„Yentl" - mengeling van romantiek, humor en drama Vrolijke komedieArthur' als openingsfilm Cinemaclub CAI-rubriek Sky Channel in Leusden? Frederick Wiseman's „Juvenile Court" in Filmhuis Appelmarkt Resultaten Nimmerdor- ruiters Toernooien Achterveld „Roda'46' Onderlinge wedstrijden van Avanti Regiedebuut Barbra Streisand INTRODUKTIE-KORTING TER KENNISMAKING Introduktie-BON kijk op de film „Yentl", 1984. Produktle, regie, sce nario, titelrol: Barbara Streisand. Muziek: Michel Legrand. Teksten songs: Alan en Marilyn Bergman. Met naast Barbara Streisand, Mandy Patinkin. Amy Irving en Nehemiah Persoff. (van de fllmredaktie) Met de film „Yentl" heeft Barbara Streisand een jarenlang gekoesterde wens in vervulling zien gaan Veertien jaar geleden las ze voor het eerst het verhaal van de Nobelprijswinnaar Isaac Bashevis Singer, „Yentl. the Yeshiva Biy" en sindsdien heeft een verfilming daarvan haar niet meer losgelaten. In Hollywood stond men echter niet te springen om Barbaras plannen en ideeën en vandaar dan ook dat het haar vele jaren heeft gekost de film van de grond te krijgen. Een en ander heeft er wel direkt toe bijgedragen, dat „Yentl" van top tot teen een Streisand-tilm is geworden. Niet alleen akteert en zingt - Barbara Streisand, wegdromend in een scène uitYentl" Barbara Streisand ondergaat in Yentl" een geduchte gedaantewisseling. ze in de film, ze nam ook de produktie, alsmede de regie en het scenario voor haar rekening In een interview in Het Parool merkt Barbara Streisand daarover op: „Ik was alleen maar iemand met een droom. Ik had me met hart en ziel voorgenomen om een verhaal te vertellen. Die droom begon veertien jaar geleden, toen ik een kort verhaal van Singer las en de filmrechten kocht. Bij de eerste zin van die geschiedenis was ik meteen gegrepen. Die luidde: „Na de dood van haar vader. "De dood van mijn eigen vader hield me al jaren bezig. Hij is overleden toen ik 15 maanden oud was. Ik heb hem dus nooit gekend Door de geschiedenis van Yentl kreeg ik de kans mijn vader tot leven te wekken. Daarom is de film ook opgedragen aan mijn vader en aan al onze vaders." Het verhaal van „Yentl" is een men geling van romantiek, humor en drama en vertelt het levensverhaal van een jonge joodse vrouw. Yentl. in het Poolse plaatsje Yanev. aan het begin van deze eeuw Yentl woont samen met haar vader, een rol van Nehemiah Persoff. een rabbi op leeftijd. Ze wordt geacht te leven volgens orthodox-joodse tradi ties, hetgeen er op neerkomt dat vrou wen volledig ten dienste van de man staan Een leventje waar Yentl geen genoe gen mee neemt, bovenal ergert haar het feit dat vrouwen niet mogen stude ren. Weliswaar knijpt haar vader een oogje toe. als Yentl de Torah leest, maar als de laatste overlijdt, wacht Yentl enkel en alleen nog maar een wegkwijnend bestaan, wat haar tot een merkwaardige beslissing noopt. Ze knipt haar prachtige lange haren af. hult zich in mannenkleren en gaat op weg naar de Yeshiva in Lublin, waar ze wordt toegelaten als student. Yentl blijkt zelfs een briljante (leerling(e), maar ziet zichzelf al gauw in de problemen belan den. als ze verliefd wordt op een me destudent. Avigdor genaamd en ge speeld door Mandy Patinkin. De komische ontwikkelingen raken echter helemaal op drift als de verloofde van Avigdor. de beeldschone Hadass (Amy Irving) direkt in de verwikkelingen betrokken raakt en zelfs in het huwelijk treedt met Yentl. in haar mannenrol Anshel geheten. Er volgt een huwelijks nacht vol dolle kapriolen, die weinig meer te maken hebben met orthodox- joodse tradities. Het kan natuurlijk niet uitblijven dat de waarheid aan het licht komt. waarmee tegelijkertijd de weinig tot verbeelding sprekende ontknoping is aangegeven. Hoewel Barbara Streisand de oor- Barbara Streisand. (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt draait van zaterdag tot en met dinsdag (elke avond aanvang 20 uur) de dokumentaire film „Juvenile Court" van de cineast Frederick Wiseman. De films van Frederick Wiseman gaan over openbare, uit belastinggel den gefinancieerde instellingen in de VS. Instellingen die wij ook in Neder land kennen de politie, ziekenhuizen, de kinderrechter enz In zijn films pro- Scène uit ..Juvenile Court" in het Filmhuis beert Wiseman een beeld te geven hoe deze instellingen in het dagelijks leven funktioneren. zonder dat hij zelf als filmmaker te veel ingrijpt Zijn films hebben geen gesproken kommentaar, geen toegevoegde muziek, geen extra titels en geen interviews. Wiseman doet een poging zo objectief mogelijk te filmen. Hij registreert wat er gebeurt in de tijd dat hij met zijn kameraden aanwezig is en zet dit in de montage op een rij. Hij laat zien wat er gebeurt, zodat de toeschouwer zich een goed beeld kan vormen hoe de instelling funktioneert, of het nu goed of slecht is wat er gebeurt Door zijn wekenlange aanwezigheid in de instellingen waar over hij een film wilde maken, lukte het Wiseman volledig het vertrouwen te wekken van de mensen die er in werk ten. Met zijn kamera werd hij een onderdeel van de instelling Wiseman opent letterlijk en figuurlijk, de doors of perception" in de dagelijk se gang van zaken van een kinderrecht bank. We zijn getuige van arrestaties, aanklachten, gesprekken en konfronta- ties met slachtoffers, hun families en het leger van welzijnwerkers. reclas- seringsambtenaren en psychi aters. De belangrijkste persona ges komen zo nu ei i uai i iel ug. naarma te een geval zich ontwikkelt en we zien de facetten van het systeem aan het werk. vanaf de rohrschach-test tot aan de pleidooien. Een fascinerend aspect van deze film is wat hij zegt over de door Hollywood geïnspireerde stereotypen van rechtbankmedewerkers in het zuiden van de Verenigde Staten. Hier zijn ze logge vlezige mensen met lage voorhoofden, brede kaken, kleine ogen en dikke buiken. Maar dan praten ze. Ze zijn reklasseringsambtenaar. officier van justitie, advokaten. Ze praten met gevoel, intelligentie en een scherp inzicht over mensen. En natuurlijk is daar de dialoog, die is fantastisch „Huil nog maar niet. je bent nog niet eens bij de rechter geweest" zegt een reklasse ringsambtenaar tegen een 11-jarig meisje „We willen je helpen, maar om de een of andere reden kan je moeder je niet bij zich houden"; „ik wil naar huis", mompelt het meisje Antwoord: Honey, ik geloof niet dat de rechter je naar huis laat gaan". Er is een geweldig gesprek tussen een vrouwelijke officier van justitie en een meisje dat ze pro beert over te halen zich verstandiger te gedragen. Je voelt de generatiekloof, de vermaningen en de stiltes. Langzaam in de film verschijnt het beeld van jonge mensen die hun daden niet tegenover zichzelf kunnen verant woorden. het beeld van de grote en relatief starre installing waarin mensen terecht komen die „van het pad af geraakt zijn" (Van de filmredaktie) LEUSDEN - Op donderdag 24 mei start de Cinemaclub De Korf haar nieuwe filmseizoen 1984-1985 met de vrolijke komedie „Arthur" van regisseur Steve Gordon, met Dudley Moore, Liza Minelli en Sir John Gielgud in de hoofdrollen. De film, in het aktiviteltencentrum de Korf, begint om acht uur (zaal open 19.30 uur). Leden kunnen kaarten bestellen In de voorverkoop bij kantoor Leusder Krant, Rozendaal- laan 9 (op werkdagen van 9 tot 12 uur en van twee tot vijf) en dagelijks bij De Korf (na 14 uur). Nieuwe lidmaatschapskaarten en bijbehoren de bonboekjes zijn verkrijgbaar op het kantoor van de Leusder Krant. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen worden met-leden in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de filmclub Bij inlevering van bijgaande introduktiebon ontvangt men aan de kassa ƒ2,50 korting op de toegangskaart (per bon tot maximaal 2 personen). Arthur (Dudley Moore) is de rijkste dronkaard van de Verenigde Staten Een heel charmante nietsnut tot grote ergernis van zijn familie Als bezitter van zo'n slordige 750 miljoen dollars en alle tijd van de wereld, zet hij dagelijks de bloemetjes buiten Zoals hij zijn weekindeling zelf omschrijft „Ik ben gek op racen, ik speel tennis, ik rommel wat met vrouwen, maar in het weekend ben ik vnj en dan kan ik doen wat ik wil In veel gevallen betekent dat dan spe len met zijn treintjes, want het zal duidelijk zijn, dat de brave Arthur zijn kinderjaren nog niet geheel ontgroeid is. De welgestelde alcoholist rijdt in een glanzend witte Rolls Royce door New York en laat alles aan het toeval over. Hij geeft toe aan de gekste invallen en dat kan uiteraard voor de nodige proble men zorgen Zoals gezegd de familie begint de alcoholische capriolen van deze vnjbui- ter zo langzamerhand beu te worden en overweegt ernstig hem te onterven Het doet Arthur weinig, ondanks de wijze raadgevingen van zijn zeer toegewijde butler en huisvriend Hobson (Sir John Gielgud). Hij moet ook helemaal niets hebben van het door de familie voor hem uitgezochte meisje Susan (Jill Eikenberry), ook al is het een knappe blondine. „Trouw met haar. Arthur", is het advies van butler Hobson, „want arme dronkaards moeten helaas de liefde missen, ze moeten op straat hun plasje plegen en ze vriezen dood in de zomer. Ik kan de gedachte niet verdra gen om jou straks in zo'n toestand te moeten meemaken Maar Arthur wil met z'n treintjes blijven spelen, wil plezier in z'n leven en walgt van het Idee om straks de keurige echtgenoot uit te moeten hangen, drooggelegd voor het leven. Bovendien Is hij niet verliefd op zijn toekomstige echtgenote en dat vindt hij toch wel een voorwaarde. Op een dag vindt het onwaar schijnlijke plaats: Arthur ontmoet een meisje uit het volk! En wordt verliefd op een ergyaardlge wlnkel- dlevegge (Llza Mlnenl). Linda Marol- la raakt - ondanks alles - onder de indruk van die gekke miljonairs-zoon die alle conventies aan zijn laars lapt en er ontstaat een wat Intiemere verhouding... spronkelijke inhoud van Singer s korte verhaal toch wel enig geweld heeft aangedaan in „Yentl", is de speelse ondertoon, kenmerkend ook voor Sin ger's verhalen, in de verfilming onmis kenbaar aanwezig. Het verhaal is aan doenlijk. ook al wordt het gaandeweg ongeloofwaardiger als het om joodse tradities zou gaan, maar de melancho lieke sfeer die Barbara Streisand in haar film heeft gestopt, tracht de aan dacht daarvan wegtrekken. „Yentl" kent helaas nog meer tekort komingen, die ik misschien het beste kan samenvatten in de overheersende rol van Barbara Streisand. Hoewel ze haar medespelers evengoed heeft ge regisseerd als zichzelf, vormt het grote aantal songs, uiteraard alle gezongen door Streisand, een gaandeweg sto rend element Ik wil daarmee niets zeggen van de muziek van Michel Legrand, maar Streisand zingt teksten, die de beelden al hebben verduidelijkt en bovendien loopt het verhaal gewoon door. „Yentl" mist daardoor een echt musicalsfeertje, terwijl ook het voor het overige vlotte karakter van de film wordt onderbroken Het is, om kort te eindigen, allemaal heel aardig en kreatief wat Barbara Streisand heeft gedaan, maar Singer s oorspronkelijke verhaal had misschien toch wel op een tikkeltje meer glans mogen rekenen. Daarvoor heeft Strei sand ook wat teveel aandacht voor zichzelf opgeëist in „Yentl" dvr. Amy Irving als Hadass en Barbara Streisand als Yentl in de gelijknamige film Hoofdrolspelers in Yentl", Mandy Patinkin en Barbara Streisand. Met ingang van heden zal de Leusder Krant één keer in de maand een rubriekje plaatsen, waarin informatie wordt gegeven over de laatste ontwikkelingen op het gebied van kabeltelevisie en aanverwante zaken. Deze rubriek wordt verzorgd door free-lance journalist Peter Noorland uit Leusden. Hij is lid van de plaatselijke centrale antenne-commissie en bestuurslid van Vereniging Eigen Antenne- en Kabelgebruikers (VEAK) in Nederland. Peter Noorland gaat vandaag in op Sky Channel, Franse radio en de Tweede Kamerlijn. door Peter Noorland want het gaat hen wel ruim één gulden per jaar extra kosten. Overigens kan Leusden ook zelf een ontvangslstation met schotelantenne laten neerzetten. Een hoge mast Is niet nodig, een plat dak of een stuk grond met vrij uitzicht op het zuiden is vol doende om de antenne te plaat sen. De kosten zullen vermoede lijk in dezelfde orde van grootte liggen als in Amersfoort, mis schien nog wat lager Het kabel net zoals dat er nu ligt is zonder meer geschikt voor doorgifte van een twaalfde televisie-pro gramma. Komen er later nog meer programma's, dan moeten enkele weinig kostbare aanpas singen plaatsvinden. SATELLIET-TV LEUSDEN - Er is in de pers nogal wat publiciteit ge weest over de komst van de programma's van het Britse commerciële tv-station "Sky Channel" op een aantal Ne derlandse kabelnetten. "Sky Channel" wordt via de com municatiesatelliet ECS 1 uit gezonden en is hier alleen te ontvangen door middel van een zogenaamde schotelan tenne met bijbehorende ap paratuur. Tot die apparatuur behoort ook een zo genaamde decoder, deze zet de "gecodeerde" signalen die uit de ruimte ontvangen worden om in signalen die gemakkelijk zicht- en hoor baar kunnen worde ge maakt. Een dergelijke deco der, die voorkomt dat jan en alleman de Sky Channel-pro- gramma's met een eigen schotelantenne ontvangt, wordt via de PTT verhuurd. Het Engelse station zendt dagelijks vanaf 16 00 uur allerlei Engelstalige amusementspro gramma's. documentaires en speelfilms uit, gelardeerd met re clamespots. Nog niet bekend is of men van plan is in Amersfoort de Sky Channel-programma's te gaan ontvangen en doorgeven Zoals bekend komen tot nu toe alle programma's (behalve het ge meentelijk Informatieprogramma), die hier ontvangen worden, uit Amersfoort. De beslissing moet worden genomen door het Amers- foortse gemeentebestuur, hiertoe geadviseerd door een beheers commissie. Een meerderheid van de abonnees moet ervoor voelen, Er is trouwens wel het een en ander aan de hand met die satellie ten TV-5 was de eerste die gratis programma's beschikbaar stelde. Sky Channel de tweede en er zullen er nog wel veel meer gaan volgen Boven de evenaar hangt de Europese satelliet ECS-1 die deze programma's doorzendt, en die er nog veel meer uil kan zenden. En in juli volgt de lancering van de ECS- 2. die de capaciteit nog wat zal vergroten Het Engelse bedrijf Thorn EMI Screen Entertainment (TESE) gaat vanaf juli het videoclip-programma „Music Box" gratis aanbieden (vier uur per dag, per uur vier minuten reclame). Sinds kort wordt nu ook het Franstalig eerste Belgische radio programma via de Leusdense ka bel uitgezonden RTB1 is te vinden op de frequentie 107,4 MHz. Het tweede Franstalige programma, dat wel was aangekondigd, laat nog even op zich wachten. Bii de CAI Amersfood moet men dan nog 'n beslissing nemen over de keuze van het programma, dat men vanaf een zendedoren bij Luik binnen krijgt Er is keus uit twee program ma's: RTB 2 Franstalig, of een Duitstalig programma dat wordt uitgezonden ten behoeve van de Duitstalige minderheid in Oost- Belgié. De Tweede Kamerlijn via de radio (106,9 MHz) zal zeer binnen- kod in gebruik kunnen worden ge nomen. Er waren nog problemen met de telefoonlijn die de volledige debatten vanuit de Tweede Kamer naar het CAI-net Amersfood- Leusden transporieed. Maar een woordvoerder van de CAI Amers food verzekerde ons dat de proble men binnen twee weken opgelosl zullen zijn. RADIO IN VOLGORDE Velen hebben problemen met het opzoeken van radio programma's als het toestel op de kabel is aangesloten. In het Leus dense CAI-boekje staan ze dan ook erg onlogisch door elkaar. Daarom hier een lijst waarop de zenders gewoon in volgorde staan. Uitknippen en bij de radio bewaren. MHz Station 87,5 BFBS 88,2 WDR 4 89.4 WDR 1 90.5 WDR 2 91.5 WDR 3 93,1 Hilversum 1 93,9 Hilversum 4 95 Hilversum 3 95.6 Hilversum 3/Markelo 96,4 Hilversum 2 AM 97.9 BRT 1 99,6 BRT 2 100,6 BRT 3 101,4 NDR2 102,9 NDR3 104.8 AFN 105.3 TV-geluid Ned 1 106,1 TV-geluid Ned. 2 106.9 2e Kamerlijn 107.4 RTB 1 107,9 RTB 2 (ontbreekt nog) De BFBS en AFN zijn Engelsta lig, de WDR en NDR zijn Duitstalig, de BRT is Nederlandstalig (Vlaams) en de RTB Franstalig. LEUSDEN - Landelijke rljver- eniging en ponyclub Nlmmerdor deed het afgelopen weekeinde mee aan een kringconcours dat georganiseerd werd door LR PC Stand en Lande Ruiters uit Blarlcum. Hieronder de resulta ten van de Nimmerdorruiters: Paarden: B-dressuur 1. Mej. M. L. Baars. Tosca, 126 pnt. 3. Mevr. A. Courzy-v d. Span, Ury, 122 pnt. 4. Mej A. v.d. Pol, Wilfred, 120 pnt. 4. Mevr A. v.d. Berg. Winwood, 120 pnl. 7. Mej. C. Schimmel, Kantinga, 120 pnt. L-dressuur: 6 Mej M. v. Daatselaar, Robin-B., 120 pnt. Lll-dressuur: 2. Mevr. Y. Gijsbertse-v.d Span, Onno, 123 pnt. B-springen: 4. W. Oosterboer, Viola, 0 fout Pony's B-dressuur: 1 Igna Heiwegen, Nisjah, 135 pnt. 2. Veroniek Hoogendoorn, Esmiri- le, 126 pnt. 3. Eveline Heiwegen, Rascal, 127 pnt 3. Annemiek v.d. Burg, Donar, 124 pnt. 5. Bettie Steenbeek, Brigitte, 120 pnt. M-dressuur: 1. Annebeth Pries, Skinny, 128 pnt. 3. Marjanne v. Daatselaar, Silver, 126 pnt. L-springen: 1. Annemiek v.d. Burg, Donar 3 Martine Kempkes, Carolien ACHTERVELD - Kom weekend bruist het van de sp tleve activiteiten op de voell velden van de Sport Verenlgi Achterveld op het Kersts sportpark. Op zaterdag kon de dames, dames-junioren meisjes in actie. Om 11.00 uui het toernooi beginnen. Zoni 20 mei vindt het overbekei Kerstens voetbaltoern plaats. De topformatles (1 ei van Scherpenzeel, Roda-r dag, Hooglanderveen en c, heer Achterveld staan gai voor een spannend evenem Promovendus Achterveld kampioen Scherpenzeel zé voor Roda en Hooglandervi lastige tegenstanders zijn, Roda '46 in staat is om dit wederom met de hoofdprijs gaan strijken, Is met geen enl zekerheid te zeggen. Om 1f uur beginnen de eerste weds F den. ,i,„: Afd. zaterdag Donderdag 17 mei Roda 6-Roda 7 Zaterdag 19 mei Roda 2. 3. 4 en 5 tournooi bij Den Dolder Roda 2 vertrek Roda 3 vertrek Roda 4 vertrek Roda 5 vertrek DOSf* ACHTERVELD - Zaterdag mei organiseert sportverenig Avanti onderlinge gymnast wedstrijden in de gymzaal i de Walter van Amersfoortstn De aanvang is om 13.00 uur zal eindigen om 17.40 uur. Het programma is als volgt: 13.05 uur. Jazz-dans meisjes! jaar 13.15 uur: Wedstrijd meisjes! K jaar 11 14.00 uur: Wedstrijd jongens jaar 14.30 uur: Jazz-dans meisjes 1 jaar 14.40 uur: Prijsuitreiking 14.45 uur: Wedstrijd meisjes groep 16 00 uur: Wedstrijd jeugdtums mie keurgroep 17 00 uur: Jazz-dans meisjes 19 jaar 17 10 uur. Prijsuitreiking keurt) 17.15 uur. Kleuterdans 17.25 uur: Jazz-dans dames 17.30 uur: Jazz-dans groep Belangstellenden zijn deze dag van harte welkom. De entrijur gratis en men kan veel genietei Dor het gebied van de gymnas Door de organisatoren wordt f gerekend dat ouders, broers, ters en grootouders van hun langstelling zullen doen blijk# fen voor de voorstelling „Arthur" van de CINEMACLUB DE KORF op donderdag 24 mei 1984 EEN RIJKSDAALDER KORTING OP UW TOEGANGSBEWIJS! Naam: Adres: Plaats: Bij Inlevering van deze bon aan de kassa (een half uur voor aanvang van de voorstelling geopend) kunt u maximaal twee toegangskaarten ontvangen voor 5.- per stuk (normale prijs nlet-leden: 7,50). SC ert DONDERDAG 17 MEI 1984

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10