Oma, wij hebben een meester met 'n snor" het ziekenhuis Elke dag een aktiviteit tijdens Vredesweek is het absurd de opleiding te beginnen" Eenzijdige ontwapening aan deLapeerseweg.... ario en Jaap werken in de speelzalen van Blijhof iCheidend HSG-direktrice Kitty Verbeek op internationaal congres: DINSDAG 15 MEI 1984 plaatselijk nieuws 5 door Tea Middelkoop in een onze verslaggevers) STERDAM - "Er doet zich de gezondheidszorg een wikkeling voor, waarbij ishulp, preventie en voor- ting een steeds grotere zullen gaan spelen. Dat ft konsekwenties voor verpleegkundig beroep. ?n we deze ontwikkeling i r zijn, en er niet achter I lopen, zoals in de ver- egkundige sector al te k het geval is geweest bij ■ere ontwikkelingen." met applaus van haar gehoor angen uitspraak deed me- w Kitty Verbeek, directrice de Hogere School voor Ge- Iheidszorg (HSG) te Leusden. stleden donderdag op een jres in Amsterdam. Dat inter- inale congres is een initiatief de HSG ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van de school iet afscheid van mevrouw Ver- i als direkteur. Mevrouw Ver- is sedert 1970 als direktrice de school verbonden ge- si Op het congres in het Am- lamse hotel Krasnapolsky is ierdag en vrijdag gesproken het onderwerp 'De realiteit iet verpleegkundig beroep in ireel perspectief'. Met behulp nleidingen door deskundigen nnen- en buitenland, zogehe- paperpresentaties' en forum- jssies werd dit onderwerp dagen lang vanuit verschil- i invalshoeken belicht. Bin- het kader van het congres- ia werd met name aandacht eed aan de verpleegkundige j epsuitoefening in relatie tot erpleegkundig onderwijs, het igement in de verpleging en verpleegkundig onderzoek, ens dr. J.H. Baay, de voorzit- in de H.S.G., die donderdag en het congres opende, is oor de eerste keer in Neder- en vermoedelijk ook de eer eer in Europa, dat een inter naal congres van deze om- aan het verpleegkundig be is gewijd. e opening door dr. Baay hield cheidend direktrice van de de eerste inleiding Zij sprak de visie van de HSG op de eit van het verpleegkundig ip in cultureel perspectief. I ouw Verbeek maakte duide- I lat zij al vele jaren geleden I dat voor het beroep van ver- de ervaring met mijn eigen nichtjes en neefjes Ik had me voorgeno men er alleen maar bij te gaan zitten om te kijken hoe het zou gaan. Ik ben met lego gaan spelen en de kinderen vonden het prach tig. Bij de kinderen die niet meteen naar mij toekwamen nam ik een afwachtende houding aan. Er was ook een meisje die zei: ..Ik ben bang voor jou." Maar dat gaat inmiddels prima. De kinderen han gen gewoon aan je De eerste dag ging ontzettend snel om. Vaak gebeurt dat nu nog." Jaap: ..Ik dacht ook dat het veel moeilijker zou gaan maar de kinde ren kwamen ook bij mij meteen zitten Vooral de jongens. De leid sters vertelde mij dat ook wanneer een vader zijn kind komt halen of brengen hij een gevierd persoon is De reaktie van een peuter die vroeg of ik al papa was, vond ik prachtig Bij kinderen die niet meteen ko men, neem ik geen afwachtende houding aan. Ik stel mij ook niet opdringerig op maar ik probeer wel hun vertrouwen te winnen. Dat doe ik vaak door middel van een ver haaltje of het voorlezen van een boekje Na de eerste week was ik bekaf, ofschoon ik me wel goed had voor bereid. De opleiding doet heel veel aan opvoedkunde Je leert veel over de gedragingen van kinderen, spelleiding, enzovoorts." In tegenstelling tot Jaap was Mario na de eerste week lang niet zo moe Wanneer wij daar nog even over doorpraten blijkt het verschil voornamelijk te liggen in de manier waarop beiden in de peuter speelzaal werkzaam zijn. Jaap moet op allerlei facetten letten zo als gedragingen van de kinderen, kontakten met de ouders en de leidsters, zijn eigen ervaringen. Dit alles moet in diverse versla gen weergegeven worden. Mario hoeft deze achtergrondinformatie niet te overleggen en kan daarom gewoon leuk met de kinderen bezig zijn. Hoe was de reaktie van de ou ders op jullie aanwezigheid? Mario: ,,De reakties van ouders waren zeer positief. Zij vonden het erg goed dat er nu eens een jongen in de peuterspeelzaal werkt zodat het rollenpatroon eens veranderd wordt Ik heb geen enkele negatie ve reaktie gehoord Zelfs oma's vonden het prachtig." Jaap: „De vaders waren erg positief. Ook moeders vonden het heel leuk. Er waren reakties van „O ja, een jongen kan dat ook doen." Ik heb ook niets negatiefs gehoord. Heel soms dacht ik aan een moeder te merken dat zij er een beetje vreemd tegenover zou kunnen staan maar over het alge meen is iedereen heel spontaan." En julie omgeving? Jaap: „De reaktie van mijn om geving was ook heel leuk. Bij mijn vrienden ontlokte het een daverend gelach. De kop boven het stuk in de krant hadden zij ook al gemaakt Zoiets van: „Het ene moment doet Jaap een pamper om, het andere moment laat hij zijn motor brullen." (Voor de deur staat inderdaad een aardige zware motor, een van de hobbies van Jaap). Het enige wat je als negatief zou kunnen beschou wen is de reaktie die ik wel eens kreeg van: „Goh, is dat wel iets voor jou?" Mario „Ook in mijn omgeving is iedereen erg enthousiast. Een en kele keer wanneer ik vertel wat ik doe is de reaktie: „O, doe je peuter- werk?" En dan houdt het gesprek op." Doen jullie aan alles mee op de peuterspeelzaal, ook aan luiers verschonen? Mario: „Ik verschoon geen luiers, het is me gelukkig ook nooit gevraagd. Als het gevraagd zou DEN - Jaap de Witt (20 jaar) ario Scheltema (24 jaar) n beiden op de peuterza- an Blijkhof. Jaap is als ire werkzaam bij Blijhof I en via het vrijwilligerswerk bij if II terechtgekomen. Or.«- it nog geen alledaagse ver- ling is, jongens die op een rspeelzaal werken, vroeg liddelkoop naar hun motie- rvaring en hun toekomst en. .Nadat ik de school voor sierkunst en tuinarchitectuur sdaan, wist ik niet goed welke op wilde. Door middel van eroepentest kwam ik tot de (king dat ik het liefst met en wilde werken. Ik heb geko zen voor de opleiding K.v.J.v. (kin derverzorging jeugdverzorging) op de Horst in Amersfoort. Dat is een hele goede driejarige opleiding. Tijdens het tweede jaar loop je stage. De eerste stageperiode heb ik in een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten gedaan. Dat was heel leuk. Je kunt gewoon met die kinderen praten. Mijn tweede stage is op de peuterzaal. Met peuters werken is ook heel leuk maar peu ters hebben heel veel aandacht nodig, zij stellen ook de hele dag vragen." Mario. „Na mijn LTS, richting horeca ben ik van school gegaan. Ik heb voor enkele uitzendbureaus gewerkt en daarna werd ik werk loos. Omdat ik niet bij de pakken neer wilde gaan zitten ben ik naar de vrijwilligersvakaturebank ge gaan Zo kwam ik bij Blijhof terecht om te solliciteren naar een be- stuursfunktie. Ik heb er wel meteen bij gezegd dat ik liever wat regel matiger werk wilde doen en toen vroeg het bestuur of ik er iets voor voelde om op de peuterzaal te gaan werken. Zoiets was nog nooit bij me opgekomen en ik moet zeggen dat ik de eerste dag be hoorlijk zenuwachtig was. Ik dacht eigenlijk dat de kinderen erg bang voor mij zouden zijn. Dat komt door vaak het belangrijkste. In dit vak is het heel belangrijk wie je bent en hoe je je opstelt Mario: „Ik kan me nu goed voor stellen wat een moeder doormaakt met kinderen van dezelfde leeftijd. Ik dacht altijd dat het veel minder tijdrovend was en minder van je vergde Kinderen in de peuterleef tijd vind ik enorm veel aandacht vragen." Wat zijn jullie toekomstplannen? Mario. „Tot de grote vakantie kan ik in ieder geval op de peuter zaal blijven. Verder volg ik de avondmavo en werk voor m'n hob- bie bij de ziekenomroep Ik vind het erg jammer dat ik het peuterwerk niet vakgericht doe. Als ik het eerder had geweten was ik een opleiding gaan volgen maar voor ik nu klaar ben' Ik heb wel gesollici teerd naar een baan op een peuter speelzaal in Amersfoort. Daar vroe gen ze bijvoorkeureen man Zou ik op de betaalde markt echter geen baan krijgen dan blijf k sowieso vrijwilligerswerk doen daar staan ze om je te schreeuwen." Jaap „Of ik het peuterwerk altijd zou willen doen weet ik nog niet. Ik weet eigenlijk helemaal nog niet v/elke kant ik uit wil. Eerst moet ik in dienst. In mijn achterhoofd speelt wel een beetje dat tehuis voor gehandicapten wat in Leusden komt. Misschien dat ik tegen die tijd daar kan komen werken LEUSDEN - Aan eenzij dige ontwapening, zo wilde de spreker op de forumavond aan het Vre- desplatform Leusden niet verhelen, zijn risi co's verbonden. Maar de risico's van kernbewape ning zijn nog veel groter. Die opmerking had Hein Brouwer, een van de aandachtige toehoorders op de forumavond van het Vredesplatform, goed in zijn oren ge knoopt. Hein, die wij al kenden als een milieu vriendelijk agrariër aan de Lapeerseweg, ont popte zich op de vredes bijeenkomst als een fel tegenstander van de plaatsing van kruisraket ten en een genuanceerd denker over eenzijdige ontwapening. Want op die risico's van eenzij dige ontwapening wilde Hein aan het einde van de avond nog wel even terugkomen. „Kijk", zei Hein Brou wer, „ik heb meer dan tien jaar alleen op de boerderij gewoond. Komt er zo maar iemand op mijn erf, dan kan ik hem wel verjagen. Heeft hij een mes bij zich, dan kan ik ook wel een mes pakken. Maar heeft hij een geweer bij zich, dan sta ik machteloos. Toch heb ik nooit een geweer gekocht. En dan lees je wel eens over de onderwereld, dat iedereen daar een pistool koopt om zichzelf zo genaamd te beveiligen. Nou, daar gebeuren heel wat meer ongelukken dan bij mij met m'n een zijdige ontwapening." Blijkens het klaterend ap plaus kon Heins visie op de instemming van veel aanwezigen rekenen. Op de Vredesmarkt vrijdagavondmoest in de kraampies een koude wind getrotseerd worden (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Ook In de gemeente Leusden is er het nodige te doen geweest in het kader van de Vredesweek. Zoals op vele andere plaatsen in het land werd het ook hier een echte ak- tieweek; iedere dag van de week was er wel een aktiviteit, georganiseerd door het Vredes platform Leusden. Het begon maandagmorgen (7 mei) om twaalf uur precies. Toen loeiden, zoals gebruikelijk op de eerste maandag van de maand om 12.00 uur, de sirenes. Het was de bedoeling van het Vredesplat form, dat op dat moment een aan tal mensen 'dood' zou neervallen op 't Erf, terwijl anderen het ge meentehuis zouden binnenvallen op zoek naar de schuilkelder. Doordat slechts een handjevol mensen aanwezig waren, viel deze aktie in het water Enkele ak- tievoerders liepen wel het ge meentehuis binnen met de vraag, waar de schuilkelder te vinden is, maar er waren niet genoeg aktie- voerders om ook op 't Erf tot een demonstratie te komen Meer belangstelling trokken de avondaktiviteiten van het Vredes platform. Maandagavond was er een bijeenkomst in het Vrouwen café. waarbij onder leiding van Ted Janssen gediscussieerd werd over het onderwerp 'vrouwen en vrede' Dinsdagavond vonden op nieuw enkele tientallen belang stellenden de weg naar de schuur van 'De Hakhorst', toen daar een bijeenkomst over de medisch-po- lemologische kant van de kernwa- penproblematiek werd gehouden. De Amersfoortse huisarts Berger, die een 'kernwapenspreekuur' houdt, vond een aandachtig ge hoor. Woensdagavond maakten enkele tientallen Leusdenaren gebruik van de gelegenheid om aan Tweede Kamerleden van het CDA een brief te schrijven. De brief schrijvers richtten zich tot die christen-democratische Kamerle den, die hun standpunt ten aan zien van de plaatsing van kruisra ketten nog niet hebben bepaald Men wil proberen deze Kamerle den tegen de plaatsing van kruis raketten te doen stemmen Donderdagavond werd de kern- wapenproblematiek vanuit ver schillende invalshoeken bena derd. Dat gebeurde op een forum avond in de schuur van de Hak horst, waar mensen vanuit we tenschap, politiek, vrouwenbewe ging en de kerk hun afwijzing van kernbewapening toelichtten On der voorzitterschap van Pieter Arts (Vredesplatform) hadden Corri Verduin (gemeenteraadslid PvdA), Ella Keuchenius en Anne- mie Ummels (Vrouwen voor Vrede), Hans Bakker (Kerk en Vrede), de kernfysicus Eric Jan Tuininga en de polemoloog Her man Fontijn zitting in het forum. Zij hielden ieder een inleiding, waarna er met de ongeveer vijftig aanwezigen werd gediscussieerd. Vrijdagavond trotseerden leden van vredesgroeperingen en maat schappelijke bewegingen de koude wind op 't Erf, toen daar een vredesmarkt werd gehouden. In kraampjes konden belangstel lenden kennis nemen van de akti- viteiten van IKV, Pax Christi, Vrouwen voor Vrede, basisgroep 'De Keerkring', Stop de N- bom/FNV, Kairos, Wereldwinkel, en het Toerustingscentrum van de Gereformeerde kerken De be langstelling voor de vredesmarkt was niet overweldigend, maar het nare weer zal daar ongetwijfeld aan toe hebben bijgedragen Zaterdagmorgen rond half twaalf stapten enkele tientallen Leusdenaren bij de Marcuskerk op de fiets om deel te gaan ne men aan de poging tot omsinge ling van de vliegbasis Soester- berg. Zij werden over Leusdens grondgebied begeleid door een politieauto, die met name bij het oversteken van drukke wegen behulpzaam was. Bij het politie bureau in Leusden-Zuid sloten wat fietsende aktlevoerders uit Zuid zich bij de groep aan. Ook ging een aantal Leusdenaren met auto's naar de plaats van handeling. Leusdenaren op weg naar de omsingeling van Soesterberg worden, denk ik, dat ik het wel zou doen." Jaap: „In het begin stond ik een beetje raar tegen het verschonen aan te kijken. De eerste keer heb ik gekeken hoe het moest en de tweede keer heb ik het zelf gedaan Nu vind ik het heel gewoon." La chend zegt Jaap: „Het zijn verstan dige moeders die pampers gebrui ken." Klaarblijkelijk ziet hij de luiers in strikslips niet zo zitten „Kinde ren naar de wc brengen vind ik ondertussen heel gewoon, dat is vrij gemakkelijk aangeleerd Over het beroep zelf heb ik ook wel iets te zeggen Er zijn een heleboel beroepen waarbij je als persoon een kleine rol speelt. Kennis is dan pleegkundige een opleiding op het nivo van een hogere beroeps opleiding noodzakelijk is. Volgens mevrouw Verbeek gaat het bij ver pleging om professionele hulpver lening, waarbij de patiënt zich vei lig en comfortabel moet kunnen bevinden. Al in 1953 pleitte de nu scheidende HSG-direktrice voor een harmonisch afgestemde ba sisopleiding, waarbij vooral haar idee van integratie van A- en B- opleiding op veel verzet stuitte. Mevrouw Verbeek: "Ik werd voor onnozel en gek versleten." Pas de invoering van de Mam moetwet maakte de subsidiëring van een verpleegkundige oplei ding op HBO-nivo mogelijk. Een belangrijke ontwikkeling, niet in de laatste plaats omdat er ook vanuit onderwijskundig oogpunt sterke argumenten zijn om de opleiding op een andere plaats dan in een ziekenhuis te doen plaatsvinden. Mevrouw Verbeek: "Eigenlijk is het een absurd idee de opleiding daar te beginnen, waar voor veel mensen het leven eindigt. Het ziekenhuis is voor de patiënt altijd een plaats, waar hij vervuld is van angst, spanning en onzekerheid. De leerling mag zich daardoor niet van zijn stuk laten brengen. Dat alles in een omge ving, waar aan de leerling hoge eisen gesteld worden ten aanzien van technische vaardigheden, hy giëne, routine en dergelijke, ter wijl voor inventiviteit, creativiteit en eigen oordeel nauwelijks plaats is. Waarom zouden we niet thuis beginnen? Daar kan de pa tiënt de leerling als gast ontvan gen, daar kan een relatie worden opgebouwd, zonder de afhanke lijkheid, waarin een patiënt in een ziekenhuis ten opzichte van de leerling-verpleegkundige altijd verkeert." VOORUITSTREVEND Mevrouw Verbeek besteedde in haar inleiding ook aandacht aan het management in de verpleeg kunde. Daaraan is door de HSG van meet af aan veel aandacht besteed. Het begon in 1960 als de éénjarige 'Hogere Opleiding' (H O.). Omdat aan het leider schap binnen organisaties op het terrein van de gezondheidszorg steeds hogere eisen worden ge steld. is deze cursus inhoudelijk steeds bijgestuurd. Dat heeft re centelijk geresulteerd in de twee jarige, part-time opleiding 'Mana ger in de Gezondheidszorg'. Me vrouw Verbeek: "Van het begin af aan hebben we in de Hogere Opleiding veel aandacht besteed aan het sociaal leiderschap Het functioneren binnen een team, het belang van werkbesprekin gen, het begeleiden van mede werkers, het jezelf kwetsbaar dur ven opstellen. Leiding geven dus zonder daar bij terug te hoeven vallen op bevoegdheden, verbon den aan rang en titel. Dat was toen zeer vooruitstrevend." Nogal wat mensen, die aan de HSG de Hogere Opleiding volg den kwamen terecht in leidding- gevende functies binnen de ge zondheidszorg Bijvoorbeeld in de direktie van een ziekenhuis als verpleegkundig direkteur of ad- junkt. Een goede ontwikkeling, volgens mevrouw Verbeek, omdat de verpleegkundige mee verant woordelijk is voor het samenwer- kingsklimaat en de harmonie bin nen een organisatie. De ver pleegkundige heeft binnen de di rektie een belangrijke inbreng wanneer het gaat om de vraag, of een organisatie zal verkillen tot een bedrijf of zich zal ontwikkelen tot een therapeutische gemeen schap." BEROEPSINNOVATIE In haar speech ruime mevrouw Verbeek ook plaats in voor het derde aandachtsterrein tijdens het congres: het verpleegkundig onderzoek. Een gebied, dat in Ne derland duidelijk nog veel te wei nig ontwikkeld is. Zeker als men het vergelijkt met Engeland, waar niet alleen meer aan onderzoek gedaan is en wordt, maar waar ook bij de verpleegkundige stu denten veel sterker een zekere 'research mindedness' wordt aan gekweekt Daaraan gaat de HSG nu ook het een en ander doen. Per augustus van dit jaar gaat de voortgezette opleiding 'Beroeps innovatie' van start Daarin komt duidelijk de nadruk te liggen op het verpleegkundig onderzoek, zonder dat dat echter in de naam zo direkt tot uiting komt. Mevrouw Verbeek liet weten, dat het Minis terie van Onderwijs daar geen ge noegen mee nam, omdat de wet het onderzoek voorbehoudt aan het wetenschappelijk onderwijs. "Een discriminatie in de wet", al dus mevrouw Verbeek. De scheidende direktrice sloot haar bijdrage aan het congres af met een dankwoord aan een aantal mensen, die voor haar veel betekenis hebben in haar loopbaan. Mevrouw Verbeek zei het fijn te vinden, dat zij samen met veel andere mensen heeft kunnen werken aan een aantal veranderingen en ontwikke lingen binnen de gezondheids zorg, met name op het terrein van het onderwijs. Niet in de laatste plaats dankte zij alle mensen, die in de loop der jaren bij de HSG betrokken zijn ge- I weest. De vele honderden con gresgangers brachten mevrouw j Verbeek na haar speech een langdurige staande ovatie.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5