wij achten de kans vrij groot, dat aanzienlijke parkeerpro blemen gaan ontstaan, hetgeen zal betekenen dat aanzienlijk veel groen zal moeten worden ingele verd om parkeervoorziening te rea liseren PROCEDURE Naast deze inhoudelijke bezwa ren tegen het voornemen van de gemeenteraad, hebben de omwo nenden ook bezwaren tegen de gevolgde procedure Daarover staat in het bezwaarschrift van de 27 families van de Arnhemseweg, Beatrixlaan, Irenelaan en Margriet- laan ,,Naar ons oordeel wijkt de huidige onderwijsbestemming fun damenteel af van de voorgestelde bestemming. Dit manifesteert zich straks zowel in het gebruik als in de gevolgen van het gebruik voor de directe omgeving Deze fundamen tele bestemmingswijziging dient naar ons oordeel tot stand te wor den gebracht door middel van een bestemmingsplanwijziging als be doeld in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De aan een zodanige wijziging verbonden procedure biedt ons de mogelijkheid om tot in de hoogste instantie (de Kroon) de juistheid van de door u voorgestel de bestemmingsplanwijziging te betwisten." De bezwaarden vinden het dus onjuist, dat de gemeente gebruik maakt van een artikel 19- procedure Daarmee kan worden vooruitgelopen op de toekomstige bestemming van het gebouw Maar de omwonenden schrijven .Zoals u uit het vorenstaande duidelijk zal zijn verzoeken wij u met klem om van uw anticipatievoornemen af te zien. Indien u echter hiertoe niet bereid bent, verzoeken wij u toch ten behoeve van de bewoners van de Beatrixlaan nog een extra ge- luidwerende maatregel te treffen aan de entreepartij door nog een extra ruimte aan te bouwen met een deur aan de kant van de Margrietlaan en een gesloten zijde naar de Beatrixlaan Wij kunnen ons echter niet voorstellen, dat u gelet op het aantal handtekeningen van praktisch alle omwonenden tot handhaving van uw voorstel kunt besluiten." In het tweede, door vijf omwo nenden ondertekende bezwaar schrift wordt vooral de nadruk gelegd op problemen voor oude re omwonenden van ,,De Woeli ge Hoek". In dat bezwaarschrift staat te lezen: „Afgezien van de enorme kos ten en aangenomen dat de ge luidsisolatie afdoende is, lijkt het ons op z'n minst wat vreemd dat een dergelijk centrum in een omgeving gebouwd moet wor den waar zeker 80% uit ouderen bestaat. Wij hebben geen be hoefte aan knetterende brom mers en claxonerende auto's, zeker niet 's avonds. Wij wonen al lange tijd in Leusden-Zuid en hopen na een werkzaam leven nog mooie jaren in een prettige wijk te mogen beleven maar als de gemeente haar plannen gaat uitvoeren kunnen wij deze illusie wel vergeten. Eén van de belang rijke voorrechten van ons oude ren, die niet meer werken is, dat de tijd van het „Heilige Moeten" achter ons ligt en dat wij 24 uur per dag onze tijd naar eigen believen kunnen invullen." i, kopieren, sneldruk, rking, rapportvervaar- Jj. direct roaiU itrum voor tekstverwerking bv rgstraat 10 nersfoort 033 - 631824* LEUSDEN - Wegens inbraken in Leusden is een 24-jarige: man uit Utrecht donderdag bij véfstêk door de Utrechtse politieregWér, mr. P. W. van Schendel, veroor deeld tot twee maanden gevan genisstraf. De verdachte was op 17 maart van het vorig jaar met een vriend gaan inbreken in Amersfoort en omgeving. In Leusden probeerden ze de voordeur open te maken van een rijtje woningen. De sloten van twee huizen die niet op het nacht slot zaten kregen ze open Ze namen onder-meer-j0O.v, een tuner. een versterker en een rij- en kentekenbewijs mee.' Na de inbra ken waren de mannen in de auto in slaap gevallen en daarin werden ze met buit door de politie aangetrof fen Officier van justitie, mr. H D Bergkotte, eiste twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van de 36 dagen dat de Utrechter al in voorar rest heeft gezeten. De politierech ter nam die eis over. lankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. lijnt elke dinsdag en donderdag. redakteur: Kreyns tie: ma de Boer van Loo ie en administratie: Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op en geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot Telefoon: 033-941495 ing kopij en advertenties: dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ementsgeld: 3er jaar. >er half jaar, per kwartaal in bezorging: 'nee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond if te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan 'P met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ipnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- lestel 44 TELLEN FOTO'S: «ste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u 'en (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij «taling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met c vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, "aarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per ar(formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, "Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- gewenste foto('s) thuis. JSDER KRANT is een uitgave van de BDU- kombinatie te Barneveld. Gezellig aan het raam met z'n allen LEUSDEN/ACHTERVELD - Vo rige week woensdag werd door de Zonnebloem afdelingen Leusden en Achterveld weer de jaarlijkse boottocht georgani seerd. Het vertrek vond plaats in Amersfoort. De weergoden waren de deelne mers aan deze tocht dit maal gunstig gezind want de tocht vond plaats onder ideale weers omstandigheden. Nadat alle deelnemers aan boord waren gebracht verscheen de burge meester van Leusden aan boord, die de deelnemers een goede reis wenste. Na de afvaart werden alle deelne mers verwelkomd door de voorzit ter van de Achterveldse afdeling, de heer W Meinten ..Allen heel hartelijk welkom aan boord van de Maasvallei. We hebben prachtig weer en laten we hopen dat het de hele reis zo zal blijven. We zullen proberen er een fijne dag van te maken." In het bijzonder verwelkomde hij de arts Nieuwkerk. Hij hoopte dat deze arts vandaag niet in actie be hoefde te komen. Verder werd als geestelijk verzorger pastor Van Hattem welkom geheten evenals de heer Vermeer die als project- leiaer van de W O L deze dag zou meemaken Via het Veluwemeer ging de boot richting Harderwijk Tijdens de vaart werden de deelnemers steeds op de hoogte gehouden waar men was en welke plaatsen men passeerde. Alle aandacht ging naar de pleziervaart en de plankzeilers. Heel wat anders dan vorig jaar toen men vanwege de regen niets buiten kon zien Onder het genot van koffie en cake naderde men Harderwijk Hier werd afgemeerd en verliet men de boot Tot grote verrassing van de deelnemers werd er in een hotel getracteerd op een diner Daar hierover niets was bekend gemaakt was de verrassing des te groter. Hierna werd de terugreis weer aanvaard. Van Harderwijk uit ging het richting Nijkerk Ook nu was er weer veel te zien en kon men volop genieten Kort voor er in de sluis van Nijkerk werd afgemeerd dankte mevrouw Oude Egberink, voorzitster van de afdeling Leus den, de deelnemers voor het feit dat zij aan deze tocht hadden deelgenomen Ook dankte zij de helpsters voor het werk dat zij deze dag weer hadden gedaan Dank zij hun hulp is een dergelijke boottocht mogelijk. Terugtocht Burgemeester Rademaker duwde de Zonnebloem-boot van de kade Tijdens de terugvaart werd ieder een getracteerd op fruit en een krentenbol Ondanks dat er in Harderwijk goed gegeten was ging dit er ook nog in als koek. De soep was geschonken door Huize St. Joseph in Achterveld. Het fruit was gratis ter beschikking gesteld door Wout Ossendrijver en de krentebollen waren geschonken door bakker Kletersteeg Voor men de boot verliet werd nog een van de helpsters in het zonne tje gezet De Achterveldse voorzit ter dankte Ans van den Hengel voor haar hulp. Zij maakte dit jaar voor de 15e maal de bootreis mee. Al die 15 jaar had zij in de keuken gestaan Het was nu de laatste maal dat zij een dergelijke tocht meemaakte Ook Piet Kors- man werd in het zonnetje gezet vanwege zijn werk Het was de vierde maal dat Piet meeging. In middels was er afgemeerd en stonden de bussen en auto's weer klaar Bij het verlaten van de boot kregen alle deelnemers en medewerkers en medewerksters nog een leuke paasattentie aan geboden Uit de reacties bleek dat allen een fijne dag hadden gehad. Een van de deelnemers bracht, zoals voorgaande jaren weer zijn dank uit Het was Arie Zieltjes Daar Arie geen vlotte spreker is zoals hij zegt. zet hij elk jaar zijn dank op papier Ook nu had hij dit weer gedaan en in zijn eigen dia lect kwam het volgende .Geachte dames en heren. Het is ons altied een groot plezier een boottochtje te maoken, en dan af en toe een glaasje fris te kraoken. Het eten is hier ook al tied priema daar kan de kost die ik van mien baos kriegt niet tegen optorren Ik heb altied de indruk dat de daomes en heren een hele drukte met ons hebben Hier voor onze hartelijke dank. U moet de boel wel schieven zoals men het uitspreekt en goed de puntjes op de i en de j want anders vaor je nooit wel zee en we zitten hier midden op het waoter Heel har telijk dank (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Burgemees ter en wethouders vra gen de gemeenteraad morgenavond (donder dag) een voorbereidings besluit te nemen voor de aanleg van een tweede volkstuinencomplex aan de Asschatterweg. Dit voorstel vloeit voort uit de wens van de meerder heid van de raadscom missie openbare werken en ruimtelijke ordening om de aanleg van de volkstuinen voor te be reiden, ondanks de nu al gerezen bezwaren van omwonenden van de As schatterweg. Zij vinden in hoofdzaak dat het complex niet past in het landelijke buitengebied. In hun voorstel aan de ge meenteraad voeren B&W nogmaals aan waarom er 114 volkstuintjes plus een par keerplaats gerealiseerd moe ten worden op een stuk agra rische grond nabij de splitsing Asschatterweg/Laapeer- seweg. Volgens het college is er een grote behoefte aan volkstuinen in Leusden. De Stichting Volkstuinencom- plexen kent een wachtlijst van circa 130 belangstellen den. Op dit moment is slechts 1,5 hectare grond in gebruik als volkstuin, terwijl een ge meente als Leusden behoefte heeft aan 6 hectaren. B&W vinden de gekozen loka tie voor het complex aan vaardbaar, met name omdat deze nabij de bestaande volkstuinen en aan de rand van de stedelijke bebouwing ligt. "Ter plaatse", zo schrijft het college in het voorstel aan de raad, "langs de Asschat terweg is een afschermende groenwal aanwezig Door de aanleg van enkele houtsin gels is het complex goed in te passen in het landschap, waardoor de landschappe lijke waarde van het gebied gehandhaafd zal blijven" Omdat het geplande volkstui- nencomplex niet past in het geldende bestemmingsplan Buitengebied-oost. wordt de raad gevraagd een besluit tot wijziging van de bestemming voor de betreffende lokatie te nemen. Door zo'n voorberei dingsbesluit kan de ge meente met toepassing van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstel ling van de geldende be stemming verlenen voor de aanleg van 114 volkstuinen. Tegen deze procedure be staat de mogelijkheid be zwaar aan te tekenen. LEUSDEN - Maandagavond 30 april is er in het vrouwenkafé een koninginnebal met medewerking van de swingende vrouwenband "Linda Luxaflex" Deze band be staat uit zes vrouwen die zelf hun tekst en muziek schrijven, over wegend nederlandstalig De stijl van de band is gevarieerd, zowel rock en raggae als luisterliedjes maken deel uit van het pro gramma Het kafé is open vanaf 20.30 uur en de band speelt vanaf ongeveer 21.30 uur. De entree voor deze avond is f 3,— Men kan telefonisch reserveren bij He- leen: 942249 of Riet: 943689 Het vrouwenkafé is gevestigd in de schuur van de Hakhorst Rozendaallaan 9 LeusdenC. Al staat iemand nog zo onverschillig tegenover de hem omringende na tuur en geen berk van een wilg weet te onder scheiden. dan nog kent hij de paardebloem, zelfs bij naam. Naast de alge meen gebruikte naam paardebloem, heet hij in sommige streken van ons land ook wel dissel, zoggedistel, melkbloem, konijnegroen, ganze- tong, pissebed, pluim- bol, kaarsje en alle mo gelijke variaties op die namen. Al die namen zijn verklaarbaar door uiter lijke of innerlijke eigen schappen en kenmerken van de plant. Het zou te ver voeren om op al die namen in te gaan, op een paar komen we nog te rug. In het hele vroege voor jaar zien we hier en daar een enkele paardebloem zijn gele bloem openen. Niet te verwarren met het klein hoefblad, die ook in deze tijd bloeit en door veel mensen voor de paardebloem wordt aan gezien. Die hebben, als we ze heel oppervlakkig bekijken, wel wat van el kaar weg. Maar als na enige tijd de massale bloei plaats heeft, begint de feeststemming in de natuur. De insekten vin den een welkome voed selbron op de paarde bloemen omdat er nu nog geen andere planten zijn die zo in menigte bloeien. Die insekten zijn hoofdzakelijk de uit hun winterslaap ontwaakte schoenlappers (vlinder soorten) en de gezin- stichtende hommelko ninginnen. Dat we de paardebloem aantreffen in elk leefmi lieu dankt de plant aan zijn tientallen ondersoor ten, die ook alle een ei gen naam hebben, maar die zullen we maar aan de vakmensen overlaten. PAAfïQE bLOE-Ti Belangrijk is dat er soor ten zijn die zich speciaal op schrale, dorre grond thuisvoelen. die heeft veel bloemen en weinig smal blad. Bij aanhou dende droogte krult het blad zich op en verdampt dan weinig water. Na een regenbui zien ze er weer fris en gezond uit. An dere soorten verkiezen voedselrijke grond en weer anderen een voch tige omgeving en zo is er voor elke leefomgeving wel een soort te vinden. Om droogte en vraat te overleven, heeft de paar debloem een vlezige, vertakte penwortel, die aan de oppervlakte een bladrozet vormt. Elke ga- zonbezitter weet dat maaien een plant niet deert, zelfs wanneer uit steken niet diep genoeg plaats heeft, staat er bin nen een paar dagen weer een plant op die plek. De bloeistengels houden de groei van het omrin gende gewas bij en als de bloem opengaat, staat deze net boven alles uit. Daardoor zien de weilan den er soms uit als een geel bloemtapijt. Wan neer de vrucht rijpt dan gaat de stengel weer even groeien, zodat de rijpe pluisbol, ver boven alles uit, de wind gele genheid geeft de zaden met de parachuutjes mee te nemen. De dan reste rende bloembodem lijkt wel wat op de tonsuur van een priester, van daar de naam papekruid De overlangs geribbelde zaden zijn voorzien van omhooggerichte weer- haakjes waardoor ze, als ze op de grond komen, wel naar onderen doch niet omhoog kunnen. De pluis en het steeltje zijn gevoelig voor vocht en maken door afwisseling van dauw en zonneschijn een pompende bewe ging, die het zaadje de grond in drijft. De naam molsla komt veelvuldig voor. Men groef in het voorjaar de plant uit de molshopen en doordat de bladeren bij gebrek aan zonlicht verbleekt waren, konden ze als witlof worden ge geten. Het gerecht gold als versterkend en bloed zuiverend. Voor kooivogels is een verse paardebloem een delicatesse. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3