J o; H P e is belachelijk 'i ien voetstuk te p! huisarts laatsen" enige dat in Leusden zwangerschapsduur!" „Het is de „Hamersveld was destijds één van de mooiste praktijken van 't land" klopt Dokter Jan Hendrik Lantink 25 jaar huisarts in Leusden Dokter Lantink op spreekuur bij patiënten SPIRITUELE SEANCE VROUWENARTS ZWANGERSCHAPS DUUR BOUWVAKKER ACHTERVELD interview DONDERDAG 10 MEI 1984 LEUSDEN - De jubile rende huisarts Lantink moet volgende week ver schijnen op een openbaar spreekuur, dat „Aktieco- mité Jubileum dr. Lan tink" op touw heeft gezet. Volgens het comité ge vormd door een groep pa tiënten, wordt de dokter zaterdag 19 mei „doorge licht", maar „hoeft hij zich niet uit te kleden". Het openbaar spreek uur wordt gehouden in de tuin van het huis van de familie Lantink aan de Burg. de Beaufortweg. De jubilerende huisarts krijgt tijdens deze gelegenheid een scala van surprises voorgeschoteld. Het „spreekuur" begint om 10.30 uur en duurt tot ongeveer 12.00 uur. Voor nadere inlichtin gen kan men zich in ver binding stellen met me vrouw A. Herder, Hessen weg 117, telefoon 941015 of met mevrouw M. Huur- deman, Engweg 1, tele foon 940249. Ik heb een machtig mooie tijd achter de rug en ik ben nog ig niet van plan met werken te stoppen. Zet dat maar in de ant." Zo begint het interview met Jan Hendrik Lantink, lisarts in Leusden. De aanleiding om met dokter Lantink te an praten Is het feit dat hij zich vijfentwintig jaar geleden, precies te zijn op tweede pinksterdag 19 mei 1959, in het pnmalige Hamersveld als huisarts vestigde. Nog nooit heeft dokter Lantink een interview toegestaan ndat hij niet wil dat een kranteartikel in de verte zou kunnen zen op gratis reclame voor het „bedrijf" van huisarts ntink. Ter gelegenheid van zijn vijfentwintig-jarig jubileum sft de heer Lantink nu een uitzondering willen maken. Uit es blijkt dat de dokter nog veel plezier heeft in zijn werk. idrukkelijk betrekt hij ook zijn vrouw bij het gesprek dat we ithem voerden, want „alleen zou ik het werk nooit .Jngekund hebben". jj Toch is het niet allemaal rozegeur en maneschijn in het ien van een huisartsengezin. „Eén van de grote problemen dat een huisarts zijn emoties niet kwijt kan", aldus dokter ntink in het openhartige gesprek dat onze medewerker met mhad. EUSDEN - Om een logi- de he lijn te krijgen in het e' sprek met dokter Lantink 1 niet mee. Lantink is een aj itte prater die van de hak de tak springt. Als er enige een serieus onderwerp P» ide orde is geweest, wordt al snel weer afgedwaald e ireen wat luchtiger onder- 9 rp. Toch wil de dokter na jaar werken in Leusden Pleen aantal serieuze zaken ijt, omdat hij de mening is -'Ij gedaan dat er door de neenschap op een ver- srde manier wordt aange- ;en tegen het beroep van sarts. !et begint eigenlijk al met de 7el «nopleiding, die Lantink heie tra il niet zo bijzonder vindt. „Om sje Ier te worden hoef ie geen 0 xiderlijk verstand te hebben. g| ar het op aan komt is goed Ai «es te hebben en zin om te a( leren. Als je een middelbare i ooi kunt afmaken heb je bewe- 9 Ie kunnen studeren. Als je dan voldoende zitvlees hebt kun je s® afstuderen." bf1 oor Jan Hendrik Lantink zelf j, i 1 het heel wat voeten in de traifile gehad voordat hij het papier oor huisarts in zijn zak had. Pas 33-jarige leeftijd kon Lantink 'huisarts noemen. Dokter Lan- vindt de periode daarvóór erg ngrijk. Vandaar dat uitgebreid stilgestaan bij het leven van ink, vóórdat hij als huisarts werken. Alieen de precieze m,( jd van de Leusdense huisarts jr I nog een raadsel. We wagen de en nemen maar aan dat Lan- nu 60 jaar is Zelf zegt hij over: „Ik vind zelf mijn eigen jd niet zo belangrijk. Ik ben nog van plan te stoppen met »n Als iemand vraagt hoe oud n zeg ik altijd dat ik van voor de >9 stam." 1 ikter Lantink had eigenlijk Ms willen worden „Mijn vader een boerenzoon en mijn moe een kruideniersdochter. Toen e de middelbare school een moest doen kwam de liefde dieren, die ik van huis uit jekregen had, naar voren. We Wen in Borne in Twente. Om veearts te kunnen studeren tl ik naar Utrecht. Een hele Wemmg in die tijd. Ik weet het 9oed Mijn vader had een *in voor me gezocht. Een kamertje drie-hoog. Ik was de student in dat pension Eten Jik niet genoeg en de pudding ke altijd toe kregen lustte ik Hf heb het dan ook niet lang in «nsion uitgehouden. Op een J g zijn we met een koppel vrienden naar Maartens- isfietst. We hebben daar alle leuke huisvesting gevon- eve uati ind >T' De Duitse bezetter gooide echter roet in het eten. In 1943 werd de jonge Lantink opgepakt inhet kader van de „Arbeitseinsatz". Over de tijd die dan volgt kan Lantink ook nu nog alleen maar geëmotioneerd praten: „Je werd verdomme als jongen van achttien jaar zomaar van straat gepikt om ver weg te gaan werken. Ik ben uiteindelijk in Oostenrijk, ergens aan de Tsjechi sche grens terecht gekomen bij een dierenarts. Een goeie kerel, een Kroaat. Ook daar was lang niet iedereen het met de Duitsers eens. In Oostenrijk heb ik zelfs stiekum naar Radio Oranje kunnen luiste ren. Ook het werk viel eigenlijk wel mee. Ik heb honderden varkens moeten inenten tegen een vlek ziekte. Eigenlijk heb ik het aan die periode te danken dat collega's in de Amersfoortse ziekenhuizen me nog wel eens veearts noemen. Ze zeggen dat ze het kunnen zien aan de manier waarop ik met de injec tiespuit en medicamenten omga, dat ik vroeger veel met vee heb gewerkt." De periode tewerkstelling in Oostenrijk heeft voor dokter Lan tink niet erg lang geduurd. Al na drie maanden was hij op weg naar huis. Voor die tijd gebeurde er echter iets vreemds. „Zweden be hartigde de belangen van Neder land in Oostenrijk. Ik was dus op het Zweedse consulaat aangewe zen voor een bewijs waarmee ik naar Nederland mocht reizen In de periode dat ik op de nodige vergun ning moest wachten, ben ik naar zo'n soort spirituele séance ge weest. Je weet wel. Allemaal in een kamertje waar een aantal stoelen om een tafel staan. Als iedereen heeft plaatsgenomen worden de handen op tafel gelegd en begint de séance. De brandende vraag die mij bezig hield was, of ik wel verlof zou krijgen om naar huis te gaan. Toen mijn vraag werd ge steld bewoog de tafel precies tien keer. Geloof me of niet, precies tien dagen na die séance kreeg ik mijn verlofpas. Dit zou nog niet zo op merkelijk zijn geweest als niet juist op de dag dat ik naar Nederland vertrok, alle verloven waren inge trokken omdat op dat moment Italië door de geallieerden werd aange vallen. Het ligt voor de hand om te vragen of huisarts Lantink nu eigenlijk geloof hecht aan zaken als spiritualisme. Het anwoord is erg openhartig: „Ik ben nooit meer in mijn leven naar dit soort séances gegaan. Ook nu nog weet ik niet wat ik van die tafel moet denken die mij daar in Oostenrijk vertelde dat ik naar huis mocht. De belangrijkste re den dat ik nooit meer iets derge lijks heb gedaan is eigenlijk dat ik bang ben om te weten wat er Dokter Jan Hendrik Lantink op de tussendoor-stoeltjesvoor zijn spreekkamer „Hier heeft half Leusden op gezeten omdat hij aktief was geweest in het verzet Lantink wilde zich na hef behalen van hel doctoraal examen medicij nen verder bekwamen als vrouwenarts. Voordat hij geplaatst werd voor de opleiding, ging er een jaar verloren. „Het viel niet mee om tot de opleiding toegelaten te wor den. Ik ben toen weer een jaar lang veterinair werkzaam geweest in afwachting van mijn toelating In inde richting waarin ik verder wilde Ik heb als assistent driekwart jaar verloskunde gedaan en in totaal 3 maanden gynaecologie. Toen wist ik dat ik nooit een ziekenhuisman zou worden Als |e goed wilt func tioneren in een ziekenhuis ben je net een soort ambtenaar met een witte jas aan. Niets voor mi| Inmiddels bestond het gezin Lantink al uit man. vrouw en drie kinderen Het artsenvak is ook voor mevrouw Lantink niets vreemd. Ook zi| heeft het papiertje in haar gieter? Omdat hij zijn maag belang rijker vindt dan de waterleiding in zijn huis." Als het gesprek duidelijk ten einde loopt vraagt Lan tink om nog even geduld. Hij verdwijnt even om een pa piertje te halen waarop hij een aantal dingen heeft ge schreven dat hij beslist wilde zeggen. Na terugkomst blijkt het meeste echter al verteld te zijn. Eén onderwerp moet echter nog ter sprake komen vindt dokter Lantink. Het ligt op het terrein van de inter menselijke relaties. We be sluiten het interview dan ook met een welgemeend advies van de mens Lantink: „Laten we in het vervolg alleen nog maar praten over wat mensen goed doen in de samenleving en wat minder de nadruk leg gen op de fouten die ze ma ken." over mijn toekomst verteld wordt. In februari van het vorig jaar heeft de heer Lantink het Verzets- herdenkingskruis toegewezen ge kregen voor het werk dat hij na zijn terugkeer uit Oostenrijk in de Twentse verzetsbeweging heeft verricht. De toewijzing van het ver- zetskruis is niet gepaard gegaan met enig officieel vertoon. Lantink kreeg de onderscheiding uitge keerd zoals hij dat zelf op prijs stelde: gewoon toegezonden via de post. Over de tijd in de verzets beweging wil dokter Lantink graag een paar dingen zeggen: „Er ge beurden in die tijd natuurlijk allerlei verschrikkelijke dingen Ik heb ze ker een jaar lang elke nacht in een ander bed geslapen, omdat ik over al gezocht werd Achteraf kun je vaststellen dat je in die tijd écht leefde Je voelde als het ware vierentwintig uur per dag elke vezel in je lichaam leven Wat de samen leving betreft zou je kunnen zeggen dat het een ideale tijd was Het gevoel van saamhorigheid heb ik na 1944 nooit meer zo beleefd Het was voor mij een diepe teleurstel ling dat al de dag na de bevrijding iedereen weer groen, rood of geel was. Toen begon iedereen direkt weer over zijn geloof, zijn afkomst of politieke opvatting, verschrikke lijk heb ik dat gevonden Het ver- zetskruis dat ik heb gekregen bete kent voor mij erg veel Officieel vertoon in de vorm van een uitrei king op het gemeentehuis of zo heb ik echter niet gewild Ik zie het als een persoonlijke zaak die voor mij en mijn gezin waardevol is." Na de oorlog vatte de heer Lan tink de draad van het studeren weer op Nu niet veeartsenijkunde, maar de richting medicijnen Zoals voor elke student van vlak na de oorlog was het wel even wennen om weer een regelmatig leven te gaan lei den Bovendien had Jan Hendrik Lantink al een meisje leren kennen waarmee hij later overigens trouw de. Uiteindelijk werd in 1953 afge studeerd De minister nodigde Lan tink echter uit om zijn dienstplicht te vervullen Hetgeen de heer Lantink deed als reserve-officier kapitein- ling eigenlijk het meest sportie ve gebeuren In de samenleving. Tijdens een bevalling komt het waarachtige in de mens op een natuurlijke wijze naar boven. Toch werden al die bevallingen aan huls me op een gegeven ogenblik teveel. Vijf jaar lang deed ik zo n 100 bevallingen per jaar. In het topjaar deed ik zelfs 114 bevallingen. Op het laatst voelde ik me zelf gewoon een nageboorte." De heer Lantink wil best kwijt dat het hem, economisch gezien, niet slechter is gegaan sinds Leusden alsmaar groter is geworden. Toch heeft hij wel bedenkingen tegen de wijze waarop de gemeente de za ken heeft aangepakt. „Ik zeg wel eens Het enige wat in Leusden klopt is de zwangerschapsduur. Voor de rest gaat er nog wel eens wat mis Zo ben ik nog altijd van mening dat Leusden in de beginja ren van de uitbreiding te weinig sociale woningbouw heeft ge pleegd Mensen die hun hele leven al in het oude Hamersveld woon den. werden op die manier ge dwongen naar Amersfoort te ver huizen omdat daar goedkopere huizen beschikbaar waren. Zo vind ik het nog altijd jammer dat oude boerenmensen meestal geen wo ning mogen neerzetten naast de boerderij waar zij hun hele leven gewerkt hebben. Het is inzielig om tussen een rij burgerwoningen in eens een bejaarde boer aan te treffen die min of meer gedwongen werd zijn boerenerf te verlaten. Ik maak me daar eigenlijk nog vaak kwaad over. Geloof me of niet, ik heb boerenmensen als patiënt ge had die van alle gemeentelijke toestanden écht ziek werden." Dokter Lantink weet van zichzelf wel dat hij geen gemakkelijk per soon is waar het gaat om het signaleren van misstanden. „Ik ben een echte dwarsligger. Dat weet ik best. Ik ben lange tijd gemeentearts geweest. Ik moest toen lijkschouwingen doen, keurin gen verrichten en adviezen ver strekken in bijstandszaken. Jaren lang is dat allemaal goed verlopen. Ik wil de hele kwestie niet meer opnieuw oprakelen, maar het komt er op neer dat ik voor de eer bedankt heb. Vroeger had ik ook een veel beter kontakt met allerlei gemeentelijke instanties Je zocht toen samen naar oplossingen voor problemen Het is nu allemaal zo groot geworden in Leusden, van een goed kontakt kun je nu niet meer spreken." Lantink heeft, evenals zijn vrouw, uitgesproken ideeën over zijn eigen functioneren in de sa menleving als huisarts. „Het is belachelijk om een huisarts op een voetstuk te plaatsen Ik zie een patiënt en zijn arts meer als een team Het team moet in nauw overleg een oplossing zien te vin den voor het probleem dat de patiënt heeft. De arts is daarbij niet belangrijker dan de patiënt zelf. Trouwens, ik sta achter de uit spraak van een bekende professor dat de juiste diagnose via de wacht kamer en de spreekkamer moet komen en niet via het stopkontakt. Dit om aan te geven dat de per soonlijke relatie tussen patiënt en arts belangnjker is dan het onper soonlijke onderzoek middels aller lei ingewikkelde technische appa raten. „Een arts is gewoon iemand die een vak heeft geleerd, net zoals elke bouwvakker dat heeft ge daan," vult dokter Lantink zijn eer dere betoog aan Mevrouw Lantink doet ook nog een duit in het zakje. „Weet je waarom de mens een arts soms hoger aanslaat dan een lood- arts. Pas na één jaar legerdienst dat jaar heb ik me bezig gehouden kwam dokter Lantink er achter dat met baarmoederonderzoek bij hij vrijstelling had kunnen krijgen, merries, in ieder geval al een beetje bezit waarop staat dat zij met goed gevolg het doctoraal examen medi cijnen heeft afgelegd. Lantink be sloot, samen met zijn vrouw om zich ergens te vestigen als huis arts. Ook in die dagen een groot probleem „Tegenwoordig lees je grote verhalen in de krant dat het voor een afgestudeerde arts zo moeilijk is om een baan te vinden. Laat ik je vertellen dat dat toender- tijd ook een probleem was. Ik heb een paar jaar overal in het land waargenomen, zoals dat heet. Als een arts met vakantie ging of ziek was kwam ik opdraven als vervan ger Je kreeg daar destijds 15- tot 25,- per dag voor Dat bete kende voor mij en mijn gezin geen vetpot en voor de arts die mij liet komen daarentegen een behoorlij ke rib uit zijn lijf. Ik moet wel zeggen dat ik het huisartsenvak in die tijd door en door geleerd heb. Wat ik erg goed geleerd heb is om niet in paniek te raken. Ook leer je door al dat waarnemen goed improvise ren." De kennismaking met deze stre ken dateert van de tijd dat Lantink moest waarnemen voor de Achter- veldse arts Braun „Ik weet het me nog goed te herinneren. Ik deed de visites toen op de motor Een prachtige tijd. Het katholieke deel van de Hamersveldse bevolking had ook voor dokter Braun als huisarts gekozen zodat ik in die periode ook Hamersveld leerde kennen. Het is ook aan dokter Braun te danken dat ik in 1959 naar Hamersveld kon komen om me daar als huisarts te vestigen Braun had me warm aanbevolen bij de heer Bergink, de huisarts van Ha mersveld die op het punt stond zich terug te trekken. Ik moet zeggen dat ik, achteraf gezien, erg geluk heb gehad Ook toen al was Ha mersveld één van de mooiste prak tijken in het land. Een prachtig mooi huis stond er voor me klaar, in een prachtige omgeving. Een echte plattelandspraktijk waarbij je hele maal op jezelf was aangewezen." Op dat moment valt mevrouw Lantink haar man in de rede: „Dat kun je nu wel zeggen. Het had ook wel nadelen, dat platte landsarts zijn. Tot 1968 kenden we geen weekenddiensten. We werkten zeven dagen per week. We gingen zelfs geen stukje wandelen omdat er wel eens iemand kon bellen die mijn man nodig had." Toch blijft Lantink er bij dat het een enorme tijd was: „Ik heb zelfs wel tanden en kie zen getrokken en botbreuken behandeld," zegt hij breedla- chend. Dokter Lantink wijst ook nog op het feit dat hij in die tijd een apotheek aan huis had „Mijn vrouw verzorgde eigenlijk de apo theek. Tijdens het spreekuur schreef ik recepten uit. Ik deed daarna nog een aantal visites waar ook nog wat recepten geschreven werden. Tussen de middag maakte mijn vrouw dan de medicijnen klaar. Vaak was de kreet: Tuiten of tellen?. Erg goedkope pillen wer den namelijk niet precies uitgeteld Die werden gewoon in een pot „getuit". Dure pillen werden echter wel degelijk geteld. Als we krap in de tijd zaten deed ik het zelfs nog wel anders. Ik gaf dan iemand een potje pillen mee en vroeg of hij ze thuis wilde tellen. Ik kreeg dan later een telefoontje hoeveel pillen er in de pot gezeten hadden, zodat ik de juiste rekening kon schrijven." Dokter Lantink laat er geen enkele twijfel over bestaan wat hij het mooiste vind in zijn be roep: „Ik heb bevallingen altijd iets fascinerends gevonden. Als ik jong was zou ik alle bevallin gen nog zelf willen doen. Als arts krijg je namelijk tijdens een be valling een schat van informatie over het gezin waarin je op dat moment bent. Ik vind een beval-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5