„We willen het de Engelstaligen zo gemakkelijk mogelijk maken" Astma Fonds collecteert Kaartavond feestcomité Bezorgen berichten Diploma's zwemmen uitgereikt (ate Hudson en andere „gastvrouwen" willen aktief worden in Leusden ÏJ Kate Hudson in nglish Bijeenkomst over Engelse tuinen Leusdenaar wint wedstrijd politiehonden IKV-kraam op Hamershof Auto van de weg Vergadering Milieu Educatie ld .Our main aim is to help overcome the isolation and loneliness which ma ny English-speaking fo reigners experience. We would like to help them settle down and feel at home in Leusden and with the Dutch way of life. We hope to function as a meeting point for those who live in Leusden and feel the need, once in a while, to be with and talk to people of their own cultural and national background. Through or ganising activities for children and adults, and a welcome hostess system in which each new family can be assisted with any problems that arise, we hope to integrate more people in Leusden. Four families, two English and two American, are able to help, where necessary, at present. If you are able to help or need help please contact Kate Hudson tel. 943683 or Ann Turner tel. 942959 or Annie Burnam tel. 944457 for further Infor mation". usden telt heel wat voners van Engelse en ierikaanse afkomst. Ze fihier komen wonen dat pa werk heeft in derland. Bij de lerikanengaathetin gfdzaak om militairen, wijl de Engelsen vaak zakelijke redenen de irsteek maakten. Leusden heeft zich ds kort een groepje jelstalige vrouwen ormd (twee Engelse, Amerikaanse en één lerlands-Amerikaanse) in hoofdzaak nieuwe genoten in Leusden gwijswilmakeninde neente. Verslaggever ipar van Loo sprak met an de atiefneemsters, Kate Ison. „We willen het de iwkomers gewoon (kelijk maken". ngesk tcgk )r Caspar van Loo EUSDEN - Kate Hudson moeder van drie zoons, chotse en getrouwd met een Engelsman. Ze spreekt na negen jaar Nederland veel beter onze taal dan voetbal trainer Barry Hughes die al eeuwen geleden in ons land verzeild raakte. Kate verhuis de negen jaar terug van een vrijstaande woning in een groot Schots bos naar één hoog in Amsterdam-Oost, omdat haar man aan de uni versiteit in de hoofdstad kon gaan werken. Later ging de familie Hudson rianter wonen In Berg en Dal, toen Kate's echtgenoot een betrekking kreeg aan de universiteit In Nijmegen. Sinds augustus vorig jaar zijn de Hudsons neergestreken In Leusden omdat een nieuwe baan wachtte In Soestdulnen. Hoe zou het komen dat er zo veel Engelsen en Amerikanen in Leus den wonen? Kate zegt: „Nou, de Amerikanen zitten natuurlijk dichtbij de basis in Soesterberg. Voor de Engelsen is het volgens njij zo, dat Leusden centraal ligt in Nederland. Boven dien zijn er veel huizen te koop en te huur. Wij zijn ook in Soest voor een woning wezen kijken, maar daar werden er weinig te koop aangeboden en zijn bovendien veel ouder dan de huizen in Leus den. Ik geloof dat negen jaar geleden zo'n tienduizend Britten in Amster dam woonden. Die zwermen nu ook uit en komen onder meer hier •tische I 1009' )-17.(X geslol «n te wonen. Hoeveel Engelstaligen er in Leusden precies zijn weet ik niet. Bij de gemeente heb ik een lijst met namen opgevraagd maar niet gekregen. Niet gebruikelijk, werd me verteld". Taal Kun je aangeven welke problemen, als ik hel zo mag noemen, Engel staligen tegenkomen in Neder land? Kate Hudson: „De taal vormt het grootste probleem. Als je hier komt wonen, moet je allerlei dingen re gelen: een huisarts, apotheek, school voor de kinderen en noem maar op. Je moet ook weten waar je een beetje voordelig boodschap pen kunt doen en al dat soort praktische dingen. Dat soort zaken moet je vragen, en dat in een vreemd land. Engelstalige vrouwen hebben in het begin ook moeite met boodschappen doen: brood en vlees kopen enzovoorts. De vrouwen van Amerikaanse militairen hebben nog enige steun vanuit de basis, omdat ze daar geloof ik boodschappen kunnen doen, maar de Engelse vrouwen zijn op zichzelf aangewezen." Kate zegt dat ze de Nederlandse taal in de praktijk heeft geleerd: „Je moet gewoon durf hebben. Ik vind dat je na zes maanden al een beetje Nederlands moet kunnen spreken. Er zijn trouwens nog wel Engelsen, met de kolonisatie in hun achterhoofd, die vinden dat het andersom moet: de Nederlanders moeten maar Engels tegen hen praten. Onjuist". Twee van de drie kinderen van de Hudsons gaan in Leusden al naar school (de jongste van twee jaar moet nog even wachten) en spreken even goed Nederlands als Engels. De tweetalige opvoeding is heel consequent door Kate en haar man doorgevoerd. „Ik vind dat de kinderen feeling moeten houden met het Engels, omdat ze ook met opa en oma moeten kunnen pra ten. Een leuke bijkomstigheid van de tweetaligheid bij de kinderen is, dat ze Engelstalige tv- programma's veel beter kunnen volgen dan hun leeftijdgenoten, die soms nog wel eens problemen hebben mei het lezen van de on dertitels". Kate en haar echtgenoot overwegen overigens om terug te gaan naar Engeland tegen de tijd dat de oudste zoon naar de middel bare school moet. Kate. „In Enge land is een veel beter schoolsys teem In Nederland moeten de kinderen veel Ie vroeg een keuze maken over hun beroep later. In Engeland is dat anders geregeld". Informatie Afgelopen zaterdag werd in „de Hakhorst" door Kate en haar clubje een informatiemiddag be legd voor de Leusdenaren met de Engelse en Amerikaanse na tionaliteit. Tijdens die middag wilden de vrouwen graag aan andere taalgenoten het één en ander duidelijk maken over Leusden. Het werd helaas geen succes voor Kate en consorten. Welgeteld twee mensen kwamen opdagen. Kate zegt „Waar het aan ligt weet ik niet. Misschien aan het mooie weer, misschien omdat er een heleboel het berichtje in de krant niet hebben gelezen of niet hebben begrepen. Er kwamen dus maar twee bezoekers. De ene was een gescheiden Engelse mevrouw die al twintig jaar in Leusden woont, maar erg veel heimwee heeft, nog steeds. De andere was een Neder landse mevrouw die een cursus Engels volgt en graag wil converse ren. Ze heeft ook aangeboden ons te helpen". Ondanks de matige belangstel ling laat het clubje van vier vrouwen het er niet bij zitten. De overtuiging leeft namelijk dat er „gastvrouwen" nodig zijn voor Engelstaligen, die zich in Leusden vestigen of er reeds wonen. Kate: „Als ze geen praktische hulp krijgen, niet wegwijs worden gemaakt, kunnen ze eenzaam wor den. Wij willen er alles aan doen om het hen gemakkelijk te maken om die eenzaamheid te voorkomen. Ik ken een Engels gezin waarvan de man niet naar zijn werk ging als zijn vrouw ziek was Hij lette dan op de kinderen, omdat er niemand an ders was. Dat was triest". Als jullie het de Engelstaligen zo Kate Hudson die met een groep andere vrouwen Engelstalige inwoners van Leusden wil opvangen. gemakKeiijk maken, bestaat dan niet het gevaar dat zij geen moeite zullen doen contact te zoeken met Nederlanders en hun taal te leren? Kate kordaat: „Bij de Engelsen is het zo dat ze zeker de moeite zullen nemen om contact te zoeken met de Nederlanders Wij als gastvrou wen willen ze daarbij helpen. Ik heb persoonlijk al voldoening als ik er één kan helpen". Eén van de eerste middelen die wordt aangegrepen om zich te presenteren als „gastvrouwen", is het laten opnemen van een folder tje in het gemeentelijk informatie pakket dat elke nieuwe inwoner krijgt. De tekst in dat foldertje is uiteraard in het Engels en brengt de „gastvrouwen" onder de aandacht van de nieuwe Engelstalige inwo ners. In september zal waarschijn lijk een informatiestandje van het groepje vrouwen aanwezig zijn op de jaarmarkt om belangstellenden van dienst te zijn. Kate: „Men moet niet denken dat wij ons alleen op vrouwen zouden richten, echt niet hoor. We denken er ook aan om aktiviteiten voor het hele gezin op touw te zetten, waar bij men elkaar kan ontmoeten. Ge- woon gezellig" Gaan jullie ook iets doen aan taal lessen? Kate, die zich geen buitenlander maar Europeaan voelt, zegt: „Ja hoor. Het is helemaal niet moeilijk om de nieuwkomers Nederlandse woorden te leren, of zinnen, die ze vaak moeten gebruiken" De volgende vraag heeft zijdelings met ons gespreksonderwerp te maken: is het een goede zaak om een speciale wijk voor Amerikaan se militairen-en hun gezinnen-te bouwen in Leusden, zoals onlangs Js 'gesu'gg'èreerd? Kate heftig: „Helemaal ver keerd. Dat wordt een ghetto. De Amerikanen die daar wo nen zullen het contact met de Nederlanders verliezen. En dat in een tijd dat hier toch al zo nijdig wordt gedaan op buitenlanders". INGEZONDEN >0i/w| lieweek (1) weer eens zover. We worden massaal bestookt met anti na over kernwapens. Alsof we Txfig hebben. Zouden er dan in jnogl vrije wensen mensen zijn kernwapens (in Europa) komen? Ik weiger dat te gelo nk denk dat het tegenoverge- het geval zal zi|n. anders is. en daar ligt naar gevoel ook het enige pro dat de weg waarlangs ofwel Jmer waarop wij ons doel „De apens weg" trachten te be- i, helaas sterk uiteenlopend ilmi| in hoge mate bevreemdt naïeve opstelling van een organisaties zoals het Vre- htform Leusden. Men denkt foor éénzijdige ontwapening [wel niet verder bewapenen), penstander het goede voor van ons wel zal volgen en al ontwapenen. Maar dit is «er dan ogen dicht doen voor (iten en keinaro doorgaan om ideeën ten uitvoer trachten te De werkelijkheid zal ge- lers zijn! Daar hebben we ilden genoeg van of zeggen niets? De ideologie van onze luren is gericht op de we- rheersing en helaas niet op ning. Er is, hoe triest of het «en ook is, maar één manier le keren dan wel een halt roepen en dat is optreden rachtige hand. Wijlen presi- F Kennedy deed dat naar «ning in 1963 met betrekking 'Cuba kwestie ook, of zou hij ■nhvapend hebben? •geren wij de realiteit in te zien pen we in feite niet anders an peedmaken onszelf over te onze vrijheid in te leveren I 100 gf,en kos,e van de gerechtig- 71 onze democratie én de «pens komen hier dan toch' hingen als „liever rood dan P|n evenmin realistisch. Ten [ie van „dood" zullen wij altijd pi zijn elk alternatief Ie pre- Daarnaast vraag ik me af riet meer een vlag is die de tnoet dekken dan dat dit een Mk is waarvan men de in- volle beseft? Nee, als we werkelijk iets willen doen tegen de kernbewapening dan is er maar een weg de juiste en dat is naar Moskou toe. Als Rus landdat tuig weghaalt en weghoudt dan ben ik ervan overtuigd dat wij die wapens ook niet hoeven. Daarom een vriendelijk verzoek, ook aan VPL, bekijk het eerst eens van twee zijden, alvorens weer gesproken over ontwapenen zon der meer. Nee zeggen tegen kruis raketten is nu in ons vrije westen zo moeilijk, maar ik wil graag nog een hele tijd tegen een heleboel dingen nee kunnen zeggen. M. Timmerman Reggewljk 2 Aktieweek (2) Volgende week wordt de Vre- desweek gehouden, en in die pe riode wordt volop aandacht be steed aan de initiatieven die allerlei groeperingen nemen met als enig doel de vrede in ons land, in Europa en in de wereld te bestendigen of te bevorderen. In Leusden zal er een Aktieweek gehouden worden on der het motto „Geen Nieuwe Kern wapens in Europa", georganiseerd door het Vredesplatform Leusden. Vrijwel dagelijks zal er iets gaan gebeuren, het is eigenlijk hartver warmend om te zien dat er heus nog wel mensen zijn die zich er gens druk over makén, die idealen koesteren en uitdragen. Een opvallend punt in het pro gramma van de Leusdense aktie week van het Vredesplatform is „Schrijf een CDA-kamerlid" op woensdag 9 mei. Gezamenlijk gaat men een aantal twijfelende CDA- parlementanërs aanschnjven om hen te vragen „nee" te zeggen tegen plaatsing van nieuwe kern wapens (de beruchte kruisraketten dus) in ons land. Een aan aan wijfelende WD-kamerleden gewij de aktie is niet gepland: men gaat er van uit dat alle leden van de WD Tweede Kamer-fraktie vóór plaat sing van de kruisraketten in Woensdrecht zullen stemmen. En terecht waarschijnlijk. De WD wordt er door menigeen op aange keken, terwijl anderen het juist een „flinke" club vinden die aan ge maakte afspraken vasthoudt en niet voor druk van buitenaf zwicht. Een toelichting van dit „ferm" vasthouden van het eenmaal inge nomen standpunt, dat is gebaseerd op binnen de NAVO gemaakte afspraken, is zo aan de vooravond van de Vredesweek wel op zijn plaats. Enkele citaten uit Elseviers Magazine van 31 maart jl. uit een gesprek dat de redaktie van dit blad met dr. G. Zoutendijk voerde, de fraktieleider van de WD in de Eerste Kamer. Dr. Zoutendijk zegt onder meer: „Ik wil vooropstellen dat Nederland een loyaal bondge noot moet blijven van de Navo en daf voor eenzijdige Nederlandse stappen geen ruimte is. Die wijzen wij af". En ook: „Bij ons blijft voorop staan dat het Atlantisch bondge nootschap belangrijk is voor het behoud van de vrede". Maar ook pleitte Zoutendijk voor het pogen (van de Navo) te komen tot nieuwe onderhandelingen met de landen in Oost-Europa om te proberen te komen tot vermindering van het aantal raketten aan beide zijden. Iets soortgelijks, maar dan uitge breider, zegt het WD-kamerltd A. J. Evenhuis, die voorzitter is van de Vaste Commissie voor Defensie van de Tweede Kamer. In Elseviers Magazine laat Evenhuis weten: „De WD zet, als het gaat om de plaatsing van nieuwe middellange- atstandsraketten, de kaarten op de uitkomst van het overleg in Genè- ve. Dat overleg bepaalt, als het aan de WD ligt, de mate waarin Neder land participeert in een eventueel plaatsingsbesluit. Dit betekent dat wij, liberalen, het eenzijdig afstoten van nucleaire taken door Neder land op voorhand afwijzen. Verder moeten wij zoveel mogelijk blijven voldoen aan onze conventionele verplichtingen. Dat zijn voor ons essentiële punten waarop wij de nieuwe defensienota zullen toet sen". De in Leusden bekende dr. ir. J. J. C. Voorhoeve, ook lid van de Tweede Kamer voor de VVD (hij hield eerder dit jaar een spreek beurt in deze gemeente die druk werd bezocht), heeft als buiten landspecialist van de fractie ook diverse karakteristieke uitspraken over de kruisraketten-kwestie ge daan. In Elseviers Magazine van 19 maart '83 constateert Voorhoe ve bijvoorbeeld daf het in 1979 door het kabinet Van Agt bereikte com promis over eventuele plaatsing van de raketten een typisch voor beeld was van onderschikking van het buitenlands beleid aan binnen landse politieke overwegingen. Het compromis kwam er op neer dat Nederland zich voor modernisering van de kernbewapening uitsprak, maar nog niet beloofde die dingen te plaatsen op het eigen grondge bied. Voorhoeve: „ledereen heeft zijn bedenkingen over het statione ren van nieuwe kernwapens. Ik heb opiniepeilingen gezien die aanto nen dat 90% van de WD-kiezers pal staat achter het liberale verkie zingsprogramma. En dit program ma zegt: als de Sowjet-Unie in Genève niet bereid blijkt tot ver gaande vermindering van de middellange-afstandsbewapening. zal ook Nederland zijn aandeel moeten leveren in de modernise ring om die Russische dreiging te neutraliseren". Of die hiervoor genoemde drei ging echt bestaat of er niet is. dat is in feite een kwestie van geloof, of vertrouwen. Nel zoals de gedachte van de aanwezigheid van moderne kruisvluchtwapens in ons land de één bang maakt, terwijl een ander er niet koud of warm van wordf: men gelooft en vertrouwt de mensen die namens ons over vrede praten met de „tegenstander", of men gelooft en vertrouwt ze niet. Bij de WD zitten heel veel mensen die dit vertrouwen wél hebben, bij het Vredesplatform heeft men dit ver trouwen kennelijk niel. WD afdeling Leusden p/a Koolzaad land 13 LEUSDEN - De week van 7 tot 12 mei staat in het teken van het Nationale Astma Fonds. In die week zullen vele collectanten op stap gaan. Er is geld nodig voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting en hulpverlening. Astma, een aandoening aan de luchtwegen, is de meest voorko mende ziekte in Nederland. Het 25 jarige Astma Fonds is op weg om deze aandoening de wereld uit te helpen en is in staat enigszins de scherpe kantjes van deze ziekte weg te nemen. De collectanten zullen in de astmaweek ook de gemeente Leusden aandoen. LEUSDEN - Dinsdag 8 mei is er In de Korf, Smidse 1 een bijeenkomst belegd door de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. Het zal de laatste bijeenkomst zijn van het jaarprogramma 1983-1984. De avond zal gewijd zijn aan „Borders Engelse tuinen". Bestuurslid mevrouw M. Pels Rijcken-van Leeuwen Boomkamp zal een inleiding verzorgen. Er zijn dia's le zien van verschillende En gelse tuinstijlen. En er worden twee geluidsfilms vertoond over ver schillende typische en beroemde tuinen. De avond begint om 20.00 uur. Iedereen die belangstelling heeft is welkom. ZEIST - De op de Tweede Paasdag gehouden politlehon- denwedstrljd voor jonge nog niet-gecertlflceerde honden wist de Leusdenaar Alois Massop met zijn gekruiste Mechelse Her der teef „Sonja" de wisselbeker te veroveren met een totaal van 384Va punt. Er werd gewerkt vol gens het programma van Politie hond 1 van de Koninklijke Neder landse Politie Vereniging. Er de den In totaal tien honden mee aan deze wedstrijd. Winnaar werd dus: A. Massop uit Leusden met Mechelse herder Sonja 384'/2; 2. J v. Ee uit Drieber gen met Mechelse herder Robbie 377; 3. J. Mansen uit Nieuwegein met Mechelse Herder Oscy, 371. Op de zevende plaats eindigde de Achtervelder G. van Houten met Mechelse Herder Rino met 338V2 punt. LEUSDEN - Op zaterdag 5 mei zal in het winkelcentrum „de Ha mershof" van 10.00 tof 16.00 uur een IKV-kraam aanwezig zijn. Naast het gebruikelijke IKV- voorlichtingsmateriaal zullen er ook stickers, buttons, tassen, raambiljetten en vlaggen met het Aktieweekembleem te koop wor den aangeboden. Inlichtingen: telefoon 946685. ACHTERVELD - In verband met bevrijdingsdag organiseert het Achterveldse feestcomité za terdagavond een kaartavond. Deze zal worden gehouden in Ons Gebouw. De aanvang Is om 20.00 uur, Inschrijven vanaf 19.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 3.50. Er kan zowel geschut- als geklaverjast worden. De 1e prijs is een doos kruidenierswaren ter waarde van 100,- plus een beker en de wisselbeker. De Achtervelders nodigen de Stoutenburgers uit om te komen kaarten. Tijdens het feest Achter veld 600 werd de kaartavond geor ganiseerd door Stoutenburg Nu doet het feestcomité Achterveld dit en men wil proberen het record van 350 kaarters te breken. ACHTERVELD - Berichten voor de Leusder Krant van don derdag 10 mei kunnen niet door de Achterveldse medewerkster worden verzorgd. Berichten voor bedoelde krant kunnen In geleverd worden bij het kantoor van de krant, Rozendaallaan 9 te Leusden. Berichten voor de daarop volgende krant kunnen weer normaal op het bekende adres te Achterveld worden be zorgd. LEUSDEN - In zwembad Ba- voort is zaterdag 28 april afge zwommen door volwassenen en jeugd voor de diploma's A en B en zijn de diploma's uitgereikt voor zwemvaardigheid I. II en III. De zwemvaardigheidstesten beston den uit een aantal keuzepakketten waarbij het onderdeel snorkelen erg in trek was. Zwemvaardigheid I: Eva Haminga, Hugo Huisman. Zwemvaardigheid II: Helen Voorwerk, Monique van Peski, Annette v d Ham, Juriaan Moesber gen, Karin de Vries. Zwemvaardigheid III: Job Veldman. Clemens van den Enden en Mark Alex van Peski. De volgende deelnemers en -sters slaagden voor het A-diploma HarmenGeers Irma van Amei|de Joost van Gelder Jeroen Hutten Jeroen van Dalen Judith Snel Denny Darmadji Koen Holutgreve Lara Hansen 25-01-78 23-10-77 17-03-78 02-04-76 30-09-78 26-12-77 26-04-78 20-10-78 06-11-77 Volwassenen: Matty van de Zee-Bos 01-04-50 Voor het B-diploma slaagden bij de volwassenen: Hendrik Geitenbeek 28-04-31 Jan van de Velden 29-10-59 Jan Verkuil 27-08-12 B-diploma Jeugd: Armanda Hendriks 27-08-74 Erica Sleeking 23-09-78 Eveliene Coenen 04-06-77 GuidoJ. Jilderds 30-09-77 Hilda Smal 17-08-75 Laurens van der Hoek 02-10-77 Maarten Grooters 06-04-77 Machiel Verkuijl 23-08-77 Maarten Klaassen 07-04-77 Petra van Zanen 14-06-77 René Stoffels 25-01-77 Ronald van Buuren 01-03-77 Roger Woodward 05-10-78 Wijnand van Ee 11 -05-75 Jeugd: Lisette van Noort Laura Maes Lotte van de Hengel Manon Smit Marieke Jager Marjoleine van de Poel Marjolein van Wandelen Maartje Jansma Marcel Cornelissen Marco Westerhof Marieke Kropff Marcel Slderius NinoukHehenkamp Remi Huygens René van Raaphorst Rogier van Dokkum Ruben Vlek Ruben Steur Sebastiaan van Gelder Won van Kalsbeek Annemeike Weggemans Annemieke de Vries Arno Snelleberg Barbara vanlngen Bert Claessen Camil van der Meulen Cindy van Essen Chantal Rijnhout Eline Belderok Esther Bouwman Ewoud Kamphorst Esther van Daatselaar Evelien Groot Femke de Vries Frederike Brongers Haike Schepers 17-01-78 04-10-78 05-05-78 28-03-77 04-02-79 31-08-77 11-12-77 15-07-78 10-03-78 11-05-78 23-10-78 22-11-77 12-08-78 14-08-78 07-12-78 16-08-78 10-04-78 28-12-78 28-01-79 02-06-78 05-04-77 28-09-78 31-03-77 05-10-78 04-08-79 22-01-78 14-08-78 20-01-78 15-11-77 13-08-77 02-03-77 30-11-70 23-04-79 16-03-78 06-09-78 28-11-77 LEUSDEN - Een Inwoner van Amersfoort raakte dinsdag op de Doornseweg, ter hoogte van de kolonel Van Rooyenweg, van de weg. Tijdens een stuurcorrectle was de auto van de Amersfoorter geslipt. De man bleek meer alco hol op te heffen dan Is toege staan achter het stuur. LEUSDEN - De werkgroep Mi lieu Educatie van het CML verga dert maandag 7 mei om 20.00 uur In het gemeentehuis (kamer 17). Agenda: 1 Opening en mededelingen. 2 Notulen 2 april 1984 3 Ingekomen stukken. 4. Schoolprogramma Liniedijk en Slotenles. 5. Wegbermonderzoek 6. Zomerexcursie 7. Waf verder Ier tafel komt. 8 Rondvraag. 9. Het vaststellen van de volgende vergadering en sluiting.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5