Vaarderingvoor adviesnota an opgeheven schoolraad ICTO heeft nu ook afdeling in Leusden Kindertoneel van „Eendracht" op moederdag Martha Wensen winnares klaveijascompetitie lEusaer krant •meente neemt veel suggestie ter harte ABTB hield bijeenkomst superheffing Alternatieve straf voor Leusdenaar Rommelmarkt Kinderland Rock 'n Roll in de Geut „De Grote Groezel" in De Korf Schrijven naar Ned. politici Fruhschoppen Vakbond voor vrijwilligers Vrouwen praten over vrede Auto-inbraak inderland VRIJDAG 4 MEI 1984 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) fUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden plimenteren de samenstellers van de onderwijsadvies- zoals die door de inmiddels opgeheven schoolraad voor ipenbaar onderwijs is samengesteld. De bedoelde nota is •schouwen als het „testament" van de schoolraad. Met de st van de medezeggenschapsraden op de lagere scholen t er nu ook in elke gemeente een „gemeenschappelijke ezeggenschapsraad" komen. Deze GMR komt in de van de gemeenschappelijke schoolraad voor het ïbaar onderwijs. hield voor een toekomstig ge meentelijk onderwijsbeleid. Op 19 januari jl. werd de nota aan de burgemeester van Leusden schoolraad is in het laatste van zijn bestaan bezig ge it met het opstellen van een >snota die suggesties in- overhandigd tijdens een feeste lijke bijeenkomst in het ge meentehuis. De nota adviseert het gemeente bestuur over zaken als basisonder wijs, voortgezet onderwijs, volwas seneneducatie, medezeggen schap, onderwijsbegeleiding en personeelsbeleid. Veel van de sug gesties die in de nota worden gedaan worden door het college van B. en W. overgenomen. Op een enkel punt wijkt de mening van het college af. Zo vinden B. en W. het bijvoorbeeld niet nodig om te komen tot een gestructureerd over leg met onderwijsvakorganisatie. Dit overleg hoort op landelijk ni veau plaats te vinden, zo menen B er. W. INHOUDELIJK BELEID In zijn testament" doet de schoolraad de aanbeveling om in Leusden te komen tot een „onder- wijsinhoudelijk" beleid. De school raad dacht daarbij aan zaken als seksediscriminatie, vredesonder- wijs, het emancipatoire karakter van de openbare school etc. Het college is van mening dat in dit verband aan een aantal politieke items een ,,wat overtrokken bete kenis" wordt toegekend B. en W willen echter graag nog eens van qedachten wisselen met medezea- genschapsraden over dit soort za ken De gemeente Leusden heeft in 1979 zelf een onderwijsnota sa mengesteld. De inmiddels opgehe ven schoolraad beschouwde zijn nota als een ..alternatieve onder wijsnota". Voorlopig huldigt het col lege van B. en W. het standpunt dat er geen aanleiding is voor de ge meente om in navolging van de schoolraad een geheel nieuwe on derwijsnota voor Leusden te schrij ven. Wel wil het college de nota van de schoolraad door de raadscom missie voor maatschappelijk wel zijn en onderwijs laten behandelen. Om richting te geven aan de discussies binnen de commissie heeft het college een kort commen taar geschreven op de adviesnota van de schoolraad. De comissie voor welzijn en onderwijs heeft echter de vrijheid om ook andere zaken ter sprake te brengen. De adviesnota van de school raad zal behandeld worden in de commissievergaderingen van mei en juni. Aanstaande maan dag wordt er voor het eerst ge sproken over de „alternatieve onderwijsnota". De openbare vergadering van de commissie welzijn/onderwijs begint om 20.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. LEUSDEN - De snelle groei leden van het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) in Leusden, Achterveld en Stoutenburg is voor de afdeling Amersfoort aanleiding geweest tot de oprichting van een zelf standige afdeling in Leusden. De feitelijke oprichting van de Leus- dense afdeling heeft op dons dagavond 24 april jongstleden plaatsgevonden in 't Ros Beyaart, waar de ICTO- vergadering door ruim 110 be langstellenden werd bijge woond. De aanwezigen luisterden onder meer naar een inleiding door ds. J. J. Poort, legerpredikant buiten dienst De heer Poort sprak over het onderwerp „Uw dienaar 't aller stond", waarbij hij het tweede cou plet van het Wilhelmus als het ware zin voor zin analyseerde. In de interpretatie van ds Poort wil ,,'t aller stond" ook zeggenwaakzaam en oud in de strijd om de bal voor genodigden plaats terwijl 's avonds het Leustrum-feest na de Zweedse maaltijd in de Hakhorst voor de leden in alle hevigheid zal losbarsten. Een cabaretgroep zal de festiviteiten een aantal malen plezierig opluisteren Ook staat er aan het eind van de middag een wedstrijd tussen reünisten en vete ranen en veterinnen op het pro gramma Voor zondag 6 mei staat het eerste grote „Leustrum- toernooi" gepland Alle veterinnen en veteranen-elftallen komen in actie tegen teams uit heel Neder land die ze zelf hebben mogen uitnodigen. Na afloop worden de „oudjes" met een verfrissing en een stukje muziek verrast. LEUSDEN - Uit een aan de Korenschoof geparkeerde auto is een radio-cassetterecorder met toebehoren gestolen. De wa gen is eigendom van een bewo ner aan Korenschoof. ACHTERVELD - Door de streek- groep N.O. Utrecht van de A.B.T.B. werd in Ons Gebouw een bijeenkomst gehouden. Deze bijeenkomst had tot doel de melkveehouders mondeling te informeren over de Superhef fing. Door de voorzitter van de streekgroep. de heer P.W. Hil- horst werd de bijeenkomst ge opend. Aanwezig waren de voorzitter van de Kring Utrecht van de A.B.T.B. Ingenieur H.Th.J. Vulto en staffunctiona ris de heer J.C. Matijsen. De heer Vulto hield een zeer, soms iets humoristisch, interessante en duidelijke lezing betreffende de Superheffing. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen en dis cussie In het blad de Boer en Tuinder zal duidelijk gepubliceerd worden over de superheffing, ook datgene wat tot op dit moment nog niet door de betreffende Mi nister is ingevuld. Een ieder die denkt in aanmer king te komen voor een hardheidsuitkering kan hiervoor een aanvraag indienen voor 15 juni bij de D B H Verder zullen er door de voorlichtingsdiensten bij eenkomsten worden georgani seerd. Verder zal men ook in de gelegenheid worden gesteld con tact op te nemen met de S E.V. in verband met problemen op boek houdkundig gebied Van de gele genheid om vragen te stellen werd veelvuldig gebruik gemaakt terwijl ook bij de discussies diep op het betreffende onderwerp werd ingegaan. zijn om niet te worden overrompeld door wat dan ook. Ook niet door agressie van de vijand, zodat, aldus de heer Poort, degenen die zich voor een defensie willen inzetten dit doen voor de vrede en evenveel pacifist zijn als zij die voor ontwape ning zijn. „Want wie wil er nu oorlog", aldus de rethonsche vraag van de voormalig legerpredikant. „Niemand natuurlijk. Niemand (vil een kruisraket. Het woord pacifist komt evenzeer toe aan ICTO- mensen als aan leden van het IKV en andere vredesgroeperingen Tich verheelde de heer Poort niet. dat er tussen het ICTO en het IKV belangrijke verschillen van mening zijn over de vraag, hoe de wereld vrede nu het best gediend is. Kiest het IKV voor éénzijdige ontwape ning, het ICTO is daar - zoals de naam al zegt - een verklaard tegen stander van. Ds. Poort: „Ik geloof dat door demonstreren de vrede niet wordt gediend, maar juist wordt ondergraven. Een wereldideologie als het communisme, die wereld overheersing beoogt, daartegen moetjeje teweer stellen. Ik heb nog nooit gehoord dat Christenen en Joden achter het IJzeren gordijn gezegd hebben datjeje niet behoeft te verdedigen, omdat het allemaal wel mee zal vallen onder het marxis me." Voor belangstellenden is een op name gemaakt van de lezing van ds. Poort Cassettebandjes met de tekst zijn te bestellen door overma king van f 10,-op postgiro 2897660 ten name van de penningmeester van de afdeling Leusden van het ICTO, onder vermelding van naam en adres en „lezing ds. Poort" Na de pauze werd het bestuur van de afdeling Leusden geinstal- leer. In zijn openingstoespraak deelde de voorzitter, de heer P Verra mee dat de nieuwe ICTO afdeling zich vooral waardig dient op te stellen en samen met de leden een actieprogramma op basis van het landelijk beleid zal uitwerken. Er zal met name veel aandacht aan jeugdvoorlichting geschonken wor den. Het bestuur zal zich beraden over het onderhouden van contac ten met andere vredesgroeperin gen in Leusden. De voorzitter be sloot de eerste vergadering met een dankwoord aan de meer dan hon derd aanwezigen, waarvan de meesten zich als lid hadden opge geven. Voor informatie over het ICTO kan men terecht bij het secre tariaat dat gevestigd is aan de Rozenhaag 7, telefoon 945330 IJLDEN - Het familie- e/-toernool dat de MHC den in het kader van het rig bestaan op Koninginne- organiseerde is een groot es geworden. Niet minder 10 teams brachten tesamen 500 spelers op de been. en oud leefde zich op het iment, dat voor de tweede gehouden werd, naar harte lust uit. De grootste lol hadden degenen die aan het einde van de dag boven aan de ranglijst stonden en als prijs elkaar met rauwe eieren mochten bestoken tot grote hilariteit van het pu bliek. „Een geslaagde dag die volledig aan zijn doel beant woord en waarvoor jaarlijks een plaatsje op de kalender zal wor den ingeruimd," liet de organisa tie weten. De Leustrum-activiteiten worden komen weekend vervolgd. Zater dag 5 mei vindt van 13.30 tot 15.00 uur in het clubhuis aan 't Sluisje nabij het Valleikanaal de receptie ofdredakteur: >/mm Kreyns ,0Lie:' ^-tdewina de Boer spar van Loo ivering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, 'hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. [schijnt elke dinsdag en donderdag. 1 (faktle en administratie: oor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op -♦lagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 0uur Telefoon: 033-941495 onnementsgeld: per laar. 10 )er halfjaar; 515 per kwartaal. chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond N uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan *'1op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- II. toestel 44 '^STELLEN FOTO'S: e meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ''tbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met '|ke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per icSar ^ormaat 13x18 cm)en 1 1 voor luchtfoto's (formaat 20 tont ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ^en-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- W u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Wenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Een 19-jarige Leusdenaar heeft van de Utrechtse politierechter, mr H. W. van Doorn, een alternatieve straf gekregen. De jongen zal ergens (nog nader te bepalen) twaalf uur lang zijn diensten moeten aanbieden. Als hij dat naar behoren doet, hoeft de Leusdenaar geen gevangenis straf uit te zitten. De jongen moest voor drie feiten terechtstaan, alle gepleegd in Amersfoort Zowel op 18 augustus als op 11 november van het vorig jaar had hij zich met anderen schul dig gemaakt aan openlijke geweld pleging. Verder nam hij met twee vrienden op 2 september een sta len brandvrije kast mee uit een jeugdherberg. De Leusdenaar was nooit eerder met justitie in aanraking geweest, maar officier van justitie mr E Wesselius vond de misdrijven zo ernstig dat een gevangenisstraf op zijn plaats zou zijn. De advocaat van de jongen kwam echter met het voorstel van de alternatieve straf, waartegen de officier zich niet ver zette. LEUSDEN - In de grote zaal van aktiviteitencentrum De Korf I wordt zondag 13 mei (moeder- dag) een gloednieuw toneelstuk opgevoerd voor de jeugd van Leusden. Het is „De Grote Groe zel" en het wordt gepresenteerd^ door het jeugdtheater Een dracht: een groep kinderen die elk jaar met veel enthousiasme onder leiding van ervaren spe lers van toneelvereniging Een dracht een leuk toneelspel instu deert. „De Grote Groezel" (geschre ven door Wim Burkunk) is een grappig maar tegelijkertijd span nend stuk. De Groezel is een eng monster dat het liefst alles smerig of kapot maakt. Hij (of zij?) wordt geholpen door vreemde Flui- zen, die mensen laten denken en doen wat ze niet willen. Er moeten heel wat slimme en domme men sen aan te pas komen voor het monster eindelijk verslagen is. Re gisseuse Dicky Rep en souffleuse Mia Ummels zijn van het begin van dit jaar bezig om er een zo leuk mogelijke voorstelling van te ma ken Bovendien is er weer een verrassend decor ontworpen door ^idbr Vissets..Et.wordt dus..vYeer aïïis aan gedaan om het een zo -geslaagd mogelijke uitvoering te maken", zegt Dicky Rep. Vorig jaar gaf Eendracht ter gele genheid van het 50-jarig bestaan enkele toegankelijke voorstellin gen voor de jeugd. Meer dan vijfhonderd kinderen ge noten toen van „Dokus het Maan- paard'Om ook nu weer zoveel mogelijk kinderen in staat te stellen te komen kijken, heeft Eendracht de entreeprijs zo laag mogelijk gehouden 1.50; grote mensen betalen 3,50). Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal of van te voren te bestellen bij Toos Pola- nen, Zuylenburg 9. tel 945203 Voor de tweede maal werd het familie hockeytoernooi een succes LEUSDEN - Rond het begin van het komende schooljaar zal de Rooms-Katholieke kleuter- en basisschool "Kinderland" haar tienjarig bestaan vieren. Om dit feest voor de leerlingen en oud leerlingen een feestelijk karak ter te geven wil een werkgroep van de school de daarvoor be nodigde financiën bijeenbren gen. Daarom wordt er op 5 mei een rommelmarkt en fancy'fair georganiseerd. Dit feest kan door iedereen bezocht worden. De rommelmarkt vindt plaats in en rond de school "Kinder land", Hoefijzer 18. Vanaf 10.00 uur kan men er te recht. Tijdens de rommelmarkt zal er ook een fancy fair georgani seerd worden waarbij tegen kleine prijzen aktiviteiten als ring- werpen, ballengooien, grabbelen en het raa van avontuur zullen plaatsvinden Rond 15.00 uur wordt de dag afgesloten, ledereen die allerlei spulletjes en niet al te grote materialen wil af staan, kan dat doen op 1, 2 en 3 mei tijdens schooluren op de school "Kinderland" Verdere inlichtingen kunnen ver kregen worden bij mevrouw G.v.d. Bremer, Hamerveldseweg 127. Telefoon 941234. LEUSDEN - De klaverjascom- petitie die voor de zesde keer in dorpscafé „De Swartesteegh" in gehouden, werd dinsdag afge sloten. Toen de eindstand werd opgemaakt bleken twee van de drie ereplaatsen bezet door da mes. In het winterseizoen kwam een vaste groep mensen tweemaal per l maand bijeen in het kader van de klaverjascompetitie. Om in aan merking te komen voor een plaats in de eindrangschikking moest mi nimaal tien maal meegedaan wor den. Was het in andere jaren zo dat de potentiële winnaar eigenlijk al halverwege het seizoen bekend was, nu verliep de hele competitie uiterst spannend. De plaats aan de kop wisselde voortdurend. Uitein delijk bleken de verschillen aan de top van de ranglijst ook niet erg groot te zijn. Martha van den Bosch bleek tenslotte met 50.056 punten de meeste punten bij elkaar gekaard te hebben. De winnaar van vorig jaar. Hans van de Grootevheen moest zich tevreden stellen met een tweede plaats (49.404 pun ten). Voor de heer Grootevheen waarschijnlijk een lichte teleurstel ling omdat hij inmiddels al drie keer met de wisselbeker voor de hoog ste plaats het kaartseizoen had afgesloten. Met slechts twee pun ten verschil legde Trudy van Breda beslag op de derde plaats. De totale eindstand luidt als volgt: 1 Martha Wernsen 50.056; 2. Hans van de Grootevheen 49 404; 3. Trudy van Breda 49.402; Gerrit van Valkengoed 49.234; 5 Wim Hovenkamp 48 786; 6. Henk van de Berg 48.633; 7. Tinke van Berkel 48 382, 8 Ed van Water schoot 48.100; 9 Willem Bolder 48.088; 10. Wilma Dietrich 47.858; 11Harry Kok 47.679; 12. Fnst van Breda 46.076; 13. Conny van Val kengoed 45.885; 14. Dirk Timmer man 45.613; 15 Ton van Valken goed 45 566; 16. Wout van Oos trum 45.459; 17. Liesbeth Timmer man 45 38118. Nico Blom 48 362; 19. Herman Zandbrink 44 333, 20 Truus van Maanen 44.220; 21Ans Koperdraad 43.964. Vermeldenswaard is dat Dirk Timmerman voor dit seizoen het „laagterecord" heeft behaald. Op 17 april jl. behaalde hij slechts 3193 punten Henk van de Berg speelde op 17 januari jl de meeste punten bij elkaar. In totaal werden het er die avond 5963. LEUSDEN - De werkgroep Amersfoort en Omstreken van de Hongerstichtlng neemt in de maand mei deel aan een landelij ke schrijfaktie. Onder het motto: „Schrijf de honger de wereld uit" roept zij alle mensen op persoonlijk een brief te schrijven naar bekende Nederlandse politici. Hel is de bedoeling dat Ruud Lubbers, de ministerpresident en zijn meest verantwoordelijke minis ters op dit terrein, de heren Van Aardenne en Van de Broek, en mevrouw Schoo in de maand mei dagelijks overstroomd worden met brieven. Hienn wordt hen gevraagd medeverantwoordelijkheid te dra gen voor de hongerdood die meer dan honderdduizend mensen da gelijks nog sterven. Bewoners van onder andere Leus den, zullen van de werkgroepleden een oproep tot schrijven in hun bus krijgen. Voor voorbeeldbrieven, adressen en overige informatie kan men bellen naar de werkgroeple den: telefoon: 033-945008. 802450 of 720845: 03498-3836 of 03425-2212. LEUSDEN - Open Jeugd en Jongeren Centrum „de Geut" zal nu ook naast de Rock 'n Roll cursus voor beginners en gevor derden een Rock 'n Roll tiener cursus gaan geven. Dit Is ge beurd op verzoek van de jeugd In de Geut. De cursus start donder dag 3 mei van 19.00 uur tot 20.00 uur en wordt gegeven voor jeugd van 12 tot en met 16 jaar. Voor zes lessen en afdansen betalen de tieners 7,50. Er wor den bij het afdansen ook prijzen uitgereikt. Geïnteresseerde ou ders kunnen komen kijken bij de eerste les en het afdansen. Dans paren kunnen zich opgeven bij O.J.J.C. „de Geut", Zwarteweg 29, telefoon: 946848. Omdat veel Geutbezoekers van Rock 'n Rolt muziek houden is de eerste zaterdagavond in de maand, waar normaliter Reggae. New Wave enzovoort wordt ge draaid, een Rock 'n Roll avond geworden. Natuurlijk zal de Rock and Roll avond op woensdag gewoon blijven. Bezoekers zijn hier welkom van 22.00 uur tot 24.00 uur, na de cursus voor beginners en gevorderden. Bo vendien zal er In en om „de Geut" op 30 juni een groots opgezette Rock 'n Roll manifes tatie plaatsvinden. ACHTERVELD - Zondag 6 mei zal voor de laatste maal in dit seizoen het Fruhschoppen worden gehouden. De muzikale medewer king wordt weer verzorgd door de Hinterfelder Musikanten. Zij zullen Oostenrijkse muziek ten gehore brengen. De aanvang is om 11.30 uur. Dit samenzijn vindt plaats in D'Ouwe Peerdestal. LEUSDEN - Bij Initiatiefgroep TussenTIjds en/of de Vrijwilli gers Vacaturebank kan men zich aanmelden voor de Vakbond voor Vrijwilligers. De nieuwe vakbond is opgericht door de afdeling vrijwilligers van de Nederlandse Organisatie van Wel zijnswerkers, een autonoom on derdeel van de NOW dat al een aantal jaren aandacht vraagt voor de positie van onbetaald werkenden De nieuwe vakbond is van mening dat het onbetaalde werk de laatste jaren in omvang is toegenomen en dat het zich zal afnemen in de toekomst. „Een vakbond voor mensen die onbe taald werk verrichten is dan ook hard nodig", aldus de Vakbond voor Vrijwilligers. TussenTijds en of de Leusdense Vrijwilligers Vacaturebank geeft graag nadere informatie, telefoon 943901 LEUSDEN - In het kader van de landelijke actieweek tegen de nieuwe kruisraketten, wordt op maandag 7 mei om 20.30 uur in het vrouwencafé, schuur boer derij de Hakhorst, een discussie avond georganiseerd over Vrou wen en Vrede. Al in 1870 op een vredescongres zei G. Smith; Als de mannen de oorlog niet willen afschaffen, moe ten de vrouwen het doen. Is deze uitspraak nog van kracht? Hierover en over allerlei andere vredeszaken zal op deze avond met elkaar gesproken worden Alle Leusdense vrouwen zijn welkom. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Ted Janssen, telefoon 940169, of Mena Perdok. Telefoon 946790.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3