ranjefeest in Zuid, entrum en Achterveld „Het zijn de beste jaren uit mijn aktieve periode geweest" Ie—sden krant Achtervelder Van Houten zevende in dressuurwedstrijd Mr. J. F. Fokkens vertrekt bij het PSC Blijhof in de Korf f Koninginne- rit AMBC Burgerzaken gesloten plaatselijk nieuws IVRIJDAG 27 APRIL 1984 [ISDEN/ACHTERVELD - ranjevereniging Leus- n het Feestcomité Ach- hebben, zoals be- rondom Koninginne en groot aantal aktivitei- leorganiseerd. Hieron- eft u een overzicht van ior vandaag tot en met dag georganiseerde amma-onderdelen. MAANDAG 30 APRIL )AG 27 APRIL en-Centrum. uur: Lampionnenoptocht i vanaf het gemeentehuis, alwaar tussen 19.30 en uur kan worden ingeschre- toorafgegaan door muziek- jing ..Lisiduna" wordt de vol- route gevolgd: Smidse, Bur ster van der Postlaan, Her- se. Pauwenhoeve. Lams- Wierickewi|k, Berkelwijk, ««eg, Beekridder, Salaman- tekridder, Landjonker, Bene- >hove. Clarenburg, Burge van der Postlaan,Blekerij, t Erf. :RDAG 28 APRIL sden-Zuid uur: Wandeltocht door Den Vertrek vanaf het parkeer- by hotel ,,Den Treek" Het jfgeld bedraagt 1,50 per voor kinderen tot en met 1,- per persoon, uur: Lampionnentocht. Ver mat de basisschool ,,Loys- m de Prinses Beatrixlaan, lussen 19.30 en 20.00 uur ireven kan worden. Voorat- door de muziekvereniging ma" wordt de volgende rou- olgd Prinses Beatrixlaan, Margrietlaan, Van Harden- m W. de Zwijgerlaan, Van laerlaan. Sophielaan, an, Roo van Aldewerelt- de Zwijgerlaan, Prinses an. Amalia van Solmslaan, in Julianalaan, Koningin unalaan, Prins Bernhard- rinses Irenelaan en Prinses laan Leusden-Centrum 7.00 uur: Reveille; vertrekken bij ..De Til" voor het gedeelte ten westen van de Hamersveldseweg en tussen de scholen ,,De Vallei" en ,,De Bongerd" voor het gedeelte ten oosten van de Hamersveldse weg 9.15 uur: Oranje-optocht; vertrek ken vanaf ,,De Til", alwaar om 9.00 uur opgesteld zal worden. Vooraf gegaan door muziekvereniging „Lisiduna" wordt de volgende rou te gevolgd: Lisidunalaan, Ansfn- duslaan, Rozendaallaan, Hohorst- laan, Princehollaan, Berkenlaan. Zwarteweg, Eikenlaan, Lijsterbe slaan, Lindelaan, Eikenlaan, Wil genlaan, Asschatterweg, Torenak- kerweg, Noorderinslag, Burge meester Van der Postlaan,Smidse, 't Erf. 10.00 uur: Aubade voor het ge meentehuis Van 11.00 tot 17.00 uur: Volks feest, dat de volgende delen om vat: Opening van de festiviteiten door de voorzitter van de Oranjevereni ging Leusden. de heer G. Th. v.d Hengel, welke gehouden worden op het parkeerterrein ten zuiden van het winkelcentrum „De Ha mershof" en „De Kort", nabij de winkels van de Centra en de Fiets- inn. 4 t/m 7 jaar: in de Korfsportzaal van 13.00 tot 16.00 uur. Allerlei spelletjes welke geheel zijn opgezet en worden verzorgd door de medewerkers van de speel- en recreatievereniging Blij- hof Kosten 1,50. Volksdansen. De volksdansgroep van de Blijhof onder leiding van liona v.d. Burg zal een demonstra tie geven en voor het publiek is er tevens de mogelijkheid er zelf ak- tief aan mee te doen (op sport schoenen of sokken). Vanaf 8 t/m 12 jr. op het parkeer terrein. 11.00 tot 15.00 uur: Allerlei spelletjes, opgezet in een spellen- cyclus De kosten voor de cyclus bedraagt 2,- en de kaart is bij de Infostand te verkrijgen Er is voor de 3 besten van elke leeftijd een herinnering te verdienen Verder op het feestterrein: Rings teken met pony, schiettent, rad van avontuur, grabbelton, stokkenvan- ger, Infostand. etc. Er zijn leuke prijzen te verdienen op diverse onderdelen. Touwtrekken: van plm 15.00 tot 17 00 uur(finale rondes). Film in de korlzaal Tekenfilms voor jong en oud van 11.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 14.30 uur en van 15.30 tot 16.30 uur Bij elk filmuur worden 2 kleu- renlekenfilms vertoond met Woody Woodpecker en Sniffles - Pink Panther en Droopy Toegang 0,50 per persoon. 20.00 uur: Oranjeavond met me dewerking van Saskia en Serge en Bonnie St. Claire in het aktiviteiten- centrum „De Korf" Toegangsprij s17,50 per persoon, voor leden van de Oranjeverenigin g12,50 per persoon LEUSDEN ZUID 10.45 uur: Verkleedoptocht Ver klede kinderen kunnen zich vanaf 10.00 uur laten inschrijven bij de vijver bij de school 't Palet. De route, die de optocht volgt. Schel- tuslaan, Van Boetselaarlaan, Ire nelaan, Christinalaan, Margriet laan. Beatrixlaan, Julianalaan, Kwintlaan. Emmalaan en dan terug naar de vijver. 14.00-15.30 uur: Spelletjesmiddag voorde kinderen. Inschrijven vanaf 13 00 uur Bij garage Buitenhuis. Kosten deelname 1,50 p p 15.45-16.30 uur: Poppenkastvoor stelling voor kinderen tot en met veertien jaar. Bij garage Buiten huis Het deelnemersbewijs van de spelletjesmiddag is tevens toe gangskaartje voor de poppenkast voorstelling 19.00 tot 20.30 uur: Stratenspelen voor volwassenen. Vanuit garage Buitenhuis. Ploegen van minstens zes personen kunnen zich tot 18 45 uur bij de wedstrijdleiding in de garage laten inschrijven. 20.30 uur: Discoavond in garage Buitenhuis. Entree 3,50 20.00 uur: Zang- en muziekavond in de Dorpskerk. Arnhemseweg 77. Toegang gratis. Medewerking ver lenen onder meer organist Willem den Otter en de christelijke zang vereniging „Kunst Veredelt" Beeld van de belangstelling voor de aubade van vorig jaar ACHTERVELD 8.00 uur: Start optocht voor verkle de kinderen vanaf het Coöperatie plein De route, die wordt gevolgd: Coöperatieplein, Jan van Arkel- weg, Pater Stormstraat, Van Ol- denbarneveltstraat, Verjaagde Ruyterweg, W. van Amersfoort- straat, Pater Stormstraat, Hessen weg, via huize Sint Joseph naar „Ons Gebouw". 9.00 uur: Voor kinderen tot acht jaar groot Legospel in ,,Ons Ge bouw 9.00 uur: Voor kinderen vanaf 9 jaar vossenjacht vanuit de kelder van ,,Ons Gebouw". 14.00 uur: Minivoetbalshow op het Kerstenspark. Deelname is moge lijk voor kinderen van vier tot twaal fjaar Wie mee wil doen kan zich tot uiterlijk zaterdagavond opgeven bij W van Middelaar, telefoonnummer 2001. De deelnemende ploegen van ouderen moeten uit één straat komen. Voor anders geformeerde ploegen moet eerst overleg met het feestcomité worden gepleegd. Een ploeg moet bestaan uit een coach, zes spelers en drie reserves. Na afloop van de wedstrijden prijs uitreiking in de kantine. Na afloop van de wedstnjden prijs uitreiking in de kantine. 20.00 uur: Grote play-back show in „Ons Gebouw' Zaal open om 19.30 uur. Er wordt deelgenomen door twaalf groepen en individue- len. Om ongeveer 23.00 uur reikt burgemeester Rademaker de prij zen uit. LEUSDEN - Op Koninginne dag neemt de speel- en rekrea- tlevereniging Blijhof de organi satie van de spelletjes voor de kleine kinderen van 4 tot en met 7 jaar voor haar rekening. De kin deren kunnen er vanaf 13.00 uur terecht en voor 1,50 meedoen aan een tiental spelletjes zoals vlaggetjes steken, kegelen, skip pybalrace, slofschieten enzo voort. Ze moeten hun gym schoenen meenemen want de spelletjes worden In de grote sporthal gehouden en gaan door tot 15.30 uur. Ook in de sporthal begint om 14.00 uur het volksdansen, verzorgd door de volksdansgroep van Blijhof. ledereen (kinderen en volwassenen) mag meedansen terwijl er ook af en toe een demon stratie wordt gegeven. Deelname is gratis en er wordt tot 16.00 uur doorgedanst Blijhof kan voor deze feestmid dag nog assistentie gebruiken Men kan zich aanmelden bij Karin Oskamp, tel. 942015. Ook scholie ren zijn als hulp welkom. LEUSDEN - De afdeling burger zaken (rijbewijzen, paspoorten) is op vrijdagavond 4 mei, in verband met de dodenherdenking gesloten Het gemeentehuis is op 4 mei 's morgens normaal geopend. AG 29 APRIL veld uur: Fietstocht. Vertrekken Moespot. Inschrijven tus- 30 en 14.00 uur. Lengte va il 15 kilometer. Na afloop eiking. Ook dit jaar worden er in Zuid weer kinderspelen georganiseerd. fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chijnt elke dinsdag en donderdag. Idredakteur: »x Kreyns iktie: dewina de Boer Jar van Loo lering kopij en advertenties: dinsdagnummer fof uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, iel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur iktie en administratie: Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op agen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 lot uur Telefoon 033-941495 mementsgeld: iO per jaar; B per half jaar; !5 per kwartaal. NG. iten bezorging: >onnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan 1op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44. id® ESTELLEN FOTO'S: hi ^ste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u Hellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij 'tbetallng op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met "|ke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, 8 waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per '"r (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 m). M odk contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, ^•Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ude gewenste foto('s) thuis. EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Mkombinatie te Barneveld. ACHTERVELD - Maandag, 2e paasdag, organiseerde de afde ling Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Ver eniging haar jaarlijkse Paasbe- ker wedstrijd. De wedstrijd vond plaats onder ideale weersom standigheden. Aan deze wed strijd die werd gehouden op het terrein van ,,Nut en Sport" te Austerlitz, deden tien geleiders met hun honden mee. Een van de deelnemers heeft zich tijdens de wedstrijd teruggetrokken. Uit Achterveld werd deelgenomen door Bertus van Houten met zijn driejarige kruising Mechelse herder Rino. Bertus die lid is van de Scherpenzeelse politiehon den dressuurvereniging „de Start" deed voor het eerst mee met zijn hond buiten zijn eigen oefenterrein aan een officiële wedstrijd. De bij het ochtendprogramma behorende springoefeningen ver liepen uitstekend Bij het zoeken waarbij de hond Rino dne voor werpjes uit een terreintje moest halen ging er iets mis. Rino slikte een van de voorwerpjes in waar door kostbare punten verloren gin gen. Bij het revieren van een groot voorwerp in het bos had Rino geen enkel probleem, terwijl 7 van de 10 honden het voorwerp niet konden vinden. Ook de volgoefeningen leverden weinig problemen op. Bij het voed sel weigeren bleef Rino niet op de plaats liggen zodat het voedsel niet aangeboden kon worden. Ook het stil zijn en het transport lopen verliepen niet geheel naar wens In de middag begonnen de oefe ningen met het stelwerk Bij deze oefeningen waarbij een pakwerker tot stilstand moet worden gebracht verliepen de eerste twee uitste kend. Op enkele foutjes van Van Houten zelf was hier weinig op aan te merken. Ook het terugroepen ging goed, doch bij de fietsoefening ging het weer wat minder. Nadat Rino ongeveer 25 meter van start was twijfelde hij even en had een extra commando nodig om door te gaan. bij de vluchtende man op de fiets gekomen hapte hij enkele malen mis voordt hij deze tot staan had gebracht. Hierdoor gingen er ook weer enkele tientallen punten verloren, waardoor geen hoog re sultaat kon worden bereikt. On danks dat was het een zeer leerza me en sportieve dag en gingen Bertus en zijn met een zevende plaats naar huis Er werd 3381/2 punt behaald. ACHTERVELD - Door de AMBC wordt maandag 30 april de Koninginnerit georganiseerd. Hef is een orlëntatierit voor au to's en motoren. Er wordt gere den onder een eigen regiement. Gestart kan worden in de sport en in de tourklasse. Uitzetters van de rit zijn H. van Druten en H Schopping. Inschrijven vanal 9.00 uur in hotel De Roskam De eerste deel nemer tart om 9.31 uur Er zijn ook nu weer prachtige prijzen te winnen terwijl de rit te vens meetelt voor het Clubkam pioenschap Tijdens het berekenen van de uitslag zal er om de tijd te korten weer een gezellige bingo worden gespeeld. Het inschrijfgeld voor met-leden bedraagt f 12,50 en voor leden 7,50. AMERSFOORT - „Vorig jaar weigerde ik nog beslist om er maar één „woord over te horen", zegt mr, J. F.Fokkens, direkteur van het Protestants Sociaal Centrum voor Amers- foor en omgeving als we - letterlijk - aan de vooravond van zijn vertrek bij het PSC praten over de ruim 10 jaar, waarin hij „in een redelijk spanningsveld heeft vertoefd, een stukje verantwoordelijkheid heeft gedragen voor zo'n 300 man." En hij bedoelt dan dat hij tot voor enkele maanden niet aan zijn pensionering heeft willen denken. Zo goed als hij er nu nog „geen idee van" heeft wat hij na de 1e mei gaat doen. „Ik denk eerst een klein beetje op verhaal komen, want het was het laatste jaar ontstellend druk. Dan ga ik weer zeilen, wat fietsen in de Treek en de verdere omgeving en mis schien een schaakclubje vormen. Bovendien loopt mijn deputaat- schap van de Gereformeerde kerken door, ben ik al benaderd voor enkele nieuwe bestuursfunktles." En dan Is er nog de Prot. Chr.Raad van Bejaardenwerk, waarvan hij na het vertrek van mej. P. N. N. van der Lee eind vorig jaar de coördinatie op zich heeft genomen. „Die plaatselij ke Raad voor Bejaardenwerk viert volgend jaar haar 25 jarig bestaan en daar wil ik zeker tot aan dat moment bij betrokken blijven." Op 1 januari 1974 kwam mr Fokkens van Amstelveen naar Amersfoort En hij zegt over die laatste tien jaar uit zijn aktieve periode dat het de beste jaren zijn geweest, jaren die rustige perioden, maar ook golven hebben gekend. En dat slaagt niet alleen op het PSC, maar ook op het gehele hulpverleningswerk. ,,ln 1974 kwam de verzorgingsstaat snel in de picture, de bomen groeiden nog tot in de hemel, wat resulteerde in een snelle uitbreiding van het aantel medewerkers Dat steeg bij het PSC in een record tempo van 150 a 160 tot ongeveer 350 Maar dan komt de reces sie, blijkt dat de verzorgingsstaat finan cieel niet meer haalbaar is, dalen de subsidies. „En van de grootste problemen waarmee ik toen gekonfronteerd werd was het kollektieve ontslag dat toen voor meer dan 50 mensen moest wor den aangevraagd. Ik ben werkelijk met knikkende knieën naar de heer Van der Bunt (de direkteur van het Gewestelijke Arbeidsbureau) gegaan." Maar gelukkig bleek dat kollektieve onslag toch niet nodig, want het minis terie voerde een vacature-stop in, wat er toe leidde, dat de 50 medewerkers aan het PSC verbonden konden blijven, de plaatsen innamen die door het na tuurlijk verloop vrijkwamen. 24-UURS DIENSTEN De vermindering van de subsidies dreigden overigens wel tot een terug gang in de hulpverlening te leiden „We zagen de wachtlijst snel toenemen" zegt de heer Fokkens, „maar toen we dit met onze achterban, de diakonieën van de kerkelijke gemeenten bespra ken besloten die financiële steun te verlenen voor de hulpverlening aan hulpvragenden. konden we de zg. dia- konale helpsters inschakelen" Later zijn die vervangen door de gesubsi dieerde alpha-hulpen, die overigens een stuk goedkoper waren. ,,0p het ogenblik zijn we bezig om nog efficiën ter en effektiever te werken, begonnen met de wijkbejaardenverzorging, waar bij één helpster op een morgen 2 of 3 bejaarden hulp verleent. En het zelfde gebeurt ook al met de wijkgezinsverzor- 9'ng" De effektievere hulpverlening zal mo gelijk ook leiden tot 24 uurs diensten en hulp tijdens de weekeinden, want in de kring van de instellingen is men zich ervan bewust, dat de hulpverlening zich eigenlijk niet kan beperken tot vijf dagen per week, ook 's zaterdags en 's zon dags en 's nachts verleend zou moeten worden. Mr Fokkens hoopt dat in de toekomst instellingen voor gezinsver zorging in Amersfoort en omgeving samen zullen gaan werken om die weekend-bereikbaarheid te realiseren, vertelt, dat oud-wethouder J. Hazelaar zich voor die samenwerking heeft inge- spannen.Tot nu toe is die samenwer king eigenlijk vastgelopen op de vrees - ook bij het PSC - dat het het begin zou zijn van een samengaan. En het be houd van een eigen idéntiteit is voor de achterban van het Protestants Sociaal Centrum een heel belangrijk gegeven. Men meent dat de„P" van het Protes tants Christelijk Ceiurum er niet voor niets staat. „Met elkaar zullen we daar inhoud aan moeten geven" stelt de scheidende direkteur. die die identiteit vertaalt met hoe werk je vanuit jouw levensovertuiging in de hulpverlening? Hij beklemtoont het belang, dat gehecht moet worden aan de de achtergrond van waaruit de helpster haar werk verricht, noemt als voorbeeld dat het onbewust-neerzien van een gezang bij wat oudere mensen veel kan losmaken SAMEN OP WEG In dat opzicht kan wellicht ook het citaat dat mr. Fokkens aanhaalt: „Wij zijn zoveel mans maar zo weinig mens" genoemd worden. Hoewel de vervlak king ook hier duidelijk heeft doorge werkt kan toch niet ontkend worden, dat de op een levensovertuiging gebaseer de motivatie - het woord roeping mag tegenwoordig niet meer gebruikt wor den - niet alleen voor de hulpverleners, maar ook voor de hulpvragende van grote betekenis kan zijn. Die identiteit heeft ook een rol gespeeld bij de proble men, die binnen en buiten het PSC recentelijk zijn ontstaan rond het niet aanstellen van een sollicitante die on gehuwd samenwoonde voor de funktie van maatschappelijk werker Proble men, waarvan de heer Fokken „ver- schnkkelijk veel last" heeft gehad, voor al omdat binnen het PSC een kloof dreigde. Gelukkig is - en dat blijkt uit de mededelingen van bestuur, direktie en ondernemingsraad, die bij dit artikel is afgedrukt - de kloof weer overbrugd, gaat men weer „samen op weg". DE HULP BLIJFT Samen op weg zullen ook de in Amersfoort werkzame instellingen voor gezinsverzorging moeten gaan om te voldoen aan de eisen van het ministerie van WVC - Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur - die de eerste lijnszorg (gezinsverzorging. maatschappelijk werk, kruiswerk, huisarts) wil verster ken, ook omdat de kosten van de gezondheidszorg en het welzijn niet meer betaalbaar zijn Het sprookje van de verzorgingsstaat is uit: we zullen zuinig moeten omgaan met het ge meenschapsgeld In de terminologie van de gezinsver zorging wordt dan gesproken over bijv. zelfhulp en mantelhulp, over „oude eiken die men niet onnodig moet ver planten". waarmee bedoeld wordt door een adequate zorgverlening de oudere zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Dat brengt mr Fokkers op de „der de" poot van het PSC - de acht sociëteiten en open kontaktpunten waar de oudere mensen wekelijks sa menkomen. ,,En dat zijn er ettelijke honderden." Zoals reeds eerder ge zegd. blijft hij zich ook na zijn pensione- nng hiermee bezighouden, niet alleen omdat „het een verkwikking is met de gastvrouwen samen te werken' Eigenlijk is tot nu toe de mens Fok kens weinig „uit de verf' gekomen, hebben we meer over het PSC dan over hemzelf gepraat Dat is wellicht niet zo verwonderlijk, want Johan Fokkens was in die 10 Amersfoortse jaren het gezicht van het PSC. Hij noemt het goede jaren, zelfs de beste jaren, heeft er dus geen spijt van oat nij vanat oe Vrije Universiteit waaraan hij verbon den was en wel wat relaties met het maatschappelijk werk had. naar Amers foort zijn gekomen. Naast het „gewo ne" werk is hij aktief geweest in het bestuur van het Corderius- en Farelcol- lege, maakte hij deel uit van de werk groep Onderdak, die mensen in nood opvangt en bijvoorbeeld in gastgezin nen onderbrengt. De mens heeft altijd een rol gespeeld in de beroepen, die de heer Fokkens heeft gehad Na de oor logstijd - waarover hij niet wil spreken - was dat eerst stafemployé personeels zaken bij een bank in Indië/lndonesië, later als emigratie-ambtenaar - van 1955-1960 - bij de Nederlandse am bassade in Zuid-Afrika, waar vooral de opvang van de emigranten tot zijn taak behoorde. „Leven is de moeite (van ge holpen worden) waard" is een tekst, die in de werkkamer van mr. Fokkens hangt. Als we het gesprek daarop brengen, wijst hij op het schilderij dat achter zijn bureau hangt, een wat min of meer verfomfaaide haan laat zien, verbindt die beide met el kaar. „Je mag best eens een keer wat gekreukeld uit de strijd ko men." Vrijdag 27 april - van 16 tot 18 uur - biedt het PSC haar schel dende direkteur een receptie in het restaurant van het Dieren park aan, om, zoals op de uitno diging staat, „samen het dienst verband met mr. Fokkens uit te luiden en een nieuwe periode in het leven van hem en zijn gezin in te luiden." Een nieuwe perio de, waarin de beste jaren ver lengd mogen worden! Mr Fokkens: ,,Eén van de grootste problemen, waarmee ik gekonfron teerd werd was het kollektieve ontslag"

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3