aatste officiële paal van laatste rote woningbouwproject 2e Fase Eerste paal in 2e Fase gaf wat moeilijkheden... Vrouwenraad sprak met bestuur Omroep Leusden Gemeente wijst op voordelen van composteren Geen terug gave bijdrage Treeksangh opgeheven CDA laat financiële bezwaren varen leusder krant Burg. Rademaker is afwezig tot 3 juni Planadviesgroep vanavond in OJJC De Geut V Voor schoolzwemmen Hardrijders bekeurd Knobbelzwaan DINSDAG 15 MEI 1984 plaatselijk nieuws ontstonden de wijken Akker hoeve, Noorwijck, Hamershof. Langenbeek, Bosveld, Munnik- hove, Claverenblad en Wil denburg. De ontwikkeling van de Tweede Fase stond in het teken van de opvang van woningzoe kenden uit de regio. Leusden heeft, behalve aan eigen inwo ners, zeer veel mensen uit Amers foort en wijde omgeving onderdak geboden. Donderdagmiddag mocht wethou der Wagenaar symbolisch de laat ste paal slaan van wat het laatste grote woningbouwproject in die Tweede Fase werd genoemd. De UBA uit Uithoorn is op de hoek van de Hamersveldseweg/Burg. Van der Postlaan begonnen met de realisatie van 74 ongesubsi dieerde carport-woningen waar van makelaardij Reimus en Snel er inmiddels 54 in de verkoop heeft gebracht. Volgens opgave van de makelaar zijn er tot nog toe 42 verkocht aan mensen uit Leus den en de regio. SURPRISE Voor de kopers van de woningen had UBA-directeur ing. J de Reus donderdag een surprise in petto. Hij verklaarde dat zijn bouwbedrijf de kosten wil vergoeden die ver bonden zijn aan een opleverings rapport door .Vereniging Eigen Huis" De Reus- ,,Niet omdat wij twijfelen aan de kwaliteit van onze eigen woningen, maar om even tuele twijfels bij de kopers weg te nemen, nu er in de kranten zoveel wordt geschreven over minder deugdelijke nieuwbouwwonin gen". Wethouder Jan Wagenaar was bereid ook even wat over de ongesubsidieerde, goedkope vrije-sectorwoningen van de UBA te zeggen: ,,Het zijn kwalitatief goede woningen die de toets der kritiek kunnen ooorstaan". Een en ander werd kennelijk zo na drukkelijk en officieel meegedeeld vanwege het feit dat er nogal wat te doen is geweest rond de pre miewoningen (van een andere bouwer) in Claverenblad en Wil denburg. Bij 64 woningen bleken de dakbalken (gordingen) te dun te zijn, één woning had maar liefst zeventig gebreken en bij andere huizen werden ook minpunten ge noteerd. Begin volgend jaar wordt de 7 in een heimachine kaf wethouder Jan Wagenaar fjaatste paal van het laatste e woningbouwproject in de iede Fase. n één onzer verslaggevers) ISDEN - Met enig feestelijk toon heeft wethouder Jan genaar van openbare werken ruimtelijke ordening de laat- officiële paal geslagen in het ste grote woningbouwpro- in Leusdens uitbreidings- i de Tweede Fase. Het gaat een project van 74 ongesub- eerde koopwoningen 150 :end gulden in de wijk Clave- jlad. |r de start van de bouw van huizen nadert niet alleen kerenblad/Wildenburg zijn vol- fng, maar ook de Tweede Sinds september 1977, bij ■begin van de uitbreiding van den, tot nu zijn er zo'n vier- :end woningen gebouwd en arÜ LEUSDEN - Burgemeester J.W.M. Rademaker is vanaf heden afwezig tot 3 juni aanstaande. De spreekuren op dinsdag 15, 22 en 29 mei [omen daarmee te verval len. Spoedeisen kunnen aangemeld worden via het sekretariaat van B W. Af spraken voor loco-burge meester Wagenaar kunnen gemaakt worden op vrijdag avond. fiafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. krschijnt elke dinsdag en donderdag. ifdredakteur: larnix Kreyns edaktie: oudewina de Boer aspar van Loo evering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, or het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. idaktie en administratie: loor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op kdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot lOuur. Telefoon 033-941495. I fonnementsgeld: 2,60 per jaar, '.80 per halfjaar. 15 per kwartaal (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Aan het slaan van de laatste officiële paal in het uitbreidingsplan de Tweede Fase werd donderdagmiddag veel ruchtbaarheid gegeven, de éérste paal moest het zeven jaar geleden zonder enig feestelijk vertoon doen. Dat kwam omdat er met de eerste palen destijds iets mis was. Ze waren 25 meter lang en daardoor té lang om in de grond geheid te worden. Door deze blunder werd begin september 1977 het feestelijk slaan van de eerste paal in de Tweede Fase afgelast. De vlaggen en wimpels werden vervolgens niet meer uit de kast gehaald door de gemeente. chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond X) uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan 'akt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag £n 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u lakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 41. toestel 44. BESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u «stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met lelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, 'na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per [nplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 •cm). Unt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Men-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- 9t u de gewenste foto('s) thuis. leusder krant een uitgave van de bdu- 'tenkombinatie te Barneveld. De problemen rond de eerste pa len. voor de woningen in Akker- hoeve en en Noordwijck, ontston den toen de 25 meter lange paal- funderingen op een harde laag in de grond stootten en geen milli meter meer verder wilden. Ach teraf hadden de palen een stuk korter moeten wezen en had zich oplevering verwacht van de laatste woningen in de grote projecten. Daarna is er nog j ruimte voor de duurdere vrije sector. Tegen die tijd komt er een einde aan de Tweede Fase j in Leusden. De eerstvolgende woningbouwprojecten zullen daarna starten In het noorden van Leusden, waar in 't Ruige "Veld de komende jaren wonin gen „voor de eigen behoefte van Leusden" zullen verrijzen, j het probleem nooit geopenbaard Maar omdat aannemer Bredero en opdrachtgever Centraal Ne derland met de palen zaten werd uiteindelijk een oplossing be dacht: in de harde grondlaag wer den gaten .gespoten" waarna de palen er wel in geslagen konden worden. I Een van deprobleem-palenuit 1977 LEUSDEN - Tijdens de laatste Vrouwen Raadsvergadering van dit seizoen werd door twee le den van de Stichting Lokale Omroep Leusden enige uitleg gegeven over de consequenties van het plaatsnemen in de pro grammaraad en de toekomst plannen van de lokale omroep. Dit naar aanleiding van het ver zoek aan de Vrouwen Raad een afgevaardigde in de program maraad te benoemen. (Van één onzer verslaggevers) Een programmaraad is een eerste vereiste om toestemming van de I gemeente te verkrijgen uit te mo- LEUSDEN De gemeente zal gen zencjen Deze programma at nuarnaan trvt not toriinKoto. niet overgaan tot het terugbeta len van de bijdrage die ouders twee jaar lang voor het school zwemmen van hun kinderen hebben betaald. Dit heeft wet houder Fons Ummels maandag avond kordaat meegedeeld in de vergadering van de raadscom missie financiën. De wethouder zei dit als ant woord op een vraag van Corri Verduin (PvdA). Zoals bekend heeft Leusden besloten de bijdrage voor het schoolzwemmen te laten vervallen, nadat de inspecteur van het lager- en kleuteronderwijs had laten doorschemeren dat het hef fen van de bijdrage op weerstand kan stuiten bij de minister van Onderwijs. Het betalen van de bij drage van één gulden per keer per kind werd twee jaar geleden inge voerd om de kosten van het school zwemmen in Leusden te drukken. Nu de bijdrage in het komend schooljaar vervalt - de vervoers kosten moeten nog wel door de ouders worden opgebracht - zal de gemeente er 40 duizend gulden op dienen toe te leggen. Volgens wet houder Ummels. zo liet hij maan dagavond weten, zal dat bedrag door bezuinigingen in het onderwijs gevonden moeten worden, met na me in het schoolzwemmen door bijvoorbeeld de vierde klas van de lagere scholen uit te sluitenvan het zwemuurtje. Gebleken is dat in die klassen het meeste .verzuim" is tijdens het schoolzwemmen KUNSTSTOFVELD De gemeenteraad zal deze maand besluiten een eenmalige bijdrage te verstrekken van 355 duizend gulden voor de aanleg van een zandkunststofveld op het hockeycomplex van MHC Leusden. De raadscommissie fi nanciën schaarde zich maan dagavond unaniem achter het voorstel van burgemeester en wethouders. raad moet geformeerd worden uit een doorsnee van de plaatselijke bevolking, vandaar het verzoek onder andere aan de Vrouwen Raad. Een programmaraad kan vooraf ideeén aandragen die, zo dra het technisch realiseerbaar is, in principe nooit geweigerd kun nen worden. Achteraf kan de pro grammaraad haar mening over programma's geven. Een pro grammaraad is beleidsbepalend. Financiële consequenties aan het plaatsnemen in zo'n raad zijn er niet. De financiën zullen in de toe komst opgebracht moeten wor den door eventuele sponsors en subsidie. Omdat de Vrouwen Raad een af vaardiging is van diverse vrou wenverenigingen in Leusden, kon zij niet direkt haar beslissing ne men. De afspraak werd gemaakt dat na raadpleging van ieders achterban de Stichting Lokale Omroep zo spoedig mogelijk de beslissing van de Vrouwen Raad zal vernemen. voc Voor het vrouwenontmoetings centrum (VOC) dat in oktober haar deuren opent in de kelder van het gemeentehuis zijn diverse werkgroepen geformeerd De werkgroep inrichting is al maanden aktief. De openingsfes tiviteiten krijgen geleidelijk ge stalte en aan alle vrouwenver enigingen in Leusden is een brief verzonden waarin gevraagd wordt of zij belangstelling hebben het VOC voor hun aktiviteiten te hu ren Het VOC wordt gedeeltelijk een open centrum waar iedere vrouw in Leusden welkom is. Tij dens de overige dagdelen kan het VOC gehuurd worden door de di verse vrouwenverenigingen Bij voldoende belangstelling orga niseert de Vrouwen Raad in het najaar de gespreksgroep: Om gaan met verdriet. Dit onder lei ding van Diny van Dorp. Op het programma staat verder een avond experimenteel toneel, waarschijnlijk door de groep Spektakel. De themaochtend van het najaar is gewijd aan het on derwerp 'vrije tijd' LEUSDEN - Groot gemengd toonkunstkoor Treeksangh uit Leusden bestaat niet meer. Op de onlangs gehouden bijzon dere algemene ledenvergade ring hebben de leden van "Treeksangh" beslotende akti viteiten van het koor te stoppen en de vereniging op te heffen. Reden voor het abrupt einde van het Leusdense toonkunstkoor is het gebrek aan leden Met name de "mannenpartijen" waren erg onderbezet Het bestuur en de le den van het koor hebben nog ge probeerd nieuwe leden te werven, maar die pogingen bleken vruch teloos. "Treeksangh" heeft acht jaar be staan en kende in het begin een groep van zo'n honderd enthou siaste leden. In 1977 werd onder leiding van J. van Spaendonck het Requiem van G. Fauré uitge voerd in samenwerking met het Randstad-Kamerorkest. In dat jaar werd ook het door Spaen donck gecomponeerde cantate "Leusden 1200" ten gehore ge bracht. Sinds die tijd heeft het toonkunstkoor eenmaal per jaar een concert gegeven en ver- leende het medewerking aan het TROS-programma "Toerja Toer- nee" LEUSDEN - Tijdens een snel heidscontrole door de rijkspoli tie nabij de kruising Asschatter- weg/Middenweg zijn dertien au tomobilisten bekeurd wegens te hard rijden. De snelheden va rieerden van 65 tot 86 kilometer per uur. LEUSDEN - Dinsdag 15 mei ver gadert de planadviesgroep in het gebouw van het Open Jeugd en Jongeren Centrum "De Geut" aan de Zwarteweg 29 Zoals ge bruikelijk is de aanvangstijd 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten- 1Opening/inventarisatie spre kers vanaf de publieke tribune 2. Verslag van de vergadering van 17 april 1984 3. Mededelingen. 4 Culturele Raad 5. Werkplan 1984 van OJJC de Geut. 6. Aanstelling beroepskracht voor de Geut 7. Rondvraag. 8. Sluiting (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De CDA-fractie In de raad heeft geen moeite meer met het bedrag van ruim 85 duizend gulden dat nodig is voor de aanleg van een tweede volks tuinencomplex in Leusden. CDA'er Bram Vroon Het maan dagavond weten dat door nadere informatie en door gegevens van Stichting Volkstuinen Comple xen Leusden de bezwaren bij zijn fractie zijn weggenomen. Vroon deelde dit mee in de ver gadering van de raadscommissie financiën. Na gisteravond kan dan ook worden geconcludeerd dat het voorstel van burgemeester en wet houders om een tweede volkstui nencomplex aan de Aschatterweg te realiseren het deze maand in de gemeenteraad zal halen. De twee grootste fracties. WD en CDA (met uitzondering van Evelien Blom die tegen de gekozen lokatie is), heb ben geen problemen met het voor stel PvdA, GPV/SGP en D'66 zijn van mening dat de aanlegkosten die de gemeente moet betalen aan de hoge kant zijn. Deze fracties zullen zo goed als zeker tegen het voorstel stemmen In onze donderdageditie een uit voeriger verslag van de behande ling van het volkstuinenvoorstel in de commissie financiën. u j F»'/' w. J N kno e-^c t. z w/.* rs (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente gaat haar inwoners wijzen op de voorde len van composteren thuis. Binnenkort zal op een zaterdag een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden waarop het een en an der over composteren voor particulieren wordt verteld. De ge meente zal op die bijeenkomst compostcontainers tegen een gere duceerde prijs aanbieden. Uit een enquête die in het najaar door de gemeente is gehouden, blijkt I dat vijftig Leusdenaren reeds zelf huisvuil composteren, achttien het j daadwerkelijk van plan zijn en éénenvijftig Leusdenaren er belangstel ling voor hebben. Aan het thuis-composteren zit zowel een voordeel Vuor de particulier als voor de gemeente. Degene die composteert kan de opbrengst verwerken in de tuin en doet daarmee aan recycling, terwijl de gemeente minder huisvuil hoeft af te voeren waardoor de kosten hiervan afnemen Uitgerekend is dat per gezin zo'n 300 kilo huisvuil per jaar bespaard kan worden als er thuis gecomposteerd wordt. Om aan deze biologische recycling te doen zijn er containers in de handel, waarin het te composteren huisvuil gedaan kan worden. Er is echter ook een goedkopere methode door het bewuste afval te depo neren tussen wat gaas aan vier paaltjes. Reeds in de twaalfde eeuw behoorde het tot de status van de adel om zwanen te houden In slotgrachten en vijvers. Het is dan ook een vogel met een trotse, adellijke houding, als hij op het water drijft met zijn sier lijk gebogen hals en de kop die naar beneden wijst. Op het land verliest hij wel wat van zijn adel lijke waardigheid, als hij op zijn zwarte platvoeten loopt te waggelen. Maar sinds de buitenplaatsen omgevormd worden tot hotels, pensions en in ternaten, heeft ook de zwaan daar zijn functie verloren en is weer ver wilderd. Oorspronkelijk is de knobbelzwaan, want daar gaat het nu over, in ons land alleen maar een wintergast, dus geen broedvogel. We herkennen de soort ge makkelijk aan de oranje snavel en de zwarte knobbel daar bovenop. Die knobbel bereikt in drie jaar zijn uiteindelijke grootte en is bij het man netje groter dan bij het vrouwtje. De broedtijd van de zwaan valt eind april, be gin mei. Hij begint met de bouw van een nest, zo maar op de grond aan de rand van het water, met een doorsnede van wel meer dan een meter en zij komt wat later mee helpen. Het materiaal be staat uit wat takken, riet stengels, verdroogde waterplanten en andere plaatselijke vegetatie, af gewerkt met een hoe veelheid veren. Het aan tal eieren dat in het nest wordt gelegd, verschilt nogal in aantal, soms drie, soms wel negen grijsgroene eieren, welke gedurende vijf weken worden bebroed. Het nest ligt vaak vlak aan de weg, doch ze trek ken zich van het voorbij- razende verkeer niets aan. Ook een fietser kan ongestraft het nest op enkele meters afstand passeren. Kom echter niet lopend in de buurt. De wakende zwaan neemt dadelijk een drei gende houding aan: de hals in de vorm van een S, de vleugels hoog op getrokken en met bla zende en sissende ge luiden. Wacht dan geen aanval af want een klap met een vleugel kan een gebroken arm opleveren. Een paar dagen na het uitkomen, verlaten de jongen het nest. Ze heb ben dan grijsbruin dons aan de bovenzijde en wit dons aan de onderzijde en zwemmen meteen. Vader zwemt voorop en moeder komt achteraan. Ze voeden zich in hoofd zaak met waterplanten, maar ook wel met wor men, kikkervisjes, slak ken en insekten. Hoe het gezegde over de zwanenzang in de wereld is gekomen is niet echt duidelijk. De knobbel zwaan maakt, afgezien van zijn dreigend blazen, geen enkel geluid, laat staan dat hij zou zingen. Misschien dat het zin gend en fluitend geluid, dat de vleugels tijdens de vlucht maken, daar iets mee van doen heeft. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3