NCVB-Zuid sloot seizoen af Kantlijn ier niet leer veilig iertoeslag lorzelf- erkzaamheid PvdA ziet 25 palen Konijn van zwart Babelen de ellende Geluidswal was zanddepót Toch over Stoutenburg Lantink (1) Kinderdisco Lantink (2) DONDERDAG 17 MEI 1984 Loep op Leusden en jjaktie: Caspar van Loo jrage: Marnix Kreyns 'ill is van Breda Q< ï0| Us u van een potje bier houdt een volle krat in de achtertuin eft staan, moet u uitkijken. ;(- oru het weet is de voorraad ,ej italcoholische drank foetsie, perwachtmeester Klappe van rijkspolitie laat namelijk ten dat het de laatste tijd lelmatig voorkomt dat een ie(soms een lege) krat bier uit ^tuin of een onafgesloten luur verdwijnt. „Ik heb het isnagelopen, maar de laatste i krijgen we de nodige van eaangiftes binnen", meldt de «wachtmeester, leeft hij enig idee wie het in hoofd haalt om iemand te oven van zijn verdiende Cisje bier? Klappe: „De jeugd, wegnemen van een krat pils ekent op een goedkope nier een feestje bouwen. En mooie is: als de krat leeg is idtdie ingeleverd en krijgt nstatiegeld op de koop toe!" iehet toch over bier hebben. dslidEp Oostra (D'66) deed tcommissie financiën een *4 lerkelijk voorstel. Of hij het nde of dat hij het er om deed ndeze rubriek genoemd te ire den, weten we niet, maar hij erde om een aantal mensen vergoeding te geven in de «van een glaasje bier of tre drank. tar gaat het over? lnde.„Vov i tij «bare lagere school Het tblok in Achterveld moet een DIK trap en een ballustrade gemaakt worden richting de entresol dat een moeilijk woord is voor tussenverdiepingof Insteekkamertje. Enkele deskundige ouders van leerlingen van Het Startblok hebben de gemeente laten weten de trap en ballustrade zelf te willen maken als de gemeente het materiaal aanlevert. Dat scheelt Leusden een duit; nu is alleen 2000 piek nodig voor de aanschaf van het materiaal. Ep Oostra is zo geroerd door het aanbod van de ouders om de werkzaamheden zelf te verrichten, dat hij in de raadscommissie financiën voorstelde hen te belonen met een glaasje bier of fris, dat gedronken kan worden tijdens of na de werkzaamheden. ,,De gemeente kan zo n gebaar toch wel maken?klonk het vragend uit de mond van Oostra. Ofschoon de overige leden het een bijzonder sympathiek idee vonden, leek het hen niet verstandig een paar kratten bier en/of fris aan te schaffen voor de bereidwillige ouders. „Daar kunnen we toch echt niet aan beginnen", verwoordde financién-wethouder Fons Ummels de mening van de commissie. VVD-wethouder Jan Wagenaar zag vorige week zijn kans schoon om het PvdA-raadslid Gert de Weerd in het openbaar „af te drogen". Beide heren, regelmatig terugkerend in deze rubriek, waren present bij wat werd genoemd het slaan van de laatste officiële paal van het laatste grote woningbouwproject in de Tweede Fase van Leusden. Wagenaar mocht „slaan", terwijl De Weerdt geïnteresseerd toeschouwer was. Na de officiële handeling schoot de PvdA-er de liberale wethouder aan en wees hem gekscherend op de 25 horizontaal liggende betonnen palen die nog de grond in moesten. „Zeg Jan, je hebt helemaal niet de laatste paal geslagen", sprak De Weerd. Die opmerking kwam het raadslid later „duur" te staan toen Wagenaar in een bouwkeet wat mocht vertellen aan de toekomstige bewoners van de woningen en andere genodigden. Met in de ene hand earn/isntoastjee* in -de andere een glas wijn (het natje en droogje werden op kosten van de bouwer aan de aanwezigen geserveerd) hoorde Gert de Weerdt wethouder Wagenaar zeggen: „Ik heb dan wel de laatste officiële paal hier geslagen, maar een PvdA-raadslid, daar staat hij achter in de keet: dag meneer De Weerdt, zei mij net dat er nog 25 palen de grond in moeten. Kijk, de PvdA hier in Leusden ziet ook èlles en ze moet het nog zeggen ook". Wethouder Wagenaar mocht ..slaan" Achter hem is UBA-baas De Reus zichtbaar. De bij de uitnodiging gevoegde agenda deed reeds vermoeden dat de verslaggever bij de vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken die donderdagavond niet in aanmerking zou komen voor de Pullitzerprijs. „Wijziging gemeenschappelijke regeling Recreatieschap Utrechtse Heuvelrug en Valleigebied" en „Verordening tot vijfde wijziging van de Verordening geldelijke voorzieningen raads- en commissieleden", het zijn niet bepaald onderwerpen om de voorpagina mee te openen. Als er dan van zo n wat magere agenda ook nog eens de twee meest interessant ogende onderwerpen (personeelsplan, behandeling verkeersaangelegenheden) worden afgevoerd, dan zit de verslaggever er helemaal als Jan met de korte achternaam. Gelukkig Is er op zo n moment nog Ton Zwart, raadslid voor het CDA en lid van de genoemde 'DEN - Voor hel echtpaar Herder- Van den Hengel uit de Rossenberglaan 17. Leusden was het lag leest. Die dag was het 50 jaar geleden dat beide echtelieden elkaar het ja-woord gaven, ens het gemeentebestuur kwam wetnouder Gljs van Woudenberg met diens vrouw het gouden I gelukwensen. •amershof. vrijdagavond 11 "ge mensen met sandwich- n vragen aandacht voor het fcm van oorlog en vrede. Vier ^van 15 jaar pleiten voor fcning en veiligheid, 'dat even aangehoord. Het 8 op, dat de vier jongens niet de „sandwich-jongeren", °ok elkaar niet lieten uitspre- 2e luisterden volstrekt niet *ie dan ook, spraken ieder 2ich. langs en door elkaar ngde mij in het gesprek en voor dat we eerst moesten fcn elkaar te laten uitspre- )aar begint wederzijds res- Mme zo. Nou, dat lukte aan ant, het verbale geweld was nde lucht. Hun vader had de wereldoorlog meege maakt, wilden wij soms weer een Hitler? Op mijn vraag of ze ook wisten hoe veel geld er ieder jaar op deze we reld aan wapens wordt uitgegeven, zeiden ze. „Oh, dat zal wel gauw 2 miljard zijn!" Toen ik zei dat dat haast 600 miljard dollar per jaar is, was hun reaktie ,,Dat moeten we dan voor onze veiligheid over heb ben." ..Maar", vroeg ik verder, „kunnen we dat wel verantwoor den als je bedenkt dat iedere mi nuut een kind in de derde wereld van honger sterft?" Het antwoord van deze vijftienja rigen luidde. Die weten het toch niet. Bovendien, het gaat erom: ik dood of zij dood Nou. dan kies ik toch voor: zij dood. Zo is het nu eenmaal. De mens is een egoïst Als ik moet kiezen tussen: ik of mijn vriend dood, nou dan mijn vriend dood!" Vijftien jaar. Goed doorvoed, warm gekleed. Scholen te kust en te keur Zou die vader niet verteld hebben hoe vreselijk honger is? Dat mochten we in de laatste oor logswinter toch ook ervaren? Vijftien jaar geleden: een lieve ba by, een mens in wording. Het kind leerde van zijn ouders de jungle- mentaliteit, het recht van de sterk ste En nooit mocht hij menselijke waar digheid ervaren vertrouwen, ver antwoordelijkheid. zorg, aan dacht. liefde. Die waardigheid waardoor de besten van ons in het verzet vielen. Vijftien jaar: bange kinderen, die hun angst wegpraten, die niet dur ven te luisteren naar de andere me ning. 58% van de jongeren in West-Duitsland gelooft niet in een toekomst, maar daarover praten ze niet. Ze zetten de versterker harder en zeggen na wat hen is voorge zegd En het gemeentebestuur in Leus den, de brave christen-democra ten, menen dat vredesonderwijs wel gemist kan worden. Je hoeft kinderen niet te leren dat we in het klein en het groot verantwoordelijk zijn voor elkaar; je hoeft ze geen begrip bij te brengen voor minder heden en andersdenkenden; je hoeft ze niet te leren hun konflikten positief op te lossen commissie. Ton Zwart, die een opmerking maakt, die er om schreeuwt aan de vergetelheid ontrukt te worden. Het ging als volgt. Een paar maanden geleden heeft de fraktie van het CDA een notitie over een personeelsplan voor de gemeente Leusden geproduceerd. Dat stuk is bestudeerd door het college van B. en W., dat er vervolgens een reactie op schreef. Die reactie zou vorige week donderdag onderwerp van bespreking zijn in de vergadering van Algemene Bestuurszaken. Maar Gerrit Valkhof (VVD) vroeg of dat onderwerp misschien een maandje later ter sprake gebracht zou kunnen worden. Vermoedelijk door een communicatiestoring binnen zijn eigen fraktie had Valkhof nooit het oorspronkelijke CDA-verhaal onder ogen gehad. De leden van de commissie hadden begrip voor de situatie van Valkhof en stemden er mee in de bespreking van het onderwerp een maand te verdagen. Of hij dan misschien alsnog dat CDA-stuk kon krijgen, vroeg Valkhof, want bij de VVD schijnt iemand die paperassen echt onder in het aardappelmandje gelegd te hebben. Dat verzoek nu leek wat minder eenvoudig in te willigen, want er was geen exemplaar van het CDA-stuk meer voorhanden. „Ach", zei Ton Zwart, „dan gaan Gerrit en ik zo even naar het konijn en dan is dat zo opgelost." Commissievoorzitter burgemeester Rademaker: „Konijn, meneer Zwart?" Zwart: „Zo wordt een kopiëerapparaat wel genoemd, voorzitter." De voorzitter: „Hoe bedoelt u?" Zwart: „Nou ja, er is enige overeenkomst tussen konijnen en een kopiëerapparaat, wanneer het gaat om de snelheid van vermenigvuldigen." Gelach. De voorzitter, ad rem: „En de hoeveelheid die een kopiëerapparaat produceert is soms ook bij de konijnen af Nog ééntje dan uit ABZ, door oneerbiedigen ook wel de feestcommissie genoemd. Met de afkorting „AROB" wordt de rechtsgang aangeduid, die voor burgers openstaat, wanneer zij het niet eens zijn met een beschikking van een orgaan van de overheid en daar beroep tegen aan willen tekenen. Daar wordt ontzettend veel gebruik van gemaakt en de leden van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State - het orgaan waarbij men ineen AROB-procedure uiteindelijk terecht komt - krijgt jaarlijks kubieke meters AROB te verwerken. Een tijdje terug wilde de meerderheid inde gemeenteraad ook een AROB-procedure beginnen, omdat men het niet eens was met de hoogte van de vergoeding voor de raadsleden, zoals die door het Rijk was vastgesteld. Het werd geen succes voor de Leusdense gemeenteraad. De AROB-procedure kan men volgen als men het niet eens is met een beschikking van overheidsorgaan. En een beschikking is, juridisch gesproken, een besluit ten aanzien van een specifiek geval. Nu was het besluit ten aanzien van die vergoedingen voor raadsleden „een besluit van algemene strekking" en daar staat geen AROB tegen open. Dat alles kwam jongstleden donderdag nog even aan de orde bij de behandeling van de „Verordening tot vijfde wijziging van de Verordening geldelijke voorzieningen raads- en commissieleden". In het raadsstuk rakelde het college die oude affaire op en noemde daarbij de verordening van het Ik klaag die mensen in het ge meentebestuur aan, die kinderen de gereedschappen weigeren mee te geven om in deze wereld mens te zijn. Ik klaag die ouders aan die hun kinderen alles geven, behalve die mentaliteit, waarvoor ze mens kunnen zijn. Ik beklaag de kinderen, omdat ze worden opgevoed door ouderen, die hun niet alleen een zinvolle toe komst op een gezonde planeet ont houden. maar hun zelfs beroven van die bij uitstek menselijke eigen schap, die nodig is om het leven op onze aarde te beschermen, verant woordelijkheidsgevoel. En hen daarmee veroordelen tot een con- sumistisch vegeteren, dat niets te maken heeft met LEVEN Daar gaan we aan kapot aan volstrekte liefdeloosheid De bom men zullen dat werk alleen maar afmaken. Zo heb je een geluidwerende aarden wal en zo heb je een halve, dénk je. Mis. De gedeeltelijkafgegraven wal langs de Middenweg was namelijk voor de helft géén geluidwerende hoop aarde. „Maar gewoon een zanddepót", zegt gemeentevoorlichter Hans Hermans die zijn informatie heeft van de dienst gemeentewerken. Hermans licht voor dat ten tijde van de aanleg van de wal er een boel aarde over was „en die Is toen daar blijven liggen als reserve". Kennelijk is het zand nu ergens nodig en Is het afgegraven, aldus de voorlichter die verder weet te vertellen dat er nu een zogenaamde keermuur tegen de rest van d» >"a! wordt gemaakt. „Aan de kant van de huizen blijft de aarden wal onaangetast". Wiesje Engelen. Dordogne 11 Leusden. Rijk van toen „niet arobabel Jargon dus, dat betekent dat de AROB-procedure niet gevolgd kon worden. Jargon echter, waar het PvdA-raadslid mr. Jan Jacobs niet veel mee op bleek te hebben. Jacobs, sociaal-democraat, maar van huis uit katholiek: „Arobabel, kan dat nou niet anders, voorzitter? Het doet me zo denken aan de toren van Babel. En daar is de ellende toch allemaal begonnen Volgens de burgemeester is arobabel echter al zo n ingeburgerde term, dat je die best kunt gebruiken, Jacobs' associatie ten spijt. De kabel gaat toch over Stoutenburg. De kabel voor de Centrale Antenne Inrichting (CAI), die de radio-en televisieprogramma's vanuit Leusden naar Achterveld moet transporteren, bedoelen we. De afgelopen week zijn er langs Horsterweg, Zwarteweg en Hessenweg sleuven gegraven, waarin de groene kabel zijn laatste rustplaats heeft gekregen. Maar al gaat de kabel nu zo wat bij de Stoutenburgers door hun tuinen,z e zullen er niet op worden aangesloten. Een rare situatie, dachten wij, maar gemeentevoorlichter Hans Hermans denkt daar anders over. De man, die de afgelopen maanden met name over de CAI heeft voorgelicht, legt uit: „In Stoutenburg is destijds tot tweemaal toe de belangstelling voor de CAI gepeild. Éénmaal is dat door middel van een steekproef gedaan en éénmaal is er een huis-aan-huis-enquéte gehouden. Het percentage bewoners, dat zich toen wenste te laten aansluiten, was dermate laag, dat de gemeenteraad besloten heeft dat Stoutenburg niet aangesloten zou worden. Evenals bijvoorbeeld de Schuttershoeflaan." Het mooiste traject om de kabel van Leusden naar Achterveld te leggen, is langs de Modderbeek. Maar daar wilde het Waterschap geen medewerking aan verlenen. De tweede mogelijkheid was de kabel langs de Asschatterweg te leggen. Maar dat stuitte op veel problemen met bomen, met LEUSDEN - Afgelopen dinsdag 8 mei kwamen de leden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leusden-zuid bij een in het Trefpunt. Het was de laatste bijeenkomst van het pro grammajaar en om die reden was men al om zes uur bij elkaar om gezamenlijk de broodmaal tijd te gebruiken. Voor het tweede gedeelte van deze bijeenkomst was de heer M de Vos uitgenodigd Gesteund door zijn echtgenote gaf hij zijn indrukken weer over de tijd die ze doorbrachten in Soedan. Met be hulp van dia's werd een indruk gegeven van de wijze van leven in dit deel van Afrika De heer Vos toonde de drie voorweraen die name bij het natuurgebiedje „Snorrenhoef". En dus hebben we moeten besluiten om de kabel via Stoutenburg naar Achterveld te leggen. Dat traject is twee kilometer langer dan langs de Asschatterweg." En zo gaat de kabel vrijwel letterlijk aan de neus van de Stoutenburgers voorbij. Hermans wijst er overigens op, dat vergelijkbare situaties zich op andere plaatsen ook wel voordoen. De voorlichter: „Wat nu wordt aangelegd is de hoofdkabel en daar kun je niet rechtstreeks van aftakken naar woningen. Zo'n kabel ligt ook langs de Heiligenbergerweg van Amersfoort naar Leusden. Maar de woningen aan de Heiligenbergerweg zijn daar niet op aangesloten. En waren we via de Asschatterweg naar Achterveld gegaan, dan waren de woningen in het buitengebied langs de Asschatterweg ook niet op de kabel aangesloten." Maar als de Stoutenburgers zich nou inmiddels bedacht hebben, nu ze die prachtige groene kabel de grond In hebben zien gaan, is er dan niet een mogelijkheid om hun woningen alsnog aan te sluiten? Hermans: „Op grond van het raadsbesluit, dat nu wordt uitgevoerd, kan dat niet, nee. Het valt ook buiten de begroting. Maar als er nou toch behoefte blijkt te bestaan, dan zouden de Stoutenburgers wellicht contact op kunnen nemen met het gemeentebestuur." Dus, Stoutenburgers, mocht u ook behoefte hebben aan bijvoorbeeld België, de wethouder van Kabelzaken, de heer J. Wagenaar, houdt iedere vrijdagavond spreekuur. Via het secretariaat van B. en W. kan een afspraak worden gemaakt. Vorige week deden wij ai melding van het feit dat de Leusdense huisarts J. H. Lantink vijfentwintig jaar werkzaam is in onze gemeente. Ook schreven wij iets over een „openbaar spreekuur" waarop Lantink aanstaande zaterdag moet verschijnen. Dit „spreekuur" wordt de huisarts aangeboden door zijn grote kring patiënten. Van alle kanten werden wij benaderd met de vraag of dit openbare spreekuur nu wel de juiste gelegenheid is om de jubilaris de hand te schudden. praktisch iedere dmka bezit, te weten een hoofdsteun om op te slapen, een speer en een knup pel. Het was voor de leden van de NCVB een heel andere wereld waarmee ze gekonfronteerd wer den en de reaktie hierop was er een van bewondering. Bewonde ring voor de schoonheid van plan ten en dieren, maar ook voor de bevolking. Met uiterst simpele hulpmiddelen worden bewonmgs- plaatsen ingericht en wordt ge bruikt gemaakt van wat het land te bieden heeft. Mevrouw Van Triet bedankte als voorzitster iedereen voor de pret tige bijeenkomsten. Na de zomer zal weer met een geheel nieuw programma gestart worden ACHTERVELD - Door Slichting de Moespot wordt vrijdagavond 18 mei weer een kinderdisco georga niseerd- Die word gehouden in de Moespot van 18 30-21 00 uur. De muzikale medewerking wordt ver leend door de disco Black Power De entree is 1 50 Bij navraag blijkt het antwoord „ja" te zijn. Het comité dat de hele happening organiseert is om duidelijke reden echter niet bereid om precies uit de doeken te doen wat er zaterdag allemaal gaat gebeuren in de tuin van Lantink aan de Burg. de Beaufortweg. Wel werd ons op het hart gedrukt voorat even te vermelden dat iedereen die de hulsarts een warm hart toedraagt zaterdagmorgen van harte welkom is. Dokter Lantink Het wordt zaterdagmorgen trouwens ook niet een echte receptie. Het is zelfs de vraag of er wel het gebruikelijke hapje en drankje geserveerd wordt. Het organisatiecomité heeft op dat gebied in ieder geval geen enkel initiatief genomen. Wat er dan wel zaterdag gaat gebeuren blijft een verrassing voor zowel het gezin Lantink als de vele (oud-)patiënten die verwacht worden. Omdat het hier niet gaat om een „gewone" receptie is het ook niet gewenst dat iedereen binnenkomst op de tijd die hem of haar het best schikt. Het „spreekuur" van Lantink begint zaterdagmorgen om 's morgens half elf en duurt tot twaalf uur. In die anderhalf uur bestaat er gelegenheid om handjes te schudden. Dat moet dan wel gebeuren tussen het hele feestprogramma door. Het hele festijn zal plaatsvinden In de tuin van het doktersgezin. Ook bij wat minder fraai voorjaarsweer zal het „openbare" spreekuur buiten gehouden worden. Bericht: B en W schrappen vijfde etage van flats in het Ruige Velt".. Wat het CDA betreft geldt dus. dat een kinderhand snel ge vuld is.. Maar aan de andere kant heeft het gemeentebestuur natuur lijk volkomen gelijk met deze maatregel: de geluidswallen zouden anders veel te hoog moeten worden. En er wordt beslist niet ruig gebouwd als je bedenkt, dat iedereen het straks met een kamertje minder zal moeten doen Dure volkstuintjes het CDA hikt en stelt traditiegetrouw een eigen onderzoek in... Hoezo eigenlijk? Vertrouwt het CDA het gemeentebestuur dan niet? Daar gaat het niet om. Dat is politiek en dat heeft niets met vertrouwen te maken. Ben trouwens nieuwsgierig waarom dat onderzoek zo po sitief is uitgevallen bij het CDA Wakkere Leusden aar: ..Kijk dat zit zo. Het veranderen van de naam van de Stichting Volkstuincomplexen in enkel voud kost toch al gauw z'n driehonderd pieken dat is dan mooi uitgespaard Gehoord in de wandelgangen van het gemeentehuis Marius Pais studeert Hongaars .het bromfietsverkeer stijgt met de groei van de bevolking, heeft een onderzoek uitgewe zen Dat verbaast me niks. Dat had ik tijdens koninginnedag al gemerkt Tja en dat de auto 's wat achter blijven is natuurlijk sneu met al die op de groei aangelegde autowegen Als ik het goed begrijp hoeven er op de burgemeester van de Postlaan bij de Hamershof nog geen verkeerslichten te komen zolang er nog geen voetgan gers of fietsers zijn aangere den... Konijntje in de Wetering: Vriendelijk prikkeldraad Mooi dat er een stuk van m'n vacht in hangt1" Als ik Marius Pais goed heb begrepen, vindt die. dat de Weteringbewoners nogal prik kelbaar zijn En Gert de Weerdt bewees meteen, dat de beste Marius gelijk had... B W betwijfelde het nut van de werkgroep Verkeersaange legenheden. lees ik in mijn lijfblad Hoezo b en w? Behalve Jan Wagenaar heeft toch niemand last van die uiterst nuttige groep gehad Nou mag die Geut-beheerder nog een jaar blijven als hij ook andere jeugd- en jongerenza- ken er bij neemt ..Gut. denk ik dan met lichte verbijstering, die ambulante funktionaris had den ze dus toch niet naar huis moeten sturen. Kunnen we van die spoorweg overgang bij de Maanweg geen tolweg maken? Voor de NS dan wel te ver staan Come-back Reyer's blazoen moet worden uitgedeukt, En Reyer wordt een achtenswaardig man. Jan Dubbelspel werkt hierbij volgens plan. Zijn handen hebben maandenlang gejeukt Wie weerstand biedt wordt verbaal neergebeukt Door Sjef en Baars. Zij werken met elan Om macht te vormen rondom leider Jan. De Raad wordt weer gelijk een haas verneukt. Het ambt van secretaris wordt verdacht Als een partij op zo'n manier gaat klooien. Er wordt nog steeds onkreukbaarheid verwacht. Wie kwetsbaar is, blijft makkelijk te plooien. Reyer's come-back kan slechts op eigen kracht. Of laat hij zich graag voor de leeuwen gooien? Joost

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9