Carlos Saura's „Carmen" een meesterwerk Spaanse ontboezemingen softbalset voor u! BOEIENDE FILM ,GLUT' II FILMHUIS APPELMARKT Uitslagen Impala gym wedstrijden Op maandag voo 6naar de filn Intocht bij kampioen schap Achterveld Veel prolongaties Eemelaar tennis- uitslagen Postduiven vlogen uit Uitslagen Leusder Troef Qii Ja, wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt ontvangt u van ons dit prachtige kado, fijn voor de vakantie. Vul dus snel de bon in. de leusder krant gevarieerd allerlei VRIJDAG 4 MEI 1984 (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - Na de Paasdagen is het altijd even rustig in de biosco pen, maar liefhebbers van een goede film kunnen toch terecht In Grand, waar de Spaanse film „Carmen" gaat draalen, geregisseerd door Carlos Saura. In vele opzichten een schitte rende film, waar vooral liefhebbers van deze Spaanse opera aan hun trekken zullen komen. Maar zij niet alleen. Danser en choreograaf Antonio Ga- des maakt een op flamenco gebaseer de balletversie van de opera „Carmen". Tijdens de audities vindt hij in eerste instantie niet de vrouw die in zijn ogen geschikt is voor de hoofdrol van Car men: „Zij was bijzonder mooi. haar volle lippen lieten prachtige, parelwitte tanden zien Haar haar was lang. zwart en glanzend als de vleugels van een raaf. Ze had een sensuele, maar norse blik in haar ogen. het waren zigeunero gen. wolvenogen Op een dansschool ziet Gades de jonge, onbekende Carmen, die net be gonnen is met professioneel dansen. Zij heeft wat hij zoekt. Hij biedt haar de hoofdrol aan. Zij accepteert en hij leidt haar op. dit tot ongenoegen van de rest van het gezelschap dat bij de produktie betrokken is. Gades blijft echter bij zijn keus en steunt Carmen. Er ontstaat een romance tussen de twee. die voor Carmen echter van korte duur is Maar Antonio raakt zo sterk in de ban van de geraffineerde Carmen, dat hun verhou ding dezelfde noodlottige afloop krijgt als de op het boek van Prosper Meri- mée gebaseerde opera. Saura's film kan worden be schouwd als een meesterwerk. De choreografieën van Antonio Gades en Carlos Saura zijn schitterend en het camera-werk van Teo Esamllla sluit daar erg fraai op aan. Doordat Saura en Gades de werkelijkheid parallel laten lopen aan het verhaal van „Carmen" krijgt de film een extra dramatische dimensie, die fasci neert. Kortom: een heel bijzondere film, die alleszins de moeite van het bekijken waard is, ook al Is men dan niet direkt een liefhebber van opera. „Carmen" is véél méér dan dat. (van de filmredaktle) AMERSFOORT - In het Filmhuis Ap pelmarkt draait van zaterdag 5 tot en met dinsdag 8 mei de Duits/ Zwitserse speelfilm „Glut" van re gisseur Thomas Koerfer. Het is een film met voornamelijk niet-Zwitserse hoofdrolspelers als Armin Mueller- Stahl, Katherina Thalbach en Krysti- na Janda. In een aantrekkelijke een voud snijdt de film bepaald niet- typische Zwitserse thema's aan. Een familie-epos die boeit. In dit familie-epos staat Andres Korb centraal, in 1943 het zoontje van een Zwitserse wapenfabrikant. Door zijn Scène uit Carmenvan Carlos Saura. te zien in Grand. (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - In verband met Koninginnedag, waardoor de pro grammatic van het weekprogramma voor de bioscopen In de knel Is gekomen, zullen de meeste films In Amersfoort geprolongeerd worden. Nieuw Is alleen „Carmen" in Grand en „Scandalous", eveneens In Grand. Het programma ziet er als volgt uit Grand theater: Terms of endearment (Grand 1). Carmen (Grand 2). Ciske de Rat (Grand 3), To be or not to be (Grand 4) en Scandalous (Grand 5). In de dmsdag-movie-cyclus draait het twee de deel van Bertolucci's „Novecento" (1900). In Cinema I kunnen eveneens de liefhebbers voor „Ciske de Rat" te recht. terwijl in Cinema 2 ..Scarface" met Al Pacino opnieuw met geweld het doek zal vullen. In Euro een reprise van „Barry Lyndon" van Stanley Kubrick. Voor de jeugd in Euro is „101 Dalmatiërs" geprolon geerd. ACHTERVELD - Het afgelopen weekend zijn de leden van de tennisvereniging de Eemelaar weer aan de slag geweest. Na dat op 15 april de landelijke competitie van start ging is nu zaterdag de districtscompetitie begonnen. Bij het samenstellen van de teams is getracht de be schikbare baancapaciteit zoveel mogelijk te benutten en zoveel mogelijk leden, die zich hebben opgegeven, in te delen. Dit eerste weekend kenmerkte zich vooral door de inzet van de reserveheren in diverse teams De competitiecommissie werd bijna in verlegenheid gebracht door dit grote aantal. Dat on danks, of dank zij deze invallers toch alle drie de herenteams tot winst kwamen is dan ook bijna verwonderlijk te noemen. Opmer kelijk is ook dat het zondagjunio- renteam, na twee 6-2 overwinnin gen op Lelystad en Almere en een terutrekking van het team van Eemslag na twee zondagen, goede kampioenskansen heeft. De uitslagen van het weekend zijn: Zaterdag 28 april heren Luck Raeck - Heren A 2-4 Heren B - Volta 4-2 Doordraaiers - Heren C 2-4 Senioren Loenen A - Senioren A 3-2 't Stort A - Senioren B 5-0 Senioren C - A. ta. D 3-2 Senioren D-S.T.V U. B 1-4 jeugd Weldam C-jongens t/m 15 A 2-6 Jongens t/m 15 B - Larsheim A 1-7 EemnesB-Meisjes t/m 15 A 8-0 Meisjes t/m 15 B - Uitwijk B 2-6 zondag 29 april Senioren Senioren 1 - Spitsbergen 1 1-7 Senioren 2 - Soesterberg 3 7-1 Heren Heren 1 - Lookhorst 3 0-6 Jeugd Almere 1 - Junioren 1 2-6 LEUSDEN - De uitslagen van de donderdag 26 april gespeelde kla- verjaswedstrijden zijn als volgt: 1 mevr Huijskes 5277, 2. hr. Knol 52313 hr. v. d. Berg 5190; 4. mevr. Knol 4993; 5. mevr. J. Ridder 4905; 6. mevr. Nijhuis 4888. De stand is. 1. mevr. Huijskes 19952 pnt.; 2 mevr. Grimberg 19090; 3. hr. Pal- land 188714. hr. v. d. Berg 18639; 5. hr. Bolt 18314; 6. mevr. de Ridder 18252; 7. mevr. Nijhuis 18247. Merels Sinds het voorjaar is uitgebar sten jubelt er 's morgens voor het opgaan van de zon, een merel zijn luid en vrolijk lied. Hij zit steeds op dezelfde tak van wat eens een lieflijk klein berkenboompje was, zo'n aardig klein boomp/e met een wit en bruine bast, in enkele jaren uitgegroeid tot een ver boven het huis uitstekende reus, zon en licht wegne mend. De merel voert zo te horen elke ochtend een lang gesprek, hij begint aarzelend in de vroege schemer, dan volgen een reeks trillers en rollers die tot ver in de buurt doorklinken. Wat verder in het buurtje antwoordt een an dere merel. Die is wat lang van stol, ,,onze" merel wacht z 'n tijd al en antwoord kort en krachtig Dan begint die an der weer met een verhaal waar geen eind aankomt, het beestje in de berk valt in de rede met een, naar mijn ge voel, nijdig weerwoord. En dat gaat maar door, de zon is al lang breed en hoog opge gaan, maar vlak voor ons openstaand slaapkamerraam zit die vogel alsmaar van ge dachten te wisselen met die een eindje verderop. We verwonderen ons over het feit dat geen triller gelijk Is aan een vorige, de variaties zijn eindeloos. Het schalt ie dere morgen vroeg tussen de huizen en bijna elke ochtend is het een doordringend mu ziekfeest. Het beroerde is dat je niet meer slapen kunt, hef gejubel of de ruzie dringt door tot in alle hoeken van de ka mer. Beest, hou je bek eens even, denken we dan. Om een uur of acht schijnt het ter ritorium afgepaald te zijn en wordt het een poosje stil. Die andere daar in een boompje aan die fraaie bocht van de Middenweg zwijgt ook ten slotte. Toch nog even over die Mid denweg: aan de kant van die witte met zwarte golfplaten af gedekte koopwoningen ligt een knots van een geluidwal, hier en daar bijna vier meter hoog en dat is goed: als je daar een vrij dure woning hebt gekocht heb je recht op zo min mogelijk herrie. Aan de overzij van de weg lig gen woningwet- en andere huurwoningen. Ook daar ligt een geluidwal zij het van iets geringer afmetingen, hoog stens anderhalve meter, en wat verder hier en daar een aardehoopje en geen wal meer te zien En zo is het goed. er moet verschil zijn, koopwoningen een flinke, en huurwoningen geen of bijna geen geluidwal. Huurders kunnen blijkbaar beter tegen lawaai dan kopers, dat is de mocratisch geregeld. Ik lees nog even dat er luxe woningen gepland zijn aan de Diakenhove, dat vind ik toch zo mooi. In vroeger tijden dacht je bij „Diaken" aan lie den die vanuit de kerk de nooddruftigen onderstand verleende. Ik weet het nog heel goed, met de Kerst een stuk spek, een deken of een paar klompen. Kwam een dia ken op bezoek en kreeg hij bij een kopje thee een kaakje of wat suiker in zijn thee dan kwam de ondersteuning in gevaar. Dat was luxe. Eens in een ver verleden heb ik korte tijd deel uitgemaakt van zo'n achtenswaardig college. Het was allemaal goed bedoeld maar de mogelijkheden wa ren gering. Het verhaal van Keesie, het diakenhuisman netje uit de Camera Obscura schiet me te binnen. Hij wilde niet van de „armen" begra ven worden en had geld ge spaard voor een nette oegra- fenis. In zijn lange leven had hij wel twaalf gulden voor een „fat soenlijke" begrafenis. Maar Klaas, zijn lotgenoot ver raadde het aan de diakenen: „Keesie het geld, onder z'n hemmetje het ie geld". En nou gaan we uitgerekend aan de Diakenhove luxe wonin gen bouwen Ik vind het hart stikke leuk. „Waar woon je?" „Aan de Diakenhove in een mooie bungalow". „Zo, van de kerk gekregen?" zou de vraag kunnen zijn. En toen ben ik bijna het Ka- naai ingewaaid, dat heeft niks te maken met die luxe wonin gen van de Diakenen. Ik fietste op het fraaie fiets pad langs het kanaal dat bijna klaar is. het kan mooi worden, zo van Woudenberg tot en met Leusden. Je ziet het dorp weer eens van een totaal an dere kant, maar daar moet je je niet door af laten leiden, want dat is niet van gevaar ontbloot. Het pad is namelijk wat smalletjes, met z'n tweeën fietsen is met aan te bevelen. Het is eigenlijk een fietspad voor solitairen, het vreemde is dat het aan de ene kant fietspad heet, en aan de andere voetpad. Ik fietst dus blij en tevreden het mooie voorjaar in, er was nogal wat wind, maar het was lekker rijden daar. Er pas seerde me een beetje opge voerde brommer, al of niet toegestaan op dit pad, maar wie zal daar naar kijken? Het brommertje had de gebruike lijke snelheid: een kilometer of zeventig, het verscheurde de landelijke stilte, maar door de enorme zucht en de wind verloor ik bijna mijn stuur en kon nog net op de betonnen rand het evenwicht vinden. Nou kan ik niet best zwem men en nog slechter boven blijven dus schrok ik me wel twee rotjes. Het vege lijf, wat dat ook wezen mag, gered. Had dat pad niet een half me- tertje breder gekund? Een vraag die al meer is gesteld. Nee, zegt Waterstaat, we hebben geen beton en geen geld meer dus moeten jullie maar een beetje uitkijken. Toch is het een leuk fiets- paadje. maar de Schammer- steeg of de Stoutenburger- laan zin in dit jaargetij mooier, ondanks de bobbels. Een dezer vroege morgens zijn we niet gewekt door een merel die z'n zilveren buite lende klanken over ons uit stortte, maar door knallende en scheurende brommers die hun vreugde over koninginne dag uitten via afgezaagde knalpijpen. LEUSDEN - Zaterdag hield de afdeling gymnastiek van Impala haar jaarlijkse onderlinge wed strijden in sporthal „De Korf". Onder grote belangstelling en een kort openingswoord door voorzitter J. Bruyn, nam wed strijdleider B. Holsbeeke de mi crofoon over, om de eerste groe pen, meisjes 6-7 jaar, aan 't werk te zetten. Er werd gewerkt op de evenwichtsbalk, brug-ongelijk, lange mat en zweedse kast. De wedstrijd verliep volgens sche ma, zodat om 15.00 uur de meis jes 8-9 jaar konden beginnen. Een klein uur later konden de prijzen van deze twee grote groe pen reeds worden uitgereikt. De prijzen bij de meisjes 6-7 jaar werden als volgt verdeeld 1e prijs: Selina Bunnik, 32.0 punten; 2e prijs: Githa de Baat, 31.2 punten en 3e prijs: Melissa Korsten, 31.0 pun ten. Bij de meisjes 8-9 jaar werd Anouck Reichert eerste, 31.2 pun ten, Erica Becker tweede met 30.6 punten en Mayoke Pellen derde 30 5 punten Na deze prijsuitreiking kwamen de meisjes 10-11,12-14, 14 jaar en ouder én de jongens 6-8 en 9-13 jaar op de vloer. Ook hier werd fanatiek gestreden om de ere-plaatsen Om de tel-commissie de gelegenheid te geven alle cijfers op een rij te zetten, werden er door de afdeling ritmisch en de spring- groep korte demonstraties gege ven. die door het publiek erg op prijs werd gesteld. Om half zes waren de punten geteld en werden door de technisch voorzitter de prijzen uitgereikt Meisjes 10-11 jaar: 1. Angela Bunnik, 31.3 pt., 2 Chantal Houtveen. 30.5 pt. en 3. Simone Voskuilen 30.3 pt Meisjes 12-13 jaar: 1. Lizette van Veldhui zen 30.8 pt en 2. Willeke v d. Groep 30 4 pt. Meisjes 14'jaar'err ouder 1 Carola Kruijswijk 34.8 pt.. 2 Monique van Wieringen 31 4 pt. en 3 Chantal Pais 31.2 pt. Omdat Carola Kruijswijk het hoogste pun tentotaal van deze dag behaalde mag zij een jaar lang de grote wisselbeker in haar bezit hebben Bij de jongens werden de prijzen als volgt verdeeld; 6-8 jaar 1. Dennis van Leest 30.5 pt.; 2. Bart Brugman 29 5 pt. en 3 Rogier Rijkers 29 1 pt. Jongens 9-13 jaar 1Costa 32 1 pt.; 2. Dennis 28 6 pt. en 3 Bart v. Empelen 28 3 pt ogen zien we de handel en wandel van zijn ouders Vader Frangois bestiert met voortvarendheid de wapenfabriek Promet-Werke en onderhoudt thuis een relatie met het Italiaanse dienstmeisje Antonia Zijn moeder verveelt zich dood in het bourgeois-wereldje en heeft een intieme relatie met zwager Albert. Op de zolder van de villa woont grootvader Wettach, een oud-officier van het Zwit serse leger, die in 1933 om politieke redenen zijn baan als militair attaché in Berlijn opgaf In het gezin wordt een Pools meisje van Andres' leeftijd opge nomen, dat op een gegeven moment aan opa en de Engelse ambassadeur verhalen vertelt over wat ze gezien heeft van de concentratiekampen. Sa men met Andres helpt ze een geïnter neerde Poolse soldaat vluchten, waar bij opa door vader Frangois per vergis sing wordt doodgeschoten. Langzaamaan rukken in GLUT beel den op van veertig jaar later een Poolse journaliste komt naar Zwitser land. waar ze aanwezig is bij de presen tatie van nieuwe wapens Het Poolse Dei tu vluchtelingetje Anna heet nu Hanr, inmiddels is Andres de eigenaar ga den van de wapenfabriek ontmoeten elkaar opnieuw en hen blijkt meer te zitten dan allee periode van veertig jaar Andres eenzame, uitgebluste man, staat volop in het leven GLUT film die je vanuit diverse standp. kunt bekijken De film laat zien kind de wereld van de volwass en/aart, hij behandelt het thema traliteitin het bijzonder die van vserland tijdens de Tweede Werel log (toen de Zwitsers per wee«. dagen werkten voor de Nazi's en zevende dag baden voor de Geal den), gaat in op het thema volvr, worden en op de relatie tussen schappelijke factoren en persoo» ontwikkeling, de vraag in hoevern mands heden bepaald wordt doe verleden „Een huis is niet alleen een huis, maar kan ook een val horen we Hanna (Krystyana offscreen al in het begin van zeggen (aanvang 20.00 uur) i de (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - Het experiment van Jogchems Theaters met goedkope toegangskaarten op maandag voor de Amersfoortse bioscopen is een succes geworden. Daarom wordt het goedko pere maandag-bioscoopkaartje gekontinueerd tot 27 juni a.s. Dat betekent, dat men 's maandags voor alle voorstellingen in de Amersfoortse bioscopen terecht kan voor 6,00 in plaats van 10,50. Lange films (de zogenaamde avondvullende films) kosten op maandag geen 15,- maar 10,50. Zoals bekend is de Nederlandse Bioscoopbond bezig om te bezien of het goedkopere maandag-tarief kan worden gehanteerd voor alle Nederlandse bioscopen. Momenteel geldt dit nog slechts voor enkele theaters in de grote steden en voor enkele in de provincie. In verband met het teruglopende bioscoopbezoek bekijkt de bioscoopbond of deze en andere maatregelen getroffen kunnen worden om de teruggang van het bioscoopbezoek tot staan te brengen. De „zes gulden "-aktie heeft in ieder geval succes Waaruit blijkt, dót de hoge entree-prijs voor veel filmliefhebbers toch een drempel is. waaroor men niet zo snel geneigd is om een „filmpje te pikken", maar eerst kritisch kijkt of het de moeite van het vele geld wel echt waard is. ACHTERVELD - Zondagmid dag zal de belangrijke wedstrijd Olympia-Achterveld worden ge speeld. Voor beide ploegen een zeer belangrijke wedstrijd want de winnaar wordt kampioen. In dien Achterveld kampioen wordt zullen de spelers met een wagen worden afgehaald aan de grens van Achterveld, ter hoogte van garage Lammers. Jar Voorafgegaan door de mi vereniging DWS zal dan een gang door het dorp worder maakt. Deze zal eindigen kantine op het Kerstensspori Aldaar wordt open huis geho ie waarbij een ieder die daar beta telt stelt kan komen feiciteren A eventuele kampioen zullen men worden geschonken doo JJ van Dijk. Of het zover komt voorlopig nog een vraag tot /re LEUSDEN - Aan de wedvlucht, georganiseerd door de Postdui ven Vereniging Leusden deden 472 duiven mee. Het vertrek vond plaats in Strombeek. De aankomst van de eerste duif was: 11.13 uur en 16 seconden. De laatste duif arriveerde om 11.24 en 28 seconden. De uitslag van de eerste vijftig duiven is alsvolgt: H. v.d. Hoek 1-29-44. Peters- Bransen. 2-9-12-20-21-31-33-48- 50: W. Vrijhoef: 3-17-18-22-39-42; Comb. Vrij-Bra 4-5-10-26; T. Elver- ding 6-15; G Dieters 7-13-14-24- 25-32-38, J. Pouw 8-11-19-27-28- 45-46; H. H. M. Bransen 16-35;G. Lambrechts 23-49; W. Kok en Zn: 30- PI Lambrechts jr. 34; B Kuiter 36; T. v. Valkengoed 37; Blom- Tijmensen 40-41; P Lambrechts 42 en A. v. Valkengoed 47 KORFBAL-Op donderdag 10mei en zaterdag 12 mei gaan de leden van de korfbalclub Antilopen weer de straat op om bloemen en platen aan de man te brengen. De Bloe men Aktie Commissie (BAC '84) rekent erop dat ook dit jaar de aktie zal slagen en de clubkas van de plaatselijke korfbalclub behoorlijk gespekt zal worden. SPORTSPLINTiR de ger PAARDENSPORT- De Lam Rijvereniging en ponyclub N dor houdt op Bevrijdingsda zogeheten menwedstrijd vo verse aanspanningen voor pony's als paarden. Uit dnei delen is het wedstrijdprog' opgebouwd, dressuur cours en vaardigheidspri 10.00 uur zal de menweds" de weide aan de Buurtweg i Treek beginnen 15 OOI Ik ben abonnee op Postcode/Plaats: De nieuwe abonnee is: Naam: Adres Postcode/Plaats: Ik betaal per kwartaal, halfjaar. jaar (Deze bon in open envelop opsturen naar de BDU b v afdeling abonnementen. Antwoordnummer 21. 3770 VB Barneveld Postzegel is niet nodig

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8